به گزارش خبرنگار مهر، در پی انتشار مطلبی در خبرگزاری مهر در خصوص وضعیت نا به‌سامان شرکت سرمایه گذاری مسکن، تعدادی از سهامداران این شرکت انبوه ساز، بیانیه‌ای خطاب به محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن برای ارائه توضیحاتی بیشتر از وضعیت شرکت بورسی مذکور ارسال کرده اند که به شرح زیر است.

جناب آقای دکتر شایان

مدیر عامل بانک مسکن

موضوع: ضرورت توجه به وضعیت شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (بزرگترین انبوه ساز تابعه)

با سلام

احتراماً پیرو نامه شماره ۰۰۲۰۳۸ مورخ ۱۰/۰۹/۰۰ (ثبت شده در دبیر خانه آن بانک تحت شماره ۳۶۸۴/۱۱۰۰) و با عنایت به تاکید جنابعالی طی جلسه مورخ ۰۸/۰۹/۰۰ بر ضرورت تشکیل کارگروه ویژه برای اصلاح رویه‌ها و بهبود کارایی انبوه سازان و پایش و پیگیری نتیجه اقدامات به صورت هفتگی توسط مدیریت ارشد بانک مسکن به استحضار می‌رساند متأسفانه تا کنون مدیران محترم برخی شرکتهای انبوه ساز زیر مجموعه آن بانک (که بعضاً خود را منتخب شخص جنابعالی می‌دانند) نه تنها در جهت شفافیت عملکرد، بهبود کارایی و بازدهی اقدام خاصی ننموده اند بلکه از پاسخگویی به سهامداران در مقابل عملکرد بسیار ضعیف، غیر شفاف و بعضاً سوال برانگیز طفره می‌روند.

به عنوان نمونه، توجه جنابعالی را به مواردی که طی مجمع عمومی سالیانه شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس و مکاتبات قبل از آن مطرح گردید جلب می‌نماید:

۱. بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت سرمایه گذاری مسکن (ثمسکن) مالکیت حدود ۲ میلیون متر مربع زمین در فاز ۳ پردیس طی سال ۸۴ تا ۸۶ در اختیار داشته که پس از تشکیل شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس) به آن منتقل شده است. ارزش روز اراضی مذکور بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌گردد که ارزش افزوده ساخت و ساز و فروش میلیون‌ها متر مربع بنا در این اراضی ارزشمند طی سالیان گذشته نیز می‌بایست به آن اضافه شود.

در حالی که که انتظار می‌رود شرکتی با این حجم دارایی و سابقه کار، چند برابر کل سرمایه ثبتی بانک مسکن دارایی و یا سود تقسیم شده داشته باشد، مدیر محترم عامل شرکت در مجمع عمومی سالیانه به دارایی‌های ۵۵۰ میلیارد تومانی ثبت شده در دفاتر شرکت (که البته ۳۰۰ میلیارد تومان آن بدهی است) و نسبت‌های مالی آن افتخار می‌کند! در مقابل سوالی در مورد برآورد ایشان از خالص ارزش روز دارایی‌های شرکت سکوت می‌نماید! از پرداخت کمتر از ۲ میلیارد تومان سود سهام به سهامداران خرد ابراز عجز و ناتوانی می‌کند و آن را به ۸ ماه دیگر حواله می‌دهد! یا اینکه مشاهده می‌کنیم برای خرید یک ملک اداری ۲۵ ساله، وام ۵۰ میلیارد تومانی می‌گیرد! آیا این موضوع نیاز به ریشه یابی دقیق و حسابرسی عملیاتی ندارد؟

۲. مستحضر هستید که ثپردیس ساخت و ساز ۱.۷ میلیون مترمربع بنای مسکونی / تجاری طی ۱۲ سال گذشته در کارنامه خود دارد (متوسط سالیانه ۱۳۰ هزار متر مربع). چه بر سر این شرکت آمده که طی سال مالی گذشته:

۲-۱ با ۹۴ درصد افت، زیر بنای ساخته شده از ۲۵۵، ۲۶۳ متر مربع در سال ۹۰ به ۱۶، ۰۰۰ متر در سال تقلیل یافته!

۲-۲ سرانه ساخت به ازا هر نیروی انسانی از ۷۰۰۰ متر به ۲۰۰ متر رسیده!

۲-۳ فروش شرکت به کمتر از ۱۲۰ میلیارد تومان در سال رسیده؟ آن هم عمدتاً معاملات غیرشفاف تهاتری!

۲-۴ ملکی با نرخ حدود دو برابر ملک فروش رفته مجاور (که به مراتب با کیفیت تر بوده) خریداری می‌شود!

۲-۵ ساخت و ساز و فروش ۸۲ هزار متر بنا در برج دوقلوی ۳۰ طبقه بهترین مناطق تهران زیان ده می‌شود!

۲-۶ انعقاد و مدیریت قرارداد خاص با پیمانکاران خاص منجر به توقف بزرگترین پروژه شرکت، به خطر افتادن اعتبار و حیثیت انبوه ساز ۳۵ ساله، بانک مسکن ۱۰۰ ساله و آواره شدن ۲۰۰ خانواده آبرومند می‌گردد!

۲-۷ بازسازی ساختمان خریداری شده یکسال طول کشیده و هنوز مشخص نیست کی به بهره برداری می‌رسد!

۳- لطفاً فیلم بدون سانسور مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس را ملاحظه بفرمائید تا متوجه شوید نمایندگان جنابعالی چه پاسخی به سوالات سهامداران معترض به عملکرد هیأت مدیره دادند:

۳-۱ رئیس محترم مجمع (آقای امامی مدیر عامل ثمسکن) چرا با پیشنهاد حسابرسی ویژه و عملیاتی از پروژه ۸۲ هزار متر مربعی المپیک پردیس که زیانده شده مخالفت کرد؟

۳-۲ چه پاسخی در خصوص خرید آپارتمان تهاتر شده با شرکت باستان تهویه ایرانیان (پیمانکار خاص پروژه المپیک پردیس) توسط عوامل خود شرکت و بانک مسکن وجود دارد؟

۳-۳ دلایل توقف بیش از یک ساله پروژه المپیک پردیس (به ارزش روز ده‌ها هزار میلیارد تومان) چیست و چه کسی پاسخگوی سهامداران و سایر ذی نفعان است؟ این توقف چه ریسک‌هایی برای شرکت دارد؟

۳-۴ چرا ثبت هزینه‌ها در جهت فرار مالیاتی پیمانکار، به نرخ ۵ سال قبل املاک تهاتری انجام می‌شود؟

۳-۵ چرا در ایجاد پرتال جامع فروش پروژه‌ها و مناقصات پیمانکاران که طی نامه مذکور به جنابعالی پیشنهاد گردید تعلل می‌شود؟

۳-۶ ضمانت حسن انجام کار شرکتی که بر اساس نرخ املاک فروش رفته ۵ سال قبل، دستمزد خود را می‌گیرد چگونه کسر و نزد شرکت باقی می‌ماند؟ آیا این موضوع الزام پیمانکاران به انجام تعهدات خود رقیق نمی‌کند؟

۳-۷ کشف قیمت واحدهای تهاتری با پیمانکاران با چه کیفیت و مکانیزمی انجام شده و می‌شود؟

۳-۸ چرا شرکتی که چنین دارایی‌ها و پروژه‌های ارزشمندی داشته علیرغم اینکه تمام سیت های مدیریتی آن عملاً در اختیار بانک دولتی مسکن است به جای به کار گیری سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی از مؤسسات حسابرسی خصوصی استفاده می‌نماید؟ آن هم حسابرسی که واهمه ندارد در مجمع عمومی شرکت کارکرد و اعتبار ماده ۱۵۱ قانون تجارت را زیر سوال ببرد؟

۳-۹ با چه کیفیتی شخص محترمی به مدیریت عاملی یک هلدینگ انبوه ساز و نهاد مالی بورسی برگزیده شده که نمی‌داند افشاء به موقع مناقصات و قراردادهای پیمانکاری در سامانه کدال از الزامات بورس است؟

۴- افرادی که در جلسات مختلف و در محضر جنابعالی اصطلاحات تخصصی استانداردهای مدیریت پروژه را عاریه می‌گیرند تا ضعف مدیریت خود را در پس آن واژه‌ها پنهان کنند چرا پیش پا افتاده‌ترین اسناد مدیریت پروژه از قبیل "منشور پروژه" و "طرح مدیریت پروژه" شامل "برنامه زمانی"، “Cash Flow” و" مدیریت ریسک پروژه" و… را در ابتدای هر پروژه و گزارش‌های دوره‌ای اجرا و نحوه تحقق برنامه مدیریت پروژه را منتشر نمی‌کنند تا موفقیت یا عدم موفقیت خود در اجرای پروژه و تحقق اهداف آن را به قضاوت عمومی و ذی نفعان اصلی پروژه (شامل سهامداران و خریداران واحدها) بسپارند.

۵- جنابعالی به عنوان مدیریت عالی بانک مسکن در حمایت از برنامه دولت محترم سیزدهم جهت ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، ضرورت و امکان عملی آن بارها مصاحبه و جهت مشارکت در آن طرح اعلام آمادگی فرموده اید. با این اوصاف آیا به افت شدید و به حدود صفر رسیدن تولید مسکن در بزرگترین انبوه ساز زیر مجموعه آن بانک واقفید در حالی که همین شرکت در سال ۱۳۹۰ بیش از ۲۵۵، ۰۰۰ متر مربع بنا تکمیل و تحویل متقاضیان نموده! این عملکرد چه نسبتی با رسالت بانک و انبوه سازان تابعه جهت مشارکت فعال در برنامه‌های دولت محترم سیزدهم برای نهضت تولید مسکن دارد؟

با توجه به موارد مذکور و سایر مواردی که قبلاً به استحضار جنابعالی و همکاران محترم (از جمله مدیریت محترم گروه مالی بانک مسکن که ظاهراً درگیر امور مهمتری می‌باشد و توجهی به مکاتبات و درخواست‌های مکرر ارسالی نمی‌نمایند) رسیده، مجدداً عاجزانه استدعا می‌گردد تا دیر نشده تدبیری بیاندیشید، دستورات مقتضی جهت اقدامات مؤثر و فوری صادر و نمایندگانی جهت نظارت و پیگیری مؤثر تا حصول نتیجه و ارائه گزارش مرحله‌ای به سهامداران تعیین فرمائید.

البته مطمئن هستم که حضرتعالی به این موضوع واقفید که هدف از مطرح کردن موارد فوق -به عنوان یک مشت نمونه خروار- این نیست که صرفاً با جابجایی افراد و بدون تغییر ساختاری در رویه‌ها و تصمیم گیری های کلان به پاک کردن صورت مساله بپردازیم.

با تشکر از حسن توجه جنابعالی

احدی از سهامداران و به نمایندگی تعدادی از سهامداران (امضا محفوظ)

دکتر مهدی بنا زاده

دانشیار دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مهندس محمد حسن خلوصی

مدیر حرفه‌ای پروژه (PMP) ۳۰ سال خدمت در صنعت عمران دانشگاه پلی تکنیک تهران

رونوشت: جناب آقای دکتر انصاری مدیر محترم اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس جهت استحضار و صدور دستورات مقتضی

متن کامل نامه را از اینجا دریافت کنید.

کد خبر 5400359

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: مهر

کلیدواژه: محمود شایان بانک مسکن انبوه سازی مسکن رستم قاسمی نهضت ملی مسکن سید احسان خاندوزی 21 سوال از بودجه قیمت خودرو گمرک ایران بانک مرکزی ایران قانون جهش تولید مسکن صادرات غیرنفتی وزارت صنعت معدن و تجارت بانک مرکزی وزارت راه و شهرسازی مرکز مدیریت راه های کشور صنعت خودروسازی شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس میلیارد تومان مدیریت پروژه مجمع عمومی انبوه ساز بانک مسکن متر مربع

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۱۳۶۱۵۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ +جدول

قیمت این محصولات از ایران خودرو ارزان شد

تهدید به تحریم مانع پیشرفت ایران نمی‌ شود

افزایش حقوق بازشستگان جدی شد

درصد افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده تغییر نمی‌کند

خبر بعدی:

کوه‌هایی که در صدرا به قصر تبدیل می‌شود/ همه چیز در لوای قانون!

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، از بلوار خلیج به سمت شهر صدرا که حرکت کنیم از همان ابتدا کوه های منطقه تصرف شده و دستگاه ها و ماشین آلات ساختمان سازی در حال شکستن  کوه و تبدیل آن به قصر و ویلا هستند.

این پروژه که «قصر سبز» نام دارد بخشی از برنامه باغ شهری شهر صدراست که کوهها و اراضی طبیعی را به شکل قانونی تصرف کرده و با تخریب کوه اقدام به ساخت خانه های ویلایی می کنند.

 کوه از منابع طبیعی ملی کشور و جزء انفال  است و همه مردم حق بهره برداری و استفاده از آن را دارند. 
 چگونه دارایی و اموال عمومی و با کدام مجوز خصوصی می شود و چگونه کسی می توان کوه را که متعلق به همه مردم است خرید و تبدیل به خانه و ویلا و قصر کرد؟ اما این اتفاق قانونی، سند دار و با مجوز چندسالی است که در حال رخ دادن است.

 

شرکت عمران صدرا پاسخگو باشد

عبدالحسن صمدنژاد، مدیر کل منابع طبیعی استان فارس از واگذاری این بخش به شرکت عمران صدرا خبر داد و گفت: کل این محدوده به این شرکت واگذار شده است و شرکت عمران صدرا متولی است، پس اگر مسئله ای وجود دارد این شرکت باید پاسخگو باشد.

کنترل ساخت و سازها بر عهده شهرداری است

در همین راستا، عزیز الله روشن مدیر عامل شرکت عمران صدرا به خبرنگار فارس توضیح داد: این اراضی در حریم قانونی شهر صدرا قرار دارند که سالها پیش در دهه 80 تغییر کاربری داده شده و همان موقع مدیران وقت نباید مجوز می دادند. 

روشن خاطرنشان کرد: همه ساخت و سازها مجوز دارند که ناشی از مصوبه دفتر فنی سال 86 استانداری است و فقط دو مورد انحرافات جزئی دارند.

وی در این باره توضیح داد: پلاک های بالا کمی خارج از نقشه کار کرده اند و از سمت راست سی هکتاری، گوشه بالا نیز پلاک اول انحراف دارد.

مدیرعامل شرکت عمران صدرا با تاکید بر این نکته که دادن مجوز در کارگروه امور زیر بنایی مصوب شده است افزود: در مصوبه اول کارگروه ذکر شده که تنها به قصد ساختن باغچه اراضی واگذار شوند و هیچ ساخت و سازی انجام نشود و متعاقب آن  مصوبه دوم وجود دارد که اجازه 7 درصد ساخت و ساز را می دهد که متأسفانه رعایت نمی شود.

روشن ادامه داد: کمیسیون ماده 5، تغییر کاربری و واگذاری دست ماست اما کنترل ساخت و ساز که دیگر دست ما نیست تخلفات را شهرداری باید نظارت کند.

 

مصوبه دفتر فنی استانداری

مدیرعامل شرکت عمران صدرا، مفاد مصوبه دفتر فنی استانداری را این گونه بیان کرد: نامه 30اردیبهشت 86 مدیر عامل شرکت عمران شهر صدرا مبنی بر درخواست احداث باغ شهر یک هزار متری، بررسی اراضی پلاک 2015/11 به مساحت حدود 30 هکتار مطرح و با توجه به مجاورت اراضی با محدوده طرح تفصیلی با احداث باغچه های یک هزار متر مربعی موافقت شد. هرگونه ساخت و ساز در اراضی ممنوع است.

روشن اضافه کرد: در ادامه پیرو این نامه، مجددا نامه دومی آمده که گفته شده به میزان 7 درصد از فضای عرصه برای ساخت بنا موافقت می شود. وی تاکید کرد: بدین معنا اگر کسی یکهزار متر زمین داشته باشد می تواند 70 متر بسازد نه اینکه 500 متر ساخت و ساز کنند، کنترل این مسائل هم با شهرداری است.

اما بهزاد پرنیان، شهردار صدرا در   خصوص قصر سازی تحت عنوان پروژه قصر سبز به خبرنگار فارس گفت: ابر پروژه قصر سبز صدرا به چند بخش تقسیم می شود، یک قسمت اراضی واگذاری جهاد کشاورزی است، یک قسمتی مربوط به کانون کارشناسان است،  قسمتی واگذاری منابع طبیعی و یک بخش هم محدوده 32 هکتاری یاس است. 

وی افزود: همه این اراضی هم از منابع طبیعی، هم از شرکت عمران صدرا امکان واگذاری گرفته اند. در محدوده خدمات  شهر هستند و کاربری باغ مسکن دارند.

مجوزهای ساخت در زمان شهردار سابق داده شده است

پرنیان تصریح کرد: از نظر قانونی در حال حاضر، که به شهرداری برای پروانه مراجعه می کنند هیچ منع قانونی ندارد.

شهردار صدرا در خصوص ضابطه 7  درصد ساخت و ساز گفت: ضابطه احداث بنا به  10 رصد و تراکم  15 تغییر کرده است، مثلا یک زمین هزار متری اجازه دارد تنها صد متر پایین و 50 متر هم بالا بسازد و اگر در حد 20، 30 متر هم بیشتر شود در کمیسیون ماده 100 میشود و مقبول است. اما متأسفانه برخی اندازه 500، 600 متر ساخت و ساز کرده اند و حدود 5؛6 برابر ساخته اند.

پرنیان تصریح کرد: این ساخت و سازها مربوط به دوره مدیریت شهری قبل است، مجوز داده میشد اما نظارتی روی ساخت و ساز وجود نداشت و چندین برابر ساخته می‌شد.

 

شهردار صدرا تاکید کرد: شما اگر تصویر هوایی را ببینید در این دو سال که بنده مسئولیت گرفته ام، ادعا نمی‌کنم صفر شده، چون واقعا صفر کردن تخلفات کار سختی است، اما تخلفات انگشت شمار بوده که آن هم شناسایی و متوقف شده است.

هر اندازه بنا بزرگتر جریمه بیشتر

وی افزود: قبلا متأسفانه شهرداری  به دید انتفاعی نگاه می کرد، که هرقدر متراژ بنا بیشتر باشد، جریمه ای که در کمیسیون ماده 100 پرداخت می‌شود بیشتر است لذا ممانعتی نمی شد اما از دو سال پیش ما خیلی سفت و سخت ایستاده ایم و نمی گذاریم اصلا ساخته شود.

بناها بجای تخریب، جریمه شدند

پرنیان در خصوص تصمیمات کمیسیون ماده 100 گفت: زمانی که یک ملک اضافه بنا میگیرد در کمیسیون ماده 100 که متشکل از یک قاضی، نماینده استانداری و نماینده شورا است مطرح  می شود که تخریب شود یا جریمه پرداخت کند. تا به حال همه مشمول جریمه شده اند. که مالک جریمه پرداخت کرده و بعد پایان کار گرفته است و سند اکنون قانونی است.

وی به اقدامات کنونی شهرداری اشاره کرد و گفت: ما در حال حاضر در همان هنگام  پی ریزی ، مأمور تخلفات بررسی میکند اگر بزرگتر از حد معمول گرفته باشند اصلا اجازه ساخت نمی دهیم.

اخراج 20 مأمور تخلفات به دلیل کوتاهی

وی ادامه داد: سیاست ما بر این بوده که انجام نشود و اگر هم رخ داده از دست ما در رفته است و برهمین اساس 20 نفر از نیروهای تخلفات را که در محدود مکانی مأموریتشان ساخت و ساز انجام شده، اخراج کرده و نیروی جدید را جایگزین کردم.

صدور پروانه در بخش کوهستانی متوقف کرده ایم

شهردار صدرا در پاسخ به این سوال که تا کی این ساخت و سازها ادامه پیدا می کند اظهار داشت، گفت: هنگامی که فردی به قصد گرفتن پروانه به شهرداری مراجعه می کند، سه مولفه برای شهرداری مهم است: سند یا برگ واگذاری داشته باشد، در محدوده قانونی شهر باشد، کاربری ملک متناسب با درخواست باشد و هرکس چنین ویژگی ها را داشت، ما موظف به دادن پروانه‌ ایم و گرنه با عنوان ممانعت از حق می تواند شکایت کند. اما با این وجود ما دادن پروانه به قسمت شیب دار و در محدوده کوه بخش یاس را متوقف کرده ایم و خوش بختانه شکایتی رخ نداده است.

انتهای پیام/م

دیگر خبرها

  • گلایه امام جمعه زاهدان از ضعف مدیریت در هزینه‌کرد اعتبارات تخصیص یافته
  • تست گرم مترو 200 میلیارد تومان هزینه نیاز دارد/ شهردار قم از پرداخت نشدن مطالبات شهرداری‌ها گلایه کرد
  • زخم کهنه در بازار سرمایه / سود شرکت های بورسی هنوز غیر سجامی پرداخت می شود
  • طرح مشارکت در پروژه مسکونی در غرب تهران
  • انتشار گزارشات ۹ماهه در دقیقه نود / دلیل اینهمه تاخیر چیست؟
  • سهامداران بخوانند | دو نامه عشقی به معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت درباره بورس
  • سهامداران بخوانند | دو نامه مهم عشقی به معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت درباره بورس
  • کوه‌هایی که در صدرا به قصر تبدیل می‌شود/ همه چیز در لوای قانون!
  • سهامداران بخوانند/ دو نامه مهم درباره بورس
  • مصوبات ۱۰ گانه بورسی ستاد اقتصادی دولت هنوز ابلاغ نشده است
دیگران می‌خوانند: