به گزارش فارس، نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» در گزارشی به مناسبت روز «مردم بومی» در آمریکا به جنایات انجام شده در حق بومیان این کشور و مقایسه موارد مشابه در کانادا که اخیراً در قالب گورهای جمعی کشف شده کودکان بومی، از آن پرده برداشته شد پرداخته و خواستار مسئولیت‌پذیری واشنگتن در قبال تاریخ خود شده است.

در مقدمه این گزارش آمده است: روز ۱۱ اکتبر در ایالات متحده روز مردم بومی است و جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده، اولین رئیس‌جمهوری است که اعلامیه‌ای به مناسبت این روز صادر کرده است. اما ایالات متحده می‌تواند کارهای بسیار بیشتری انجام دهد. همانطور که کانادا در حال شناخت تاریخ استعمار همراه با نسل‌کشی خود است، ایالات متحده نیز باید چنین کند. این امر نه تنها یک ضرورت اخلاقی در داخل است، بلکه اگر واشنگتن بخواهد مخالفِ با اعتبار رژیم‌های متجاوز در سراسر جهان باشد، ضروری است.

به نوشته فارن پالیسی، در ماه مه، ۲۱۵ گور بدون نشان در مدرسه شبانه‌روزی «کملوپس» در بریتیش کلمبیای کانادا کشف شد. در ماه ژوئن، ۷۵۱ گور دیگر در نزدیکی یک مدرسه مسکونی سابق در استان ساسکاچوان کشف شد. برخی از بچه‌ها فقط ۳ سال داشتند. اعتقاد بر این است که بین ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کودک بومی در چنین مدارسی در سراسر کانادا جان باختند.

اما طبق این گزارش، مجبور کردن کودکان بومی به تحصیل در مدارس شبانه‌روزی منحصر به کانادا نبود. ایالات متحده دارای سابقه طولانی و تاریکی از همان سوءاستفاده‌ها با مجوز دولت است. در طول قرون ۱۹ و ۲۰، بیش از ۳۵۰ مدرسه شبانه‌روزی بومیان در ایالات متحده با بودجه دولتی و اغلب توسط کلیساها اداره می‌شد.

این گزارش می‌افزاید: خوشبختانه انتصاب «دب هالند» به عنوان وزیر کشور از سوی بایدن و تبدیل شدن او به اولین وزیر کشور از بومیان آمریکا، راه را مقابل دولت ایالات متحده برای پرداختن به این سابقه سوءاستفاده استعماری برای اولین بار هموار کرده است: در ماه ژوئن، این وزارتخانه «ابتکار مدرسه شبانه‌روزی بومی فدرال» مروری جامع بر میراث مدارس شبانه‌روزی فدرال را اعلام کرد.

در اطلاعیه خود این وزارتخانه اذعان شده که هدف مدارس شبانه‌روزی این بود که کودکان بومی را از طریق جدا کردن اجباری از خانواده‌ها و جوامع خود به مراکز مسکونی دورتر، جایی که هویت سرخپوستان آمریکایی، بومیان آلاسکا و بومیان هاوایی، زبان آن‌ها و اعتقاداتشان باید سرکوب می‌شد، بفرستند تا از نظر فرهنگی تلفیق شوند. برای بیش از ۱۵۰ سال، صدها هزار کودک بومی از جوامع خود جدا شدند. 

طبق این گزارش، صدها هزار کودک بومی در آمریکا بین سال‌های ۱۸۶۹ تا ۱۹۷۰ در این مدارس روزگار گذراندند یا در آن‌ها فوت کردند، تا اینکه با تصویب قانون رفاه کودکان بومی در سال ۱۹۷۸ سرانجام به والدین بومیان آمریکایی اجازه داده شد که بطور قانونی از حضور فرزندان خود در این مدارس خودداری کنند.

به نوشته فارن پالیسی، در حالی که این نوع سیاست‌ها به طرز غم‌انگیزی معمول دولت‌های استعمارگر در طول قرن نوزدهم بود، اما کاملاً مغایر با کنوانسیون نسل‌کشی ۱۹۴۸ است و بنابراین با تعریف قانونی نسل‌کشی در حقوق بین‌الملل مطابقت دارد. دستکم بین سال‌های ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۸، ایالات متحده نه تنها از نظر اخلاقی بلکه از نظر قانونی مسئول جنایت نسل‌کشی علیه مردم خود بود.

کنوانسیون نسل‌کشی ۱۹۴۸ به طور خاص در تعریف خود جدایی کودکان از خانواده‌ها با هدف از بین بردن هویت یک گروه به طور جزئی یا کلی را گنجانده است. از آنجا که مدارس شبانه‌روزی بومیان به طور خاص برای «کشتن سرخپوستان، نجات بشریت» طراحی شده بودند، جاه طلبی‌های همسان‌سازی آن‌ها به صراحت نسل‌کشی بود.

این نشریه آمریکایی در ادامه مدعی شده است: هنگامی که چنین سیاست‌هایی در کشورهای دیگر اجرایی می‌شود، ایالات متحده امروزی هیچ مشکلی برای دیدن آن سیاست‌ها به همان صورتی که هست ندارد. حذف کودکان از خانواده‌هایشان و قرار دادن آن‌ها در مدارس شبانه‌روزی دولتی یکی از معیارهایی بود که دولت بایدن و دولت قبل از آن برای تشخیص درست اقدامات چین علیه اویغورهای بومی در سین‌کیانگ به عنوان نسل‌کشی استفاده کردند.

بر اساس این گزارش، واداشتن آمریکایی‌ها به رسیدگی با جدیت به تاریخ خودشان به لحاظ سیاسی کار مشکلی است. از تاریخ و میراث برده‌داری تا بناهای کنفدراسیون، تقریباً همه درخواست‌ها برای بررسی بی‌طرفانه تاریخ ایالات متحده به چالش کشیده می‌شود، و اغلب از سوی ‌کسانی انجام می‌شود که توهم کمال آمریکایی را به واقعیت کشوری ترجیح می‌دهند که اغلب از ایده‌آل‌های خود عقب افتاده است. اما هزینه‌ای که آمریکایی‌ها برای امتناع از برخورد با صداقت با گذشته خود می‌پردازند، بسیار زیاد است. در دهه گذشته، تعداد بیشتری از آمریکایی‌ها شروع به برقراری ارتباط با تاریخ برده‌داری و نژادپرستی کشور خود کرده‌اند و بیشتر و بیشتر از بارهایی که این تاریخ هنوز امروزه بر دوش به ویژه سیاه پوستان آمریکایی می‌اندازد آگاه می‌شوند.

به اذعان این نشریه آمریکایی، اما در خصوص میراث نسل‌کشی علیه سرخپوستان بومی، تصدیق مشابهی صورت نگرفته است. شهروندان بومی آمریکا از نظر سیاسی و اقتصادی همچنان در حاشیه هستند. گرچه پیروزی‌هایی برای حقوق بومیان آمریکا و عنوان قبیله‌ای آن‌ها به دست آمده است، اما این‌ها نتوانسته به لحاظ اخلاقی بیش از چهار قرن ظلم و ستم و تخریب فیزیکی و جسمی را جبران کند. تا زمانی که این تاریخ، مانند تاریخ برده‌داری به درستی کاوش نشود، در گفتمان سیاسی عمومی منعکس شود و توسط عموم مردم درونی نشود، شهروندان بومی آمریکا در حاشیه و تحت ظلم خواهند ماند.

در بخش پایانی این گزارش آمده است: علاوه بر هزینه داخلی، این عدم موفقیت در به رسمیت شناختن تاریخ ایالات متحده، هزینه بین‌المللی زیادی هم دارد. بعد از جنگ عراق، بحران مالی ۲۰۰۸، شکست‌های ایالات متحده در بهار عربی و ریاست‌جمهوری ترامپ، هیچ کشوری دیگر به اقتدار و رهبری اخلاقی آمریکا اعتقاد ندارد. ممکن است سایر کشورها هنوز به قدرت نظامی خام ایالات متحده احترام بگذارند، اما محدودیت‌های آن هم در عراق و افغانستان نمایان شد. هنگامی که ایالات متحده امسال وضعیت در سین‌کیانگ چین را نسل‌کشی اعلام کرد، پکن با حمله به همین تاریخ واکنش نشان داد. هنگامی که بایدن نسل‌کشی ارامنه را به رسمیت شناخت، آنکارا نیز همین واکنش را داشت. این نمی‌تواند انجام شود در حالی که ایالات متحده همچنان از بیرون کشیدن شیاطین نسل‌کشی تاریخ خود امتناع می‌ورزد. برای آمریکایی‌ها بسیار راحت است که دیگران را به خاطر جنایت علیه بشریت مورد انتقاد قرار دهند در حالی که خود آن‌ها از نگاه کردن به آینه خودداری می‌کنند ولی سایرین می‌توانند در همان آینه واقعیت آن‌ها را به خوبی بینند. 

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: الف

کلیدواژه: مدارس شبانه روزی ایالات متحده کودکان بومی آمریکایی ها فارن پالیسی نسل کشی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.alef.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «الف» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۳۸۸۵۶۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

بازگشایی مدارس تا پایان آبان

قیمت سکه امامی امروز ۲۹ مهر ۱۴۰۰

ملی‌پوشان فولاد غایب مقابل پرسپولیس

بورس تهران پلمپ شد

متقاضیان دریافت وام جعاله بخوانند

خبر بعدی:

گنده لات شرق تهران زمینگیر شد / پایان عربده کشی های مرد قلدر

 رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی پایتخت از دستگیری عمامل ایجاد رعب و وحشت و عربده کشی در محله تهرانپارس خبر داد و گفت: از مخفیگاه متهم سه قبضه سلاح سرد کشف شد.

به گزارش رکنا،  سرهنگ "سعید راستی" در تشریح جزییات این خبر گفت: در اوایل هفته گذشته خبری در خصوص عربده کشی و قدرت نمایی توسط یکی از ازاذل و اوباش سابقه دار در محله تهرانپارس دریافت کردیم.

بازداشت قلدر شرق تهران

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوع بلافاصله ماموران ما دست به کار شده و به موقعیت اعلامی اعزام و مشخص شد این فرد شرور که دارای سوابق شرارتی متعددی  بوده با حضور در این محل ضمن عربده کشی و ایجاد رعب و وحشت اقدام به ایجاد نزاع و درگیری نموده و بلافاصله از محل متواری می شود.

راستی گفت:با انجام اقدامات شبانه روزی سرانجام مخفیگاه وی در حوالی فلکه دوم تهرانپارس شناسایی و در صبح روز گذشته در یک عملیات غافلگیرانه و در حالی که متهم قصد داشت مخفیگاه خود را تغییر دهد دستگیر و به پلیس امنیت عمومی انتقال داده شد.

رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی پایتخت با اشاره به اینکه در بازرسی از مخفیگاه متهم تعداد 3 قبضه سلاح سرد کشف شد ، خاطر نشان کرد : متهم با اعتراف به بزه انتسابی برای سیر مراحل قضائی به دادسرا معرفی شد.

گفتنی است تلاش برای دستگیری سایر مرتبطان این پرونده همچنان در دستور کار پلیس قرار دارد.

 

 

دیگر خبرها

 • رونمایی از پوستر آمریکایی «قهرمان» + عکس
 • بدرفتاری و آزار مهاجران در مرز آمریکا /دست های مقامات آلوده است
 • خط و نشان کشیدن اردوغان برای سفیر آمریکا و ۹ کشور دیگر
 • مدیر کل آژانس: آمریکا و ایران وارد دوره سرنوشت ساز مذاکرات برجام می شوند
 • آمریکا و ایران وارد دوره سرنوشت ساز مذاکرات برجام می شوند
 • بایدن باز هم گاف داد!
 • بایدن باز هم گاف داد !
 • هشدار چین نسبت به همکاری هسته ای آمریکا، انگلیس و استرالیا
 • موضع تند و تیز سفیر انتخابی آمریکا علیه چین
 • مهندس متهم به فروش اطلاعات محرمانه زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا در زندان خواهد ماند
 • ۲۴۰۰ آمریکایی دیگر ظرف ۲۴ ساعت قربانی کرونا شدند
 • وزیر اسرائیلی: ما در نسل پنجم جنگ سرد هستیم
 • جانز هاپکینز: ۲۴۰۰ آمریکایی دیگر ظرف ۲۴ ساعت قربانی کرونا شدند
 • چین در تابستان ۲ بار موشک مافوق صوت آزمایش کرد/ در حال حاضر این تکنولوژی در اختیار ایالات متحده آمریکا نیست
 • قشموندان از پرداخت عوارض سفر معاف شدند
 • اعراب در مسیر عادی‌ سازی روابط با اسد
 • کره شمالی: آزمایش موشکی اخیر ما علیه آمریکا نبود
 • رکوردزنی دولت بایدن در بازداشت‌ هزاران مهاجر در مرزهای آمریکا
 • اتفاق خوب برای بشار اسد
دیگران می‌خوانند: