با وجود اینکه صندوق پالایش یکم در زمان دولت دوازدهم عرضه شده، اما دولت جدید در تلاش برای جبران زیان سهامداران صندوق پالایش یکم است.

با توجه به زیان‌های مستمر نماد پالایش یکم در طول یکسال گذشته که از ابتدا نیز حواشی زیادی در زمان عرضه اولیه آن به وجود آمد، اکنون ریاست جدید سازمان بورس اوراق بهادار اعتراض مردم نسبت به این نماد را به حق دانسته است.

لازم به یادآوری است اکنون که بیش از یکسال از عرضه این صندوق گذشته قیمت آن از ۱۰ به ۸ هزار تومان کاهش یافته است. در ادامه به بررسی سابقه این صندوق در طول یکسال گذشته و وعده‌های دولت جدید در راستای سر و سامانه بخشیدن به این صندوق می‌پردازیم.

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ابتدای شهریور ماه ۱۳۹۹، با اعلام رئیس سازمان خصوصی سازی مبنی بر مهیا شدن امکان خرید واحد‌های صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایش یکم توسط آحاد مردم با تخفیف ۲۰ درصدی نسبت به NAV صندوق که شامل باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز بود، پذیره نویسی واحد‌های این ETF دولتی به قیمت هر واحد آغاز شد و برای هر کدملی تا پنج میلیون تومان برای خرید در عرضه اولیه اعلام شد. پذیره نویسی این صندوق نیز در قیمت ۱۰ هزار تومانی تا پایان شهریور ماه ادامه یافت و نرخ ۲۰ درصد زیر NAV صندوق در زمان شروع پذیره نویسی بود.

او گفت: با این حال با توجه به شروع معاملات ثانویه از ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، اُفت قیمت سهام شامل سهام صنعت پالایشی در بورس منجر به کاهش این فاصله شد به نحوی که در روز بازگشایی علاوه بر اینکه این تخفیف ۲۰ درصدی کاملا از بین رفت بلکه ارزش صدور واحد‌ها یک درصد بیشتر از ارزش واقعی یا آماری هر واحد شد. با این حال ارزش هر واحد برای ۱۵ روز بالای ارزش پذیره نویسی باقی ماند و مشخص بود که بادوام نخواهد بود. بر اساس اطلاعات اعلام شده، کل سهام عرضه شده در قالب صندوق پالایش یکم نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومان بود که ۱۳ هزار ۲۰۰ میلیارد تومان آن پذیره نویسی شد.

او گفت: نزدیک ۴ میلیون نفر از شهروندان واحد‌های صندوق را به ارزش ۱۳ هزار میلیارد تومان یعنی میانگین هر نفر ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان پالایش یکم خریدند که به نرخ‌های امروز هر کدام از سهامداران این صندوق یک میلیون در زیان هستند و اطلاعات نشان می‌دهد که تقریبا تمام سرمایه گذاران در پذیره نویسی همچنان دارنده واحد‌ها هستند.

زیان ۳۰ درصدی سهامداران پالایشی بعد از یکسال
قلی پور گفت: به صورت طبیعی به جز دو هفته اول بعد از شروع معاملات ثانویه، ارزش واحد‌های این صندوق متناسب با اُفت ارزش سهام پالایشی در بورس منفی بوده و زیان تحمیل شده به سرمایه گذار از ابتدای عرضه این صندوق تا کنون منفی ۳۰ درصد بوده است. در حال حاضر نیز ارزش دارایی این صندوق ۸ هزار و ۸۲۹ تومان است که هنوز تا ۱۰ هزار تومان فاصله زیادی دارد.

کارشناس بازار سرمایه گفت: اُفت صندوق به زیر ارزش پذیره نویسی از ۲۵ آذر ۹۹ یعنی ۱۴ روز بعد از شروع معامله ثانویه آغاز شد و با توجه به اُفت شاخص‌های بورس و ارزش سهام پرتفوی صندوق این اُفت قیمت، طبیعی بود. اتفاقی که برای تمامی صندوق‌های سهامی تکرار شد.

انتقال جبران زیان صندوق پالایش یکم به دولت جدید
قلی پور گفت: وعده‌های دولتمردان درباره این صندوق دو قسمت داشت، قسمت اول در زمان پذیره نویسی بود که با وعده فروش با تخفیف ۲۰ درصدی همراه بود به نحوی که برای فروش سهمیه در نظر گرفته شد با این حال در زمان شروع معاملات ثانویه این تخفیف کاملا از بین رفته بود. قسمت دوم وعده‌های مربوط به جبران خسارت سرمایه گذاران در پالایش یکم بود که از وعده هبه کردن واحد‌های جدید به میزان ضرر سرمایه گذاران تا پرداخت مابه التفاوت زیان از سوی دولت یا وام و امثالهم متغیر بود، نکته مهمتر، اما شعاری بودن تمام این وعده‌ها بود.

کارشناس بازار سرمایه گفت: مسئله زیان سرمایه گذاران در صندوق دولتی پالایش یکم را از دو بُعد می‌توان بررسی کرد، از نظر طبیعی بودن این زیان با توجه به ماهیت ریسکی سرمایه گذاری در بازار سرمایه تردیدی نیست، ولی قابل توجیه نیست، یعنی دولت مشابه سایر عرضه‌های اولیه در بازار سرمایه، برای یک دوره مشخصی باید نرخ بازخرید مشخصی دست کم در نرخ پذیره نویسی یا یک سود حداقلی تضمین می‌کرد.

او گفت: در سال ۱۳۹۹ دولت از فرصت رونق بازار سرمایه برای تامین کسری بودجه به روش فروش سهام و فروش اوراق بدهی، هر چند که سهم فروش سهام بسیار کمتر از اوراق بدهی بود. استفاده کرد.

قلی پور گفت: نکته دوم زمان این پذیره نویسی بود که هم زمان با شروع ریزش بازار بود و می‌شد با تدبیر بیشتر با افزایش تخصیص دارایی به سبد صندوق، فاصله قیمت با NAV را به نحوی جبران کرد که در زمان بازگشایی در بازار ثانویه همچنان حاشیه امنی برای سرمایه گذاران باقی می‌ماند، ولی با بازگشایی در آذرماه ۱۳۹۹ و از بین رفتن تخفیف ۲۰ درصدی تنها راهکار باقی مانده، جبران خسارت سرمایه گذاران به ویژه از طریق "هبه" واحد‌های جدید بود که در حد شعار باقی ماند.

دولت با تصویب مجلس نسبت به "هبه" سه هزار میلیارد تومان سهام پالایشی به صندوق برای جبران خسارت سرمایه گذاران در پذیره نویسی اقدام نماید یا از ۱۳ هزار میلیارد تومان درآمد شناسایی شده در سال قبل، ۳ هزار میلیارد تومان آن را برگشت دهند که البته موانع قانونی زیادی را به همراه خواهد داشت.

تلاش دولت جدید در جهت جبران زیان سهامداران پالایش یکم
کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در ابتدای عرضه صندوق پالایش یکم وزیر اقتصاد و وزیر نفت دولت قبل با هم مشکلاتی بر سر عرضه این صندوق و قیمت گذاری داشتند. البته هدف دولت از عرضه این صندوق تامین کسری بودجه و همچنین بحث خصوصی سازی بود.

او گفت: با وجود ریزش بازار سرمایه دولت دوازدهم مردم را به تشویق به خرید این صندوق کردند یک نوع ریزش بازار نیز با صحبت‌های وزیر اقتصاد و مشکلات آنان با وزیر نفت بود، آغازش و بحث قیمت گذاری صندوق‌ها و عرضه آن سبب شوک شد که در مرداد ماه پارسال بازار شروع به ریزش کند، ولی شعار‌هایی که داده بودند این بود که مردم می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و سهام این صندوق ارزنده است و دولت قصد دارد سهام دولتی و بنیادی را در اختیار مردم قرار دهد و عموم مردم با توجه به اینکه دارایکم را دیده بودند احساس کردند در پالایش نیز می‌توانند سود خوبی را کسب کنند.

در حال حاضر نیز با وجود عرضه این صندوق در دولت دوازدهم، دولت جدید در خصوص پالایش یکم صحبت‌هایی کرده و در تلاش برای کاهش زیان سهامداران این صندوق است.

/باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: پالایش یکم ، تلاش برای جبران زیان ، سهامداران لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000PlA

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: بازار نیوز

کلیدواژه: پالایش یکم تلاش برای جبران زیان سهامداران کارشناس بازار سرمایه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاران صندوق پالایش یکم تخفیف ۲۰ درصدی عرضه این صندوق دولت جدید پذیره نویسی جبران زیان هزار تومان واحد ها وعده ها او گفت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت bazarnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بازار نیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۷۷۵۶۲۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برداشت طلای سفید بعد از ۵ دهه رکود

خبر مهم درخصوص یارانه نقدی آذر | یارانه جدید و عجیب دولت

قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ + جدول

تکه تکه کردن زن ثروتمند با تبر در تهران / شوهر صیغه ای کجا بود؟

شرط پرداخت حقوق آذرماه کارکنان دولت

خبر بعدی:

افتتاح نمایشگاه تولیدات روستاییان خراسان‌جنوبی حضور سردار «زهرایی»

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، «مهدی هنری» مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی ظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های سازمان بسیج سازندگی در راستای اشتغال و توانمندسازی در نقاط روستایی با هدف افرایش روحیه اتحاد و همدلی در بین مردم  ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه است.

وی بیان داشت: حدود سه سال است که در خراسان‌جنوبی با همکاری ۲۰ نفر از تسهیل‌گران سازمان بسیج سازندگی آموزش‌های میدانی در راستای توانمندسازی ظرفیت‌سنجی موارد مختلف روستایی و حاشیه شهرها و محلات این صندوق‌ها با محوریت مساجد در حال پیگیری است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه ظرفیت سنجی‌ها براساس جلسات مختلف کارشناسی با حضور مردم در راستای حل مشکلات، ظرفیت‌ها، توانمندسازی‌ها و پتانسیل‌ها که وجود دارد شناسایی می‌شود، گفت: صندوق‌های قرض‌الحسنه که در نهایت به تشکیل صندوق‌ها منجر می‌شود علاوه بر ایجاد اشتغالزایی و کمک به اشتغالزایی سبب افزایش همدلی و همراهی مردم در منطقه و محله می‌شود.

هنری با تأکید بر اینکه این برنامه‌ها بر مبنای مردم محوری است، ادامه داد: با حمایت‌هایی که تاکنون صورت گرفته از همه عرصه‌های مختلف با مشارکت مجموعه تشکیلات بسیج سازندگی برای پایدارسازی و ظرفیت بازاریابی باید استفاده شود که در این راستا با برنامه‌ریزی بازاریابی تولیدات کارگاه‌های خرد خانگی تولیدکنندگان صنایع‌دستی موادغذایی در روستاها نمایشگاه برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: با وجود کرونا در یک سال گذشته امکان برگزاری نمایشگاه نبوده اما در حال حاضر با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته قرار است اولین نمایشگاه عرضه توانمندی تولیدات صندوق‌های قرض‌الحسنه صنایع‌دستی و مواد غذایی  تولیدات خانگی از ۱۷ آذرماه به مدت سه روز در میدان ابوذر برپا شود که فردا با حضور سردار «محمد زهرایی» رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام/۳۶۳۵/ح

دیگر خبرها

  • افتتاح نمایشگاه تولیدات روستاییان خراسان‌جنوبی حضور سردار «زهرایی»
  • داوران هفته نهم لیگ بیست و یکم؛ استراحت برای داور دربی
  • مالزی در تلاش برای احیای گردشگری
  • پافشاری سازمان بورس بر تزریق منابع به صندوق تثبیت بازار
  • تأکید روسیه و هند بر لزوم احیای کامل برجام و حمایت از تلاش‌ها در این زمینه
  • نماینده جنبش عدالت‌خواه در دیدار با رئیسی: آیا دولت، سازوکاری جهت پالایش این مدیران در نظر گرفته؟
  • تغيير استراتژي سرمايه‌گذاري در هولدينگ‌ها
  • برداشت ۱۲ میلیارد دلاری دولت روحانی از صندوق توسعه ملی
  • پیگیری سازمان بورس برای تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه
  • وضعیت سبد سهام عدالت در ۱۵ آذر