به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، در مراسم گرامیداشت هفته بسیج، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص شأن شکل گیری بسیج، گفت: بسیاری از نهادهایی که امروز در کشور سر منشأ خدمت رسانی در عرصه ملی و فراملی هستند از نگاه راهبردی و استراتژیک امام راحل نشأت گرفتند نظیر شورای انقلاب فرهنگی، جهاد سازندگی، جهاد دانشگاهی که از فکر بلند امام حاصل شده اند.

وی با اشاره به تاکید امام راحل بر شکل گیری و استقرار سپاه به رغم مخالفت‌هایی که در آن روزگار وجود داشت، خاطرنشان کرد: اگر این نگاه مدبرانه حضرت امام نبود امروز شاهد این قدرت آفرینی و صلابت و عمق راهبردی ایران در منطقه نبودیم که به مدد سپاه حاصل شده است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اگر امروز از قدرت نظامی موشکی ایران صحبت می‌کنیم و از عمق استراتژیک در منطقه جنوب غربی آسیا و حتی فراتر از آن، هر گونه تسریع در ژئوپلتیک در منطقه برخوردار هستیم بدون توجه و التفات به عنصر سپاه این امر محقق نمی‌شد و به دلیل دیدگاه مترقی حضرت امام در خصوص لزوم ایجاد تشکیلات نظامی مقتدرانه سپاه بود.

زالی با اشاره به اینکه شکل گیری بسیج از نگاه متعالی استراتژیک حضرت امام نشأت گرفت افزود: مقام معظم رهبری ضمن بازتبیین آن فرمودند: ۱۳ آبان وقتی تسخیر لانه جاسوسی اتفاق افتاد کشور در یک التهاب و اضطراب عمومی به سر می‌برد. در آن فضای مبتنی بر تهدید که حتی آمریکا دخالت مستقیم نظامی در طبس کرد و از هیچ عملکردی فروگذار نکرد و در یک عملیات کور پارتیزانی از شرق کشور برای آزادی گروگان‌ها وارد شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: در این شرایط تهدید آمیز و التهابی و اضطراب سیاسی کشور، بسیج شکل گرفت و از صلابت و قوام برخوردار شد.

وی با اشاره به خصایل و فضائل بارز بسیج و بسیجیان بر لزوم احصای این خصایل تاکید کرد و با اشاره به بیانات بنیانگذار کبیر انقلاب گفت: به واقع بسیج شجره طیبه است و برای هیچ نهاد و شبه نهادی از این لفظ استفاده نشده است.

زالی خاطرنشان کرد: هیچ نهاد سیاسی، نظامی، خدماتی و اجتماعی را در هیچ بخش از جغرافیای سیاسی جهان را نمی‌توانید مثال بزنید که در تنازع با بسیج باشد. بسیج تشکیلات شبه نظامی نیست و اگر به عنوان تشکیلات شبه نظامی به آن بنگرید یک نگاه کمینه‌ای و حداقلی و ظلم به بسیج است.

به گفته وی، همزمان با شکل گیری بسیج در ایران در کشورهایی نظیر نیکاراگوئه و لهستان نیز تشکیلاتی نظیر آن شکل گرفت اما در حال حاضر هیچ اثری از آنها باقی نمانده در صورتی که امروز در ایران بسیج کماکان مقتدرانه‌تر از قبل در حال حرکت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به دستاوردهای بسیجیان در حوزه سلامت و در برنامه ریشه کنی فلج اطفال و سرخک، یادآور شد: در مناطق محروم در حوزه خدمات درمانی دستاوردهای بسیار سترگی از سوی بسیجیان همین دانشگاه انجام شده است و شاید اوج این بالندگی اجرایی و دستاوردهای سترگ را در طرح شهید سلیمانی متجلی شد. طرح موفق و مداخله اجتماعی که از ابتدای انقلاب تاکنون بی نظیر است.

زالی، به خلاقیت بسیجیان در اجرای طرح شهید سلیمانی و برگزاری ۱۱۰ رزمایش مقابله با کرونا در تهران توسط سپاه اشاره و بر ضرورت مستندسازی این دستاوردها تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه امروز دولتی مستقر است که در مدیریت کشور بر ابتنا به تفکر بسیجی و ترویج کار جهادی پافشاری دارد، گفت: فرصت خوبی است که شاهد احیای مجدد تفکر بسیجی در مدیریت جهادی کشور هستیم. مدیریت بسیجی مدیریت درون زا است، نگاهش به درون مرزهاست و به خوداتکایی می‌اندیشد.بسیج تبلور خوداتکایی و خودباوری است و عزت نفس ملی در واقع عصاره نگاه تشکیلاتی بسیج است.

زالی خاطرنشان کرد: تفکر بسیجی ایستا نیست و تحول خواهی در متن نیروهای بسیجی است.

وی، با توجه به جایگاه مترقی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از بسیجیان حاضر خواست سه موضوع مهم که مقام معظم رهبری نیز مکرراً بر آنها تاکید دارند را مورد توجه قرار دهند.

به گفته وی، مهم‌ترین موضوع مرجعیت ایرانی است و بسیج باید پیشتاز نیل به این جایگاه باشد و این مرجعیت علمی سیاسی اجتماعی و مرجعیت در عرصه‌های مختلف حاصل شود و ایران باید در نگاه سیاسی به عنوان یک کنشگر منطقه‌ای موردالتفات قرار گیرد و در علم و فناوری و… طبق فرمایش مقام معظم رهبری به مرجعیت برسد.

زالی با توجه به نگاه آسیب شناسانه مقام معظم رهبری در تحلیل ریشه‌ای انقلاب اسلامی، عدالت ورزی را موضوع دیگری عنوان کرد که باید مورد توجه قرار گیرد و یادآور شد که بسیج می‌تواند در بحث استقرار عدالت و ترویج مدیریت مبتنی بر عدالت پیشقراول باشد.

به گفته وی، بسیج جامعه پزشکی در محرومیت زدایی نیز پیشتاز است و همواره برای خدمت به مناطق محروم و ارائه خدمات درمانی پیشگام بوده است.

زالی، بسیج جامعه پزشکی را به عنوان یک نهاد بالنده و یک عنصر عمیق راهبردی برشمرد و افزود: بسیج باید با نگاه تشکیلاتی به بسط خود توجه کند و روز به روز بالنده‌تر شود و این درخت تناور هر روز شاخه‌های جدیدی را بر خود بیفزاید.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اساساً بسیج هیچ معذوریتی برای پذیرش افراد ندارد و هر ایرانی و هر فردی در عرصه جهانی می‌تواند یک بسیجی باشد و اتیکت بسیجی انبساطی است و هر کسی می‌تواند عضو بسیج باشد و افتخار کند که بسیجی است.

وی افزود: همه مردم بسیجی هستند. بسیج مدرسه عشق است و هر کس که سودای خدمت به میهن و اسلام و مردم داشته باشد بسیجی است و این نگاه جذب حداکثری است که نگاهی قرآنی است.

زالی با بیان اینکه پیامبر پس از فتح مکه همه را به غیر از دو شاعر که با اشعار خود لشگر کفار را علیه مسلمانان تحریک می‌کردند عفو کرد، گفت: هدف جذب حداکثری و دفع حداقلی است و این نگاه قرآنی است. این محبت دینی بسیار مبسوط است. پیام پیامبر مهربانی و جذب حداکثری بود.

وی ضمن تبریک مجدد این هفته به تمامی بسیجیان شاغل در دانشگاه از زحمات بی شائبه آنان در دوران پاندمی کرونا تقدیر کرد و برای همه آنان آرزوی سلامتی و سربلندی و توفیق روزافزون کرد.

کد خبر 5360915

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: مهر

کلیدواژه: مقام معظم رهبری مقام معظم رهبری هفته بسیج علیرضا زالی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طرح شهید سلیمانی ویروس کرونا واکسن کرونا کووید 19 وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی آمار کرونا بازگشایی مدارس واکسیناسیون سازمان نظام پزشکی سلامت روان نسخه الکترونیک پروتکل های بهداشتی سازمان بیمه سلامت تعرفه های پزشکی کمال حیدری رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مقام معظم رهبری شکل گیری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۷۷۵۸۰۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس/ آخرین رنگ‌بندی کرونایی کشور

پیش‌بینی جالب قیمت خودرو در صورت احیای مجدد برجام

۷۸ فوتی و ۳۶۰۳ بیماری جدید کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته

یارانه کالایی دولت در راه است؟

واژگونی اتوبوس اصفهان - بندر عباس در شهربابک/1 کشته و 17 مصدوم

خبر بعدی:

اجرای سرود و نمایش و پرده‌خوانی مرشد میرزاعلی در دومین روز کاروان هنری روایت حبیب در کرمان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، کاروان هنری روایت حبیب در دومین روز برپایی خود در کرمان عصر امروز ۱۲ آذرماه کار خود را با اجرای گروه سرود ترنم در گلزار شهدای کرمان آغاز کرد. گروه سرود ترنم قطعه «سین مثل سردار سلیمانی» را اجرا و افتخارآفرینی‌های سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی را تصویرسازی کردند.

در ادامه اجرای برنامه های امروز نمایش میدانی قاصد به نویسندگی روح الله اریس و کارگردانی حسام الدین ایرانمنش اجرا شد. «قاصد» روایت جانباز اعصاب و روانی است که پس از سال‌ها به دنبال حاج قاسم سلیمانی می‌گردد تا نامه‌های رزمندگان را به او برساند که در این میان به واسطه دختر خود متوجه شهادت او می‌شود. «قاصد» روایت جانباز اعصاب و روانی است که پس از سال‌ها به دنبال حاج قاسم سلیمانی می‌گردد تا نامه‌های رزمندگان را به او برساند که در این میان به واسطه دختر خود متوجه شهادت او می‌شود. آرزو جعفری و رسول حسینی در این نمایش بازیگری می‌کنند.

مرشد میرزاعلی نیز با ضرب مرشد ناری در ادامه دومین روز از برنامه‌های کاروان هنری روایت حبیب در کرمان به پرده خوانی دلاوری های حاج قاسم سلیمانی پرداخت. این پرده، طراحی مرشد میرزاعلی است و شامل مجموعه ای از روایت های مستند از بخش های گوناگون از زندگی و خدمات شهید سلیمانی به ملت ایران اسلامی است.

«کاروان هنری روایت حبیب» در دومین سالگرد شهادت سردار دلها، شهید حاج قاسم سلیمانی در ۱۰ استان کشور به اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری می پردازد. این رویداد فرهنگی و هنری که به همت بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) و با همکاری حوزه هنری انقلاب از ۱۱ آذر ۱۴۰۰ به مدت یک ماه در ۱۰ استان کرمان، اصفهان، زنجان، کردستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی برگزار می‌شود و پایان برنامه در تهران خواهد بود.

کد خبر 640892 برچسب‌ها حوزه هنری قاسم سلیمانی

دیگر خبرها

  • اجرای سرود و نمایش و پرده‌خوانی مرشد میرزاعلی در دومین روز کاروان هنری روایت حبیب در کرمان
  • ایازی: بدون انتخاب مردم مسأله عدالت تحقق پیدا نمی کند/ خوش چهره: راه طی شده در بحث عدالت اجتماعی با چالش های اساسی مواجه بوده است/ عبدالسلام کریمی: یکی از عوامل تجلی عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی است
  • تب داغ کرونا بر پیشانی ۱۱۰ نفر دیگر
  • سرلک: بزرگ‌ترین هنر حاج قاسم به تحرک آوردن همه گروه‌ها و سلایق زیر پرچم اسلام است
  • یک پتروپالایشگاه پیشرفته در جنوب ایران احداث می‌شود/ جزئیات جدید از طرح شهید سلیمانی
  • حضور پر قدرت نیروی دریایی ارتش در آب های بین المللی
  • اجرای گام ششم طرح شهید سلیمانی در دست اقدام / اقناع‌سازی واکسن‌نزده‌ها برای واکسیناسیون
  • واکسیناسیون راه مقابله با اُمیکرون است
  • سپاه شاهرود عنوان برتر کشور را در طرح شهید سلیمانی کسب کرد
  • تقدیر فرمانده کل سپاه از اجرای طرح شهید سلیمانی در شاهرود
دیگران می‌خوانند: