آفتاب‌‌نیوز :

تجمعات اعتراضی امروز اصفهان به خشونت کشیده شد. نیروهای امنیتی نیز با شلیک گاز اشک‌آور تجمع‌کنندگان را متفرق کردند. برخی کاربران در فضای مجازی تصاویری منتشر کرده‌اند که نشان از مجروح شدن شدید معترضان می‌دهد. همچنین برخی معترضان به سمت نیروهای پلیس سنگ پرتاپ کرده‌اند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ براساس تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی، فضای شهر اصفهان امروز به شدت امنیتی بود.

همچنین برخی گزارش‌ها حاکی از این است که اینترنت اپراتورهای موبایل در بخش‌های از استان‌های اصفهان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری قطع شده و تنها اینترنت‌های خانگی وصل هستند.

پیامکی که در اصفهان برای بسیاری ‌از مردم فرستاده شده

تجمع امروز اصفهان در حالی بود که کشاورزان اصفهانی بیش از دو هفته در اعتراض به بی‌آبی در بستر خشک زاینده‌رود تحصن کرده بودند. همچنین در اتفاقی بی‌سابقه صداوسیما به پوشش این تجمعات گسترده پرداخته بود اما به‌یک‌باره و بعد از آتش زدن چادر کشاورزان، فضای این اعتراضات به خشونت کشیده شد. 

براساس گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، نیروهای امنیتی با حضور گسترده در زاینده‌رود و سطح خیابان‌های شهر، ضمن هشدار به تجمع‌کنندگان و شلیک گاز اشک‌آور سعی در جلوگیری از تجمع مردم داشته‌اند. همچنین در جریان این اعتراضات، برخی از شهروندان دچار جراحت شدید شدند. برخی منابع خبری نیز با استناد به تصاویری از این اعتراضات، مدعی کشته شدن برخی معترضان شده‌اند. 

همچنین تصاویری از آتش زدن موتور نیروهای یگان‌ویژه و پرتاپ سنگ از سوی معترضان به سوی نیروهای امنیتی در جریان این اعتراضات منتشر شده است.

در جریان این اعتراضات، شعارهای تندی نیز سر داده شده است.

امام جمعه اصفهان نیز ضمن انتقاد از ادامه اعتراضات در زاینده‌رود، گفته که اتفاقات امروز کار کشاورزان نبوده است.

استانداری اصفهان: تجمع امروز مجوز نداشت/وضعیت اصفهان عادی شده

همچنین معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان گفت: برای تجمع امروز در اصفهان هیچ مجوزی صادر نشده بود و این تجمع غیر قانونی بود.

محمدرضا جان‌نثاری در گفت و گو با ایسنا درباره تجمعات امروز(جمعه-۵ آذر) در اصفهان، اظهار کرد: گزارش کامل تحولات امروز در شهر اصفهان در روزهای آتی توسط مقامات انتظامی ارائه خواهد شد. عده‌ای سعی داشتند تجمعاتی را در سطح شهر اصفهان شکل بدهند که چون این تجمع غیرقانونی بود پلیس مانع از شکل گیری این تجمعات شد که البته تنش‌هایی به وجود آمد که با تلاش ماموران انتظامی هم اکنون وضعیت شهر به حال عادی خود بازگشته است. کشاورزان دو روز پیش اعلام کردند که تجمع آنان به پایان رسیده است و مطالبات خود درباره آب را از طریق مجاری قانونی و استانداری پیگیری می کنند. بنابراین در تجمعات امروز، کشاورزان حضور نداشتند و مجوزی هم برای چنین تجمعی صادر نشده بود. هویت افرادی که در تجمع امروز اصفهان شرکت کرده بودند مشخص نبود و این افراد از هیچ صنف خاصی نبودند.

استقرار یگان حفاظت میراث جنب پل‌های تاریخی اصفهان

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی اصفهان نیز از استقرار یگان حفاظت اداره کل میراث استان جنب پل‌های تاریخی خواجو و سی و سه پل خبر داد.

عبدالرضا عرب بافرانی اظهار کرد: از صبح امروز همراه با همکاران نیروی انتظامی و بسیج در بستر زاینده‌رود مستقر هستیم و تا این لحظه، اتفاقی برای پل خواجو و سی‌وسه‌پل نیفتاده است. اجازه نزدیک شدن به پل‌ها، به کسانی که مشکل دارند داده نمی‌شود و تجمع در فاصله دورتری است.

پلیس: کسی بازداشت نشده

رییس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی اصفهان گفت: اکنون فضای شهر اصفهان آرام است.

سرهنگ جواد درستکار، شامگاه جمعه افزود: تا این لحظه هیچکدام از تجمع‌کنندگان وقایع امروز بازداشت نشده‌اند. فضای کلی جاری شهر اصفهان آرام و با ثبات است.

تکمیلی/ برخی بازداشت و افرادی هم مجروح شدند

فرمانده انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه هم اکنون وضعیت اصفهان آرام است، گفت: کشاورزان با هوشمندی صف خود را از فرصت‌طلبان جدا کردند.

سردار میراحمدی در تشریح آخرین وضعیت شهر اصفهان اظهار داشت: هم‌اکنون وضعیت شهر اصفهان آرام است و بحمدالله با همدلی بین دستگاه‌های امنیتی، شرایط خوبی را در شهر شاهد هستیم.

فرمانده انتظامی اصفهان با قدردانی از مردم اصفهان و کشاورزان زحمتکش که با هوشمندی صف خود را از فرصت‌طلبان جدا کردند، افزود: دستگاه ها‌ی امنیتی به ویژه پلیس با تفکیک این قشر، به سهولت توانست افراد فرصت‌طلب و ضدانقلاب را که اموال عمومی را تخریب کرده بودند شناسایی کنند.

وی با بیان اینکه با اراده‌ای که بین دستگاه‌های امنیتی وجود دار‌د برخورد قاطعی با این افراد خواهد شد، تصریح کرد: با درایتی که در این ماجرا صورت گرفت با کمترین هزینه این عملیات را اداره کردیم، اما با توجه به سنگ‌پرانی و بعضا استفاده از مواد منفجره علیه نیرو‌های انتظامی، متاسفانه تعدادی از همکاران ما مجروح شدند.

سردار میرحیدری با بیان اینکه مردم هم توسط این افراد دچار جراحات سطحی شدند، ادامه داد: یکی از ماموران پلیس که با ضربات متعدد چاقو مجروح شده بود، تحت عمل جراحی چند ساعته قرار گرفت و هم اکنون بستری است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: در مبادی شمالی ورودی اصفهان ۷ قبضه سلاح کمری کلت و وینچستر را شناسایی کردیم. عده‌ای که با فرصت طلبی اقدام به آتش زدن چادر‌های کشاورزان کرده بودند، امروز نیز در محل تجمع پایان یافته کشاورزان حضور یافتند و خساراتی به اشجار، تابلو‌های راهنمایی و رانندگی و .. وارد کردند. تصاویر و مستندات رفتار این عده موجود است و نسبت به برخورد قانونی با آن‌ها اقدام می‌شود. شمار معدودی از این افراد بازداشت شده‌اند.

در ادامه روایت خبرگزاری های رسمی از این اعتراضات را می خوانید:

روایت ایرنا

خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا درباره اعتراضات اصفهان نوشت: حال و هوای اصفهان امروز جمعه پنج آذر در حالی که بامداد پنجشنبه کشاورزان چادرهای خود را از بستر زاینده رود برچیدند، پس از چندین روز اعتراض آرام، با تلاش برخی افراد دچار التهاب شد. پس از آنکه مطالبه گری آرام کشاورزان سرانجام به همگرایی مردم نصف جهان برای احیای زاینده رود رسید و جمعه گذشته ۲۸ آبان قاب بی نظیری از همدلی و متانت در حافظه تاریخ ثبت شد، امروز اما بدنبال انتشار فراخوان هایی از سوی برخی عناصر مشکوک و نزدیک به ضدانقلاب در شبکه های مجازی با وجود اینکه کشاورزان پایان تجمع خود را پس از ۱۷ روز طبق توافق شورای میرآب شرق و غرب اصفهان با مسوولان مبنی بر "رهاسازی ۵۰ میلیون متر مکعب آب" بطور رسمی اعلام کرده بودند، جمعیتی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر در بستر زاینده رود تجمع کردند.

این رخداد که در ساعات نخستین صبح جمعه به وقوع پیوست در ابتدا آرام و بی حاشیه بود و مردم با سردادن شعارهایی بار دیگر احیای زاینده رود را خواستار شدند؛ اما بتدریج با نمود برخی تحرک ها فضای این مطالبه گری به حق، ملتهب شد. در این میان برخی افراد که هیچ شباهتی به کشاورزان نداشتند با حضوری مشکوک و تحریک کننده سعی در ایجاد التهاب در بستر زاینده رود داشتند. پس از تحرک این افراد و ایجاد التهاب چند صد نفره، پلیس برای متفرق کردن جمعیت ناچار به مداخله شد. جمعیت مستقر در بستر زاینده رود که ابتدا در حوالی پل خواجو بود پس از اقدام پلیس برای متفرق کردن، بتدریج و طی چند مرحله به سمت پل فردوسی و سپس سی و سه پل حرکت کرد.

در این میان برخی افراد از میان جمعیت به سمت نیروهای امنیتی و پلیس سنگ پرتاب کردند و در برخی مسیرهای همجوار نیز درگیری های لفظی با ماموران مشاهده شد که با خویشتن داری ماموران ناجا همراه شد و جمعیت معترضان از بستر زاینده رود به سمت برخی خیابان های همجوار حرکت کردند. گفته می شود در میان تحریک کنندگان چند نفر از عناصر مشکوک شناسایی و بازداشت شده اند. در این میان برخی شبکه های اجتماعی و فعالان نزدیک به ضدانقلاب با انتشار فیلم هایی که مربوط به سال های گذشته بویژه آبان ۹۸ است قصد داشتند تجمع امروز مردم اصفهان را بیش از آنچه مشاهده می شود تنش زا توصیف کنند.

 اواسط آبان ماه بود که در نزدیکی پل خواجو شاهد برافراشتن اولین چادر کشاورزان شرق اصفهان در حالی بودیم که با گذشت یک هفته از استقرار آنها، چادر دوم از سوی کشاورزان غرب اصفهان قدعلم کرد و هر روز بر سیل جمعیت مطالبه گران در حالی اضافه می شد که برای نخستین بار مردم اصفهان که خطر جدی فرونشست زمین را از نزدیک لمس و احساس کرده بودند به گروه دادخواهان و مطالبه گران احیای زاینده رود پیوستند. اوایل هفته جاری هم اعضای صنف کشاورزی اصفهان، شورای میراب شرق و شورای آب بران غرب به نمایندگی از جمعیت ۴۵۰ هزار نفر از کشاورزان اصفهان با استاندار جدید و پا درمیانی آیت الله سید ابوالحسن مهدوی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اصفهان به توافق رسیدند و بیانیه ای در هفت بند تنظیم شد که در بند انتهایی جمع کردن چادر کشاورزان از بستر زاینده رود بود. در این میان حسین وحیدا عضو هیات مدیره صنف کشاورزان اصفهان اعلام کرد: "کشاورزان مطالبات خود را طبق قولی که استاندار داده و مصوبه‌هایی پیگیری خواهند کرد و این کشاورزان در حال حاضر هیچ تجمعی ندارند". همچنین مطابق با بیانیه شماره پنج شورای میرآبها و آببران حوضه زاینده رود از روز شنبه ششم آذر طبق توافقات بعمل آمده، اجرای مصوبات با مدیریت کمیته ای مرکب از نمایندگان صنف کشاورزی (شورای میرآبها و آببران) و سازمان جهادکشاورزی و شرکت آب منطقه ای و استانداری شروع می شود و گزارشات لحظه به لحظه آن اطلاع رسانی خواهد شد.

خبرگزاری ایرنا در ادامه نوشته است: برغم حضور پراکنده مردم در سطح خیابان‌ها، تاکنون گزارشی از حدوث درگیری یا تنش جدید دریافت نشده است. ترافیک خودروها در برخی مسیرها به نسبت سنگین اما روان است.

با این وجود در خیابان‌های حاشیه زاینده رود و چهار راه‌ها، نیروهای امنیتی برای برقراری امنیت شهروندان و جلوگیری از تجمع احتمالی مستقر هستند. با هدف مدیریت اوضاع، مسیر ورود خودروها به زاینده رود با جدول های سیمانی مسدود شده است.رفت و آمد مردم در خیابان ها به حالت عادی برگشته است. حال و هوای اصفهان، امروز جمعه پنج آذر در حالی که بامداد روز گذشته(پنجشنبه)، کشاورزان چادرهای خود را از بستر زاینده رود برچیدند، پس از چندین روز اعتراض آرام، با تلاش برخی افراد دچار التهاب شد.

خبرگزاری دولت نوشته است:‌ در این میان، برخی افراد از میان جمعیت به سمت نیروهای امنیتی و پلیس سنگ پرتاب کردند و در برخی از مسیرهای همجوار نیز درگیری‌های لفظی با ماموران رخ داد که با خویشتنداری ماموران ناجا همراه شد و سپس جمعیت معترضان از بستر زاینده رود به سمت برخی خیابان‌های همجوار حرکت کردند.

روایت فارس

خبرگزاری فارس نیز در روایت خود از اعتراضات اصفهان نوشت:‌از صبح امروز همزمان با اتمام تجمع کشاورزان که در اعتراض به بی‌آبی حدود ۱۶ روز در بستر زاینده رود حضور داشتند، عده‌ای دیگری که گفته می‌شود از کشاورزان نیستند وارد صحنه اعتراضات شدند. نوع این اعتراضات متفاوت از تجمع آرام روزهای گذشته بود به نحوی که در مواردی روشن کردن آتش در معابر اطراف، سنگ پرانی به پلیس و آتش زدن اموال عمومی توسط این افراد دیده می شود. نیروی انتظامی در مواجهه با این افراد اقدام به شلیک گاز اشک آور کرده است. 

خبرها حاکی‌است در میدان بزرگمهر، خواجو و خیابان‌های اطراف برخی افراد با پرتاب سنگ به سمت نیروی نظامی در حال تخریب اموال عمومی هستند. عده‌ای با حمله به یک آمبولانس شیشه‌های آن را شکستند. یک موتور پلیس را به آتش کشیده شد و با آتش زدن درختان در اطراف پل فردوسی و سی‌وسه پل فضای رعب و‌ وحشت برای عابرین ایجاد شده است.  شعارهای واضحی از سوی معترضین شنیده نمی‌شود اگرچه در برابر اقدامات پلیس فحاشی‌های پراکنده ای صورت می‌گیرد.این افراد در دسته های ۴۰ و ۵۰ نفره در خیابان‌های اطراف پل خواجو حضور دارند و تعدادشان در حال حاضر حدود ۳۰۰ نفر برآورد می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: آفتاب

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت aftabnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «آفتاب» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۷۸۱۱۴۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فوری/ حداقل حقوق کارکنان برای سال آینده چقدر شد؟

قیمت سکه و قیمت طلا امروز دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ +جدول

آغاز فروش فوری پژو پارس از فردا_بهمن1400

خبر مهر درباره وازیر سود سهام عدالت/زمان واریزی جدید به حساب دارندگان سهام عدالت

احتمال افزایش یارانه نقدی در سال آینده

خبر بعدی:

تجمع کارگران روزمزد زن در چهارراه های مزارشریف

باشگاه خبرنگاران جوان - «روزمزدکاری» در افغانستان همیشه با نام مردان گره خورده است؛ اما به تازگی گروهی از زنان نیز در شهر مزارشریف برای این کار به جاده‌های شهر می‌آیند.

فقر و بیکاری این زنان را مجبور کرده است تا در برابر مزد اندک حدود ۱۰۰ الی ۱۲۰ افغانی که حدود یک دالر می‌شود، برای یک روز کار کنند. این زنان صبح‌گاهان از راه‌های دور و نزدیک خود را به چهارراهی‌هایی که معمولا مردان روزمزد برای پیدا کردن کار تجمع می‌کنند، می‌رسانند و چشم‌های‌شان را برای رسیدن کارفرمایان به محل می‌دوزند.

بی‌بی‌گل ۴۵ ساله که تنها نان‌آور خانواده شش‌نفری‌اش است، صبح‌ها زود از ولسوالی دهدادی که در ۱۱ کیلومتری شهر مزارشریف موقعیت دارد، خود را به محل تجمع کارگران روزمزد در ناحیه پنجم شهر مزارشریف می‌رساند تا کارفرمایی او را برای کار استخدام کند.

بی‌بی‌گل می‌گوید: «صبح‌ها اکثرا بعد از نماز از خانه بیرون می‌شویم و خود را به این‌جا می‌رسانیم. هرچند صبح هوا هم خیلی سرد است، اما هرچه‌قدر زودتر بیاییم، کار بهتر پیدا می‌کنیم و اگر دیرتر بیاییم، هیچ کاری گیرمان نمی‌آید. مجبور هستیم برای پیدا کردن یک کار مناسب صبح‌ها زود خود را این‌جا برسانیم.»

بی‌بی‌گل چهار سال می‌شود که شوهرش را از دست داده است و حالا سرپرستی خانواده‌اش، بر دوش او است. از چهره سرد و خنک‌زده بی‌بی‌گل غم و اندوه روزگار پر از فقر و تنگ‌دستی را به‌خوبی می‌توان فهمید. او دستان یخ‌زده‌اش را با دهنش گرم می‌کند و با صدای لرزان می‌گوید: «چهار سال می‌شود که کار می‌کنم. وقتی شوهر خدا بیامرزم زنده بود، مرا اصلاً به کار کردن نمی‌گذاشت. می‌گفت تو از اولادهایم مراقبت کن، من خودم کار می‌کنم. اما حالا که شوهرم نیست، مجبور هستم شکم اولادهایم را خودم سیر کنم.»

بی‌بی‌گل صاحب سه دختر ۱۵، ۱۱ و ۹ ساله و دو پسر ۱۳ و ۷ ساله است. او اکثرا در روزهایی که هوا نسبتا گرم باشد، پسر ۱۳ ساله‌اش را نیز برای کمک با خودش می‌آورد. بی‌بی‌گل می‌گوید: «شکر خدا پنج اولاد دارم. دختر کلانم ۱۵ ساله است و در نبود من  از خواهران و برادرانش نگهداری می‌کند. پسرم ۱۳ ساله است. او می‌خواهد کار کند، اما من اجازه نمی‌دهم؛ چون هنوز به سن بلوغ نرسیده و می‌ترسم که به خاطر کار کردن از درس و تعلیم بماند. برای همین بعضی روزها که هوا گرم باشد، همراه خود می‌آورم تا به من کمک کند.»

در جریان صحبت با بی‌بی‌گل، کارفرمایی از موتر پیاده می‌شود. بی‌بی‌گل صحبتش را قطع می‌کند تا با کارفرما صحبت و توجه کارفرما را برای استخدام جذب کند. پس از گفت‌وگوی چند دقیقه‌ای، بی‌بی‌گل موفق می‌شود قناعت کارفرما را حاصل کند و برای چهار روز با مزد ۱۲۰ افغانی برای کار در زمین زراعتی جذب شود. بی‌بی‌گل این‌گونه برای چهار روز دیگر مصروف می‌شود و با خداحافظی با زنان، به سمت زمینی که برای کار در آن استخدام شده است، می‌رود؛ اما زنان دیگر هم‌چنان چشم‌انتظار کارفرمایان می‌مانند تا از راه برسند و آنان را برای کاری استخدام کنند.

نازیه ۴۰ ساله از دیگر زنانی است که در این‌جا برای پیدا کردن کار آمده است. او می‌گوید: «این‌جا سر چوک آمدیم، کار نیست. تا ساعت شش‌ونیم و یا هفت می‌شینم، یک روز کار پیدا می‌کنیم و یک روز کار پیدا نمی توانیم و مجبور می‌شویم دست خالی به خانه برگردیم.»

نازیه که در زمان جنگ طالبان از ولسوالی قیصار فاریاب به شهر مزارشریف آواره شده است، اکنون با خانواده‌اش در زیر خیمه زندگی می‌کند. شوهر نازیه که حدود پنجاه سال سن دارد، روزانه در شهر مزارشریف با کراچی ‌دستی‌اش کار می‌کند و برای همسرش نازیه و فرزندانش مواد اولیه خوراکی تهیه می‌کند. نازیه می‌گوید: «زندگی کردن در زمستان، آن هم در زیر خیمه خیلی سخت است. از مجبوری روز را می‌گذرانیم. گاهی می‌توانیم خیمه خود را گرم کنیم و گاهی هم زغال و یا چوبی برای گرم کردن پیدا نمی‌توانیم. شوهرم بیچاره کراچی دارد و روزانه در مندوی کار می‌کند. او هم یک روز کار می‌کند و یک روز هیچ کار نیست و دست خالی می‌آید.»

صدیقه زنی دیگر است که با هدف پیدا کردن نان برای فرزندانش، به دنبال پیدا کردن کار بیرون شده است. شوهر صدیقه در حکومت پیشین سرباز بوده که با آمدن طالبان، به ایران فرار کرده است. صدیقه می‌گوید: «از وقتی عروسی کردم، یک روز خوب ندیدم. شوهرم سرباز اردوی ملی بود، همیشه به جنگ می‌رفت. وقتی حکومت سقوط کرد، شوهرم از ترس این‌که طالبان وی را بکشند، به ایران فرار کرد و من و اولادم تنها ماندیم.»

این زنان که تنها نان‌آوران خانواده‌های‌شان هستند، از حکومت سرپرست طالبان می‌خواهند تا برای زنان زمینه کار بهتر و مناسب‌تر را فراهم کند و به آنان اجازه دهند تا در کنار مردان خانواده، کار کنند.

منبع: ۸ صبح

انتهای پیام/م

 

دیگر خبرها

  • تنها راه حل مشکل یمن، خروج اشغالگران است
  • انقراض گونه‌های زیستی و ایجاد طوفان نمک پیامد خشک‌شدن زاینده‌رود
  • حذف زاینده‌رود موجب تشدید فرونشست زمین شد
  • خطر فرونشست زمین در تهران و زاینده رود
  • توقف نفوذ فرونشست به تهران از اتوبان آزادگان/از زاینده‌رود به سمت شمال قابلیت فرونشست وجود دارد
  • تجمع کارگران روزمزد زن در چهارراه های مزارشریف
  • سد زاینده‌رود شرایط خوبی ندارد/ بارش‌ها ذخیره آب را افزایش نداده
  • کوچ اجباری ۵۰ هزار خانوار در بن و سامان با اجرای تونل گلاب
  • فراخوان برای تظاهرات میلیونی امروز در سودان/ البرهان آتش بس سراسری را تمدید کرد
  • بارش‌ها ذخیره سد زاینده‌رود را افزایش نداده است
دیگران می‌خوانند: