Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایسنا»
2024-07-23@14:44:38 GMT

چرا مردم از بیمه عمر استقبال چندانی ندارند؟

تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۳۸۹۸۶۹۹

چرا مردم از بیمه عمر استقبال چندانی ندارند؟

ایسنا/اردبیل مدیر بیمه رازی استان اردبیل گفت: آمار بیمه‌نامه‌های عمر صادره در کشور و ضریب نفوذ آن نسبت به میزان جهانی و حتی برخی کشورهای هم‌تراز بسیار پایین‌تر است هرچند که در سال‌های اخیر فروش بیمه عمر افزایش داشته است اما هنوز با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد.

عباس اشجع در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نبود اطلاعات کافی، درآمد پایین، عدم اطمینان به شرکت‌های بیمه، دوراهی بانک و بیمه و مواردی ازاین‌دست از دلایل عدم نفوذ مناسب بیمه زندگی در کشور است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

وی با بیان اینکه طبق تحقیقات انجام شده؛ عوامل فردی مانند وضعیت تأهل، شغلی، میزان درآمد، سن و میزان آشنایی فرد با بیمه عمر و فروشنده‌های غیرحرفه‌ای بیمه از مؤثرترین عوامل مؤثر در ضریب نفوذ پایین بیمه عمر در کشور و به‌تبع آن در استان است، تصریح کرد: بیشتر افراد از مهم‌ترین دلایل عدم تمایلشان به خرید بیمه را بی‌اطلاعی یا اطلاعات نادرست شرایط بیمه‌نامه دانسته‌اند.

اشجع با بیان اینکه رشد پایین درآمد مردم، زندگی با فقر و کمبودِ دهک‌های پایین جامعه و البته تورم بالا از عواملی هستند که باعث می‌شوند مردم کمتر به فکر خرید بیمه عمر باشند، اضافه کرد: هرچقدر درآمد افراد پایین‌تر باشد؛ احتمال خرید بیمه عمر کمتر است و مردم به‌جای آینده‌نگری، بیش‌تر زمان حال را در نظر می‌گیرند.

این فعال حوزه بیمه اضافه کرد: بسیاری از مردم بر این باور هستند که وقتی سازمان تأمین اجتماعی و خدمات درمانی و صندوق‌های بازنشستگی هستند؛ چرا خود را بیمه عمر کنند.

به گفته مدیر بیمه رازی استان اردبیل، وجود این نوع بیمه‌ها خوب است ولی تورم و مشکلات مالی و اقتصادی روی این سازمان‌ها نیز تأثیر منفی گذاشته و گروهی معتقدند که توان پرداخت ندارند اما مستمری این سازمان‌ها، کفاف امرارمعاش افراد را نمی‌دهد پس برای رفاه خانواده، وجود یک بیمه‌نامه مکمل عمر و پس‌انداز ضروری است.

اشجع با بیان اینکه از عوامل دیگری کاهش نفوذ بیمه عمر، عدم اطمینان مردم به شرکت‌های بیمه است، گفت: سؤال اکثریت افراد، این است که اگر سال‌ها پول خود را در شرکت‌های بیمه سرمایه‌گذاری کنیم و شرکت ورشکست شد، چه کنیم، اصلاً آیا تضمینی وجود دارد که پول و سرمایه‌مان به ما بازگردد، یا این‌که شرکت‌های بیمه می‌توانند به تعهدات خود در آینده عمل کنند که تمامی سؤالات منطقی است اما باید بگوییم که جای نگرانی وجود ندارد، چراکه ۵۰ درصد حق بیمه‌های اشخاص، به‌حساب بیمه مرکزی (دولت) واریز می‌شود و این نهاد در هر شرایطی حتی ورشکستگی شرکت بیمه، مبلغ سرمایه‌گذاری و سود تضمینی را به افراد می‌دهد؛ پس جای نگرانی از این باب وجود ندارد.

دوراهی بانک و بیمه

این فعال صنعت بیمه اضافه کرد: در مورد توانایی عمل به تعهدات هم بیمه مرکزی هرسال یک سری معیار برای امتیازدهی شرکت‌های بیمه منتشر می‌کند که با چک کردن آن‌ها، به‌راحتی می‌توان تصمیم گرفت، مثلاً اگر توانگری شرکت بیمه در چند سال گذشته بالای ۱۰۰ بود، می‌تواند از پس تعهداتش بربیاید.

وی با بیان اینکه مقایسه ناعادلانه بانک و بیمه یکی دیگر از چالش‌هایی است که اکثراً با آن مواجه‌اند، تصریح کرد: اکثر مردم سوددهی بانک را به بیمه ترجیح می‌دهند چراکه معتقدند بانک‌ها سود بیش‌تری می‌دهند؛ آن‌هم به‌صورت ماهیانه و قابلیت نقدشوندگی بالاتری هم دارند که این خود، نقطه قوت بانک‌ها است ولی این را در نظر نمی‌گیرند که برای گرفتن سود قابل‌توجه، باید در ابتدا مبلغ زیادی را نزد بانک سپرده‌گذاری کنند که همه افراد این توانایی را ندارند، اما در بیمه عمر می‌توانند با پس‌اندازهای کوچک خود مثلاً ماهانه ۵۰ هزار تومان، هم تحت پوشش بیمه‌ای قرار بگیرند و هم در آینده مبلغ قابل‌توجهی را چه به‌صورت یکجا و چه به‌صورت مستمری، ماهانه دریافت خواهند کرد.

وی به فواید بیمه عمر در زمینه‌های مختلف اشاره کرد و ادامه داد: پرداخت خسارت در صورت نقص‌عضو و هزینه پزشکی در اثر بروز حادثه، پرداخت خسارت در صورت بروز امراض خاص یا بروز ازکارافتادگی به هر علت و مواردی ازاین‌دست از پوشش‌های اضافی بیمه عمر است و البته بیمه عمر پوشش‌های بیشتری می‌تواند داشته باشد و از شرکت بیمه‌ای به شرکت دیگر متفاوت است.

به گفته مدیر بیمه رازی استان اردبیل، بیمه عمر علاوه بر اینکه سرمایه‌گذاری مطمئنی برای آینده است، می‌تواند از ما در برابر حوادث مختلفی پشتیبانی کند؛ حوادثی که اگر پیش‌بینی نشده باشد ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد.

فواید بیمه عمر

وی اضافه کرد: افرادی که فقط می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند بهتر است پوشش‌های اضافی بیمه عمر را خریداری نکنند، زیرا بابت ریسکی که شرکت بیمه در برابر خسارات مختلف قبول می‌کند، از ارزش بازخرید بیمه می‌کاهد.

اشجع با اشاره به اینکه سود تضمینی بیمه عمر به‌صورت درصدی از سود به سرمایه اندوخته بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد، بیان کرد: این سود غالباً در سال‌های اول بیشتر است سپس به‌مرورزمان کم می‌شود و روی عدد مشخصی ثابت باقی می‌ماند.

وی با اشاره به اینکه سود مشارکت منافع همان سود حاصل از سرمایه‌گذاری شرکت بیمه است، گفت: در نهایت بیمه‌گزار با یک درصد سود روبرو است که این درصد مجموع سود تضمینی و مشارکت منافع است.

این فعال صنعت بیمه با اشاره به اینکه یکی از فواید بیمه عمر این است که به سرمایه عمر شما هیچ مالیاتی تعلق نمی‌گیرد، گفت: این مزیت مخصوصاً برای کسانی که می‌خواهند مبلغ بالایی را در بیمه عمر سرمایه‌گذاری کنند بسیار مفید است.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از فواید بیمه عمر تعیین ذی‌نفعان توسط خود بیمه‌گزار است که می‌تواند هر شخص دیگر فارغ از اینکه وراث یا غیر وارث باشد.

به گفته اشجع، قراردادهای بیمه عمر غالباً بین ۵ تا ۳۰ ساله است و بیمه‌گزار می‌تواند هر زمان که تمایل داشت قرارداد بیمه عمر خود را فسخ کند و ارزش بازخرید را دریافت کند.

منبع: ایسنا

کلیدواژه: استانی اجتماعی بيمه صنعت بیمه شرکت های بیمه سرمایه گذاری شرکت بیمه بیمه گزار

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۸۹۸۶۹۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

حماس از بیانیه چین استقبال کرد/ گامی مهم در مسیر وحدت ملی فلسطین

به گزارش خبرآنلاین «حسام بدران» رئیس دفتر روابط ملی و عضو دفتر سیاسی جنبش حماس اظهار داشت: بیانیه پکن یک گام مثبت در مسیر دستیابی به وحدت ملی فلسطین است و اهمیت آن از نظر مکان و دولت میزبان مهم است زیرا ما در مورد چین سخن می گوییم که از وزن بین المللی برخوردار و موضع آن در حمایت از مساله فلسطین محکم است.

وزیر امور خارجه چین امروز (سه‌شنبه) از توافق گروه‌های فلسطینی با تشکیل دولت آشتی و صدور بیانیه مشترک در پایان نشست دو روزه در پکن خبر داد.

به نقل از ایرنا بدران از تلاش های فراوان چین برای رسیدن به این توافق قدردانی کرد و افزود: پکن باتوجه به وزن و جایگاه خود برای اولین بار در این مسیر حرکت می کند و این چیزی است که ما به عنوان یک فلسطینی برای مقابله با سیاست انحصار طلبی آمریکا در قبال مساله فلسطین نیاز داریم زیرا دولت آمریکا در برابر هرگونه اجماع ملی فلسطینی ایستاده است و کاملاً مغرضانه عمل می کند و حتی در جنایات رژیم اشغالگر اسرائیل علیه مردم ما شریک است.

وی افزود: این توافق در زمان مهمی انجام می شود زیرا مردم فلسطین در معرض جنگ نسل کشی به ویژه در نوار غزه قرار دارند.

عضو دفتر سیاسی حماس اظهار داشت: مفاد بیانیه رسمی امضا شده توسط گروه های فلسطینی مشخص است و چیزی نیست که از دیروز تدوین و منتشر شده باشد.

بدران گفت: گروه های فلسطینی شرکت کننده در نشست پکن به مردم فلسطین به ویژه ساکنان نوار غزه به خاطر این مقاومت و پایداری درود فرستادند و از مقاومت فلسطین که برای گرفتن حق طبیعی ما در برابر رژیم اشغالگر اسرائیل تلاش می کند، قدردانی کردند.

وی اظهار داشت که گروه های فلسطینی در نشست پکن در مورد خواسته های فلسطینیان در رابطه با پایان دادن به جنگ و حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی و آتش بس و خروج کامل ارتش رژیم اسرائیل از نوار غزه، امدادرسانی و بازسازی توافق کردند.

عضو دفتر سیاسی حماس، تشکیل یک دولت اجماع ملی فلسطینی برای اداره امور مردم فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری و نظارت بر بازسازی نوار غزه و مهیا کردن شرایط برای انتخابات را از مهمترین محورهای این توافق بیان کرد و افزود: این همان موضع حماس بود که از اولین هفته های نبرد آن را ارایه و درباره آن فراخوان داد.

وی تاکید کرد: از نگاه حماس، این راه حل بهترین و مناسب ترین راه حل ملی برای وضعیت فلسطین پس از جنگ علیه غزه و سدی غیرقابل نفوذ در برابر همه مداخلات منطقه ای و بین المللی است که به دنبال تحمیل شرایطی برخلاف منافع مردم ما در اداره امور فلسطین پس از جنگ هستند.

بدران اشاره کرد که گروه های فلسطینی شرکت کننده در نشست پکن بر مقابله با توطئه های رژیم اشغالگر اسرائیل و مقابله با هتک حرمت مستمر مسجد الاقصی و مقابله با تلاش رژیم صهیونیستی برای یهودی سازی مقدسات اسلامی و مسیحی در شهر قدس تاکید کردند.

به گفته وی، آنها همچنین بر حمایت همه جانبه از اسیران زن و مرد فلسطینی که در زندان های دشمن صهیونیستی بصورت وحشیانه با آنها رفتار می شود و از حداقل حقوق انسانی و قانونی برخوردار نیستند، تاکید کردند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر 1935726

دیگر خبرها

  • حماس از بیانیه چین استقبال کرد/ گامی مهم در مسیر وحدت ملی فلسطین
  • افزایش سودآوری و کاهش زیان انباشته خبری خوش برای سهامداران سرمد
  • بیمه میهن روی ریل انضباط و ثبات
  • امیدواریم با راهبرد “فروش هوشمندانه” شاهد چشم انداز رشد ۱۴۰درصدی در سال ۱۴۰۳ باشیم
  • افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت در دستورکار بیمه سرمد قرار گرفت
  • استقبال شرکت‌های ریلی از اصلاح قیمت بلیت قطار
  • حفظ ارزش پول در طرح نوین بیمه‌ای زندگی کوثر
  • استقبال کم برنجکاران از بیمه محصولات کشاورزی
  • چرا نکونام علاقه‌ای به حفظ منتظر محمد ندارد؟
  • استقبال سرمایه‌گذاران برای ایجاد تأسیسات آبی در جنوب کشور