به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ آنها نرخ دلار، قیمت‌های جهانی و سیاست‌های‌‌‌ خارجی و داخلی را عواملی می‌‌‌دانند که می‌توانند محرکی برای رشد بازار باشند اما در همین حال می‌‌‌گویند که در یکی دو ماه آینده تحول خاصی در این حوزه‌‌‌‌‌‌ها اتفاق نمی‌‌‌افتد که اثرش را در بازار سهام شاهد باشیم.

 بازار خنثی

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه: با توجه به ثبات نسبی که در قیمت دلار به وجود آمده و با توجه به اینکه به پایان شهریور ماه نزدیک می‌‌‌شویم به نظر می‌رسد تا پایان این ماه، نوسانات مثبت و منفی را در سهم‌‌‌ها و صنایع شاهد خواهیم بود؛ به طوری که تغییر چندان محسوسی را در قیمت‌های پایانی اکثر سهم‌‌‌های بازار و همچنین شاخص کل طی یک هفته حس نخواهیم کرد.

بازار منتظر این است که در هفته اول مهر ماه برآیندی از عملکرد ۶ماهه شرکت‌ها داشته باشد که با انتشار گزارش تولید و فروش شهریور ماه این برآیند تکمیل خواهد شد.

اگر بخواهیم درباره وضعیت سهم‌‌‌ها و صنایع پیش‌بینی کنیم نیز باید نگاهی به قیمت‌های جهانی داشته باشیم. در بازارهای جهانی برخی از فلزات از جمله آلومینیوم سقف تاریخی خود را پشت سر گذاشته و همچنین روند رو به رشدی را در قیمت سرب و روی شاهید بودیم. بنابراین اگر بخواهیم صنایع بهتر را در هفته پیش‌‌‌رو نام ببریم باید بگوییم صنایعی که مرتبط با آلومینیوم، روی و سرب هستند، می‌توانند مورد توجه بازار قرار گیرند. البته حتما نوسانات قیمت ارز بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود.

از سوی دیگر بازار نسبت به گذشته نیم‌‌‌نگاه بیشتری به تحولات سیاست خارجی به‌خصوص اخبار مرتبط با برجام دارد و باید دید اولین گزارشی که قرار است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دولت جدید درباره فعالیت هسته‌‌‌ای کشور منتشر کند، به چه شکل خواهد بود. با توجه به اخبار غیررسمی به نظر می‌رسد که گزارش جدید آژانس، گزارش مناسبی نسبت به دوره‌‌‌های قبلی نیست. بنابراین اگر گزارش مثبت نباشد قاعدتا باید انتظار افزایش نرخ ارز را در بازار داشته باشیم که این افزایش نرخ ارز می‌تواند در کوتاه‌‌‌مدت روی بازار سهام هم اثرگذار باشد.

در کل می‌توان گفت این هفته بسیار بعید است که شاخص بتواند به سقف قبلی خود در محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد برسد و همچنان شاهد نوسانات مثبت و منفی خواهیم بود. ارزش معاملات سهام هم در همین محدوده ۱۰هزار میلیارد تومان برای معاملات خرد پیش‌بینی می‌شود. بهترین استراتژی نیز در این روزهای بازار صبر و شناسایی سهم‌‌‌‌‌‌های بنیادی است که در اصلاح قیمتی و اصلاح زمانی هستند.

 فشار خروج

امیرعلی امیرباقری، کارشناس بازار سرمایه: در حال حاضر چند عامل بر بدنه بازار فشار وارد می‌کند. یکی مساله انتشار اوراق است که از طریق نقدینگی و رقابت با بازار سرمایه باعث جذب برخی از سرمایه‌‌‌ها خواهد شد. مساله دیگر نیز موضوع قیمت‌گذاری دستوری است. ذهینت کلی بازار این است که قیمت‌گذاری دستوری با شعار همیشگی حمایت از مصرف‌کننده، ادامه پیدا خواهد کرد و به سایر گروه‌‌‌ها و صنایع هم خواهد رسید بنابراین همین مساله می‌تواند به بدنه شرکت‌های بورسی فشار وارد کند و جیب دلالان و رانت‌‌‌خواران را پرپول‌‌‌تر کند.

این عوامل باعث می‌شود احتمالا یک فشار خروجی از بازار داشته باشیم و اصلاحی برای کلیت بازار و شاخص هم‌‌‌وزن و شاخص کل اتفاق بیفتد. سرمایه‌گذاران باید بپذیرند که به بازار سرمایه به دید سرمایه‌گذاری و تحلیل‌‌‌محور نگاه کنند. این نگاه که پول ماهانه از بازار به دست آوریم با فلسفه سرمایه‌گذاری چندان همخوانی ندارد. تجربه تاریخی و گذشته‌‌‌نگری نیز نشان داده که بازار سهام همواره در میان‌‌‌مدت و بلند‌‌‌مدت با فاصله از بازارهای رقیب جلوتر بوده است.

 مقاومت شاخص

فضل‌الله معظمی، کارشناس بازار سرمایه: شاخص در این هفته حتما مقاومت خواهد داشت. وقتی بازار از کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار به کانال یک میلیون و ۵۷۰ هزار واحد رسیده طبیعی است که باید تنفسی بکند. تا الان هم که بازار رشد داشته به نظر می‌رسد که بخشی از این رشد به دلیل حمایتی بود که وجود داشت. البته همزمان نرخ ارز شروع به بالا رفتن کرد و قیمت دلار از ابتدای تیر ماه از دامنه ۲۳ هزار تومان بالا رفت و به ۲۸ هزار تومان رسید.

همه اینها عواملی بود که بازار را رشد داد. اکنون اما نرخ ارز تا حدی روند کاهشی پیدا کرده و در دو روزی که قیمت دلار پایین آمد تاثیرش در بازار کاملا دیده شد چون روند بازار فعلا خیلی به قیمت ارز وابستگی دارد. اگر بازار ارز ملتهب شود اثرش روی بازار سرمایه هم دیده خواهد شد. متاسفانه آنچه امروز برای بازار سهام تعیین‌‌‌کننده شده قیمت دلار است. به نظر می‌رسد این هفته بازار بیشتر در یک دامنه حرکت کند و جهشی در بازار نخواهد بود مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد.

 اصلاح زمانی بازار

علیرضا زمانی، کارشناس بازار سرمایه: بازار بعد از رشدی که کرد و به شاخص یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید به مقاومت خیلی سنگینی برخورد و نیاز به یک محرک خیلی قوی دارد که از این نقطه عبور کند. این محرک می‌تواند افزایش نرخ دلار، افزایش نرخ‌های جهانی یا خبر جدیدی باشد که دولت به بازار تزریق می‌کند. یکی از این عوامل می‌تواند باعث رشد بازار شود اما بعید است این محرک‌‌‌ها فعلا اتفاق بیفتند.

به نظر می‌رسد دلار در همان محدوده ۲۸-۲۷هزار تومان بماند، گزار‌‌‌ش‌‌‌های شرکت‌ها و تحلیل‌‌‌های آنان همان تحلیل‌‌‌‌‌‌های قبلی است یعنی اتفاق خاصی نیفتاده است. همین‌طور نرخ‌های جهانی هم در محدوده‌‌‌ای که بودند در حال درجا زدن هستند. بنابراین در این مدت نه ریزشی برای بازار می‌توان متصور بود و نه صعودی. بهتر است بگوییم در این مدت ما اصلاح زمانی در بازار داریم نه اصلاح عددی. در این مدت مقداری بازار دست‌‌‌به‌‌‌دست می‌شود تا ببیند در یکی، دو ماه آینده چه اتفاق جدیدی می‌‌‌افتد. چند محرک برای عبور از این مقاومت نیاز است. سیاست‌‌‌هایی که اکنون برای سیمان به کار می‌برند و برای فلزات اساسی دیگر می‌‌‌خواهند به کار ببرند باید شفاف شود.

اگر تغییراتی در وضعیت روی دهد، بازار قدرت بالا رفتن دارد چون هنوز پول جدیدی وارد بازار نشده است. شاخص کل بورس که از یک میلیون و ۲۰۰هزار واحد به یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید با پول فعال‌‌‌های بازار و حقوقی‌‌‌ها بود. اگر مثل سال ۹۸ و ابتدای ۹۹ که پول جدید وارد بازار شد، پول جدید وارد بازار شود - که از قضا این نقدینگی هم در جامعه برای بازار وجود دارد - بازار جای رشد دارد.

پربیننده ترین صفر تا صد فروش سهام عدالت نامه هشدار اهالی بورس به سید ابراهیم رییسی / اشتباه دولت های قبلی را تکرار نکنید ارزش سهام عدالت من (۲۰ شهریورماه) «فجهان» تخصیص یافت سهام عدالت من مستقیم است یا غیر مستقیم؟

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: شاخص بورس کارشناس بازار سرمایه نظر می رسد یک میلیون افزایش نرخ بازار سهام هزار واحد قیمت دلار نرخ ارز

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۰۸۴۲۷۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مهران غفوریان سکته کرد + عکس

آخرین وضعیت سلامت جسمانی مهران غفوریان

طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد

ارائه کارت اعتباری معیشتی + جزئیات

مجرد ها برای دریافت مسکن دولتی ثبت نام کنند +شرایط ثبت‌نام مسکن ۳ میلیونی

خبر بعدی:

3 علامت نزولی بازار سهام

ایران اکونومیست- روز گذشته حقوقی‌ها شاخص کل را سبز نگه داشتند اما بازار خرسی بود و 3 علامت نزولی داشت.

برای پیش بینی بورس امروز –سه‌‌شنبه 27 مهر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم.

دیروز شاخص کل رشد 853 واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن 4 هزار و 347 واحد افت کرد. شاخص کل فرابورس نیز 107 واحد پائین آمد.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 125 نماد رشد قیمت و 369 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 25 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 74 درصد بازار افت قیمت داشتند.

 


بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌های لیزینگ ایرانیان (وایران)، کالسیمین (فاسمین) و کمک فنر ایند امین (خکمک) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ پگاه آذربایجان شرقی (غپآذر)، توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان (حپارسا) و پخش هجرت (هجرت) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.
بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای تکشا (شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی)، کدما (شرکت معدنی دماوند) و ثشرق (شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت ویتانا (غویتا)، شرکت مهندسی ساختمان تأسیسات راه آهن (بالاس) و شرکت پگاه گیلان (غگیلا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
عرضه و تقاضای بازار

در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد تقاضای 90 میلیارد تومانی بسته شد. در پایان معاملات دوشنبه 68 نماد صف فروش و 23 نماد صف خرید داشتند.

ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 51 درصد افت کرد و در رقم 317 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به یکشنبه 21 درصد کاهش یافت و 227 میلیارد تومان شد.


بیشترین تقاضاها

در روز دوشنبه نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) با صف‌ خرید 194 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از انرژی3، نمادهای فاسمین (شرکت کالسیمین) و آپ (شرکت آسان پرداخت پرشین) بیشترین صف خرید را داشتند.
بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به کالا (شرکت بورس کالای ایران) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 32 میلیارد تومانی داشت. پس از کالا، وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و کدما (شرکت معدنی دماوند) بیشترین صف فروش داشتند.


پیش بینی بورس امروز

روز دوشنبه دامنه نوسان شاخص بورس کوتاه بود. ابتدا حدود 5 هزار واحد نزول کرد و سپس بالا آمد و 853 واحد بالاتر از سطح روز گذشته ایستاد. در دقایق پایانی، تقاضای حقوقی بازار بالا رفت و برخی از صف‌های فروش جمع شد که البته موجب رشد خروج پول حقیقی نیز شد. دیروز 84 درصد فروش‌های بازار به معامله‌گران حقیقی اختصاص داشت و ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار به 711 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه رشد 27 درصدی را نشان می‌دهد.

نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بورس دیروز فملی، شاراک، کچاد، شخارک، جم، ومعادن، شفن، کگل، فولاد، وصندوق، کنور، وبانک، فخوز، نوری، وامید و انرژی3 بودند که موجب شدند شاخص کل سبزپوش شود. در مقابل 74 درصد نمادهای بازار قرمزپوش بودند و شاخص هم وزن سقوط 4 هزار و 347 واحدی داشت. از سوی دیگر ارزش معاملات خرد سهام باز هم کاهش یافت و با افت 21 درصدی به 5 هزار و 336 میلیارد تومان رسید. در مقابل ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه نسبت به روز یکشنبه رشد 128 برابری داشت و به 45 هزار و 262 میلیارد تومان رسید که 86 درصد کل معاملات بازار را تشکیل داد.

 

بنابراین کاهش ارزش معاملات خرد، افت قیمت اغلب نمادهای بازار، و افزایش خروج نقدینگی حقیقی 3 علامت منفی معاملات روز گذشته هستند.

 

 

اقتصادنیوز

دیگر خبرها

 • تجربه تلخ حذف دادسرا‌ها را در حوزه وکالت تکرار نکنیم / ابهام طرح موجب ترافیک وکیل در برخی استان‌ها و کمبود وکیل در برخی استان‌های دیگر خواهد شد/ دخالت آقای اژه‌ای برای منافع قضات است یا منافع ملی؟
 • تجربه تلخ حذف دادسراها را در حوزه وکالت تکرار نکنیم / ابهام طرح موجب ترافیک وکیل در برخی استانها و کمبود وکیل در برخی استانهای دیگر خواهد شد/ دخالت آقای اژه‌ای برای منافع قضات است یا منافع ملی؟
 • ابهام در وضعیت زمین‌های وقفی قزوین
 • حاشیه بازی پدیده و آلومینیوم| ابهام در شروع بازی و تعداد کم نیمکت نشینان پدیده+عکس
 • مجلس ۲ ابهام طرح ساماندهی خودرو را برطرف کند، مشکلی با تصویب آن نداریم
 • ابهام در قانون سازمان لیگ در آستانه آغاز لیگ برتر/ تفاضل گل ملاک است یا بازی رودررو؟
 • بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (۲۷ مهر) / فلزی‌ ها بیشترین سهم از خروج پول ۱۹۰میلیاردی حقیقی‌ ها را داشتند
 • کشفیات اندک کشورهای در مسیر ترانزیت موادمخدر در هاله‌ای از ابهام
 • سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام
 • ابهام در خصوص نحوه مقاوم سازی/خانه های رها شده نمایان شدند
 • مطالبات سهامداران و عادی سازی بورس، اولویت تیم جدید مدیریتی
 • سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در ۲۷ مهرماه
 • حضور ایکاردی مقابل لایپزیش در هاله‌ای از ابهام
 • مطالبات سهامداران و عادی شدن شرایط بورس، اولویت تیم جدید مدیریتی باشد
 • اتفاق مهم برای سهامداران لاستیکی
 • قرائت گزارش عملکرد سازمان امور مالیاتی درباره طرح جامع مالیاتی/ ابهام در هزینه کرد 15 هزار میلیارد ریال برای اجرای این طرح
 • ظاهر و باطن بورس یکی نیست
 • چالش ضعف تقاضا در بازار سهام
 • هزارتوی نوسان بورس
دیگران می‌خوانند: