گروه استان‌ها ـ آنچه که برای خوشنام‌های تپه نورالشهدای زیراب و پل‌سفید در سوادکوه رقم خورد، بسیار تامل برانگیز و حتی تاسف‌بار است. شهدایی که حدود ۷ سال در مکانی دور از شهر، آرمیده‌اند. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سوادکوه، سال‌هاست که عطر خوش حضور شهدای گمنام در جای جای دیار علویان، به مشام می‌رسد و به هر شهری که وارد می‌شوید مقبره‌های خوشنام‌های دفاع مقدس، همچون نگینی، توجه را به خود جلب می‌نماید.

مکان‌هایی که به فضای دلدادگی عارفانه و فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی، تبدیل شده‌اند. ساخت یادمان شهدای گمنام که از سوی حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس، در دستور کار قرار گرفته بود، مدت‌هاست اجرا شده است. گوی سبقتی که شهر‌های مختلف برای ساخت یادمان شهدای گمنام، از هم ربودند، باعث شده در حال حاضر شاهد تکمیل شدن ساخت  و در برخی شهرها نیز شاهد درحال اتمام بودن ساخت یادمان، باشیم. اما آنچه که برای خوشنام‌های تپه نورالشهدای زیراب و پل‌سفید در سوادکوه رقم خورد، بسیار تامل برانگیز و حتی تاسف‌بار است.

شهدایی که حدود 7 سال در مکانی دور از شهر، آرمیده‌اند. آرمیدنی که آغاز گمنامی بیش از پیش آنها بود. شهدای گمنام زیراب در مرتفع‌ترین نقطه شهر با جاده‌ای نامناسب، فضایی بدون حداقل امکانات و شهدای گمنام پل‌سفید نیز در نقطه‌ای خارج از شهر و بدون امکانات اولیه، سال‌هاست که در انتظار توجه و رسیدگی به سر می‌برند. فضای دور از شان شهدا، قصه پر غصه سال‌های گمنامی‌شان در سوادکوه شده است. باتوجه به شناسایی شهدای گمنام از طریق آزمایش " دی‌اِن‌اِی" ، به ‌دلیل شرایط بسیار نامناسب مقبره شهدای گمنام سوادکوه و فضای اطرافش، دغدغه‌هایی را بوجود آورده است که اگر روزی این شهدا شناسایی شوند، چطور می‌توان با خانواده‌هایشان روبرو شد؟

سردار عبدالله ملکی مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درمورد وضعیت شهدای گمنام سوادکوه، اظهارداشت: در سطح استان، شهدای گمنام زیادی داریم که برای اکثرشان یادمان‌هایی ساخته و تکمیل شد و یا در حال اتمام است اما در پل‌سفید و زیراب، مشکل اساسی داریم.

سردار ملکی باتوجه به محل تدفین شهدای گمنام در شهر زیراب، خاطرنشان کرد: منطقه‌ مرتفعی انتخاب شده که یکی از مشکلات اساسی آن جاده بود و منابع طبیعی هم چندان رضایت نداشت اما با تلاش‌های صورت گرفته ، جاده احداث گردید. طرحی که برای اِلِمان شهدای گمنام زیراب داده شده بود، هزینه سنگینی داشت ولی ساختش همراه با حسینیه، نگینی در آن منطقه می‌شد.

این مسئول افزود: از آنجائیکه ساخت این فضاها با شهرداری و خیرین است، بنابراین جلسات زیادی با هیئت‌امناء شهدای گمنام در سپاه و فرمانداری، برگزار کردیم، با گروه‌هایی نشست داشتیم. ستاد‌های اجرایی شکل گرفت، که درحال فعالیت هستند تا با اعتبارات مربوط به کمک خیرین و شهرداری، طرح ساخته شود. هرچند شهرداری زیراب توان مالی چندانی ندارد. 

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با ابراز امیدواری نسبت به ساخت یادمان شهدای گمنام زیراب و پل‌سفید در سال 1401، افزود: در پل‌سفید هم با نگاه سردار باقرزاده، مکان دور از شهر انتخاب شد. شهرداری این شهر نیز توان مالی چندانی ندارد. ساخت هر دو یادمان را به طور جدی در دستور کار قرار دادیم و به شخصه نیز ورود پیدا کردم تا ان‌شا‌ء‌الله با کمک دفتر حفظ آثار،خیرین، سپاه و شهرداری‌ها، این دو یادمان در سال 1401 ساخته شود. 

سردار ملکی ضمن عذرخواهی از مردم سوادکوه بابت شرایط فعلی شهدای گمنام شهرهای زیراب و پل‌سفید و تشکر از رسانه‌ها بابت مطالبه‌گری، تصریح کرد: انجام کارهای فرهنگی نیز به دلیل ساخته نشدن یادمان‌ها، کمی سخت شده است.‌بابت این موضوعات از مردم سوادکوه عذرخواهی می‌کنم. ان‌شا‌ء‌الله با یاری خدا و نگاه شهدا، فضای در شان ستاره‌های پر نور مقاومت، ساخته شود. شهدای گمنامی که گمنام‌تر شدند و تلاش داریم از گمنامی در بیاوریم و به سرانجام رسانده و از شرمندگی خارج شویم. از مردم انقلابی، بسیجیان و خیرین نیز تشکر می‌کنم.

این مسئول با بیان اینکه حفظ آثار برای ساخت اِلِمان، ردیف منابعی برای شهدای گمنام ندارد، اظهارداشت: اگرچه باتوجه به شرایط تورمی جامعه، مردم مشکلات اقتصادی دارند اما انتظار بیشتری برای کمک به ساخت یادمان داریم. خیرین را نیز شناسایی کرده و اخیراً با خیری در پل‌سفید، نشستی داشتیم. متاسفانه در حفظ آثار برای ساخت اِلِمان، هیچ ردیف منابعی نداریم، دولت هم نگاهی ندارد. بیشتر مردم، خیرین و شهرداری‌ها ، متولی این کار هستند.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس مازندران، باتوجه به شناسایی شهدای گمنام از طریق آزمایش "دی‌ان‌ای" ، یکی از دغدغه‌های خود را چگونگی روبرو شدن با خانواده شهدای گمنام سوادکوه در صورت شناسایی شدن، برشمرد و تصریح کرد: مدتی می‌شود که دغدغه‌ام این است که درصورت شناسایی شدن این شهدا، در مقابل خانواده‌هایشان حرفی برای گفتن نداریم، به همین علت حتما ساخت یادمان باید به سرانجام برسد. بدین منظور هفته‌های آینده نیز سفری به سوادکوه خواهم داشت.

هویت یکی دیگر از شهدای گمنام خاکسپاری شده در همدان شناسایی شدمعاون وزیر علوم: وجود مقدس شهدای گمنام در محیط دانشگاه به کنش‌های دانشگاهیان جهت می‌دهداستان کرمان در ایام فاطمیه میزبان پیکر شهدای گمنام است

به گزارش تسنیم، وقتی به مزار شهدای گمنام سوادکوه می‌روید، در اوج شکوه ، جلال و اخلاص نابشان، سکوتی غم‌بار بر دل می‌نشیند.فضا پر است از غربت آشنایان، ناشناس. پایان تلخ گمنامی که در سوادکوه برای این شهدا رقم خورده، آرزوی همگانی شده است. شکوه آن مراسم تدفین به سرعت فرونشست و غربتی سنگین بر شهدا تحمیل شد. انتخاب آن مکان‌ها به هر نیتی که بوده، فقط سرآغازی شد برای غربت بیشتر خوشنام‌هایی که هر سال بر گمنامی‌شان افزوده شد.

اگر همین روزها، آزمایش " دی‌ان‌ای" راز گمنامی‌شان را کنار بزند و نام و اثرشان آشکار گردد، باتوجه به وضعیت مقبره‌شان، چه کسی توان روبرو شدن با خانواده‌های این شهدا را خواهد داشت؟ باتوجه به نگاه اداره کل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان و تصمیم جدی برای ساخت یادمان شهدای گمنام زیراب و پل‌سفید ، امیدواریم با کمک متولیان، مردم و خیرین، تا قبل از شناسایی این شهدا، یادمان‌ها ساخته شود تا شرمنده خانواده شهدا نشویم.‌

انتهای پیام/ش

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: تسنیم

کلیدواژه: حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس ساخت یادمان شهدای گمنام شهدای گمنام سوادکوه زیراب و پل سفید شهدای گمنام ساخته شود برای ساخت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۷۷۵۶۴۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برداشت طلای سفید بعد از ۵ دهه رکود

خبر مهم درخصوص یارانه نقدی آذر | یارانه جدید و عجیب دولت

تکه تکه کردن زن ثروتمند با تبر در تهران / شوهر صیغه ای کجا بود؟

شرط پرداخت حقوق آذرماه کارکنان دولت

علت تصادف اتوبوس دهدشت-تهران درمحور کاشان انحراف تریلر ازمسیر بود

خبر بعدی:

آرمان استقلال‌خواهی شهدای ۱۶ آذر در دانشگاه‌ها تداوم دارد/ گفتگو با تشکل‌های دانشجویی یادآور آرمان‌های انقلاب اسلامی است

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، ۱۶ آذر در کشورمان روز دانشجو نامگذاری شده؛ در واقع این روز، به یاد سه دانشجویی است که در اعتراض به دیدار رسمی نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا با شاه پهلوی  آنهم چندی پس از کودتای ننگین آمریکایی ۲۸ مرداد، توسط رژیم ستم‌شاهی به شهادت رسیدند.

در ادامه پیام‌های مسئولان به مناسبت روز دانشجو آمده است:

آرمان استقلال‌خواهی شهدای ۱۶ آذر در دانشگاه‌ها تداوم دارد

در متن پیام محمد علی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری به مناسبت روز دانشجو آمده است: همواره عقلانیت، خردورزی، نشاط علمی، خودباوری و امید، عدالت محوری و ظلم‌ستیزی و تلاش مضاعف حاصل از نیروی جوانی، ویژگی ممتاز و ارزنده‌ی وجودی دانشجویان بوده و هست که شکوفا شدن هر کدام از این خصایل در سایه تلاش و تکاپوی دانشگاه‌ها می‌تواند کشور را به سوی اهدافی والا، عالی و درخشان سوق دهد. حضور پرنشاط دانشجویان در دانشگاه‌ها علاوه بر پویایی جامعه، تولید علم و دانش را نیز در سایه تلاش استادان، به دنبال دارد. تحقق مرجعیت علمی کشور با محوریت دانشگاه و با تکیه بر عنصر اخلاق و فضیلت‌های معنوی و همچنین ترویج گفتمان علم و فناوری به عنوان گفتمان غالب جامعه، همواره خواسته مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است، آن گونه که ایشان می‌فرمایند"آن چیزی که ما از محیط دانشجویی لم، هم در زمینه سیاست، هم در زمینه معرفت دینی در محیط دانشجویی است".

در ادامه متن پیام وزیر آمده است: بنابراین توجه به نقش و اهمیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی به عنوان کانون سرنوشت‌ساز و تأثیرگذار پیشرفت علمی کشور و مراکز پرورش و تربیت دانشجویان متخصص متعهد، باید همواره مورد اقبال و عنایت همه مسئولان و سیاست‌گذاران باشد. آرمان استقلال طلبی و نفی وابستگی به بیگانه که در ۱۶ آذرماه ۱۳۳۲ با شهادت سه دانشجوی شهید دانشگاه تهران در جامعه ظهوری تازه یافته بود علی‌رغم انواع سرکوب‌های رژیم طاغوت ادامه یافت و در انقلاب اسلامی سال ۵۷ به یک شعار اصلی تبدیل شد و در نظام برآمده از انقلاب نیز به عنوان یک اصل مترقی سیاست داخلی و خارجی مطرح است.

در این پیام تاکید شده است: ریشه وابستگی می‌تواند در نیازمندی اقتصادی و سیاسی کشورها به یکدیگر باشد؛ جوانان پیرو شهدای دانشجوی ۱۶ آذر، امروز در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی؛ پژوهش و فناوری برای خودکفایی کشور در زمینه فناوری می‌کوشند و تلاش آنان در بسیاری از موارد در قالب محصولات شرکت دانش بنیان به خارج از کشور صادر می‌شود.نیروهای مسلح، تولید گران اقتصادی، کشاورزان و اقشار مختلف هر کدام نقشی ارزشمند در صیانت از شعارهای بنیادین انقلاب یعنی " استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی" ایفا می‌کنند و جامعه دانشگاهی نیز با فتح قله‌های علم و کسب جایگاه‌های رفیع در معتبرترین ارزیابی‌های علمی دنیا در درخشش گوهر استقلال و بزرگی مردم ایران در دنیا نقش دارند.خرسندم که بگویم هم اکنون که از نظر تولید علم و دانش فنی در سطح بسیاری خوبی قرار داریم و این فرصت فراهم است تا با حمایت ارکان دولت و مجلس، نقش مهمتری به دانشجویان، دانشمندان و اندیشمندان کشور داده شود تا با اتکای به دانش و انگیزه بالای خود؛ بتوانند برای رفع نیازهای کشور در زمینه‌های مختلف صنعتی، نظامی، کشاورزی و فرهنگی، اجتماعی راهکارهای علمی ارائه کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت:

گفتگو با تشکل‌های دانشجویی همواره یادآور آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی است

در متن پیام عباس شیراوژن، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت ۱۶ آذر آمده است: هر سال روز دانشجو فرصتی فراهم می‌آورد که گذشته پرافتخار جنبش دانشجویی را به یاد آوریم.گذشته‌ای که تصاویر زیبایی از استکبارستیزی، مبارزه با طاغوت، تسخیر لانه شیطان بزرگ، رشادت در دفاع مقدس، جهاد سازندگی و محرومیت زدایی بخشی از این روزهای درخشان است. 

در ادامه متن این پیام آمده است: گفتگو با تشکل‌های دانشجویی همواره یادآور آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی است. آرمان‌هایی همچون استقلال، عدالت، آزادی و غیره حضور و فعال بودن تشکل‌های اسلامی در هر دانشگاه، شرایطی فراهم می‌کند که دانشجویان ما با تمرین تحلیل مسائل کشور، حساس بودن نسبت به سرنوشت کشور را می‌آموزند. همچنین در میان فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و تشکیلاتی نیروسازی و نخبه پروری برای آینده نظام اسلامی رخ می‌دهد. نخبه پروری بر اساس ارزش ها، آرمان‌ها و واقعیت‌های نظام اسلامی با توجه به جوان گرایی مورد تأکید رهبری عزیز انقلاب اسلامی، در سال‌های آتی، نقش تشکل‌های دانشجویی در پیشرفت کشور جدی‌تر از گذشته خواهد بود.

انتهای پیام/

نیوشا یعقوبی کد خبر: 1121064 برچسب‌ها روز دانشجو

دیگر خبرها

  • شهدای دفاع مقدس در روز ۱۶ آذر
  • «مادران آفتاب»؛ روایتی متفاوت از زندگی مادران شهدا
  • پایان گمنامی شهید تبریزی در استان لرستان پس از ۳۳ سال فراق و چشم انتظاری + تصاویر
  • نخبگانِ شهید
  • سرشبکه معروف قاچاق انسان در خوزستان دستگیر شد
  • آرمان استقلال‌خواهی شهدای ۱۶ آذر در دانشگاه‌ها تداوم دارد/ گفتگو با تشکل‌های دانشجویی یادآور آرمان‌های انقلاب اسلامی است
  • پروژه راه آهن تبریز- میانه آذربایجان شرقی در ایستگاه انتظار/ وعده ۲۱ ساله به بهمن رسید
  • ابرپروژه آذربایجان‌ در ایستگاه انتظار/ وعده ۲۱ ساله به بهمن رسید
  • جاده هراز بسته شد
  • ارز دولتی بلای جان تولیدکنندگان آهن‌آلات/ انتظار ۱۵ ساله برای انتقال بازار آهن‌فروشان اردبیل