فائزه هاشمی رفسنجانی در واکنش به اظهارات ائمه جمعه و طرح های مجلس برای اجباری شدن معالجه زنان توسط پزشکان زن به سایت دیده بان ایران گفت: سیاست‌های غلط در زمینه فرزندآوری زیاد است که این‌ها دارند روی آن تاکید می‌کنند. این‌ها همه نتیجه عکس می‌دهد و اینطور نیست که نتیجه واقعی دهد. یا مثلا در تلویزیون خانم‌هایی می‌آیند و یک چیزهای عجیب و غریب می‌گویند.

یکی از چیزهایی که باز فرزندآوری و ازدواج‌ها را کاهش داده، همین آزادبودن مردها در ازدواج‌های مجدد و صیغه‌ها و به هر حال خیانت به همسرانشان است. این واقعا فاجعه است در صدا و سیما برنامه‌های مشمئزکننده می‌گذارد برای چندهمسری تشویق می‌کند و این‌ها خودش مانع ازدواج است و وقتی ازدواج کاهش پیدا کند، فرزندآوری هم کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی‌همدانی امام جمعه کرج روز گذشته در خطبه های نماز جمعه مدعی شد، معالجه زنان توسط پزشکان مرد فساد آمیز است.

آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی‌همدانی روز گذشته گفته بود:"پزشکان زن باید در خدماتی مانند سونوگرافی و معاینات مربوط به دیگر بیماری‌ها برای زنان خدمت‌رسانی کنند."

او افزود:"حداقل در بیمارستان‌های دولتی نباید خدمات مربوط به زنان توسط پزشکان مرد انجام شود"

همچنین روز گذشته امام جمعه رفسنجان گفت: "یک خانم را از سر نفهمی تشویق می‌کنند دوچرخه‌سواری کند. باید نگذاریم دختر جوان دوچرخه سواری کند. چرا مجلس این را تبدیل به قانون نمی‌کند؛ وقت‌تان را صرف کار‌های حاشیه‌ای نکنید"

فائزه هاشمی رفسنجانی در واکنش به اظهارات ائمه جمعه و طرح های مجلس برای اجباری شدن معالجه زنان توسط پزشکان زن به سایت دیده بان ایران گفت: این از یک بُعدش درست است و از یک بّعدش اگر بخواهند در این سیاست بروند، غلط است، یعنی سیاست اینگونه را اگر بخواهند ادامه دهند، غلط است. اولا بله، خیلی از خانم‌ها هستند که ترجیح می‌دهند پزشک زن برای زایمان یا برای موارد دیگر که مراجعه می‌کنند، با پزشک زن راحت‌تر هستند، فقط ایران هم نیست، همه جای دنیا همین است. ولی از آن طرف هم دقت کنیم که باور عمومی جامعه کمتر پزشکان زن را، به‌خصوص در مسائل جدی قبول دارد.

فائزه هاشمی رفسنجانی خاطر نشان کرد: من خودم اعتقاد به این ندارم، چون من یک زن هستم و همیشه هم از زن‌ها حمایت کردم، ولی به هر حال این باور عمومی وجود دارد. یعنی مثلا می‌گویند بهترین آشپز هم معمولا مرد است، یعنی حتی زن‌ها را در حد آشپز کلانش هم قبول ندارند؛ بنابراین وقتی این اتفاق بیفتد و بیایند محدودیت ایجاد کنند برای پزشکان و این‌که زن‌ها فقط پیش زن‌ها بروند، باز ما فرار داریم از کشور، به عنوان مثال منِ نوعی که پزشک زن را قبول ندارم، ترجیح می‌دهم بلند شوم و بروم یک کشور دیگر و زایمانم را بکنم و آن پزشکی که برایم قابل قبول است، این کار را برایم انجام دهد. این‌ها یک چیزهای اجتماعی – فرهنگی است.

این فعال حقوق زنان خاطر نشان کرد: درستش این است که ما هر دو را آزاد بگذاریم. من که به‌عنوان زن دوست ندارم پزشک مرد داشته باشم، می‌روم پیش پزشک زن و آن ۲۳ هزار نفر هم می‌توانند بروند پیش پزشک زن و کارشان را انجام دهند و مشکلی هم ندارند اگر بیشتر باشند. از سوی دیگر هم کسانی که زن‌ها را باور ندارند یا ترجیح می‌دهند به پزشک مرد مراجعه کنند، آن هم داشته باشند، پزشک است دیگر، چون اگر این کار را نکنیم، چون پزشک هم از نظر شرعی‌اش هم مشکلی ندارد، یعنی مَحرم تلقی می‌شود. اگر این کار را نکنیم، باز دوباره ما یکسری فرار جمعیت داریم که بروند کارهایشان را جاهای دیگر بکنند، یعنی این‌ها را هم باید در نظر بگیرند. بعد هم هر چیز تحمیلی که جواب نمی‌دهد، سیاست‌ها باید سیاست‌های درستی باشد، انتخاب را آزاد بگذارند، کسانی که ناراحتند، می‌روند پیش پزشک زن و کسانی هم که مشکلی ندارند و ترجیح می‌دهند که پزشک مرد باشد، می‌روند پیش پزشک مرد.

فائزه هاشمی رفسنجانی در ادامه با انتقاد از وضعیت پذیرش دانشجوی پزشکی گفت: در سهمیه‌بندی دانشجویان پزشکی هم باز داریم که یک مقدار آمده‌اند محدودیت ایجاد کرده‌اند در بعضی از رشته‌ها که آن هم اشتباه است، یعنی آن را هم باید آزاد بگذارند. ما که قرار نیست مثل طالبان عمل کنیم. این دقیقا آدم را یاد سیاست‌های همین الان طالبان می‌اندازد؛ مدام زن‌ها را محدود می‌کنند و زن‌ها را برای یک جاهای خاص گذاشته‌اند و سیستمشان را دارند مردانه می‌کنند. به نظر من این‌ها نگاه‌های طالبانی است.

این فعال حقوق زنان ور ماسخ به این سوال که دلیل اصرار دولت و مجلس بر موضوع حذف غربال‌گری گفت:

اتفاقا به نکته خوبی اشاره کردید، چون این سیاست‌هایی که دنبال می‌کنند که آمار رشد جمعیت را افزایش دهند، غلط است و برعکس عمل می‌کند. چرا؟ زیرا وقتی این اتفاق می‌افتد، منِ نوعی ترجیح می‌دهم بچه‌دار نشوم. در یک هفته که گفته شد کرونا کنترل شده است، شهر وان ترکیه پر شد از ایرانی، یعنی مردم ما دیگر در ایران نمی‌مانند برای کارهایشان و هر کجا احساس کنند مشکل دارند، بلند می‌شوند و می‌روند کشور همسایه.

دو، سه ماه پیش شنیدم که امارات دارد پزشکان ایرانی را با یک حقوق بسیار بالا و با یک امکانات اقتصادی بسیار بالا جذب می‌کند. خب بلند می‌شوند و می‌روند وقتی شما این قوانین را می‌گذارید. همین‌ها هم که می‌خواهند بمانند و بچه‌دار شوند، این‌ها هم وحشت می‌کنند و می‌روند. من اگر بخواهم بچه‌دار شوم، ترجیح می‌دهم بالاخره آن مراحل علمی‌اش، تخصصی‌اش، آزمایش‌هایش و کارهایش انجام شود و من مطمئن شوم یک بچه سالم به دنیا می‌آورم؛ و این کار را بدتر می‌کند، مردم را وحشت‌زده‌تر می‌کند، فرار می‌کنند از بچه‌دارشدن و حامله‌شدن. اینطور نیست که واقعا غربال‌گری نکنند، به کشورهای دیگر می‌روند، یا سقط جنین را وقتی می‌آییم سختش می‌کنید، وسایل پیشگیری را جمع می‌کنید، مردم تامین می‌کنند.

ما یک کشور بسته مثل کره شمالی که نیستیم و ایران شرایط خاص خودش را دارد. مردم زیرزمینی، غیرقانونی و قاچاق، می‌روند به کشورهای دیگر و باز مشکل روی مشکل.

از زمانی که عقلانیت از سیاست‌گذاری ما دور شد و انقلابی‌گری شد اوضاع کشور خراب شد، چون من انقلابی‌گری را یک شو می‌دانم، انقلابی‌گری ما یک نمایش است، چون ما همینطور از اهداف انقلاب فاصله گرفتیم و انقلابی‌گری را جایگزین اهداف انقلاب کردیم. نمی‌شود و این‌ها با همدیگر در تضاد است. از وقتی که عقلانیت دور شد و انقلابی‌گری تشویق شد، ما سیاست‌هایمان متاسفانه همه غلط پشت غلط. نتیجه‌اش را هم می‌بینیم، ولی باز اصرار داریم که مرغ یک پا دارد و ما باید همین کارها را بکنیم.

اگر یادتان باشد، باز سیاست‌های غلط دیگر در همین زمینه فرزندآوری زیاد است که این‌ها دارند روی آن تاکید می‌کنند. این‌ها همه نتیجه عکس می‌دهد و اینطور نیست که نتیجه واقعی دهد. یا مثلا در تلویزیون خانم‌هایی می‌آیند و یک چیزهای عجیب و غریب می‌گویند. یکی از چیزهایی که باز فرزندآوری و ازدواج‌ها را کاهش داده، همین آزادبودن مردها در ازدواج‌های مجدد و صیغه‌ها و به هر حال خیانت به همسرانشان است. این واقعا فاجعه است در صدا و سیما برنامه‌های مشمئزکننده می‌گذارد برای چندهمسری تشویق می‌کند و این‌ها خودش مانع ازدواج است و وقتی ازدواج کاهش پیدا کند، فرزندآوری هم کاهش پیدا می‌کند.

فایزه هاشمی خاطر نشان کرد:از آن سو خیانت زن‌ها افزایش پیدا کرده. من به آن‌ها حق می‌دهم. نمی‌گویم کار خوبی است، ولی وقتی من می‌بینم همسرم خیانت کرده و قانون هم از او حمایت کرده، من هم می‌گویم من چرا نکنم و می‌روم و این کار بد را انجام می‌دهم؛ بنابراین متاسفانه توجه نمی‌کنیم که این سیاست‌های غلط ما و این قوانین اشتباه ما در حوزه زنان چطوری تیشه به ریشه همه چیز ما زده و ما فقط در شعار و سخنرانی‌هایمان خیلی خوبیم؛ خوب خوبیم، ولی در عمل هیچ اقدامی بلد نیستیم متاسفانه.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۱۳۶۱۳۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فوری/ حداقل حقوق کارکنان برای سال آینده چقدر شد؟

شوک کرونا به اردو - احتمال غیبت دو ستاره اصلی

قیمت سکه و قیمت طلا امروز دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ +جدول

احتمال افزایش یارانه نقدی در سال آینده

زلزله بار دیگر مدارس برخی از نواحی آذربایجان‌شرقی را تعطیل کرد

خبر بعدی:

وزیر کشور: جمهوری اسلامی ایران دست دوستی به سمت همسایگان دراز کرده است

وزیر کشور با بیان اینکه اعتقاد دولت سیزدهم بیش از پیش به سیاست همسایگی است، گفت: جمهوری اسلامی دست دوستی به سمت همسایگان دراز کرده است. خبرگزاری میزان - «احمد وحیدی» در همایش ملی ایران و همسایگان، گفت: این‌گونه همایش‌ها می‌توانند نقش خوبی در گفتمان‌سازی درباره مفهوم سیاست همسایگی داشته باشد.

وزیر کشور ضمن اشاره به اینکه سیاست همسایگی، یک‌طرفه نیست تأکید کرد: این‌طور نیست که ایران به‌تنهایی بتوانند در این رابطه تصمیم بگیرد، سیاست همسایگی باید برای تفاهم در سطح منطقه و همسایگان ایران قرار بگیرد، ما به‌تنهایی نمی‌توانیم این سیاست را دنبال کنیم و همسایگان ما هم باید به این مفهوم برسند.

وی بابیان اینکه سیاست همسایگی در منطقه دشمنان زیادی دارد اضافه کرد: جمهوری اسلامی دست دوستی را به سمت همسایگان دراز کرده است. جنگ تحمیلی اولین چاقو بر سینه سیاست همسایگی توسط دشمنان ایران بود.

وحیدی اظهار داشت: برچیده شدن نظام دوقطبی، آغاز نمایان شدن ظرفیت‌های منطقه‌ای بود، سیاست همسایگی فرصت استفاده از این ظرفیت‌هاست، مسائلی مانند قفقاز جنوبی این سیاست را دچار مشکل کرد.   وزیر کشور ضمن اشاره به اینکه سیاست همسایگی به خاطر نگاه برخی دولت‌مردان گذشته به غرب، بارور نشد افزود: سیاست آمریکا نسبت به خروج از برجام یکی از این مسائل است، باید بدانیم نگاه به غرب نگاه معیوبی است و راه به جایی نمی‌برد. غربی‌ها هیچ‌وقت قابل‌اعتماد نبودند و با ما بنای دشمنی داشتند و در هر فرصتی این دشمنی را اعلام می‌کردند.   وزیر کشور تصریح کرد: شکست‌های پی‌درپی آمریکا در منطقه را شاهدیم و خروج آن‌ها هر چه سریع‌تر باید اتفاق بیفتد، در غیر این صورت سیاست همسایگی که بر پایه صلح و دفاع متقابل و امنیت چندجانبه است، با دخالت آمریکایی‌ها دچار مشکل خواهد شد.

وی اضافه کرد: امید همسایگان به اینکه که می‌توانند در پناه آمریکا قدرت و امنیت و پیشرفت داشته باشند کم‌رنگ شده است.

وحیدی اظهار داشت: اعتقاد دولت سیزدهم بیش‌ازپیش به سیاست همسایگی است، البته مشکلاتی در این راه مانند وجود قدرت‌های سیاسی مخرب در منطقه وجود دارد.   وزیر کشور افزود: انگلستان دنبال پرکردن خلع‌های موجود توسط آمریکا در منطقه و رژیم صهیونیستی در پی تداوم حضور خود در منطقه با نگاه ایجاد بستر عدم یکپارچگی کشورهای منطقه است.

وحیدی تأکید کرد: سیاست منطقه‌ای در سندهای بالادستی جمهوری اسلامی، جایگاه مهمی دارد. این سیاست‌ها بر اساس نگاه منطقه‌ای و اولویت آن شکل‌گرفته است، سیاست منطقه‌ای بدون نگاه به فضای بین‌المللی محقق نمی‌شود، باید شرایط بین‌الملل را در نظر گرفت.

وزیر کشور تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران اصالت جهانی دارد و آن را در معادلات بین‌المللی با حضور قوی دنبال می‌کند.   بیشتر بخوانید: تحقق و تأمین منافع ملی ضرورت و اولویت سیاست همسایگی دولت است   تکمیل می‌شود برچسب ها: وزیر کشور احمد وحیدی

دیگر خبرها

  • خدمتی خاص از زنان و مادران، در حرم امام رضا (ع)/ اینجا پزشک و خانه‌دار همه خادم ایتامند
  • فرزندان هاشمی را چه کسی مدیریت می‌کند؟
  • نقش زنان در جامعه کمتر از مردان نیست
  • رحیم صفوی: سیاست نگاه به شرق، دشمنان و برخی داخلی ها را متحیر و منفعل کرد
  • وزیر کشور: برای تعامل با کشورهای همسایه مشکلاتی وجود دارد
  • وزیر کشور: بدعهدی غربی ها در برجام نشان داد نگاه به غرب نگاه معیوبی است
  • وزیر کشور: جمهوری اسلامی ایران دست دوستی به سمت همسایگان دراز کرده است
  • ریشه فسادهای کشور سیاست‌های هاشمی بود
  • فرزندان هاشمی را چه کسی تربیت‌کرده و چه کسی مدیریت می‌کند؟
  • آیا تبلیغات پزشکان در شبکه‌های اجتماعی کار نادرستی است؟
دیگران می‌خوانند: