روند حذف نمایندگان ایران از لیگ قهرمانان آسیا که از تهران آغاز شد و تا مقر AFC تا کوالالامپور ادامه یافت، چگونه رخ داد؟ این سؤالی است که خبرگزاری تسنیم با اسناد به آن پاسخ داده است.

به گزارش تسنیم، چند ماهی است که عدم صدور مجوز حرفه‌ای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و حذف آنها از لیگ قهرمانان آسیا 2022 به یکی از چالش‌های بزرگ فوتبال ایران تبدیل شده است.

موضوعی که هرچه جلو‌تر می‌رویم ابعاد تازه‌‌تری از آن مشخص می‌شود. یکی از مهمترین اتفاقات رخ داده در این جریان صدور مجوز مشروط توسط فدراسیون فوتبال ایران برای سرخابی‌ها بود که در نهایت مشخص شد این مهلت «سرِ کاری» بوده است.

خبرنگار ما به بخش‌های قابل توجه‌ای از روند این جریان، (از حذف اولیه باشگاه‌ها تا صدور مجوز مشروط و در نهایت کشیده شدن ماجرا به کمیته انضباطی و اخلاق AFC) دسترسی پیدا کرده است.

گزارش زیر روایتی 2.5 ماهه از روند بررسی صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های ایرانی است (از اول آبان تا 16 دی‌ 1400). روایتی که از حذف استقلال و پرسپولیس توسط کمیته بدوی آغاز شد و به حذفِ‌ دوباره آنها و البته گل‌گهر توسط AFC انجامید. این روند بی‌خاصیت و سرِ کاری برای فوتبال ایران طی شد تا همچنان سؤالات زیادی در چرایی صدور مجوز مشروط، نقش سازمان لیگ و فدراسیون و دیگر ابهامات ماجرا در اذهان وجود داشته باشد. در زیر تمام ماجرا به صورت کامل و جز به جز تشریح شده است.

حذف استقلال و پرسپولیس با تصمیم کمیته بدوی

خبر‌های درِ گوشی در اواخر مهر‌ ماه از حذف استقلال و پرسپولیس از فصل پیش روی لیگ قهرمانان حکایت می‌کرد و همه منتظر وارد شدن شوکی بزرگ به فوتبال ایران بودند که البته بعد‌‌ها مشخص شد دل‌نگرانی‌ها بیراه نبوده و اتفاق بدی در حال رخ دادن است. کمیته بدوی فدراسیون فوتبال ایران در تاریخ 23 اکتبر 2021 (اول آبان 1400) در نامه‌‌هایی جداگانه، صلاحیت استقلال و پرسپولیس را برای دریافت مجوز حرفه‌ای 2022-2021 رد کرده‌ و این موضوع به اطلاع AFC هم رسیده است. (تصویر زیر)

تصویر مربوط به نامه کمیته بدوی فدراسیون فوتبال ایران که پرسپولیس و استقلال را فاقد صلاحیت لازم برای کسب مجوز حرفه‌ای اعلام کرده است.

در انتهای این نامه دلایل رد درخواست مجوز حرفه‌ای دو باشگاه تهرانی، به شرح زیر اعلام شده است:

1- چند مورد جزیی از مطالبات معوق که با وجود تحقق این امر و پرداخت، مدارک پرداختی به موقع ترجمه و ارائه نشده است.

2- عدم ارائه توضیحات و مدارک اضافی برای شفاف‌سازی برخی از اسناد بارگذاری شده در زمان تعیین شده توسط کمیته بدوی (FIB)

نکته‌ای که در این باره وجود دارد، این است که کمیته بدوی دلایل عدم صدور مجوز حرفه‌ای را عیناً برای هر دو باشگاه به صورت مشابه و بدون هیچ اختلافی حتی در نگارش ارسال کرده است، آن هم در حالی که وضعیت مالی دو باشگاه‌ها در آن مقطع با همدیگر کاملاً متفاوت بود. به طور مثال پنجره باشگاه پرسپولیس در آن زمان بسته ولی پنجره باشگاه استقلال باز بوده است.

جدا از این موضوع، حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان، در حالی در ابتدای آبان‌ماه رقم خورده که مسئولان فدراسیون فوتبال و کمیته‌های بدوی و استیناف در ابتدا AFC را عامل حذف باشگاه‌های ایرانی می‌دانستند و اعلام شده بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا روی نام این باشگاه‌ها خط قرمز کشیده است. ادعایی که با انتشار این نامه‌ها رد و مشخص می‌شود که در ابتدا کمیته بدوی درخواست حذف این باشگاه‌ها را داده است.

درخواست فرجام‌خواهی

بعد از تشخیص کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای ایران برای عدم صلاحیت استقلال و پرسپولیس در دریافت مجوز حرفه‌ای، این باشگاه‌ها رسماً درخواست تجدید نظر دادند تا کمیته استیناف درخواست آنها را مجددا بررسی کند.

تصاویر این نامه‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

صدور مجوز مشروط به استقلال و پرسپولیس از سوی کمیته استیناف

با فرجام‌خواهی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای به ریاست داریوش مصطفوی تشکیل جلسه داد و نتیجه آن، صدور حکمی عجیب بود. کمیته استیناف با تایید مواردی از کمبود‌ها در پرونده صدور مجوز حرفه‌ای سرخابی‌ها، برای این باشگاه‌ها «مجوز مشروط» یا همان «مجوز با پرداخت جریمه» صادر کرد و سه ماه به آنها فرصت داد تا ایرادها و کمبود‌ها را برطرف کنند.

در بخشی از نامه‌ای که با عنوان «تصمیم کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای» و با امضای حسن کامرانی‌فر دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران برای صدور مجوز مشروط (مجوز با پرداخت جریمه) در تاریخ 31 اکتبر 2021 (9 آبان 1400) به AFC ارسال شده، چنین آمده است:

«مقرر شد هر یک از باشگاه‌های فوق به دلیل عدم بارگذاری صورت‌های مالی، عدم ارائه گزارش حسابرسی و همچنین عدم ارائه گزارش جزییات بدهی به کارکنان و بازیکنان، به مبلغ 238.095 دلار آمریکا جریمه شوند. این تصمیم قطعی و غیر قابل بحث است.

با توجه به اینکه صورت‌های مالی هر دو باشگاه به موقع حسابرسی نشده، مجوز باشگاهی سال 2021 به صورت مشروط به باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس اعطا می‌شود و هر دو باشگاه مکلف هستند حداکثر ظرف مدت سه ماه نسبت به بازنگری و ارائه ناقصی مدارک اقدام و تأیید نهایی کمیته استیناف CLS (سیستم صدور مجوز باشگاهی) را دریافت کنند».

تصویر این نامه را در زیر می‌بینید:

این مجوز مشروط از سوی کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای در حالی در آبان‌ ماه صادر شد که با توجه به وجود ایرادهای اساسی و سطح یک در پرونده این دو باشگاه، این اقدام خلاف روند صحیح صدور مجوز حرفه‌ای در کنفدراسیون فوتبال آسیا بوده و در واقع چنین مهلتی به اشتباه داده شده است. نکته قابل توجه دیگر درن ظر گرفتن 238 هزار دلار جریمه برای هر یک از باشگاه‌ها از سوی فدراسیون فوتبال است تا این مجوز مشروط (یا مجوز با پرداخت جریمه) صادر شود. در حقیقت فدراسیون فوتبال برای مجوزی که منطقی و قانونی نبوده، خواهان پرداخت جریمه از سوی باشگاه‌ها شد.

در صورتجلسه کمیته استیناف مبلغ جریمه پرسپولیس و استقلال 238 هزار دلار اعلام شده است. فدراسیون فوتبال در نامه ارسالی به AFC جریمه یک میلیاردی را با ارز ترجیحی (4200 تومانی) محاسبه کرده که مبلغ آن یک میلیارد تومان است در حالی که با بدون در نظر گرفتن دلار 4200 تومانی و با نرخ روز ارز این مبلغ حدود 6 میلیارد و 350 میلیون تومان می‌شود.

صدور مجوز حرفه‌ای گل‌گهر

در همان تاریخ 31 اکتبر 2021 و بعد از بررسی کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای، فهرست وضعیت 16 باشگاه لیگ برتری ایران به امضای حسن کامرانی‌فر دبیرکل فدراسیون فوتبال، سعید عباسی رئیس کمیته بدوی مجوز حرفه‌ای و داریوش مصطفوی رئیس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای رسید. تصویر این نامه را در زیر مشاهده می‌کنید:

نکته قابل توجه در این فهرست علاوه بر حضور استقلال و پرسپولیس در رده دریافت مجوز مشروط این است که صلاحیت باشگاه گل‌گهر سیرجان برای دریافت مجوز حرفه‌ای و حضور در لیگ قهرمانان آسیا (بعد از حذف احتمالی استقلال و پرسپولیس) از سوی فدراسیون فوتبال ایران تایید و مجوز لازم اعطا شده اما در ادامه AFC مجوز این باشگاه را باطل کرد.

مسئولان فدراسیون فوتبال با استناد به حذف گل‌گهر اینگونه استدلال می‌کنند که نقشی در کنار گذاشته شدن استقلال و پرسپولیس ندارند در حالی که کمیته بدوی از ابتدا این دو تیم را بر خلاف گل‌گهر فاقد صلاحیت لازم برای کسب مجوز حرفه‌ای دانسته بود. در حقیقت حذف گل‌گهر توسط AFC رقم خورد اما استقلال و پرسپولیس از سوی کمیته بدوی فاقد شرایط لازم برای کسب مجوز حرفه‌ای تشخیص داده شدند.

ضرب‌العجل 5 روزه AFC برای راستی‌آزمایی

در تاریخ 22 دسامبر 2021 (اول دی 1400) و در حالی که هنوز بیش از یک ماه از مهلت کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای برای رفع نواقص و ایرادها زمان مانده بود، کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران خواهان ابطال مجوز حرفه‌ای استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر شد. AFC برای دریافت اطلاعات نهایی درباره باشگاه‌های تهرانی و اعلام تصمیم نهایی در قبال این باشگاه‌ها به فدراسیون ایران 5 روز مهلت داد. در نامه AFC به عدم رعایت برخی از معیارها و الزامات اجباری (A Criteria) از سوی استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر سیرجان اشاره شده بود. در این مرحله پروسه کنار گذاشتن تیم‌ها از لیگ قهرمانان تقریباً مسجل شده بود ولی بحث تخلف این باشگاه‌ها و مجموعه فدراسیون فوتبال در روند حرفه‌‌ای‌ سازی، منجر به تأخیر در اعلام نهایی این تصمیم شد.

حذف قطعی و ارجاع به کمیته انضباطی

AFC در نامه‌ای دیگر به فدراسیون فوتبال ایران و باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس و گل‌گهر اعلام کرد که روند بررسی پرونده صدور مجوز حرفه‌ای آنها، در اولین روز کاری سال جدید میلادی و در تاریخ 6 ژانویه 2022 (16 دی‌ ماه) برگزار خواهد شد، جلسه سرنوشت‌سازی که در نهایت منجر به حذف دوبارهِ استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان و برگشت به پله اول شد. علاوه بر این گل‌گهر که از سوی کمیته‌های بدوی و استیناف موفق به دریافت مجوز حرفه‌ای شده بود، به جمع سرخابی‌ها در قسمت «رد شده‌ها» پیوست.

در بخشی از بیانیه AFC که در تاریخ 7 ژانویه منتشر شده آمده بود: «کمیته مستقل کنترل کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم به لغو مجوز حضور سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و گل‌گهر سیرجان در لیگ قهرمانان به دلیل نداشتن مجوز حرفه‌ای مطابق بند‌های 14.4 و 14.5 اساسنامه صدور مجوز حرفه‌ای، گرفته است».

همچنین پرونده این سه باشگاه به دبیرخانه کمیته انضباطی و اخلاق کنفدراسیون فوتبال آسیا برای بررسی و اقدام ارجاع داده شد و این یعنی کار این باشگاه‌ها و فدراسیون و دیگر ارکان فوتبال ایران از روند حرفه‌ای سازی خارج و به ارکان قضایی برای اعمال محرومیت و جریمه‌‌های آینده احتمالی سپرده شده است.

سه باشگاه‌ فوق چند روزی برای تجدید‌نظر در آخرین رأی AFC زمان دارند اما این مهلت به معنی اینکه باید امیدی برای بازگشت این تیم‌ها به لیگ قهرمانان آسیا داشته باشیم نیست و بیشتر می‌تواند در بُعد حقوقی و نحوه ارجاع پرونده‌ها به کمیته‌های انضباطی و اخلاق AFC تاثیرگذار باشد.

تصویر رأی نهایی AFC به شرح زیر است:عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۱۲۰۵۵۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کمیسیون تلفیق سقف پاداش پایان خدمت کارکنان دولت را ۴۷۲ میلیون تومان تعیین کرد

سود ۶۰۰ هزار تومانی سهام عدالت تا پایان سال واریز می‌شود

اخباری به جای بیرانوند به اردوی تیم ملی دعوت شد

خبر مهم درباره یارانه معیشتی و نقدی/ یارانه ٨٠٠هزار تومانی قطعی شد

مهاجم تیم ملی با لباس عزا گل زد / مردم بوشهر به احترامطارمی شادی نکردند

خبر بعدی:

۱۰ ایستگاه خاطره‌انگیز برای قوی سپید/از آتش‌بازی ملوان در آسیا تا گربه سیاه استقلال

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، نتایج خوب ملوان و صدرنشینی در لیگ دسته اول، هواداران این تیم و همچنین اهالی فوتبال کشور را امیدوار کرده تا پس از سال‌ها دوباره شاهد حضور قوی سپید در لیگ حرفه‌ای باشند. همکاری خوب پژمان نوری و مازیار زارع شرایط بسیار خوبی را برای ملوان ایجاد کرده تا این تیم که در لیگ پانزدهم با بالاترین سطح فوتبال کشور خداحافظی کرد، مسیر همواری را برای صعود پیش روی خودش ببیند و شور و هیجان شمالی را در جامعه فوتبال بیشتر کند.

به همین خاطر در زیر نگاهی داریم به ۱۰ مقطع خاطره انگیز ملوان در فوتبال کشور که هرکدام خاطرات ریز و درشت زیادی را در دل خودشان دارند:

*۱) فینال جام حذفی ۱۳۵۵

اولین دوره جام حذفی کاملا به کام قوی سپید انزلی بود. چهارم دی ۱۳۵۵ تیم شمالی در امجدیه‌ برفی و با حضور ۱۵هزار تماشاگر ۴ بر یک تراکتور تبریز را شکست داد تا اولین عنوان قهرمانی جام حذفی را به نام خودش ثبت کند. عزیز اسپندار و علی نیاکانی هرکدام ۲ گل زدند تا در مقابل تک گل عبدالله محسنی زاده ۴ بریک تراکتور را شکست بدهند. ملوان در راه این قهرمانی نیروی اهواز، صنعت نفت آبادان، شهباز تهران و رستاخیز خرمشهر را حذف کرده بود. تاج و پرسپولیس در این دوره در مرحله یک شانزدهم نهایی حذف شدند. پاس نیز در نیمه نهایی مقابل تراکتور شکست خورد. در این سال ملوان عنوان بهترین تیم شهرستانی در لیگ را نیز به خود اختصاص داد.

*۲) ۱۰سال بعد، بازهم قهرمانی حذفی

دومین حضور ملوان در فینال جام حذفی بازهم با قهرمانی همراه شد. در دوره قبلی که آخرین دوره قبل از انقلاب بود، ملوان هرچند که در لیگ بهترین تیم شهرستانی شد و عزیز اسپندار را با ۱۶گل به عنوان آقای گل کشور معرفی کرد اما در نیمه نهایی جام حذفی و در ضربات پنالتی به تاج باخت تا آبی‌های تهران به در فینال با عبور از هما به قهرمانی برسند.

اما در اولین دوره پس از انقلاب(۱۳۶۵)، ملوان در نیمه نهایی تام اصفهان را حذف کرد تا در فینال حریف خیبر شود. خیبر در یک چهارم نهایی پرسپولیس را حذف کرده بود اما در فینال با دوگل محمد احمد زاده و سیروس قایقران مغلوب شد تا قوی سپید اولین قهرمان بعد از انقلاب باشد. بعد از این قهرمانی، ملوان جواز حضور در جام باشگاه‌های آسیا که اکنون به آن لیگ قهرمانان گفته می‌شود را به دست آورد.

*۳) آتشبازی قایقران و احمدزاده در بازی قاره‌ای

ملوان در سال ۱۹۸۶، با تیم‌های ساندرز سریلانکا، حبیب بانک پاکستان و ویکتوری مالدیو در گروه چهارم جام باشگاه‌های آسیا بازی کرد. ملوان و ساندرز به مرحله بعد صعود کردند. تیم ایرانی در این گروه ۷ بر صفر (قایقران۳، محمدیان، احمدزاده، اسپندار و قنبرنژاد) نماینده پاکستان را شکست داد. مقابل ساندرز با تساوی یک-یک متوقف شد (قایقران) و در آخرین بازی نیز ویکتوری را با ۱۲ گل )قایقران۴، احمدزاده۳، اسپندار۲، محمدیان، دلخوش و قنبرنژاد) در هم کوبید. تیم ایرانی در دور بعد با تیم‌های الهلال عربستان و الشرطه یمن همگروه شد اما به دلیل شرایط بین الملی حاکم، در این مسابقات شرکت نکرد.

*۴) فینال تلخ و اولین قهرمانی پرسپولیس

سال۱۳۶۶، ملوان باز هم فینالیست حذفی شد. تیم شمالی در دو بازی رفت و برگشت نیمه‌نهایی مقابل استقلال تساوی ۲-۲ و برد یک بر صفر را به ثبت رساند تا حریف پرسپولیس در فینال شود. شاگردان علی پروین سازمان گوشت اصفهان، ماشین سازی تبریز، استقامت یزد و دارایی تهران را کنار زدند. فینال در دو بازی رفت و برگشت در ورزشگاه آزادی برگزار شد. در بازی رفت پرسپولیس با تک گل محمدحسن انصاری‌فر برنده شد و بازی برگشت هم با تساوی بدون گل به پایان رسید تا پرسپولیس برای اولین بار قهرمان جام حذفی شود و نماینده ایران در جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۸۹ باشد. ملوان در دوره بعدی جام حذفی نیز به فینال رسید اما در دو بازی رفت و برگشت برد ۳ بریک و باخت ۴ بر صفر را مقابل شاهین اهواز ثبت کرد تا بازهم نایب قهرمان شود.

*۵) آخرین قهرمان دهه۶۰

فینالیست شدن ملوان تبدیل به یک سنت شده بود و در سال۱۳۶۹ بازهم تیم محبوب انزلی به بازی آخر جام حذفی رسید. ملوان در نیمه نهایی پرسپولیس را حذف کرد و استقلال هم پاس را کنار زد تا آخرین فینال دهه۶۰ با حضور این دو تیم برگزار شود.  ۲۶اسفند در ورزشگاه آزادی و با داوری حسین خوشخوان نتیجه بازی در ۱۲۰ دقیقه صفر-صفر شد تا ضیافت پنالتی ها تعیین کننده برنده باشد. به جز شاهرخ بیانی، بازیکنان هردو تیم پنالتی‌های خودشان را گل کردند (۵-۶) تا به این ترتیب قوی سپید انزلی با یک قهرمانی به استقبال نوروز و دهه۷۰ برود. در فینال دوره بعدی نیز ملوان حاضر بود اما این بار جام به پرسپولیس رسید.

*۶) سرنوشت‌ساز در معرفی اولین قهرمان لیگ حرفه‌ای

در آرخین روز از اولین دوره لیگ حرفه‌ای استقلال در تختی انزلی به مصاف ملوان رفت و پرسپولیس هم در آزادی میزبان فجر سپاسی بود. استقلال با ۴۸ امتیاز در صدر جدول بود و برای قهرمانی تنها به یک تساوی نیاز داشت. پرسپولیس نیز با ۴۶ امتیاز تیم دوم جدول بود. بابک پورغلامی در دقیقه۳۲ دروازه استقلال را باز کرد و ابراهیم اسدی نیز در دقیقه۶۲ گل برتری شاگردان پروین را به ثمر رساند. به این ترتیب استقلال قهرمانی در اولین دوره لیگ برتر را از دست داد که آخرین دوره سرمربیگری شادروان منصور پورحیدری شد. سال‌ها بعد از سوی برخی اعضای استقلال عنوان شد که پیش از بازی با ملوان بازیکنان تیم به دلیل اینکه قهرمانی را مسجل می‌دانستند به اسب سواری پرداختند که باعث شد درون زمین آمادگی بدنی لازم را نداشته باشند. به هر ترتیب ملوان با انگیزه، زخم کاری بزرگی به استقلال زد و این اتفاق، نقطه مهم و پررنگی در تاریخ فوتبال کشور شد.

*۷) گلباران تیم تهرانی توسط پدیده لیگ

ملوان در دومین دوره لیگ برتر به همراه صنعت نفت آبادان، به لیگ دسته اول سقوط کرد اما در سومین دوره لیگ یک به نایب قهرمانی رسید تا بعد از صبا باتری دوباره راهی لیگ برتر شود. این آخرین صعود ملوان به لیگ برتر بود. قوی سپید انزلی در برگشت به بالاترین سطح فوتبال کشور بالاتر از تیم‌هایی مانند ابومسلم، صباباتری(قهرمان جام حذفی)، سپاهان، فجرسپاسی و سایپا در رتبه هفتم بایستد و عنوان پدیده لیگ(۸۳-۸۴) را به خودش اختصاص بدهد. ملوان در این فصل نتایج خیلی خوبی گرفت اما بهترین و پررنگ‌ترین برد این تیم نتیجه ۵ بر صفر مقابل سایپا بود درحالیکه سایپا با پیروزی ۴ بر یک مقابل سپاهان بهترین برد بیرون از خانه این فصل را به ثبت رسانده بود.

*۸) درخشش سفرکرده‌ها در اولین فینال دهه ۹۰

آخرین درخشش ملوان در جام حذفی، اولین فینال دهه۹۰ بود. تیم شمالی در خرداد ۱۳۹۰ حریف پرسپولیسِ علی دایی شد. ملوان در مسیر فینال ایران جوان، فولاد نطنز، تراکتور و استقلال را حذف کرد. پرسپولیس نیز نفت محمودآباد، داماش گیلان، سپاهان و فولاد خوزستان را کنار زد. دو بازی رفت و برگشت تعیین کنده قهرمان بود. در بازی اول و در ورزشگاه آزادی، پرسپولیس در حضور بیش از ۸۰هزار تماشاگر و با داوری علیرضا فغانی ۴بر۲ برنده شد که یکی از گل‌ها توسط هادی نوروزی به ثمر رسید. در بازی برگشت با داوری هدایت ممبینی و با حضور ۲۰هزار تماشاگر در ورزشگاه تختی انزلی، ملوان با تک گل مهرداد اولادی حریف خودش را شکست داد اما در مجموع پرسپولیس با نتیجه ۴بر۳ پنجمین قهرمانی حذفی خودش را ثبت کرد.

*۹) ملوان اسکوچیچ علیه استقلال ژنرال

بهمن ۱۳۹۲، ملوان میزبان استقلال در هفته ۲۷ لیگ برتر بود. برد در این بازی استقلال را به صدر برساند اما بازهم قوی سپید تبدیل به دیوار انزلی در راه قهرمانی استقلال شد. ملوان با هدایت دراگان اسکوچیچ ۴ بر ۲ استقلال را شکست داد تا استقلال صدرنشینی را از دست بدهد و با ۵۰ امتیاز پشت سر فولاد قرار بگیرد. محمد مایلی کهن در اعتراض به صحبت‌های علی دایی با لباس پاکبانان شهرداری در ورزشگاه تختی حاضر شد. در پایان فصل ۹۳-۹۲  فولاد، پرسپولیس و نفت تهران اول تا سوم شدند. استقلال که قهرمان دوره قبل بود در رده پنجم قرار گرفت و ملوان نیز تیم هفتم جدول شد.

*۱۰) پژمان و مازیار علیه پرسپولیس

هفته نوزدهم لیگ برتر در فصل ۹۴-۹۳ چهارمین باخت پیاپی پرسپولیس مقابل ملوان سخت کوش رقم خورد. در این بازی پژمان نوری در دقیقه۱۷ تیم مهمان را پیش انداخت. در ادامه حملات همه جانبه پرسپولیس بی نتیجه ماندند تا اینکه در دقیقه۸۵ توسط دروازه‌بان ملوان سرنگون شد تا محسن ترکی بی درنگ نقطه پنالتی را نشان بدهد. اخراج دروازه‌بان ملوان باعث شد مازیار زارع دستکش ها را دستش کند و درون دروازه بایستد. او پنالتی گابریل را مهار کرد تا یک برد تاریخی برای ملوان در ورزشگاه آزادی ثبت شود. ملوان در آن فصل به سختی در لیگ باقی ماند و پرسپولیس نیز به رتبه هشتم رضایت داد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • وعده تکراری وزارت ورزش و جوانان به کنفدراسیون فوتبال آسیا
  • سیروان خسروی و سارا بهرامی در پشت صحنه سریال «حرفه‌ای»
  • ۱۰ ایستگاه خاطره‌انگیز برای قوی سپید/از آتش‌بازی ملوان در آسیا تا گربه سیاه استقلال
  • حذف سرخابی ها از آسیا نتیجه اخبار غلط تریبون دارهای داخلی بود
  • رسمی ؛ واکنش رئیس فدراسیون فوتبال به رای کمیته استیناف درباره پرونده جنجالی بازیکن گابنی گل گهر + سند
  • قمی به نمایندگان مجلس: اگر دغدغه هایتان مردم است حقوق هایتان را کم کنید!
  • عزیزی خادم: در بحث حرفه ای سازی و کمیته بدوی بسیار جدی هستیم
  • واکنش صفحات AFC و لیگ قهرمانان اروپا به صعود ایران به جام جهانی
  • نمایندگان برای کاهش مشکلات حقوق کمتری دریافت کنند
  • کلاف سردرگم در پرونده بازیکن گابنی / گزارش رسانه داخلی
دیگران می‌خوانند: