ایسنا/خراسان رضوی اگرچه ده‌ها هزار نفر از کودکان مهاجر و اتباع غیر ایرانی در مدارس دولتی کشور تحصیل می‌کنند اما کماکان برخی کودکان گرفتار تبصره‌ها و قوانین اداری شده و از تحصیل در مدارس ایران محروم می‌شوند.

محرومیت از حق تحصیل موضوعی نیست که به صورت رسمی به آن اشاره شده باشد، اما باوجود تمام دستورهایی که درباره ثبت‌نام کودکان مهاجر وجود دارد، برخی از این کودکان نمی‌توانند در مدارس کشور نام‌نویسی کنند و دو مسیر مقابل کودکان محروم شده از تحصیل قرار می‌گیرد؛ ترک تحصیل یا انتخاب مدارس خودگردان؛ مدارسی که حتی برای تهیه کتاب‌های درسی هم از سمت دولت حمایتی نمی‌شوند.

با شرایط جدید کشور افغانستان روزانه تعداد زیادی از شهروندان این کشور به مرزهای خراسان رضوی مراجعه می‌کنند. سجاد یکی از صدها کودکی است که اخیرا همراه خانواده‌اش به ایران آمده است و هنوز نتوانسته در مدرسه‌ای ثبت نام کند. او اطلاعی هم از وجود مدارس خودگردان ندارد.

نورا اما دختر هشت ساله‌ای است که در یکی از مدارس خودگردان شهر مشهد به تحصیل می‌پردازد. از نام‌خانوادگی مدیر مدرسه‌شان به‌عنوان اسم مدرسه یاد می‌کند.

«مدرسه‌تون تابلو داره؟

نورا: نه. درهاش رنگیه.

چه شکلیه مدرسه‌تون؟

نورا: یه خونه‌ کوچیکه که اونجا درس می‌خونیم.»

مدارس خودگردان آن دسته از مدارسی هستند که توسط جمعی از تحصیل‌کردگان مهاجر و نهادهای مدنی خودجوش مهاجران که دغدغه فرهنگی دارند، راه‌اندازی می‌شوند تا هر دانش‌آموزی که امکان تحصیل در مدارس دولتی را ندارد، از حق تحصیل محروم نشود و بتواند در این مدارس درس بخواند؛ تحصیل با امکانات حداقلی.

یکی از فعالان امور اتباع غیرایرانی در کشور در گفت‌وگو با ایسنا درباره مدارس خودگردان می‌گوید: تعدادی مدرسه خودگردان در شهر مشهد فعالیت می‌کنند که بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دانش‌آموز را تحت پوشش دارند. این مدارس زیر نظر آموزش و پرورش یا اداره اتباع استانداری نیستند اما در این چهار دهه توانسته‌اند که بخشی از بار آموزش را بر دوش بگیرند. همچنین باید توجه کرد که این مدارس صرفا کودکان غیر ایرانی مانند افغانستانی، پاکستانی یا ... را آموزش نمی‌دهند و حتی تا سال گذشته بخش زیادی از کودکان مادر ایرانی هم در این‌گونه مدارس درس می‌خواندند. ملیت برای این مدارس اهمیتی ندارد و فقط همین که محرز شود دانش‌آموزی امکان نام‌نویسی در مدارس دولتی را نداشته و از تحصیل محروم شده، در این مدارس ثبت نام می‌شود.

او ادامه می‌دهد: به‌عنوان مثال یک خواهر و برادر ایرانی که شناسنامه‌هایشان ایراد داشت، هشت سال در یکی از این مدارس درس می‌خواندند که در نهایت با رفع مشکل شناسنامه‌هایشان، دو سال قبل توانستند به مدرسه دولتی بروند. امسال که برای تشکر آمده بودند، عنوان می‌کردند که اگر آن مدرسه خودگردان نبود، این خواهر و برادر با ۱۵ سال سن باید به کلاس اول می‌رفتند اما الان در کلاس هشتم نام‌نویسی کرده‌اند.

عکس از آرشیو

مدارس خودگردان معمولا امکانات کمی هم دارند و از آنجا که توسط نهاد یا مرکزی حمایت نمی‌شوند، با مشکلات فراوانی رو به رو هستند، اما رنج نداشتن کتاب درسی باعث چندبرابر شدن این سختی‌ها می‌شود. این فعال حوزه مهاجران متذکر می‌شود: باوجود اینکه در این مدارس محتوای آموزشی و کتاب‌های کشور ایران تدریس می‌شود، اما کتابی به این مدارس تعلق نمی‌گیرد. با گذشت بیش از دو ماه از سال تحصیلی جدید، بیش از نصف دانش‌آموزان این مدارس کتاب ندارند. کلاس اولی‌های این مدرسه‌ها هنوز نتوانسته‌اند روی کتاب تمرین کنند و با گچ روی تخته و سرمشق دادن درس می‌خوانند.

مدرسه‌ها هم راهی ندارند جز پذیرش این مشکلات، بدون اینکه اعتراضی داشته باشند. راه برای مطالبه‌گری بسته‌ است؛ چراکه این مدارس به صورت خودگردان  پیش می‌روند و مجوزی ندارند.

این فعال اتباع غیرایرانی دراین‌باره بیان می‌کند: امکان مطالبه‌گری وجود ندارد چون سازوکاری برای این مهم تعریف نشده و مدارس خودگردان به رسمیت شناخته نشده‌اند.در سال‌های گذشته چون کتاب در لوازم‌التحریرفروشی، فروشگاه‌های کتاب و... عرضه می‌شد امکان تهیه کتاب  وجود داشت، اما در این سال‌ها که ارائه کتاب با کدملی شده است، این مدارس نمی‌توانند کتاب‌های تحصیلی را دریافت کنند و مجبورند از بازارسیاه با قیمت‌های بسیار بالا کتاب بخرند.

او با بیان این مطلب که تنها تعداد محدودی از دانش‌آموزان مهاجر توانستند برگه حمایت تحصیلی اداره کل اتباع را دریافت کرده و در مدارس دولتی ثبت‌نام کنند، اظهار می‌کند: همیشه دانش‌آموزان را تشویق می‌کنیم که برگه حمایت تحصیلی را دریافت کنند، اما چون زمان بسیار کوتاه و شرایط خاصی برای دریافت این برگه اعلام می‌شود، حدود نیمی از دانش‌آموزان مهاجر به دلایلی مختلفی مانند بالاتر بودن سن از حد مجاز، نداشتن مدارک هویتی و... نتوانستند در مدارس دولتی ثبت‌نام کنند. برخی هم اگرچه برگه حمایت تحصیلی را دریافت کردند، اما به‌واسطه‌ سلیقه‌ای عمل کردن مدارس از حق ثبت‌نام محروم شدند. بعضی از این مسئولان مدارس با رفتارهای سلیقه‌ای که براساس قانون نیست از گرفتن امتحان تعیین سطح از دانش‌آموزان خودداری کرده و در پایه‌ای پایین‌تر آن‌ها را ثبت‌نام می‌کنند. بعضی از کودکان مهاجر که موفق به ثبت‌نام در مدارس دولتی شدند هم هنوز کتاب دریافت نکرده‌اند. اگرچه تعداد این کودکان زیاد نیست، اما مراجعاتی امسال داشته‌ایم که تعدادی از فرزندان مهاجری که به مدارس دولتی رفته‌اند، هنوز کتاب دریافت نکرده‌اند.

این فعال امور اتباع غیرایرانی با بیان اینکه بخش بزرگی از دانش‌آموزان مدارس خودگردان در سال جاری از پناهنده‌های جدید هستند که به واسطه شرایط رخ داده در کشور افغانستان به ایران آمده‌اند، در ادامه می گوید: امکان دریافت برگه حمایت تحصیلی برای کودکان تنها در یک بازه زمانی پیش از مهرماه وجود دارد و اکثر مهاجران جدید امکان دریافت این برگه را نداشتند. شاید امسال به تعداد دانش‌آموزان غیرایرانی که در مدارس دولتی ایران درس می‌خوانند اضافه شده باشد، اما این افزایش به مهاجران جدید مربوط نیست و از آنجا که تا سال گذشته شرایط و ضوابط سختی برای ثبت‌نام مهاجران در مدارس وجود داشت و امسال برخی از آن تبصره‌ها حذف شد، تعدادی از فرزندان مهاجر توانستند در مدارس کشور ثبت‌نام کنند.

قاسمعلی خدابنده، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی درباره مشکلات مدارس خودگردان در گفت‌وگو با ایسنا بیان می‌کند: مدارس خودگردان که برای دانش‌آموزان سوری، عراقی، افغانستانی و ... در مشهد شکل گرفته است تحت نظر و مورد تایید ما نیست.

او ادامه می‌دهد: از آنجا که این مدارس در سیستم و سامانه ما ثبت نیستند، کتابی هم به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. افراد، مدارسی را بدون مجوز آموزش و پرورش تاسیس کرده‌اند و محتوای آموزشی کشور خودشان را هم تدریس می‌کنند و آموزش می‌دهند، اگر هم بخشی از محتوای آموزشی کشور ایران را ارائه کنند، ما نسبت به تهیه کتاب برای این مدارس تعهدی نداریم. ممکن است بتوانند از برخی مدارس یا کتاب‌های قدیمی‌تر استفاده کنند.

خدابنده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طبق دستور رهبری امکان ثبت‌نام از تمامی کودکان افغانستانی که به صورت قانونی یا غیرقانونی وارد کشور شده‌اند باید فراهم شود و چرا برخی کودکان ثبت‌نام نمی‌شوند، می‌گوید: ما به‌عنوان متولی آموزش نمی‌توانیم تشخیص دهیم که کدام‌یک از مهاجران امکان اقامت در کشور را دارند تا آن‌ها را ثبت‌نام نماییم. اداره کلی به نام امور اتباع در استانداری وجود دارد که این اداره اعلام می‌کند کدام دانش‌آموزان شرایط ثبت‌نام را دارند. آموزش و پرورش دانش‌آموزان اتباعی را که کارت اقامت، پاسپورت معتبر یا معرفی‌نامه دفاتر وکالت و فرمانداری‌ها داشته باشند، ثبت‌نام می‌کند.

او خاطرنشان می‌کند که در حال حاضر حدود ۷۵ هزار دانش‌آموز تبعه خارجی در مدارس خراسان رضوی ثبت‌نام شده‌اند و ادامه می‌دهد: در سال جدید هم افزایش دو الی سه هزار نفری این دانش‌آموزان را نسبت به سال گذشته داشته‌ایم. تمامی دانش‌آموزان جدید افرادی هستند که مورد تایید اداره کل اتباع بوده‌اند. اگر کسی نتوانسته در مدارس ثبت‌نام کند یعنی مدارک شناسایی و اقامت معتبر نداشته است و امکان ثبت‌نام از او میسر نبوده و ممکن است چنین افرادی جذب مدارس خودگردان شوند.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: استانی اجتماعی آموزش و پرورش مهاجران آموزش و پرورش خراسان رضوی كتب درسي مدارس خودگردان برگه حمایت تحصیلی مدارس خودگردان مدارس دولتی دانش آموزان آموزش و پرورش خراسان رضوی ثبت نام

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۸۳۱۸۹۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

سقوط سنگین طلا رقم خورد

وام فوری بدون ضامن/ با کارت یارانه چقدر وام بگیریم؟

محور هراز برفی است/ ترافیک عادی در راه ها

استودیوهای جدید در یزد احداث می‌شود/پوشش کامل دیجیتال رهاوردد سفر

والدین البرزی برای انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم تصمیم درست بگیرند

خبر بعدی:

نیرو‍‌سازی و جریان‌سازی، ۲ ماموریت مهم انجمن های اسلامی دانش آموزان قزوین

به گزارش ایرنا، امروزه تشکل های مختلفی در آموزش و پرورش به تربیت دانش آموزان نسل چهارم و پنج انقلاب اسلامی می پردازند و هر کدام از آنها با برگزاری برنامه های مختلفی به دنبال تاثیرگذاری در بین این قشر هستند.

یکی از با سابقه ترین تشکل های موجود در کشور در زمینه تربیت نوجوانان و دانش آموزان، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان می باشد که سابقه آن به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بر می گردد و در طول این سال ها خدمات و اقدامات زیادی را انجام داده است.

تشکلی که توسط رهبر معظم انقلاب "تشکل امین " نامگذاری شده و در طول سال به تربیت دانش آموزان، جریان سازی و گفتمان سازی می پردازند.

این اتحادیه در تمامی بزنگاه های انقلاب اسلامی از درگیری های قبل از انقلاب گرفته تا دوران دفاع مقدس همواره نقشی اثرگذار و فعال داشته و امروز هم با تمام توان به دنبال نهادینه کردن آرمان های انقلاب اسلامی به ویژه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می باشد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان قزوین برای بررسی فعالیت های این اتحادیه در استان قزوین و آشنایی با سابقه آن گفت و گویی را با حجت الاسلام مهدی محمودی مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان قزوین ترتیب داده که متن آن به شرح ذیل می باشد.

ایرنا. توضیحی درباره چگونگی تاسیس این اتحادیه و سابقه تشکیلاتی آن بفرمایید؟

انجمن های اسلامی در زمان طاغوت در بحث جریان های سیاسی و اجتماعی که غالبا پس از سال ۱۳۳۲ در کشور رقم می خورد، تاسیس شد و برگرفته از تلاش های برخی از بزرگان مانند شهید نواب صفوی و شهید رجایی در بحث شبکه سازی دانش آموزان است که به مقابله با جریانات ضد فرهنگی و سیاسی پرداخته و بعد ها به دوران انقلاب اسلامی رسید.

اعضای این انجمن در دوران انقلاب اسلامی به اقداماتی از جمله پخش اعلامیه حضرت امام (ره) پرداخته و در مساجد اقدمات فرهنگی مختلفی را انجام می دادند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی اعضای این انجمن خدمت امام خمینی (ره) رسیدند و گزارش اقدمات خود را به ایشان دادند و امام (ره) دستور داد این اقدامات به صورت نهادی و سازمانی پیش برود و از طرف خود نماینده ای را برای پیش برد اهداف مشخص کرد، نماینده ای که امروز هم توسط رهبر معظم انقلاب معرفی شده است.

آیت الله جنتی و امامی کاشانی مدت زیادی در این منصب بوده اند و در حال حاضر هم حجت الاسلام والمسلمین علی اکبری منویات رهبر معظم انقلاب را در مجموعه پی گیری می کنند.

در دوران دفاع مقدس هم انجمن های اسلامی نقش بسیار برجسته ای را برعهده داشتند و تعدادی زیادی از شهدای دانش آموز از طریق همین اتحادیه شبکه سازی شدند که نتیجه آن تقدیم ۲۷۶ شهید دانش آموز تنها در استان قزوین است.

امام خمینی (ره) درباره انجمن های اسلامی می فرمایند که شعبه ای از انجمن اسلامی تحت ولایت حضرت ولیعصر می باشد که همین عبارت نشان دهنده اهمیت این تشکل در کشور است.

ایرنا. وضعیت این اتحادیه در استان قزوین امروز به چه شکلی است؟

در حال حاضر بیش از ۳۵۰ انجمن اسلامی دانش آموزان در سطح مدارس دخترانه و پسرانه استان قزوین فعال هستند، البته مدل های تربیتی نسبت به اقتضائات و موقعیت های مکانی مختلف است و براساس نیازهای موجود موضوعات تربیتی پیش می رود.

هم اکنون سه هزار و ۵۰۰ دانش آموزان عضو اتحادیه انجمن اسلامی در مقاطع متوسطه اول و دوم هستند و برای آنها برنامه های متعددی برگزار می شود.

امروز حجم بالایی از مدارس استان قزوین تحت پوشش قرار گرفته است و امسال در حال تلاش هستیم که این رقم به ۴۵۰ مرکز برسد.

ایرنا. مهم ترین وظایف و ماموریت های اتحادیه چیست؟

مهم ترین وظیفه و رسالت اتحادیه انجمن اسلامی نیروسازی و جریان سازی است که برای این مهم کادر اتحادیه به دنبال زبدگان می رود و در سطح مدارس دانش آموزان را شناسایی می کند و این دانش آموزان در یک فرآیند زمانی آموزش می بینند و اقدامات تربیتی در زمینه های مختلف به اجرا در می آید.

مثلا در دهه فجر به عنوان یک حرکت جریان ساز نقش دانش آموزان را تعریف می کند و ویژگی اتحادیه از زبان دانش آموزان این است که نقش آفرینی به صورت کامل توسط دانش آموز است و مربیان تنها راهبری می کنند.

در طول این مسیر قرارگاهی تشکیل می شود و دانش آموزان در کنار مربی برنامه های خود را ارائه می دهند و در نهایت تبدیل به یک برنامه عمیق و تاثیرگذار می شود.

براین اساس دانش آموز احساس هویت می کند و برنامه را از آن خود می داند، تربیت اتحادیه تربیت گلخانه ای نیست، بلکه حماسی است، در تربیت حماسی دانش آموز در فرآیند خاصی قرار می گیرند و در این مسیر از خطاهای احتمالی دانش آموزان هم استقبال می کنیم تا این خطاها تجربه ای برای آینده آنها باشد.

مدیر خلاق یکی از ضعف های امروز کشور است و به دنبال تربیت دانش آموزان خلاق هستیم تا با منطق ، علم و استدلال مسیر درست خود را دنبال کند.

ایرنا. این اتحادیه برای دهه شکوهمند فجر که پیش رو است چه برنامه هایی را تدارک دیده است؟

جشنواره مدرسه انقلاب برنامه اصلی اتحادیه در دهه فجر است و با تمام توان به دنبال اجرای هر چه بهتر این جشنواره در سطح مدارس هستیم.

 در سال های گذشته آسیب شناسی شده دهه فجر در مدارس تنها به فضاسازی محدود می شود به همین دلیل به دنبال ارائه محتوا به دانش آموزان  هستیم و حتی طی دو سال گذشته  به دلیل کرونا به صورت مجازی این مسیر خود را دنبال کردیم.

امسال براساس گفتمان مقام معظم رهبری مبنی بر ایران قوی و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی محتوای مناسبی را در سه بخش دیروز، امروز و فردا تدارک دیده ایم که در آن دانش آموز نسل چهارم و پنجم انقلاب اسلامی روایت گری کنند و دستاوردهای انقلاب اسلامی، برنامه های رسیدن به ایران قوی و بسیاری از موضوعات حول محور انقلاب اسلامی را روایت نمایند.

خوانش بیانیه گام دوم، تبیین و گفتمان  سازی و نقش آفرینی دانش آموزان از دیگر اهداف این جشنواره است.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان چون مجموعه تربیتی است به دنبال برنامه های به اصطلاح ویترینی نمی رود و به دنبال این هستیم که با ارائه یک برنامه مناسب و برنامه ریزی شده به دنبال تببین موضوعات انقلاب اسلامی به نوجوانان باشیم.

در این برنامه مطالبه گری با روش درست هم به دانش آموزان آموزش داده می شود و این اصل مهم که نیاز اصلی جامعه است از همین سنین نوجوانی به آنها آموزش داده می شود.

ایرنا. برای افزایش روحیه مطالبه گری در بین نوجوانان چه برنامه ریزی صورت گرفته است؟

یکی از بحث هایی که در نقش آفرینی و هویت آفرینی دنبال می شود همین موضوع مطالبه گری است.

 ما در طول سال سعی می کنیم جلساتی را با حضور مقامات اجرایی استان قزوین برگزار کنیم و در این جلسات دانش آموزان دغدغه ها و مطابلات خود را مطرح می کنند.

خیلی از دانش آموزان می گویند که برای نخستین بار است که یک مسوول را از نزدیک می بینند و تجربه بسیار بزرگ برای آنها محسوب می شود.

حتی به دنبال این هستیم که به طور مثال از واحدهای تولیدی و مراکز دیگر بازدید کنند تا اهمیت تولید و موضوعات مختلف را درک کنند و با ارائه یک تصویر مناسب در ذهن خود به مطالبه گری بپردازند.

ایرنا. امروزه مهم ترین معضلات نوجوان چیست و چه راهکارهایی برای برطرف شدن این مشکلات ارایه می دهید؟

ریشه بسیاری از مسائل به افکار و سازوکارهای فکری بر می گردد و مشکل نوجوان خیلی از اوقات "تعلق" است، چراکه در بین نوجوانان احساس تعلق ایجاد نشده است.

این تعلق به خانواده، جامعه، انقلاب و بسیاری از موضوعات دیگر مربوط می شود چراکه نوجوانی که به تلفن همراه خود تعلق دارد با تمام وجود از آن حفاظت می کند و اگر این احساس تعلق در موضوعات دیگر هم نهادینه شود بسیاری از مشکلات برطرف می شود.

وقتی یک نوجوان احساس تعلق به خانواده داشته باشد دیگر هرجایی و هر کاری را انجام نمی دهد و به خاطر تعلق به خانواده به طور مثال به سمت اعتیاد نمی رود، چون می داند که خانواده اش را با آسیب رو به رو می کند.

به نظر می رسد امروز باید یک مطالبه گری جدی شود که در کشور چه اقدامی در زمینه احساس تعلق ایجاد شده است تا با پاسخ به آن آسیب های موجود را شناسایی و به سمت پیشرفت حرکت کنیم.

برچسب‌ها مدارس اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان قزوین قزوین رهبر معظم انقلاب

دیگر خبرها

  • والدین البرزی برای انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم تصمیم درست بگیرند
  • ۴۳۰ مدرسه کرمانشاه مجری طرحنماد شدند
  • تحصیل بیش از ۱۳۰۰ طلبه برادر در حوزه های علمیه گلستان/ لزوم تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی
  • درخشش 3 دانش‌آموز هرمزگانی در المپیاد علمی کشور
  • مشق عشق معلم کوهرنگی با گذر از رودخانه خروشان
  • جریان‌سازی ماموریت مهم انجمن های اسلامی دانش آموزان استان قزوین
  • چالش دانش آموزان مبتلا به کرونا با آموزش حضوری مدارس
  • دانش آموزان چهکندی تا هفته آینده در ساختمان جدید مستقر می شوند
  • نیرو‍‌سازی و جریان‌سازی، ۲ ماموریت مهم انجمن های اسلامی دانش آموزان قزوین
  • چرا سطح آموزشی مدارس استان هرمزگان پایین است؟
دیگران می‌خوانند: