شکایت شیخ دیاباته از استقلال بابت مطالباتش به این باشگاه رسیده است. شیخ با گرفتن وکیل برانکو شکایت رسمی خود را از باشگاه استقلال به ثبت رساند تا بتواند مطالبات خود را دریافت کند. باشگاه استقلال به‌دنبال این است تا لایحه دفاعی را در این خصوص تنظیم کرده و خواستار پرداخت طلب این بازیکن به‌صورت قسطی باشد.

جدا از مطالبات دو، سه ماه دیاباته بخشی از طلب این بازیکن مربوط به آپشن‌های قرارداد اوست‌‌.

شیخ دیاباته و هرویه میلیچ دو بازیکن خارجی تیم استقلال در فصل گذشته به‌دلیل مشکلات مالی در چند نوبت با مسئولان این باشگاه وارد چالش شدند. میلیچ در فصل بیستم در دو مقطع و در زمان سرمربیگری فکری و مجیدی به‌دلیل مشکلات مالی ایران را ترک کرد و تیرماه امسال نیز وقتی مشکلات مالی ادامه‌دار استقلال را دید راهی کشورش شد تا از طریق فیفا پیگیر دریافت مطالبات خود باشد.

همچنین دیاباته دیگر بازیکن خارجی استقلال هم مطالبات خود را از این باشگاه دریافت نکرده است. این درحالی است که این بازیکن کم‌سروصداتر از میلیچ رفتار کرد و در رسانه‌ها زیاد به موضوع دریافت نکردن حقوقش اعتراض نشان نداد اما در مقطع زمانی قبلی وی در مدت زمانی که در ایران نبود به شکل قانونی پرونده شکایت از استقلال بابت عدم دریافت مطالباتش را پیش برد.

در قرارداد اولیه دیاباته با استقلال ذکر شده، درصورتی‌که حقوق ماهیانه این بازیکن بیش از 60 روز به تعویق بیفتد، شامل 10 هزار دلار جریمه می‌شود. این موضوع جدا از حق فسخ قرارداد این بازیکن است و درصورت عدم پرداخت مطالبات، این بازیکن می‌تواند از طریق فیفا اقدام و قراردادش را فسخ کند.

دیاباته مدتی پیش به ایران برگشت و در تمرینات استقلال و بازی‌های این تیم هم برای دقایقی حضور پیدا کرد؛ اما تمامی اقدامات قانونی برای دریافت حق و حقوق خود را انجام داد و البته پنجره نقل‌وانتقالات این باشگاه را هم در آن زمان بست.

در شرایطی که پنجره نقل‌وانتقالاتی باشگاه استقلال به‌دلیل شکایت لکیچ بسته بود و این باشگاه تا زمان پرداخت مطالبات این مربی که دستیار مجیدی بود حق جذب هیچ بازیکنی را نداشت، مهاجم اهل مالی آبی‌پوشان پنجره نقل‌وانتقالاتی استقلال را دوقفله کرد. این موضوع به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیز اعلام شد تا زمان پرداخت نشدن مطالبات این بازیکن، باشگاه استقلال حق جذب هیچ بازیکنی را نداشته باشد.

در نامه‌ای که فیفا در آن زمان به باشگاه استقلال ارسال کرده، آمده است: «ما مطلع شدیم از طرف شاکی(شیخ دیاباته)، که باشگاه استقلال تعهدات مالی خود را نسبت به این بازیکن انجام نداده است. به همین دلیل اعلام می‌کنیم که باشگاه استقلال در تمامی رده‌ها حق جذب هیچ بازیکن جدیدی (چه داخلی و چه خارجی) نخواهد داشت.»

پیش از این، احمد مددی در حاشیه برگزاری مجمع عمومی فدراسیون پزشکی ورزشی در واکنش به ادعای دو عضو پیشین هیات‌مدیره استقلال پیرامون قرارداد خارجی‌های این باشگاه گفت: «عزیزی گفته بود درمورد پرداختی‌ها روشنگری کنم. از اینجا اعلام می‌کنم از بدو ورود من دیاباته بیش از 400 هزار دلار دریافتی داشته است. میلیچ هم 168 دلار تاکنون دریافت کرده است. این بازیکن از برج 10 سال 98 هیچ پولی نگرفته است. وقتی برج 7 سال 99 به استقلال آمدم مطالبات این بازیکن را کم‌کم پرداخت کردم.»

بااین‌حال باشگاه استقلال چندی بعد برای باز شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی‌اش علاوه‌بر پرداخت مطالبات نبوشا لکیچ بخشی از مطالبات شیخ دیاباته را هم برای باز شدن دومین پنجره نقل‌وانتقالاتی پرداخت کرد تا این اتفاق به‌طور موقت حل‌وفصل شود.

تلاش برای مذاکره

حالا خبر رسیده که شکایت شیخ دیاباته از استقلال بابت مطالباتش به این باشگاه رسیده است. شیخ با گرفتن وکیل برانکو شکایت رسمی خود را از باشگاه استقلال به ثبت رساند تا بتواند مطالبات خود را دریافت کند. باشگاه استقلال به‌دنبال این است تا لایحه دفاعی را در این خصوص تنظیم کرده و خواستار پرداخت طلب این بازیکن به‌صورت قسطی باشد. جدا از مطالبات دو، سه ماه دیاباته بخشی از طلب این بازیکن مربوط به آپشن‌های قرارداد اوست‌‌.

البته در رابطه با دیاباته شنیده می‌شود، هنوز مسئولان استقلال نتوانسته‌اند با او توافق کنند، اما قرار است با وکیل مهاجم فعلی الغرافه قطر مذاکراتی انجام دهند. این مذاکرات درحالی انجام خواهد شد که گفته می‌شود هنوز حکمی از سوی فیفا به باشگاه استقلال ابلاغ نشده است.

درخصوص میلیچ نیز شنیده می‌شود با حضور مدیریت جدید در استقلال، مسئولان باشگاه با میلیچ و وکیل او صحبت‌هایی انجام داده‌اند تا مطالباتش را طی توافق دوطرفه به‌صورت اقساط پرداخت کنند. میلیچ در ایمیل‌های اخیرش از طریق وکیل خود خواستار پرداخت دیرکرد مبلغ قراردادش هم شده است و مسئولان استقلال به‌دنبال توافق با او هستند تا اگر مطالباتش را پرداخت کنند، دیرکردی به او پرداخت نشود.

اصل ماجرا

درخصوص شیخ دیاباته این بازیکن درحالی از استقلال شکایت کرده که قراردادی دوساله از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ با باشگاه استقلال منعقد کرد و مبلغ قرارداد هر سال این بازیکن بدون آپشن‌های درنظر گرفته‌شده ۵۲۵ هزار دلار بود. این درحالی است که طبق قوانین اگر بازیکنان خارجی دو ماه پیاپی حقوق نگیرند به ازای هر ماه، باشگاه‌ها باید ۱۰ هزار دلار به وی پرداخت کنند، ضمن اینکه با دادن یک اخطاریه و با گذشتن ۱۵ روز از واصل شدن آن به باشگاه، بازیکن خارجی می‌تواند قرارداد خود را به‌صورت یکطرفه فسخ کرده و پول کامل به‌همراه غرامت قرارداد خود را از باشگاه دریافت کند.

نکته جالب‌توجه اینکه در این دو سال به دفعات حقوق دیاباته و میلیچ به تعویق افتاد و این درحالی است که باشگاه استقلال برای فصل اول قرارداد با دیاباته علاوه‌بر پرداخت ۱۰۵ هزار دلاری در تاریخ اول جولای ۲۰۱۹ از ۱۰ جولای ۲۰۱۹ موظف بود تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ ماهانه به‌صورت خالص ۳۵ هزار دلار به جز آپشن‌های درنظر گرفته‌شده در قرارداد این بازیکن به او پرداخت کند و عجیب اینکه باشگاه استقلال حق نداشت در این مدت مالیات او را از حسابش کسر کند. این درحالی است که طبق قوانین داخلی و آیین‌نامه‌ای که وزارت اقتصاد ابلاغ کرده است باشگاه‌ها به هیچ‌عنوان مجاز نیستند مالیات بازیکنان را پرداخت کنند. اگرچه این موضوع در قرارداد ذکر شده باشد، با توجه به اینکه قرارداد بازیکن خارجی تابع الزامات فراکشوری محسوب می‌شود، این موضوع نیز می‌تواند تبعات دیگری را برای باشگاه استقلال به‌همراه داشته باشد.

در ادامه برای سال دوم نیز باشگاه استقلال متعهد می‌شود تا این باشگاه تا اول جولای ۲۰۲۰ مبلغ ۱۰۵ هزار دلار این بازیکن را پرداخت و دوباره از ۱۰ جولای ماهیانه ۳۵ هزار دلار به این بازیکن پرداخت کند اما بحث اصلی روی بی‌نظمی‌ها و برخی اتفاقاتی است که روی پرداختی‌ها به این بازیکن به وجود آمده است.

پرداختی‌ها مستند نیست!

باشگاه استقلال از حساب خودش از طریق یک صرافی به حسابی که بازیکن معرفی کرده بود مبالغی را واریز کرد. از سوی دیگر مبلغ ۶ میلیارد و نهصد میلیون تومان به‌عنوان حواله دلاری از طریق علی نامداری به حساب دیاباته و حتی میلیچ درمجموع حدود ۱۵ میلیاردتومان واریز شد اما نکته عجیب و غریب آنجاست که هیچ مستنداتی درخصوص این حواله‌کردها و واریزی‌ها وجود نداشته و اگر این دو بازیکن خارجی درخصوص دریافتی‌هایشان اقرار نکنند مطمئنا فیفا نیز از آنجا که استقلالی‌ها هیچ اسنادی مبنی‌بر پرداختی ندارند تا آن را پیوست لایحه خود بکنند، این باشگاه را محکوم خواهد کرد.

اما چرا این اتفاق افتاده؟ این موضوع برمی‌گردد به اینکه صرافی طرف حساب استقلالی‌ها که از طرف این باشگاه و همچنین علی نامداری حواله‌کرد‌هایی را برای میلیچ و دیاباته داشته، از ارائه صورت وضعیت مالی به باشگاه استقلال تا امروز خودداری کرده و این موضوع دردسرهای بزرگی برای باشگاه استقلال با وجود شکایت قطعی دیاباته و احتمالی میلیچ ایجاد خواهد کرد. این درحالی است که اصلا سرنوشت حواله‌کردها مشخص نیست و پیگیری‌ها برای گرفتن صورت وضعیت مالی تا امروز از سوی باشگاه استقلال از این صرافی بی‌نتیجه مانده است. درصورت تداوم این وضعیت چه‌بسا برخی اقدامات حقوقی و قضایی از این صرافی صورت بگیرد؛ با همه این تفاسیر اما فعلا این مساله روی هوا قرار دارد.

در زمان مدیریت احمد سعادتمند این‌طور مطرح شده بود که این حواله‌ها به مبلغ ۶ میلیارد و ۶۱۴ میلیون توسط یک شخص واریز شده و به مقصد رسیده اما در ادامه ارائه اسناد پرداختی به ذی‌حسابی باشگاه صورت نگرفته و فعلا این مبلغ در ذی‌حسابی باشگاه استقلال به‌عنوان بدهی به شخص مذکور که طرف حساب سعادتمند است، ثبت شده و مشخص نیست اصولا در آن زمان آیا این حواله‌ها به مقصد حساب این دو بازیکن خارجی نشسته است یا خیر.

این اتفاقات باعث می‌شود تا استقلال امروز در برابر شکایت دیاباته و همچنین شکایت احتمالی میلیچ به حساب اینکه این پول‌ها از حساب باشگاه استقلال و علی نامداری خارج شده و به حساب آنها نشسته، دفاعی نداشته باشد و جالب اینکه به‌خاطر سیستم بی‌نظم و ناقص باشگاه استقلال در زمان مدیران قبلی هیچ تاییدیه از وکلای بازیکنان یا آنها در زمانی که این حواله‌کردها و پول‌ها به آنها پرداخت شده نیز موجود نیست. این درحالی است که مهدی عبدیان هم درمجموع دو میلیاردتومان از قرارداد میلیچ را پرداخت کرده اما صرافی فوق صورت وضعیت این حواله‌کرد را هم نداده است. اما شاید حتی این مبلغ پرداخت‌شده از سوی عبدیان نیز در زمان مدیران قبلی صرف امور دیگر شده باشد.

با همه این تفاسیر، شیخ دیاباته چیزی حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار دلار از استقلال طلبکار است و از طریق شکایت به فیفا آن را طلب کرده، این درحالی است که بخشی از این پول پرداخت شده اما مستندات آن موجود نیست.

درنهایت اینکه فعلا ۲ ابهام وجود دارد: ابتدا اینکه این پول‌هایی که ادعا می‌شود به حساب دو بازیکن خارجی فصل گذشته استقلال پرداخت شده، آیا واقعا این پول‌ها به حساب این بازیکنان نشسته یا خیر و تسویه صورت گرفته و دوم اینکه آیا خود بازیکنان بابت پول‌هایی که از طریق اشخاص دریافت کرده‌اند، حاضر به اقرار هستند که این پول را بابت بازی در استقلال گرفته‌اند یا خیر.

در گذشته نیز نامداری پول‌هایی را در ابتدای فصل گذشته به دو بازیکن داخلی استقلال پرداخت کرده بود که بعدها، بازیکنان از این نوع پرداختی برداشت هبه را داشتند و بعد از آن مدعی شدند که سوای این پول‌ها باید مبلغ اصلی قرارداد خود را هم بگیرند و چه‌بسا این موضوع بعدها درخصوص بازیکنان خارجی فصل گذشته استقلال نیز صدق کرده و آنها هم با همین مصداق درخصوص شکایت‌های خود به فیفا با این باشگاه برخورد کنند اما همه اینها دلیل نمی‌شود باشگاه سیستمی نداشته باشد تا تاییدیه‌های پرداختی این افراد را ثبت کند؛ اگر این‌چنین بود مطمئنا این دردسرها امروز به وجود نمی‌آمد. هرچند به نظر می‌رسد این وظیفه مدیر سابق بین‌الملل استقلال بود که این امر هم مثل سایر اتفاقات مرتبط با وی، بی‌نتیجه و روی زمین ماند.

فرهیختگان

محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۳۷۱۷۴۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصادف زنجیره ای در اتوبان کرج-قزوین

اختلال‌ در سامانه کارت هوشمند/ سوخت‌گیری بدون سهمیه امکان‌پذیر است

واکنش سردار جلالی به حمله سایبری اسرائیلی به پمپ بنزین ها

شکست پورتو در شب گلزنی طارمی مقابل یاران محبی

زهر عقرب کرونا را از بین می برد

خبر بعدی:

۷۵درصد کتاب‌های تفرقه‌انگیز میان شیعه و سنی تألیف ۴۰سال اخیر است

به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری آستان قدس رضوی، آیت‌الله سید ابوالفضل طباطبایی در مراسم رونمایی از ۲ نسخه خطی نفیس "درج الدرر فی بیان میلاد خیرالبشر" و "الخصائص" در موزۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی که با حضور جمعی از علمای اهل سنت جنوب کشور برگزار شد افزود: پیامبر اکرم(ص) و دیگر انبیای الهی ۲ مأموریت بزرگ اقامه دین و پرهیز از تفرقه را برعهده داشتند به همین دلیل تلاش برای حفظ انسجام همگانی از ضروریات است.

وی با اشاره به انتشار کتب مختلف اسلامی در مجموعه آستان قدس رضوی، این مجموعه را در تولید کتاب‌های قوی وحدت‌آفرین پیشتاز دانست و ادامه داد:یکی از این آثار مجموعه کتاب "المعجم فی فقه لغه القران و سر بلاغته" زیر نظر مرحوم آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی است که تاکنون بیش از ۴۰جلد از این دایره المعارف به چاپ رسیده است و با استقبال علمای اهل سنت در کشورهای مختلف مواجه شده است.

این استاد حوزه و دانشگاه با نام بردن از شیخ طبرسی، شیخ مفید، شیخ طوسی و سید مرتضی به عنوان علمای بزرگ وحدت‌آفرین در قرون گذشته گفت:این بزرگان هم اساتید و هم شاگردان شیعه و سنی داشتند  

طباطبایی با تأکید بر حذف کتب تفرقه‌انگیز، کتب ابن‌تیمیه و یاسرالحبیب و امثال آنها را در راستای تفرقه‌انگیزی دانست و افزود: شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی ۲ لبۀ یک شمشیرند و در جهت تضعیف مسلمانان حرکت می‌کنند.

وی همچنین از کتاب "فی مدرسه الرسول الاعظم(ص)" بیانات مقام معظم رهبری حول شخصیت پیامبر اعظم(ص) و بعثت ایشان به عنوان دیگر اثر ارزنده در زمینه وحدت اسلامی نام برد.

رونمایی از ۲ نسخه خطی کهن در شرح حال پیامبر اکرم(ص) و ائمۀ اطهار(ع) 

کارشناس ارزشیابی و ثبت نسخ خطی آستان قدس رضوی هم در این مراسم گفت: یکی از این ۲ کتاب "درج الدرر فی بیان میلاد خیر البشر" در شرح احوال پیامبر مکرم اسلام(ص) است که از نسخه‌های خطی بسیار نفیس و کهن در قرن نهم هجری است و به نثر مصنوع و فنی توسط اصیل‌الدین عبدالله واعظ دشتکی شیرازی  نگاشته شده است. 

سیدرضا صداقت حسینی افزود: کتاب"الخصائص فی فضل علی بن ابی طالب و اهل البیت (ع)" تألیف احمد بن علی نسائی شافعی، از اکابر اهل سنت دومین کتابی است که امروز رونمایی شد که نویسنده آن به شرح فضایل امام علی(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) می‌پردازد و در قرن ۱۱ هجری قمری در ۲۲ برگ کتابت شده است و در سال ۱۳۷۶ به دست مقام معظم رهبری به کتابخانۀ آستان قدس رضوی اهدا شده است.

برچسب‌ها شیخ طوسی شیعه آستان قدس رضوی اهل سنت وحدت اسلامی سوریه مقام معظم رهبری پیامبر اکرم قرآن شیخ مفید

دیگر خبرها

 • دیاباته: استراماچونی به من کمک می‌کند
 • ستاره استراماچونی داغ دل هواداران استقلال را تازه کرد
 • دیاباته : استراماچونی به من کمک می کند
 • شیخ دیاباته: با کمک استراماچونی مقابل الخور هت تریک کردم
 • اظهارات دیاباته بعد از هت تریک و تاثیر استراماچونی+عکس
 • شانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی بر جذب سرمایه‌گذاران خصوصی تمرکز دارد
 • شب درخشان دیاباته در جشنواره گل الغرافه
 • برخورد گرم استراماچونی با شفر تا هت تریک شیخ دیاباته+فیلم
 • خوشحالی دیاباته از نخستین هت‌تریک با الغرافه
 • ببینید| هت تریک رویایی دیاباته در دوئل استراماچونی و شفر/ استقلالی‌ها نظاره‌گر غوغای شیخ
 • برد خیره‌کننده استراماچونی مقابل شفر با هت تریک دیاباته
 • استراماچونی با هت‌تریک دیاباته ، شفر را له کرد
 • مصاف مربیان پیشین استقلال در قطر با پیروزی قاطع استراماچونی ؛ دیاباته کار را درآورد
 • پیروزی استراماچونی مقابل شفر با هت‌تریک دیاباته
 • الغرافه ۵ – الخور ۰/ کولاک استراماچونی و دیاباته برابر تیم شفر
 • دیاباته مقابل شفر مارادونا شد
 • برد خیره کننده استراماچونی مقابل شفر با هت تریک دیاباته
 • برد خیره کننده استراماچونی مقابل شفر در جدال سرمربیان سابق استقلال/هت تریک دیاباته
 • الغرافه 5-0 الخور؛ استراماچونی با هتریک دیاباته، شفر را نابود کرد
دیگران می‌خوانند: