فرارو- دکتر کنت دکلوا، روانپزشک وزارت امور خارجه امریکا از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۶ میلادی و در حال حاضر استادیار روانپزشکی در در مرکز درمانی جنوب غربی "یو تی" در تگزاس است. او یکی از اعضای ارشد بنیاد جورج اچ دابلیو بوش برای روابط امریکا و چین بوده است.

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه هرگز در دوره مذاکرات عالی دانشکده بازرگانی هاروارد شرکت نکرده، اما در بحران کنونی اوکراین عملکرد درخشانی را از خود نشان داده و بله، او می‌تواند یکی دو نکته را به بهترین اساتید هاروارد آموزش دهد.

پوتین با بهره گیری از ترکیبی استادانه از استراتژی بلند مدت، دستاورد‌های تاکتیکی، تاکتیک‌های منطقه خاکستری، جنگ ترکیبی و مدیریت فضای اطلاعاتی به این موفقیت دست یافته، اقداماتی که می‌توانند به عنوان یک مطالعه موردی در سمیناری در هاروارد درباره چگونگی انجام بهترین مذاکره از موضع قدرت و همزمان دستیابی به اهداف طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرند. درک چنین مفاهیمی می‌تواند برای پرزیدنت بایدن و متحدان امریکا در ناتو که در حال بررسی گام و مراحل بعدی هستند، سودمند باشد.

دشمنان ایجاد کننده اختلال مانند پوتین اغلب به راحتی دست کم گرفته می‌شوند. پوتین خود را "متخصص در روابط انسانی" توصیف کرده است. او به خوبی توسط "کا گ ب" آموزش دیده و به یک بازیگر سیاسی بیرحم و بسیار استراتژیست و در عین حال منطقی تبدیل شده است. پوتین مدت زمانی است که از طریق ابزار‌ها و دکترین قرن بیست و یکمی با استفاده از مجموعه عظیمی از استعدادها، سرمایه‌ها و مناطق خاکستری و رویکرد‌های دولتی با جنگ سرد تازه مقابله کرده است.

این استراتژی‌ها شامل استفاده از ابزار‌های نظامی، اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک، سایبری و اطلاعاتی و امنیتی برای غلبه بر درگیری‌های ترکیبی بوده اند. واکنش غرب (در رابطه با اوکراین) تقویت اتحاد‌هایی مانند اتحادیه اروپا و ناتو بوده است با این تصور که نمایش قدرت دیپلماتیک همراه با تهدید روسیه به اعمال تحریم‌های شدید اقتصادی از جمله مجازات‌های سوئیفت ممکن است به نوعی مانع از ادامه پیش روی پوتین شوند. با این وجود، متاسفانه پس از تصرف کریمه در سال ۲۰۱۴ میلادی و درگیری‌های پس از آن در دونباس در شرق اوکراین تحریم هیچ کاری برای خنثی کردن تاکتیک‌های تهاجمی و رفتار سیاسی پوتین انجام نداده است.

با توجه به آن که مخالفان امریکا و رهبران آن از جمله پوتین، شی، کیم و مقام‌های ایرانی درک شان از اقدامات بایدن نمایش ضعف سیاسی امریکا است و هم چنین، بدان خاطر که اتحادیه اروپا و ناتو در اجرای تعهدات شان جدی نبوده اند (توجه داشته باشیم که "شولتز" صدراعظم آلمان آزموده نشده و تازه به قدرت رسیده و مکرون رئیس جمهوری فرانسه در سال ۲۰۲۲ میلادی با انتخابات برای انتخاب مجدد مواجه خواهد بود) پوتین احتمالا ترسی از اتحادیه اروپا یا ناتو ندارد. با توجه به سرمایه‌های سرسام آور روسیه که در بانک‌های بریتانیایی و اروپایی و سایر موسسات مالی سرمایه گذاری شده اند، پوتین متوجه می‌شود که دست برتر را دارد و پیش‌تر به نوعی پیروزی دست یافته است و تحریم‌های مرتبط با سوئیفت برای غرب کارساز نخواهند بود.

هم چنین، اظهارات اخیر بایدن مبنی بر آن که امریکا و ناتو به اوکراین نیرو اعزام نخواهند کرد نیز بیش از پیش به پوتین احساس قدرتمند بودن را بخشیده است. علاوه بر آن، بایدن هنوز سفیر بعدی امریکا در اوکراین را معرفی نکرده است. فقدان پیشرفت در مذاکرات فعلی امریکا و روسیه و مذاکرات ناتو با روسیه به دلیل مواضع سرسختانه‌ای که دو طرف دارند و نکاتی که به سبک دوره جنگ سرد بیان می‌کنند، جای تعجبی ندارد.

پوتین به طور علنی و مکرر خطوط قرمز خود را ترسیم کرده است، این که اوکراین هرگز نباید اجازه داشته باشد به ناتو بپیوندد. بنابراین، اقدام احتمالی او لزوما تهاجم به اوکراین نیست بلکه ادامه فشار‌های مختلف ترکیبی و استفاده از کارت منطقه خاکستری است تا موضع طرف مقابل تضعیف شود. در حالی که پوتین با عزم و اراده از خطوط قرمز خود دفاع می‌کند او با خطری متوجه است که می‌توان از آن تحت عنوان "هراس کشور‌های همسایه درباره خطر تجاوز امپراتوری" یاد کرد. اگر روسیه تهاجمی نظامی را علیه اوکراین انجام دهد، این موضوع می‌تواند منجر به تمایل همسایگان سابقا بی طرف مانند سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو شود. این یک ضرر بزرگ برای پوتین خواهد بود و مزیت قابل توجه او را در مناقشه فعلی خنثی خواهد ساخت.

بایدن بر عزم امریکا و ناتو در مذاکرات فعلی تاکید کرده است. افسوس که به نظر می‌رسد مذاکرات به بن بست رسیده است و دو طرف مواضع سخت گیرانه و حتی ناممکنی را مطرح می‌کنند. پوچ گرا بودن و فکر کردن در این باره که پوتین صرفا بدون توجه به هزینه‌های روسیه دستور حمله به اوکراین را خواهد داد، کار آسانی است. با این وجود، چنین دیدگاهی اصل مطلب را نادیده می‌گیرد و بیش از اندازه به تاکتیک‌های سنتی مذاکرات جنگ سرد متکی است. هم چنین، منتقدانی هستند که باور دارند اگر امروز ترامپ در قدرت باقی مانده بود مذاکرات با روسیه بیش‌تر امکان پذیر و موفقیت آمیز بود. بله، پوتین حتی می‌تواند "هنر معامله" (اشاره به کتابی نوشته شده توسط ترامپ با همین عنوان در سال ۱۹۸۷ میلادی) را بپذیرد.

بایدن ممکن است از طریق ایجاد پارادوکس (تناقض) و حرکات غیر قابل پیش بینی مشابه ترامپ نکاتی را از رئیس جمهوری پیشین وام گیرد و در مذاکره با پوتین از آن استفاده کند. بایدن باید یک فرستاده ویژه در سطح بالا (ترجیحا رئیس جمهوری سابق، معاون رئیس جمهور یا یک سناتور) را در چنین نقشی منصوب کند و اگر آن شخص جمهوری خواه باشد عزم و اراده بیش تری از خود نشان خواهد داد.

این وضعیت به پوتین احساس احترام و عزت می‌بخشد و این همان چیزی است که او و روسیه در نابسامانی تازه و پیچیده پس از جنگ سرد به شدت آرزوی آن را دارند. این وضعیت به پوتین اجازه خواهد داد تا راه حلی را بیابد که وجهه اش نیز نزد نخبگان و مخاطبان داخلی روسیه حفظ شده و جذاب باقی بماند چرا که طبق نظرسنجی‌های تازه صورت گرفته در روسیه اکثریت روس‌ها تمایلی به جنگ ندارند. قمار پوتین بر سر اوکراین می‌تواند مطالعه‌ای موردی در دوره درسی مذاکره هاروارد باشد. پوتین و بایدن هر دو می‌توانند به جهان نشان دهند که در درگیری‌های پیچیده امروزی قرن بیست و یکمی مانند اوکراین به کار گیری دیپلماسی از موضع قدرت ضروری‌تر از هر چیز دیگری است.

منبع: اندیشکده سیفر

ترجمه: فرارو

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فرارو

کلیدواژه: پوتین روسیه رئیس جمهوری جنگ سرد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۱۳۵۹۹۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فوری/ حداقل حقوق کارکنان برای سال آینده چقدر شد؟

شوک کرونا به اردو - احتمال غیبت دو ستاره اصلی

قیمت سکه و قیمت طلا امروز دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ +جدول

احتمال افزایش یارانه نقدی در سال آینده

زلزله بار دیگر مدارس برخی از نواحی آذربایجان‌شرقی را تعطیل کرد

خبر بعدی:

هدف پوتین قطع کردن دست آمریکا از اروپاست

آفتاب‌‌نیوز :

فیونا هیل، کارشناس انستیتوی بروکینگز که سابقه خدمت به عنون افسر اطلاعات ملی آمریکا در امور روسیه و اوراسیا را داشته و مدیر ارشد امور اروپا و روسیه در شورای امنیت ملی آمریکا بوده در تحلیلی در نشریه نیویورک تایمز می‌نویسد: «پوتین عصبانی بود؛ ناتو به تازگی اعلام کرده بود که اوکراین و گرجستان در نهایت به این ائتلاف خواهند پیوست. این اعلامیه یک فرمول برای سازش و رفع نگرانی‌های متحدان اروپایی بود. یک وعده صریح برای پیوستن آن‌ها به این بلوک، اما بدون ارائه جدول زمانی مشخص برای عضویت.

در آن زمان، من افسر اطلاعات ملی آمریکا در حوزه روسیه و اوراسیا و بخشی از تیم ارائه‌دهنده گزارش‌های این حوزه‌ها به بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا بودم. ما به او هشدار دادیم که پوتین گام‌ها برای نزدیک‌تر کردن اوکراین و گرجستان به ناتو را به‌عنوان اقدامی تحریک‌آمیز در نظر گرفته و این مساله احتمالا روسیه را به دست زدن به اقدام نظامی پیشگیرانه تحریک می‌کند. اما در نهایت، هشدار‌های ما مورد توجه قرار نگرفتند.

‌چهار ماه بعد از آن در اوت ۲۰۰۸ روسیه به گرجستان حمله کرد. اوکراین پیام روسیه را بلند و صریح دریافت کرد. این کشور بعد از آن تا چند سال از عضویت در ناتو عقب‌نشینی کرد. اما اوکراین در سال ۲۰۱۴ خواستار امضای یک توافق شراکت با اتحادیه اروپا شده با این تصور که این موضوع می‌تواند یک مسیر امن‌تر برای نزدیک‌تر شدن به غرب باشد. مسکو دوباره واکنش نشان داده و اوکراین را به تلاش برای جستجوی یک در پشتی برای رسیدن به ناتو متهم کرده و به سراغ ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به خاک خود رفته و یک جنگ نیابتی ادامه‌دار را در منطقه دونباس در جنوب شرق اوکراین شروع کرد. واکنش‌های خاموش غرب به هر دو حمله رخ داده در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴ پوتین را جسور کرد.

این بار، هدف پوتین بزرگتر از بستن "در‌های باز" ناتو به روی اوکراین و گرفتن اراضی بیشتر است – او می‌خواهد آمریکا را از اروپا بیرون کند. همینطور ممکن است بگوید "خداحافظ آمریکا! حواست باشد موقع خروج به در نخوری! "

در دهه ۱۹۹۰، آمریکا و ناتو، روسیه را مجبور کردند که بقایای ارتش شوروی را از پایگاه‌های خود در اروپای شرقی، آلمان و کشور‌های حوزه بالتیک خارج کند. پوتین می‌خواهد که آمریکا نیز همین رنج مشابه را بکشد. از دیدگاه روسیه، دردسر‌های داخلی آمریکا پس از چهار سال ریاست جمهوری فاجعه‌بار دونالد ترامپ و همچنین شکاف‌هایی که او با متحدان کشورش ایجاد کرد و سپس خروج شتاب‌زده آمریکا از افغانستان، نشان‌دهنده ضعف است. پوتین امیدوار است که اگر روسیه بتواند به اندازه کافی فشار بیاورد، یک توافق امنیتی جدید با ناتو و اروپا منعقد کند تا از یک درگیری با پایان باز جلوگیری کند و وضعیتی را رقم بزند که این بار نوبت آمریکا باشد که سربازان و موشک‌هایش را با خودش خارج کند.

اوکراین، هم یک هدف و هم یک اهرم فشار علیه آمریکا برای روسیه است. طی چند ماه گذشته، پوتین دولت بایدن را درگیر بازی‌های تاکتیکی بی‌پایانی کرده که آمریکا را در حالت تدافعی قرار داده‌اند. روسیه در همین راستا نیروهایش را به مرز‌های اوکراین برده، مانور‌های جنگی اجرا کرده و تفسیر‌های غریزی را افزایش داده است. روسیه اخیرا به موجب یک سری اسناد رسمی خواستار دریافت ضمانت‌های آهنین شده مبنی بر این که اوکراین (و دیگر جمهوری‌های شوروی سابق) هرگز به عضویت ناتو نرسند، ناتو از مواضعی که پس از سال ۱۹۹۷ اتخاذ کرده عقب‌نشینی کند و همچنین آمریکا نیرو‌ها و تسلیحات خود، از جمله موشک‌های هسته‌ای خود را از منطقه خارج کند. نمایندگان روسیه تاکید می‌کنند که مسکو "به صلح به هر قیمتی" در اروپا نیاز ندارد. برخی از سیاستمداران روس حتی احتمال حمله پیشگیرانه علیه اهداف ناتو را پیشنهاد کرده‌اند تا ما را از جدیتشان و اینکه باید خواسته‌های مسکو را برآورده کنیم، مطمئن سازند.

مقامات آمریکایی هفته‌ها دور هم جمع شدند تا درکی از اسناد رسمی مربوط به خواسته‌ها و تفسیر متناقض روسیه پیدا کرده و در این فکر هستند چگونه می‌توانند جلوی پوتین را در اوکراین گرفته و تلاش کرده‌اند در مورد جدول زمانی او مذاکره کنند.

در تمام این مدت، پوتین و افراد نیابتی‌اش لحن اظهارات خود را تند کرده‌اند. مقامات کرملین نه تنها مشروعیت موقعیت آمریکا در اروپا را به چالش کشیده‌اند، بلکه سوالاتی را در مورد پایگاه‌های آمریکا در ژاپن و نقش آن در منطقه آسیا و اقیانوسیه مطرح کرده‌اند. آن‌ها همچنین اعلام کرده‌اند که ممکن است موشک‌های مافوق صوت را به درب پشتی آمریکا در کوبا و ونزوئلا ارسال کنند تا آنچه روس‌ها آن را بحران کارائیب دهه ۱۹۶۰ می‌نامند، دوباره زنده کنند.

پوتین بازی استراتژیک و طولانی‌تری انجام داده و می‌داند که چگونه در جنگ تاکتیکی پیروز شود. او آمریکا را در جایی که می‌خواهد، دارد. موضع‌گیری‌ها و تهدید‌های او دستور کار بحث‌های امنیتی اروپا را تعیین کرده و توجه کامل ما را به خود جلب کرده‌اند. برخلاف بایدن، پوتین نیاز به نگران کردن خودش درباره انتخابات میان دوره‌ای یا برخورد‌های حزبش یا مخالفانش ندارد. پوتین هیچ نگرانی در مورد برخورد بد مطبوعات یا کسب درصد‌های ضعیف در نظرسنجی‌ها ندارد. او عضو یک حزب سیاسی نیست و اپوزیسیون روسیه را سرکوب کرده است. کرملین تا حد زیادی مطبوعات محلی و مستقل را ساکت کرده است. پوتین برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۲۴ آماده است، اما تنها رقیب قابل قبولش یعنی الکسی ناوالنی، در یک زندان در خارج از مسکو محبوس شده است؛ بنابراین پوتین می‌تواند هر زمان و هر طور که خودش بخواهد عمل کند. ایالات متحده در صورت عدم دچار شدن به وضعیتی بد، باید سال‌ها با او مبارزه کند. در حال حاضر، همه نشانه‌ها حاکی از آن هستند که پوتین آمریکا را در یک بازی تاکتیکی بی‌پایان درگیر کرده، بخش‌های بیشتری را از اوکراین بیرون می‌کشد و از همه ضعف‌ها و شکست‌های ناتو و اتحادیه اروپا بهره‌برداری خواهد کرد. خروج از بحران کنونی نیازمند اقدام است، نه واکنش نشان دادن. آمریکا باید پاسخ دیپلماتیکی را شکل داده و روسیه را علاوه بر شرایط مسکو به شرایط غرب نیز متعهد کند.

مطمئناً، روسیه نگرانی‌های امنیتی مشروعی دارد و سازوکار‌های امنیتی اروپا مطمئناً می‌توانند پس از ۳۰ سال به سراغ اصلاح و نوسازی بروند. واشنگتن و مسکو در مورد نیرو‌های متعارف و هسته‌ای و همچنین در حوزه سایبری و در دیگر جبهه‌ها صحبت‌های زیادی با یکدیگر خواهند داشت. اما حمله هر چه بیشتر روسیه به اوکراین و تجزیه و خنثی‌سازی اوکراین نمی‌تواند موضوع مذاکره آمریکا و روسیه و یا مبحث امنیت اروپا باشد. در نهایت، آمریکا باید به پوتین نشان دهد که با مقاومت جهانی روبرو خواهد شد و حمله پوتین روابط سیاسی و اقتصادی روسیه را بسیار فراتر از اروپا در معرض خطر قرار خواهد داد.»

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیگر خبرها

  • هدف پوتین قطع کردن دست آمریکا از اروپاست
  • آیا بایدن، اوکراین را تسلیم روسیه کرد؟
  • اساتید چند روز بعد از امتحان می‌توانند نمرات را اعلام کنند؟
  • پامپئو: روسیه، بایدن را به عنوان رئیس جمهوری معتبر نمی‌بیند
  • اعزام هزاران نظامی آمریکایی به اروپا
  • تدارک آمریکا برای استقرار هزاران نظامی و کشتی جنگی در شرق اروپا
  • ثبت ملی هفت اثر میراث فرهنگی ناملموس چهارمحال و بختیاری
  • هفت اثر میراث‌ فرهنگی ناملموس چهارمحال و بختیاری ثبت ملی شد
  • گزینه اعزام نیرو به کشورهای اروپای شرقی روی میز بایدن است
  • عصبانیت شدید ترامپ از صدور احضاریه برای دخترش ایوانکا/ حضور ایران در نشست سازمان همکاری اسلامی در جده عربستان/ آمادگی روسیه برای مقابله با تحرکات نظامی و اطلاعاتی آمریکا در اوکراین/ نامه ۴۰ قانونگذار آمریکایی به بایدن برای آزادسازی اموال افغانستان
دیگران می‌خوانند: