Web Analytics Made Easy - Statcounter

مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در کمیته ویژه سیاسی و استعمارزدایی سازمان ملل، گفت: ما خواستار لغو کامل و فوری همه محدودیت‌ها هستیم تا کشورهای هدف، از جمله ایران بتوانند به طور موثر از جمعیت غیرنظامی خود در برابر خطرات روزانه ناشی از انفجار مین‌ها و بقایای مواد منفجره جنگ محافظت کنند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

به گزارش ایسنا، متن سخنان روانچی به شرح زیر است:

«جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از اعضای مؤسس کمیته استفاده‌ صلح‌آمیز از فضای ماورای جو، همچنان بر این اصل مورد توافق جهانی تأکید می‌کند که فضای ماورای جو، میراث و مایملک مشترک برای همه بشریت است و منحصراً باید برای مقاصد صلح آمیز و به نفع نسل های کنونی و آینده همه مردم کاوش و استفاده قرار گیرد. همچنین این قلمرو برای اکتشاف، استفاده و دسترسی همه کشورها بر اساس برابری و با احترام کامل به اصل عدم تملک هیچ بخشی از آن آزاد خواهد بود. ترویج همکاری های بدون تبعیض در فعالیت های فضای ماورای جو و همچنین عدم مداخله در فعالیت های دولت ها در کاوش و استفاده از فضا برای اهداف صلح آمیز نیز باید به طور کامل رعایت شود.

جمهوری اسلامی ایران برای نقش و جایگاه کمیته علمی سازمان ملل متحد در مورد اثرات تشعشعات هسته ای (UNSCEAR) اهمیت زیادی قائل است. ما معتقدیم تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد می بایست متعهد به همکاری با آن باشند. در مقابل، کمیته مذکور نیز بایستی بتواند از کمک ها و دانش همه کشورها به هر طریق ممکن، از جمله از طریق مشارکت آنها در کار کمیته، بهره مند شود. در این راستا، ما از توصیه کمیته آثار تشعشعات هسته ای به مجمع مبنی بر اینکه چهار کشور ناظر معیار های علمی لازم جهت کسب عضویت کامل کمیته را کسب کرده اند، استقبال می کنیم. ما انتظار داریم که اعضای ناظر فعلی که از سه منطقه جغرافیایی مختلف هستند به عنوان اعضای اصلی در کار کمیته با بهترین دانشمندان خود منطقه خود را نمایندگی کنند.

ما از اداره خدمات مقابله با مین سازمان ملل (UNMAS) به خاطر نقش مهم آن در کمک به کشورهای سراسر جهان که از مین ها و بقایای انفجاری جنگ تاثیرپذیرفته اند، تمجید می کنیم. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با بیشترین اراضی آلوده به مین و بقایای مواد منفجره در جهان، با اقدامات قهری غیرقانونی و مضر یکجانبه مواجه است که تلاش ها برای انجام عملیات موفقیت آمیز پاکسازی میادین مین را به شدت مختل می کند. این اقدامات مانع از دسترسی ایران به تجهیزات، فناوری و منابع مالی پاکسازی مین شده است که جمعیت غیرنظامی محل در معرض پیامدهای آن قرار می گیرند. لذا ما خواستار لغو کامل و فوری همه این محدودیت ها هستیم تا کشورهای هدف، از جمله ایران بتواند به طور موثر از جمعیت غیرنظامی خود در برابر خطرات روزانه ناشی از انفجار مین ها و بقایای مواد منفجره جنگ محافظت کنند. ما از نهادهای مربوطه سازمان ملل، به ویژه UNMAS می خواهیم به کمکهای خود به کشورهای آسیب دیده و تسهیل دسترسی کامل آنها به تجهیزات ادامه دهند.

روانچی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: ما مجدداً بر ضرورت حمایت از مأموریت «کمیته ویژه برای تحقیق در مورد اقدامات رژیم اسرائیل که بر حقوق بشر مردم فلسطین و سایر اعراب سرزمین‌های اشغالی تأثیر می‌گذارد» که به افزایش آگاهی در مورد فعالیت‌های غیرقانونی این رژیم و همچنین بسیج اقدامات بین‌المللی لازم در راستای پایان دادن به نقض حقوق اساسی مردم فلسطین  کمک می کند، تاکید می‌کنیم.

نزدیک به هفت دهه است که مساله فلسطین، چالش برانگیزترین نگرانی بین المللی بوده است. سیاست‌ها و اقدامات غیرقانونی، غیرانسانی و توسعه‌طلبانه رژیم اسرائیل که همچنان برخلاف قوانین بین‌المللی ادامه دارد، علاوه بر محرومیت فلسطینی ها از اولیه ترین حقوق خود، منجر به وخامت شرایط زندگی مردم فلسطین نیز شده است. من حمایت کامل و غیرقابل خدشه دولت خود را از مردم فلسطین در مقاومت مشروع آنها در برابر اشغالگری و تلاش در استفاده از حقوق مسلم خود در تعیین سرنوشت خود از جمله پایه گذاری یک کشور مستقل فلسطینی به مرکزیت قدس شریف اعلام می کنم.

ما جولان را بخشی جدایی ناپذیر از سوریه می دانیم. ایران مجددا تاکید می‌ کند تمامی سیاست‌های تبعیض‌آمیز و غیرقانونی در قبال مردم سوریه، حضور پایگاه‌های ارتش اسرائیل در مناطق غیرنظامی سوریه و اطراف آن و همچنین شهرک سازی و توسعه آن در آنجا نقض آشکار حقوق بین‌الملل، منشور ملل متحد و قطعنامه‌های مرتبط سازمان ملل و کنوانسیون چهارم ژنو است.

جمهوری اسلامی ایران در راستای قطعنامه  1514 سازمان ملل متحد در خصوص اعطای استقلال واستعمار زدایی کشورها، بر حق تعیین سرنوشت مردم صحرا تاکید می کند. ما حمایت خود را از مذاکرات جاری با هدف دستیابی به راه حل سیاسی عادلانه، پایدار و قابل قبول دوجانبه که زمینه تعیین سرنوشت مردم صحرای غربی را فراهم می کند حمایت می‌کنیم.

ما بر اهمیت تعهد طرفین برای ادامه این روند در چارچوب مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل، بدون پیش شرط و با حسن نیت، مطابق با اهداف و اصول منشور ملل متحد تاکید می کنیم.

هیات من با درک اهمیت کمیته اطلاعات به عنوان اصلی ترین نهاد سیاست گذاری بین دولتی برای ارائه راهنمایی در مورد سیاست های سازمان ملل در زمینه ارتباطات و اطلاعات عمومی، اهمیت زیادی برای  کار و عملکرد دپارتمان ارتباطات جهانی (DGC) قائل است. هیات من ضمن استقبال از پوشش اقدامات مربوط به بحران کووید-19 توسط دپارتمان مذکور، از آن می خواهد که به افزایش آگاهی و انتشار اطلاعات در مورد تأثیر منفی اقدامات قهری یکجانبه بر ظرفیت کشورهای آسیب دیده جهت مقابله موثر با پاندمی کرونا ادامه دهد.

هیات ایران، ضمن حمایت از چندزبانی که به دستیابی به اهداف سازمان ملل متحد که  در ماده 1 منشور سازمان ملل آمده است کمک می کند، معتقد است علاوه بر شش زبان رسمی سازمان ملل، اطلاعات بایستی به زبان‌های دیگر از جمله فارسی که ده ها میلیون نفر با آن صحبت می کنند و به عنوان ریشه یک فرهنگ و تمدن بزرگ شناخته می شود نیز منتشر شود.

جمهوری اسلامی ایران همچنان بر اهمیت عملیات حافظ صلح سازمان ملل در حفظ صلح و امنیت بین المللی تاکید می کند. ایران از جمله کشورهایی بود که اعلامیه تعهدات مشترک اقدام برای حفظ صلح سازمان ملل را تایید کرد و انتظار دارد که این نقشه راه بلندپروازانه با نتایج عملی مستحکم دنبال شود.

ما معتقدیم رعایت اهداف و اصول حفظ صلح، یعنی رضایت طرفین، عدم توسل به زور جز در دفاع از خود و بی طرفی، بسیار مهم است. ما قویاً معتقدیم که احترام به اصول برابری حاکمیت، استقلال سیاسی، تمامیت ارضی همه کشورها و عدم مداخله در اموری که اساساً در صلاحیت داخلی آنهاست نیز باید در این زمینه مورد حمایت قرار گیرد.

ضمن تکرار تعهد و حمایت قاطع خود از عملیات حفظ صلح سازمان ملل به عنوان فعالیت شاخص این سازمان، دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد سهم خود در عملیات حفظ صلح را از نظر لجستیکی و نظامی و با استقرار نیروها، ناظران نظامی، پلیس و غیرنظامیان افزایش دهد.»

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: مجيد تخت روانچي جمهوری اسلامی ایران سازمان ملل متحد مردم فلسطین بین المللی حفظ صلح مین ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۵۱۵۶۴۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

تسهیلات ویژه طالبان برای تجار و صنعتگرانی که به افغانستان باز می‌گردند

کمیسیون عالی طالبان جهت رسیدگی به امور مهاجرین عودت‌کننده به افغانستان اعلام کرد برای تجار و صنعتگران عودت‌کننده زمین توزیع کرده و برای آن‌ها معافیت مالیاتی در نظر گرفته است. - اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «عبدالسلام حنفی» معاون اداری نخست وزیر حکومت طالبان با مسئول و اعضای کمیته ایجاد تسهیلات برای تاجران و صنعتگران مهاجر کمیسیون عالی رسیدگی به مهاجرین دیدار نمود.

در این دیدار «نورالدین عزیزی» وزیر صنعت و تجارت و رئیس کمیته ایجاد تسهیلات برای تاجران و صنعتگران کمیسیون عالی رسیدگی به مشکلات مهاجرین و اعضای کمیته متذکره راجع به فعالیت‌ها و کارکردهای این کمیته توضیحات ارائه کردند.

عزیزی با اظهار این که کمیته مذکور تلاش می‌کند تاجران و سرمایه‌گذاران افغان را به آوردن سرمایه به کشور تشویق کند، افزود: این کمیته در پی ایجاد پارک‌های صنعتی و توزیع زمین برای تاجران و سرمایه‌گذارانی که به کشور بازگشته‌اند و همچنان جهت تشویق و ترغیب آن‌ها معافیت‌های مالیاتی و موارد تشویقی را نیز مدنظر گرفته است.

گفتنی است کمیسیون عالی رسیدگی به مهاجرین پس از آن ایجاد شد که پاکستان اخراج گسترده مهاجرین افغان را آغاز کرد.

برگزاری جلسه هماهنگی برای مدیریت چالش اخراج پناهجویان افغان از پاکستانتمهیدات ویژه کابل برای پناهجویان اخراجی از پاکستان

انتهای پیام/.

 

 

دیگر خبرها

  • نخستین کرسی آزاد اندیشی سیاسی پسا کرونا در دانشگاه بجنورد/ از ارائه آمار جهانی تا معرفی کتاب صعود چهل ساله
  • الحوثی: آمریکایی‌ها حقی در دریای سرخ ندارند
  • سفر اردوغان به قطر درباره آتش بس غزه
  • تسهیلات ویژه طالبان برای تجار و صنعتگرانی که به افغانستان باز می‌گردند
  • دانشگاه‌ها میزبان کدام یک از مسئولان در ایام ۱۶ آذر هستند؟ / رئیس جمهور به دانشگاه شهید بهشتی می‌رود+ جزئیات
  • دانشگاه‌ها میزبان کدام یک از مسئولان در ایام ۱۶ آذر هستند؟ + جزئیات
  • خباثت انگلیسی و لزوم دیپلماسی ورزشی توسط وزارت و کمیته ملی المپیک
  • خباثت انگلیسی و لزوم دیپلماسی ورزشی توسط وزارت و کمیته ملی المپیک برای ورزش قوی
  • احتمال تعطیلی مدارس تهران در دو روز آینده قوت گرفت
  • ۱۰هزار و ۵۰۰ مجوز مرکز نیکوکاری در کشور صادر شده است