زندگی مجازی، علاوه بر اینکه انسان را از بسیاری قید و بندها و قوانین انسانی رها می‌کند، این امکان را نیز برای افراد ایجاد می‌نماید که بر اساس خواسته‌ها و طبق رؤیاهایشان زندگی کنند و این شاید یکی از رازهای جذابیت و پر طرفدار شدن فضای سایبری است.

به گزارش ایسنا، روزنامه «جوان» در ادامه نوشت: اینترنت هم می‌تواند دسترسی عموم مردم به منابع را فراهم کند و هم امید به دموکراسی را در میان آن‌ها به وجود آورد، اما این جذابیت‌ها می‌تواند نقاط ضعف این فضا نیز محسوب شود.

عمومی شدن زندگی‌ها و اطلاعاتی که تا پیش از این شخصی و تنها مختص خانواده‌ها بود اکنون در فضای مجازی و در معرض نمایش گذاردن تمامی آنچه در یک خانواده رخ می‌دهد، تبعاتی دارد که از جمله آن بی‌ارزشی و بی‌تعهدی است. پایین آوردن شأن خانواده با جلوه‌گری‌های ویرایش شده به سبک بلاگرها که برای کسب درآمد و افزایش دنبال‌کنندگان تن به هر کاری می‌دهند یکی از معایب این فضاست که همه می‌توانند در فضای مجازی به تبادل آرا مشغول شوند بدون اینکه مسئولیت گفته‌ها و نوشته‌هایشان را قبول کنند.

زندگی با هویت‌های متعدد

دنیای مجازی دنیای فرار از تعهدها و تعلقات است، در حالی که دنیای واقعی با تمام خوبی‌ها و بدی هایش و با تمام درد و رنج‌ها و خوشی‌هایش از این جهت که واقعی و مستلزم حضور حقیقی و فیزیکی افراد است، نیازمند تعهد و تعلق می‌باشد و نمی‌توانیم از آنچه هستیم فرار کنیم و از تعهدات و وظایف شخصی و عمومی که داریم خودداری کنیم. آیا زندگی مجازی، نوعی زندگی جدید است یا زندگی واقعی را تکثیر کرده است؟
فضای مجازی باعث شده است تا زندگی واقعی به نوعی چند تکه شود و افراد با چند هویت به زندگی خود ادامه دهند، زندگی که دوست دارند داشته باشند و در دنیای مجازی آن را به نمایش می‌گذارند و زندگی‌ای که در واقعیت دارند. البته برای افرادی که متعهد و پایبند هستند، فضای مجازی ابزاری سودمند و کارآمد است، زیرا آن‌ها به اینترنت به عنوان فضایی برای تکامل و رفع موانع می‌نگرند و هدف برای آن‌ها چیز دیگری غیر از خود ابزار است.

تلاش فضای مجازی برای غلبه بر دنیای واقعی

امروزه فضای مجازی سخت در تلاش است تا خود را جایگزین دنیای واقعی کند و اگر آگاه نباشیم با رویکردی مواجه می‌شویم که پذیرفتن آن عملاً باعث واژگونی نیازهای اساسی انسان در زندگی حقیقی می‌شود و عدم آموزش و توجه در این زمینه آثار مخرب و زیانباری را به دنبال دارد که به مرور زمان در زیست حقیقی انسان‌ها نمود پیدا می‌کند.

اغلب افراد در خلال ورود و خروج به این فضا، دچار تنوع و تکثرخواهی می‌شوند و با وجود تنوع و جذابیت‌هایی که این فضا دارند از گشت و گذار در آن سیراب نمی‌شوند. مدام به‌دنبال گذاشتن عکس‌های خود در حالت‌های مختلف و فضاهای لاکچری و همچنین جلب توجه هستند. به گونه‌ای که می‌توان گفت فضای مجازی گاهی اوقات سبک زندگی انسان‌ها را می‌سازد. افراد با ورود به این فضا و تماشای زرق و برق آن به طور ناخواسته از آن تأثیر گرفته و سعی می‌کنند خود را به آنچه در این فضا می‌بینند نزدیک‌تر کنند. نوجوانانی که با دیدن سبک زندگی و روابط اجتماعی افراد محبوب خود به صورت لحظه به لحظه و در موقعیت‌های مختلف ترغیب می‌شوند تا خود را به فرد مورد علاقه خود شبیه ساخته و از آن‌ها الگو بگیرند. سبک زندگی در کنار سایر عناصر هویت‌بخش زندگی، به انسان هویت می‌دهد، اما در دنیای مجازی این سبک زندگی ثابت نیست و مدام در حال تغییر و دگرگونی است و این تغییر و دگرگونی براساس سلایق و عقاید افراد تأثیرگذار تعریف می‌شود.

نوجوانان و مرز گمشده مجازی و حقیقی

نوجوانان در عصر حاضر که به طور زنده و از طریق ارتباط نوشتاری، صوتی و تصویری با افراد اطراف خود و حتی اسطوره‌های زندگی‌شان تعامل و ارتباط برقرار می‌کنند هیچ گاه نمی‌توانند بپذیرند که این فضا، فضای مجازی است، در حالی که آن‌ها رفتارها و اتفاقاتی را به چشم خویش مشاهده می‌کنند که کاملاً بارز و واقعی است. بهتر است این فضا بیشتر از آن که به عنوان فضایی جنجالی برای بهره‌برداری‌های مختلف افراد و حتی مسئولان جهت تبادل نظرات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... مورد استفاده قرار گیرد، به فضایی برای کنترل و تأمین امنیت و تعیین و استمرار رویکردها و جهت‌گیری‌های فکری و فرهنگی جامعه تبدیل شود، چراکه از هم گسستگی در این فضا منافع ملی و اعتقادی را به خطر می‌اندازد و در اثر نگاه سودجویانه به فضای مجازی، شاهد تبدیل آن به ولنگاری فرهنگی و باورپذیری سخت اقتضائات اجتماعی و پیامدهای عرصه فضای مجازی هستیم. بنابراین به نظر می‌رسد اولین قدم در جهت اصلاح و بازنگری و ضابطه‌مند کردن فضای مجازی، اصلاح نگرش و تصورات و باورهایی است که به غلط در جامعه و عموم مردم در رابطه با این فضا و کاربران آن شکل گرفته است.

فضای مجازی در خدمت فضای واقعی

روحیه جامعه‌گرایی در میان افراد و نیز گسترش اجتماعات و استفاده از رسانه‌های شبکه‌ای باید با توجه به رویکرد اخلاقی به گونه‌ای شود که به سمت و سوی ارتقا و رشد افراد جامعه رود، زیرا هر اجتماعی برای راحتی و کنترل افراد، هنجارهایی را به افراد جامعه خود معرفی می‌کند که فضای مجازی بهترین ابزار و بستر برای آموزش و ارتقای سطح دانش و فرهنگ افراد است. با توجه به وسعت آزادی عمل افراد در این فضا، هر یک از افراد در اجتماعات گوناگون، نماینده یک فرهنگ و اجتماع خاص برای به اشتراک گذاشتن عقاید و رسوم خود هستند و باید در نظر داشت آنچه جوامع را در نتیجه بهره‌مندی مفید از این فضا به رشد و تعالی می‌رساند، رعایت اخلاق و پرهیز از تخریب دیگران است. ما روزانه زمان قابل توجهی از وقتمان را به استفاده از فضای مجازی و محتوای آن اختصاص می‌دهیم، اما غافل از این هستیم که به نوعی تحت تربیت این فضا قرار گرفته‌ایم و فراموش می‌کنیم که استفاده مفید و هدفمند از این فضا می‌تواند صرف خلق فرصت‌ها و هموار نمودن مسیر شکوفایی شود، نه اینکه با پرداختن به محتویات غیر مفید و بی‌اساس مجازی که هیچ قاعده و قانونی ندارد، مانع رشد و شکوفایی فکر و اندیشه شویم.

وقتی افکار و عقایدمان را در اختیار دیگران در فضای مجازی قرار می‌دهیم، در واقع خود و زندگی‌مان را اسیر کرده‌ایم، اما اگر به اندازه و هدفمند و برای ارتقای دانش و فرهنگ خود در این فضا وارد شدیم، به جای تأثیرپذیری از این فضا، ما صاحب خلق فرصت‌ها برای دیگران می‌شویم و در این صورت، فضای مجازی در خدمت فضای واقعی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: فضای مجازی فضای مجازی سبک زندگی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۷۷۵۵۳۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

یارانه نقدی آذر شنبه واریز خواهد شد

قیمت خرید و فروش دلار امروز 18 آذر چند؟

رسمی شد: سهمیه 3+1 ایران در لیگ قهرمانان

کاهش نرخ دولتی و رسمی ۱۱ ارز

پایان نیم قرن انتظار و روسپیدی پنبه برای سیستان و بلوچستان

خبر بعدی:

دولت در سایه جبهه اصلاحات ‌از ادعا تا واقعیت

طرح دولت در سایه در سال‌های اخیر صرفا از سوی اصولگرایان مطرح شده است و مهم‌ترین چهره‌ای که در تمام دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی مدعی تشکیلش بوده، سعید جلیلی است؛ فردی که بعد از ناکامی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 این موضوع را کلید زد که البته به جز ادعای او و نزدیکانش مبنی‌ بر تشکیل دولت در سایه هیچ اقدام عملی یا کادرسازی خاصی مشاهده نشد و نقدهای جلیلی در تمام هشت سال دولت روحانی به سخنرانی‌هایش محدود بود. حالا با حضور حداکثری اصولگرایان در هر سه قوه این پیش‌بینی خاصه با خبری که از جلسه اخیر کارگزاران بیرون آمد، مطرح می‌شود که آیا اصلاح‌طلبان در شرایطی که دیگر قدرت سیاسی را در هر سطحی از دست داده‌اند، می‌توانند دولتی در سایه تشکیل دهند؟ پاسخ به این پرسش البته با تردیدهایی همراه است؛ اینکه اصلاح‌طلبان که در مقطع کنونی هنوز بر سر رسیدن به وحدت تشکیلاتی مشکل دارند، چگونه قادر خواهند بود دولتی در سایه به معنای واقعی‌اش، نه آن چیزی که از سوی جلیلی مشاهده شد، تشکیل دهند؟

محمدرضا خباز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نیز درباره این موضوع گفته است: «اگر بنا به تشکیل دولت سایه باشد، فقط توسط حزب کارگزاران است. اصلاح‌طلبان چنین تصمیمی ندارند و چنین بحثی هم انجام نشده است. کارگزاران فقط یکی از مجموعه‌های اصلاح‌طلبان است. من در جریان نظر همه اصلاح‌طلبان نیستم. اگر بخواهم یک حرف دقیق و محکمی بگویم، باید نظر مجموعه اصلاح‌طلبان را بیان کنم که بحث تشکیل دولت سایه تا به الان مطرح نشده است. نظر حزب کارگزاران محترم است اما نمی‌توان گفت که این نظر کل مجموعه اصلاح‌طلبان است. در جمع اصلاح‌طلبان، یعنی آن شورای مرکزی گذشته یا همین نهاد اجماع‌ساز که تا به امسال ادامه داشت، چنین بحثی تا به الان مطرح نشده است».

او در پاسخ به این پرسش که اگر فرض را بر تشکیل دولت سایه توسط اصلاح‌طلبان بگذاریم، چقدر می‌تواند برای دولت سیزدهم فرصت باشد، خاطرنشان کرد: «سؤال را باید این‌طور مطرح کرد که آیا دولت در سایه وجاهت دارد، از نظر بین‌المللی و داخلی و همچنین علم سیاست معنا دارد یا خیر؛ اگر سؤال به این صورت مطرح شود می‌توان درباره اصل خود دولت سایه صحبت کرد. اما درباره اینکه آیا در ایران چنین کاری قرار است صورت بگیرد یا خیر، واقعا مطلع نیستم و هرچه بگویم نوعی گمانه‌زنی و اظهارنظر بی‌پشتوانه است که مبنایی ندارد».

گرامی‌مقدم نیز از وظیفه‌ای خبر داده که سیدمحمد خاتمی بر دوش اصلاح‌طلبان قرار داده است. او می‌گوید که خاتمی گفته است در جبهه اصلاحات نتایج انتخابات بررسی شود. بعد از این سخن گفته شد که خاتمی تکلیف تشکیل دولت در سایه را بر عهده اصلاح‌طلبان گذاشته که به نظر می‌رسد چنین نباشد زیرا بررسی نتایج انتخابات هیچ سنخیتی با تشکیل دولت در سایه ندارد. گرامی‌مقدم به خبرگزاری «برنا» چنین گفت: «دولتی که حاکم شده و دو قوه دیگر از یک جریان سیاسی هستند و کاملا یکدست شده است. اصلاح‌طلبان به‌عنوان یک جریان سیاسی فعال‌اند و قطعا به بخشی از آسیب‌های خودشان می‌پردازند. اصلاح‌طلبان در حوزه نقد هم وارد می‌شوند و این نقدها به دولت کمک می‌کند. در شرایطی که سه قوه در اختیار یک جریان است اصلاح‌طلبان بیشتر به بازسازی خودشان می‌پردازند و همه اوضاع و احوال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی را رصد می‌کنند و به‌عنوان یک دولت در سایه مثل همه دنیا انتقادات خود را مطرح و برنامه‌های‌شان را بیان می‌کنند و در جایی که دولت برنامه‌ها را انجام ندهد یادآوری می‌کند. اما به‌ لحاظ اجرائی امکان این وجود ندارد که اصلاح‌طلبان به دولت کمک کنند... . در جبهه اصلاحات به آسیب‌شناسی پرداخته شده و پرداخته خواهد شد. من شنیده‌ام که آقای خاتمی به افرادی مأموریت داده تا به تحلیل نتایج انتخابات بپردازند. این مأموریت خارج از احزاب است ولی من می‌دانم که همه احزاب آسیب‌شناسی انتخابات را شروع کرده‌اند و قطعا این موضوع به اینجا می‌انجامد که اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های بعدی با چه رویکردی ورود کنند».

واکنش‌ها به این موضوع یعنی تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان در دوران دولت سید‌ابراهیم رئیسی هم متفاوت است. برای مثال غلامعلی رجایی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «خبر سراسری» با دیدی منفی به موضوع می‌نگرد و می‌گوید: «باید ببینیم ادعای دولت در سایه چقدر درست است؛ چون هیچ تناسبی با موقعیت فعلی ندارد. اصلاح‌طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می‌شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم این ادعا، یک ادعای غیرقابل اثبات است... در دولت پیش هم نام جلیلی عمدتا دراین‌باره شنیده می‌شد و خودش را برای ریاست‌جمهوری آماده کرده بود، الان هم فقط از نظرات او استفاده می‌شود، مانعی هم ندارد. به ‌هر حال مشورت توصیه شده است. الان نیز دولت سایه‌ای وجود ندارد. من فکر می‌کنم باید به دولت رئیسی زمان داد. گمان من این است که ایشان تجربه کشورداری ندارد و بهتر بود از نیرو‌های دولت گذشته هم استفاده می‌شد، مثلا از آقایان ظریف و عراقچی نیز باید یک سالی استفاده می‌شد و کنارگذاشتن همه نیرو‌های سابق کار خوبی نیست. هرچند وزیر راه سابق به ریاست سازمان انرژی اتمی رسید، اما دیگران کنار گذاشته شدند که به بی‌تجربگی دولت فعلی بازمی‌گردد».

محمود میرلوحی اما این اتفاق را مثبت می‌داند و پیش‌تر به «خبرآنلاین» درباره اینکه آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند دولت در سایه تشکیل دهند، گفته بود: «بله، طبیعی است. اکنون بنیاد باران، آقای خاتمی و دولت او هستند و مجلس ششمی‌ها و وزرا هر ماهه جلسات بسیار مؤثر و خوبی پیش از شیوع کرونا داشتند و عملا کنار قضایا هستند و الان هم باز دولت آقای روحانی و به قول بعضی از دوستان حلقه نیاوران از قبل حزب اعتدال و توسعه را داشتند و می‌توانند با دوستان‌شان باشند و احزابی که هستند اطرافیان مرحوم آقای هاشمی و حزب کارگزاران و عملا نیروهای اطراف آقای کروبی و حزب اعتماد ملی نیروهای فعالی در کشور هستند، پس چرا نشود؟ باید بشود و می‌شود...»./ شرق

دیگر خبرها

  • ازبکستان: بر اساس واقعیت کنونی در افغانستان، با حاکمان جدید راهی برای تعامل باز کنیم
  • صادقی: مجوز سخنرانی در دانشگاه یاسوج به من ندادند
  • ژاوی: بارسلونا را به جایگاه واقعی‌اش برمی‌گردانیم
  • واقعیت بارسلونا همین است؛ اظهارات ژاوی و دیگر اعضای تیم پس از رسیدن به لیگ اروپا
  • صادقی: یاس سیاسی و کرونا ، مراسم 16 آذ را کم شور کرد
  • ژاوی: عصبانی‌ام اما سخت کار خواهیم کرد تا بارسلونا را به جایگاه واقعی‌اش برگردانیم/ از صفر شروع می‌کنیم
  • ژاوی: شکست از بایرن ضربه‌ ای به من بود
  • ایسنا واقعیت‌ها را انعکاس می‌دهد
  • غلظت ذرات معلق در هوا در خوزستان 10 برابر استانداردهای جهانی
  • دولت در سایه جبهه اصلاحات ‌از ادعا تا واقعیت