به گزارش جام جم آنلاین، یکی از دردسرهایی که تقریبا همه با آن مواجه هستند، بوی نامطبوع سرویس های بهداشتی و حمام منازل است.

از آن جا که این فضاها عموما مرطوب هستند، به وجود آمدن بوی بد در آن ها کاملا طبیعی است.

این موضوع اصلا خوشایند نبوده و گاهی اوقات به یک معضل تبدیل می شود.

جالب است بدانید، روش های جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع و رفع آن به قدری ساده هستند که برای انجام ندادنشان هیچ بهانه ای نخواهید داشت.

شما می توانید با ترفندهای بسیار ساده از شر بوی نامطبوع این فضاهای مرطوب و عموما بدبو خلاص شوید و هرگز اجازه ندهید بوی بد به آن ها راه پیدا کند.

برخی از این روش ها از مواردی بهره می گیرند که در همه منازل موجود است و از این رو هیچ هزینه یا دردسر خاصی برای شما نخواهند داشت.

1. فضای سرویس بهداشتی را مرتبا از آلودگی ها تمیز کنید
اولین کاری که باید برای داشتن یک حمام یا سرویس بهداشتی خوشبو انجام دهید، تمیز کردن فضاست.

یک فضای آلوده هر چقدر هم که با خوشبو کننده های مختلف معطر شود، همچنان در ذات خود آلوده و بدبو خواهد بود که اصلا خوشایند نیست.

حمام ها از آن جا که به صورت مداوم با رطوبت سر و کار دارند، می توانند بوی نامطبوعی به خود بگیرند.

دستشویی های کثیف را نیز نمی توان به این راحتی ها از شر بوی بد خلاص کرد و به همین دلیل است که اولین قدم شما برای داشتن یک سرویس بهداشتی خوشبو، تمیز نگه داشتن آن است.

اگر سرویس یا حمام شما مرتبا تمیز شود، احتیاج چندانی به خوشبو کننده ها نخواهد داشت.

بهتر است هر هفته یک بار به تمیز نمودن فضای سرویس بهداشتی بپردازید.

2. از تهویه مناسب در حمام و دستشویی بهره بگیرید
دومین نکته در راستای داشتن یک سرویس بهداشتی خوشبو بهره مندی از تهویه مناسب است. داشتن پنجره یا فن برای تهویه هوای حمام و دستشویی لازم است. جریان هوا ساده ترین روش برای کاهش بوی بد است.

تهویه سرویس بهداشتی و حمام از مهم ترین مواردی است که باید در خوشبو نگه داشتن فضای آن ها مد نظر قرار داده شود. فضایی که دارای تهویه مناسب باشد، این امکان را خواهد داشت که با ایجاد بوی بد به سادگی با هوای تازه پر شود.

اگر در این قسمت ها فن نصب شده، پس از استفاده از حمام و دستشویی بلافاصله آن را روشن کنید.

در این رابطه پنجره ها بهترین گزینه هستند. پنجره می تواند در عین بیرون کشیدن هوای بدبو، آن را با هوای تازه جایگزین کند.

هواکش ها نیز از مواردی هستند که می توانند در این زمینه کارساز باشند. یادتان باشد که هر روز پنجره های توالت و حمام خود را باز کرده و به هوای آزاد اجازه دهید محیط را از بوی نم و دیگر موارد بدبو پاک کند.

همچنین در صورت وجود هواکش باید مدام آن را مورد استفاده قرار دهید تا از ایجاد بوی بد جلوگیری شود.

هوای مرطوب ایجاد شده در نتیجه دوش داغ از حمام، باعث ایجاد کپک و میکروب می شود.پس باید هوای آن را خنک نگهدارید.

هر 6 ماه یک بار هم باید فن تهویه هوا را عوض کنید. چرا که پس از مدتی فن قادر به تهویه هوا نیست.

3. استفاده از خوشبو کننده ها در سرویس بهداشتی
اگر مشکل بدبویی سرویس بهداشتی شما با رعایت دو نکته قبلی برطرف نشد، باید از راه های دیگری استفاده کنید.

یکی از ساده ترین روش هایی می توانید به کمک آن هوای سرویس بهداشتی را از شر بوی بد خلاص کنید، اسپری های خوشبو کننده هستند.

بسیاری از مردم یک بطری اسپری خوشبو را در توالت و حمام نگهداری می کنند تا پس از استفاده، محیط را خوشبو کنند.

اگر چه توصیه می شود این است که این روش را کمتر استفاده کنید، اما محصولاتی در بازار وجود دارد که بر روی آنها برچسب «ضدعفونی کننده» قرار دارد.

با استفاده از این اسپری های خوشبو کننده علاوه بر اینکه بوی بد از بین می رود، فضا هم ضدعفونی می شود.

روش استفاده از این اسپری ها به قدری راحت است که می توان گفت به عنوان ساده ترین راه حل برای داشتن یک فضای خوشبو از آن نام برد. اسپری های خوشبو کننده می توانند تا مدت زیادی هوا را خوشبو نگه دارند.

همچنین این اسپری ها قابلیت این را دارند که بوی بد را به سرعت از بین ببرند، کاری که شاید دیگر موارد از پس انجام آن بر نیایند. تنها عیب این اسپری ها می تواند شیمیایی بودنشان باشد که باز هم نسبت به مزایای آن ها چندان مهم به نظر نمی رسد.

اما بعضی بوها آنقدر قوی هستند که حتی با وجود اسپری کردن خوشبو کننده ها هم از بین نمی روند. نوع دیگری اسپری وجود دارد که تنها بوی بد را نابود می کنند. این اسپری ها برای بوی های شدید مناسبند.

ممکن است فضای حمام و دستشویی را خوشبو نکنند، اما بوی های بد را از بین می برند. اگر در سوپرمارکت ها و فروشگاه های محل زندگی تان به این اسپری ها دسترسی نداشتید، می توانید به صورت آنلاین و اینترنتی به دنبال آن بگردید.

4. روغن های طبیعی را به کار بگیرید
طبیعت و موهبت هایش یکی از بهترین گزینه هایی هستند که می توان تقریبا برای انجام هر کاری از آن ها کمک گرفت. خوشبو نگه داشتن سرویس بهداشتی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

گیاهان بسیاری هستند که می توان با بهره گرفتن از روغن آن ها عطر فوق العاده شان را جایگزین بوی بد سرویس بهداشتی کرد.

این روغن های طبیعی را می توانید به راحتی از عطاری ها تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید. برای بهره بردن از مزیت خوشبو کنندگی روغن های طبیعی، بایست آن ها را گرم کنید.

اسانس سوزهایی هستند که می توانند این کار را به سادگی برای شما انجام دهند. در صورتی هم که اسانس سوز در دسترس ندارید، می توانید خودتان با گرم کردن آن ها، را معطر کنید.

برای این تاثیر این روغن ها را تداوم ببخشید، باید آن ها را تجدید کنید.

5. خوشبو کننده های خانگی برای سرویس بهداشتی و حمام
روش پنجم برای حذف بوی بد حمام و دستشویی استفاده از خوشبوکننده های خانگی است. این خوشبو کننده ها را می توانید در منزل تهیه کنید. بعضی از آنها در بازار موجود نیست.

برای تهیه یک خوشبو کننده هوا می توانید یک محلول بسازید که مواد آن شامل:

*آب سه فنجان

*الکل یک قاشق

*20 قطره روغن اسانس شامل روغن اسطوخودوس، روغن نارنج و روغن اکالیپتوس را با هم مخلوط کنید.

این روغن ها را از طریق عطاری می توانید تهیه کنید.

پس از مخلوط کردن این مواد، آن را در یک بطری اسپری بریزید و پشت در توالت و حمام قرار دهید تا زمان نیاز از آن استفاده کنید.

اگر بوی الکل این محلول آزارتان می دهد، یک خوشبو کننده دیگر بسازید.

*دو فنجان آب

*یک قاشق سرکه سفید

*10 قطره روغن نارنج یا اوکالیپتوس ترکیب کنید.

سپس این محلول را درون بطری بریزید و در مواقع نیاز از آن استفاده کنید.

6. کمی جوش شیرین در قسمت بدبوی حمام و دستشویی بریزید
جوش شیرین هم یکی از موادی است که می تواند بوی بد را به خوبی از بین ببرد. این ماده از دیرباز به عنوان ضد بو شناخته شده و همچنان نیز کاربرد خود را در از بین بردن بوی بد و جلوگیری از به وجود امدن آن حفظ کرده است.

از جوش شیرین می توان برای از بین بردن بوی بد چاه دستشویی و یا دیگر قسمت های بدبو استفاده کرد.

برای این که تاثیر جوش شیرین بیشتر شود، می توانید آن را با نمک و کمی آب جوش ترکیب کنید و در محل مورد نظر بریزید.

خواهید دید که پس از مدت کوتاهی بوی بد محل مورد نظر به کلی از بین می رود. می توانید با تکرار کردن این کار از به وجود آمدن بوی بد جلوگیری نمایید تا هیچ وقت مجبور به استفاده از خوشبو کننده ها نشوید.

7. از تکه های لیمو استفاده کنید
لیمو یکی از میوه هایی است که به خاطر عطر خوش و دلپذیر خود شهرت دارد.

این میوه می تواند به عنوان یکی از خوشبو کننده های طبیعی برای معطر نگه داشتن هوای سرویس بهداشتی و حمام به کمک شما بیاید.

تکه های لیمو را می توانید با قرار دادن در گوشه های فضا به این منظور استفاده کنید. این تکه ها معمولا به مدت یک تا چند روز هوا را خوشبو نگه می دارند و پس از آن باید با تکه های جدید جایگزین شوند.

دیگر روش استفاده از عطر لیمو برای خوشبو کردن فضا، جوشاندن عصاره آن و قرار دادن آن در فضاست که می تواند تاثیر به مراتب بیشتری داشته باشد.

در صورت تمایل می توانید از رزماری یا گیاهان دیگر نیز برای ایجاد عصاره مورد نظر استفاده کنید.

8. از شمع های خوشبو کننده کمک بگیرید
روش های معطر ساختن فضای سرویس بهداشتی به قدری متنوع شده اند که می توانید از میان آن ها گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید.

این گزینه دلخواه می تواند استفاده از شمع های خوشبو کننده باشد. شمع هایی وجود دارند که اصولا معطر بوده و با روشن شدن رایحه های فوق العاده و متنوعی را در فضای مورد نظر شما پراکنده می کنند.

این شمع ها عموما فانتزی بوده و از این رو می توانند به لحاظ زیبایی شناسانه و دکوراتیو نیز برای استفاده در سرویس بهداشتی مناسب باشند.

شمع های خوشبو کننده را می توانید در رایحه های مختلف تهیه کنید و در عین معطر کردن هوا به کمک آن ها از آرامشی که در فضا به وجود می آورند نیز لذت ببرید.

9. استفاده از دستگاه تصفیه هوا در حمام و توالت
نهمین روش از بین بردن بوی بد حمام و دستشویی این است که به تصفیه کننده های هوا نگاه کنید. اگر در حمام و توالت هوا جریان نداشته باشد، به دستگاه پلاگین یا تصفیه کننده هوا نیاز پیدا می کنید.

این دستگاه باعث افزایش گردش هوا و حذف باکتری های ناشی از بوی بد می شود. در نتیجه هوای حمام و دستشویی را تازه نگهداری می کند.

دستگاه تصفیه کننده هوا در فروشگاه ها عرضه می شود و نسبت به فن قدرت بیشتری دارد. البته این دستگاه ها در سایزهای مختلفی طراحی و تولید می شوند.

زمان تهیه باید به ابعاد حمام و دستشویی توجه داشته باشید تا مدل مناسب را انتخاب کنید.

10. استفاده از مایع شوینده محصولات بهداشتی
در دهمین روش باید از شوینده های قدرتمند استفاده کنید. گاهی دلیل بوی بد حمام و دستشویی نه به دلیل جریان هوا، بلکه به دلیل جرم و آلودگی است که بر روی کف و دیواره های آن باقی مانده است.

شوینده های قدرتمند شاید گرانقیمت باشند، اما می توانند راهی برای از بین بردن بوی بد باشد.

گیاهان خشک شده طبیعی هم می توانند باعث طراوات و تازگی حمام و دستشویی شوند.

اگر این گیاهان و گل های طبیعی خشک شده را داخل یک ظرف پلاستیکی بریزید و در گوشه ای از حمام و دستشویی قرار دهید، می تواند بوی بد حمام و دستشویی را از بین ببرد.

11. گیاهان معطر را در فضای سرویس بهداشتی قرار دهید
از ساده ترین راهکارهای خوشبو نگه داشتن سرویس بهداشتی ، استفاده از گیاهانی است که به طور طبیعی خوشبو هستند. این روش می تواند یکی از تاثیر گذارترین گزینه های پیش رو باشد، چرا که با استفاده از آن نیازی به جایگزین یا تمدید کردن نخواهید داشت.

گیاه معطری که در فضا قرار می دهید، می تواند تا مدت ها فضا را خوشبو نگه داشته و شما را از دغدغه تجدید رایحه نجات دهد.

تنها کاری که باید در حق این خوشبو کننده های طبیعی و فوق العاده انجام دهید، این است که هر چند وقت یک بار آن ها را آبیاری کنید.

12. روش آخر از بین بردن بوی بد حمام و دستشویی
آخرین روش برای از بین بردن بوی بد حمام و دستشویی زمانی کاربرد دارد، که بو خیلی آزاردهنده نباشد.

مقداری عطر را بر روی حبابِ چراغ حمام و دستشویی بمالید. زمانی که چراغ روشن می شود، به حباب گرما می دهد که عطر را تبخیر می کند.

سپس بخار عطر در فضای حمام و دستشویی می پیچد و باعث خوشبو شدن این فضاها می شود.

منبع: بهداشت نیوز

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: جام جم آنلاین

کلیدواژه: حمام بوی نامطبوع خوشبو فضای سرویس بهداشتی بین بردن بوی بد هستند که می توان خوشبو کننده خوشبو کننده خوشبو کننده ها بهداشتی و حمام استفاده کنید اسپری ها خوشبو نگه نگه داشتن ساده ترین قرار دهید جوش شیرین داشتن یک مورد نظر روغن ها شمع ها تکه ها روش ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت jamejamonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جام جم آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۸۰۶۸۷۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کری ترسناک‌ترین مرد جهان برای سجاد غریبی؛ شب سختی مقابل من خواهد داشت

صف‌های طولانی در ایرانشهر/ قیمت نان ۱۰ هزار تومان شد

اخباری به جای بیرانوند به اردوی تیم ملی دعوت شد

مهاجم تیم ملی با لباس عزا گل زد / مردم بوشهر به احترامطارمی شادی نکردند

خبر جدید مدیرعامل سازمان تامین‌ اجتماعی درباره زمان پرداخت عیدی بازنشستگان/ جزئیات چگونگی افزایش حقوق بازنشستگان

خبر بعدی:

اولین اظهارات گل محمدی درباره دلایل استعفایش؛ فقط تا دوشنبه فرصت دارید/ واکنش به خبر پیشنهاد سپاهان

خبرورزشی – یحیی گل محمدی در خصوص استعفایش از سرمربیگری پرسپولیس گفت: کار کردن در پرسپولیس افتخار بزرگی است. بعد از قهرمانی در سال گذشته، از شروع فصل وارد مشکل شدیم. بازیکنان کلیدی را از دست دادیم. لیستی که در نقل و انتقالات داشتیم نتوانستیم جذب کنیم.

وی افزود: با توجه به داشته هایمان می توانستیم بازیکنانی جذب کنیم که قرارداد نداشتند یا ارزان بودند. بازیکنانی بودند که خانه خود را فروختند تا با ما قرارداد امضا کنند.

سرمربی پرسپولیس یادآور شد: بعد از قهرمانی، تا جایی که توانستیم و شرایط مالی اجازه داد، بازیکن گرفتیم و وارد مسابقات شدیم. مسابقاتی که در پیش داشتیم لیگ قهرمانان آسیا و الهلال عربستان بود. شکل پرواز ما به عربستان را ببینید. قرار بود سه شنبه برویم ولی تا ساعت ۴ عصر در فرودگاه نشستیم به این دلیل که پرواز هماهنگ نشده بود. این مشکلات از همان موقع شروع شد.

وی گفت: فاصله ما با تیم الهلال سه گل نبود ولی خسته و بدون تمرکز بودیم و آن اتفاقات افتاد. بعد برگشتیم و پنجره نقل و انتقالات بسته شد و به مشکلات مالی خوردیم. دو بازیکن از تاجیکستان گرفتیم بعد از سه ماه از آنها استفاده کردیم در حالی که قرار بود نیم فصل اول به ما کمک کنند. مشکلات زمین تمرین هم بود. از چهار ماه پیش گفتیم زمین تمرین می خواهیم. اینها چیزهای حداقلی بود در حدی که کارمان را راه اندازیم. از حداقل ها محروم شدیم.

گل محمدی یادآور شد: ما را از آسیا حذف کردند. وقتی تیمی مسابقاتی در پیش دارد، دنبال این است که به جای بزرگتری برسد. قهرمان لیگ شدیم و باید در سید اول به آسیا معرفی می شدیم ولی الان باید از پشت تلویزیون بازی های آسیایی را نگاه کنیم. این برای من و بازیکنان پاداش بود که خودمان را به آسیا و دنیا عرضه کنیم که این را هم از ما گرفتند. ما در کوران مسابقات بودیم و نمی توانستیم تمرین نکنیم. از اول فصل تا الان دو بازی حذفی داشتیم و ۱۱ برد به دست آوردیم. ما هیچ پاداشی از ابتدای فصل نگرفتیم. هیچکس هم رسانه ای نکرد و دنبالش نبودیم.

وی گفت: برای موفقیت باید حداقل ها را فراهم کنیم. شب گذشته یک ساعت با آقای درویش صحبت کردم. قبل از آن هم آقای کلانی، پنجعلی و … تماس گرفتند. برای آنها توضیح دادم. در نامه ای، حداقل هایی را خواستم که هیچ ربطی هم به من ندارد. دنبال این هستم که تیمم سر و سامان بگیرم. سه چیز خواستم. یکی اینکه پرداختی ها را به ۵۰ درصد برسانند و پاداش بدهند. دوم زمین تمرین بدهند و سوم اینکه چند بازیکن جدید بگیریم. آیا این درخواست زیادی است؟ چرا پول فقط برای ما نیست؟

سرمربی پرسپولیس تصریح کرد: به آقای درویش هم گفتم. مشکلی با او نداریم و در این مدت تلاش زیادی کرد و توانست ۸ درصد پرداختی داشته باشد. کار برایش سخت است.

گل محمدی در خصوص اینکه آیا تیم های دیگر ۵۰ درصد دریافتی داشته اند؟ گفت: همه تیم ها داشته اند. ما تا دیروز تیم آخر از نظر دریافتی بودیم. بحث احترام است. بحث ما بحث پول نیست. باورتان نمی شود در این هفت ماه چقدر وعده دادند. از نظر روحی به مشکل می خوریم. هرکسی وارد این تیم می شود باید بتواند منابع مالی جور کند. درست است حق پخش نمی دهند و مشکلات اینچنینی داریم ولی کسی که بالای سر تیم می آید باید مشکلات حداقلی را رفع کند. ما باید پاسخگو باشیم. فصل که تمام شود کسی نمی گوید آقای درویش یا آقای هیات مدیره؛ می گویند آقای گل محمدی چرا اینطور نتیجه گرفتی. دارم از تیمم حمایت می کنم با این کارم. شاید چند نفری تلنگر بخورند و کاری بکنند. شاید الان پنج، شش درصد بدهند و یک ماه دیگر همین آش و همین کاسه. واقعا اگر آمده اید، این مشکل را ریشه ای حل کنید. از این وضعیت خسته شده ام و توان ندارم.

وی با تکذیب پیشنهاد باشگاه های دیگر گفت: به خدا قسم از سپاهان و تیم های دیگر پیشنهاد ندارم. یک پرواز داشتم که به خاطر این حرفها آن را لغو کردم. مشکلات واقعا زیاد است. بعضی از مشکلات آنقدر پیش و پا افتاده است که نمی توانم به خاطر شان باشگاه عنوان کنم. به هر هواپیمایی و هتل می رویم بدهکاریم. چطوری باید بگوییم. فکری به حال این وضعیت کنید. شرایط باشگاه سخت است.

سرمربی پرسپولیس تاکید کرد: این سه خواسته را داشتم و تا دوشنبه حل کنید با افتخار در خدمت تیم و باشگاه هستم. من استعفا دادم و از تمام حق و حقوقی که قرار بود به من برسد، گذشتم. می توانستم مثل مربیان دیگر فسخ کنم و پول سال بعدم را هم بگیریم ولی بحث من، بحث خودم نیست. استعفا دادم و تا جایی که کار کردم پولم را بدهند.

دیگر خبرها

  • چگونه با سرکه سردوشی حمام را تمیز کنیم؟
  • نگاهی به «اونیروکریتیکا»؛ یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های تعبیر خواب
  • در قطر چه برنامه ای دارید آقای اسکوچیچ؟
  • رئیسی در جلسه با نمایندگان: اگر موردی را خلاف شایسته‌سالاری سراغ دارید ،مصداقی معرفی کنید
  • انتقاد شدید پیشکسوت استقلال از منتقدان اسکوچیچ : چه اصراری به تعویضش دارید؟
  • بوفون: اگر دوست دارید، به تشییع جنازه‌ام بیایید!
  • احمد خاتمی: درباره سفر کلیدی رئیسی به مسکو، بی‌مهری شد/ در عرصه‌های مختلف حریم ایشان را نگه داشتند
  • اولین اظهارات گل محمدی درباره دلایل استعفایش؛ فقط تا دوشنبه فرصت دارید/ واکنش به خبر پیشنهاد سپاهان
  • انصارالله: عصای آمریکا امارات را سرپا نگه داشته است
  • گذری به تاریخ در باغ فین کاشان + فیلم
دیگران می‌خوانند: