وحید خاوه‌ای رئیس بنیاد علوی در بازدید از خبرگزاری مهر و نشستی که به همراه معاونان خود با خبرنگار مهر داشت درباره فعالیت‌های این بنیاد در مناطق محروم اظهار داشت: ما کار ویژه‌ای در مناطق انجام نمی‌دهیم مگر اینکه تلاش کنیم مردم نسبت به توان و استعداد خودشان باورمندی تازه‌ای پیدا کنند. ما می‌خواهیم مردم دور هم جمع شوند، یک جا کارها زودتر انجام می‌شود و در جای دیگر دیرتر نتیجه می‌دهد یا اینکه ما نمی‌توانیم انگیزه‌ها را تهییج کنیم تا وارد یک پروسه تحول درونی شوند.

این اتفاقات ظواهر متفاوتی پیدا می‌کند ظاهر آنها می‌شود فعالیت‌هایی که در حوزه دامپروری، صنایع دستی، ساخت و ساز و … انجام می‌گیرد.

وی گفت: تلاش ما بر این است که خودشان در زندگی بتوانند تحولی به وجود بیاورند. بنابراین سعی می‌کنیم توانمندشان کنیم. دور هم کار کنند و تجربه به دست بیاورند مردم باید بدانند که اگر پروژه‌ای موفق شد یا شکست خورد؛ نقش شأن در این زمینه چیست.

علوی گفت: ما بعد از دو یا سه سال از هر منطقه‌ای که کار می‌کنیم خارج می‌شویم تا حضورمان طولانی نشود اما در خروجمان از قلعه گنج تأخیر داشتیم باید زودتر عملیات پایدارسازی را انجام می‌دادیم. در قلعه گنج اگر کسی بافندگی می‌کند حمایت می‌شود تا مهارتش را گسترش دهد و محصولش خریداری یا دیده شود. بنابراین مردم را باید نسبت به داشته‌های خودشان بینا کرد.

خاوه‌ای درباره فعالیت‌های همسو با سایر ارگان‌ها در مناطق محروم نیز توضیح داد: حتماً هنگام ورودمان به هر منطقه محرومی توجه می‌کنیم که بقیه نهادها در مناطق چه فعالیتی کرده‌اند یا اصلاً حضوری دارند یا نه. عمدتاً با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هماهنگ می‌شویم شاید چون بقیه جاها کارهای گسترده‌ای انجام نمی‌دهند. نکته دیگر اینکه مقیاس فعالیت‌های ما شهرستانی است و جایی مانند بنیاد مسکن محدودتر است یا مبنای سپاه دهستان‌ها بوده است. ولی با همه مجموعه‌ها در ارتباط هستیم تا دوباره کاری انجام نشود. در حوزه معیشتی نیز اگر اقدامی انجام یا بسته‌ای توزیع شود، با کمیته امداد یا بسیج و جهاد خواهد بود. سعی می‌کنیم در مناطق هدف اگر از قبل کاری انجام شده، آن را تکمیل کنیم یا اقدامات دیگری انجام شود.

فرهاد قادریان معاون طرح آبادانی و پیشرفت بنیاد علوی هم در این نشست گفت: بودجه بنیاد علوی در سال ۱۴۰۰ با فزایش خوبی نسبت به سال قبل مواجه شد. این بنیاد فعالیت‌های متنوعی از مسکن تا خدمات اجتماعی، مادران باردار و معلولان دارد. در سنوات اخیر بنیاد مستضعفان عزم خود را جزم کرد تا با امانت‌هایی که در اختیار دارد، برای مستضعفان هزینه شود.

خاوه‌ای نیز در تکمیل صحبت‌های قادریان درباره بودجه سال ۱۴۰۱ و نحوه هزینه کرد آن در مناطق محروم گفت: بودجه بنیاد مانند دولت نیست که بگوییم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است یا نه. ما به هر منطقه‌ای به هر اندازه‌ای که ظرفیت داشته باشد، منابع می‌بریم. کار و هدف ما مشارکت با مردم است. به عنوان مثال در منطقه‌ای که مسیر سیل باعث می‌شد، باغات تخریب شوند ورود کردیم. مردم منتظر بودند که سیل بند ایجاد کنیم گفتیم منتظریم تا مردم پای کار بیایند. گفتند که چنین چیزی امکان پذیر نیست. ما کار را تعطیل کردیم الان اگر به همان منطقه سر بزنید می‌بینید که مردم خودشان پول جمع می‌کنند و مسائل شأن را حل می‌کنند ما توانستیم با آنها مشارکت کرده و مشورت دهیم تا با کار جمعی مشکلاتشان را حل کنند. این تغییری بود که آنجا رخ داد. شاید اگر به منطقه‌ای ۲۰۰ میلیون تومان پول تزریق می‌شد ما به این هدف نمی‌رسیدیم. اتفاقاً بودجه ما باید کاهشی باشد. تا مردم بتوانند خودشان به درآمد رسیده و پایداری آن را حفظ کنند. ما فعالیت‌های اجتماعی انجام می‌دهیم اگر قرار بود کار توسعه‌ای و عمران انجام شود، باید پول به منطقه تزریق می‌شد اما نظام بودجه فعالیت‌های اجتماعی متفاوت است.

خاوه‌ای درباره مهمترین برنامه ۱۴۰۱ نیز گفت: ما دو کار را به صورت فراگیر انجام می‌دهیم تک تک پروژه‌ها برای ما مهم است چون در گفتگو با مردم انجام می‌شود. کاری مهم‌تر از این برای ما نیست. باید در حوزه قرض‌الحسنه فعالیت‌هایی انجام شود. در سایر مناطق یا مناطق هدف برای مشاغل خرد و خانگی وام قرض‌الحسنه در نظر می‌گیریم. در کل کشور این موضوع پشتیبانی می‌شود. چون باعث افزایش درآمد پایدار برای خانواده‌ها خواهد شد. ما به مشاغل بزرگ کاری نداریم. اما در حوزه مشاغل خرد و خانگی متناسب با هزینه ایجاد شغل پایدار وام تعلق می‌گیرد. الان مشاغل برای پایدارسازی حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان بودجه نیاز دارند برای ایجاد شغل حدود ۱۵۰ تومان منابع نیاز است. وام‌ها هم در همین حدود است. حتی شاید برخی از مشاغل با ده میلیون تومان یا کمتر نیز ایجاد شوند. مشاغل خانگی معمولاً کمک هزینه است.

وی ادامه داد: اولویت دوم ما این است که در حوزه مسکن محرومین فعالیت کنیم. تفاهم ده هزار واحدی با کمیته امداد امام خمینی (ره) برای تحت پوشش قرار دادن در ۶۰ منطقه داریم. با بنیاد مسکن نیز در ۷۰ منطقه تفاهم برای ایجاد ۲۰ هزار واحد نوشته‌ایم. کمیته امداد هم برای ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی برنامه دارد برای این واحدها سیمان را تأمین می‌کنیم که با پروژه‌های دیگر در مجموع می‌توان گفت برای ساخت نزدیک به صد هزار واحد مسکونی کمک می‌کنیم. اینها علاوه بر برنامه‌هایی است که در تفاهم با وزارت راه بسته‌ایم. در این تفاهمنامه نیز قرار شد تا با زمین‌های بنیاد، نزدیک به صد هزار واحد مسکن برای اقشار متوسط و دهک‌های پایین ساخته شود.

در این نشست علیرضا قزل مدیر عامل شرکت بازرگانی توسعه تجارت زرفام کیش گفت: ما می‌خواهیم مردم درآمد بیشتر و تثبیت شده‌ای داشته باشند. رویکرد اساسی این است که آگاهی دهیم و متحد شوند تا کاری که می‌خواهند انجام شود. بنابراین بر اساس توانمندی و درخواست شأن آموزش می‌دهیم تا در آن حوزه فعالیت کنند و به درآمد برسند. یا به شبکه‌های تخصصی دیگر معرفی شوند. از هلدینگ های بنیاد مستضعفان نیز برای کمک به کار و اشتغال مردم استفاده می‌کنیم. مردم باید دارایی بیشتری داشته باشند تا ما از آن منطقه خارج شویم. ما تنها روی یک موضوع تمرکز نمی‌کنیم بلکه خدمات عام را در نظر می‌گیریم اگر آنها درخواست یکسان داشته باشند کمک‌های ما هم نمود بیشتری روی آن دارد اما تلاش می‌شود همه مشاغل در نظر گرفته شوند.

کد خبر 5394763 فاطیما کریمی

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: مهر

کلیدواژه: بنیاد علوی مناطق محروم شهرداری تهران قوه قضاییه شورای شهر تهران پلیس راهور میراث فرهنگی ثبت ملی آتش سوزی تصادفات رانندگی سربازی شهر تهران ترافیک هلال احمر جمهوری اسلامی ایران زنان شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بنیاد علوی انجام شود هزار واحد منطقه ای خاوه ای

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۱۳۶۱۵۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تهدید به تحریم مانع پیشرفت ایران نمی‌ شود

قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ +جدول

قیمت این محصولات از ایران خودرو ارزان شد

افزایش حقوق بازشستگان جدی شد

درصد افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده تغییر نمی‌کند

خبر بعدی:

بنیاد برکت در ساخت ۲ هزار مدرسه مشارکت می‌کند

علی عسکری روز چهارشنبه در آیین بهره‌برداری از مدرسه ۱۲ کلاسه شهید بصیری‌پور بیرجند با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر کمک بنیاد برکت برای ساخت ۲ هزار مدرسه در کشور افزود: با توجه به گذشت ۲ سال از این دستور رهبری تا امروز تقریبا ساخت ۲ هزار مدرسه به پایان رسیده و برنامه آینده بنیاد برکت شروع ساخت ۲ هزار مدرسه دیگر است.

وی گفت: فراهم کردن زیرساخت در استان‌های محروم از دستورات مقام معظم رهبری است و اخیرا هم گزارش کاری از اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام در محلات حاشیه‌نشین تقدیم ایشان شد که چند نکته از سخنان ایشان قابل تامل بود.

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) افزود: درگیر نشدن در مسیر بروکراسی اداری، اقدام جهادی، پرهیز از تبلیغات زودهنگام، توجه به زیرساخت از جمله مدرس، درمانگاه و مسکن از جمله محورهای مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است.

وی با اشاره به تعهد بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استان خراسان جنوبی که انجام شده گفت: اکنون تعهدات برای سال جدید را عهده‌دار هستیم.

عسکری ادامه داد: امید است به برکت دستور مقام معظم رهبری و نام شهید مدافع حرم "مرتضی بصیری‌پور" آموزش در این مدرسه هم با برکت باشد.

مدرسه ۱۲ کلاسه شهید بصیری‌پور که به نام اولین شهید مدافع حرم خراسان جنوبی مزین است، با مشارکت بنیاد برکت و اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان احداث و امروز با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی و معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) افتتاح شد.

این آموزشگاه پسرانه در زمینی به مساحت ۴ هزار و ۹۷۱ متر مربع و زیربنای هزار و ۸۰۰ متر مربع در منطقه کمتر برخوردار شمال شهر بیرجند ساخته شده است.

اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه ۱۲ میلیارد تومان بوده که ۲ میلیارد تومان آن از محل مشارکت بنیاد برکت تامین شده است.

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) شامگاه سه‌شنبه وارد بیرجند شد و حضور در جمع فعالان گروه‌های جهادی، دیدار با مسوولان استان، بازدید و افتتاح پروژه‌های مربوط به زنجیره طرح هاب شتر و انعقاد چند تفاهم‌نامه با استانداری از برنامه‌های "علی عسکری" در سفر به خراسان جنوبی است.

امروز همزمان با سفر معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به استان، ایستگاه تحقیقات شتر و گونه‌های مرتعی استان در دشت بجد بیرجند نیز به بهره‌برداری رسید. این ایستگاه بخشی از زنجیره طرح هاب (مرکز منطقه‌ای) شتر است که توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در خراسان جنوبی در حال اجراست.

برچسب‌ها افتتاح طرح خراسان جنوبی بنیاد برکت مدرسه سازی

دیگر خبرها

  • جزئیات تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی/ وام با سود ۵ درصد به متقاضی پرداخت می‌شود
  • آغاز پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی از بهمن
  • پرداخت وام و تسهیلات بلاعوض ساخت مسکن به سیل زدگان کشور
  • وام۲۰۰میلیونی مسکن از هفته بعد
  • پرداخت وام۲۰۰میلیونی مسکن ازهفته بعد
  • ایجاد ۱۳۲ صندوق‌ قرض الحسنه مردم یار در کهگیلویه و بویراحمد /رونق کسب و کار و تامین مالی صندوق های اشتغالزا در بهمئی + تصاویر
  • پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی بهمن ماه آغاز می‌شود
  • مبلغ افزایش وام ازدواج رفت برای سال آینده!؟
  • بنیاد برکت در ساخت ۲ هزار مدرسه مشارکت می‌کند
  • متولیان اصلی در جزیره لارک حضور ندارند
دیگران می‌خوانند: