Web Analytics Made Easy - Statcounter

امیررضا احمدی؛ وقتی در آسمان کشتی ایران شروع به درخشش کرد، خیلی ها معتقد بودند ستاره ای از دیار لرستان به کشتی معرفی شده که می تواند سال های سال در دنیا پادشاهی کند؛ قهرمان کشتی فرنگی آسیا و جام جهانی از لرستان، که روزگاری در کشتی فرنگی ایران می درخشید و موفقیت های پیاپی کسب کرد. کشتی گیری که در نوجوانان، جوانان و بزرگسالان آسیا قهرمان شد، در جام جهانی به همراه تیم ملی کشتی فرنگی بر سکوی نخست ایستاد و یکی از امیدهای محمد بنا برای حضور در المپیک لندن بود.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

جایی که دقیقا نقطه شروع مشکلات، و عوض شدن مسیر این قهرمان بود. قاسمی در سال ۲۰۱۱، در ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی، در کنار نفراتی مانند حمید سوریان، امید نوروزی و... بود و قهرمان آسیا شد. درخشش او باعث شد تا محسن جزو امیدهای اصلی ایران برای موفقیت در المپیک لندن باشد اما روزگار خواب های تلخی برای او دیده بود.

تصادفی که سرنوشت موطلایی را عوض کرد

پسر موطلایی کشتی فرنگی، با آن چهره کودکانه و استایل مناسب، یکی از استعدادهای خوب کشتی به شمار می رفت اما در سال ۹۱، دچار یک سانحه رانندگی شد. این اتفاق باعث دوری او از کشتی و مشکلاتی روحی شد که محسن را به وادی اعتیاد کشاند اما قهرمان لرستانی هنوز هم دلش با کشتی بود. محسن در چند مرحله اقدام به ترک اعتیاد کرد و نهایتا بار آخر، آمده بود تا با عشق به کشتی و کمک از دایره طلایی، روحیه بگیرد و اعتیادش را کنار بگذارد. قاسمی وقتی در بهمن ۹۸ به کمپ ترک اعتیاد رفت، با فاجعه ای مواجه شد که دل هر انسانی را به درد می آورد.

ماجرا از چه قرار بود؟

ماجرای مرگ مغزی قاسمی، قصه ای است پر غصه؛ او وقتی در کمپ ترک اعتیاد بستری بود، توسط مدیران و مسئولان کمپ مورد ضرب و شتم شدید قرار می گیرد به طوری که در مستندی که از این موضوع تهیه شده، طبق گفته پزشکان او از ناحیه سر و گردن با ضربات شدید مواجه شده و بیش از ۳۰ ساعت در محلی رها شده که همین باعث می شود او دچار مرگ مغزی شود و به کما برود. طبق گفته پزشکان قانونی، او از ۲۶ ناحیه آسیب دیده و ضربات سختی به سرش وارد شده. مسئولان کمپ ابتدا این موارد را تکذیب می کنند اما به دستور مراجع قضایی، فیلم دوربین های کمپ ریکاوری می شود و در آن مشخص می شود که قاسمی چگونه مورد ضرب و شتم قرار گرفته. حالا با گذشت بیش از ۲ سال از این موضوع، پیگیری قضایی خانواده قاسمی به جایی نرسیده و محسن هم دیگر توانی برای ایستادن ندارد؛ پسر موطلایی کشتی فرنگی ایران که قرار بود از سکوی المپیک و جهان بالا برود، دچار مرگ مغزی و زندگی نباتی شده. به همین بهانه گفت و گویی با مرتضی قاسمی، برادر محسن انجام دادیم که در ادامه می خوانید؛

یادم می آید قبل از این اتفاقات، محسن به اردوی تیم ملی دعوت شد اما بعد از اینکه به لرستان برگشت و به کمپ رفت، این اتفاق افتاد.

بله؛ محمد بنا محسن را خیلی دوست داشت، او را به اردو دعوت کرد و محسن هم قصدش بازگشت به زندگی و کشتی بود. این بار تصمیم او جدی بود وآرزوها و انگیزه زیادی داشت. در آن زمان اما محمد بنا را به باد انتقاد گرفتند که اینجا را کمپ ترک اعتیاد کرده ای، کادرفنی  رئیس فدراسیون سابق و... با بنا جر و بحث می کنند که حق نداری چنین کاری انجام دهی و او باید برود. بنا این مسائل را از محسن پنهان کرده بود تا اینکه خود محسن فهمید. بنا هم گفته بود این پسر جوان است و سنی ندارد و باید به او روحیه بدهیم. الان پل های پشت سر این پسر خراب است و نباید او را رها کنیم و تنها امیدش را بگیریم و اگر برود دوباره همان مشکلات پیش می آید. نهایتا هم همان شد و وقتی محسن به بروجرد برگشت، دوباره آش همان آش بود و کاسه، همان کاسه.

بعد از آن شما خودتان محسن را به کمپ بردید؟

بله، بهمن ۹۸ محسن را به کمپ ترک اعتیاد بردیم و خیلی هم سفارش کردیم که مواظبش باشند. همیشه به آنجا سر می زدیم و پیگیر کارش بودیم. متاسفانه بر خلاف همه این سفارش ها، او را ضرب و شتم کردند، کتکش زدند، دست و پا و دهنش را بستند و مشکلاتی که پیش آمد.

مسئولان کمپ محسن را ضرب و شتم کردند یا دیگر افرادی که برای ترک اعتیاد به کمپ رفته بودند؟

خود مسئولان کمپ بودند. در مستندی هم که ساخته شده واقعا صحنه های دردناکی هست. آن ها به محسن حمله می کنند و دست و پایش را بلند می کنند و او را با چوب می زنند. خیلی از صحنه ها را هم اجازه ندادیم در مستند و آن فیلم پخش شود چون هر بار آن را می بینیم همه خانواده گریه می کنیم و نمی خواستم این تصاویر پخش شود. یک جا او را در حمام می برند و در آب می اندازند و واقعا زجرش می دهند. حتی وقتی محسن بی حال افتاده و در کما هست هم ولش نمی کنند و او را می زنند. وقتی او بی حال افتاده و شما او را زدید دیگر ولش کنید، چرا با پا روی سر و گردنش می روید؟

بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟ محسن را به بیمارستان نمی برند؟

بعد از آن او را می زنند و یک گوشه رهایش می کنند، چند پتو هم روی سرش می اندازند که دیگر نفس نکشد و بعد از ۳۰ ساعت محسن به مرکز درمانی رسانده می شود که کار از کار گذشته است. در مستند هم می بینید که پزشکان می گویند اگر محسن زودتر به مرکز درمانی رسانده می شد چنین اتفاقی نمی افتاد اما او یک گوشه رها می شود و دچار مرگ مغزی می شود.

بعد از آن محسن به کما رفت؟ چه مدت در کما بود؟

محسن بیش از دو ماه در کمای عمیق بود و بعد از آن وقتی چشم هایش را باز کرد، دچار مرگ مغزی و زندگی نباتی شد. پزشک هم در فیلم توضیح می دهد. بعد از این اتفاق، مسئولان کمپ فیلم دوربین را پاک کرده بودند، و قبل از اینکه ما یا پزشک فیلم را ببینیم، پزشک تشخیص داد که به محسن ضربه وارد شده و او را کتک زده اند که در حالت کما بوده و او را خفه کرده اند. در حالی که آن ها به ما گفتند محسن تشنج کرده و از پله افتاده. بعد از آن به دستور پلیس و مراجع قضایی فیلم ها ریکاوری شدند و دقیقا ماجرا همانی بود که پزشک تشخیص داده بود.

یعنی در آن مرکز پزشک و روانشناسی نبوده که در کنار افراد باشد که خودشان این طور به افراد حمله می کنند؟

اصلا این ها حق زدن ندارند؛ اما خب پزشک و روانشناس هم متاسفانه نداشتند.

پس از آن پیگیری قضایی و شکایت شما به کجا کشید؟

متاسفانه هیچ، الان آن سه نفر با وثیقه ۳۰ میلیونی آزادند. یک نفر را مرگ مغزی کرده اند و این وثیقه ناچیز برایشان تعیین شده. نکته دیگر اینکه هر سه نفر این افراد هم سابقه دار هستند اما به هر دلیلی تبرئه شده اند ولی ما تا آخرین لحظه که نفس داریم پیگیر هستیم و از آن ها نمی گذریم. چون برادر من مریض بوده و یک بیمار را نباید اینطور ضرب و شتم می کردند. قوه قضاییه نباید این ها را اینطور رها می کرد تا مجازات شوند. درد ما این است. محسن همان وقت ساعت ۱۲ شب سالم بوده و حرف می زند اما بعد از این ضرب و شتم یک گوشه می افتد و به کما می رود.خواهش من هم این است که رسانه ها و مسئولان، کنار محسن باشند. الان کسی نمی تواند محسن را به زندگی برگرداند اما این خواسته عمومی و خانواده کشتی است که ضاربان محسن چرا باید یک قهرمان را به این شکل اذیت کنند و مرگ مغزی شود اما آزاد باشند؟ یعنی در جایی که می خواستند به او زندگی ببخشند، ضرب و شتم اش کردند و دچار مرگ  مغزی شد؛ یعنی در مرکز بهبودی او را زدند، مواردی که اصلا با هم همخوانی ندارد.

خب به نظر خودتان چرا ماجرا تا حالا به جایی نرسیده؟

اگر این موضوع پیگیری شود، حداقل کمی از درد ما هم کم شود. این ها در بروجرد آشنا دارند و با پول و رابطه، موضوع را درست کرده اند. سابقه نداشته که در جامعه کسی را اینطور بزنند و آزاد آزاد برای خودشان بچرخند.

پس از آن محسن کامل دچار مرگ مغزی شده؟

بله کامل دچار زندگی نباتی شده است.

الان در خانه از او مراقبت می کنید یا در بیمارستان بستری است؟

بله در خانه شرایط آی سی یو را فراهم کرده ایم و تا زمانی که بتوانیم مراقبش هستیم.

درخواستی از مسئولان دارید؟

من از رئیس قوه قضاییه، مسئولان، دادستان کل کشور به عنوان مدعی العموم، آقای دبیر و وزیر ورزش می خواهم پیگیر این موضوع باشند؛ چون محسن روزگاری برای این کشور افتخار آفرینی کرده. محسن چندین سال عضو تیم ملی  کشتی بود، قهرمان آسیا و جهان شد، ما هم انتظار داریم دستگاه ها ورود کنند.  الان طوری شده که هرکس ما را می بیند می گوید با این همه مدارک چرا این ها آزادند؟ حتی وقتی حکم هم نداده اند یا باید زندان می رفتند یا یک وثیقه سنگین تعیین می شد نه یک وثیقه سی میلیونی!

کسی که مرگ مغزی شده را نباید با ضرب و شتم عادی مقایسه کنند و سی ملیون وثیقه تعیین شود. به نظرم این افکار عمومی را جریجه دار می کند و همه قهرمان های کشتی هم پیگیر آن هستند و معترض اند. در فیلم مستند هم چند قهرمان جهان اعتراض می کنند که همان طور که خبر ضرب و شتم در ایران و جهان پخش شده، باید مجازات هم به نحوی باشد که در همه ایران منتشر شود؛ این خواسته ما و جامعه کشتی است و تا آخر هم پیگیر آن هستیم و کوتاه نمی آییم.

۲۵۷ ۲۵۱

کد خبر 1582217 صرافی ارز دیجیتال

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: کشتی آزاد کشتی فرنگی فدراسیون کشتی حمید سوریان علیرضا دبیر حمید سجادی وزارت ورزش و جوانان محمد بنا کمپ ترک اعتیاد دچار مرگ مغزی مسئولان کمپ کشتی فرنگی ضرب و شتم بعد از آن تیم ملی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۹۱۹۴۳۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

(تصاویر) فاجعه سیل در عربستان سعودی؛ ۸ ساعت باران در جده بارید

بارش شدید باران باعث جاری شدن سیل در جده عربستان سعودی شد. بر اساس اطلاعات اولیه دو نفر در پی وقوع سیل در جده جان باختند.
به گزارش فرارو، طبق اعلام مقامات سعود یمیزان بارندگی که حدود ۸ ساعت به طول انجامید، بالاترین میزان مشاهده شده در جده از سال ۲۰۰۹ بوده است.

در تصاویری که از شبکه تلویزیونی الاخباریه عربستان پخش شد، مشاهده شد که بر اثر بارش شدید باران در خیابان‌های جده، گودال‌های زیادی آب تشکیل شده و ده‌ها خودرو در آب غرق شده‌اند.

سخنگوی مرکز ملی هواشناسی عربستان با بیان اینکه بارندگی‌ها در شهر جده بسیار شدید بوده است، اعلام کرد که این بارش حدود ۸ ساعت به طول انجامید که بالاترین میزان بارش در جده از سال ۲۰۰۹ است.

شهرداری مکه نیز اعلام کرد که آمادگی‌های خود را افزایش داده و ۱۰ هزار کارگر به شهرداری‌های منطقه منتقل شده اند.

سامانه هشدار زودهنگام مرکز ملی هواشناسی عربستان به دلیل بارش شدید باران، سطح هشدار را در جده به هشدار رساند.

به گزارش فرارو، تلویزیون العربیه عربستان سعودی نیز اعلام کرد که دستگاه‌های اجرایی در شهر جده تیم‌های خود را برای مواقع اضطراری بسیج کرده اند و تیم‌های میدانی در حال تلاش برای تخلیه سریع آب هستند. خبر‌ها حاکی از آن است که بر اثر بارش شدید باران در خیابان‌های جده خودرو‌های زیادی آسیب دیده اند.

بر اثر بارش شدید باران، بسیاری از راه‌ها و تونل‌ها در منطقه مکه مکرمه بسته شد و ۲ نفر در جده جان باختند.

یک روزنامه محلی نوشت: بارندگی و سیل روز پنج شنبه خاطرات تکان‌دهنده سیل ویرانگری را که دقیقا ۱۳ سال پیش در همین ماه در شهر جده رخ داد، زنده کرد.

دیگر خبرها

  • سکوت ادامه‌دار قهرمان دهه هشتادی کشتی جهان/ رحمان عموزاد مقصر است یا بانک شهر؟
  • آمار فاجعه‌بار تونس در جام‌جهانی؛ ۱۷ بازی و تنها ۲ کلین‌شیت!
  • فلج مغزی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟
  • جام جهانی کشتی آزاد| قهرمان ایرانی جهان به 97 کیلوگرم نمی‌رود/ تقابل یزدانی و قاسپمور برای 86 در المپیک؟!
  • (تصاویر) فاجعه سیل در عربستان سعودی؛ ۸ ساعت باران در جده بارید
  • وعده رویارویی قاسم‌پور و اسنایدر در آمریکا؛ UWWوزن قهرمان جهان را تغییر داد!
  • تویسرکان قهرمان مسابقات انتخابی کشتی فرنگی جوانان استان شد
  • روایت محسن اثیمی خبرنگار تسنیم در ورزشگاه احمد بی علی از دیدار ایران و ولز
  • قهرمان سنگین وزن کشتی جهان به دنبال انتقام از آکگول
  • نسخه قهرمان المپیک برای ملی‌پوش فوق سنگین وزنه‌برداری در پیکارهای جهانی