لمینت دندان در حالت کلی درد ندارد، اما برخی عوامل ممکن است علت درد بعد از لمینت دندان شود.

خبرگزاری میزان _ همانطور که می‌دانید، لمینت دندان پوششی نازک است که بسیاری ترجیح می‌دهند به دلایل مختلف آن را بر روی دندان‌های خودداشته باشند، اما گاهی پس از انجام این کار فرد مبتلا به درد می‌شود و حال می‌خواهیم به دلایل آن بپردازیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (Dental laminate) یا لمینت پرسلن، در واقع پوشش نازکی است، از مواد بسیار مقاوم و با طول عمر بالا که از مواد رنگی، به رنگ طبیعی دندان ساخته شده است. این پوسته‌های نازک سرامیکی یا کامپوزیتی سطح بیرونی دندان را می‌پوشانند و با کمترین عوارض، ظاهر دندان‌ها را زیبا می‌کنند. نکته مهم در استفاده از لمینت به عنوان روکش دندان، طول عمر بیشتر، ضخامت کم و عدم رنگ پذیری می‌باشد و برگشت پذیری لمینت، بخصوص لمینت همراه با لیزر که از نازک‌ترین لمینت دندان است، بیشتر از کامپوزیت است.

بیشترین کاربرد و مزایای لمینت دندان

یکدست و یک رنگ کردن دندان‌ها
از بین بردن فاصله بین دندان‌ها
افزایش طول عمر دندان‌های طبیعی
ایجاد تناسب رنگ پوست و حالت صورت، با شکل و رنگ دندان‌ها
اصلاح طرح لبخند با ظاهری طبیعی
افزایش جذابیت و اعتماد به نفس

انواع لمینت دندان

لمینت دندان بر اساس ماده سازنده آن به دو دسته سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می‌شود. البته استفاده از هریک از روش‌های لمینت دندان، ویژگی‌های خاص خود را دارد. پیشنهاد میکنیم انتخاب لمینت مناسب را به تشخیص متخصص دندانپزشک محول کنید؛ چرا که متخصص دندانپزشک با بررسی جنس دندان شما و حساسیت‌های شما نسبت به مواد سازنده لمینت، بهترین روش را برای شما انتخاب خواهد کرد.

چهار نوع اصلی لمینت دندان به شرح زیر است:

لمینت کامپوزیتی دندان
لمینت سرامیکی دندان
لمینت دندان متحرک
لمینت بدون تراش (لمینت ایمکس)

فرایند لمینت دندان به چه صورت انجام می‌شود؟

فرایند لمینت دندان طی دو جلسه و در مراحل زیر انجام می‌شود:

حذف مواد

بطور معمول تنها مقدار بسیار کمی مینای دندان از قسمت جلوی دندان برای معالجه خارج شود. گاهی به اندازه ۰.۲ یا ۰.۳ میلی متر. با این حداقل دخالت در ساختار دندان، هیچ عصبی لمس نمی‌شود - و بنابراین به هیچ وجه نباید درد ایجاد شود.

امکان دارد به دلیل احساس خفگی در محل کار کمی ناراحتی ایجاد شود، اما این نباید پس از اتمام دریافت نیز ادامه داشته باشد و در مورد کامپوزیت دندان و لمینت بدون تراش، به هیچ وجه نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست، و این بدان معنی است که هیچ گونه ناراحتی در فرایند دریافت کامپوزیت دندان وجود نخواهد داشت.

بی حس کننده

برای اطمینان کار، اکثر دندانپزشکان قبل از شروع یک عمل جراحی، بی حس کننده موضعی را به لثه‌های اطراف دندان که روی آن کار می‌کنند تزریق می‌کنند.

این تزریق ناحیه را کاملاً بی حس خواهد کرد، به این معنی که هیچ درد احساس نخواهد شد و تنها عنصر ناراحتی - جدا از یک در بسیار کوچک ناشی از تزریق - به دلیل احساس فشار جزئی خواهد بود.

برای بیماران با دندان‌های حساس، تکنیک‌های دیگری مانند استفاده از اکسید نیتروژن ممکن است در صورت درخواست استفاده شود - البته این بیشتر برای آرام کردن گیرنده‌ها است.

حساسیت

امکان دارد دندان‌ها در فاصله زمانی بین تراشیدن مینای دندان و قرار گرفتن روکش‌های لمینت کمی حساس شوند، اما این امر معمولاً توسط روکش موقتی که برای محافظت از دندان در این دوره کوتاه استفاده می‌شود، برطرف می‌شود.

بهداشت دهان و دندان

در هیچ نقطه‌ای از عمل هیچگونه تداخلی در لثه و یا بافت نرم ایجاد نخواهد شد، بنابراین در این زمینه نیز نباید احساس درد کنید. با این حال، مانند هر روش دندانپزشکی، مهم است که از دندان‌ها و لثه‌های خود مراقبت مناسبی داشته باشید، زیرا هنوز هم احتمال بروز عفونت وجود دارد.

در زمان تمیز کردن دندان‌های خود به طور کل - و پس از فرایند دریافت ونیر، دستورالعمل‌های دندانپزشک خود را در مورد مراقبت از دهان و دندان به طور کامل پیگیری کنید.

علت درد بعد از لمینت دندان چیست؟

اصولا لمینت دندان درد ندارد، ولی برخی عوامل ممکن است علت درد بعد از لمینت دندان شود که دلایل و علل مختلفی دارد و تعدادی از این عوامل در حین نصب و تعدادی نیز بعد از نصب باعث ایجاد درد می‌شوند.

تراش دادن مینای دندان

بمنظور نصب روکش لمینت دندان نیاز است تا مینای دندان تا حدود بسیار کمی تراشیده شوند. این کار را برای طبیعی‌تر جلوه دادن روکش لمینت دندان انجام می‌دهند تا یک لایه به دندان‌ها اضافه نشود.

امکان دارد برخی مشکلات دندان باشد که نیاز است مینای دندان بیشتر تراشیده شود تا همترازی ایجاد شود. هر چه این میزان بالاتر رود، احتمال ایجاد درد در فرد نیز بیشتر می‌شود که در این صورت ممکن است دندانپزشک از بی حسی موضعی استفاده نماید تا بیمار درد کمتری را احساس نماید. هر چند این درد موقت است و به سرعت از بین خواهد رفت

درمان‌های جانبی

دندانپزشک قبل از نصب روکش وضعیت سلامت دندان‌ها را بررسی کند.

در مواردی نیاز است درمان‌هایی قبل از نصب روکش اجام شود. زیرا روکش لمینت مدت زمان طولانی بر روی دندان‌ها خواهد ماند. بهتر است دندان‌های زیرین از هر جهت آماده نصب روکش شوند. از طرفی امکان برداشتن روکش و نصب مجدد آن وجود ندارد.

این مورد ضرورت انجام درمان‌های جانبی را قبل از نصب روکش دوچندان می‌کند.

انتخاب دندانپزشک

در صورتی که دندانپزشک تبحر و مهارت کافی را در فرآیند تراش دادن مینای دندان و نصب روکش نداشته باشد، این مورد می‌تواند علت درد بعد از لمینت دندان باشد؛ بنابراین توصیه می‌شود در انتخاب دندانپزشک خود دقت و تحقیق لازم را انجام دهید.

همچنین نحوه نصب روکش دندان نیز اهمیت زیادی دارد. نباید هیچگونه روزنه‌ای در مرز لثه باقی بماند. زیرا جرم و پلاک تشکیل شده در اثر ماندن مواد غذایی باعث پوسیده شدن دندان‌های زیر روکش می‌شود. این خود می‌تواند علت درد بعد از لمینت دندان شود. ممکن است فرد متوجه این پوسیدگی نشود و در اثر احساس درد به دندانپزشک مراجعه کند.

پوسیدگی‌ها سبب بروز عفونت لثه و دندان شده و این عفونت در اثر نادیده گرفتن به دندان‌های دیگر و نیز خون بیمار نیز رسوخ می‌کند. مشکلات بعدی ایجاد شده بسیار جدی‌تر است.

عدم هم ترازی لمینت دندان

یک علت درد بعد از لمینت دندان، عدم هم ترازی روکش است. در صورتی که در زمان خوردن مواد غذایی یا گاززدن متوجه درد در دندان‌ها شدید، این احتمال بالاتر می‌رود. در صورتی که دندانپزشک ارتفاع روکش در نقاط مختلف را تراز ننموده باشد، در برخی نقاط نیاز به فشار اضافی داریم. در این صورت درد در دندان‌های زیرین حس می‌شود. این مشکل در دندان‌های لب پر شده و یا شکسته شایع‌تر است. زیرا این دندان‌ها قسمتی از مینای دندان را از دست داده اند و باید در محاسبه ارتفاع دقت زیادی شود.

آسیب به عصب دندان

در برخی موارد آسیب به پالپ دندان باعث می‌شود تا اعصاب دچار مشکل شوند. این مورد می‌تواند علت درد بعد از لمینت دندان باشد. بهتر است این افراد از دندانپزشک بخواهند تا قبل از تراشیدن مینای دندان از بی حسی استفاده شود تا بیمار استرسی در این زمینه نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: دندان‌هایی سفید با باطنی زشت! آنچه در مورد ایمپلنت دندان باید بدانید هرآنچه که باید درباره ایبوپروفن بدانیم چگونه مصرف شکر را کاهش دهیم؟ ۱۷ بیماری و اختلال که موجب کاهش وزن ناخواسته می‌شوند دندان عقل از کجا آمده است؟

انتهای پیام/

برچسب ها: لمینت دندان دندان

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری میزان

کلیدواژه: لمینت دندان دندان مینای دندان دندان ها نصب روکش

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mizanonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری میزان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۷۷۵۸۱۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اعلام حداقل حقوق در سال آینده/ سقف معافیت مالیاتی به ۵ میلیون تومان می‌رسد

پایان نیم قرن انتظار و روسپیدی پنبه برای سیستان و بلوچستان

۳ نشانه مهم سکته مغزی

فراخوان افراد بالای ۴۰ سال برای دریافت دُز سوم واکسن کرونا

قیمت قطعی خودرو تارا اتوماتیک مشخص شد

خبر بعدی:

رژیم غذایی ضدالتهاب موجب بهبود علائم روماتیسم مفصلی می شود

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از اِوری دی هلث، یافته‌های متعددی نشان می‌دهد تغییرات رژیم غذایی می‌تواند علائم و نشانگرهای التهابی را در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی بهبود بخشد.

یافته‌های جدید در مورد فواید رژیم ضد التهابی موسوم به ITIS که توسط بنیاد آرتریت به عنوان "رژیم غذایی مدیترانه ای سوپرشارژ" و "رژیم غذایی مدیترانه ای ۲.۰" معرفی می‌شود، بهبود درد و تورم مفاصل و همچنین یکی از علائم با درمان سخت یعنی خستگی را نشان داد.

دکتر «رکسانا کوراس»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: «علامت خستگی در بیماری روماتیسم مفصلی علامت ناتوان کننده‌ای است. با فعالیت‌های روزانه بیماران تداخل می‌کند، و در حال حاضر، هیچ درمان مؤثری برای آن وجود ندارد.»

پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه ای که از روغن زیتون به عنوان روغن اولیه استفاده می‌کند؛ بر مصرف میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، آجیل و دانه‌ها تاکید دارد؛ و مقادیر متوسط ماهی و محصولات لبنی و مقادیر محدودی از گوشت قرمز و فرآوری شده و شکر در آن وجود دارد، با کاهش درد و بهبود عملکرد فیزیکی در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی در کنار مصرف داروهای استاندارد همراه است.

اگرچه رژیم غذایی ITIS مبتنی بر رژیم غذایی مدیترانه ای است، اما برخی از تفاوت‌های کلیدی دارد که ناشی از تحقیقات نویسندگان در مورد غذاها و مواد تشکیل دهنده مرتبط با التهاب و کاهش درد است.

اجزای اصلی رژیم غذایی ITIS شامل موارد زیر است:

• نوشیدنی سبز خانگی حاوی سبزیجات و میوه‌های سبز هر روز صبح

• میوه‌های سرشار از آنزیم، مانند آناناس و پاپایا

• ماهی‌های روغنی مانند ساردین، سالمون یا ماهی تن، حداقل دو بار در هفته

• آووکادو، آجیل، دانه کنجد، یا کره کنجد

• مصرف روزانه دانه چیا و روغن بذر کتان

• ماست شیرین نشده و میسو (خمیر سویای تخمیرشده)

• چای سبز روزانه را جایگزین قهوه کنید

• زردچوبه (برای جذب بهتر با فلفل سیاه استفاده شود) و زنجبیل

محققان همچنین گمان می‌کنند که رژیم ITIS ممکن است در مورد چندین بیماری التهابی دیگر نیز مفید باشد، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید آن لازم است.

کد خبر 5368572

دیگر خبرها

  • باید و نبایدهای مهم بعد از ایمپلنت دندان
  • عارضه دندانی که با استرس تشدید می‌شود
  • چقدر با مشکلات ستون فقرات و عوارض آن آشنا هستید؟
  • زانویم قفل کرده ...
  • اگر نفستان درخواب می گیرد به این بیماری ها مبتلا هستید
  • علت وقفه تنفسی در خواب؟
  • رژیم غذایی ضدالتهاب موجب بهبود علائم روماتیسم مفصلی می شود
  • ارتباط جالب دندان قروچه و کرونا
  • عارضه‌ دندانی که با استرس تشدید می‌شود
  • شکایت از کادر درمان به خاطر مرگ دندانپزشک
دیگران می‌خوانند: