به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام محمدرضا سالاری‌فر عصر امروز  در پنل کرونا، خانواده و سبک زندگی در  سخنرانی خود به وضعیت ایران در ۶ موقعیت روانی اشاره کرد و افزود:  سه مولفه احساس ناامیدی، احساس ناآرامی و بیقراری، احساس افسردگی و غمگینی در بین جمعیت کل کشور از منظر درصد مواجهه، همسان و تقریباً دارای اهمیت یکسانی بوده و در مرتبه دوم قرار دارند.

وی با بیان اینکه احساس سخت بودن انجام هر کاری و احساس بی‌ارزشی به ترتیب از اهمیت بعدی از  نظر درصد مواجهه قرار دارند، ادامه داد که این تحقیق نشان می‌دهد  اضطراب و عصبانیت، احساس ناامیدی، احساس ناآرامی و بیقراری، احساس افسردگی و غمگینی در جامعه تا حد قابل توجهی تحت تأثیر همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ بوده است.

وی به برخی عوامل تاثیرگذار در این زمینه مانند تغییرات در وضعیت اشتغال، تحصیل، ابتلا عضوی از خانوار به ویروس کووید ۱۹، فوت عضوی از خانوار به دلیل بیماری کووید۱۹ و از دست دادن شغل به دلیل شیوع بیماری کرونا اشاره کرد.

سالاری‌فر به روابط زوجین در دوران کرونا نیز اشاره کرد و توضیح داد که در کنار عوامل و بسترهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که منجر به روند روبه افزایش طلاق در دو دهه اخیر شده است، از اسفند ۱٣۹٨ شیوع و گسترش کووید ۱۹ در ایران بر نگرانی از افزایش تنش‌ها در روابط خانوادگی و طلاق‌ها افزوده است و بحران کرونا و شرایط اقتصادی ناشی از آن، به افزایش فشار روانی بر خانواده‌ها و در نهایت خشونت‌های کلامی و جسمی می‌انجامد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: برای مثال در ماه اردیبهشت ۱٣۹۹ به دلیل تعطیلی سیستم قضایی و ثبتی تعداد طلاق‌ها در ایران در مقایسه با مدت مشابه در سال ۱٣۹٨ حدود ٣۴ درصد کاهش یافته است و اگر این ماه را کنار بگذاریم مقایسه سایر ماه‌ها با مدت مشابه در سال ۱٣۹٨ بیانگر افزایش طلاق‌ها است.

وی درباره میزان ارتباط طلاق با کرونا نیز گفت : بر اساس نتایج بررسی، در ۶۶ درصد خانوارهای مورد بررسی، تصمیم به طلاق اعضای متأهل ۱۵ ساله و بالاتر خانوار اصلا بستگی به از بین رفتن کووید ۱۹ ندارد، در ۸.۶ درصد تاحدودی و در ۲.۳ درصد نیز تصمیم به طلاق به میزان زیادی بستگی به از بین رفتن کووید ۱۹ دارد، حدود ٢۱ درصد خانوارها نیز نمی دانند مقدار این بستگی تا چه حدی است.

وی توضیح داد که بر این اساس، حدود ۱۱ درصد خانوارهای مورد بررسی معتقدند که تصمیم به طلاق در خانوار آنها بستگی به ازبین رفتن کووید ۱۹ دارد .

این استاد دانشگاه توضیح داد که  تقویت مهارت‌های ارتباط موثر در روابط زوجین و والدین و فرزندان، تقویت صمیمیت در روابط زوجین و والدین و فرزندان، تقویت برنامه های تفریح و شادی در خانواده، تقویت مهارتهای تصمیم‌گیری و حل تعارض و استفاده از مهارت‌های معنوی در خانه و روابط اعضای خانواده از جمله راهکارهای مواجهه با آسیب‌های ارتباطی خانواده در کرونا محسوب می‌شوند.

  کرونا تهدیدی ملی و بین‌المللی

غلامعباس ترکی معاون نظارت و بازرسی امور تولید و توسعه سازمان بازرسی کل کشور نیز در پنل کرونا، چالش‌های حقوقی و حمایت از حقوق شهروندان در دانشکده رفاه در جریان همایش کرونا، دانشجویان و سلامت روانی، اجتماعی و معنوی گفت: یکی از عمیق‌ترین حوزه هایی که با شیوع کرونا مورد پرسش قرار گرفت مسئولیت حاکمیت و شیوه حکمرانی است.

وی همچنین به چالش های امنیت و حکمرانی در دوران شیوع کرونا اشاره کرد و توضیح داد: شیوع سریع جهانی این ویروس، علاوه بر ایجاد فضای ترس و نگرانی عموم مردم، دولت ها را نیز با چالش‌های جدی اقتصادی اجتماعی و فضای جدید امنیتی مواجه ساخته و نظام‌های مختلف بهداشتی و درمانی آنها را در بوته آزمون قرار داده و در واقع تهدیدی بزرگ برای امنیت و حکمرانی در جهان به بار آورده است.

ترکی ادامه داد: بحران کرونا نه تنها یک تهدید ملی و بین المللی است بلکه آمیزه ای از شرایط تهدید و فرصت است. در حالی که اقتصاد جهان یکی از جدی ترین بحرانهای خود را تجربه می کند، قرنطینه و محدودیت آمد و شد چنان در سطح جهان موثر بوده که میزان تولید آلودگی هوا و آلودگی صوتی به شکل قابل توجهی کاهش یافته و طبیعت در برخی مناطق در حال احیا شدن است.

وی اختلال در کسب و کارهای سنتی، افزایش مسمومیت های الکلی، افزایش اختلال رفتاری در کودکان و نوجوانان، نرخ پایین بارداری، کاهش کیفیت آموزش و افزایش آسیب های روانی را از پیامدهای بحران کرونا  و مواردی مانند رونق تجارت الکترونیک، کاهی ترافیک و مصرف سوخت، کاهش تصادفات جاده ای و رونق کسب و کارهای دانش بنیان را در زمره فرصت های این بحران دانست.

این استاد دانشگاه همچنین به نقش دولت در بحران کرونا اشاره کرد و اعلام شرایط اضطراری، تعیین محدودیت های لازم، عدم اعمال محدودیت های غیرضرور، تنظیم روابط اجتماعی متناسب با بحران و تعیین ضمانت اجرای بازدارنده را از تکالیف دولت در این مسیر عنوان کرد.

وی همچنین به تکالیف شهروندان در دوران بحران اشاره کرده و افزود: هر مصوبه و دستورالعملی که ستاد کرونا مانند الزامی شدن استفاده از ماسک در مکانهای عمومی و ادارات، دورکاری کارمندان برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری تصویب کند در حکم قانون است. رعایت این مصوبات برای دستگاهها و مردم الزامی است و عدم رعایت مصوبات مصداق تقصیر است، در صورتی که بر اثر این تقصیر ویروس به فردی سرایت کند و منتقل شود از موجبات مسئولیت و ضمان خواهد بود.

ترکی به مسئولیت کیفری اشخاص تحت عنوان (مسئولیت کیفری انتشاردهندگان ویروس کرونا) اشاره کرد و گفت: « اشخاصی که مانع اجرای مقررات بهداشتی می‌شوند یا در اثر غفلت باعث انتشار یکی از بیماریهای واگیردار می‌شوند به ۸ روز تا دو ماه حبس تأدیبی و ۱۰ تا ۵۰۰ ریالی و یا به یکی ازاین دو کیفری محکوم می‌شوند»

به گفته وی، در خصوص مقابله با بحران الگوهای متنوعی ارائه شده است که الگوهای حکمرانی با رویکرد عاملیت شهروندان در قالب الگوهای حکمرانی نماینده محور، مشارکت محور، شورا محور و گفتگو محور و الگوی حکمرانی مبتنی بر عاملیت دولت نیز در قالب، وقوع بحران تأکید بر ابعاد جهانی پدیده نوظهور کرونا و پیامدهای الگوی عاملیت حداکثری دولت از آن جمله محسوب می شوند.

  کاهش همدلی در مقایسه با میزان نگرانی های همدلی

خدابخش احمدی استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله نیز در این پنل با موضوع کرونا و همدلی در خانواده گفت: از زمانی که سازمان بهداشت جهانی در مارس ۲۰۲۰ شیوع ۱۹- COVIDرا یک بیماری همه گیر اعلام کرد، نگرانی ها در مورد پیامدهای روانی، اجتماعی و اقتصادی به سرعت افزایش یافت.  

وی توضیح داد که  همدلی جزء کلیدی تعاملات اجتماعی است چون همکاری های خانوادگی و رفتارهای اجتماعی را شکل می دهد، رفتارهای پرخاشگرانه نسبت به دیگران را بازداری می کند، البته همدلی در زمان استرس و احساس و بحران، به عنوان عامل کلیدی برای ایجاد آرامش و امنیت و رشد پس از بحران نقش ایفا می کند.

احمدی ادامه داد: حمایت اجتماعی یکی از پیش بینی کننده های مهم تاب آوری در طول همه گیری کرونا بوده است. همچنین همدلی همچنین باعث آسیب پذیری علائم مربوط به استرس، مانند خستگی و فرسودگی شفقت، به ویژه در کادر درمانی در شرایط شدید، مانند همه گیری فعلی ۱۹-COVID می شود.

وی یادآورشد: یک یافته مهم در شرایط کرونا این است که همدلی در مقایسه با میزان نگرانی های همدلی، کاهش یافته است.این در حالی است که نگرانی همدلی می تواند تعارض بین اعضای خانواده را افزایش دهد.

پربیننده ترین بهترین میوه ها برای بیماران دیابتی چه زمانی کرونا همانند سرماخوردگی می‌ شود؟ خوراکی هایی برای رهایی از غلظت خون واکسن کرونا چه مدت در بدن شما باقی می‌ ماند؟ بزرگترین محموله واکسن روسی در راه ایران

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: مشکلات روحی و روانی بحران کرونا کووید ۱۹

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۳۸۸۶۰۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

احتمالا حقوق کارمندان به صورت پلکانی ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا| طلا به فولاد رسید

الوحده علیه سعودی‌ها به AFC اعتراض کرد

چرا برخی افراد با وجود تزریق ۲ دز واکسن بر اثر کرونا فوت می‌کنند؟

سرگیجه با وام ساخت مسکن

خبر بعدی:

هیچ صحبت و فکری در خصوص بیمه شدن خدمات روان شناسی مردم انجام نشده است/ افزایش میزان اضطراب در خانواده هایی که پروتکل های بهداشتی را بیش از حد رعایت می کنند

همایون سامه یح نجف آبادی گفت:امسال بودجه ای برای خدمات روان شناسی پیش بینی نشده و امیدواریم سال آینده به این مسئله پرداخته شود.

به گزارش برنا؛ طبق آمار موجود در کشورهای توسعه یافته، فقط 15 تا 20 درصد بودجه سلامت صرف سلامت جسم و حداقل 80 درصد صرف سلامت روان بیمار می‌شود اما این میزان در کشور ما کمی مورد غفلت قرار گرفته است چرا که تخصیص به موضوعات سلامت جسم در کشور ما بیشتر مد نظر مسئولان ذی ربط است. از طرفی باید توجه داشت که علاوه بر کرونا، مشکلات اقتصادی و مسائلی از این دست، شرایطی را ایجاد کرده است که روح و روان افراد جامعه در کمین خطرهایی است که می تواند آسیب های جبران ناپذیری داشته باشد حتی اگر افراد بخواهند به سراغ بهبود شرایط روحی خود بروند، در حال حاضر در کشور شرایطی مهیا نیست تا بتوانند از خدمات روان شناسی به صرفه بهره مند شوند. در مقابل هزینه های روان شناسی آنقدر سر به فلک کشیده است که از دسترس بسیاری از افراد خارج شده است و بیمه ها هم انگاری پرداخت هزینه های آن را تقبل نمی کنند.

همایون سامه یح نجف آبادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا گفت: باید تهمیداتی در نظر گرفت که هزینه خدمات روان شناسی توسط بیمه ها ارایه  شود.

او با اشاره به اینکه باید قبل از بسته شدن بودجه سال این امر به مجلس ارایه شود تا برای آن بخش رقمی در نظر گرفت، افزود: در حال حاضر هیچ صحبت و فکری در خصوص بیمه شدن خدمات روان شناسی مردم انجام نشده است و از سوی وزارت بهداشت نیز برنامه ای در این زمینه وجود ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: میزان افسردگی و اضطراب در خانواده هایی که رعایت پروتکل های بهداشتی را بیش از حد انجام می دهند، افزایش پیدا کرده است.

سامه یح نجف آبادی با اشاره به اینکه ترس از کرونا باعث افزایش افسردگی و استرس شده و این رفتار ها از والدین به فرزندان منتقل می شود که مشکل ساز خواهد بود، تصریح کرد: کرونا مشکلات روانی و اعصاب را در کشور زیاد کرده است و در هر جامعه ای این معضل وجود دارد چرا که مشکلات اقتصادی نیز باعث ایجاد مشکلات عصبی در مردم شده و مردم پرخاشگر می شوند.

او با بیان اینکه برای کنترل چنین مسائلی مردم به مشاوره روانشناسی نیاز دارند، ادامه داد: به دلیل قیمت بالای مشاوره ها،  بسیاری از افراد به خصوص قشر ضعیف تر نمی توانند از این خدمات بهره مند شوند و نیاز  به همکاری بیمه ها احساس می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: امسال بودجه ای برای خدمات روان شناسی پیش بینی نشده و امیدواریم سال آینده به این مسئله پرداخته شود.

سامه یح نجف آبادی با اشاره به خدمات روانشناسی در مدارس گفت: خدمات مشاوره ای از قبل در مدارس برای دانش آموزان وجود داشته و وزارت آموزش و پرورش این اقدام را انجام  داده و تا کنون  نتایج خوبی به همراه داشته است.

او در پایان تاکید  کرد: باید پیگیر تخصیص بودجه برای خدمات روان شناسی در سال آینده باشیم.

انتهای پیام/۳

دیگر خبرها

 • نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری: انتظار بدون جهاد و مبارزه با استکبار معنا ندارد
 • عربشاهی: اتحاد و همدلی پرسپولیسی‌ها برای شکست الهلال بیشتر شده است
 • هفته وحدت فرصتی برای اتحاد و همدلی در جامعه است
 • تغییرات هیجانی و خلقی نوجوان نباید روابط اجتماعی او را مختل کند
 • روح سودازده پاموک/ تلاش نویسنده نامدار ترک برای تحقیر ایران
 • خیرین دزفول بانگ همدلی کمک به دانش آموزان نیازمند سر دادند
 • ضرر نظام سلامت از اختلال روانی انکار بیماری در همه‌گیری کرونا
 • احساس گزگز و تورم پا را با این میوه برطرف کنید
 • روز عصای سفید؛ روزی برای نابینایان و همدلی با آنها
 • شخصیت شناسی؛ شما شاد هستید یا غمگین؟
 • ۶ راهکار کنترل خشم برای ورزشکاران خشن!
 • معجزه شاه بلوط در سلامت عروق/ احساس گزگز و تورم پا را با این میوه برطرف کنید
 • بیماری کرونا عامل افزایش درخواست طلاق شده است
 • احزاب و گروه‌ها با همدلی باعث عبور کشور از وضعیت موجود شوند
 • بیش از ۶۰ درصد دانش‌آموزان به روخوانی و روان‌خوانی قرآن مسلط نیستند
 • ضرورت تقویت وحدت و همدلی/آذربایجان غربی جزو ۵ استان امن کشور
 • امام جمعه بجنورد: توسعه کشور نیاز به همدلی آحاد جامعه دارد
 • تاکید امام جمعه ارومیه بر وحدت و همدلی مسلمانان / دشمن به دنبال تفرقه و توطئه است
 • ضرورت حضور روانشناس در مراکز ۱۶ ساعته منتخب کرونا
دیگران می‌خوانند: