معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان این‌که گفت‌وگوها در وین در فضای دوستانه برگزار شد، گفت: اینکه طرف‌های اروپایی خیلی در مورد برخی از پیشنهادهای ما رضایت نداشتند، درست است،.

به گزارش مشرق، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات با گروه ۱+۴ پس از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام و پیش از ترک وین در جمع خبرنگاران ضمن تشریح گفت‌وگوها در وین گفت: در این دور از گفت‌وگوها، جمهوری اسلامی ایران با ترکیب یک هیأت جدید، ولی هیأتی با حضور افراد متخصص و مسئول در زمینه موضوعات اقتصادی، مالی و بانکی وارد عرصه گفت‌وگوها شد.

بیشتربخوانید: روایت اروپایی‌ها از پیشنهادهای ایران در مذاکرات

معاون وزیر خارجه بیان کرد: این نشانگر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای ورود به مذاکرات با هدف دستیابی به توافق بود و این نکته تاثیر خودش را بر روی طرف مقابل گذاشت و برخی از طرف‌های مقابل در صحبت‌ها در جلسات به این نکته اشاره کردند که این ترکیب هیأت نشانگر عزم جمهوری اسلامی ایران برای ورود به مذاکرات جدی است.

* تصریح کردیم که جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکراتی ایران آمادگی دارد گفت‌وگوها را در همین زمان هم ادامه دهد

باقری اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در این دور از گفت‌وگوها به دلیل اینکه در پرتو دولت جدید در ایران و تیم جدید مذاکراتی در ایران، شکل گرفته بود، دیدگاه‌های خودش را در مورد موضوعات در دستورکار گفت‌وگوها به صورت مکتوب به طرف مقابل ارائه کرد.

رئیس هیأت ایرانی در مذاکرات وین خاطرنشان کرد: ما در دو زمینه یعنی لغو تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه و همچنین درباره موضوع هسته‌ای، دیدگاه‌های تیم مذاکراتی ایران را به صورت مستدل و مستند در قالب ۲ سند به طرف مقابل ارائه کردیم. طبیعی است وقتی که این به طرف مقابل ارائه می‌شود مبنایی است برای مذاکره و قاعدتا طرف مقابل باید پاسخ مستدل، مستند و منطقی به این پیشنهادها ارائه کند.

وی ادامه داد:  از آنجایی که طرف مقابل برای ارائه پاسخ مستدل و مستند به این پیشنهادها، نیازمند مشورت با پایتخت‌هایشان بودند این پیشنهاد را مطرح کردند که گفت‌وگوها برای چند روز متوقف شود تا آنها بعد از رفتن به پایتخت‌ها و دریافت دستورالعمل‌ها برای پاسخ مستدل و مستند به جمهوری اسلامی ایران مجددا به وین برگردند. 

باقری خاطرنشان کرد: چند بار در این دور از گفت‌وگوها و حتی در نشست امروز تصریح کردیم که جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکراتی ایران آمادگی دارد گفت‌وگوها را در همین زمان هم ادامه دهد ولی چون آنها می‌خواستند پاسخ ایران را بدهند این درخواست را داشتند و ما هم با این درخواست موافقت کردیم که آنها به پایتخت‌ها بروند تا برای هفته که پیش رو داریم آن پاسخ‌ها را آماده کنند و ارائه پاسخ‌ها به طرف ایرانی مبنایی برای مذاکره بین دو طرف قرار بگیرد.

* زمان نشست بعدی مشخص شده ولی توافق شد هنوز اعلام نشود

معاون وزیر خارجه درباره نشست بعدی بیان کرد: این نشست در هفته آینده خواهد بود. روز آن نشست مشخص شده ولی توافق شد که هنوز اعلام نشود.

* طرف‌های اروپایی اعتراضی نسبت به این‌که پیشنهادهای ایران نامربوط است نداشتند

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره اظهارات برخی منابع دیپلماتیک اروپایی درباره این‌که درخواست‌های ایران در پیشنهادهای ارائه شده غیرقابل قبول و تندروانه است نیز بیان کرد: این‌که طرف‌های اروپایی خیلی در مورد برخی از پیشنهادهای ما رضایت نداشتند، درست است، ولی این پیشنهادها براساس مبانی مشترک بین دو طرف تدوین شده است. لذا آنها اعتراضی نسبت به این‌که این پیشنهادها نامربوط است، نداشتند، ولی می‌گفتند اینها با دیدگاه‌های ما انطباق ندارد.

باقری بیان کرد: من هم گفتم این طبیعی است. قرار نیست ما در گفت‌وگوها و مذاکرات مطالب و پیشنهادهایی را بگوییم که مطابق با دیدگاه‌های شما باشد. ما مطالبی را می‌گوییم که براساس دیدگاه‌ها، منافع و سیاست‌های خودمان، ولی نکته مهم این است که این پیشنهادها براساس یک مبنایی است و آن مبنا مورد قبول طرف مقابل هم هست. همه روی این اذعان داشتند و هیچ طرف اروپایی به هیچ وجه این نکته را ادعا نمی‌کرد که پیشنهادهای ایران مبنای حقوقی و قانونی که مورد قبول دو طرف باشد، ندارد. این ادعا را به هیچ وجه نکردند.

* طرف اروپایی هم پیش نویس دهد، آن پیش نویس هم قابل مذاکره است

وی درباره این‌که آیا فکر می‌کنید طرف اروپایی بعد از بازگشت پیش نویس و پیشنهاد جدیدی به ایران ارائه دهند؟ اظهار داشت: اشکالی ندارد. طرف اروپایی هم پیش نویس دهد، آن پیش نویس هم قابل مذاکره است، ولی شرط ارائه پیش نویس این است که آن پیش نویس باید مبتنی بر مبانی مشترک دو طرف باشد. اگر مبتنی بر مبانی مشترک نباشد، قاعدتا پیشنهادی برای مذاکره جهت دستیابی به توافق نیست. این برای گفت‌وگویی است که معلوم نیست به چه نتیجه‌ای می‌رسد.

باقری گفت: پیشنهاد ما مبتنی بر مبانی مشترک است و این نشانگر آن است که ما با این پیشنهادها ضمن این‌که نظر خود را ارائه می‌کنیم و ضمن این‌که قبول داریم که با نظر طرف مقابل منطبق نیست، ولی نشان می‌دهیم برای رسیدن به توافق اراده جدی داریم.

* تیم همراهم یک تیم اجماعی است

معاون وزیر خارجه درباره تیم مذاکراتی همراهش نیز بیان کرد: در طول سال‌های گذشته، تیم‌های مختلف مذاکراتی در ایران بوده که مرکب از افراد مختلفی بوده است، ولی یکی از ویژگی‌های تیم همراه من این بود که از همه ظرفیت‌های ملی که در تیم‌های گذشته وجود داشته در این تیم استفاده شد و این تیمی است که جمهوری اسلامی ایران را نمایندگی می‌کند و یک تیم اجماعی است.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: با این‌که دولت نگاه مشخصی در عرصه سیاست خارجی دارد، ولی این اراده را نشان داد که یک نگاه جدی به استفاده از همه ظرفیت‌های ملی در عرصه گفت‌وگوها و مذاکرات دارد.

* گفت‌وگوها در فضای دوستانه برگزار شد

وی درباره فضای مذاکرات هم اظهار داشت: دیدگاه‌های طرف‌های مقابل و ما در بسیاری از موارد با هم منطبق بود و در برخی موارد هم منطبق نبود، ولی طرفین دیدگاه‌های خودشان را در عین اینکه با صراحت بیان می‌کردند، ولی گفت وگوها در یک فضای دوستانه برگزار شد.

دور جدید مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۴ از روز دوشنبه هشتم آذر ماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام در هشتم آذر ماه در وین رسما آغاز شد. نشست اختتامیه کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر امروز (جمعه) به ریاست انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و علی باقری رئیس هیأت مذاکره کننده ایرانی در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد.

در این نشست که با شرکت هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و اتحادیه اروپا برگزار شد، شرکت کنندگان به بررسی نتایج به دست آمده و پیشرفت‌های صورت گرفته در این دور از گفت‌وگوها با توجه به متون ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران پرداختند.

با توجه به درخواست برخی از هیأت‌ها برای بازگشت به پایتخت‌هایشان به منظور مشورت و دریافت دستورالعمل‌های جدید، در این نشست مقرر شد تا در گفت‌وگوها وقفه‌ای ایجاد شده و گفت‌وگوها هفته آینده بعد از بازگشت هیأت‌ها از پایتخت‌هایشان از سر گرفته شود.

هیأت ایرانی در وین چهارشنبه شب دهم آذر ماه ۲ سند شامل لغو تحریم ها و مسائل هسته ای را به طرف مقابل ارائه کرد. باقری معاون سیاسی وزیر خارجه در گفت‌وگویی ارائه ۲ سند از سوی ایران به طرف مقابل شامل لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای را نشانه جدیت جمهوری اسلامی خواند و گفت: در وین هستیم که گفت‌وگوها را ادامه دهیم. 

باقری مذاکره‌ کننده ارشد ایران همچنین پیش از این در مصاحبه با یک شبکه لبنانی اظهار داشت که ایران انتظار دارد دیگر طرف‌ها پاسخ حقوقی و ادله منطقی خود را به پیشنهادهای طرف ایرانی ارائه کنند. (اینجا بخوانید)

منبع: فارس

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: مشرق

کلیدواژه: بازار خودرو انریکه مورا علی باقری برجام ایران هیات ایرانی سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمهوری اسلامی اتحادیه اروپا جمهوری اسلامی ایران روسیه دور از گفت وگوها جمهوری اسلامی ایران طرف مقابل ارائه پیشنهادهای ایران طرف های اروپایی تیم مذاکراتی گفت وگوها طرف اروپایی مبانی مشترک گفت وگوها وزیر خارجه دیدگاه ها پایتخت ها پیش نویس طرف ها دو طرف

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mashreghnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مشرق» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۸۳۱۹۰۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

سقوط سنگین طلا رقم خورد

وام فوری بدون ضامن/ با کارت یارانه چقدر وام بگیریم؟

محور هراز برفی است/ ترافیک عادی در راه ها

استودیوهای جدید در یزد احداث می‌شود/پوشش کامل دیجیتال رهاوردد سفر

والدین البرزی برای انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم تصمیم درست بگیرند

خبر بعدی:

تجمیع مراکز فرهنگی خانواده و مشاوره ناجا با یکدیگر

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا گفت: در بحث ارائه خدمات مشاوره از حضور کارشناسان و مشاوران متخصص و مطرح کشوری بهره‌مند می‌شویم و با استفاده از حضور مشاوران فوق اتاق فکر ویژه‌ای را برای مباحث مشاوره‌ای تشکیل داده‌ایم.

سید علیرضا ادیانی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا، در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، اظهار کرد:

قدم اول مهمی که بنده برداشتم ایجاد و راه‌اندازی سازمان یا مرکز فرهنگی خانواده در نیروی انتظامی بوده است و خوشبختانه در حال حاضر هم اکنون هم در مرکزیت نیروی انتظامی و ستاد فرماندهی کل و هم در سطح استان‌ها شبکه‌ای گسترده از مراکز فرهنگی خانواده فعالیت می‌کنند.

وی اضافه کرد: در گام بعدی همزمان با ایجاد ساختاری به نام مرکز فرهنگی خانواده، در شهر مقدس قم ۳۰ نفر از روحانیون مختص مشاوره خانواده به مجموعه‌ اضافه شدند و مشاوره‌های لازم را به خانواده‌ها ارائه می‌دهند.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی همچنین تاکید کرد: در بحث ارائه خدمات مشاوره از حضور کارشناسان و مشاوران متخصص و مطرح کشوری بهره‌مند می‌شویم و با استفاده از حضور مشاوران فوق اتاق فکر ویژه‌ای را برای مباحث مشاوره‌ای تشکیل داده‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین ادیانی در ادامه یادآور شد: پس از بررسی‌های گسترده و متعدد به این نتیجه رسیده‌ایم که ما در بخش مشاوره صحیح و کارآمد و دسترسی به مشاوران زبردست مشکل داریم و از این رو برنامه راه‌اندازی مراکز فرهنگی خانواده را در دستور کار خود قرار دادیم.

وی با اشاره به برگزاری مصاحبه با حضور ۳ برابر ظرفیت مورد نیاز برای فعالیت مراکز فرهنگی خانواده، خاطرنشان کرد: افرادی که در مصاحبه مربوطه قبول شدند، در دوره‌های مختص مشاوره شرکت کردند و در سایر استان‌ها فقط به ارائه مشاوره به خانواده‌‌های پرسنل ناجا مشغول هستند.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی همچنین اضافه کرد: من دست رؤسای محترم را بازگذاشتم تا با استفاده از حضور روانشناسان و مشاوران مطرح در استان‌ها، جلسه اول مشاوره را رایگان برای مراجعان محاسبه کنند تا افراد با دیدن تأثیر بهره‌‌مندی از فواید مشاوره در جلسات بعدی و سایر موضوعاتی که نیازمند مشاوره هستند، استفاده کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ادیانی تصریح کرد: با توجه به اثرگذاری ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی در آینده مراکز مشاوره ناجا و همچنین مراکز فرهنگی خانواده با یکدیگر تجمیع خواهند شد و خدمات جامع تری را در حوزه مشاوره ارائه خواهند داد.

دیگر خبرها

  • دستور رسیدگی به تخریب درب یک منزل در کرمان
  • گازگرفتگی جان پیرمرد ۶۰ ساله را گرفت
  • هفت نفر از مدیران دولتی سابق و فعلی ملکان تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند
  • توافق بر سر آتش بس در شرق اوکراین
  • لزوم ارائه کارت واکسن برای تماشای بازی ایران و عراق
  • زمینه استقرار حکمرانی هوشمند در هرمزگان فراهم شود
  • تزلزل و بی‌ثباتی هیات‌های غربی در دور هشتم مذاکرات
  • رایزنی مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره ایران
  • تجمیع مراکز فرهنگی خانواده و مشاوره ناجا با یکدیگر
  • مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره ایران رایزنی کردند
دیگران می‌خوانند: