به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «برت مک‌گورک» مسئول هماهنگی امور غرب آسیای کاخ سفید روز پنجشنبه مدعی شد سیاست آمریکا در این منطقه به مبانی قبلی برمی‌گردد.

مک‌گورک در مصاحبه با نشریه «نشنال» گفت: «اگر به بیست سال گذشته نگاه کنید، دولت جورج دبلیو بوش "دگرگونی منطقه" را در دستورکار داشت و حمله به عراق بخشی از آن بود که در آن دموکراتیزه کردن و ملت‌سازی و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ انجام شد و از نزدیک شاهد بودم و هزینه‌های به‌شدت گزافی داشت».

او در ادامه گفت:‌ «دولت اوباما تاکتیک متفاوتی را در پیش گرفت اما بعد از بهار عربی، به طور مشابهی اهداف زیاده خواهانه‌ای شکل گرفت که شامل سیاست‌های تغییر رژیم بود. به طرز جالبی رئیس جمهور ترامپ می‌گفت که قصد ندارد وقتش را صرف این مسیر کند اما سیاست‌هایی که در زمان او اتخاذ شدند درخصوص ایران و دیگر کشورها فراتر از زیاده‌خواهانه بود بنابراین لزوما به عواقب ناخواسته‌ای منجر شدند».

مک‌گورک گفت، این اهداف زیاده‌خواهانه دولت‌های قبلی به ضرر منافع آمریکا تمام شد، به «گرفتن درس‌هایی سخت» منجر شد. وی مدعی شد دولت فعلی بر «مبانی ایجاد، حفظ و تقویت شراکت و اتحاد در اینجا (غرب آسیا)» تمرکز دارد و این اتحادها را «برتری نسبی منحصر به فرد» توصیف کرد.

به نوشته نشنال، این مقام آمریکایی از ورود به جزئیات سیاست خارجی آمریکا در جهان عرب و اینکه آیا دولت بایدن «خط قرمزی» در این زمینه دارد ورود نکرد اما بیان داشت: «ما عمیقاً به تقویت قابلیت‌های دفاعی شرکای خود در اینجا، در خاورمیانه متعهد هستیم» و سیاست‌های آمریکا بر اساس «مطالعه وضعیت میدانی و مشاوره با متحدان» و از سوی دیگر «با روشن کردن اینکه ما از منافع خود و دوستانمان محافظت می‌کنیم، اتخاذ می‌شوند.

مک‌گورک بدون اشاره به اینکه آیا آمریکا با حمله رژیم صهیونیستی به تأسیسات هسته‌ای ایران مخالف است گفت: «ما متعهد به این هستیم که تضمین دهیم ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند».

او درباره خروج سامانه‌های موشکی پاتریوت از عربستان سعودی گفت: «چیزهای کوچکی هستند که تأثیرات بزرگی دارند. یک سامانه موشکی پاتریوت را در نظر بگیرید که در عربستان سعودی از یکی از تأسیسات آمریکا محافظت می‌کند. در سال ۲۰۱۹ و بعد از حمله از سوی ایران به دوستان ما در اینجا، ایالات متحده تعداد سامانه‌های موشکی پاتریوت در اینجا را افزایش داد و برای برقرار نگه‌داشتن‌شان، باید آن‌ها را تعویض کرد و این کار، یک بازاستقرار طبیعی است».

این مقام آمریکایی بدون اشاره به جنایات هولناک ائتلاف به رهبری سعودی‌ها علیه مردم یمن، نیروهای مقاومت در این کشور را هدف انتقاد قرار داد و مدعی شد:‌ «این حوثی‌ها هستند که در یمن خشونت به خرج می‌دهند. شکی در این نیست. ما در حال همکاری با سعودی‌ها بر روی ابتکارات جدید برای کاهش خشونت‌ها هستیم».

مک‌گورک درباره مواضع آمریکا در قبال سوریه نیز گفت: «درخصوص وضعیت سوریه ما دید جامعی را در مشورت با دوستان و شرکای خود در منطقه اتخاذ کردیم. جنگ داخلی به پایین‌ترین سطح خود در سال‌های اخیر رسیده است. می‌خواهیم اطمینان یابیم که این وضع ادامه پیدا می‌کند و با روس‌ها در این‌باره صحبت کرده‌ایم. روس‌ها به ما گفتند که به توافقات آتش‌بس متعهد هستند و ما هم به آن‌ها متعهد هستیم».

او درباره تأثیر فاجعه‌بار تحریم‌ها بر اوضاع مردم سوریه مدعی شد: «هدف تحریم‌های ما هرگز این نبوده بنابراین در زمینه وضعیت انسانی به سختی در حال تلاش هستیم».

مک‌گورک درباره سوریه افزود، «ما قصد داریم در این کشور بمانیم» و بهانه این حضور را مبارزه با داعش توصیف کرد. او درباره حملات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه مدعی شد: «ما کاملاً از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می‌کنیم».

چند ماه پیش و پس از حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به فلسطینی‌ها نیز آمریکایی‌ها بدون محکوم کردن این جنایات ادعای مشابه حق این رژیم برای دفاع از خود را مطرح کرده بودند.

او درباره مداخلات آمریکا در امور داخلی لبنان نیز مدعی شد: «دولت لبنان باید تدابیر سختی را برای نجات این کشور انجام دهد و ما هم تمام آنچه بتوانیم انجام می‌دهیم که تحریم کسانی که مشکل‌ساز هستند از جمله آن‌ها است».

مک‌گورک به مداخلات آمریکا در امور داخلی عراق هم گریزی زد و مدعی شد علی‌رغم اعتراض برخی احزاب در این کشور، «تمام ناظران از جمله اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل اعلام کردند که این معتبرترین و شفاف‌ترین انتخابات تاریخ عراق بود. این یک دستاورد واقعی است».

وی با طرح ادعاهای علیه شیعیان عراق گفت:‌ «بسیاری از این گروه‌ها زیر لوای فتوای آیت‌الله سیستانی برای مبارزه با داعش مخفی می‌شوند تا فعالیت‌های را انجام دهند که برای مردم عراق مضر بوده و تهدیدی واقعی محسوب می‌شوند».

این مقام آمریکایی افزود: «این مسئله بسیار مهم است که در طول زمان کنترل گروه‌های مسلح در دست دولت قرار گیرد و با اینکه برخی گروه‌های وابسته به حشد الشعبی تحت نظر دولت هستند، برخی دیگر اینطور نیستند».

مک‌گورک در ادامه، حمله به اقامتگاه «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق را یک عامل افزایش تنش و عاملان آن را «تهدیدی برای مردم عراق» توصیف کرد.

او در پایان با اشاره به اتمام «مأموریت رزمی» آمریکایی‌ها در عراق گفت، «نقش کمک و مشاوره» در آینده همچنان برقرار خواهد بود.

مک‌گورک در حالی این مصاحبه را انجام داده که اخیراً «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دور جدید سفرهای خود به کشورهای منطقه غرب آسیا را آغاز کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد مالی در صدر هیأتی آمریکایی « از یازدهم تا بیستم نوامبر (بیستم تا بیست و نهم آبان) به امارات متحده عربی، اسرائیل، عربستان سعودی و بحرین» سفر خواهد کرد.

در این بیانیه، هدف از انجام این سفرها «رایزنی با شرکا و شرکت در تعاملات منطقه‌ای» عنوان شده است و در آن ادعا شده نماینده ویژه آمریکا در امور ایران «رویکردهای ما در زمینه طیف گسترده‌ای از نگرانی‌ها درباره ایران را هماهنگ خواهد کرد، از جمله فعالیت‌های ثبات‌زدا در منطقه و هفتمین دور از گفت‌وگوهای پیش رو درباره باگشت به پایبندی کامل به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)».

رابرت مالی دهم آبان با «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در این‌باره مدعی شد: «درباره اهمیت تقویت بیش از پیش همکاری‌های ایالات متحده و اسرائیل درخصوص مقابله با برنامه هسته‌ای ایران و خشونت‌های آن در منطقه گفت‌وگو کردیم».

ایران در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.

آمریکایی‌ها در حالی درباره نقش خود در منطقه اغراق می‌کنند که وزیر دفاع اسبق آمریکا و رئیس پیشین سازمان سیا در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های این کشور درباره ایران گفت، نگرانی من بازیچه قرار گرفتن از سوی ایران است  و در صورت بروز این مسئله ما می‌توانیم تصمیم به همکاری با رژیم صهیونیستی بگیرییم.

«لئون پانتا» وزیر دفاع اسبق آمریکا و رئیس پیشین سازمان سیا روز چهارشنبه در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «سی بی اس» درباره ایران گفت: «نگرانی من این مورد موضوع هسته ای ایران ما را بازیچه خواهد کرد. و اگر آنها این کار را انجام دهند، ما به خوبی می‌توانیم شرایطی داشته باشیم که تصمیم بگیریم با اسرائیل همکاری کنیم تا آنها را از تولید سلاح هسته‌ای باز داریم. این یک تصمیم بزرگ خواهد بود.»

انتهای پیام/.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فارس

کلیدواژه: آمریکا کاخ سفید عراق مقام آمریکایی ایران برت مک گورک رژیم صهیونیستی آمریکا در امور مک گورک او درباره هسته ای مدعی شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۷۷۵۶۷۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برداشت طلای سفید بعد از ۵ دهه رکود

خبر مهم درخصوص یارانه نقدی آذر | یارانه جدید و عجیب دولت

قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ + جدول

تکه تکه کردن زن ثروتمند با تبر در تهران / شوهر صیغه ای کجا بود؟

شرط پرداخت حقوق آذرماه کارکنان دولت

خبر بعدی:

واکنش IOC به تصمیم آمریکا در تحریم المپیک زمستانی چین

کمیته بین‌المللی المپیک به تصمیم آمریکا در قبال تحریم المپیک زمستانی واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از راشاتودی،  سخنگوی کاخ سفید بایکوت دیپلماتیک بازی‌های ۲۰۲۲ پکن را اعلام کرد و گفت، آمریکا هیچ مقام دولتی را برای این بازی‌ها به پایتخت چین اعزام نمی‌کند. چین قرار است در فوریه ۲۰۲۲(بهمن ۱۴۰۰) میزبان بازی‌های المپیک زمستانی باشد. 

کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) تصمیم مقامات آمریکایی برای تحریم بازی‌های المپیک زمستانی آینده پکن را درک می‌کند. این را خبرگزاری فرانسه با اشاره به تصمیم سران آمریکایی اعلام کرد.

روز دوشنبه، ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت که ایالات متحده تصمیم گرفته است تا بازی‌های آتی را تحریم کند.

سخنگوی این سازمان به خبرگزاری فرانسه گفت: حضور یا حضور مقامات دولتی و دیپلمات‌ها در بازی‌ها تصمیم شخصی هر دولت است که کمیته بین‌المللی المپیک به دلیل بی‌طرفی سیاسی خود کاملا به آن احترام می‌گذارد.

به گزارش ایسنا، ماه گذشته میلادی، بایدن گفته بود که بایکوت بازی‌های المپیک پکن مساله‌ای است که مدنظر دارد. در آن زمان، کاخ سفید گفته بود که درباره یک‌سری مسائل در چین از جمله نقض‌های حقوق بشری نگران است.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • واکنش IOC به تصمیم آمریکا برای تحریم المپیک
  • واکنش IOC به تصمیم آمریکا در قبال تحریم المپیک زمستانی چین
  • واکنش IOC به تصمیم آمریکا در تحریم المپیک زمستانی چین
  • ادعای کاخ سفید درباره مذاکرات وین
  • کاخ سفید احتمال درگیری نظامی با روسیه را کم‌ دانست
  • پاسخ کاخ سفید به سوالی درباره پیروی از مواضع اسراییل در قبال ایران
  • آمریکا المپیک زمستانی پکن را بایکوت کرد
  • گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه آمریکا با رئیس‌جمهوری اوکراین/ حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به حومه بندر لاذقیه/ تحریم بازی‌های المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ پکن از سوی واشنگتن
  • کاخ سفید: مذاکرات وین ناامید کننده بود!
  • آمریکا: گزینه علیه ایران زیاد داریم اما ...