شاید کفگیر به ته دیگ سفره های آبی خورده است که قد زمین از شدت خجالت، سالانه چندین سانتی متر آب و پایین می رود. البته مقصر اصلی انسانهایند. آنها برای نجات خود، در حال کندن گور زمین هستند.

قدس آنلاین - وحید اکرمی: این روزها اخبار فرونشست زمین در مناطق مختلف ایران بیش از پیش به گوش می رسد. فرونشست به خودی خود ترسناک و خطرآفرین است اما اگر این اتفاق در کلان شهرهایی مانند تهران و مشهد و یا شهرهای صنعتی مثل کرج و اراک و یا شهرهایی با قدمت تاریخی و آثار فراوان باستانی مانند شیراز و اصفهان رخ دهد، به مراتب خطرات و تبعات بیشتری خواهد داشت.

متاسفانه این فاجعه اکنون در حال اتفاق افتادن است. به عنوان مثال، گردشگران در اصفهان می توانند علاوه بر تماشای آثار باستانی، درزها و شکافهای ایجاد شده روی آنها را به نظاره بنشینند. درزها آنقدر زیاد شده اند که حتی کاری از دست پطروس فداکار (اگر افسانه نباشد) هم دیگر بر نمی آید.

چرا زمین میل به نشستن پیدا کرده است؟

دخالت بشر در محیط زیست و تغییرات اقلیمی و خشکسالی های مداوم از مهمترین عوامل فرونشست زمین است. وقتی ابرهای آسمانی خست به خرج داده و از بارش باران بر زمین مضایقه می کنند، بشر به اجبار به سمت خارج کردن آبی خنک و گوارا از دل زمین می رود. اما هر قطره خروج این آب خنک از زمین باعث ایجاد داغی بزرگ بر دل زمین می شود.

برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی باعث شده تا سفره زمین خالی و خشک و گردد دیگر این میزبان مهربان نتواند از انسانها پذیرایی کند و لیوان آبی به دست آنها بدهد. شاید کفگیر به ته دیگ سفره های آبی خورده است که قد زمین از شدت خجالت، سالانه چندین سانتی متر آب و پایین می رود. البته مقصر اصلی انسانهایند. آنها برای نجات خود، در حال کندن گور زمین هستند.

مصرف بی رویه آب های زیرزمینی و بیانه گام دوم انقلاب

مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب های زیرزمینی در بخش کشاورزی بسیار مهم و حیاتی است. این موضوع توسط رهبر معظم انقلاب در بیانه گام دوم و در بخش کشاورزی در قالب شناسایی نقاط ضعف و قوت و تهدیدهای موجود، عنوان شده است. در این بیانه می خوانیم: نظر به سپری شدن چهار دهه از حیات انقلاب اسلامی و پیمودن گام اول، شایسته است با شناخت دستاوردها و تجارب این ۴۰ سال در بخش کشاورزی، نقاط ضعف و قوت و فرصت‌ها و تهدیدهای موجود را احصا و برای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی مبتنی بر واقعیات میدانی، نیازها و اولویت‌های توسعه کشاورزی در گام دوم انقلاب استفاده کرد.

استفاده بدون ضابطه از آب های زیرزمینی در بخش کشاورزی یکی از تهدیدهای بسیار مهم است و عدم توجه به آن کشور را با مخاطرات جدی روبرو خواهد کرد.

تاریخچه فرونشست در ایران

براساس آماری که دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ارائه می دهد، از حدود ۲۵ سال قبل موضوع فرونشست دشت‌ها و مناطق مختلف کشور مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته و نسبت به ثبت و معرفی آن اقدام شده و هشدارهای لازم به مسؤولان نیز داده شده است.

دست و پنجه نرم کردن ۲۹ استان ایران با فرونشست زمین

بر اساس بررسی‌های میدانی سازمان نقشه برداری ایران، در حال حاضر از ۳۱ استان کشور، ۲۹ استان در خطر پدیده فرونشست قرار دارند.

استان های تهران، اصفهان، اراک، قزوین، فارس، کرمان و بسیاری از بناهای تاریخی همچون نقش رستم، تخت جمشید، سی و سه پل و پل خواجو و میدان نقش جهان و... در خطر جدی نابودی بر اثر فرونشست زمین قرار دارند و این بحران می‌تواند در نخستین مرحله تبعات امنیتی با خود به همراه داشته باشد.

مخاطرات بالقوه و بالفعل

مهمترین مخاطرات فرونشست را باید ترک خوردن ساختمان‌ها، آسیب دیدن جاده‌ها و پل‌ها و خسارت فراوان به آنها قلمداد کرد. اما مهم‌ترین خسارت و بدترین ضربه‌ای که فرونشست وارد می‌کند، این است که نفوذپذیری آب در زمین از بین می‌رود. یعنی اگر نزولات جوی فراوانی هم داشته باشیم دیگر امکان نفوذ آب به لایه‌های درونی زمین وجود ندارد. بنابراین روی زمین روان آب‌هایی تشکیل می‌شود که مواد مغذی خاک را با خود حمل می‌کند. در نتیجه دشت‌های حاصلخیز تبدیل به بیابان‌های بی‌حاصل می شوند.

فرونشست در دیگر کشورها

البته پدیده نامبارک فرونشست تنها مختص به ایران نیست. این پدیده در دیگر کشورهای جهان از جمله در کشورهای خاور دور و نزدیک و حتی در خاورمیانه نیز اتفاق افتاده است. به عنوان مثال مدتی است که فرونشست زمین در اطراف کابل ایجاد شده است.

سالها، بالاترین رکورد فرونشست درکره زمین به میزان ۳۲ سانتیمتر و متعلق به ایالت نیومکزیکو بود؛ اما ایران ۲ بار این رکورد را یکی در سال ۲۰۱۰ در تهران با ۳۶ سانتیمتر و بار دوم در سال ۲۰۱۵ بین دشت فسا و جهرم با ۵۴ سانتیمتر شکست.

باید توجه داشت که این پدیده قابل کنترل است و در کشوری مانند ژاپن مدیریت شده است، به گونه‌ای که در منطقه‌ای از این کشور سالانه ۱۱ سانتی‌متر فرونشست داشت اما با برنامه‌ریزی جدی این کشور، پس از ۱۵ سال، این فرونشست صفر شده است.

نمونه دیگر مدیریت فرونشست در در دشت کالیفرنیا که مدتها در وضعیت بحرانی قرار داشت اتفاق افتاده است. در حال حاضر فرونشست زمین در این منطقه با اصلاح شیوه آبیاری، تزریق آب به سفره‌های زیر زمینی (تغذیه مصنوعی آب‌های زیر زمینی) کنترل شده است.

چگونه فرونشست را مدیریت کنیم؟

۴ عامل زیر مهمترین روش های علمی مبارزه با پدیده فرونشست است.

 مسدود نمودن چاه‌های آب غیرقانونی و مقابله با اضافه برداشت های بیش از حدمجاز.

 تجدید نظر در شیوه های آبیاری و استفاده از شیوه‌های نوین به جای سنتی.

 مدیریت کشت و زرع. به عنوان مثال در مناطق خشک و نیمه خشک مثل استان‌های فارس و اصفهان، کشت برنج و شالیزار باید ممنوع شود و کشت محصولات کم آب طلب جایگزین آن شود.

 تغذیه مصنوعی سفره‌های زیرزمینی به ویژه در فصولی که نیاز آبی و کشاورزی به حداقل می رسد.

کار امروز را به فردا مسپار

وضعیت دشت های ایران بسیار خطرناک شده است. زمین به صورت پیوسته اما بسیار ناملموس در حال نشستن است و این موضوع تبعات ناگواری را به همراه خواهد داشت. نیمی از این مشکل مربوط به تغییر اقلیم و خشکسالی های مداوم است اما با مدیریت بهینه منابع آب زیرزمینی می توان بر نیمی دیگر از این مشکل فائق شد. کار سختی است اما ناشدنی نیست. کشورهای دیگر توانستند چرا ما نتوانیم؟

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: قدس آنلاین

کلیدواژه: فرونشست زمین کلانشهرها آثار تاریخی زلزله آب های زیر زمینی برداشت غیر مجاز آب خشکسالی آب های زیرزمینی بخش کشاورزی فرونشست زمین

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت qudsonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «قدس آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۴۷۹۷۹۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان دولت از سال آینده

نمودار قیمت طلا امروز ۷ آذرماه ۱۴۰۰

زمان واریز همه یارانه‌های آذرماه اعلام شد

حسرت ۱۰ساله معلمان، پول نشد

مدیرکل مدیریت بحران: زلزله آرین شهر خسارت نداشته است

خبر بعدی:

«اومیکرون» چقدر خطرناک است؟

این سویه بسیار واگیردار با کدگذاری B.۱.۱.۵۲۹ شناسایی شده که سازمان جهانی بهداشت آن را اومیکرون نامیده است.

به گزارش دویچه‌وله، تاکنون مواردی از ابتلا به این سویه حتی در چندین بیمار خارج از قاره آفریقا از جمله در چند کشور اروپایی نیز شناسایی شده و منجر به برخی از اقدامات و تدابیر محتاطانه و کنترل مرز‌ها و ورود و خروج مسافران از سوی برخی کشور‌ها شده است.

سوزان هاپکینز، پژوهشگر امپریال کالج لندن این سویه جدید را "نگران‌کننده‌ترین سویه‌ای که تاکنون مشاهده شده توصیف کرد.

او درباره علت این نگرانی عمیق می‌گوید: در طول هفته‌های گذشته شمار مبتلایان جدید در آفریقای جنوبی در سطحی نسبتا پایین بوده است، اما به ویژه در استان گائوتنگ به ناگهان در مدتی کوتاه شمار بیماران جدید به شدت رو به افزایش گذاشت. با آزمایش‌هایی که روی نمونه‌ها صورت گرفت مشخص شد که تقریبا در تمام موردها، این بیماری ناشی از آلودگی به یک سویه ویروس کرونای جدید با کد B.۱.۱.۵۲۹ بوده است.

همچنین هلموت هنگل، رئیس بخش ویروس‌شناسی در کلینیک دانشگاه فرایبورگ آلمان، این سویه ویروسی را بسیار جدی تلقی می‌کند، اما می‌گوید که نباید زیادی بر شیپور هشدار دمید.

او می‌گوید: از قرار معلوم این سویه از ویروس کرونا سریع‌تر از سویه دلتا در آفریقای جنوبی سرایت یافته، اما هنوز پژوهشی علمی در مورد میزان سرایت آن منتشر نشده و ارزیابی‌ها خیلی کلی و موقت است.

از سوی دیگر ریچارد رهر، رئیس گروه پژوهشی "تکامل ویروس‌ها و باکتری‌ها" در دانشگاه بازل، در این باره می‌گوید: کاملا قابل تصور است که سویه جدید موسوم به اومیکرون سرایت‌پذیری بالایی داشته باشد. به نظر می‌آید که سویه جدید در آفریقای جنوبی بر سویه دلتا غلبه کرده است. اما شمار مبتلایان جدید در آفریقای جنوبی هم‌اکنون نسبتا پایین است و به همین دلیل ارزیابی را دشوار می‌سازد. در این لحظه هنوز مشخص نیست که این سویه جدید در چه شرایطی سریع‌تر از سویه دلتا سرایت پیدا می‌کند و امیدواریم بتوانیم طی روز‌های آینده پاسخی برای آن بیابیم.

او می‌افزاید که ورود این گونه جدید غیرقابل انتظار بوده و ترکیب جهش ژنی آن "بسیار چشمگیر" است.

گونه جدید تا چه اندازه خطرناک است؟

هلموت هنگل، ویروس‌شناس در پاسخ به این پرسش می‌گوید: هنوز زود است بتوان در مورد سویه جدید اظهارنظر کرد.

وی تاکید می‌کند: امیکرون قطعا سویه جدی است، اما در مجموع دانش علمی در مورد آن هنوز بسیار اندک است. کارشناسان هنوز نمی‌توانند با اطمینان بگویند که سرایت‌پذیری این ویروس بیشتر از سویه دلتا است. اگرچه مورد‌ها به خطرناک بودن آن اشاره دارند، اما ذخیره داده‌ها در این زمینه اندک است.

وی در مورد نتیجه‌گیری‌های شتاب‌زده هشدار می‌دهد و می‌گوید: طبیعی است که باید این ویروس را جدی گرفت، اما هم‌زمان باید گفت که دانش ما در این زمینه بسیار اندک است و این طور نبوده که تمام ویروس‌هایی که از سوی سازمان جهانی بهداشت "نگرانی‌آور" رتبه‌بندی شده‌اند، حداقل برای ما در آلمان دردسرساز شده باشند.

از نظر او در لحظه حاضر، مهم این است که شتاب روند واکسیناسیون نباید کُند شود.

کریستیان دروستن، ویروس‌شناس مجتمع پزشکی شاریته در برلین نیز معتقد است که هنوز پرسش‌های بدون پاسخ زیادی در این زمینه وجود دارد. هنوز مشخص نیست که این سویه جدید کووید-۱۹ سرایت‌پذیرتر است و یا در حال حاضر عامل دیگری باعث شیوع آن شده است.

دروستن می‌افزاید: در حال حاضر شواهدی در مورد میزان شدت بیماری وجود ندارد.

بنابر مطالعات تئوریک و اولیه، تغییرات ژنتیکی این ویروس نشان داده‌اند که این سویه از دفاع ایمنی بدن فرار می‌کند.

با این حال دروستن می‌گوید: تغییرات در ژنوم به تنهایی کافی نیست که بتوانیم از یک وضعیت نگران‌کننده سخن بگوییم. علاوه بر این باید روشن شود که این ویروس سریع سرایت می‌کند یا ویژگی‌های تغییریافته دیگری مانند روند سخت بیماری را به دنبال خواهد داشت. تحقیق و ارزیابی در مورد سویه جدید ویروس هنوز به پایان نرسیده است.

بنابر این گزارش، کارشناسان بهداشتی خواستار این هستند که در کنار مشاهده دقیق سرایت این ویروس، سطح واکسیناسیون در کشور‌های آلوده‌شده‌ای مانند آفریقای جنوبی را باید به طور جدی افزایش داد.

دیگر خبرها

  • هشدار لاریجانی به مقامات نظام درباره رویه خطرناک شورای نگهبان
  • اومیکرون؛ سویه‌ای ابهام‌آمیز و خطرناک
  • خطری جدی برای آثار باستانی / ضرورت توجه مسئولان به حفظ میراث فرهنگی
  • «اومیکرون» چقدر خطرناک است؟
  • بارش باران در ۶ استان | تداوم آلودگی هوای کلانشهرها تا چهارشنبه
  • قربانی فرونشست زمین؛ خانه‌ای که در ورامین از وسط نصف شد! (فیلم)
  • بارش باران در ۶ استان/ تداوم آلودگی هوای کلانشهرها تا چهارشنبه
  • داغ فرونشست سرد نمی‌شود
  • داغ فرونشست را سرد نمی‌شود
  • طلاهای کثیف و خطرناک، بلای جان زمین
دیگران می‌خوانند: