دکتر سید حسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در یادداشتی به لزوم بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های غیر دولتی برای تنظیم‌گری اجتماعی رسانه تأکید کرده است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، متن یادداشت دکتر سید حسن موسوی چلک به شرح زیر است:

تاملی بر تاریخ جوامع مختلف نشان می دهد که هر چه به صده اخیر نزدیک تر می شویم شاهد رشد رسلنه های مختلف و  فناوری های نوین ارتباطی هستیم.

بگونه ایی که امروزه بسیاری از مردم در سراسر جهان از جمله ایران از  این رسانه ها و فناوری های نوین و تکنولوژی ها استفاده می کنند.شاید بتوان این گونه اشاره کرد که فضای مجازی و فناوری های نوین امروزه جزء لاینفک زندگی بشری هستند. چرا که بسیاری از کار ها درحوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و ... با استفاده از همین ظرفیت ها  انجام می شود.سرعت دسترسی به اطلاعات، کاهش محدودیت ها، جذابیت ها، ارزان تر بودن، متنوع بودن و.. از جمله  ویژگی های  این فضا می باشد به گونه ایی که کودکان تا سالمندان با این فضا مانوس هستند، می شناسند واستفاده می کنند.ازر یک طرف می توان این شرایط رایک فرصت دانست.اما از طرف دیگر هر تکنولوژی وفناوری نوین وبطور کلی دسترسی آسان به رسانه ها به شکل های صوت وتصویر و .. می تواند تهدید هایی هم  به همراه داشته باشد. به همین دلیل ضرورت دارد تا در این زمینه تدابیر مناسب و متناسب بلا شرایط جامعه اتخاذکرد تا کاربران ومردم ضمن بهره مندی از این ظرفیت های جدید ایجاد شده یا ارتقاء پیدا کرده، سلامت  همه جانبه وامنیت آنان و منافع عمومی مردم وجامعه نیز حفظ و ارتقاء یابد. لذا در چنین شرایطی نیازمند تنظیم گری اجتماعی هستیم تا از این طریق با در نظر گرفتن فرصت ها و تهدید ها، زمینه را برای استفاده بهتر و سالم تر و نظارت بر تولید کنندگان محتوی و صوت وتصویر و ... بیش از پیش فراهم کرد. شاید وجود نهاد های تنظیم گر در این حوزه با هدف  سیاستگذاری های مناسب و نظارت بر این سیاست ها و قوانین ومقررات با رعایت حفظ حقوق شهروندان و حریم خصوصی آنان و بستر سازی برای آموزش صحیح استفاده از این ظرفیت و برنامه ریزی برای تسهیم دسترسی به امکانات با مشارکت همه نهاد های مرتبط در کشور از جمله  انجمن ها و سازمان های غیر دولتی مرتبط بتواند راه گشا باشد.بدون شک در این راه وجود نهاد تنظیم گر متولی در هر کشوری از جمله ایران می تواند در سازماندهی بهره گیری مناسب از همه ظرفیت ها تاثیر گذار باشد. نهاد  تنظیم گری که با آموزش بموقع کاربران متناسب با شرایط سنی و جنسیت و استفاده از تمام ظرفیت های موجود در کشور اعم از دولتی و غیر دولتی و نهاد های عمومی غیر دولتی در تمام قوا با هدف توجه به رویکرد چند نهادی و با تقویت رویکردهای اجتماعی بتواند با جلب  مشارکت همه این ظرفیت ها اعتماد اجتماعی در جامعه به تنظیم گران را افزایش دهد تا از این طریق در عمل نشان دهد که منافع عمومی مردم وکاربران با رعایت حریم خصوصی، برای استفاده هر چه بهتر و بیشتر از این فضا اهمیت دارد و تنظیم گری را به اشتباه با فیلترینگ یکی نگیرند بلکه غلبه رویکرد ایجابی تنظیم گری اجتماعی را یک فرصت قلمداد کنند.از آنجایی که موفقیت نهاد تنظیم گر بدون مشارکت مردم و ذی نفعان امکان پذیر نیست لذا سازمان های غیر دولتی می توانند به عنوان پلی بین حاکمیت ومردم نقش موثری برای اعتماد سازی بیشتر وجلب مشارکت همه جانبه و پذیرش اجتماعی  ایفا کنند.

انجمن ها و سازمان های غیر دولتی به دلیل داشتن دانش ، تجربه زیسته ، تخصص و فراگیری، تنوع  و مسوولیت پذیری که در زمینه ارایه خدمت به مردم دارند می توانند در حوزه های مختلف در کنار نهاد های تنظیم گر قرار گیرند. البته یک شرط و الزام اساسی این است که نهاد های سیاستگذار و تنظیم گر این نقش را به رسمیت بشناسند. برخی از نقش هایی که این سازمان های می توانند داشتاه باشند عبارتند از:

-     با هدف تقویت رویکرد تعاملی ومشارکتی بهره گیری از ظرفیت آنها در جلسات تصمیم سازی و سیاستگذاری های مرتبط با این فضا،استفاده از ظرفیت آنها در حوزه اجرا وارایه خدمات مرتبط به  ذی نفعان، ایجاد فرصت برای استفاده از ظرفیت آنها در نظارت در این حوزه

-    بستر سازی برای نقش انجمن ها و سازمانهای عیر دولتی در تولید محتوی و آموش کاربران

-    ارایه خدمات مشاوره ایی تخصصی به تولیدکنندگان محتواها و...

-    مشارکت در تدوین ها و چک لیست های تخصی نظارت و استاددر های مورد نیاز متناسب با مخاطبین  وکاربران وبطور کلی ذی نفعان این حوزه

-    ترویج گفت وگو های اجتماعی در جامعه دراین حوزه

-    آسیب شناسی وضعیت موجود(نقاط قوت و ضعف)

-    ارایه ایده های جدید یا بستر  سازی برای شناسایی ایده های جدید در این حوزه

-    انتقال دانش وتجارب جهانی

-    خوذد تنظیم گری انجمن ها وسازمان های غیر دولتی

-    مطالبه گری اجتماعی در این حوزه

-    دیده بانی  اجتماعی و رصد مسایل مرتبط

-    مشارکت انجمن های غیر دولتی در نیاز سنجی

-    بررسی وتحلیل تولیدات  این حوزه وتهیه گزرش های کاربردی برای نهاد متولی تنظیم گری اجتماعی

-    و..

 ضمن این که نهاد متولی تنظیم گری هم می توانند با مشارکت و همکاری در ایجاد انجمن ها وسازمان های غیر دولتی تحصصی و یا ارتقاء انجمن های فعال موجود با هدف ایفای نقش موثر تر در تنظیم گری اجتماعی گام مهمی بر دارد. آموزش اعضاء این انجمن ها گام دیگری است که از نهاد تنظیم گر انتظار می رود.ایجاد فضای امن برای مطالبه گری اجتماعی انجمن ها وسازمان های غیر دولتی و بستر سازی برای به رسمیت شناختن این انجمن ها در سه حوزه سیاستگذاری، اجرا و نظارت خود می تواند گام های مهمی باشد که مشارکت این انجمن ها را تسهیل می کند. تدوین اخلاق حرفه ایی متناسب بااین فضا با مشارکت این سازمان ها می تواند به سلامت بیشتر کار در این فضا کمک کند که نباید از آن غفلت کرد.

با توجه به اختیارات که ساترا به عنوان نهاد تنظیم گر اجتماعی دارد و رویکرد حاکم بر مدیریت این بخش، پیش بینی می شود سازمان های غیردولتی در این زمینه حضور موثر تری داشته باشند. بر این باورم که برای نهادینه کردن تنظیم گری اجتماعی در حوزه رسانه ساترا می تواند نقش موثری در ایجاد هماهنگی و  نظارت داشته باشدو انتظار می رود همه نهادهای مرتبط هم در این زمینه همکاری لازم را انجام دهند.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: فرهنگ و هنر رشد فناوری جهان ایران رسانه فضای مجازی کودکان سالمندان جامعه حقوق حریم خصوصی جنسیت فیلترینگ استفاده از ظرفیت چک اخلاق سلامت استفاده از ظرفیت ایران حقوق رسانه فناوری سازمان های غیر دولتی تنظیم گری اجتماعی نهاد تنظیم گر انجمن ها بهره گیری سازمان ها ظرفیت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری برنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۸۰۶۸۰۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کمیسیون تلفیق سقف پاداش پایان خدمت کارکنان دولت را ۴۷۲ میلیون تومان تعیین کرد

سود ۶۰۰ هزار تومانی سهام عدالت تا پایان سال واریز می‌شود

اخباری به جای بیرانوند به اردوی تیم ملی دعوت شد

خبر مهم درباره یارانه معیشتی و نقدی/ یارانه ٨٠٠هزار تومانی قطعی شد

مهاجم تیم ملی با لباس عزا گل زد / مردم بوشهر به احترامطارمی شادی نکردند

خبر بعدی:

دوره مربی‌گری مهندسی خلاق در قشم برگزار شد

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان منطقه آزاد قشم سید مسعود موسوی افزود: در این دوره آموزشی ۳۷ نفر از معلمان مقطع پیش دبستانی، مربیان مهدکوک و مربیان موسسات آموزشی فعال در حوزه کودک و نوجوان جزیره قشم شرکت داشتند.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این دوره طرح ریزی درسی جهت رشد و پرورش خلاقیت و افزایش قدرت حل مسئله در کودکان متناسب با مراحل رشد آنان از طریق انواع هنرها و بازی سازی‌ها بود.

سرپرست مدیریت امور فرهنگی، اجتماعی و ورزش سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: این دوره آموزشی توسط مدیریت امور فرهنگی، اجتماعی و ورزش سازمان منطقه آزاد قشم و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم و موسسه فرهنگی قرآن و عترت فاطمه الزهرا (س) برگزار شد.

برچسب‌ها سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم سازمان منطقه آزاد سازمان منطقه آزاد قشم هرمزگان قشم

دیگر خبرها

  • دوره مربی‌گری مهندسی خلاق در قشم برگزار شد
  • فارس من| بی‌پناهی کاربران ایرانی در بازار رمزارز/ چرا ممنوعیت ارزهای دیجیتال واقع‌بینانه نیست؟
  • بی‌پناهی کاربران ایرانی در بازار رمزارز/ چرا ممنوعیت ارزهای دیجیتال واقع‌بینانه نیست؟
  • ۱۳۴۰ کودک دارای سوء تغذیه در خراسان شمالی از سبد حمایتی کمیته امداد بهره‌مند شدند
  • ترمیم اعتماد اجتماعی، وظیفه خطیر دولت سیزدهم
  • افزایش ۳۰ درصدی حضور نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی
  • تنها امیدواری دشمن به جنگ رسانه ای است
  • انجمن حمایت از بیماران سرطانی در بناب تأسیس شود
  • پیروزی انقلاب اسلامی ایران یک حادثه عظیم در دنیا بود/ تشابه جنایات و ترورهای داعش با منافقان
  • افزایش 30 درصدی حضور نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی/ چرا زمینه اجرای اینترنت کودکان فراهم نشده است؟
دیگران می‌خوانند: