دکتر محمد رضا فیاضی بردبار روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته بهداشت روان به میزبانی نظام پزشکی مشهد افزود: در این گونه بیماران ابتلا به اختلالات روانپزشکی بلافاصله پس از بهبودی ایجاد می شود.
وی مهمترین علام افسردگی را شامل احساس افسردگی، استرس، تغییر در خواب، تغییر در اشتها، تردید در تصمیم گیری، لذت نبردن از زندگی و تفکر خودکشی عنوان کرد.


مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:در پزشکی مفهومی به عنوان بار بیماری وجود دارد که به معنای سالهای از کار افتادگی یک شخص است که باید کار و فعالیت می‌کرد و به علت ابتلا به یک بیماری ناتوان و از کار افتاده شده است و اختلال افسردگی بیشترین بار بیماریها را در بین زنان کشورمان به خود اختصاص داده است. 
فیاضی افزود: در ایران اختلالات افسردگی در بین مردان پس از تصادفات و بیماریهای قلبی و عروقی  بیشترین بار بیماریها را شامل می شود. 
عضو هیات علمی گروه اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از سوی دیگر در ایران بیماران دچار اختلالات روانپزشکی معمولا به دلایل متعدد بویژه انگ بیماری به درمانگر مراجعه نمی کنند و تحقیقات نشان داده است که یک بیمار دچار اختلال روانپزشکی در کشورمان از زمان بروز اولین علائم تا زمان مراجعه اش به درمانگر حدود هفت سال طول می کشد که گذشت این مدت طولانی، درمان را سخت تر کرده و مشکلات بیشتری در بیماران ایجاد می کند.
فیاضی افزود: راههای درمان در بیماران مبتلا به علائم  اختلالات اضطراب و افسردگی ناشی از کرونا شامل داشتن استراحت منظم، خواب کافی، سبک زندگی سالم تر، تفکر خلاقانه، بهبود تغذیه برای از بین بردن ضعف بدن، بازسازی فکری، مثبت نگری و پرهیز از دریافت اخبار منفی است و در مواردی که شدت علائم در حد اختلال است ضرورت دارد از درمانگران تخصصی کمک گرفته شود.

لزوم افزایش تاب آوری درشیوع  کرونا 
مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه پیرامون لزوم "تاب آوری" در بین افراد جامعه گفت: تاب آوری زمانی معنا می یابد که مشکل، مزمن و طولانی شده است تا در شرایط سخت مانند دوران شیوع کرونا بتوان سلامت خود را حفظ کرد.
فیاضی افزود: تاب آوری به معنای ظرفیت بازگشتن از دشواری مستمر و توانایی در ترمیم خویشتن است و کسانی می توانند به لحاظ روانی سالم بمانند که ظرفیت تاب آوری بیشتری دارند.
وی با اشاره به راهکارهای افزایش تاب آوری در بین افراد جامعه ادامه داد: انعطاف پذیری، به رسمیت شناختن، شناخت و بروز هیجانات و عواطف، اعتماد به نفس آدمها در مواجهه با چالشها، داشتن ارتباطات و توانایی در برقراری ارتباطات، تاب آوری افراد را افزایش می دهد.
او اضافه کرد: افرادی که در دوران کرونا عزیزانشان را به دلیل این بیماری از دست دادند نیز شرایط سختی را تحمل و سپری کرده اند چرا که در آن دوران اجازه برپایی مراسم سوگواری برای تخلیه احساسات و هیجانات نداشتند و همچنین دیگران به دلیل ترس از ابتلا به کرونا از آنها دوری می کردند.

۲ اختلال روانپزشکی:خود بیمارانگاری و انکار بیماری

یک پزشک متخصص بیماریهای روان تنی نیز در این نشست گفت: خود بیمارانگاری و انکار بیماری، ۲ اختلال روانپزشکی است که در دوران شیوع کرونا در برخی از افراد نمود یافت.
دکتر بیتا میرزایی افزود: در خودبیمارانگاری، فرد به دلیل اشتغال ذهنی نسبت به احتمال بروز بیماری جسمی دچار نوعی وسواس و خود بیمارانگاری شده و به طور مثال در دوران شیوع کرونا فرد از یک پزشک به پزشک دیگر مراجعه می کند در حالی که مبتلا به کرونا نیست و  تصور می کند که به علت بیماری نیاز به آزمایش و یا سی. تی. اسکن دارد که این بیمار باید تحت مشاوره متخصصان سلامت روان قرار گیرد.
وی ادامه داد: اختلال انکار که یک نوع مکانیسم دفاعی است زمانی اتفاق می افتد که سطح انتظارات با واقعیات مطابقت ندارد و وقتی احساسات خود را به رسمیت نشناسیم و بروز ندهیم این اختلال رخ می دهد به طور مثال علائم بروز یافته در فرد حاکی از ابتلا به کروناست اما خودش انکار می کند و می گوید بر اثر خوابیدن جلوی کولر این علائم را پیدا کردم.
این پزشک متخصص بیماریهای روان تنی گفت: در مراکز ۱۶ ساعته منتخب کرونا باید افراد روانپزشک و یا روانشناس حضور داشته باشند و مراجعان دچار خود بیمار انگاری یا انکار را هدایت و درمان کنند.
وی با اشاره به علائم و عوارض استرس در فرد و ارتباط آن با کرونا افزود: افزایش ضربان قلب، تنگی نفس و درد با منشاء انقباض عضلات می تواند با برخی از علائم کرونا شباهت داشته باشد اما استرس منجر به کاهش سطح ایمنی بدن در برابر بیماریهای التهابی نیز می شود.
وی اضافه کرد: استرس، باعث کاهش فعالیت سلولهای لنفوسیت که در عملکرد سیستم ایمنی نقش موثری دارند شده و در نتیجه با اختلال در سیستم ایمنی زمینه بروز بیماریهای مختلف به ویژه بیماریهای ویروسی در فرد را افزایش می دهد بدین دلیل در بیمارستانها مشاهده می کنیم افرادی که روحیه خوبی دارند و از استرس کمتری برخوردارند زودتر از بیمارستان مرخص می شوند اما افرادی که روحیه خوبی ندارند احتمال رو به وخامت رفتن بیماری شان بیشتر است.
این پزشک متخصص بیماریهای روان تنی با اشاره  لزوم تاب آوری افراد جامعه در مقابل شرایط دشوار گفت: میزان تاب آوری و انعطاف افراد، ارتباط تنگاتنگی با مقوله "پذیرش" دارد و پذیرش شرایط، مستلزم آن است که فرد به شناخت خوبی از عواطف و احساسات خود و رویدادهای پیرامون رسیده باشد. 
میرزایی افزود: در دوران شیوع کرونا برخی از افراد به دلیل عدم پذیرش شرایط با اختلالات اضطرابی و خشم های کنترل نشده مواجه شده بودند.


جامعه از اختلالات روانی رنج می برد 

مدیر روابط عمومی نظام پزشکی مشهد نیز در این نشست گفت: در حال حاضر جامعه به شدت از مشکلات و  اختلالات روانی رنج می برد و کرونا نیز مزید بر علت شده است. 
دکتر مسعود زحمتکش افزود: شرایط جامعه می طلبد که مسوولان در زمینه ارتقای بهداشت روان جامعه به صورت جدی وارد شوند و از هزینه کردها دریغ نکنند.
وی با اشاره به این که بهداشت روان در جامعه ایران مظلوم واقع شده است ادامه داد: افراد جامعه آن قدر که به بیماری سرماخوردگی اهمیت می دهند به سلامت روان اهمیت نداده و از سوی دیگر متولی و درمانگران این حوزه، روانپزشکان و روانشناسان هستند و دیگران تخصص لازم در این زمینه را ندارند.

۱۸ تا ۲۴ مهرماه هفته بهداشت روان در کشور نامگذاری شده است.

برچسب‌ها ویروس کرونا مشهد بیماری روان‌پزشکی سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد افسردگی پروندهٔ خبری کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایرنا

کلیدواژه: ویروس کرونا مشهد بیماری روان پزشکی ویروس کرونا مشهد بیماری روان پزشکی سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد افسردگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دوران شیوع کرونا افراد جامعه بهداشت روان تاب آوری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۳۸۷۴۴۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فروش فوق العاده اقساطی خودرو ، تحویل 1 ساعته

اطلاعیه صندوق بازنشستگی کشوری درباره ثبت نام وام ضروری

علی دایی: خانه من ۴۱۸متر است!

ریحانه پارسا به قتل رسید؟ + عکس

امیرعبداللهیان جانشین رئیسی شد

خبر بعدی:

استرس چگونه روی پوست تأثیر می گذارد؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک؛ استرس یک بیماری شایع انسانی است و همه در دوره ای از زندگی خود آن را تجربه می کنند اگرچه ممکن است فکر کنید که فقط شما تحت فشار روانی قرار دارید اما این درست نیست استرس می تواند روی کل بدن از جمله مو، ناخن و پوست تأثیر بگذارد و از آنجایی که بخشی از زندگی است نحوه کنترل آن اهمیت زیادی دارد. با بررسی و تشریح ابعاد مختلف استرس در این بخش از  می توانید استرس خود را به خوبی کنترل نمایید بنابر این با ما همراه باشید تا از تآثیرات استرس بر پوست بیشتر بدانید و در جهت درمان و کنترل آن بر آیید.

استرس با ایجاد یک واکنش شیمیایی در بدن باعث حساسیت و واکنش پوستی می شود همچنین می تواند بهبودی مشکلات پوستی را دشوارتر کند. آیا تابحال متوجه شده اید که هنگام استرس بیشتر دچار جوش و آکنه می شوید؟ آکنه تنها بلای استرس روی پوست نیست و عوارض دیگری هم ایجاد می کند که شامل :

اگزما و پسوریازیس

استرس همچنین می تواند مشکلات پوستی مانند پسوریازیس، روزاسه و اگزما را تشدید کند و همچنین باعث کهیر و انواع دیگر بثورات پوستی و تاول شود.

جوش و آکنه

هورمون هایی نظیر CRF یا CRH قسمت های اصلی سیستم واکنش به استرس مرکزی هستند. وقتی احساساتی یا دچار استرس می شویم، ممکن است CRF از اعصاب حسی و سلول های ایمنی ترشح شود که در مقابل می تواند منجر به بیماری های پوستی و سیستمیک شود. استرس باعث ترشح هورمون هایی مانند کورتیزول و درنهایت تولید چربی بیشتر پوست می شود و پوست چرب بیشتر مستعد آکنه و سایر مشکلات پوستی است.

التهاب

علاوه بر این ، شرایط روانی باعث افزایش التهاب داخلی می شود و هنگامی که بدن تهدید را درک می کند ، سیستم ایمنی بدن پاسخی برای کنترل آن ارسال می کند و این پاسخ التهاب است. معمولاً ، التهاب به محافظت و التیام بدن ما در برابر میکروب ها و زخم ها کمک می کند ، اما بدن تحت استرس باعث واکنش شدید سیستم ایمنی بدن و ارسال پاسخ التهابی می شود.

استرس همچنین می تواند از طریق اتصال روده به پوست باعث التهاب شود و تعادل باکتری های روده را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به آزاد شدن التهاب شود ، التهاب داخلی می تواند به صورت بیماری های پوستی مانند آکنه اگزما و برافروختگی پسوریازیس ظاهر شود و افرادی که به بیماری های التهابی مزمن پوستی مبتلا هستند حساسیت بیشتری دارند.

لک و پیس

استرس میتواند باعث بروز لک و پیس جدید یا بزرگتر شدن لک و پیس های قدیمی شود و علاوه بر این استرس تنها باعث بیماری پوستی نمی شود، بلکه موجب افزایش سریع تر سرعت پیری پوست نیز می باشد.

پیری پوست

استرس روانی مزمن، با تحریک سیستم عصبی خودکار سعی در حل تهدید به وجود آمده  می کند. فعال سازی طولانی مدت این مسیرها منجر به اختلال سیستم ایمنی، افزایش تولید گونه های اکسیژن واکنش پذیر و آسیب به DNA می شود که همه اینها با پیری پوست در ارتباط هستند. اگر فرد مضطربی هستید در مراقبت از پوست بیشتر دقت کنید تا کمتر دچار مشکل شوید.

خشکی پوست

استرس یکی از عواملی است که باعث افزایش هورمون کورتیزول در بدن شده و توانایی پوست در حفظ آب را کاهش می دهد از این رو پوست دچار خشکی میشود.

به طور منظم ورزش کنید

ورزش هورمون های خوبی ترشح می کند که انرژی و خلق و خوی شما را بهبود می بخشد. ورزش مرتب می تواند به کاهش اضطراب و استرس و همچنین خواب بهتر کمک کند.

غذای سالم بخورید

عدم درمان استرس ممکن است منجر به افسردگی شود و تاثیر منفی روی برنامه غذایی مان داشته باشد و ممکن است به غذاهای قندی و پرکالری روی بیاوریم و همین مسئله خود به صورت مستقیم روی سلامت پوست تاثیر  گذارد. یک رژیم غذایی سالم و متعادل با غذاهای کامل و میوه و سبزیجات تازه داشته باشید زیرا غذاهای فرآوری شده و مملو از قند التهاب بیشتری را در داخل بدن ایجاد می کنند.

خواب کافی داشته باشید

وقتی دچار استرس هستیم، خواب دیگر از اولویت هایمان خارج می شود. کورتیزول که هورمون استرس شناخته می شود، هنگام خواب به صورت طبیعی کاهش می یابد و به پوست اجازه می دهد تازه شود پس برای رهایی از استرس و کاهش مشکلات پوستی روزی 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید.  داشتن خواب کافی، زمان لازم برای استراحت به بدن را می دهد و باعث بهبود روحیه ، سطح انرژی و درک بهتر می شود.

عادات اشتباه را کنار بگذارید

برخی از افراد هنگام استرس پوست خود را می خارانند. بیمارانی که دچار اگزما هستند زمانی که دچار استرس می شوند این احساس بدتر هم می شود. شما وقتی روی پوست احساس خارش می کنید، آن منطقه را می خارانید و به همین دلیل باعث آزاد شدن مواد شیمیایی التهابی می شوید. خاراندن می تواند پسوریازیس را بدتر کند پس به بیمارانی که هنگام استرس عادت دارند پوست خود را بخارانند، توصیه می شود با یک مشاور صحبت کنند تا جلوی این عادت اشتباه را بگیرند.

برای خودتان وقت بگذارید

چنانچه ، زمانی را برای انجام فعالیت های آرامش بخش و انرژی زا اختصاص دهید حالت خوبی به شما دست خواهد داد، سعی کنید حتما کتاب بخوانید، دوش آب گرم بگیرید، از ماساژور استفاده کنید، به موسیقی گوش دهید و مدیتیشن یا تمرینات یوگا انجام دهید.

پربیننده ترین زمان مناسب برای مسواک زدن آخرین آمار کرونا در ایران (۱۴۰۰/۸/۲)​​ تشخیص کرونا با استفاده از یک روش شیرین دانشمندان به معجونی علیه پیری دست یافته‌ اند؟ واکسن کرونا در ایران فوتی داشت؟

دیگر خبرها

 • افزایش تعداد نسبی مبتلایان به کرونا در شرق استان سمنان
 • شمار مبتلایان جدید کرونا در استان مرکزی به ۲۰۴ مورد رسید 
 • ۳۰ روز تب و تاب عمرانی در شهر کرمانشاه
 • میگرن خاموش چیست و چه علائمی دارد؟
 • آشنایی با علایم میگرن خاموش
 • میگرن خاموش چیست؟
 • کاهش محسوس آمار مبتلایان و قربانیان روزانه کرونا | ۴۲۵۶ نفر در وضعیت وخیم بیماری | تزریق بیش از ۸۱ میلیون دوز واکسن تاکنون
 • رابطه اختلالات ژنتیکی و الگوهای راه رفتن
 • هیپرفسفاتمی چیست؟
 • افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام به ۶۳۱۳۹ نفر
 • ورود به محور‌های برف گیر مازندران با زنجیر چرخ
 • سلامت روان، تاثیر هنر بر اجتماع است
 • جدیدترین آمار جهانی همه گیری کرونا
 • پنج دلیل احتمالی کبودی در بدن
 • مبتلایان به کرونا در جهان به بیش از ۲۴۴ میلیون نفر رسید
 • کشف رابطه بین اختلالات ژنتیکی و الگوهای راه رفتن در افراد
 • سلامت روان در گرو سبک زندگی سالم است
 • شیوع کرونا، خطر ابتلا به کبد چرب در کودکان را دوچندان کرده است
 • مبتلایان کرونا در مازندران بار دیگر سه رقمی شد/۳ مازندرانی جان باختند
دیگران می‌خوانند: