علی اکبر حیدری در مورد گروه های جامانده سهام عدالت توضیح داد: به طور کلی جاماندگان سهام عدالت به دو گروه تقسیم می شوند. نخست گروهی که در بازه زمانی توزیع سهام عدالت بین سال های ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۲، مشمول دریافت سهام عدالت بودند و شناسایی شدند. در هر مرحله شناسایی نیز به نسبت افراد شناسایی شده، سهم در سبد سهام عدالت تخصیص پیدا می‌کرد.

برای این افراد دعوت نامه صادر شد و عده ای هم کارت سهام عدالت را بعد از مراجعه به تعاونی های سهام عدالت شهرستانی و انجام مراحل قانونی دریافت کردند. این افراد کسانی هستند که به تکلیف قانونی خود عمل کردند.

شناسایی ۲۰ میلیون جامانده سهام عدالت

وی ادامه داد: عده ای هم هستند که سهام عدالت برایشان صادر شده اما دستگاه مرتبطه دعوت نامه را به موقع به دست این افراد نرسانده است. یعنی تقصیری درمورد عدم انجام مراحل قانونی نداشتند. جمعیت افرادی که کارت دریافت کرده اند بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا دو میلیون نفر است و مجموع افرادی که کارت و دعوت نامه دریافت کرده اند اما مراحل قانونی را طی نکرده اند نیز نزدیک به دو میلیون نفر است. بنابراین تعداد افرادی که دعوت نامه به دستشان رسیده است و افرادی که دعوت نامه برایشان صادر شده است اما به دستشان نرسیده است چهار میلیون نفر است.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت افزود: این افراد به اعتقاد ما کسانی هستند که حق آن ها معادل حق افرادی است که درحال حاضر سهام عدالت دارند و نباید سهامی غیر از سبد دارایی سهام عدالت به این افراد داده شود. چراکه بعضا اعلام می‌شود نصف ارزش سهام برایشان در نظر گرفته شود درحالی که دولت حق نداشته است سهام تخصیصی به این افراد را به بهانه عدم مراجعه یا مشکل سیستمی حذف کند. در بین ۴۷ درصد سهامی که دولت پس گرفته است سهام این افراد هم به حساب دولت برگردانده شده که غیرقانونی بوده است. پیشنهاد عملیاتی ما برای این افراد بازگرداندن معادل ارزش سهام عدالت به سبد دارایی سهام عدالت و تخصیص سهام از این سبد است.

به گفته حیدری، دولت وقت ۴۷ درصد از دارایی سهام عدالت را به بهانه عدم پرداخت اقساط بدون طی مراحل قانونی پس گرفت و بخش اندکی از آن را در قالب واگذاری های دیگر، واگذار کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه گروه دوم افرادی هستند که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت قبل به عنوان شش دهک پایین درامدی جامعه شناخته شدند و سهام عدالت دریافت نکرده اند، گفت: در بین این افراد مشمولین نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و بهزیستی، روستانشینان، کارگران شاغل در کارخانه ها، کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی، کارگران فصلی و ساختمانی و... قرار دارند.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت ادامه داد: تعداد گروه دوم نزدیک به ۱۶ میلیون نفر است. بنابراین با توجه به اینکه ۱۶ میلیون نفر به اذعان دستگاه های دولتی جزو شش دهک پایینی جامعه بودند اما سهام عدالت دریافت نکردند و چهار میلیون نفر هم در مراحل شناسایی قرار داشتند اما سهام عدالت دریافت نکردند، مجموع جاماندگان سهام عدالت بکه مستحق دریافت این سهام هستند ۲۰ میلیون نفر می‌شود.

حیدری با بیان اینکه بعضا اعلام می‌شود امکان تخصیص سهام عدالت فقط به ۱۰ میلیون جامانده وجود دارد، اظهار کرد: اگر اراده ای برای پرداخت سهام عدالت وجود دارد نمی‌توان از بین ۲۰ میلیون نفر مشمول فقط به ۱۰ میلیون نفر سهام عدالت تخصیص داد.

دولت باید منابع لازم را شناسایی کند

وی به این سوال که سهامی که قرار است به جاماندگان تخصیص داده شود از چه محلی تامین خواهد شد، پاسخ داد: این وظیفه دولت است که دارایی لازم را شناسایی کند. تکلیف قانونی برای تخصیص سهام عدالت به مجلس یا قوه قضاییه داده نشده است.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت  افزود: ارزش روز سهام بازپس گیری شده (۴۷درصد)، در حال حاضر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان از سهام عدالت است که به بهانه عدم پرداخت اقساط باز پس گرفته شده است. این عدد در مصاحبه های آقای قاضی زاده هاشمی، نائب رئیس وقت مجلس اعلام شده است. در قانون اعلام شده بود که اگر در پایان ۱۰ سال پرداخت اقساط از محل سود سهام عدالت تادیه نشده بود دولت اجازه دارد به میزان اقساط تادیه نشده سهام بفروشد. در آن زمان اگر یک سوم ۴۷ درصد سهام عدالت را می‌فروختند، اقساط سهام عدالت تادیه می‌شد. به جای ۴۷ درصد ارزش ریالی اقساط، ۴۷ درصد سهام برداشته شد در حالی که در همان زمان هم ۴۷ درصد سهام سه برابر ارزش ریالی آن ارزش داشت.

حیدری با تاکید بر اینکه ترتیباتی برای تخصیص سهام عدالت به ۲۰ میلیون نفر معادل ارزش فعلی سهام داران عدالت وجود دارد، اظهار کرد: در مجموعه بخش مردمی سهام عدالت منابعی شناسایی شده است و اماده ایم در جلسات کارشناسی با دستگاه های دولتی  این منابع را اعلام کنیم. البته از بیان عمومی آن معذور هستم اما این منابع جدا از ۴۷ درصد منابع بازپس گرفته شده است.

جاماندگان چه زمانی سهام دریافت میکنند؟

وی در پاسخ به این سوال که طی کردن فرایند تخصیص سهام عدالت به جاماندگان در چه مرحله ای قرار دارد، گفت: جاماندگان سهام عدالت مورد اعتراف سازمان خصوصی سازی و دولت وقت بود اما مدعی بودند منابعی برای تخصیص سهام وجود ندارد. در ابتدای تشکیل مجلس فعلی، کمیسیون اقتصادی با پیش قدم شدن ریاست آن، در قالب طرح به بحث جاماندگان سهام عدالت ورود کرد و در سه ماده هم در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسید اما به دلیل تغییر دولت ترجیح داده شد طرح در قالب یک لایحه با هماهنگی دولت ارائه شود که در قالب لایحه بودجه سال اینده این موضوع باید دیده شود.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت  ادامه داد: با توجه به ابلاغیه مقام معظم رهبری درمورد سهام عدالت،  اگر قرار به این باشد که بر مبنای الزامات خارج از بودجه حرکت کنیم، می توان تکلیف جاماندگان را در سال جاری هم با هماهنگی مجلس و دولت تعیین کرد.  اما اگر در قالب ترتیبات بودجه ای باشد منابع باید در بودجه  ۱۴۰۱ دیده شود. اینکه گفته می‌شود تکلیف جاماندگان سهام عدالت تا دو هفته اینده مشخص می‌شود، یعنی ترتیبات اجرایی در تعامل دولت و مجلس دیده می‌شود وگرنه اجرای این طرح با توجه به پیچیدگی که دارد بیش از دو هفته زمان خواهد برد.

ماجرای جاماندگان سهام عدالت چیست؟

بر اساس این گزارش، با آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت سال ۱۳۹۹ و قیمت قابل توجه این سهام متاثر از وضعیت بازار سرمایه در آن روزها، بحث مشمول بودن یا نبودن سهام عدالت داغ شد. درحالی که طبق آمار حدود ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند، همواره صدای اعتراض عده ای که به گوش می‌رسد که چرا با وجود اینکه جزو دهک های کم درآمد جامعه هستند، مشمول این سهام نمی شوند.

در هر حال دولت دوازدهم درحالی به کار خود پایان داد که اعلام شد پرونده ثبت نام سهام عدالت بسته شده است و امکان اینکه مشمول جدیدی پذیرفته شود وجود ندارد؛ هرچند که مجلس نشینان هر از گاهی دوباره برگه وعده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان را رو می‌کردند. با این حال و هرچند که سقوط آزاد بازار سرمایه باعث کاهش ارزش واقعی سهام عدالت شد و درحال حاضر نیز امکان فروش این سهام آنطور که باید و شاید وجود ندارد، اما سهام عدالت همچنان از ارج و قرب نیفتاده و افراد زیادی خواهان آن هستند.

باید به این نکته توجه کرد که طبق پیش بینی صورت گرفته در قانون، قرار است حدود ۹۵ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت ها در واگذار بورس شود؛ درحالی که این رقم در سال گذشته ۱۱.۶ هزار میلیارد تومان بود و به عبارتی ۸۴ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. این پیش بینی درحالی صورت گرفته است که دولت از ابتدای سال جاری تا کنون حتی یک ریال از سهام خود را در بازار سرمایه نفروخته است. این بدان معنی است که دولت روی فروش سهام خود در بازار سرمایه برای تامین بودجه سال جاری حساب زیادی باز کرده است. بنابراین اگر قرار است سهام دولت به نوعی تامین کننده بودجه باشد، پس دولت از چه طریقی می‌خواهد به جاماندگان، سهام عدالت اختصاص دهد؟/ رکنا

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فردا

کلیدواژه: سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت هزار میلیارد تومان تخصیص سهام عدالت میلیون نفر سهام عدالت سهام عدالت بازار سرمایه مراحل قانونی سهام عدالت ۴۷ درصد سهام دعوت نامه ۲۰ میلیون

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.fardanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فردا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۴۷۹۸۹۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان دولت از سال آینده

نمودار قیمت طلا امروز ۷ آذرماه ۱۴۰۰

زمان واریز همه یارانه‌های آذرماه اعلام شد

هر تَرک فعلی هنوز جرم نیست

حسرت ۱۰ساله معلمان، پول نشد

خبر بعدی:

60 درصد ارزش سهام عدالت آب رفت/مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند

اکبر حیدری در مورد اینکه چرا 10 درصد از سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 98 واریز نشد، اظهار داشت: مهم‌تر از این مسئله حلقه مفقوده در سهام عدالت است که متأسفانه سود 13 شرکت غیر بورسی در پرتفوی سهام عدالت در هیچ‌جا محاسبه و شفاف‌سازی نشده است، اول باید تکلیف سود 13 شرکت غیر بورسی روشن شود، بعدا دنبال عدم واریز 10 درصد سود 98 برویم.

وی افزود: در حال حاضر همه در مورد سود شرکت‌های بورسی سهام عدالت صحبت می‌کنند و کسی از سود شرکتهای غیر بورسی عدالت حرفی به میان نمی‌آورد. قرار بود این 13 شرکت در قالب یک هلدینگ سرمایه‌گذاری وارد بورس شوند که این کار انجام نشده، بنابراین سود این 13 شرکت غیر بورسی سهام عدالت در سال 98 و سال‌های قبل معلوم نیست چه شده است.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی عنوان کرد: فرایند کلی وصول و توزیع سود سهام عدالت محرمانه نیست و باید به صورت شفاف اعلام شود که به هر نفر از سهامداران عدالت چقدر سود تعلق می‌گیرد و در مورد عملکرد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت هم باید گزارش شفاف ارائه شود.

حیدری گفت: تنها شرکت مخابرات نیست که سود عملکرد سال 98 برای سهام عدالت را پرداخت نکرده است، شرکت مپنا هم سود 98 را نداده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سود متعلق به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی وصول شده، بخشی از آن سود به حساب سهامداران واریز شده و قسمتی از سود که به هر دلیلی به سهامداران داده نشده است باید به شرکت‌های استانی سرمایه‌گذاری برگشت داده شود. مانند سود سهام متوفیان یا کسانی که هنوز شماره شبا نداده‌اند یا حساب آنها مشکل دارد، باید این پول به حساب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مربوطه واریز شود تا حساب آنها کار کند و بتوانند در بانک اعتبار جذب کنند.

به گفته سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، شرکت سپرده‌گذاری برخلاف قانون تجارت و بند 3 ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت سود باقی‌مانده سهام عدالت را نزد خود نگه داشته است

وی گفت: یکی از شیوه‌های تشویق مردم به ماندگاری در سهام عدالت، تقویت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است.

حیدری با بیان این که چرا بازارگردانی سهام شرکت‌های استانی عدالت انجام نمی‌شود و در نتیجه سهام آنها در بورس به زیر ارزش اسمی یعنی به حدود 65 تومان کاهش یافته است، تصریح کرد: برای بازارگردانی این سهام مقرر شده بود که مبلغ 5 در هزار از دارای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به ارزش روز برداشته و در سرجمع برای 30 شرکت استانی 2 هزار میلیارد تومان از این محل برداشتند و به حساب صندوق توسعه بازار واریز کردند تا به امر بازارگردانی سهام عدالت استانی بپردازند و از ریزش بیش از حد آن جلوگیری شود اما این بازارگردانی انجام نشده است و در نتیجه شاهد افت ارزش سهام شرکـت‌های استانی در بورس هستیم. به گونه‌ای که سهام شرکت‌های استانی که اکنون باید هر سهم 150 تومان باشد به حدود 60 تا 65 تومان کاهش یافته و در استان سیستان دلالان سهام ارزشمند سهامداران عدالت را به قیمت هر سهم 50 تومان از چنگ مردم بیرون می‌آورند، بنابراین بازارگردانی در مورد این سهام انجام نشده است.

وی البته این نکته را یادآوری کرد که برخی به ما خرده می‌گیرند که چرا از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انتقاد می‌کنید، در حالیکه سامانه سجام که ابتکار شرکت سپرده‌گذاری است جزو کارهای مناسب و کارآمد است و حق سهامداران خرد که سال‌ها توسط برخی شرکت‌ها ضایع می‌شد را با واریز سود به صورت متمرکز احیا کرده است و اساساً عملکرد شرکت سپرده‌گذاری در توزیع سود امری قابل قبول و شایسته می‌دانیم اما چالش عمده سهام عدالت در وصول سود عملکرد سال 98 و نحوه وصول آن است، وگرنه توزیع سود از طریق سجام بسیار هم عالی است.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی گفت: مهم‌ترین مشکل نقض قانون تجارت و حقوق مالکانه شرکت‌های استانی سهام عدالت است که سود رسوب شده در شرکت سپرده‌گذاری باید به حساب این شرکت‌های استانی واریز شود.

حیدری همچنین در مورد بازارگردانی سهام عدالت افزود: صندوق توسعه و تثبیت بازار که وظیفه بازارگردانی سهام عدالت را برعهده گرفته است تا امروز از انجام تکالیف قانونی خود استنکاف کرده و بازارگردانی انجام نداده است که این امر باعث وارد شدن خسارت به سرمایه‌گذاران عدالت در روش غیر مستقیم است.

وی افزود: گرچه صندوق تثبیت بازار 2 هزار میلیارد تومان از سود سهام عدالت گرفته، اما برخلاف بند 3 ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت مردم را به ماندگاری در سهام عدالت تشویق نکرده و باعث شده است که سهام عدالت بیش از میانگین افت بازار کاهش پیدا کند. به گونه‌ای که میانگین شاخص کل بازار 30- تا 40 درصد است، اما میانگین کاهش ارزش سهام عدالت 60درصد کمتر از ارزش روز گشایش شده است، یعنی به عبارت دیگر 60 درصد از ارزش سهام مردم در این مدت آب شده است.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی با بیان اینکه سهام عدالت مانند طفل یتیمی رها شده است، عنوان کرد: نه تنها به سهام عدالت توجه نمی‌شود بلکه به آن ظلم می‌شود. نهاد ناظر تکلیف دارد که بازارگردانی سهام عدالت را از صندوق تثبیت بازار بخواهد و وقتی می‌بیند که ارزش سهام روز به روز افت می‌کند، باید نماد شرکت‌های استانی را تعلیق کند و این کار را انجام نداده در نتیجه ارزش سهام عدالت استانی به شدت افت کرده است.

به گفته حیدری، اگر بازارگردانی سهام عدالت انجام می‌شد، دارایی‌های مردم در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از بین نمی‌رفت و به جای اینکه مردم را به ماندگاری در سهام عدالت تشویق کنند کسانی که سهام خود را نگه داشته‌اند با افت ارزش به نوعی تنبیه می‌‌کنند.

وی افزود: براساس اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی دو شرکت مپنا و مخابرات در واریز سود عملکرد سال 98 سهام عدالت تأخیر داشته‌اند و هنوز سود مردم را پرداخت نکرده‌اند که این یک نوع حق الناس است که مدیران این شرکت‌ها باید جواب 49 میلیون سهامدار عدالت که از اقشار کم درآمد و ضعیف هستند را بدهند./فارس

دیگر خبرها

  • سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی چقدر شد؟
  • کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت
  • خبر خوش برای سهام عدالتی ها/واریزی جدید به حساب دارندگان سهام عدالت
  • وضعیت سبد سهام عدالت امروز ۷ آذر+جدول
  • وضعیت سبد سهام عدالت در هفتم آذر
  • ارزش سهام عدالت امروز ۷ آذر ۱۴۰۰
  • ارزش سهام عدالت امروز 7 آذر + ارزش ۶۰درصد قابل فروش
  • وضعیت سبد سهام عدالت؛ یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
  • وضعیت سبد سهام عدالت در هفتم آذر ماه
  • 60 درصد ارزش سهام عدالت آب رفت/مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند
دیگران می‌خوانند: