دولت سیزدهم با شعار عدالت روی کارآمده تا با مبارزه با فساد مانع از تاراج اموال بیت المال و مردم شود، پیش از این در مقام رئیس قوه قضائیه در فسخ واگذاری معادنی همچون گشت و صنعت مغان، نیشکر هفت تپه و ... نقش داشته و به تازگی هم به مشکل واگذاری معدن مهدی آباد ورود کرده و احتمالا از وضعیت شرکت خارج و دوباره به کنسرسیوم تبدیل می شود.

به گزارش ایران اکونومیست، دولت سیزدهم با شعار عدالت روی کارآمده تا با مبارزه با فساد مانع از تاراج اموال بیت المال و مردم شود، هرچند پیش از ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین در مقام رئیس قوه قضائیه به این مقوله پرداخته و ورود جدی به بحث واگذاری ها داشته است، به طوری که در همان سال گذشته تاکید کرده بود مه « دستگاه قضایی از خصوصی سازی ضابطه‌مند که موجب رونق اشتغال و تولید شود حمایت می‌کند، اما اگر واگذاری‌ها در چارچوب مصالح مردم نباشد، برای همه زحمت آفرین خواهد بود.» بعد از این زمانی که به ریاست دولت انتخاب شد تاکید کرد که رسالت ما جلوگیری از فساد است و در دولت این قابلیت وجود دارد که با فساد مقابله شود تا قبل از اینکه نیاز به رسیدگی در قوه قضائیه باشد جلوی آن در دولت گرفته شود.
در اواخر فعالیت حجت السلام رییسی در قوه قضائیه دادستانی کل کشور به مساله واگذاری معادن ورود کرده بود و در این بین برخی معادن همچون مهدی آباد که بعد از واگذاری با تغییر وضعیت از رویکرد اولیه خود منحرف شده مورد رصد دستگاه قضائی و کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی قرار گرفته بود و موضوع تحقیق و تفخص مطرح شده در آن زمان مطرح شده بود و بعد از آن مدیرعامل این شرکت تغییر کرد، زیرا تعدادی از سهامداران اصلی کنسرسیوم نسبت به تغییر وضعیت به شرکت اعتراض دارند و این داستان از آنجا شروع شد که بهره برداری از معدن دولتی سرب و روی مهدی آباد از سال 95 با نظارت ایمیدرو به یک کنسرسیوم تخصصی واگذار شد. اما در حال حاضر شرایط متفاوتی را طی می کند، به طوری که دیگر نه کنسرسیوم است و نه برنامه هایی که در زمان واگذاری برای آن تدوین کرده بودند انجام می شود و این مساله مصداق انحراف از اهداف واگذاری است و مقامات دولتی سازمان ایمیدرو که مسئولیت نظارت بر پروژه را بر عهده دارند نیز حاضر به پاسخگو درباره مشکلات نیستند. پیش از این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره واگذاری های عجیب وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال های اخیر و بروز تغییرات در ترکیب واگذاری معدن مهدی آباد، گفت: مساله کنونی که به صورت چالش به وجود آمده مشکلی است که معمولا در ماه های پایانی همه دولت ها رخ داده و واگذاری های گسترده در معادن را اجرا می کنند و برخی از این واگذاری ها ممکن است مشکلاتی داشته باشند، از این رو مجلس به دنبال طرح تحقیق و تفحص برای واگذاری معادن است و اگر این واگذاری به صورت عادلانه انجام نشده باشد و همه مردم نتوانسته باشند در این مزایده ها شرکت کنند، کمیته معدنی مجلس ورود می کند.
الهویری دهقانی درباره تغییر وضعیت معدن مهدی آباد از حالت کنسرسیوم به شرکت، افزود: به طور قطع اتفاقاتی که در معدن مهدی آباد رخ داده بیشتر مربوط به روابط بین سهامداران است و  در هفته آینده جلسه ای با  مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار خواهیم کرد و به مسائل واگذاری معادن و مساله معدن مهدی آباد ورود خواهیم کرد و اجازه نمی دهیم حقوق مردم و سهامداران پایمال شود و اگر تخلفاتی رخ داده باشد حتما برخورد می شود.
حاشیه سازان را از فرصت های معدنی دور کنید
درک صحیح فرصت های معدنی در اقتصاد ایران موجب رونق  و تحرک در سایر بخش ها میشود اگر حاشیه ها بر متن  اثر گذار نباشد. 
ابراهیم جمیلی صادرکننده نمونه کشور و فعال حوزه معدن با بیان این مطلب گفت: با تغییر دولت و تاکیدات مقام معظم رهبری  ما امروز نیاز به تحرک، تغییر و تحول در حوزه سیاستگذاری و اجرا داریم و باید در سیاست های فعال سازی معادن تجدید نظر شود به نحوی که هیچ معدنی غیر فعال نباشد.
وی با بیان این که حواشی در حوزه معدن زیاد شده وانتظار این است که اتاق بازرگانی ایران و به ویژه کمیسیون معدن نقش مشورتی خود را پر رنگ تر از گذشته کند؛ گفت: امروز اگر بنا داریم تا از اقتصاد متکی بر نفت گذر کنیم بیش از همه  نیاز به همدلی و همراهی بخش خصوصی داریم و نباید اجازه غلبه منافع شخصی بر منافع  ملی را بدهیم.
این صادرکننده نمونه معدنی  با بیان اینکه  برخی امروز در تلاش هستند که به رغم  تغییر دولت  با هر روش و منشی حتی با تهمت و بهانه های واهی  برکرسی های خود بچسبند، گفت: باید تلاش کرد تا فعالان معدنی واقعی با تمیز دادن  افراد مشکل دار پیام و مشکلات خود را با قدرت و استدلال های قوی به گوش مسئولان برسانند و کسی که فعالیت معدنی اش مساله دار است بیشتر به دنبال حل مشکل خود است تا  مشورت دهی صحیح  و انعکاس مشکلات معدنی ها به دولت است. 

اختلافات مانع رسیدن صدای معدنی‌ها به دولت می‌شود
مهرداد اکبریان رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به آمار و ارقام درباره توانایی جایگزینی ۶۰ درصدی منابع درآمدی نفتی از طریق معادن خاطر نشان کرد: ایران به لحاظ ارزش ذخایر معدنی در کنار کشور‌هایی با چندین برابر وسعت سرزمینی جایگاه پنجم را دار است اما برخی موارد قابل بررسی ارجحیت به استفاده از این پتانسیل‌ها را در برخی نهادهای تخصصی گرفته است.
این فعال معدنی افزود: امروز تمام برآورد‌ها بر تغییر و پارادایم شیفت از انرژی‌های فسیلی برانرژی‌های نو دارد و آنچه که به سرعت می‌تواند در ایران جایگزین درامد‌های نفتی شود، معدن است. به شرط آن که تمام ظرفیت‌های مغفول مانده را فعال کنیم.
مهرداد اکبریان خاطرنشان کرد: اختلاف در میان فعالان معدنی طبیعی است اما اگر نتیجه اختلاف منتهی به تخریب فعالان حوزه معادن و تضعیف این بخش شود، باید با آن برخورد کرد و از نهاد‌های نظارتی نیز برای جلوگیری از تعارض منافع کمک گرفت.
وی با بیان این که امروز نیاز است تا بخش معدن و ظرفیت‌های مغفول مانده آن به جریان بیفتد، گفت: متأسفانه نگاه گروهی و منافع فردی یکی از موانع مهم در افزایش سهم معدن در تولید ناخالص ملی است و نباید گذاشت که این نوع نگاه در برخی بازو‌های تشکلی در بخش خصوصی غالب شود. وقتی مسئول دولتی این نوع رفتار‌های عموما غیر اخلاقی را می‌بیند، اعتباری برای بخش خصوصی قائل نخواهد شد.
متاسفانه یوسف مرادلو، رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران جهت شفافیت بیشتر در واگذاری معدن مهدی آباد پاسخگویی خبرنگار ما نبودند که خود این جای سوال دارد که چرا ایشان بعد از اولین مصاحبه در واگذاری این معدن با تیتر  (تبدیل ابر پروژه ملی با ارزش بالغ بر 20 میلیارد دلار به تجارت خانوادگی) دیگر حاضر به مصاحبه در مورد این معدن نیستند.  

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایران اکونومیست

کلیدواژه: معدن مهدی آباد واگذاری معادن واگذاری ها قوه قضائیه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت iraneconomist.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران اکونومیست» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۴۰۰۱۵۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نمودار قیمت طلا امروز ۶ آذرماه ۱۴۰۰

بخشنامه جدید بانک مرکزی/ چه کسانی می‌توانند ارز مسافرتی بگیرند؟

جزئیات پرداخت یارانه‌های آذرماه

تصادف در جاده میناب پنج کشته برجای گذاشت

خبر جدید برای دارندگان سهام عدالت/سود سهام عدالت واریز شد!؟

خبر بعدی:

حضور ایران در جمع ۴ کشور تولیدکننده دستگاه برش سه‌محوری

محققان یکی از شرکتهای فناور موفق به طراحی و ساخت دستگاه برش محوری برای آمایش خاک شدند.

به گزارش ایسنا، فرید شعبانی، مدیرعامل این شرکت دستگاه سه ‌محوری برش را یکی از پرکاربردترین تجهیزات حوزه مهندسی ژئوتکنیک و مطالعات آزمایشگاهی دانست و گفت: این تجهیز فناور، با شبیه‌سازی شرایط تنش نمونه در عمق زمین، تعیین مقاومت برشی، سختی برش و دیگر پارامترهای مکانیکی و دینامیکی خاک را میسر می‌کند.

وی ادامه داد: شناخت وضعیت‌های گوناگون خاک که هرکدام می‌توانند در استفاده بهتر از این بستر نقش ایفا کنند، کار اصلی دستگاه سه‌محوری است. به کمک این تجهیز، تنش تحکیمی، نحوه بارگذاری تنش یا کرنش کنترل، بارگذاری مونوتونیک یا سیکلیک در حین اعمال برش به نمونه‌ خاکی انجام می‌شود.

شعبانی با بیان اینکه در این شرکت بواسطه طراحی و ساخت دستگاه برش سه محوری، ۲۰ فرصت شغلی ایجاد کرده‌ایم، تصریح کرد: با توجه به زمینه‌های متنوع، دستگاه‌های متفاوتی برای آزمایش خاک طراحی شده و در هر مدل امکان ارزیابی معیارهای مشخصی در بازه وسیع‌تر وجود دارد. سیستم بارگذاری، فرکانس بارگذاری، هندسه نمونه، مسیرهای تنش، کنترل درجه اشباع و ظرفیت بارگذاری دستگاه، جزو مؤلفه‌هایی هستند که در دستگاه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، شاغلین در عرصه ساخت دستگاه برش سه محوری همگی از دانش‌آموختگان برترین دانشگاه‌های کشور هستند و با اتکا به دانش این نخبگان، ایران به چهارمین تولیدکننده دستگاه برش سه محوری بدل شد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است
  • دستگاه آمایش خاک ساخته شد
  • واگذاری زمین فقط به ساکنین کوه سفید داراب انجام می شود
  • فارس من| روستای بنه کلاغی نی‌ریز زیر آوار معدن
  • معدنکاران خراسان رضوی ۱۱۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی پرداخت کردند
  • قرار گرفتن ایران در جمع ۴ کشور تولیدکننده دستگاه برش سه‌محوری
  • حضور ایران در جمع ۴ کشور تولیدکننده دستگاه برش سه‌محوری
  • تسهیلات ایجاد واحد فرآوری معدن در خراسان جنوبی پرداخت می‌شود
  • وزارت صمت برای احداث واحدهای فرآوری معدنی تسهیلات حمایتی پرداخت می‌کند
  • پرداخت تسهیلات حمایتی برای احداث واحدهای فرآوری معدنی
دیگران می‌خوانند: