ثبت‌نام‌های قبل از ۱۸ تیر در سامانه ملی املاک و اسکان برای «تدقیق اطلاعات خوداظهاری و داده‌های موجود» فراخوان شدند ۷‌ماه از سال می‌گذرد و هنوز سامانه‌ای که قرار بود راه را برای اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی هموار کند، عملیاتی نشده است؛ آخرین شواهد از هرج‌ومرج اطلاعات ثبت شده در سامانه ملی املاک و اسکان حکایت دارد که به‌نظر می‌رسد از تبعات هک شدن سیستم‌های کامپیوتری وزارت راه‌وشهرسازی در تیرماه باشد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد بعد از حمله سایبری تیرماه امسال به سیستم‌های وزارت راه‌وشهرسازی که ابتدا سامانه‌های راه‌آهن را هدف قرار داد و بعدازآن دامنگیر سامانه‌های مسکن مهر، مسکن ملی و وام ودیعه شد، بخش قابل‌توجهی از اطلاعات این سامانه‌ها تخریب شده و وزارت راه‌وشهرسازی برای بازیابی اطلاعات از سرورها، فعالیت این سامانه‌ها را برای مدتی متوقف کرده است.


البته این وزارتخانه همچنان واکنشی به ماجرای هک سیستم‌های کامپیوتری خود نشان نداده، اما اخیرا در یک فراخوان پیامکی، از ثبت‌نام‌کنندگان سامانه ملی املاک و اسکان خواسته است برای تدقیق اطلاعات خوداظهاری و داده‌های موجود تا ۳۰ مهر به این سامانه مراجعه کنند.

پیش از این، فراخوان مشابهی نیز برای ثبت‌نام‌کنندگان مسکن ملی و وام کمک‌ودیعه مسکن برای تکمیل اطلاعات ثبت شده در سامانه‌ها ارسال شده بود، اما در پیگیری‌های همشهری از مجموعه وزارت راه‌وشهرسازی، پاسخ روشنی درباره دلیل به‌هم‌ریختگی اطلاعات و صدور این فراخوان‌ها داده نشد.

در سامانه‌های وزارت راه چه می‌گذرد؟

سامانه ملی املاک و اسکان از اواخر شهریورماه و بعد از حدود ۷۰ روز توقف فعالیت، دوباره آغاز به‌کار کرد تا مالکان و مستأجران اطلاعات ملکی و اقامتی خود را ثبت کنند، اما در یک‌ماه اخیر، بررسی‌های متعدد همشهری نشان می‌دهد بخش عمده اطلاعات افرادی که پیش از حمله سایبری در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند از بین رفته یا تغییر کرده و عملا ثبت‌نام آن‌ها با مشکل جدی مواجه شده است.

به‌عنوان نمونه کسی که به‌عنوان مستأجر در خردادماه یک واحد مسکونی استیجاری با متراژ ۷۵ متر و کدپستی و شناسه قبض‌های خدماتی منحصر به آن واحد مسکونی را در سامانه ثبت کرده، اینک اجاره یک واحد مسکونی ۱۱۰ متری با یک کدپستی اشتباه به نام او ثبت شده و هیچ مشخصات دیگری در مورد زمان سکونت، شماره تلفن و شناسه قبض‌های برق و... در ثبت‌نام او دیده نمی‌شود و باید از ابتدا همه اطلاعات را ویرایش کند. پاسخ مجموعه وزارت راه‌وشهرسازی به پیگیری‌های همشهری این بود که حتی اگر فرضیه حذف اطلاعات سامانه‌ها در هک اخیر سیستم‌های کامپیوتری درست باشد، دلیلی وجود ندارد که اطلاعات بازیابی شده از سرور‌ها دچار مغایرت باشد.

در پیگیری‌های اخیر نیز پاسخ شفافی از این وزارتخانه دریافت نشده و اظهار کرده‌اند که احتمالا به‌دلیل تغییر در شکل سامانه و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت محل سکونت، باید همه افراد فارغ از اینکه ماه‌های قبل ثبت‌نام کرده‌اند یا خیر دوباره نسبت به ویرایش اطلاعات قبلی یا ثبت‌نام جدید اقدام کنند. در این میان در نامه‌نگاری‌های میان معاونت مسکن وزارت راه‌وشهرسازی و سازمان امور مالیاتی برای انتقال اطلاعات خانه‌های خالی نیز بحثی برای تغییر شیوه ارسال اطلاعات از وزارت راه‌وشهرسازی به سازمان امور مالیاتی مطرح شد که می‌تواند به‌عنوان دلیل فراخوان ثبت‌نام جدید قلمداد شود، اما این نامه‌نگاری‌ها ربطی به اصل اطلاعات نداشته و فقط مربوط به مسیر و ابزار انتقال اطلاعات می‌شود.

پای مافیای مسکن در میان است؟

روز جمعه ۱۸ تیرماه امسال بود که خبر حمله سایبری به شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران منتشر شد و البته حساسیت چندانی به‌دنبال نداشت، اما یک روز بعد، یعنی شنبه ۱۹تیرماه سیستم‌های کامپیوتری کارکنان ستاد راه‌وشهرسازی دچار اختلال سایبری شد و وزارتخانه نیز این موضوع را تأیید کرد. شاید جالب‌ترین نکته در حملات سایبری به سیستم‌های وزارت راه‌وشهرسازی این هشدار کلیشه‌ای هکر‌ها روی مانیتور‌های وزارت راه‌وشهرسازی باشد که با رنگ قرمز نوشته شده بود: «پایتان را از گلیم‌تان درازتر نکنید.»

در ادامه تقریبا هیچ بحثی درباره این حمله‌های سایبری انجام نشده و فقط در سکوت خبری، فعالیت برخی سامانه‌های زیرمجموعه وزارت راه‌وشهرسازی به بهانه به‌روزرسانی سایت متوقف شد. شاید این فرضیه، فقط یک توهم توطئه باشد که این حملات و تخریب اطلاعات سامانه‌های وزارت راه‌وشهرسازی به‌خصوص سامانه ملی املاک و اسکان با آن شعار، نسبتی به ذینفعان کلان حوزه املاک داشته باشد که با به راه افتادن یک بانک اطلاعات منسجم و شفاف قرار است منافع شخصی یا گروهی آن‌ها تحت‌تأثیر قرار بگیرد.

البته این موضوع از سوی هیچ شخص یا نهادی تأیید نشده و شواهد مستدلی هم برای آن وجود ندارد، اما با تخریب اطلاعات قبلی ثبت شده در سامانه ملی املاک و اسکان، عملا اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی با چالش مواجه می‌شود و همین مسئله فرضیه ارتباط هکر‌ها با ذینفعان حوزه املاک را تقویت می‌کند.

به سامانه املاک سر بزنید

ایرانیان اعم از مالک و مستأجر فقط تا ۳۰ مهرماه فرصت دارند تا اطلاعات ملکی و اقامتی خود را در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت کنند تا مشمول جریمه‌های سنگین مدنظر قانون نشوند. البته وزارت راه‌وشهرسازی به ستاد مقابله با کرونا پیشنهاد داده است این فرصت را تا پایان پاییز تمدید کند، اما فعلا ستاد نسبت به رد یا قبول این پیشنهاد اقدام نکرده است. با توجه به اینکه هنوز بخش قابل‌توجهی از املاک کشور در این سامانه ثبت نشده، مطمئنا بدون تمدید فرصت ثبت‌نام، بانک اطلاعاتی جامعی از حوزه املاک ایجاد نخواهد شد و در این میان آنچه بیش از پیش کار را پیچیده کرده، فراخوان وزارت راه‌وشهرسازی از ثبت‌نام‌کنندگان قبلی برای ویرایش و تکمیل ثبت‌نام است.

در متن پیامک ارسالی از سوی وزارت راه‌وشهرسازی به افرادی که قبل از حمله سایبری در سامانه املاک و اسکان ثبت‌نام کرده‌اند، آمده است: برای تدقیق اطلاعات خوداظهاری و داده‌های موجود تا ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ به سامانه ملی املاک و اسکان به آدرس https://amlak.mrud.ir مراجعه کنید. بررسی‌های همشهری از وضعیت اطلاعات چندین نفر از ثبت‌نام‌کنندگان قدیمی در سامانه ملی املاک و اسکان حاکی از این است که تقریبا کل اطلاعات اظهار شده آن‌ها از بین رفته یا با اطلاعات اشتباهی جایگزین شده است.

در این وضعیت، عملا ثبت‌نام فرد، کمکی به بانک جامع اطلاعاتی مدنظر قانون نمی‌کند و حتی فرد ثبت‌نام‌کننده می‌تواند به‌عنوان سرپیچی از الزام قانونی مشمول جریمه‌های سنگین خانه‌های خالی شود. پیگیری‌های همشهری از روابط‌عمومی وزارت راه‌وشهرسازی برای اطلاع از دلایل هرج‌ومرج اطلاعاتی در سامانه ملی املاک و اسکان و تکلیف ثبت‌نام‌های قبلی ادامه دارد و از انعکاس اظهارنظر کارشناسی مجموعه وزارت راه‌وشهرسازی در این زمینه نیز استقبال می‌کند.

/خبرداغ برچسب ها: هرج‌ومرج ، سامانه املاک و اسکان ، تدقیق اطلاعات لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000PMT

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: بازار نیوز

کلیدواژه: هرج ومرج سامانه املاک و اسکان سامانه ملی املاک و اسکان وزارت راه وشهرسازی وزارت راه وشهرسازی سیستم های کامپیوتری ثبت نام کنندگان خانه های خالی سامانه املاک حمله سایبری سامانه ها هرج ومرج ثبت شده

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت bazarnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بازار نیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۳۹۷۰۲۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

زمان واریز همه یارانه‌های آذرماه اعلام شد

۲۰ آذر ماه آخرین مهلت ثبت نام وام ۷ میلیون تومانی تامین اجتماعی

بازداشت یکی از اعضای شورای شهر کرج

خانه‌های خالی متعلق به چه کسانی است؟

وام ویژه ۱۰۰ میلیونی با سود چهار درصد /چه کسانی می توانند این وام را دریافت کنند؟

خبر بعدی:

خرید سوله در شهرک‌های صنعتی

همانگونه که می‌دانید شهرک‌های صنعتی در سراسر کشور، مکان‌هایی هستند که جمع کثیری از صنوف و مشاغل را در کنار هم و در یک مکان متمرکز می‌کنند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام سوله تاپ، اگر برای مشاغل خود نیاز به خرید سوله و یا هرگونه املاک صنعتی دیگری دارید، چنانچه در تهران مستقر هستید یکی از راه‌ها آن است که با مراجعه به دفتر مدیریت یکی از املاک‌های صنعتی، اقدام به استعلام قیمت و عقد قرارداد نمایید که البته این انتخاب و تصمیم به هیچ وجه ریسک‌پذیر نیست و عاقلانه‌ترین کار مراجعه به دفتر املاکی هست که از اعتبار بالایی برخوردار بوده و سالها در این حوزه فعالیت دارد و سابقه درخشانی نیز داشته باشد تا بتوانید با خیالی آسوده و اطمینان خاطر اقدام به خرید و فروش یا اجاره املاک ‌کنید (از لحاظ احتمال سوءاستفاده‌ها و کلاه‌برداری‌هایی که در حوزه املاک متصور است).

همیشه این نکته را باید مدنظر قرارداد که حضور در شهرک‌های صنعتی موجب محدودیت‌هایی می‌شود چون سوله‌سازی در شهرک‌های صنعتی با یک استاندارد پیش‌فرض انجام می‌شود، متقاضی خرید سوله در جایگاه مشتری عملاً حق انتخاب چندانی در حوزه طراحی ندارد مثلا می‌تواند روی متراژ سوله اعمال‌نظر نماید.

واضح است که املاک صنعتی برای فعالیتهای زیادی مانند تولید، تدارکات و ذخیره سازی استفاده می‌شود. این به این معنی است که حتی اگر یک بخش از دارایی به دلیل تورم یا دلایل اقتصادی دیگر عملکرد خوبی نداشته باشد، بخش دیگری از سرمایه‌گذاری شما در همه زمان‌ها خوب کار خواهد کرد.

وجود احتمال اشباع بازار در مورد سرمایه‌گذاری‌های صنعتی بسیار کمتراز املاک مسکونی می باشد در نتیجه عوامل زیادی در رفتار خریداران و مستاجران در بازار املاک و مستغلات تأثیرگذار است.

مشخص است که این عوامل شامل تورم، تغییر سبک زندگی مصرف کننده و نرخ بهره است.

فعالان این عرصه معتقدند املاک و مستغلات صنعتی یک روش آسان و روشن و سریع برای تبدیل سرمایه خود به یک درآمد با بازدهی منظم است، به این دلیل که داشتن املاک صنعتی، ناهنجاری کمتری در مقایسه با املاک مسکونی دارد و معمولاً یک ساختمان اجاره‌ای صنعتی متشکل از یک فضای خالی و فضای اداری محدود و کوچک است در واقع این ساختمان‌ها به عنوان محل نگهداری یا تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند که مدیریت و نگهداری آنها را بسیار آسان می‌کند.

مزیت دیگر املاک صنعتی پیشرفت‌های فناوری در حال گسترش و تغییر در نحوه استفاده از املاک صنعتی امروزه می‌باشد. بنابراین، هرگونه بهبودی که در ملک صنعتی خود ایجاد کنید، احتمالاً نتیجه خوبی هم خواهد داشت. این روزها به ندرت انبارهایی با چند طبقه یا سوله‌های خالی پیدا می‌شوند. در آینده‌ای نزدیک املاک و مستغلات صنعتی سرمایه‌گذاری‌های خوبی خواهند بود.

سرمایه‌گذاری در هر حوزه‌ای مخصوصا در املاک صنعتی مثل خرید سوله لازم است هوشمندانه باشد باید پیش از هر کاری با یک مشاور صنعتی مجرب، مشورت گردد. از مهمترین مزایای مشاور صنعتی حرفه‌ای، یافتن ملک مورد نظر شما تا مذاکره در مورد شرایط و قیمت‌ها که در هر مرحله‌ای از کار می‌تواند به شما کمک کند، در واقع یک مشاور متخصص و کاربلد برای شما که در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌شود نیز محسوب می‌شود.

هرچه اطلاعات بیشتر ما در مورد یک ملک داشته باشیم خرید ایده‌آل‌تر و موفق‌تری هم خواهیم داشت.

در صورتی که تمایل دارید نسبت به خرید سوله اقدام نمایید پیشنهاد ما املاک صنعتی سوله تاپ است که نشانی اینترنتی آن https://soletop.ir است.

انتهای رپرتاژ آگهی

دیگر خبرها

  • مدیر سابق اطلاعات ملی آمریکا: ترامپ در جلسات بدون سند و مدرک و نامربوط حرف می‌زد
  • خرید سوله در شهرک‌های صنعتی
  • سرجوخه کیست؟
  • یادداشت| شهادت فخری‌زاده و تروریسم هسته‌ای رژیم صهیونیستی علیه ایران
  • صدور ۳۱۸ سند مالکیت کاداستری مربوط به نیروی انتظامی استان فارس
  • سند تحول دیجیتال ثبت اسناد و املاک کشور تدوین شد
  • هوشمندسازی و تغییر در فرآیند‌ها از راهبرد‌های سند تحول دیجیتال است
  • مردم کدام استان ها در ثبت نام «سجام» پیشتاز شدند؟
  • ثبت ۱۸ هزار ملک در سامانه املاک شهرداری تبریز
  • بهداشت جهانی: هنوز مشخص نیست سویه اومیکرون خطرناکتر از دلتا باشد
دیگران می‌خوانند: