به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، با اظهارات ۲ نماینده مجلس و حمایت برخی دیگر از نمایندگان و همینطور تشکیل یک کمیته سه‌جانبه، بحث حذف ارز فسادزای ۴۲۰۰ تومانی جدی‌تر شد. آنطور که از خبرها بر می‌آید درصورتی که دولت اراده جدی برای این کار داشته باشد ارز ۴۲۰۰ تومانی که منجر به تشدید تورم و همینطور توزیع رانت شده است تا پایان سال حذف می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: دولت با مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم‌نظر است.

اقتصاددانان و فعالان اقتصادی از دولت سید ابراهیم رئیسی انتظار دارند هرچه سریع‌تر بساط ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای واردات برخی کالاها اختصاص می‌یابد را برچیند تا از این طریق مانع توزیع رانت گسترده شود.آن‌طور که تحلیلگران و مراکز پژوهشی می‌گویند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی نه فقط مانع رشد قیمت این محصولات نشده است بلکه خود به یکی از عوامل رشد تورم هم تبدیل شده است.

سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی درست یک‌ماه قبل از خروج آمریکا از برجام در فروردین‌ ماه ۱۳۹۷ آغاز شد و دولت از این طریق قصد داشت نسبت به سیاست‌های تحریمی دونالد ترامپ پیش‌دستی کند چراکه تحریم‌های مالی ورود ارز به کشور را نشانه رفته بود و مانع از ورود ارز به کشور، حتی از سوی کشورهای همسایه می‌شد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی اردیبهشت امسال در کلاب هاوس درباره تخصیص این ارز توضیح داد: اتفاقاتی در کشورهای همسایه به‌خصوص آنهایی که ارز وارد می‌کردیم، رخ داده بود و گزارش‌های امنیتی‌ای بود که آنها مانع ورود اسکناس ارز به داخل کشور شده بودند.

به‌گفته جهانگیری، موجودی ارز در ابتدای ۹۷ کمتر از یک روز عرضه در سال ۹۶ بود. از آن سو، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرده بود تصمیم جدیدی خواهد گرفت برهمین اساس دولت سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را در پیش گرفت.

با وجود اظهارات جهانگیری همان زمان یعنی در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۷ بسیاری از اقتصاددانان هشدار دادند که تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی راهکار درستی برای مقابله با تحریم‌ها نیست و ایران نیز باید مانند مسکو سیاست تخصیص ارز شناور را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا که مانع ورود ارز به کشور می‌شود در پیش بگیرد اما دولت به این انتقادها گوش نکرد و بیش از ۴۰‌ ماه است که سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی دنبال می‌شود و این سیاست را به‌عنوان یک ارث برای دولت سیزدهم برجای گذاشت. انتظار می‌رود دولت جدید تکلیف این میراث را  به‌زودی روشن کند. حالا اما آنطور که ۲ نماینده مجلس به تازگی خبر داده‌اند قرار است تا پایان سال تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص شود و حتی آنطور که رئیس کمیسیون اقتصادی گفته دولت سیزدهم برخلاف دولت قبل با مجلس درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم‌نظر است. پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، وقتی که مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ قصد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را داشت به رهبری نامه نوشت و مانع از تصویب این طرح در مجلس شد اما حالا گویا قرار است با نظر مساعد دولت طرح حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به اجرا در بیاید.

حذف ارز ترجیحی

آن‌طور که خبرها نشان می‌دهد به‌نظر می‌رسد تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به روزهای پایانی خود نزدیک شده به‌ویژه آن که آغاز به‌کار دولت سیزدهم انتظارها را برای حذف ارز ترجیحی افزایش داده است.

بر همین اساس هفته گذشته یک کمیته سه‌جانبه از سوی دولت، ‌مجلس و بانک مرکزی برای بررسی حذف ۴۲۰۰  تومانی و بازنگری در نظام توزیع یارانه‌ها تشکیل شد و قرار است هرچه سریع‌تر نظام توزیع یارانه و تخصیص ارز ترجیحی در این کمیته تعیین تکلیف شود. هنوز از تصمیم‌های گرفته شده در این کمیته اطلاعی در دست نیست اما آنطور که نماینده‌های مجلس می‌گویند به‌نظر می‌رسد نظر دولت و مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مساعد است و هر ۲ نهاد در این‌باره هم‌نظرند. آنطور که مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده است: براساس قانون بودجه، ارز ۴۲۰۰ تومانی تا آخر سال باید به شکل تدریجی حذف شود به‌طوری که در سال ۱۴۰۱ چیزی تحت عنوان ارز ۴۲۰۰ تومانی نداشته باشیم.

دیروز رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم با بیان این که تکلیف نرخ ارز ترجیحی برای تأمین کالاهای اساسی به‌زودی مشخص می‌شود گفت: بازنگری در سیاست تخصیص ارز برای تامین کالاهای اساسی یکی از اولویت‌های مهم کمیسیون اقتصادی است و به‌زودی تعیین تکلیف می‌شود.

محمدرضا پورابراهیمی، با تأکید بر اینکه نظر دولت هم همین است و به‌زودی نرخ ارز ترجیحی برای تامین کالاهای اساسی تعیین تکلیف خواهد شد گفت: با وجود تخصیص ۸ میلیارد دلار منابع ارزی برای تأمین کالاهای اساسی در نیمه نخست امسال باز هم کماکان این کالاها گران در اختیار مردم قرار می‌گیرند که باید یک بازنگری در این خصوص صورت بگیرد.

همزمان با این ۲ نماینده که خبر از تعیین تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال دادند برخی دیگر از نمایندگان مجلس در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای حمایت خود را برای حذف این ارز اعلام کردند.

اما دلایل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چیست؟ و چرا مراکز پژوهشی، اقتصاددانان و نمایندگان مجلس تأکید دارند که بساط ارز ۴۲۰۰ تومانی باید هر چه سریع‌تر برچیده شود؟ حتی برخی خبرها نشان می‌دهد نهادهای امنیتی هم در این‌باره گزارش تهیه کرده‌اند. آنطور که کارشناسان اقتصادی می‌گویند، ۲ خسارت اصلی ارز ۴۲۰۰ تومانی رشد تورم و توزیع رانت بوده است.
 

افزایش تورم

آن‌طور که اقتصاددانان می‌گویند توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا، خود یک عامل مهم رشد تورم است چراکه اختصاص این ارز منجر به افزایش کسری بودجه و رشد پایه پولی کشور شده است در واقع بار مالی و کسری بودجه ناشی از تداوم این سیاست، که محل تامین آن پایه پولی کشور است، خود به عاملی برای رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده یا تورم تبدیل شده است.پیش از این مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی درباره طرح تامین کالاهای اساسی با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی پایه پولی به خاطر تداوم اجرای سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام کرده بود: سیاستی که با هدف تثبیت قیمت کالاهای اساسی اجرا می‌شود، صرف‌نظر از میزان تحقق اهداف، منجر به افزایش قابل توجه پایه پولی، نقدینگی و در نهایت تورم شده است. براساس برآوردهای صورت‌گرفته توسط مرکز پژوهش‌های مجلس، حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی منجر به افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده تا حدود ۶ درصد می‌شود اما در عین حال تورم ناشی از ادامه سیاست ارز ترجیحی می‌تواند منجر به افزایش بیش از ۴۷ هزار میلیارد تومانی پایه پولی و تورم کمرشکن برای قشر آسیب‌پذیر کشور شود.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است: اختصاص ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی به ازای هر دلار، از ابتدای سال ۱۳۹۷ هزینه‌های بسیاری برای کشور در برداشته است. نرخ ارز ۲ تا ۳ برابری سامانه‌های سنا و نیما نسبت به نرخ ارز ترجیحی باعث شده است تا دستیابی به ارز ترجیحی و واردات براساس این نرخ، سودآوری زیادی برای افرادی داشته باشد که به این نرخ دسترسی دارند.

طبق بررسی‌های انجام شده تأمین منابع لازم برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی منجر به افزایش بدهی ریالی دولت به بانک مرکزی شده است چراکه بانک مرکزی باید این ارز را با نرخ نیمایی تامین کند و در اختیار واردکننده‌ها قرار بدهد.

سیدکمال سیدعلی، معاون سابق ارزی بانک مرکزی در این‌باره می‌گوید: تخصیص این ارز به برخی از کالاهای اساسی و دارو هم رانت زیادی دارد و هم یکی از دلایل کسری بودجه است. محسن زنگنه، یک عضو کمیسیون طرح، برنامه و بودجه مجلس هم با بیان اینکه این سیاست باعث افزایش تورم، گسترش رانت و فساد می‌شود گفت: متأسفانه تجربه ۳ سال گذشته نشان می‌دهد که این سیاست نتوانسته تأثیر لازم را داشته باشد و عملاً شاهد هستیم نرخ تورم کالاهایی که مشمول ارز ترجیحی شدند، بیش از نرخ تورم سایر کالاهاست.
 

توزیع گسترده رانت

تقریبا تمام کارشناسان اقتصادی متفق‌القولند که تخصیص ارز۴۲۰۰ تومانی منجر به توزیع رانت می‌شود.برخی برآوردها نشان می‌دهد تاکنون دست‌کم ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رانت از محل تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی توزیع شده است. طبق آمارها در سال ۹۷ نزدیک به ۳۱ میلیارد دلار و در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به‌ترتیب ۱۵ و ۱۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی کالاها اختصاص یافته است که اگر تفاوت نرخ ارز بازار آزاد با نرخ ارز ترجیحی را به‌طور میانگین محاسبه کنیم متوجه می‌شویم که از سال ۹۷ تا پارسال رقمی در حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رانت بین واسطه‌ها توزیع شده است.

مصطفی بنی‌اسدی، یک استاد اقتصاد پیش از این درباره میزان رانت توزیع شده از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی گفته بود: اگر متوسط قیمت ارز را ۲۴ هزار تومان درنظر بگیریم، با احتساب اختلاف میانگین نرخ ارز آزاد با نرخ ارز ترجیحی، ۵۶۶هزار میلیارد تومان رانت در کشور ایجاد شده است. از آنجا که روند تخصیص ارز هم چندان شفاف نبوده و افراد دارای ارتباطات قوی‌تر، از دسترسی بیشتری به این منابع برخوردار بودند، احتمال بروز فساد در توزیع و تخصیص ارز هم وجود دارد، به‌خصوص که بنا به گزارش سازمان‌های نظارتی، در برخی موارد، ارز تخصیص‌یافته در مسیر مورد نظر خود استفاده نشده است.

ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در این‌باره می‌گوید: متأسفانه ارز ۴۲۰۰ تومانی که در دولت قبل ایجاد شد، خسارت جبران ناپذیری به کشور وارد کرد و یک رانت بزرگ بود که خیلی‌ها از آن سوءاستفاده و فرصت‌طلبی کردند و نه تنها سر سفره مردم نیامد بلکه در واقع در اختیار یک‌سری رانت‌جو و رانت‌طلب قرار گرفت. به‌گفته او این منابع چند میلیارد دلاری ارز دولتی به‌طور کلی به هدر رفت. به بیان دیگر این سیاست ارزی، مطلقاً مفید نبود.

کد خبر 626843 برچسب‌ها دلار آمريكا

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: دلار آمريكا تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هزار میلیارد تومان ارز ۴۲۰۰ تومانی کمیسیون اقتصادی سیاست تخصیص ارز نرخ ارز ترجیحی منجر به افزایش کالاهای اساسی رئیس کمیسیون میلیارد دلار تعیین تکلیف نشان می دهد بانک مرکزی توزیع رانت پایه پولی برای حذف

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۱۱۸۱۵۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

بازگشایی مدارس تا پایان آبان

قیمت سکه امامی امروز ۲۹ مهر ۱۴۰۰

ملی‌پوشان فولاد غایب مقابل پرسپولیس

بورس تهران پلمپ شد

متقاضیان دریافت وام جعاله بخوانند

خبر بعدی:

اولویت مجلس برای همکاری با دولت چیست؟ | اطمینان قالیباف از کوتاه کردن دست دلالان ارز

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از  ایسنا، محمد باقر قالیباف که صبح امروز به منظور دیدار با آیات عظام، علما و مراجع تقلید به شهر مقدس قم سفر کرده است، با آیت الله العظمی حسین نوری همدانی دیدار و گفت و گو کرد. 

قالیباف در این دیدار ضمن تبریک هفته وحدت، میلاد نبی اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) با بیان اینکه تا پیش از این سالی دو بار خدمت جنابعالی می‌رسیدیم که شیوع کرونا مانع آن شد و امروز توانستیم توفیق پیدا کنیم، گفت: مجلس یازدهم شورای اسلامی از ترکیب خوبی شامل نیروهای جوان، انقلابی، خلاق، تحصیلکرده و با رویکردهای دانش بنیانی و کارآفرینی در بخش‌های مختلف و جمعی از افراد با تجربه در سطوح مختلف مانند کسانی که سابقه وزارت، مدیریت اجرایی، استانداری و فرمانداری دارند تشکیل شده و این مجلس به لحاظ خلاقیت و تجربه کاری جزء مجالسی است که نمایندگان با ترکیب خوبی کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند. 

دیدار قالیباف با آیت‌الله علوی گرگانی | وقتی خبردار شدم افراد لایق در رأس کار آمده‌اند خوشحال شدم

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجلس یازدهم نسبت به مجالس گذشته همواره در برخی موضوعات اساسی اتفاق نظر دارد، اظهار داشت: البته کار کارشناسی و مباحثه مختلف درباره موضوعات انجام می‌شود که در نهایت اجماع نظر میان نمایندگان وجود دارد. 

وی در ادامه با اشاره به حوزه نظارتی ستادی و میدانی و ارتباط با مردم به عنوان یکی از اولویت‌های مجلس نسبت به قانونگذاری، اظهار داشت: تلاش داریم خواسته‌های مردم را در دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی نمایندگی کنیم و تا کنون مسیر خوبی را طی کرده‌ایم البته سازماندهی چند ماهه ابتدایی مجلس در بخش‌هایی باعث کُندی کار شد ولی توانستیم با استفاده از رهنمودهای رهبری در دو نوبت دیدار ویدئوکنفرانسی با نمایندگان، اولویت خود را اقتصاد و معیشت و توجه به مسائل فرهنگی قرار دهیم. 

قالیباف در ادامه با اشاره به تصویب قانونی برای رفع موانع اشتغال در دو هفته گذشته، عنوان کرد: این قانونگذاری اتفاقی بزرگ در مسیر روند اخذ مجوزها بود چرا که تا پیش از این مردم باید با حضور در اداره‌های مختلف و گذشت چند سال به دنبال دریافت مجوز برای ایجاد یک شغل بودند که مشخص نبود چه زمانی به نتیجه می‌رسند. لذا از طرفی مردم را به سرمایه‌گذاری دعوت می‌کردیم ولی از سوی دیگر سختی اعطای مجوز، کارآفرینان را از ادامه کار باز می‌داشت. 

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه اکنون با تصویب این قانون، اداره‌های دولتی و مسئولان باید دنبال مردم راه بیفتند، ابراز داشت: بر اساس این قانونی گروهی برای آغاز کار خود صرفا اطلاعات را وارد سامانه کرده و کار خود را آغاز می‌کنند و گروه دیگر که قصد دارند مشاغلی در حوزه‌های امنیتی، بهداشت و سلامت و محیط زیستی ایجاد کرده و نیازمند کسب تأیید از بخش دولتی هستند طی یک فرصت زمانی جهت دریافت تأیید، کار خود را آغاز می‌کنند؛ لذا این قانون تحول عظیمی در حوزه اشتغال و معیشت ایجاد می‌کند. 

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در مجلس یازدهم در حوزه مسکن، بیان کرد: مجلس با ۸ ماه تلاش توانست قانون تولید مسکن را به تصویب برساند که در این مسیر از تجربیات گذشته و تجربیات مثبت مسکن مهر استفاده، نقاط ضعف مسکن مهر را نیز شناسایی، مردم را مبنا قرار داده و دخالت دولت را به حداقل رسانده و به جای نقش اجرایی به آن‌ها نقش تسهیل‌گر دادیم. 

قالیباف بر همین اساس تصریح کرد: با اجرای این قانون، دست انبوه سازان برای تولید مسکن باز شده تا موضوع ساخت مسکن حل شود که در همین راستا در ۲۴ ساعت گذشته سامانه‌ای برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مسکن راه اندازی شد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اهتمام مجلس به اصلاح ساختار بودجه، تأکید کرد: در جریان این اقدام توجه به مناطق محروم و تمرکززدایی از تصمیمات مرکزی، توجه به نقاط دوردست، روستاها و حاشیه‌های شهرها که بیش از ۲ هزار نقطه هستند به طور مستقیم در بودجه پیش بینی شد همچنین موضوع آب و جاده روستایی که تبدیل به معضلی شده بود مد نظر قرار گرفت. 

وی در ادامه با تأکید بر توجه ویژه مجلس به پیوست عدالت و شفاف سازی، عنوان کرد: در بخش نظارتی سرکشی‌های منظمی از سوی رئیس مجلس، هیأت رئیسه و نمایندگان انجام می‌شود و روزهای سه شنبه هر هفته را به نظارت اختصاص داده‌ایم تا بتوانیم گزارش دستگاه‌ها را دریافت کرده و بر عملکرد سازمان‌هایی که خارج از برنامه عمل می‌کنند نظارت کنیم. 

قالیباف با اشاره به موضوعات فرهنگی نیز بیان کرد: توجه به اعتبارات آموزشی اعم از دانشگاه‌ها و حوزه‌ها و فرهنگ عمومی و دینی در بودجه ۱۴۰۰ با افزایش ۲.۵ برابری نسبت به قبل یکی از اقدامات مجلس بود که البته به خاطر حجم نقدینگی ممکن است این افزایش رقم باز هم اثرگذاری چندانی نداشته باشد. 

وی همچنین با اشاره به حوزه سیاست خارجی و تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها اظهار داشت: تا پیش از این مجلس درباره موضوع هسته‌ای در انفعالی به سر می‌برد که با تصویب این قانون و تأکید رهبری بر اجرای آن، توانست مبنای دولت‌ها برای حل موضوعات هسته‌ای شود. 

وی افزود: اکنون کسانی که در خارج از کشور در حال مذاکره با ما هستند؛ اعم از ۱+۴، شورای امنیت و سازمان ملل و آژانس هسته‌ای متوجه شده‌اند که قانونی در مجلس به تصویب رسیده که به دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه استحکام و قدرت برای رویارویی با مذاکره کنندگان را می‌دهد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه کنترل افزایش نقدینگی، کسری بودجه و بورس از اولویت‌های همکاری ما با دولت جدید برای کنترل قیمت‌ها و کاهش قیمت کالاهای اساسی است، خاطرنشان کرد: با اطمینان عرض می‌کنم دست دلالانی که از ارز دولتی که برای رفاه مردم در کالاهای اساسی قرار داده شده استفاده می‌کنند را کوتاه خواهیم کرد تا اتفاقات خوبی برای قشر محروم جامعه بیفتد. 

بر اساس این گزارش، در این دیدار آیت الله العظمی حسین نوری همدانی با بیان اینکه توفیق یکی از نعمات پروردگار برای انسان است تا کار خیر کند، گفت: توفیق نعمت بزرگی است که به هر کس داده نمی‌شود از این رو توفیقی که به شما داده شده بسیار مهم است به خصوص که طبق فرمایش امام (ره) مجلس در رأس امور بوده و امروز شما برای این مهم انتخاب شده اید. 

این مرجع تقلید ادامه داد: امام (ره) در ۱۰ بخش از صحیفه نور این حدیث نبوی را ذکر کرده‌اند که همه شما مدیریت داشته و درباره موضوعی که تحت نظر شماست مسئولیت دارید. هر انسانی مدیریتی دارد از خودش گرفته تا خانواده اش، مملکت و دنیایش مدیریت و مسئولیت دارد؛ لذا همه شما درباره صحنه‌های تحت نظر شما، مسئول هستید که مسئولیت مجلس شورای اسلامی، مسئولیتی بزرگ است که شما توفیق دارید تا وظایف مربوط به آن را انجام دهید. 

وی افزود: امام علی (ع) در خطبه‌ای فرمودند شما مسئول هستید و اصولا انسان برای ساختن جامعه مسئول است که این ساختن را باید از خود آغاز کند. طبق فرموده امام مسئولیت شما خیلی وسیع است و باید از سرزمین ما حمایت کنید که این توفیقی برای شما است. 

آیت الله نوری همدانی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم که خداوند در آن فرموده‌ای اهل ایمان! قیام کنید برای اجرای عدالت، اظهار داشت: این افراد در دنیا نمونه هستند و نظر امام (ره) نیز همین بود. از این رو باید موضوعی در دنیا ایجاد کنید که نمونه باشد و انقلاب اسلامی نمونه‌ای برای جهان است که نظیر ندارد و زمینه‌ای برای ظهور امام زمان (عج) است. 

این مرجع تقلید در ادامه نهج البلاغه حضرت امیرالمؤمنین (ع) را یک نمونه برای استفاده دانست و افزود: امام (ع) می‌فرمایند اگر هفت اقلیم روی زمین را به من بدهند، من دانه‌ای را از دهان مورچه‌ای نمی‌گیرم لذا برای مبارزه با ظلم و برقراری عدالت جدیت دارند و مهم‌ترین کار شما نیز برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است. 

وی در ادامه با بیان اینکه نمایندگی مجلس امانتی از سوی مردم برای شما است، یادآور شد: شما باید خود را برای نگاهداری از این امانت آماده کنید؛ جامعه را از لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تقویت کنید و از آنجایی که عزت از آن خدا، پیغمبر (ص) و مومنان است شما باید آن را در برابر دشمنان حفظ کنید. 

آیت الله نوری همدانی در ادامه تأکید کرد: توجه کنید کاری که می‌کنید برای مردم باشد، در کنار آن‌ها باشید و مشکلاتشان را درک کنید. مردم از بازدیدهای حضوری شما بسیار خوشحال می‌شوند و اخلاق خوب شما با آن‌ها بسیار مهم است که نباید آن را ترک کنید. 

این مرجع تقلید ادامه داد: من رسانه‌های داخلی و خارجی را دنبال می‌کنم و می‌دانم کار شما بسیار مهم است و دشمن نیز در برابر شما صف آرایی کرده، آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی لحظه‌ای از فکر علیه ما بیکار نیستند از این رو لحظه‌ای نباید بی‌تفاوت بود. 

وی همچنین با اشاره به نامه امام علی (ع) به مالک اشتر زمان عزیمت به مصر که منجر به شهادت او نیز شد، گفت: نامه ۵۳ نهج البلاغه در سازمان ملل به عنوان یک منشور کامل است؛ لذا جلساتی برای این موضوعات بگذارید و تابلویی در محل کار خود قرار دهید. امام علی (ع) به مالک می‌فرمود: مالک! دل خود را از محبت مردم سرشار کن. مردم دو صنف هستند؛ اگر مسلمانند که برادر دینی شما هستند و اگر مسلمان نیستند مانند شما انسان هستند؛ این فرهنگ اسلام است. 

آیت الله العظمی نوری همدانی در پایان سخنان خود با بیان اینکه از ابتدا در ایران، مسیحی و یهودی‌ها حضور داشته و علما نیز تلاش داشتند نسبت به آن‌ها مانند ایرانیان مسلمان رفتار کرده و هیچگاه سختگیری برای آن‌ها وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: کسی که عدالت را برقرار کند نور چشم است. مردم ستون دین و حمایت آن‌ها سپری در برابر دشمن است از این رو باید به آن‌ها توجه کرد. چنانچه در جنگ تحمیلی نیز همین مردم در عرصه‌های جنگ حاضر شدند.

کد خبر 633405 برچسب‌ها محمد باقر قالیباف دولت سیزدهم مجلس شورای اسلامی

دیگر خبرها

 • تصمیم سرنوشت‌ساز دولت برای ارز ۴۲۰۰
 • ۳ درصد درآمد سالانه پتروشیمی‌های استان بوشهر به زیرساخت‌ها تخصیص یابد
 • تصمیم سرنوشت‌ساز دولت برای ارز ۴۲۰۰/ حذف شود یا نشود؟ موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟
 • به منظور شفافیت، کمیته تخصیص و اجرای خزانه‌داری متمرکز در شهرداری ارومیه راه اندازی می‌شود
 • مجلس حامی تخصیص بخشی از درآمد صنایع به مناطق میزبان است
 • مدیریت بحران: همه رودخانه های گیلان سیلابی است/ نسبت به سیل آینده هشدار می دهیم
 • همه رودخانه های گیلان سیلابی است/ نسبت به سیل آینده هشدار می دهیم
 • تبعات اجرای سیاست غلط دلار ۴۲۰۰؛ از ضربه به تولید تا افزایش قاچاق کالا/ راهکار جایگزین چیست؟
 • تخصیص ۵۰ میلیارد تومان برای جایگزینی مدارس کانکسی در کهگیلویه و بویراحمد
 • دولت جدید یارانه 300 هزارتومانی می دهد؟/حذف یارانه این سه دهک در دولت رئیسی
 • نقدینگی از ۴۰۰۰هزار میلیارد گذشت / تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی؛ ۱.۵میلیارد دلار بیش از قانون
 • حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کمکی به بهینه سازی ساختار تخصیص منابع کشور می‌کند؟
 • پايش وضعيت روسازي 4200 کيلومتر از معابر شهر تهران
 • حذف ارز ترجیحی جریان‌های فاسد را فربه‌تر می‌کند
 • امکان ارائه خدمات اجتماعی کیفی با حذف ارز ۴۲۰۰تومانی
 • کارت اعتیاری خرید در قبال حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی
 • ۴۲۰ میلیارد تومان وام اشتغال به مددجویان هرمزگان تخصیص یافته است
 • ارائه خدمات اجتماعی کیفی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی امکان‌پذیر می‌شود
 • بورس و الزامات حذف ارز 4200 تومانی
دیگران می‌خوانند: