خانم و اقای سرمدی، خانواده نابینا و رامین نصیری بازیگر سینما و تلویزیون در برنامه بیست و سوم مهر ماه مهمان شب نشینی بودند.

به گزارش برنا؛  امیر سرمدی ضمن تبریک روز جهانی عصای سفید گفت: در ایران به تازگی فرهنگ برخورد با نابینایان بهتر شده و مردم نسبت به گذشته حقوق این افراد را بهتر رعایت می‌کنند، اما در اروپا ئاین فرهنگ از قدیم تر جا افتاده.

او درباره حقوق افراد نابینا در جامعه ادامه داد: وقتی که یک فرد نابینا عصای خود را جلوی یک ماشین میگیرد باید همه ماشین‌ها متوقف شوند تا فرد نابینا عبور کنند.

چلویی درباره مشکلات یک مادر نابینا گفت: مشکلات یک مادر زیاد است ولی مشکلات یک مادر نابینا بیشتر است. من تاحدودی بینایی دارم، در واقع کم بینا هستم ولی پدر بچه ها کاملا نابینا است و بچه ها نمیتوانند نقاشی خود را به پدرشان نشان دهند و این کمی برای بچه ها قضیه را سخت می‌کند.

سرمدی درباره ازدواجشان گفت: من خبرنگار ورزش جوانان هستم . سال 1393 برای تهیه گزارش مسابقات ورزشی اعزام شده بودم و خانم چلبی هم برای بازی مسابقه رشته شطرنج آمده بودند، ما باهم آشنا شدیم و در سال ۹۴ ازدواج کردیم و حاصل ازدواج ما دو فرزند شد.

چلویی گفت: من کارشناسی ارشد رشته جامعه شناسی هستم و در رشته شطرنج فعالیت داشتم. بعد از ازدواج هم به رشته شنا رو آوردم و قهرمانی کشور را کسب کردم.

سرمدی اظهار کرد: مردم فکر می کنند افراد نابینا ضریب هوشیشان از بقیه افراد بالا تر است، در صورتی که این چنین نیست و هوش ما به یک اندازه است، فقط افراد نابینا سعی می‌کنند شنوایی و لامسه خود را تقویت کنند. درواقع نابینا بودن به معنی داشتن هوش بالا نیست و این باور غلط است.

او ادامه داد: افراد برای ما از الفاظ روشن دل استفاده می کنند که اصلا درست نیست و بهتر است که از واژه های کم بینا یا نابینا استفاده شود.

سرمدی اظهار کرد، نابیناها به کمک تکنولوژی و نرم افراز تبدیل متن به گفتار این امکان را دارند که از فضای مجازی و تمام نرم افزار ها استفاده کنند. البته باید افرادی که وبسایت و اپیکیشن ها را طراحی می‌کنند دسترسی برای افراد نابینا را هم فعال کنند که این افراد هم بتوانند به راحتی مانند دیگر افراد از فضای مجازی استفاده کنند.

وی توضیح داد:هم وطنان خارجی بدانند که ما شرکتی داریم که جزو 5 کشور دنیا است که توانسته نمایشگرهای بریل را در دنیا برای افراد فارسی زبان طراحی کند. این دستگاه به این صورت است که بخش بالای دستگاه کیبورد وبخش پایین مانیتور است و ما به کمک این دستگاه می‌توانیم متن‌های روی دستگاه را به صورت صوتی بشنویم.

سرمدی گفت: قیمت این دستگاه ۴۲ میلیون تومان است . از سازمان های مرتبط و بهزیستی میخواهم که برای کاهش یا تعادل قیمت این دستگاه فکری بکنند. افراد نابینا به این دستگاه نیاز دارند و افراد زیادی در انتظار آن هستند.

چلویی گفت: مادر و پدر من ساکن بروجرد هستند و نمیتوانند در کارهای خانه به من کمک کنند بیشتر خانواده همسرم به من کمک می‌کنند و از بچه ها نگهداری می کنند.

اوادامه داد: در حال حاضر به دلیل کرونا دوسال است که شنا را کنار گذاشتم و امیدوارم که بتوانم دوباره شروع کنم.

چلویی گفت: بخشی از وسایل آشپزخانه باید برای نابینایان مناسب سازی شده و مجهز به نوشته های بریل شود تا نابینایان بتوانند از آن استفاده کنند، دستگاه هایی هم که وجود دارد قیمت بالایی دارند و باید برخی سازمان ها کمک کنند تا نابینایان قادر باشند وسایل مورد نظرشان را خریداری کنند.

وی اظهار کرد: مشکلات ما بیشتر فرهنگی است نگاه جامعه به ما متفاوت است و مارا در سطح پایینی می‌بیند در صورتی که ما فقط مشکل نابینایی داریم و فرقی با بقیه افراد جامعه نداریم.

چلویی ادامه داد: در حال حاضر زندگی برای نابینایان خیلی بهتر شده اگر نگاه جامعه هم مثبت شود، نابینایان بهتر می‌توانند زندگی کنند.

او در پایان گفت: خانواده من اجازه نمی‌دادند مدرسه بروم چون فکر میکردند که همین بینایی کم را هم از دست می دهم. من دبیرستان از خانواده جدا شدم . حتی خانواده من موافق نبودند که بافرد نابینا ازدواج کنم. طرز فکرها همچنان غلط است و باید تغییر کند.

در بخش دوم برنامه رامین ناصر نصیر بازیگر سینما و تلویزیون درباره فامیلی خود توضیح داد: ناصر و نصیر اسم دو جد من بوده  که وقتی میخواستند فامیلی انتخاب کنند اسم این پدر و پسر را باهم برای نام خانوادگی انتخاب کردند.

او ادامه داد: با زبان انگلیسی و اسپانیایی آشنا هستم ولی نمیتوان گفت که مسلط هستم ولی تا حدودی میتوانم با آن ها کار کنم و بنویسم. 8 کتاب هم ترجمه کردم. آخرین کتابی که نوشتم توسط انتشارات چشمه منتشر شد و اسم این کتاب " مهمان انقلاب" است.

ناصر نصیر درباره جشن امضای کتابش گفت: به دلیل شیوع کرونا فعلا برگزار نمی‌شود و این هم یکی از همان محدودیت‌هاست.

وی بیان کرد: به اکثر مکان‌های ایران سفر کردم . فقط ترکمن صحرا و جاهایی از خوزستان را کمتر دیده ام. من مجموعا حدود ۳۰ کشور را از آمریکای لاتین تا اروپا سفر کردم. کشورهای آفریقا مثل اوگاندا، تانزانیا و کنیا بیشتر به طبیعت زیبایشان شناخته می‌شوند اما وقتی از جزیره زنگبار صحبت می‌کنیم بیشتر به فرهنگ این کشور بر میگردد.

ناصر نصیر گفت: من یک کتاب هم راجع به تاریخ زنگبار تدوین کردم که نشرماهی با اسم " شاهدوخت زنگبار" منتشر خواهد کرد.

او توضیح داد: ما انسان ها صرف نظر از اینکه کجا زندگی می‌کنیم و چه باور هایی داریم مسائلی که با آن ها رو به رو می شویم یکسان است. فرق ما این است که پاسخ‌های متفاوت به این مسائل می‌دهیم و همین ما را از هم متفاوت می‌کند. تاریخ برای همین آموزنده است که به ما نشان می‌دهد افراد در آن زمان چگونه به مسائل پاسخ می‌دادند.

ناصر نصیر گفت: وقتی به من می‌گفتند خانه، داری من می‌گفتم نه . می‌خواستم مسافرت کنم درس‌های زیادی یاد بگیرم، دیدگاه های من هم در همین رابطه با افراد دیگر هم متقاوت است.

وی افزود: من اول علاقمند به عکاسی و سپس جذب تئاتر شدم. بیشتر علاقه به نوشتن داشتم و خیلی ناگهانی وارد بازیگری شدم. اول تئاتررا با گروه های دانشجویی و حرفه ای شروع کردم سال 1372 مهران مدیری برای برنامه ساعت خوش از افراد مختلفی تست گرفتند که من هم جزوشان بودم تست دادم و وارد این حوزه شدم.

وی درباره نقش استاد زبان فارسی و واژه کش لقمه توضیح داد: در یک برنامه به جهت این که بتوانیم رده سنی های مختلف و سلیقه های مختلف را در نظر بگیریم یک آیتمی طراحی کردیم که برای افرادی که ادبیات را می‌پسندند هم جذاب باشد. همه فکر می‌کردند لحن بیانم در این برنامه را از گرمارودی تقلید کردم اما من از استاد جلال الدین کزازی تقلید کرده بودم.

ناصر نصیر درباره خودش گفت: هیچ کدام از نقش هایی که بازی کردم شبیه من نیست چون تمام نقش هایی که بازی کردم طنز بودند ولی من آدم شوخی نیستم و همه فکر می‌کنند من باید شبیه نقش هایم باشم ولی وقتی مرا می‌بینند جا می‌خورند.

او ادامه داد: رضا شفیعی جم به منظور چهره و بازی منحصر به فرد و متفاوت است و او می‌تواند به دلیل دقیق بودن سریع، رفتار دیگران را تقلید کند. او از معدود آدم هایی است که در این حرفه باسواد است.

وی افزود: من و جواد رضویان به جز چند آیتم در سریال «شوخی کردم»، دیگر هیچ برنامه ای باهم نداشتیم اما من همیشه برنامه های او را دنبال کردم.

ناصر نصیر گفت: هر موقع اسم عارف لرستانی را می‌شونم غم تمام وجودم را می‌گیرد و هیچ وقت او را فراموش نمی‌کنم.

او در پایان گفت: مهران مدیری را به جهت این که خیلی خوب می‌شناسم می‌گویم قابلیتش بیشتر از کارهایی است که انجام داده است.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.

اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: ایران نابینایان حقوق جامعه مشکلات پدر نقاشی بازی شطرنج ازدواج کارشناسی ارشد جامعه شناسی فضای مجازی نرم افزار بهزیستی خانواده مدرسه بازیگر سینما و تلویزیون آمریکای لاتین طبیعت تئاتر مهران مدیری ادبیات جام جم بازیگر سینما و تلویزیون حقوق خانواده مهران مدیری نابینایان افراد نابینا ناصر نصیر شب نشینی بچه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری برنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۴۰۰۰۸۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اعتراض رونالدو به نتایج توپ طلای 2021! (عکس)

وقوع برف و کولاک در محورهای ۲۸ استان/ توصیه پلیس به رانندگان

درگیری در مرز ایران و افغانستان

پیش‌بینی بازار طلا امروز ۱۰ آذر/ سکه ارزان می شود؟

زنده/ قرعه کشی جام حذفی فوتبال ایران

خبر بعدی:

تمرکز بر مهارت‌های حسی و ریاضی در مجموعه تست‌های هوش دو سالگی ضرورت توجه بیشتر به ظرافت‌های روان‌شناسی در آموزش خردسالان

داریوش صادقی، مولف این اثر درباره هدف خود از تهیه مجموعه‌های آموزشی پیش از سه‌ سالگی توضیح داد: در زمینه آموزش‌های پیش از دبستان،‌ در غالب کشورها تمرکز اصلی بین سنین سه تا هفت‌سالگی است و به‌طور مشخص بیش از 80 درصد کتاب‌های آموزشی، بر سنین پیش‌دبستانی متمرکز شده‌اند و سال‌های پایین‌تر از داشتن یک سیستم آموزشی هدفمند و پیوسته مانند دوره پیش‌دبستانی و یا سال‌های اولیه دبستان بی‌بهره مانده‌اند. اگرچه برای سنین تولد تا پنج‌ سالگی کتاب‌های داستان و اسباب بازی‌های بسیار متنوعی تولید شده است؛ اما در زمینه محتوای هدفمند و پیوسته آموزشی که متناسب با سن کودکان باشد، هنوز خلأ و نیازهای بسیاری دیده می‌شود.

صادقی با بیان اینکه کودکان به موازات رشد جسمی و فیزیکی، مراحل رشد شناختی (ذهنی) را هم مرحله به مرحه طی می‌کنند، افزود: از دیدگاه پیاژه مراحل رشد شناختی به دوره‌های حسی-حرکتی(تولد تا دو سالگی) پیش عملیاتی(دو تا هفت سالگی) و عملیات عینی و انتزاعی تقسیم‌بندی شده است. علاوه بر این طبقه‌بندی، کودکان در هر سال از لحاظ گفتاری، شنیداری و مهارت‌های خودیاری و اجتماعی رشد مخصوص به همان دوره را طی می‌کنند. به عنوان نمونه کودکی که در یک سالگی راه می‌افتد، نسبت به نوزاد، چه از لحاظ حرکتی و چه از لحاظ شناختی جهش قابل توجهی در یاد‌گیری نشان می‌دهد و مفاهیم بیشتری را درک می‌کند. البته وقتی از آموزش به کودکان زیر سه سال صحبت می‌کنیم، منظورمان این است که کمک کنیم تا کودک نسبت به محیط و دنیای اطرافش شناخت بیشتری کسب کند و تمام مهارت‌هایش به صورت هماهنگ و به موازات هم پرورش پیدا کنند.

وی گفت: یک کودک خجالتی و دوری‌گزین، هنگام ورود به پیش‌دبستانی و دبستان، مشکلات بسیاری در ارتباط با همسالان و حتی یادگیری خواهد داشت؛ بنابراین باید آموزش و ارزیابی‌ها را از همان ماه‌های نخست تولد شروع کنیم و با شناخت نقاط قوت و ضعف کودک، وی را برای یک زندگی اجتماعی استاندارد و یادگیری خوب آماده کنیم.

صادقی درباره مجموعه کتاب‌های دو سالگی توضیح داد: این مجموعه برای کودکان دو ساله(24 تا 36 ماهه) تهیه شده و شامل هفت نسخه کتاب است که مهارت‌های ذهنی و هوش کودک را می‌سنجند و کمک می‌کنند تا کودک مفاهیم متنوعی را آموزش ببیند. این کتاب‌ها با تمرین‌هایی بسیار ساده و مقدماتی،‌ علاوه بر آموزش‌های گام به گام، بسیاری از مفاهیم و آموزش‌های مناسب با ادراک کودکان دو ساله را به آنها آموزش می‌دهد و والدین را تشویق می‌کند تا برخی از آموزش‌ها را به صورت عملی با کودک کار کنند.

وی درباره ویژگی‌های رشدی دو سالگی عنوان کرد: دو سالگی زمان شروع استقلال کودک است. در این سن کودک از لحاظ نیازهای جسمی مانند غذاخوردن، راه‌رفتن، انجام فعالیت‌های ساده و غیره به نوعی استقلال می‌رسد و به مفهوم من (وجود مستقل خودش) بیشتر پی می‌برد. با شکل‌گیری مفهوم من، حس اعتماد به نفس، ارزشمندبودن و توانمندی در کودک شکل می‌گیرد؛ بنابراین سن بسیار مهمی به شمار می‌رود و کودک دوست دارد به هر روش، خود، کارهایش را انجام دهد. اگر این ویژگی را بشناسیم و به‌درستی با آن برخورد کنیم، هم آموزش‌های مناسب با سن کودک را با وی کار می‌کنیم و هم جوانه رشد اعتماد به نفس و خودباوری را در کودک پرورش می‌دهیم.

صادقی افزود: مجموعه دو سالگی، مهارت و حافظه دیداری و شنیداری، مهارت‌های گفتاری و شنیداری، هوش دیداری-فضایی، دقت و توجه، مفاهیم ریاضی و حل مساله را به کودک آموزش می‌دهد و می‌آزماید. 

وی تصریح کرد: کودکان در دهه اخیر از لحاظ ضریب هوشی و مهارت‌های ذهنی نسبت به کودکان دهه‌های گذشته تفاوت‌های چشمگیری نشان می‌دهند که این موضوع رابطه مستقیم با گسترش وسایل الکترونیک و تصویری -به‌ویژه تلفن‌های همراه هوشمند- دارد. این کودکان از نوزادی تلفن همراه را در دست والدین خود می‌بینند و با توجه به یکی از مهم‌ترین مهارت‌های خود یعنی مهارت تقلیدکردن، به‌سرعت، انجام کارهای ساده با آن را یاد می‌گیرند. از سوی دیگر وقتی کودک تلفن همراه را در دست والدینش می‌بیند، می‌خواهد آن را تصاحب کند یا وقتی توجه پدر و مادر به تلفن همراه را می‌بیند، با گرفتن آن، خودش را مرکز توجه قرار می ‌دهد و والدین هم در مقابل گریه و پافشاری کودک، یا تلفن همراه را به وی می‌دهند یا برای سرگرم‌کردن کودک و انجام امور شخصی، کودک را با بازی‌های ساده این وسیله سرگرم می‌کنند. این مساله باعث شده است که کودکان دهه اخیر از لحاظ ادراک شناختی و برخی مهارت‌های ذهنی، جهش قابل توجهی داشته باشند.

این روانشناس کودک تصریح کرد: والدینی که کودک یک تا پنج ساله دارند، می‌گویند فرزندشان به آسانی با تلفن همراه کار می‌کند، خودش بازی دانلود می‌کند، با آن عکس می‌بیند،‌ موسیقی پخش می‌کند و غیره که این بیانگر افزایش توانایی ذهنی و مهارت‌های کودکان است. حال اگر مفاهیم جنبی و پایه‌ای ریاضی را -که در چندین دهه گذشته به گروه سنی شش و هفت سال آموزش داده می‌شد و در تدریس آن از شیوه‌های مجسم و نیمه مجسم استفاده می‌شد- به کودک 18 تا 36 ماهه آموزش دهید، متوجه می‌شوید که بسیاری از آنها را به‌راحتی یاد می‌گیرد یا شگفت‌آور اینکه بسیاری از آنها را بدون آموزش می‌فهمد و نشان می‌دهد. به‌عنوان نمونه یک کودک 18 تا 20 ماهه با اینکه نمی‌تواند بیش از 10 کلمه حرف بزند، بیشتر مفاهیم جنبی ریاضی مانند بالا، پایین، زیر، رو، پشت، جلو، داخل، بیرون، کنار، اول، آخر، وسط، بزرگ، کوچک، کم، زیاد، بیشتر، کمتر، پر، خالی، بلند، کوتاه و غیره را می‌فهمد و با انگشت به آن اشاره می‌‌کند. این نکته نشان می دهد که ما با یک نسل جدید روبه‌رو هستیم که توانایی ذهنی و شناختی متفاوتی با نسل‌های قبل دارند. این نکته در آینده‌ای نه‌چندان دور نمایان‌تر خواهد شد.

وی همچنین توضیح داد: کودکان یک ساله می‌توانند بر اساس روان‌شناسی گشتالت‌ یا دید کل‌نگر، کلمات ساده و قابل درک را با چندین بار دیدن و شنیدن یاد بگیرند و با استفاده از حافظه دیداری قوی، آنها را به خاطر بسپارند و پس از مدتی با دیدن کلمات، آنها را تشخیص و تمیز دهند. به‌عنوان نمونه وقتی چند کلمه آب، بابا، مادر، کتاب، انار و غیره را جلوی کودک بگذاریم و بگوییم بابا یا آب را نشان بده،‌ به کلمه صحیح اشاره می‌کند. بنابراین رویکرد آموزشی ما هم باید متناسب با محیط-زمان پیش برود. اکنون خانواده‌های تک فرزند، علاقه وافری به آموزش فرزندشان از همان سال‌های پس از تولد دارند. پدر و مادرها با دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و انفجار اطلاعات، آگاه‌تر شده‌اند و به‌آسانی منابع و روش‌های آموزشی را جست‌وجو، مقایسه و دنبال می‌کنند. بنابراین تغییر نگرش به آموزش کودکان یک ضرورت به حساب می‌آید و باید با رویکرد‌های علمی و روان شناختی به آن پرداخت.

صادقی گفت: مجموعه کتاب‌های دو سالگی تمام مفاهیم و مطالبی را که یک کودک در محدوده 24 تا 36 ماهگی درک می‌کند و باید آموزش ببیند،‌ گردآوری کرده است. 

وی درباره امتیازهای این اثر توضیح داد: یکی از ویژگی‌های جالب این مجموعه این است که هر کتاب را می ‌توان چندین مرتبه و هر بار به روشی متفاوت با کودک کار کرد. کتاب پویا، اثری است که می‌توان چندین بار آن را خواند یا مرور کرد و هر بار می‌توان با تغییر روش پرسش یا طرح مسایل جدید و تغییر روش کار، بازی‌های جدیدی با آن انجام داد. این کتاب‌ها به‌صورتی تهیه شده‌اند که هرکدام بازی و آموزش‌های متنوعی را در بر ‌می‌گیرند. به‌دلیل محدودیت کتاب، توضیحات و روش‌های کار با کتاب‌ها به صورت متن و فیلم در اپلیکیشن تک هوش در دسترس والدین قرار دارد که پس از کار با یک کتاب، می‌توانند مدتی بعد دوباره به آن کتاب رجوع کنند و با یک رویکرد جدید همان کتاب را از زاویه‌ای دیگر و با شیوه‌های جدیدتر به کودک آموزش دهند. همچنین اگرچه سعی شده است کتاب‌ها با عنوان‌های مشخص درمورد هر هوش و مهارت، طبقه‌بندی شوند؛ اما هر‌کدام از آنها طیف مختلفی از آموزش و آزمون‌های هوش را در بر می‌گیرند.

صادقی ادامه داد: آموزش و مهارت‌های تربیتی کودکان دو ساله محدود به همین چند کتاب نمی‌شود و بازی ‌های حسی- حرکتی، روان‌شناسی تربیتی و سایر مهارت‌های عملی دو سالگی در مجموعه‌هایی دیگر و به عنوان بخشی از زنجیره آموزش دوره پیش از دبستان به‌زودی در دسترس والدین و مربیان قرار خواهد گرفت.

مجموعه هفت‌جلدی تست‌های هوش دو سالگی، به‌تازگی توسط انتشارات کتاب نیستان با قیمت 182 هزار تومان منتشر شده است.

نقل از ایبنا

دیگر خبرها

  • آغاز تعمیرات اساسی واحد ۳۰۵ مگاواتی نیروگاه رامین اهواز
  • رباتی که در پاسخ به شاعر کمدی الهی شعر می‌گوید | آیا هوش مصنوعی تهدید هنرمندان است؟
  • مدار پرسپولیس روی عدد 3؛ 3 برد بالاتر و 3 گل زده بیشتر از استقلال
  • پایداری شرایط کرونا در ایلام نباید با سهل‌انگاری ضعیف شود
  • تمرکز بر مهارت‌های حسی و ریاضی در مجموعه تست‌های هوش دو سالگی ضرورت توجه بیشتر به ظرافت‌های روان‌شناسی در آموزش خردسالان
  • سرانه جنگل های کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از میانگین کشوری اعلام شد
  • کاری با رسانه ملی ندارم / مدیری که سینما و تلویزیون را نمی‌شناسد چطور خوب باشد؟
  • حریف سپاهان در جام حذفی را بهتر بشناسید؛ تیم خاطره انگیز ناصر احمدپور!
  • نقض ادعای عجیب رونالدو؛ خشم بی دلیل CR7! (عکس)
  • هر آنچه که باید درباره سریال جیران بدانید
دیگران می‌خوانند: