Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «باشگاه خبرنگاران»
2024-03-05@15:16:41 GMT

صادرات پسته خراسان رضوی به نام و کام دیگران

تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۳۰۹۳۶۰۲

صادرات پسته خراسان رضوی به نام و کام دیگران

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، پسته خندان و با کیفیت و مرغوب خراسان رضوی برای کشاورزانش لبخند نمی‌زند و سود حاصل از صادرات و فروش آن به جیب کشاورزان این استان نمی‌رود. هم اکنون بخش اعظم این محصول تولیدی به سایر استان‌های کشور منتقل و به نام پسته تولیدی همان استان‌ها به مقصد کشور‌های خارجی صادر می‌شود و این است که هنوز پسته خراسان رضوی به جایگاه واقعی خود به عنوان برندی برای این استان در بازار مصرف داخلی و خارجی نرسیده است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!پسته در کنار زعفران، کشمش و زیره سبز یکی از مهمترین محصولات صادراتی بخش کشاورزی ایران محسوب می‌شود. پسته، به دلیل ارزآوری، ایجاد اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و سایر جنبه‌های اقتصادی، از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل اهمیت صادرات آن در قالب راهبرد‌های مشخص و برنامه‌ریزی شده ضرورت دارد.

خراسان رضوی در حال حاضر دارنده هیچ تشکل و اتحادیه تخصصی در زمینه خرید و صادرات پسته نیست و همین امر موجب شده است بخش اعظم پسته تولیدی در این استان به صورت خام یا فراوری شده به استان‌هایی مانند کرمان رفته و از آنجا به کشور‌های خارجی صادر شود.

خراسان رضوی با بیش از ۱۱۲ هزار هکتار باغ پسته رتبه دوم سطح زیر کشت کشور را در تولید این محصول داراست و محصول تولیدی اش دارای کیفیت ناآشنایی است، اما فقدان تشکل‌های مشخص و فعال در عرصه صادرات، نبود پایانه‌های طراحی شده برای صادرات این محصول، پسته این استان را مهجور و به محصولی ناآشنا برای جهانیان با نام خراسان بدل کرده است.

تولید ۲۳ درصد پسته کشور در خراسان رضوی

غلامحسین ساربان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این زمینه گفت: هم اکنون این استان ۲۵ درصد سطح زیرکشت پسته کشور را داراست که معادل ۱۱۲ هزار هکتار است.

او افزود: از این سطح سالانه ۸۷ هزار تن محصول برداشت می‌شود که ۲۳ درصد تولید کل کشور را تشکیل می‌دهد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: خراسان رضوی با این میزان سطح زیر کشت و تولید رتبه دوم کشور را بعد از استان کرمان به خود اختصاص داده است.ساربان بیان کرد: براساس آمار موجود از مجموع کل سطح زیرکشت پسته استان، ۶۸ درصد بارور و ۳۲درصد غیر بارور است و سالیانه بین پنج تا هشت درصد به سطح زیر کشت این محصول در استان افزوده می‌شود.

او تصریح کرد: کشت این محصول در اکثر شهرستان‌های استان انجام می‌شود که از مهمترین این شهرستان‌ها می‌توان به مه‌ولات، خوشاب، بردسکن، رشتخوار و گناباد اشاره کرد که به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم تولید پسته در خراسان رضوی را دارا هستند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تاکید کرد: سطح زیر کشت در سایر شهرستان‌ها نظیر بجستان، سبزوار، خلیل‌آباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام، تایباد و مشهد نیز هر سال رو به گسترش است.

مهمترین ارقام پسته رایج در استان خراسان رضوی فندقی، کله قوچی، احمد آقایی، اکبری، بادامی سفید و قرمز و عباسعلی است.

مشکلات کشت و تولید پسته در خراسان رضوی

محمد میری مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز به مشکلات گسترده کشت و تولید پسته اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط نامساعد جوی و اقلیمی، کاهش شدید نزولات آسمانی، باد و توفان، نوسانات دمایی در زمان گرده افشانی و گرمای طولانی مدت، کم آبیاری باغات به دلیل خاموشی چاه‌ها و از طرفی سال کم باری این محصول نسبت به سال گذشته شاهد تاثیر منفی زیادی در میزان تولید پسته هستیم.

او با اشاره به این که برداشت محصول اواخر تابستان در خراسان رضوی آغاز می‌شود افزود: پیش‌بینی می‌شود با کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید در سال جاری مواجه باشیم که خود پیامد‌های منفی فراوانی برای کشاورزان دارد.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: در سال‌های اخیر تولید محصولات کم آب طلب نظیر پسته و گیاهان دارویی به دلیل محدودیت‌های منابع آبی استان و اجرای سیاست‌های اصلاح الگوی کشت و گرایش بخش تولیدات کشاورزی استان و از طرفی درآمدزایی بالا نسبت به سایر محصولات زراعی و باغی دیگر توسط بهره برداران بخش کشاورزی با استقبال زیادی مواجه شده است.میری بیان کرد: هر ساله سطح و تولید کشت این محصولات رو به افزایش است و آمار سطح زیرکشت و تولید ۱۰ سال گذشته پسته در استان هم افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد که این خود نشان دهنده گرایش تولید بخش کشاورزی استان به سمت محصولات کم آب طلب و ارز آور نظیر پسته است.

او تصریح کرد: رشد کیفیت و افزایش کمیت محصول پسته در واحد سطح از مهمترین اولویت‌های جهاد کشاورزی استان است.

ارتزاق ۶۰ هزار خانواده از تولید پسته

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان این که از مزایای تولید پسته می‌توان به درآمدزایی و ارزآوری بالای آن اشاره و تاکید کرد: اشتغال‌زایی بالای این محصول نسبت به سایر محصولات از دیگر مزایای تولید پسته است و هم اکنون بیش از ۶۰ هزار خانوار در سطح استان در زمینه تولید، فراوری، تجارت و صادرات این محصول فعالیت می‌کنند.

میری اظهار کرد: وجود باغات مکانیزه و نیمه مکانیزه با روش‌های کشت نوین و تک پایه و توانایی تولید محصول سالم و ارگانیک، تنوع ارقام، ۱.۵ تا ۲ برابر بودن متوسط عملکرد پسته استان نسبت به سایر استانها، زودرس بودن برخی از ارقام و مصرف تازه خوری آن باعث شده است که هر ساله بین پنج تا ۱۰ درصد از پسته استان به صورت تازه به سایر استان‌های کشور و حتی به کشور‌های حوزه خلیج فارس صادر شود.

او افزود: وجود ترمینال‌های ضبط و فراوری پسته به صورت مکانیزه و نیمه مکانیزه از مهمترین مزیت‌های محصول پسته تولیدی استان است و در حال حاضر بیش از ۱۳۸ واحد فرآوری پسته با ظرفیت بیش از ۱۷۰ هزار تن پسته‌تر در ۱۵ شهرستان پسته خیز استان مشغول به فعالیت است.

خروج ۹۰ درصد پسته صادراتی خراسان

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر به دلیل مشکلات نقدینگی کشاورزان خرید محصول پسته کشاورزان تابع قراردادی است که آنان با تاجران امضا می‌کنند و درست به همین دلیل، اغلب، شاهد نوعی پیش خرید محصول کشاورزان و یا تهاتر آن هستیم.

میری بیان کرد: ۱۳۸ واحد فرآوری موجود در استان جوابگوی حجم زیاد تولید پسته استان در زمان مقرر نیستند و به همین دلیل بخش اعظم تولید استان که برای صادرات آماده سازی شده است به استان‌های دیگری که دارای ظرفیت‌های بالای فرآوری در این زمینه هستند می‌رود.

او بدون اشاره به آمار و اطلاعات بیشتر تصریح کرد: در حال حاضر بین پنج تا ۱۰ درصد حجم صادراتی پسته از خراسان رضوی از گمرکات مرزی استان صادر می‌شود و بقیه آن که بیش از ۹۰ درصد است از گمرک سایر استان‌های کشور از جمله رفنسجان، بازرگان و شهید رجایی به کشور‌های خارجی صادر می‌شود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی تاکید کرد: ارزش صادرات محصول پسته استان ۴۵۰ میلیون دلار است، اما متاسفانه زیرساخت‌های صادراتی خراسان رضوی بسیار ضعیف و صنایع تبدیلی، تکمیلی و فراوری این استان بسیار محدود و کم ظرفیت است.

میری اظهار کرد: به عنوان مثال پوست کردن پسته و مغزگیری تنها ظرفیت موجود در صنایع تبدیلی خراسان رضوی در رابطه با این محصول است، ولی در سایر استان‌ها فراوری به شکل گسترده‌تر و تولید محصولات متنوع در حال انجام است.

نبود تاجران قوی پسته در خراسان رضوی

او به صادرات کمرنگ پسته از این استان اشاره کرد و افزود: مهمترین دلیل این وضعیت، نبود تاجران زبده قوی در حوزه صادرات پسته است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: از قدیم به دلیل محور بودن استان‌هایی مانند کرمان در زمینه صادرات پسته توجه به صادرات این محصول مورد توجه و استقبال بازرگانان خراسان رضوی قرار نگرفته است و همه توجهات به سمت سایر محصولات رفته است.

میری بیان کرد: باید برای رونق گرفتن بازار صادرات پسته خراسان رضوی به دنبال حضور تاجران و بازرگانان قوی در این زمینه بود.

اقدامات حمایتی از پسته‌کاران
او با اشاره به اقدامات انجام شده در حمایت از محصول پسته تصریح کرد: نظارت کارشناسان بر عملیات تغذیه باغات، اصلاح و نوسازی، هرس باغات، سرشاخه کاری و تغییر رقم، برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای بهره‌برداران و تولیدکنندگان، توسعه واحد‌های فراوری پسته در سطح استان، تشویق و ترغیب ترمینال دارن به تولید کمپوست و خوراک دام از ضایعات و نخاله‌های تولیدی از اقدامات انجام شده در این زمینه بوده است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی تاکید کرد: فراهم آوردن زیر ساخت‌های لازم در صنایع فرآوری، بسته‌بندی، تبدیلی، تکمیلی در جهت پیشگیری از خام فروشی محصول و صادرات بهتر و بیشتر، بازاریابی صادرات محصول پسته با برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی محصول پسته و معرفی ارقام تجاری از دیگر اقدامات انجام شده است.

میری افزایش ضریب مکانیزاسیون در باغ ها، افزایش آبیاری‌های نوین و تلاش برای کاهش هزینه تمام شده محصول با هدف حمایت از باغداران و پسته کاران را از دیگر اقدامات در جهت حمایت از پسته کاران برشمرد.

او با اشاره به افزایش سطح بیمه باغ‌های پسته در استان افزود:سطح بیمه باغ‌های پسته بارور بر اساس آخرین آمار دریافتی حدود سه هزار و ۴۳ هکتار است که نسبت به گذشته رشد خوبی داشته است.


منبع؛ ایرنا

انتهای پیام//م.ج

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: صادرات پسته اشتغالزایی جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه خراسان رضوی سایر استان ها صادرات پسته سطح زیر کشت کشت و تولید حال حاضر تولید پسته پسته استان محصول پسته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۰۹۳۶۰۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

تولید بیش از ۲۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف در خراسان رضوی طی امسال

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره فرش اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از تولید ۲۱۱ هزار و ۴۴۷ متر مربع فرش دستباف از ابتدای سال جاری تاکنون در این استان خبر داد.

شادی قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با مهمترین اقدامات اداره کل صمت در زمینه صنعت فرش دستباف اظهار کرد: پرداخت تسهیلات در قالب مشاغل خانگی (مستقل و پشتیبان)، پرداخت تسهیلات در قالب صندوق کارآفرینی امید، برگزاری نمایشگاه بین‌المللی، برپایی غرفه درمحل اداره صمت در روز بزرگداشت صنعت و معدن، تشکیل اتاق فکر، برگزاری جلسات با حضور فعالین و تولیدکنندگان فرش دستباف، بازدیدهای مستمر از واحدهای تولید فرش دستباف، انعکاس مشکلات به مرکز صنایع خلاق و فرش ایران و درخواست تشکیل کمیته فرش با حضور مسئولان استانی از جمله اقدامات اداره کل صمت در زمینه صنعت فرش دستباف است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در حوزه فرش دستباف در استان بیش از ۴۹۳۰ نفر بر اساس ارائه قرارداد برای دریافت مجوز پروانه بهره‌برداری در قالب متمرکز و غیرمتمرکز فعالیت دارند، گفت: جواز تاسیس ۱۴۴ واحد زنجیره فرش دستباف در سامانه هماهنگ ثبت شده است.

رئیس اداره فرش اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: ۶۷ هزار و ۶۴۱ نفر نیز تحت پوشش اتحادیه فرش دستباف و لوازم مصرفی که جواز کسب‌وکار قالیبافی دریافت کرده‌اند و دارای کارت‌های شناسایی قالیبافی اتحادیه شرکت تعاونی تولید فرش دستباف روستایی خراسان رضوی هستند، به عنوان افراد فعال در حوزه تولید فرش در استان به شمار می‌روند.

قاسمی عنوان کرد: تعداد ۱۴۴ کارگاه قالیبافی در استان دایر است که دارای مجوز ثبت شده در سامانه هماهنگ هستند.

وی از پرداخت مبلغ ۱۰ میلیارد و ۵۳۷ میلیون تومان درقالب مشاغل خانگی در حوزه فرش دستباف به ۷۵ نفر از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و تصریح کرد: با توجه به میزان اشتغال بالا درحوزه تولید فرش دستباف از کلیه فرمانداران شهرستان‌ها درخواست شده که در اعتبار تخصیص داده شده به مشاغل خانگی سهم بیشتری برای فرش دستباف در نظر گرفته شود.

رئیس اداره فرش اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه فرش دستباف در زمره مهمترین صنایع دستی به شمار می‌رود که بیانگر تمدن، فرهنگ، هنر و تاریخ سرزمینمان است، اضافه کرد: برای بهبود وضعیت رکود صنعت فرش در استان برنامه‌ریزی‌هایی شده است. تشکیل اتاق فکر و استفاده از نظرات فعالین حوزه فرش دستباف، برگزاری جلسات با رئیس مرکز ملی فرش ایران، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی فرش دستباف، استفاده از یارانه حضور در نمایشگاه از طریق شرکت شهرک صنعتی، انجام بازدیدهای دوره‌ای، پیگیری و ابلاغ معافیت برگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف که تنها به مواد اولیه تعلق می‌گیرد، از جمله برنامه‌ریزی‌های انجام شده است.

قاسمی ادامه داد: مهمترین مشکلات پیش روی صنعت فرش در استان در زمینه بیمه تامین اجتماعی، عدم دستیابی به بازارهای هدف و وجود بازارهای سنتی و تولیدات تقلبی است. 

وی بیان کرد: تخصیص اعتبار از سوی دولت جهت بیمه تامین اجتماعی قالیبافان، دستیابی به بازارهای هدف از طریق اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری و بازدید آنها از مراکز فروش و تولید فرش دستباف و تسریع و تسهیل صادرات فرش می‌تواند به رونق این صنعت کمک کند.

رئیس اداره فرش اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان‌ کرد: انجام تبلیغات در سطح ملی و بین‌المللی، سوق دادن تولیدکنندگان فرش به استفاده از فضای مجازی و خروج از بازارهای فروش سنتی، شناسنامه‌دار کردن فرش برای جلوگیری از تولیدات تقلبی، نظارت و کنترل بر واحدهای فروشگاهی و برخورد با تولیداتی که به اسم فرش دستباف عرضه می‌گردد، می‌تواند منجر به حفظ و صیانت از صنعت فرش دستباف شود.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • توسعه کاشت پسته راهکاری مناسب جهت اصلاح الگوی کشت درحاشیه دریاچه ارومیه است
  • توسعه کاشت پسته راهکاری برای اصلاح الگوی کشت در حاشیه دریاچه ارومیه
  • توسعه کاشت پسته راهکاری برای اصلاح الگوی کشت درحاشیه دریاچه ارومیه
  • تولید و عرضه نیمی از خوراک دام آماده خراسان رضوی در کاشمر
  • تداوم رکورد زنی صادرات پسته / درخشش طلای سبز در بازار‌های صادرات مجدد و کشور‌های مشترک‌المنافع   
  • افزایش ۵۰ درصدی صادرات گاز مایع از دوغارون خراسان رضوی به افغانستان
  • «سندرم بوی ماهی»؛ بیماری عجیبی که باعث می‌شود بوی ماهی بدهید!
  • تعرفه صادرات میوه شب عید افزایش یافت
  • بافت بیش از ۲۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف در خراسان رضوی
  • تولید بیش از ۲۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف در خراسان رضوی طی امسال