خبرگزاری فارس- گروه رسانه: در دهه اول انقلاب منافقین برای حفظ نیروهای خود و آماده کردن آنان برای عملیات انتحاری، خانه های تیمی تشکیل می دادند، بگونه ای که به فرد می گفتند چطور فکر کند و به چیز فکر کند. این جریان ایزوله شده فکری در حوزه رسانه هم به گونه ای خاص استفاده می شود تا مخاطب عملا مهره ای برای شنیدن و هضم داده های رسانه ها قرار گیرد.

این شگرد را اصطلاحا ”گنبد اطلاعات غلط ـ تصویر ذهنی زیبا“ می گویند.

حتما درباره گنبد آهنین رژیم صهیونیستی هم زیاد شنیده اید. همه جریان های خبری دنیا سال ها تلاش کردند مردم منطقه ما را به این یقین برسانند که عبور پرنده هم از این فضا امکان پذیر نیست، اما جریان رسانه های بیگانه با خبرهایش می خواهد دنیایی در ذهن مخاطب بسازد که شناخت او نسبت به پیرامون را کامل کند و عملا او را نسبت به تحلیل های دیگر بی نیاز نماید.

 

 

علیرضا داودی کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی در گفت وگو با خبرگزاری فارس، ضمن تشریح کارکرد رسانه‌ های فارسی زبان بیگانه درخصوص تکنیک ”گنبد اطلاعات غلط ـ تصویر ذهنی زیبا“ گفت: گنبد اطلاعات غلط یعنی مجموعه اطلاعاتی که پیرامون یک پدیده به شما داده می شود ، فنداسیون آن انجام می شود و اتمسفر ذهنی شما را تشکیل می دهد و ذهن شما برای حفاظت از خودش یا مسلح شدن به اطلاعات دقیق، در ذیل این اطلاعات قرار می گیرد و اجازه ورود هیچ اطلاعات دیگری را به داخل این گنبد نمی دهد، گنبد دارای فضایی شبیه به n است.
داودی افزود: ” گنبد اطلاعات غلط “ این است که برای ورود هر نوع اطلاعاتی در ذهن شما یک ترس و یک تهدید ایجاد می کند، به همین دلیل چون ذهن شما زیر این گنبد قرار گرفته است ، بنابراین اجازه ورود هیچ اطلاعات دیگری  را در ذیل این گنبد به شما  نمی دهد، به اصطلاح عموم، آن جایی که می گویند مغز طرف هنگ کرده و چیز دیگری را  نمی پذیرد، مانند اعضاء سازمان منافقین، بگونه ای فرد را زیر گنبد اطلاعات قرار می دهند ، اصطلاحا در عملیات روانی شستشوی مغزی می دهند ، که فرد هر نوع اطلاعات وارداتی غیر از آنچه که به او گفته شده و در ذهنش هست را، اطلاعات غلط و تهدید می داند.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی گفت: بنابراین در برابر آن اطلاعات گارد می گیرد  ، حذف می کند،  اما یک تصویر ذهنی بسیار زیبا از آن گنبد اتفاق می افتد که اصطلاحا  می گویند در داخل u مستقر می شود.

داودی گفت: پس گنبد اطلاعاتی غلط مانند n پس تصویر ذهنی زیبا مانند u ، زمانی این دو در کنار هم قرار می گیرند ، تشکیل کپسول فهم غیردقیق از موضواعات را می دهند تصویر غلطی که از یک شخص در ذهن ما شکل می گیرد ، ممکن است تصویری غلطی باشد که همان فرد ارائه داده و در ذهن شکل گرفته است.

داودی گفت: رژیم صهیونیستی یک سپری به اسم گنبد آهنین درست می کند طوری  این سپر را معرفی می کنند که این گنبد به گونه ای  عمل می کند که کسی نمی تواند از آن عبور کند، یک ذهن زیبایی را خلق می کنند از امنیتی که  وجود دارد، این گنبد را به عنوان چهارمین لشکر مکانیزه زره ای دنیا معرفی می کنند.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی افزود: بنابراین اطلاعات غلط وقتی شکل گنبد را تشکیل می دهد و تصویر ذهنی را ایجاد می کند، همیشه یک توهمی از واقعیت موجود را می سازد.  

داودی گفت: رسانه های معاند عنوان می کنند مردم در ایران بدبخت هستید در اروپا واکسن را به مردم درب منزل تحویل دادند، یا اینکه می گویند شما نخبه هستید اگر در اروپا زندگی کنید ، درآمد بالا دارید ، خانه می دهند ، برای نوزاد شما پرستار می گیرند و یک مجموعه ای از  اطلاعات غلط را از اروپا  در ذهن شما زیباسازی می کنند و قیاس می کنند که در ایران فرد دارای مدرک دکتری ، از بیکاری در اسنپ کار می کند، سیستم مدیریت کشور را تخریب می کنند.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی گفت: یکی از علل مهاجرت ، همیشه آن اطلاعات غلطی است که تصور زیبایی از آن درست کردند، چون انسان ذاتا دوست دارد رفاه و آسایش داشته باشد.
شگردهای رسانه ‌های بیگانه برای تغییر ذهن مخاطب فارسی زبان هر روز بیشتر می ‌شود، شناختن و درک این جنگ شناختی قسمتی از سواد رسانه‌ای مورد نیاز امروز ایران‌مان است. بنابراین رسانه ‌ها تلاش می کنند مطابق اهدافی که دارند در این فرآیند دخالت کنند. ایجاد، تغییر یا تقویت باورها، از کارکردهای رسانه ها در همراه سازی مخاطبان است.

علوم شناختی، برخلاف نامی که دارد علمی کاملاً منسجم و یکپارچه نیست و مجموعه ای از چند حیطه علمی مستقل به شمار می رود که برخی توصیفی و تجربی ) روانشناسی شناختی، زبانشناسی، علوم اعصاب ( برخی نظری و بنیادین )فلسفه ( و بقیه، هم نظری و هم کاربردی )هوش مصنوعی(  هستند. آنچه این حیطه ها را گرد هم می آورد و تکاملی بین رشته ای ایجاد می کند، اختصاص یافتن آنها به مطالعه، توضیح و شبیه سازی ذهن انسان است. بنابراین گستردگی این علم، بر کسی پوشیده نیست.

اینکه ذهن انسان چگونه اطلاعات دریافتی از حواس مانند بیناییی یا شنوایی را درک می کند و یا اینکه حافظه انسان چگونه عمل می کند و چه ساختاری دارد از عمده مسائل قابل توجه دانشمندان علوم شناختی است. علوم شناختی با تکیه بر تجربه توانسته است قفل های بسیاری را از مغز و ذهن انسان بگشاید و به برکت شناخت مغز و کارکردهای آن اطلاعات با ارزشی درباره ریشه های رفتار آدمی بدست بیاورد که می تواند به استفاده بهینه از مغز، کمک کند. امروزه مغز دیگر جعبه سیاه تلقی نمی شود و بشر نه فقط به درون آن دسترسی دارد، بلکه می تواند در آن مداخله کند.
مجموعه برنامه کوتاه ”روایت رنگ‌ها“  روایتی از تکنیک ‌های جنگ شناختی است که در شبکه رادیوییِ رادیو گفت و گو تولید و پخش می شود.

تکنیک ‌های رسانه‌ ای در دنیای امروز وارد فضای علوم شناختی شده است از این رو رادیو گفت و گو مجموعه برنامه‌ای 90 قسمتی برای آشنایی مخاطبان با این تکنیک‌ ها را تدارک دیده است.
”روایت رنگ‌ها“ نام این مجموعه برنامه‌ی تخصصی در حوزه علوم شناختی با محوریت شگردهای رسانه‌ای در انحراف افکار عمومی است که ماموریت این شبکه، در جریان ‌سازی موثر بر نخبگان و کنشگران جامعه ایرانی را محقق کرده است.

این مجموعه برنامه که در قالب ساختارهای نوین طراحی و تولید شده، در هر قسمت و در گفت و گو با دکتر علیرضا داودی کارشناس مسائل رسانه و متخصص علوم شناختی، با رویکردی تخصصی و تحلیلی و با مصداق‌های عینی به افشای تکنیک‌ های رسانه‌ های بیگانه و معاند در جهت تخریب ذهن مرم ایران می پردازد.

روایت رنگ‌ها هر روز ساعت 11:55 دقیقه از رادیو گفت و گو موج اف ام ردیف 103.5 مگاهرتز تقدیم علاقه‌مندان می‌شود.

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فارس

کلیدواژه: عملیات انتحاری اطلاعات تکنیک مجموعه برنامه رسانه ها گفت و گو ذهن شما

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۴۷۹۶۵۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ + جدول

کارگران چقدر عیدی می‌گیرند؟

واکنش"میرکاظمی"درباره افزایش‌حقوق‌ها

علت تصادف اتوبوس دهدشت-تهران درمحور کاشان انحراف تریلر ازمسیر بود

جزئیات طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد_آذر1400

خبر بعدی:

پیش‌بینی زودهنگام زوال عقل با کمک یک آزمایش ساده

پژوهشگران آمریکایی در پروژه جدید خود، آزمایش ساده‌ای را ابداع کرده‌اند که می‌تواند به پزشکان در تشخیص زودهنگام نشانه‌های زوال عقل کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از یوپی‌آی، پژوهشگران "دانشگاه ایالتی اوهایو"(OSU)، آزمایش ساده‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند افراد مبتلا به نشانه‌های زوال عقل را شناسایی کند. هدف از ابداع این آزمایش موسوم به "SAGE" این است که نشانه‌های بیماری را زودتر از بررسی‌های استاندارد تشخیص دهد.

داده‌های به دست آمده نشان می‌دهند که این آزمایش طی ارزیابی ۶۰۰ بیمار در "مرکز اختلالات حافظه و شناختی"(Center for Cognitive and Memory Disorders) دانشگاه ایالتی اوهایو توانست افراد مبتلا به اختلال خفیف شناختی را که نهایتا به زوال عقل رسیدند، شش ماه زودتر از روش‌های کنونی شناسایی کند.

به گفته پژوهشگران، تشخیص زودهنگام برای مدیریت موثر از دست دادن عملکرد شناختی مرتبط با افزایش سن، حیاتی است؛ به ویژه این که درمان‌های جدید نیز در حال توسعه هستند.

دکتر "داگلاس شار"(Douglas Scharre)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این آزمایش برای شناسایی افرادی طراحی شده است که تفکر معمولی دارند، به اختلال شناختی خفیف دچار هستند یا مشکلات شناختی شدیدتری دارند که مطابق با شرایط زوال عقل است.

وی افزود: این آزمایش را می‌توان به مرور زمان تکرار کرد تا اطلاعاتی را ارائه کند که نشان می‌دهند توانایی‌های شناختی شخص، در حال کاهش یا بهبود است.

شار ادامه داد: آزمایش SAGE، یک ارزیابی شناختی چهار صفحه‌ای است و سؤالاتی را شامل می‌شود که زبان، حافظه، توانایی‌های ترسیم کردن و سایر جنبه‌های عملکرد شناختی را آزمایش می‌کنند. کامل کردن این آزمایش، حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان می‌برد.

به گفته شار، نسخه آنلاین این آزمایش را که طی همکاری با شرکت "برین تست"(BrainTest) مستقر در شهر کلمبوس ایالت اوهایو ابداع شده است، می‌توان با تبلت یا رایانه صفحه لمسی در هر مکانی انجام داد.

پژوهشگران گفتند که نسخه آنلاین این آزمایش، با سیستم الکترونیکی سوابق پزشکی "مرکز پزشکی وکسنر"(Wexner Medical Center) در ایالت اوهایو ادغام خواهد شد تا خودآزمایی، ذخیره و بررسی نتایج را برای بیماران و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به آنها ساده‌تر کند.

براساس گزارش "انجمن آلزایمر آمریکا"(Alzheimer's Association)، حدود شش میلیون نفر در این کشور به زوال عقل مبتلا هستند که بیماری آلزایمر، شایع‌ترین نوع آن است. گزارش این انجمن نشان می‌دهد که تشخیص دقیق و زودهنگام زوال عقل با استفاده از روش‌های موجود از جمله آزمایش‌های عملکرد شناختی و فناوری‌های تصویربرداری مغز مانند "تصویرسازی تشدید مغناطیسی" یا "ام‌آرآی" (MRI) و "برش‌نگاری با گسیل پوزیترون" یا "پت اسکن"(PET scan)، کاری چالش‌برانگیز است.

روش‌های جدید مانند آزمایش‌های خون برای شناسایی افرادی که سطح بالایی از پروتئین آمیلوئید بتا دارند که با آلزایمر مرتبط است، می‌توانند این فرآیند را ساده‌تر کنند. شار گفت: با وجود این، تشخیص زودهنگام نشانه‌های این بیماری همچنان مهم است.

وی افزود: SAGE، بیماری آلزایمر یا هیچ بیماری شناختی خاصی را تشخیص نمی‌دهد اما امکان ارزیابی قوی توانایی‌های شناختی را برای پزشکان فراهم می‌کند. این امر به ویژه با توجه به درمان‌های جدید بالقوه‌ای که برای پیشگیری و درمان زوال عقل وجود دارند، مهم است.

داده‌های این پژوهش نشان می‌دهند که SAGE طی این بررسی توانست افراد مبتلا به اختلال خفیف شناختی و افرادی را که مشکلات شناختی شدید داشتند، حداقل شش ماه زودتر از رایج‌ترین ارزیابی یعنی "آزمون کوتاه وضعیت ذهنی" (MMSE) شناسایی کند.

به گفته انجمن آلزایمر، پزشکان طی آزمون کوتاه وضعیت ذهنی، سوالاتی را از بیماران می‌پرسند که برای آزمایش مهارت‌های ذهنی روزمره طراحی شده‌اند.

حداکثر امتیاز در این آزمون، ۳۰ امتیاز و نمره ۲۰ تا ۲۴ نشان‌دهنده زوال عقل خفیف است؛ در حالی که نمره ۱۳ تا ۲۰ نشان‌دهنده زوال عقل متوسط و نمره کمتر از ۱۲ نشانه زوال عقل شدید به شمار می‌رود.

شار اضافه کرد: نظارت موثر با استفاده از آزمایش‌هایی مانند SAGE، به شناسایی زودهنگام اختلالات شناختی خفیف کمک می‌کند که به پزشکان امکان می‌دهند گزینه‌های درمانی بیشتری را در اختیار داشته باشند و بتوانند زودتر درمان را انجام دهند.

این پژوهش، در مجله "Alzheimer’s Research and Therapy" به چاپ رسید.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • اطلاعات غلط ترنسفر مارکت برای مهاجم ایرانی
  • اقدام مشترک نهادهای فوتبالی انگلستان برای کاهش آسیب های وارده به مغز فوتبالیست ها
  • کمبود خفیف این ماده معدنی سبب کند ذهنی می شود!
  • شگردهای رسانه‌ای در علوم شناختی| تکنیک 69: دیدِ محبوس
  • پیش‌بینی زودهنگام زوال عقل با کمک یک آزمایش ساده
  • کلنجارهای ذهنی، صداهایی که از درون آزارمان می‌دهد
  • چشم ها امیدوار به ذهن آگاه دانشجویان است
  • تجلیل از پرستاران مرکز نگهداری «بدر نینوا» در گراش
  • سیبی که سال‌ها از درخت افتاد و سؤالی در ذهن‌ها ایجاد نکرد!
  • شگردهای رسانه‌ای در علوم شناختی/ تکنیک 68: صدای غائب