به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار بود پروازهای اربعین با نرخ مشخص بلیتمیلیون تومان برای پروازهای دو طرفه تهران-نجف و ۳.۲ میلیون تومان برای پروازهای یک طرفه) در بازه زمانی ۲۸ شهریور تا ۱۰ مهر برگزار شود که به دلیل ناهماهنگی برخی ایرلاین‌ها، این برنامه نه در بخش رعایت زمان آغاز فروش بلیت و نه در بخش رعایت نرخ‌ها، یا اجرایی نشد یا با حداقل الزامات مقرر در مصوبات سازمان هواپیمایی کشوری از سوی تعدادی از ایرلاین‌ها روبه رو شد.

در حال حاضر هیچ یک از مقامات مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری حاضر به پاسخگویی نیستند؛ حال آنکه بیشتر مسافران و زائران در بلاتکلیفی به سر می‌برند و منتظرند تا رسانه‌ها اخبار مرتبط با پروازهای اربعین را اطلاع رسانی کنند؛ ولی دستگاه سیاست گذار صنعت هوانوردی از پاسخگویی رسمی در خصوص آخرین تصمیمات پروازهای اربعین و مشکلاتی که زائران برای خرید بلیت دارند طفره می‌رود.

سرگردانی زائران تا پاسی از شب در آژانس‌ها

برخی زائران به خبرنگار مهر گفتند که دیشب تا پاسی از شب در برخی آژانس‌های مسافرتی ساعتها منتظر مانده اند اما دست خالی به خانه بازگشته اند.

هنوز هیچ مرجعی تعداد نهایی پروازهای عادی و فوق العاده اربعین را اعلام نکرده است. طبق توافق‌های ایران و عراق در سال‌های اخیر، تعداد پروازهای هفتگی ایران و عراق ۱۲۰ پرواز در نظر گرفته شده است از آنجایی که برای اجرای مراسم اربعین حسینی (ع) نیاز به تعداد پروازهای بیشتری وجود دارد، ایرلاین‌ها باید عوارضی با عنوان رویالیتی به ازای هر پرواز ۲ هزار دلار را به دولت عراق پرداخت کنند که با نرخ هر دلار ۲۵ هزار تومان بیش از ۵۰ میلیون تومان می‌شود و عملاً رقم نسبتاً قابل توجهی به قیمت هر بلیت افزوده خواهد شد.

حذف عوارض رویالیتی منوط به مذاکره سازمان‌های هواپیمایی کشوری ایران و عراق و پیگیری وزارت امور خارجه است که مشخص نیست این مذاکرات به نتیجه رسیده است یا خیر.

از نظارت میدانی خبری نیست؟

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز شب گذشته در توییتی از نظارت بر فروش بلیت پروازهای اربعین از سوی شرکت‌های هواپیمایی و استقرار ناظر این پروازها در فرودگاه امام خمینی (ره) و دفاتر فروش بلیت خبر داد.

نظارتی که بنظر می‌رسد باید به مرحله فروش بلیت تعمیم داده شود چرا که هم اکنون مشکل اصلی در مرحله خرید بلیت است و انجام نظارت در فرودگاه امام خمینی (ره) گره‌ای از مشکل جدی زائران برای خرید بلیت باز نخواهد کرد.

یکی از مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری عصر دیروز در پاسخ به تماس‌ها و پیگیری‌های متعدد خبرنگار مهر بصورت غیررسمی گفت: فروش بلیت ۵ میلیون تومانی در دفاتر مرکزی دو ایرلاین آغاز شده است و فروش یکی از ایرلاین‌ها هم تا ساعاتی دیگر آغاز می‌شود.‌ خبرنگار مهر بلافاصله با دفتر فروش مرکزی یکی از ایرلاین‌های مذکور تماس گرفت و اپراتور گفت: فروش بلیت ۵ میلیونی هنوز شروع نشده است.

یک مقام مسئول در ایرلاین دوم هم به خبرنگار مهر بصورت غیررسمی گفت: همه سهمیه ما بصورت چارتری به فروش رفته و در حال حاضر بدنبال دریافت مجوز برای برقراری پرواز فوق العاده هستیم و در صورت صدور مجوز، باز هم بلیت عرضه خواهیم کرد!

بنظر می‌رسد نظارت میدانی بر عملکرد ایرلاین‌ها در این زمینه وجود ندارد و اظهارات رسمی مسئولان بر مبنای وعده‌هایی است که ایرلاین‌ها در جلسات مطرح می‌کنند.

قیمت بلیت پروازهای رفت اربعین / ‬ تهران-نجف

در حال حاضر برای پرواز فردا چهارشنبه ۳۱ شهریور تهران-نجف صرفاً ایران ایرتور یک نفر صندلی آن هم در کلاس بیزینس یک طرفه با قیمت ۶.۵ میلیون تومان برای فروش دارد. فلای دوبی نیز پرواز ۳۱ شهریور تهران-نجف را ۱۵ میلیون تومان عرضه کرده است.

پنج شنبه ۱ مهر نیز ایران ایرتور بلیت ۳.۳ میلیون تومانی و ترکیش ایر ۱۴.۵ میلیون تومانی در حال عرضه دارند.

جمعه ۲ مهر فلای دوبی بلیت تهران-نجف را ۲۰ میلیون تومان می‌فروشد.

یکشنبه ۲ مهر قشم ایر دو پراز برای ساعت‌های ۱۰ صبح و ۲۳ به قیمت ۳.۲ میلیون تومان دارد.

دوشنبه ۵ مهر (روز اربعین حسینی (ع)) کیش ایر برای ۷ صبح پرواز تهران-نجف را ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بلیت سیستمی عرضه کرده است.

وارش برای ساعت ۵ صبح، ۱۰:۳۰ صبح و ۱۶ بلیت سیستمی پرواز تهران-نجف به قیمت ۳.۲ میلیون تومان دارد.

قشم ایر نیز برای ساعات ۵ و ۱۰:۱۵ صبح بلیت چارتری ۳.۲ میلیون تومانی به فروش می‌رساند.

معراج هم بلیت چارتری بیزینیس ۶.۳ میلیون تومانی برای پرواز ۱۸:۱۵ تهران-نجف عرضه می‌کند.

سه شنبه ۶ مهر (یک روز بعد از اربعین حسینی (ع)) قشم ایر ۳ پرواز تهران-نجف به نرخ ۲.۲ میلیون تومان و با یک میلیون تومان پایین‌تر از نرخ مصوب سازمان هواپیمایی کشوری دارد.

معراج نیز ۳ پرواز به نرخ ۳.۱ میلیون تومان و کیش ایر یک رواز با قیمت ۳.۱ میلیون تومان برای تهران-نجف در همین روز (۶ مهر) دارند.

چهارشنبه ۷ مهر قشم ایر یک پرواز تهران-نجف به قیمت ۱.۹۹ میلیون تومان و معراج یک پرواز بیزینس با بلیت چارتری با قیمت ۶.۲ میلیون تومان دارند.

پنجشنبه ۸ مهر نیز قشم ایر دو پرواز با قیمت‌های ۲ میلیون تومانی و کیش ایر پرواز ساعت ۷ صبح تهران-نجف را به قیمت ۲ میلیون تومان و ساعت ۱۳:۳۰ را به قیمت ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان می‌فروشد.

معراج هم برای همان روز (۸ مهر) بلیت چارتری کلاس بیزینس ساعت ۱۸:۱۵ تهران-نجف را ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به فروش می‌رساند.

پروازهای برگشت نجف به تهران

برای پروازهای نجف به تهران نیز در روز پنجشنبه ۱ مهر، قشم ایر دو پرواز به قیمت‌های ۶۹۰ و ۷۱۰ هزار تومان دارد.

کیش ایر نیز یک پرواز با نرخ بلیت ۷۲۵ هزار تومان و معراج دو پرواز به قیمت‌های ۸۳۳ و ۸۵۷ هزار تومان دارند.

در همان روز (۱ مهر) آسمان بلیت چارتری کلاس بیزینس نجف-تهران را ۱ میلیون و ۹۸۵ هزار تومان عرضه کرده است.

کیش ایر هم بلیت بیزینس نج-تهران ۱ مهر را به صورت سیستمی و به قیمت ۳.۲ میلیون تومان می‌فروشد.

جمعه ۲ مهر قشم ایر بلیت پرواز نجف-تهران را ۱.۲ تا ۱و۴ میلیون تومان به مسافران عرضه می‌کند اما معراج بلیت کلاس بیزینس را چارتری و به قیمت ۳ میلیون و ۱۷۶ هزار تومان عرضه کرده است.

کیش ایر نیز بلیت پرواز کلاس اکونومی را به صورت سیستمی و به قیمت ۳.۲ میلیون تومان می‌فروشد.

شنبه ۳ مهر نیز بلیت نجف-تهران از سوی ایران ایرتور به قیمت ۲.۲ میلیون تومان عرضه شده است.

یکشنبه ۴ مهر آسمان بلیت نجف-تهران را ۳.۲ میلیون تومان و معراج بلیت کلاس بیزینس را چارتری و ۵.۸ میلیون تومان می‌فروشند.

دوشنبه ۵ مهر (روز اربعین) وارش و ایرتور بلیت نجف-تهران را سیستمی و ۳.۲ میلیون تومان عرضه کرده اند.

برای روزهای ۶ تا ۱۰ مهر نیز که روز پایانی بازه پروازهای اربعین است، بلیت‌های برگشت نجف به تهران در دامنه قیمتی ۳.۲ میلیون تومان در حال فروش هستند.

کد خبر 5309833 برهان محمودی

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: مهر

کلیدواژه: سازمان هواپیمایی کشوری پروازهای اربعین فرودگاه نجف اربعین 1400 قیمت دلار اربعین 1400 پروازهای اربعین رمز ارز اجلاس شانگهای 2021 اقتصاد چین سازمان هواپیمایی کشوری وزارت جهاد کشاورزی شاخص کل بورس قیمت جهانی نفت قیمت جهانی طلا قیمت یورو بازار سرمایه قیمت ۳ ۲ میلیون تومان سازمان هواپیمایی کشوری میلیون تومان پروازهای اربعین پرواز تهران نجف تومان عرضه کرده میلیون تومان ۵ میلیون تومان تومان می فروشد میلیون تومان میلیون تومانی عرضه کرده نجف تهران تهران نجف خبرنگار مهر بلیت چارتری کلاس بیزینس هزار تومان ایرلاین ها برای پرواز بلیت پرواز فروش بلیت ۳ میلیون مهر نیز قشم ایر کیش ایر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۱۷۳۰۱۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مهران غفوریان سکته کرد + عکس

آخرین وضعیت سلامت جسمانی مهران غفوریان

طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد

ارائه کارت اعتباری معیشتی + جزئیات

مجرد ها برای دریافت مسکن دولتی ثبت نام کنند +شرایط ثبت‌نام مسکن ۳ میلیونی

خبر بعدی:

جای دانش آموزان بر روی نیمکت‌های مدارس شهری خالیست/ آموزش همچنان به صورت مجازی

شریف زاده دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس در خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا در مراکز شهری کلیه مدارس به جزء مدارس کار و دانش که دروس عملی دارند سایر مدارس تعطیل می‌باشند و آموزش تنها به صورت مجازی انجام می‌شود.

او افزود: تاکنون مصوبه جدیدی در ستاد ملی کرونا در خصوص بازگشایی مدارس مراکز شهری صادر نشده است.

شریف زاده اظهار کرد: در مناطق روستایی و عشایری مدارس زیر ۱۵ نفر جمعیت آموزش به صورت حضوری انجام می‌شود.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و مدیریت کرونا ویروس در خراسان جنوبی تصریح کرد: جلسه بعدی ستاد ملی کرونا شنبه هفته آینده برگزار می‌شود و اگر مصوبه‌ای در خصوص بازگشایی مدارس شهری صادر شود بلافاصله اطلاع رسانی می‌شود.

او ادامه داد: با توجه به اینکه در سهمیه قبلی واکسن کرونا ۱۰ هزار دز واکسن پاستوکووک وارد استان شد این تعداد واکسن با هدف متنوع‌تر شدن سبد واکسن دانش آموزان به گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال استان تزریق می‌شود.

شریف زاده با اشاره به اینکه واکسن پاستوکووک در گروه سنی ۱۲ سال به بالا می‌تواند تزریق شود بیان کرد: با ورود محموله‌های جدید این نوع واکسن نیز می‌تواند برای سایر گروه‌های سنی تزریق شود.

انتهای پیام / ط ا

دیگر خبرها

 • همچنان سویه غالب در کشور "دلتا" است
 • همچنان سوش غالب در کشور "دلتا" است
 • امام جمعه نجف: مراسم اربعین زیباترین تصویر وحدت در عراق / درخواست دارم ویزاها را حذف کنید
 • واردات واکسن همچنان ادامه دارد
 • از سرگیری مجدد پروازهای افغانستان و امارات
 • وزیر ورزش نگاه ویژه‌ای به نجف‌آباد داشته باشد
 • اصرار کاخ سفید به اوپک برای مهار قیمت‌ نفت
 • «سامانه املاک و اسکان» همچنان مورد بی اعتنایی وزیر راه و شهرسازی/ با اراده قوی دولت، ساخت بیش از یک میلیون واحد مسکونی امکان پذیر است
 • بیت‌ کوین و اتریوم همچنان در دو جهت مخالف
 • چرا تکلیف قیمت بلیت هواپیما مشخص نمی شود؟
 • اکران «درخت ترش» در جشنواره بین‌‎المللی فیلم تهران
 • استان کرمان دو نماینده در مرحله دوم جام حذفی فوتبال دارد
 • ۶ مصدوم در تصادف هولناک اتوبان ذوب آهن
 • واردات ۶ میلیون دُز واکسن سینوفارم به کشور/ واردات واکسن همچنان ادامه دارد
 • آغاز بلیت‌فروشی آنلاین جشنواره ۳۸ فیلم کوتاه تهران از فردا
 • از بدهی میلیاردی پرسپولیس در آستانه لیگ برتر فوتبال تا قیمت نجومی بلیت دیدار نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱
 • یک بام و دوهوا درباره قیمت بلیت هواپیما
 • منوکسیدکربن جان دو نفر را در نجف آباد گرفت
 • حادثه گازگرفتگی در نجف‌آباد ۲ فوتی داشت
دیگران می‌خوانند: