خبرگزاری آریا- مدیر آموزش سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی گفت: باهدف مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال پایدار، 18 هزار و 167 دانش‌آموز با کم‌توانی ذهنی در مدارس متوسطه پیش حرفه‌ای و حرفه‌ای در حال تحصیل هستند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی، خانم منیره عزیزی با بیان اینکه مهارت‌آموزی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای یکی از برنامه‌های اصلی سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی است، گفت: دانش ‏آموزان کم‌توان ذهنی و سایر دانش آموزان با نیاز‌های ویژه که قادر به بهره‌مندی از آموزش عادی در مدارس عادی و ویژه نمی ‏باشند پس از گذراندن دوره ابتدایی وارد دوره تحصیلی دوره اول متوسطه پیش حرفه ‏ای و دوره دوم متوسطه کاردانش خاص یا همان متوسطه حرفه‌ای می‌شوند.


وی افزود: دوره متوسطه پیش حرفه‏‌ای دارای سه‌پایه تحصیلی است و این دوره علاوه بر اهداف کاربردی در دروس ریاضی، علوم و فارسی تأکید زیادی بر آموزش‌های پیش حرفه‌ای دارد.
وی گفت: دوره متوسطه حرفه‌ای یا کاردانش خاص نیز دارای سه‌پایه تحصیلی است و هدف کلی آن رشد مهارت ‏های زندگی روزمره، تحصیلی کاربردی و مهارت‏‌های حرفه ‏ای دانش ‏آموزان متناسب با ویژگی و علایق آن‏‌ها است و شامل دروس عمومی، انتخابی و مهارتی است.
خانم عزیزی با اشاره به اهداف دوره متوسطه پیش حرفه‌ای گفت: دستیابی دانش ‏آموزان به قابلیت خوداتکایی، سازگاری اجتماعی، فرهنگی، دینی و اخلاقی دانش‌آموزان، آگاهی شغلی، اکتشاف شغلی و آموزش شغلی از جمله اهداف دوره متوسطه پیش حرفه‌ای است.
وی افزود: در دوره اول متوسطه پیش حرف ه‏ای و در درس کار و فناوری دانش ‏آموزان به انجام فعالیت‏‌هایی در زمینه ‏های مختلف شغلی شامل صنعت، کشاورزی و خدمات می‌پردازند تا علاوه بر تقویت دست‌ورزی، چالاکی و هماهنگی بین اعضای مختلف بدن و روحیه انجام کار گروهی آن‏‌ها تقویت شود.
وی تصریح کرد: در دوره متوسطه پیش حرفه‌ای همچنین توانمندی و علایق شغلی دانش‌آموزان سنجیده می‌شود، فرایند اکتشاف شغلی با سهولت بیشتری صورت می‌پذیرد و دانش ‏آموزان به مناسب‏‌ترین رشته مهارتی در دوره دوم متوسطه کاردانش خاص دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه هدایت می‌شوند.
خانم عزیزی با بیان اینکه تعداد دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در دوره متوسطه پیش حرفه‌ای 10 هزار و 829 نفر است گفت: این تعداد دانش‌آموز در 609 کد مدرسه در حال تحصیل هستند و تاکنون 36 کتاب درسی ویژه دانش‌آموزان و 16 کتاب روش تدریس راهنمای معلم برای این دوره تدوین شده است.
وی در ادامه به تشریح اهداف و دروس دوره متوسطه حرفه‌ای پرداخت و گفت: آیین‌نامه دوره دوم متوسطه حرفه‌ای که از سال 1386 به صورت آزمایشی در حال اجرا بود، در سال 1400 به تصویب رسید و نام دوره متوسطه حرفه‌ای به دوره دوم متوسطه کاردانش خاص دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه تغییر یافت.
وی با بیان اینکه در دوره دوم متوسطه کاردانش خاص، بیشتر تأکید بر دروس کاربردی و مهارتی است گفت: کسب قابلیت‏‌های آموزشی کاربردی، فعالیت‏‌های روزمره زندگی، رشد جسمانی و فعالیت ‏های مربوط به پرکردن اوقات فراغت، کسب توانمندی در یک‌رشته مهارتی متناسب با ویژگی دانش ‏آموزان و کسب مهارت‏‌های موردنیاز برای ورود به محیط کار اهداف دوره دوم متوسطه کاردانش خاص دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه است.
خانم عزیزی با بیان اینکه 7 هزار و 338 دانش‌آموز در دوره متوسطه کاردانش خاص دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه در حال تحصیل هستند گفت: این تعداد دانش‌آموز در 427 کد مدرسه در حال تحصیل هستند و تاکنون 64 کتاب درسی ویژه دانش‌آموزان و 15 کتاب روش تدریس راهنمای معلم برای دوره دوم متوسطه کاردانش تدوین شده است.
وی با بیان اینکه دانش‌آموزان می‌توانند در دوره دوم متوسطه کاردانش خاص در 36 رشته مهارتی در گروه‌های باغبانی، پوشاک، صنایع چوب، صنایع غذایی، رنگ‌کاری ساختمان، قالی‌بافی، هنر، تأسیسات و کامپیوتر تحصیل کنند، گفت: این رشته‌ها در سه سطح کمک‌کار ساده، کمک‌کار و کمک ارائه می‌شود و رشته‌هایی که با عنوان کمک‌کار ساده شروع می‌شود در سطح پایین‌تر هستند.
آقای عزیزی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات گروه برنامه‌ریزی آموزشی و درسی دانش‌آموزان دوره متوسطه کاردانش خاص استثنایی در سازمان، تدوین استاندارد شغلی با همکاری سازمان‌های متولی آموزش حرفه‌ای نظیر آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، صنایع‌دستی و جهاد کشاورزی است، گفت: به‌منظور شرکت دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه کاردانش خاص دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه در آزمون مهارتی سازمان‌های متولی آموزش مهارتی و کسب گواهینامه و برخورداری از مزایای گواهینامه‌ها هرسال استاندارد‌های شغلی موردنیاز با کمک دستگاه‌های متولی آموزش حرفه‌ای تدوین می‌شود.
وی افزود: هم چنین جشنواره مهارتی دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه دوره دوم متوسطه کاردانش خاص دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه به‌منظور شناسایی استعداد و توانمندی دانش‌آموزان، احساس خود ارزشمندی به‌عنوان عضو مفید و مولد در بازار کار، تشویق و ترغیب دانش‌آموزان در راستای افزایش مهارت حرفه‌ای و ارتقای کیفیت آموزشی هرسال برگزار می‌شود.
مدیر آموزش سازمان با بیان این که سند جامع آموزش فنی و حرفه‌ای دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه بر اساس اسناد بالادستی تهیه شده است. گفت: بر اساس این سند آموزش‌وپرورش استثنایی کشور از طریق تعامل با دستگاه‌های متولی آموزش حرفه‌ای کشور و با استفاده بهینه از تحولات علمی جهان در خصوص آموزش دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه و بهره‌مندی از فنون و ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک دوره 5 ساله تا افق 1405 باید شرایطی را فراهم نماید تا ضمن پوشش تحصیلی حداکثری این گروه از دانش‌آموزان و طراحی سیستم‌های آموزشی متناسب با توانمندی آن‌ها مشارکت نهادها، خانواده‌ها و جامعه محلی را در این عرصه فراهم کند.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری آریا

کلیدواژه: آموزش و پرورش دوره متوسطه پیش حرفه ای حال تحصیل هستند متولی آموزش متوسطه حرفه ای حرفه ای

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.aryanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری آریا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۱۳۶۰۰۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فوری/ حداقل حقوق کارکنان برای سال آینده چقدر شد؟

شوک کرونا به اردو - احتمال غیبت دو ستاره اصلی

قیمت سکه و قیمت طلا امروز دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ +جدول

احتمال افزایش یارانه نقدی در سال آینده

زلزله بار دیگر مدارس برخی از نواحی آذربایجان‌شرقی را تعطیل کرد

خبر بعدی:

لزوم توجه به ظرفیت دختران دانش‌آموز

وزیر آموزش و پرورش گفت: بیش از ۱۵ میلیون دانش آموز داریم که حدود نیمی از آنها دخترند و باید به این ظرفیت‌ها بیش از پیش توجه شود.

به گزارش ایسنا، یوسف نوری در همایش بانوی خردمند که به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) و بزرگداشت روز زن و مقام مادر که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد با اشاره به جایگاه و سیره حضرت زهرا (س) اظهار کرد: امروز شاید برای ما در نظام تعلیم و تربیت پرداختن به سیره تربیتی ایشان مهمترین ذکر باشد.

وی افزود: بیش از ۶۰۰۰ شهید زن در دوران دفاع مقدس داریم که ۵۰۰ نفرشان در خط مقدم به شهادت رسیدند. شهدای بزرگی که نامدار بودند و شهرت جهانی یافتند و کسانی چون امام (ره) از تهذیب نفس به این جایگاه رسیدند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به روش تربیتیِ الگویی حضرت زهرا که وقف لباس عروسی اش در شب عروسی از جمله مصادیق آن است گفت: ایشان برای مردم کار می‌کرد. موعظه حسنه، روش تربیتی دیگر حضرت زهراست. ظلم ستیزی در اینجا بسیار مهم است که در نهایت تبدیل به جهاد خواهد شد و در بیانات روز گذشته رهبری نیز مورد تاکید قرار گرفت.

نوری افزود: از ۸۰۰ هزار تا یک میلیون همکار شاغل در آموزش و پرورش حدود نیمی، زنان هستند. زنان کارها را با جدیت بیشتری پیگیری می‌کنند. همچنین آنها به دلیل برخورداری از طبعی لطیف، امور را با ظرافت‌های خاص خود در مدارس پیش می برند. بیش از ۱۵ میلیون دانش آموز نیز داریم که حدود نیمی از آنها دختراند و باید به این ظرفیت‌ها بیش از یپش توجه شود.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • حمایت تحصیلی ۲۰۰ دانش‌آموز نخبه، تجهیز ۱۰ کلاس آموزش از راه دور و اختصاص بیش از ۴ هزار کتاب کمک آموزشی
  • بیش از ۸۰ درصد دانش آموزان با نیاز ویژه به صورت حضوری آموزش می‌بینند
  • لزوم توجه به ظرفیت دختران دانش‌آموز
  • مدارس اردبیل در نوبت بعد از ظهر تعطیل شد
  • ۶ هزارو ۹۳۰ دانش آموز کهگیلویه و بویراحمدی رسیدن به سن تکلیف را جشن گرفتند
  • مدارس کدام مناطق استان اردبیل تعطیل شد؟
  • مدارس اردبیل تعطیل شد
  • برگزاری جشن تکلیف ۴۱ هزار و ۵۳۴ دانش آموز کرمانی
  • نحوه فعالیت‌های آموزشی مقاطع مختلف تحصیلی در اردبیل اعلام شد
  • ۲۳ دانش آموز البرز حائز رتبه برتر پویش من سلیمانی ام شدند
دیگران می‌خوانند: