به گزارش جماران؛ عضو شورای مرکزی حزب نسل‌نو با بیان اینکه تمایل به مهاجرت وسیع نخبگانی نشان‌دهنده نیاز به تقویب مؤلفه‌های امیدآفرینی در کشور است،گفت: مردم به دنبال کارآمدی، عملکرد ملموس و حل مسائل و مشکلات کشور هستند.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو شورای مرکزی حزب نسل‌نو در جلسه شورای مرکزی این حزب با اشاره به رسالت نسل نو، اظهار داشت: شعار جحوان‌گرایی و بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان بیان ویژه مقام معظم رهبری نیازمند اقدامی عملیاتی در ساحت سیاسی کشور است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تاکنون گروه‌ها و تشکیلاتی که در مورد بیانیه گام دوم شکل گرفتند، نتوانستند اقشار مختلف مردم را پوشش دهند، مهم‌ترین رسالت و ماموریت حزب نسل‌نو جذب اقشار و جوانان مومن و خصوصاً نیرو‌های متخصص و دانشگاهی است.

عضو کمیسیون نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گریزی هم به میزان مشارکت در انتخابات زد و تصریح کرد: در انتخابات ریاست جمهوری شاهد کاهش مشارکت مردم بودیم، این کاهش مشارکت در انتخاباتی نظیر ریاست‌جمهوری بعید بود، به عبارت دیگر اینکه حدود ۵۲ درصد از مردم در انتخابات مشارکت نکنند، به نوعی خطر محسوب می‌شود. 

قاضی‌زاده هاشمی، خاطرنشان کرد: بنده زمان انتخابات در کمیسیون نظارت، قائل بودم که می‌توانستیم از طریق فعالیت و بسیج حداکثری افکار عمومی اجازه ندهیم رکورد کاهش مشارکت که مربوط به سال ۶۸ بود و در آن انتخابات ۱/۵۰ مشارکت کرده بودند، شکسته شود، لذا معتقدم دلیل این کاهش مشارکت نتیجه کم‌کاری‌های گسترده در عرصه‌های مختلف است. 

وی با تاکید بر نقش کم‌کاری‌ها در کاهش مشارکت مردمی در انتخابات گذشته،گفت: بسیاری از جوانان که اغلب آنها در رده‌های خاکستری و دانشجویی قرار دارند، در این انتخابات مشارکت نکردند؛ از طرفی در حال حاضر شاهد آمار روزافزون خروج نخبگان از کشور هستیم.

 

 

این وکیل مردم در خانه ملت، تصریح کرد: متاسفانه طی سه سال گذشته حدود ۴ هزار نفر پزشک و حدود ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت دانشگاهی که مدارک آنها فوق لیسانس و  دکترا بوده، از کشور مهاجرت کردند. 

قاضی‌زاده هاشمی، افزود: وقتی جمعیت وسیع نخبگانی میل به مهاجرت پیدا کرده و یا شرایط آن را پیدا کرده، نشان‌دهنده آن است که در کشور نیازمند مؤلفه‌های امیدآفرینی هستیم. 

وی متذکر شد: زمانی که انجمن‌های صنفی، تخصصی و دانشگاهی نتوانند دایره نفوذ خود را به معنای جذب و نگهداری افراد جهت مشارکت در توسعه و آبادانی کشور حفظ و صیانت کنند، گریز از مرکز شکل می‌گیرد.

نماینده مردم فریمان، سرخس و بخش‌های احمد آباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی اشاره‌ای هم به علت حضورش در شورای مرکزی حزب نسل‌نو کرد و گفت: اصلی‌ترین بحث ورود بنده به حزب نسل‌نو حضور نخبگان و دانشگاهیان در آن بود، علاوه بر این از اقشار مختلف دانشگاهی و افرادی که دل در گرو انقلاب، مقام معظم رهبری و نظام دارند، نیز عضو این حزب هستند. 

قاضی‌زاده هاشمی تربیت نسل جوان انقلابی را از جمله ملزومات جریان ارزشی  دانست و تأکید کرد: در جریان اصولگرا احتیاج به پای کار آوردن جوانانی از قشر نخبگان و دانشگاهی داریم، تابلوهایی که تاکنون وجود داشته بعضا کارکردهای خود را از دست داده، در حقیقت بعد از جامعه روحانیت و جامعه مدرسین، آبادگران با تابلوی ایجاد عمران و آبادانی شهر تهران در انتخابات شورای شهر تهران حضور پیدا کرد و پیروز شدند.

وی با تاکید بر اینکه مردم به دنبال کارآمدی، عملکرد ملموس و حل مسائل و مشکلات کشور هستند، خاطرنشان کرد:حزب نسل نو به دلیل اینکه بعد از انتخابات مطرح شد، نشان داد که یک گروه و یا حزب شب انتخاباتی نیست و دارای دورنماست. 

عضو شورای مرکزی حزب نسل‌نو، تصریح کرد: نسل‌نو برای نسل جوان است اما مشروط بر اینکه در هر استان بتواند جوانان نخبه و کارآمد را جذب کند و دایره جذبش منحصراً به یک دانشگاه،گروه یا حتی مدرسه یا جریان خاصی نباشد.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه، با گزاره‌ای نظیر اینکه گفته می‌شود دولت سیزدهم آخرین تیر و فرصت است، کاملاً مخالف هستم، افزود: چرا که به این ترتیب نیست و اتفاقاٌ می‌توان گفت که دولت سیزدهم بهترین فرصت برای خدمت صادقانه است، اینکه جریان انقلابی بگوید هر چه در دولت اتفاق می‌افتد و عملکرد در دولت است، دفاع می‌کنم و نقد درون گفتمانی نداشته باشند، نشان دهنده جزمیت است و حرف غلطی است. 

عضو شورای مرکزی حزب نسل‌نو، افزود: لذا این جریان باید به عنوان یک مجموعه نخبه هم نقد درون گفتمانی داشته باشد و هم این گزاره را تقویت کند که حوزه‌های دانشگاهی می‌توانند نقد کنند.

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه جریان انقلابی نباید سرنوشت خود را به افراد و اشخاص گره بزند، گفت: این نکته به عنوان یک نکته درون جریانی هم می‌تواند موثر باشد و هم می‌تواند زمینه‌ساز ایده‌های جدیدتری در آینده شود. 

وی در ادامه تصریح کرد: رابطه مجموعه نسل‌نو و در کل مجموعه جوان مؤمن انقلابی با مقام معظم رهبری یکی از نکات حائز اهمیت است، ما همیشه خود را مکلف بر این دانستیم که پشت سر ایشان حرکت کنیم.

این نماینده مردم در خانه ملت اشاره‌ای هم به ویژگی‌های جریان انقلابی داشت و افزود: جریانی که می‌خواهد انقلابی و ارزشی باشد، باید پشت سر رهبری حرکت کند و در عین حال هسته فکری و اعتقادی‌اش به صورتی نباشد که هر جا کم آورد و از منطق کافی و لازم برخوردار نبود از رهبری هزینه کند.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: البته طی چند روز گذشته شاهد چنین مواردی در مجلس بودیم، در حال حاضر مبنا و منطق مقام معظم رهبری عقلانیت انقلابی است به این معنا که رفتار، سلوک، گفتار، کردار و حتی بیان مبانی باید به صورتی باشد که جامعه دانشگاهی، نخبه و آحاد مختلف جامعه آن را بپذیرد. 

وی در ادامه متذکر شد: حزب نسل‌نو جریان جوانی است که وفادار به ارزش‌ها است، چرا که اعضای حاضر در این حزب از جمله دوستداران و وفاداران انقلاب هستند که بسیاری از آنها در عرصه فعالیت‌های دانشجویی و انقلابی خود را وقف انقلاب کرده‌اند.

عضو شورای مرکزی حزب نسل نو ادامه داد: از این رو امروز نیازمند برخورد عملگرایانه و جدی با مسائل و مشکلات هستیم، در حال حاضر مجموعه نسل‌نو و ترکیب آن مورد توجه قرار گرفته و حتی جریان رقیب ترکیب آن را آنالیز کرده است.

قاضی زاده هاشمی این حزب را متمایز از سایر گروه‌ها و جریان‌های فعلی دانست و ابراز کرد: در حقیقت حزب نسل‌نو مانند جریان‌های فعلی نیست و متفاوت است، چراکه این جریان می‌تواند افق آینده نیروهای انقلاب باشد و از طرفی خلاء بسیاری از ناکارآمدی‌ها را پر کند. 

وی افزود: اینکه حزب نسل‌نو به عنوان جریانی که بتواند موضع داشته باشد و در زمان خود نقش‌آفرینی کند، بسیار اهمیت دارد، البته رویکرد جوان‌گرایی هم رویکرد مناسبی است. 

نماینده مردم فریمان، سرخس و بخشهای احمد آباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متولدین دهه‌های ۷۰،۶۰ و ۸۰ حدود ۴۸ میلیون نفر از اعضای جامعه فعلی ایران را تشکیل می‌دهند، گفت: اگر متولدین دهه ۵۰ را هم به این آمار اضافه کنیم، این رقم به بیش از ۵۷ میلیون نفر می‌رسد، لذا این چهاردهه، دهه‌های تأثیرگذار آینده سیاسی کشور محسوب می‌شوند.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: بنابراین اگر نسل‌نو بتواند بر روی سه دهه ۷۰،۶۰ و ۸۰ سرمایه‌گذاری کند، به موفقیت خواهد رسید، اما چنانچه بخواهد مانند برخی احزاب دچار تشتت و خالص‌سازی شود، مطمئناً به سرنوشت همان گروه‌ها و جریانات دچار خواهد شد.

وی یادآور شد: لذا در نسل نو دایره باید گسترده‌تر، جاذبه بیشتر و دافعه کمتر داشته باشد تا بتواند به عنوان جریان گفتمانی مسیر را ادامه دهد.

عضو شورای مرکزی حزب نسل‌نو تصریح کرد: البته در جریان گفتمانی افراد و اشخاص مطرح نیستند، همچنانکه که در مورد قانون منع به کارگیری بازنشستگان که در مجلس مطرح شد، یک اقدام گفتمانی بود و بعد از منویات مقام معظم رهبری در مورد جوانان این طرح در مجلس به تصویب رسید.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: جماران

کلیدواژه: افغانستان سهام عدالت لیگ برتر لیگ قهرمانان مقدماتی جام جهانی واردات خودرو ویروس کرونا احسان قاضی زاده هاشمی مهاجرت نخبگان مهاجرت نخبگان از ایران مهاجرت پزشکان از ایران مهاجرت نخبگان ایران افغانستان سهام عدالت لیگ برتر لیگ قهرمانان مقدماتی جام جهانی واردات خودرو ویروس کرونا قاضی زاده هاشمی مقام معظم رهبری کاهش مشارکت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jamaran.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جماران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۷۵۰۳۸۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

سقوط سنگین طلا رقم خورد

وام فوری بدون ضامن/ با کارت یارانه چقدر وام بگیریم؟

استودیوهای جدید در یزد احداث می‌شود/پوشش کامل دیجیتال رهاوردد سفر

محور هراز برفی است/ ترافیک عادی در راه ها

والدین البرزی برای انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم تصمیم درست بگیرند

خبر بعدی:

ما با خدمت به مردم در مقابل محاصره ایستادیم

چند روز پیش رهبر انقلاب اسلامی در دیدار مداحان در سخنانی به اهمیت خدمت اجتماعی پرداختند و این خدمت را جهاد توصیف کردند.

روزنامه ایران: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی ایران از طریق نهادهایی مانند جهاد سازندگی و کمیته امداد و ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان و.. ده‌ها نهاد دیگر و همچنین گروه‌های جهادی مردمی و مؤسسات خیریه شاهد خدمات‌رسانی به شهروندان بوده است.
برخی کشورهای منطقه بویژه در محور مقاومت با الگوگیری از این فرهنگ اصیل انقلاب اسلامی به ارائه چنین خدماتی می‌پردازند و حزب‌الله لبنان یکی از الگوهای منحصر به فرد در این زمینه است. در همین راستا و با توجه به اهمیت سخنان رهبر معظم انقلاب در این زمینه روزنامه ایران گفت‌و‌گویی را با شیخ حسن البغدادی عضو شورای مرکزی حزب‌الله انجام داده است.
این مسئول برجسته حزب‌الله گفت‌و‌گو را با حدیثی از حضرت امام جعفر صادق(ع) آغاز کرد که می‌فرمایند: هر که حاجت برادر مؤمن خود را برآورده کند خداوند متعال هفتاد حاجت او را در آخرت برآورده خواهد کرد که آسان‌ترین آنها بیرون بردن او از آتش است.
وی با اشاره به سخنی از امام خمینی(رض) که فرموده‌اند: من کاری را نزد خدا بهتر از خدمت به مردم نمی‌شناسم، می افزاید:حضرت امام خامنه‌ای این مسیر را ادامه می‌دهند و مسئولان و اقشار مختلف که توانمندی دارند را به تلاش و کوشش در این مسیر دعوت می‌کنند.
شیخ البغدادی گفت: معظم له همواره و در هر مناسبتی از مسئولان و همگان خواستند تا با توجه به آنچه امام خمینی (رض) فرمودند، به جامعه خدمت کنند ودر این راه دریغ و تردید نکنند، ما نیز در حزب‌الله و مقاومت اسلامی در همین مسیر حرکت می‌کنیم و همچنان که در زمینه جهاد و ایثار و آزادسازی سرزمین‌مان از اشغال دشمن و ایجاد معادله بازدارندگی در مقابله با دشمن صهیونیستی عمل کردیم، در زمینه‌های مختلف برای خدمت به مردم نیز فعالیت می‌کنیم، همچنان که در سطح سیاسی، برای حفظ دولت و نهادهای آن و جلوگیری از هضم شدن آنها در تصمیمات دشمن تلاش کرده‌ایم.
وی درخصوص فعالیت‌های خدماتی حزب‌الله گفت: در بحث خدمات دو مسیر وجود دارد، یکی از طریق نهادهایی مانند مؤسسه بهداشت و درمان حزب‌الله است(الهیئه الصحیه الاسلامیه) که در آن مرکز بهداشتی برای ارائه خدمات در داخل حزب‌الله و مقاومت وجود دارد، اما در عمل بر آن شدیم تا به همه مردم کمک کنیم، در کنار همه مردم بایستیم، بخصوص در وضعیت اسفبار همه‌گیری کرونا، ما در کنار مردم ایستادیم تا از غم آنها بکاهیم و بین سنی و شیعه و دروزی و مسیحی و دوست و مخالف و همپیمان تفاوتی قائل نشدیم. و تمامی توانمندی بهداشتی و درمانی حزب‌الله در خدمت مردم و وزارت بهداشت لبنان بود و ما در فرودگاه‌ها، شهرها، هواپیماها، مرزها، روستاها و حتی دفن قربانیان خدمت‌رسانی کردیم و سازمان بهداشتی درمانی حزب‌الله با ابتکار عمل وارد صحنه شد.
وی افزود: در زمینه واکسیناسیون نیز کمک‌های زیادی انجام دادیم، همچنین در زمینه بستری و پرستاری علاوه بر برخی بیمارستان‌های بقاع و بیروت که خدمات فوق‌العاده‌ای ارائه شد، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلفی در تمام لبنان وجود دارد که ما از آنها حمایت و مشارکت می‌کنیم، بویژه زمانی که ارسال سوخت گازوئیل لبنان تحت محاصره اقتصادی قرار گرفت، حزب‌الله ابتکار خرید بنزین را از جمهوری اسلامی به دست گرفت و این سوخت را به بسیاری از مؤسسات خدمات رسانی، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها برای شکستن محاصره به‌صورت رایگان یا با قیمت‌های پایین تقدیم کرد و حتی سوخت رایگان برای مدت در اختیار مردم قرار می‌داد.
این مسئول برجسته در حزب‌الله با اشاره به سایر حوزه‌های خدمات‌رسانی در مقاومت گفت: خدماتی در مؤسساتی مثل مؤسسه شهید وجانبازان داریم که به هزاران مجروح و خانواده شهدا رسیدگی می‌کند همچنین مؤسسه جهاد سازندگی و کمیته امداد‌رسانی در حزب‌الله داریم که به امور خانواده‌های فقیر رسیدگی می‌کند، هزاران نفر از این خانواده‌ها توسط این نهاد تحت حمایت مستقیم حزب‌الله حمایت می‌شوند. وی افزود: اولین رهبر حزب الله، شهید سید عباس الموسوی می گفت: ما با چشمان خود به شما خدمت خواهیم کرد و امروز سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله و بقیه برادران در این راه گام بر می‌دارند و در کنار مردم و خدمت به آنان هستند و با تأسی از این احادیث شریف و سخنان امام خمینی(رض) و امام خامنه‌ای این خدمت را یک وظیفه شرعی و ملی می‌دانیم و همه باید در کنار مردم باشیم. شیخ حسن البغدادی در پایان گفت: امروز کمک‌های روزانه بزرگی در چهارچوب همبستگی اجتماعی به مردم بویژه خانواده‌های فقیر در سایه این محاصره ناعادلانه امریکایی ارائه می‌کنیم. امروز دشمن ما را در محاصره ظالمانه قرار داده و ما در این را ایستادگی خواهیم کرد، برای همین نهضت خدمت‌رسانی اجتماعی را در پیش گرفته‌ایم.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • معاون وزیر علوم: شرایط برای بازگشایی دانشگاه ها مهیاست
  • ما با خدمت به مردم در مقابل محاصره ایستادیم
  • ۱۱ هزار و ۳۰۰ تن کالای اساسی در استان مرکزی توزیع شد
  • زن ایرانی، نامزد اصلی ریاست بزرگ‌ترین اتحادیه کارگری آلمان
  • با عدم توافق فوری در وین، نفت ۱۰۰ دلاری در راه است
  • علت قطع شدن جریان گاز از ایران به ترکیه از زبان اردوغان
  • خشکسالی موجب افزایش بیکاری و مهاجرت شده است
  • جریان‌سازی ماموریت مهم انجمن های اسلامی دانش آموزان استان قزوین
  • برخی در روزهای اخیر همه تلاش خود را برای تخریب دولت انجام دادند
  • نیرو‍‌سازی و جریان‌سازی، ۲ ماموریت مهم انجمن های اسلامی دانش آموزان قزوین
دیگران می‌خوانند: