Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، تنهایی؛ سرنوشت محتوم تنها جزیره ایرانی دریای خزر از گذشته‌های دور تاکنون شده است که پایان این انزوای تاریخی به ساماندهی و تدوین طرح تفضیلی کارآمد و معرفی جاذبه‌های این منطقه بکر به گردشگران داخلی و خارجی همراه با تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم احتیاج دارد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!سرگذشت خشکی کوچک جامانده از میانکاله از همان زمان که به سلطان محمد خوارزمشاه نامدارترین پادشاه سلسله خوارزمشاهیان در جریان تعقیب و گریز از چنگال مغول‌ها پناه داد تاکنون با سرنوشتی سراسر ابهام و رازآلود گره خورده است.

به نوشته دانشنامه جهان اسلام "هنگامی که سلطان به جزیره رسید از لحاظ جسمی بسیار ضعیف شده‌بود و از ناحیه سینه و ریه احساس درد می‌کرد. سلطان چهار ماه در جزیره آبسکون (آشوراده) زندگی کرد. او در همین دوران بود که جلال الدین را که پسر بزرگ‌تر و لایق‌تری برای اداره امور بود به جای اوزلاغ شاه که به اجبار مادرش او را انتخاب کرده بود، منصوب کرد و در شوال ۶۱۷ قمری / دسامبر ۱۲۲۰ میلادی درگذشت و در همان‌جا به خاک سپرده شد.

سال‌ها پس از نامهربانی قوم غارتگر آسیای مرکزی با پادشاه خوارمشاهی، خاک آشوراده بار دیگر قدم‌های سنگین سربازان روس را در دوران جنگ جهانی دوم حس کرد و تا سال‌ها پس از اشغال، این جزیره به مهجوریت و انزوای تاریخی خود سرگرم بود.

حالا سال‌ها از فرار سلطان مقتدر خوارمشاه به آشوراه و پایان روز‌های سلطه گری سربازان روس در این جزیره می‌گذرد، اما همچنان به جز سکوت، تنهایی، سرخوردگی و مهاجرت، خبر دیگری در آشوراده نیست.

این جزیره کوچک که فاصله سه کیلومتری با بندرترکمن دارد به انتظار بازگشت روز‌هایی پررونق و شلوغ چند دهه قبل است که عمل به وعده‌های سال‌های اخیر، تحقق این آرزو را اندکی باورپذیر و قابل تحقق نموده بود.

اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده در دهه هشتاد بر سر زبان‌ها افتاد و تصویب آن بارقه امیدی در بین حدود ۳۰۰ هزار ساحل نشینان گلستان و سایر اهالی این استان کم برخوردار به وجود آورد تا با اجرای آن بخشی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی استان برطرف شود.

طرح گردشگری آشوراده که در سفر استانی هیات دولت به گلستان به تصویب رسید شامل ساخت اسکله، مسیر دسترسی، آلاچیق، رستوران و دیگر زیرساخت‌های مورد نیاز حضور گردشگران بود و قرار بود با سرمایه گذاری چهارهزار میلیارد ریالی بخش دولتی و خصوصی طی زمان بندی سه ساله به بهره برداری برسد، اما موانع متعدد بر سر اجرای آن به خصوص از سوی دستگاه‌های دولتی، از شتاب اجرای کامل این پروژه کاست.

کارشناسان معتقدند که یکی از دلایل اجرای کند طرح گردشگری آشوراده، تکالیف غیرضرور مجریان این پروژه در تدوین چندین طرح مطالعاتی با رویکرد‌های به طور تقریبی مشابه است که در صورت ساماندهی و تدوین یک طرح تفضیلی واحد بسیاری از مشکلات مانند جذب سرمایه گذار بخش خصوصی برطرف خواهد شد.

از ابتدای بر زبان افتادن اجرای طرح گردشگری آشوراده، ۲ گروه در برابر هم صف آرایی کردند؛ عده‌ای مدعی آن بودند که تا چند سال آینده آشوراده باید با فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم و رونق چشمگیر اقتصادی به جایگاهی مانند جزیره کیش دست پیدا کند و از سوی دیگر مخالفان بر این عقیده بودند که هر گونه فعالیت گردشگری در آشوراده حاصلی جز نابودی طبیعت و محیط زیست ندارد چرا که شرایط اقلیمی و جغرافیایی این جزیره امکان سرمایه گذاری ندارد.

با این وجود اجرای طرح گردشگری در تنها جزیره ایرانی دریای خزر به عنوان اصلی‌ترین مطالبه مردم و مسوولان گلستان در سفر استانی هیات دولت به تصویب رسید.

در زمان حاضر اقدامات اجرایی در بخش سایت پشتیبان این پروژه در وضع مطلوب‌تری قرار دارد و امیدواری بیشتر در این حوزه مشهود است.

در زمینه اجرای طرح گردشگردی در داخل جزیره هم مجوز‌های نهایی گرفته شده و نگرانی علاقه‌مندان به محیط زیست تا حدی کاهش یافته است.

معاون عمرانی استانداری گلستان به آخرین وضعیت این پروژه اشاره کرد و گفت: اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده از سال ۹۵ در دستور کار مدیران گلستان قرار گرفت و براساس طرح اولیه قرار بود این موضوع در عرصه‌ای به مساحت ۳۸۰ هکتار اجرا شود.

عفت همدم اظهارداشت: دغدغه‌های محیط زیستی سبب شد تا عرصه منظور شده برای این طرح ابتدا به ۳۸ و در ادامه به ۲۲ هکتار کاهش یابد.

او افزود: مطالعات فاز صفر این پروژه در سال ۹۵ بر اساس ملاحظات زیست محیطی انجام شد و این طرح در سال ۹۶ با ذکر الزامات در کمیته ملی محیط زیست به تصویب رسید و در سال ۹۷ کمیته طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی و در سال ۹۹ شورای عالی معماری و شهرسازی با ذکر جزییات و الزاماتی مجوز اولیه این طرح را تصویب کرد.

به گفته وی مقرر شد تا طرح یکپارچه و تفصیلی برای اجرای این پروژه در جزیره آشوراده و سایت پشتیبان توسط مشاور تعیین شده و به شورای عالی معماری و شهرسازی فرستاده شود.

معاون عمرانی استانداری گلستان ادامه داد: همزمان با انتخاب مشاور برای تدوین طرح نهایی، اقدامات لازم برای جانمایی و انتقال زیرساخت‌ها در سایت پشتیبان در دست بررسی است.

همدم بیان کرد: بر اساس مجوز محیط زیست برق موردنیاز برای طرح طبیعت گردی آشوراده از محل پنل‌ها و نیروگاه خورشیدی و آب مصرفی با جمع آوری آب باران تامین خواهد شد.

او  ادامه داد: در زمان حاضر منتظریم تا طرح تفصیلی و نهایی این پروژه توسط مشاور ترسیم و به شورای عالی ارسال شده و میزان برق و آب مورد نیاز طبیعت گردی مشخص شود.

همدم ادامه داد: بر اساس مجوز محیط زیست امکان حضور و طبیعت گردی ۵۰۰ نفر به صورت روزانه و ۸۰ نفر به صورت شبانه وجود دارد، اما در مجوز شورای عالی معماری و شهرسازی به شب ماندگاری گردشگران اشاره نشده است.

معاون عمرانی استانداری گلستان تاکید کرد که در اجرای طرح گردشگری آشوراده تمام عملیات اجرایی بر اساس ملاحظات محیط زیست انجام خواهد شد.

همدم افزود: هر گونه اجرای عملیات در داخل پهنه ۲۲ هکتاری جزیره آشوراده بر اساس واگذاری موقت به سرمایه‌گذار انجام می‌شود و بر اساس ضوابط و مقررات محیط زیست امکان واگذاری قطعی اراضی وجود ندارد.

نماینده حوزه انتخابیه غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی هم گفت: در اجرای پروژه گردشگری در عرصه ۲۲ هکتاری آشوراده به سبب شکایت محیط زیست مازندران حکم توقف فعالیت از سوی دادستانی کشور صادر شد.

عبدالجلال ایری اضافه کرد: اصل این شکایت قابل قبول نیست، زیرا پس از تشکیل شورای راهبری مدیریت خلیج گرگان و پناهگاه حیات وحش میانکاله، هر گونه اتخاذ تصمیم و یا طرح شکایت نیاز به طرح موضوع در این شورا و کسب مصوبه آن دارد، اما محیط زیست مازندران بی توجه به این مصوبه مبادرت به شکایت نمود.

او ادامه داد: پیگیری برای حل این مشکل در حال انجام است و در این خصوص مذاکراتی با رییس جمهوری انجام شده و با توجه به اشرافیت ایشان بر مسائل قضایی امیدواریم این مشکل به زودی برطرف شود.

ایری گفت: موضوع دیگر مرتبط با طرح گردشگری آشوراده احداث زیر ساخت‌های لازم در بخش سایت پشتیبان این پروژه در منطقه ساحلی بندرترکمن است که در این بخش روند کار مطلوب بوده و سازمان همیاری‌های گلستان مقدمات لازم برای تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را در دستور کار قرار دارد.

نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی دغدغه‌های موجود در خصوص آزادسازی مسیر دسترسی با همکاری شهرداری بندرترکمن و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بر طرف شده تا سرعت اجرای عملیات در سایت پشتیبان افزایش یابد.

او تاکید کرد: همزمان با پیگیری رفع چالش‌های فراروی اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده، احداث سایت پشتیبان در بندرترکمن با قدرت تمام در حال انجام است.

فرماندار شهرستان ترکمن هم گفت: برنامه ریزی لازم برای آغاز عملیات اجرایی در سایت پشتیبان نهایی شده و بزودی در فعالیت‌های عمرانی در آن آغاز می‌شود.

سیدصادق شیرنگی اظهارداشت: همه اقدامات مرتبط با طرح گردشگری آشوراده بر اساس مقررات محیط زیست انجام می‌شود و علاقه‌مندان طبیعت دغدغه‌ای در این خصوص نداشته باشند.

او  بیان کرد: سایت پشتیبان به عنوان محلی برای احداث و ساختن برخی از سازه‌های موردنیاز در جزیره آشوراده مورد استفاده قرار خواهد گرفت و این مصالح و سازه‌ها با شناور (بارج) از طریق پهنه آبی خزر به جزیره آشوراده منتقل خواهد شد.

جزیره آشوراده که تمام سال میزبان انواع پرندگان بومی و مهاجر است در سال ۵۴ جزو نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد.

۴۰ درصد خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می‌آید.

در سال ۱۸۳۷ میلادی جزیره آشوراده با وجود اعتراض ایران، به دست نیرو‌های شوروی سابق اشغال شد و این کشور تا چند دهه بعد یک پاسگاه نظامی در آن داشت.

این جزیره قبل از وقوع سیل سال ۱۳۷۲ با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از یک هزار نفر سکنه داشت که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه وری و ماهیگیری مشغول بودند، اما با طغیان رود ولگا در روسیه و وقوع سیلاب این جزیره ایرانی خالی از سکنه شد.

آشوراده در حوزه سرزمینی شهرستان بندرترکمن واقع در غرب استان گلستان است.

شکوفایی ظرفیت‌های بی بدیل گردشگری به ویژه در بخش دریایی و آشوراده نیازمند تهیه نقشه راه علمی است که کارشناسان امیدوارند با اهتمام مدیران جهادی دولت سیزدهم زمینه رونق همه جانبه این صنعت نوپا در استان گلستان فراهم شود.

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/ق

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: آشوراده خلیج گرگان گردشگری طرح گردشگری آشوراده اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده سایت پشتیبان طبیعت گردی شورای عالی زیرساخت ها خواهد شد بر اساس سال ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۸۶۲۸۴۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

سفر به کیش بهتر است یا قشم؟

کیش و قشم، از جزایر زیبای ایران در استان هرمزگان هستند که به‌عنوان محبوب‌ترین و پرترددترین مقاصد گردشگری محسوب می‌شوند. شگفتی‌های این دو شهر به‌گونه‌ای است که انتخاب یکی از آن‌ها، برای گذران تعطیلاتی مفرح و خاطره‌انگیز ممکن است کمی سخت باشد.

اگر شما نیز برای انتخاب مقصد سفر خود بین این دو شهر شگفت‌انگیز دچار تردید شده‌اید، بهتر است برای دانستن این موضوع که کیش بهتر است یا قشم، آن‌ها را از جنبه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید؛ به این شکل می‌توانید به‌راحتی و براساس سلیقه و روحیات خود به این سوال پاسخ دهید که برای مسافرت کیش بهتر است یا قشم. برای آشنایی بیشتر با این دو مقصد گردشگری بی‌نظیر و پرطرفدار، بهتر است با ادامه مطلب همراه باشید.

مقایسه سفر به کیش و قشم

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، باید برای یافتن پاسخ این سوال که برای تجربه سفری مهیج و به‌یادماندنی قشم بهتر است یا کیش، این دو شهر گردشگری را با یکدیگر مقایسه کنید. قبل از هر چیزی، باید این نکته اساسی را به خاطر داشته باشید که این دو شهر ساحلی چشم‌نواز، از بی‌نظیرترین مناطق گردشگری در کشور محسوب می‌شوند و امکان تجربه لحظات خاطره‌انگیز و متفاوتی را در اختیارتان قرار می‌دهند؛ همچنین انتخاب یکی از این دو شهر به‌عنوان مقصد سفر، بستگی زیادی به بودجه، روحیات، سلیقه و اولویت‌های شما دارد. در ادامه به فاکتورهای مهمی اشاره خواهیم کرد که به شما در تشخیص این موضوع که سفر به جزیره کیش بهتر است یا قشم، کمک می‌کند.

آب و هوای کیش بهتر است یا قشم

برای رسیدن به پاسخ این سوال که برای مسافرت کیش بهتر است یا قشم، بایستی ابتدا به شرایط آب‌وهوایی هر یک از این دو جزیره، توجه داشته باشید. شما قرار است، برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی و انجام تفریحات هیجان‌انگیز در طول سفر، در کیش یا قشم رفت‌وآمد داشته باشید و این فقط در شرایط آب‌وهوایی مطلوب امکان‌پذیر است. به‌طور کلی شرایط آب‌وهوایی دو جزیره کیش و قشم، تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد؛ زیرا هر دو شهر دارای موقعیت مکانی مشابهی هستند. هم کیش و هم قشم به‌دلیل قرارگیری در کنار آب‌های خلیج فارس، دارای آب‌وهوای شرجی هستند.

لازم به ذکر است نزدیکی به خط استوا، باعث شکل‌گیری آب‌وهوای گرمسیری در این دو جزیره شگفت‌انگیز شده است. این بدان معنا است که در قشم و کیش و در بیشتر ایام سال می‌توانید با لباس‌های تابستانی و خنک به گشت‌وگذار و تفریح بپردازید. البته باید بدانید که در فصول گرم سال، گرمای هوا در این دو شهر، طاقت‌فرسا و اذیت‌کننده خواهد بود؛ بنابراین بهترین زمان سفر به قشم و کیش، فصل‌های پاییز و زمستان و همچنین ماه اول فصل بهار است.

سواحل قشم بهتر است یا کیش

کیش یا قشم کدام بهتر است؟ اگر هنوز برای انتخاب مقصد سفر خود دچار تردید و سردرگمی هستید، توصیه می‌شود سواحل این دو جزیره زیبا را بررسی کنید؛ چراکه اکثر گردشگران برای تفریح در سواحل به این دو جزیره سفر می‌کنند. قدم زدن در ساحل و تماشای شگفتی‌های دریا برای هر گردشگری جذاب است، اما باید بدانید که حال‌وهوا و امکانات سواحل قشم و کیش، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که بهتر است پیش از انتخاب مقصد سفر با آن‌ها آشنا باشید؛ برای مثال، تعداد و تنوع کافه‌ها و رستوران‌ها و همچنین اقامتگاه‌ها در سواحل کیش بیشتر از قشم است.

اگر از آن دسته افراد هستید که از قدم زدن و یا انجام تفریحات آبی در سواحل خلوت لذت می‌برید، قشم گزینه بهتری برای شما خواهد بود؛ زیرا سواحل قشم نسبت به سواحل کیش، بکرتر و خلوت‌تر هستند. علاوه بر آن، تعداد سواحل و اسکله‌های تفریحی در قشم بیشتر از کیش است و این به‌دلیل مساحت بیشتر این شهر نسبت به کیش است؛ ازاین‌رو در قشم می‌توانید از جاهای دیدنی بکر و دنج متنوعی بازدید کنید که لحظات آرامش‌بخشی را برای‌تان فراهم می‌کنند. در این میان سواحل جزیره قشم امکان استفاده از پلاژهای اختصاصی در کنار سواحل را برای بانوان و آقایان ایجاد کرده است که می‌توانید از امکانات تفریحی مانند شنا، آفتاب گرفتن و… بهره ببرید.

جاذبه های گردشگری قشم بهتر است یا کیش

در تصمیم‌گیری برای سفر به قشم یا کیش، باید جاذبه‌های گردشگری این دو جزیره را نیز در نظر داشته باشید؛ زیرا شما قرار است در طول سفر خود لحظات خوش، مفرح و متفاوتی را در کنار دوستان و یا اعضای خانواده سپری کنید. جاهای دیدنی قشم، بیشتر شامل جذابیت‌ها و شگفتی‌های طبیعی و بکر است که برخی از آن‌ها در کمتر جایی از ایران، قابل مشاهده است. جالب است بدانید که برخی از پدیده‌های طبیعی موجود در جزیره قشم، طی میلیون‌ها سال ایجاد شده‌اند که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. در این میان جاذبه‌های گردشگری کیش که بیشتر آن توسط انسان ساخته شده، لوکس‌تر و مفرح‌تر است؛ به‌طور کلی در جزیره کیش، تمام آن چیزی که مقابل چشمان شما قرار خواهد گرفت، جدید، مدرن و لوکس محسوب می‌شود.

تور کیش برای سفر به زیباترین جزیره ایران

اگر برای گذران اوقات فراغت خود، جزیره رویایی و زیبای کیش را انتخاب کرده‌اید، باید برای رزرو تور گردشگری به مقصد کیش، اقدام کنید. از آنجایی که سفر به این جزیره شگفت‌انگیز، جزو سفرهای نسبتاً گران محسوب می‌شود، بهتر است به‌دنبال رزرو تور ارزان کیش، از سایت‌های معتبر در زمینه معرفی تورهای گردشگری مختلف باشید تا با کمترین هزینه بهترین نتیجه را کسب کنید. این کار به شما در تجربه سفری راحت، بی‌دغدغه و در عین حال مقرون‌به‌صرفه کمک می‌کند.

یکی از روش های رزرو تور کیش قیمت مناسب، انتخاب هتل هایی است که امکانات خاص و ویژه و ساحل اختصاصی ندارند اما در کل کیفیت و نوع خدمات کاملاً پاسخگوی انتظارات و نیاز شما خواهد بود. هتل های اقتصادی و قیمت مناسب مثل هتل ۳ ستاره پارس نیک، گاردنیا، آرامش، پارسیان، جام جم، آفتاب شرق و غیره را پیشنهاد می کنیم. بنابراین با اقامت در این هتل هم تور کیش را با قیمت مناسبتری رزرو کرده اید هم از اقامت خود لذت خواهید برد.

رزرو تور از اقامت ۲۴ و تجربه سفری خاطره انگیز

خرید تورهای گردشگری، بهترین و مطمئن‌ترین روش، برای سفر به هر جای ایران و جهان محسوب می‌شود؛ زیرا بهترین خدمات و بی‌نظیرین امکانات در اختیارتان قرار خواهد گرفت. اگر جزو کسانی هستید که به سفر و دیدن شهرها و کشورهای جدید علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما رزرو تور اقامت ۲۴ است که امکان بررسی تورهای گردشگری مختلف، قیمت، امکانات و خدمات هر کدام از آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تورهای گردشگری به دو صورت مستقل و گروهی قابل اجرا هستند. در تورهای گروهی برنامه‌ریزی سفر به یک مقصد خاص در بازه زمانی مشخص برای یک گروه با ظرفیت معین انجام شده است. شما با خرید تور گروهی از کلیه خدمات تور شامل محل اقامت، نوع حمل‌ونقل و گشت شهری آن همراه با یک گروه از گردشگران بهره‌مند خواهید شد. در مورد تور مستقل اما موضوع متفاوت است؛ با رزرو تور در این حالت، خدماتی مانند رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما یا قطار برای مقصد مورد نظر شما در بازه زمانی دلخواه‌تان به شما ارائه می‌شود. اگرچه برخی تورهای مستقل تخفیف‌هایی را نیز برای تفریحات گردشگری مقصد به عنوان آفر تور به مسافران ارائه می‌دهند.

سخن پایانی

اگر قصد دارید برای گذران اوقاتی خوش و مفرح به شهرهای ساحلی ایران سفر کنید، جزیره قشم و کیش بهترین گزینه پیش‌روی شما محسوب می‌شوند. مطمئناً این سوال ذهن شما را به خود مشغول کرده است که برای مسافرت کیش بهتر است یا قشم. آشنایی با تفاوت‌ها، ویژگی‌ها و جاذبه‌های گردشگری هر کدام از این دو جزیره زیبا به شما در تصمیم‌گیری به‌منظور تعیین مقصد سفر کمک می‌کند. اما در هر صورت به خاطر داشته باشید که همه چیز به سلیقه و علاقه شما بستگی خواهد داشت.

کد خبر 710001

دیگر خبرها

  • سفر به کیش بهتر است یا قشم؟
  • سرانه فضای اردوگاهی در گلستان پایین تر از سرانه کشوری است
  • کانال آشوراده بازگشایی و خلیج گرگان آبگیری می‌شود
  • چند گام مانده تا پایان انزوا و گوشه‌نشینی آشوراده
  • ببینید | پاسخ تند استاندار گلستان به درگیری لفظی مدیرکل میراث فرهنگی با یک محیط‌بان | اجازه نمی‌دهیم جلوی دستور رییس جمهور گرفته شود
  • تفاهم نامه سرمایه گذاری طرح طبیعت گردی آشوراده امضا شد
  • حامی محیط‌بانان هستم/ نظارت‌ها نباید منجر به تنش و درگیری شود
  • استاندار گلستان: اولین حامی محیط زیست در آشوراده هستم!
  • پیگیری توهین مدیرکل میراث فرهنگی گلستان به محیط‌بانان آشوراده
  • پیگیری توهین مدیرکل میراث گلستان به محیط‌بانان آشوراده توسط رییس حفاظت محیط زیست