به گزارش تابناک اقتصادی؛ فروردین ماه امسال، وزارت راه و شهرسازی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ همه مالکان باید نسبت به ثبت املاک تحت تملک خود در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir  اقدام کنند. این وزارت خانه تاکید داشت همه سرپرستان خانوار در زمان بندی‌های اعلام شده تا نهم اردیبهشت ماه اقدام کنند و سرپرستانی که موفق به ثبت‌نام در تاریخ اعلامی نشوند، می‌توانند از تاریخ ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان اقدام کنند؛ ابن زمان بندی البته به دفعات تمدید شد تا شاید مردم برای ثبت اطلاعات مسکن و املاک خود رغبت نشان دهند.


اما جدا از اینکه در آن مقطع زمانی، بسیاری از مردم از طرح دولت استقبال نکردند و ترجیح دادند تنها نظاره گر ابلاغیه‌های وزارت راه و شهرسازی باشند، موضوعی که نشان از عدم تصمیم گیری درست مسئولان وقت داشت به نبود سازوکاری شفاف برای ثبت اطلاعات املاک  حقوقی‌هایی همچون بانک‌ها  مربوط می‌شد.

این نکته به این دلیل اهمیت داشت و دارد که به گفته محمودزاده معاون وزیر راه ««اقدام دولت در راستای شفاف شدن وضعیت مسکن کشور و برنامه‌ریزی دقیق برای گروه‌های هدف است و کار اضافه‌ای با هدف خاصی انجام نمی‌شود؛ بنابراین، به همه مالکان و مستاجران توصیه می‌کنیم بدون در نظر گرفتن شایعات، در سامانه ثبت‌نام کنند.» وی همچنین در اظهارات دیگری تاکید داشت: «سامانه بر اساس قانون دو هدف مشخص را پیگیری می‌کند؛ نخست، مالیات بر خانه‌های خالی که موضوع شناسایی یکی از وظایفی است که قانون‌گذار برعهده این سامانه گذاشته است و وزارت راه و شهرسازی به عنوان مجری این قانون باید این کار را انجام دهد و مورد بعدی شناسایی محل اسکان خانوارهاست.» اهدافی که در آن زمان به نظر می‌رسید با این روش و سازوکار، محقق نخواهد شد، زیرا به گفته بسیاری از کارشناسان، مالیات بر خانه‌های خالی بایستی به طور گسترده و شفاف در سراسر کشور و در بخش‌های مختلف حقیقی و حقوقی صورت بگیرد، وگرنه با تمرکز بر اشخاص عادی و حقیقی، نباید انتظار شناسایی همه خانه‌های خالی را داشت؛ بنابراین در همان گام‌های نخست دولت تدبیر و امید برای شفافیت در خانه‌های خالی، تکلیف اشخاص حقوقی نامشخص باقی ماند.

اما با گذشت زمان و تمدید چندباره زمان ثبت اطلاعات خانه‌ها توسط مردم، بالاخره محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در مهرماه سال جاری گفت: واحد‌های خالی از سکنه به دو بخش تقسیم می‌شوند؛ گروه اول یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد است که شهریورماه سال گذشته مطابق قانون سال ۱۳۹۴ و ابلاغیه ۱۳۹۵ شناسایی شده و به سازمان امور مالیاتی معرفی شده‌اند. طبق این قانون اگر واحد‌ها یک سال خالی بمانند مشمول مالیات می‌شوند. مالیات این ۱.۳ میلیون واحد، قطعی است و باید اخذ شود. فقط بحث بر سر نحوه معرفی است که سازمان امور مالیاتی معتقد است باید بر اساس سیستم MPLS و طبق سند دولتی، این معرفی صورت گیرد. بدین صورت که این سیستم بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی با محوریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود. وی افزود: بخش دوم، املاکی است که بعد از اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب پنجم آذرماه ۱۳۹۹ مورد بررسی قرار خواهد گرفت. طبق این اصلاحیه واحد‌های مسکونی نباید بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند؛ در غیر این صورت مشمول مالیات خواهد شد. در این بخش هنوز معرفی انجام نشده و مربوط به فراخوانی است که در حال حاضر جریان دارد. محمودزاده تصریح کرد: سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir برای تعیین وضعیت واحد‌های ملکی و استیجاری مطابق قانون آذرماه ۱۳۹۹ در حال فعالیت است و مشکلی ندارد. تمامی مالکان و مستاجران مکلفند تا پایان مهرماه وضعیت سکونتی خود را در این سامانه مشخص کنند. فعلا مهلت تا پایان ماه جاری است که اگر لازم باشد این زمان را تمدید می‌کنیم. وی در پاسخ به این سوال که آیا مبنای شروع محاسبه مالیات ۱.۳ میلیون واحد شناسایی شده از سال ۱۳۹۵ خواهد بود؟ اظهار کرد: مبنا سال ۱۳۹۵ است، اما مدت زمان خالی بودن واحد‌ها یکسان نیست و بر همین اساس مالیات‌ها متفاوت خواهد بود. بدین صورت که مالکان بعضی واحد‌ها بر اساس مدت زمانی که خالی از سکنه بوده‌اند باید مالیات بپردازند. طبیعتا این مدت می‌تواند یک تا چهار سال باشد.

با این حال سازمان امور مالیاتی نیز در واکنش به اظهارات مقام‌های مسئول در وزارت راه و شهرسازی، اعلام کرد اطلاعات دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی از سکنه که وزارت راه و شهرسازی ارایه داده به دلایلی همچون نادرست بودن کد‌های پستی، مشخص نبودن مالک و زمان خالی بودن واحد‌ها قبول ندارد.


دو ابهام برای خانه‌های خالی؛ از پیامک عجیب تا پاک شدن اطلاعات مردم


با وجود این کشمکش چند ماهه و اساسی میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی، اخیرا پیامک‌هایی مبنی بر شناسایی خانه خالی برای برخی از افراد ارسال شده است که باعث ایجاد نگرانی شده است. در این خصوص، معاون وزیر راه و شهرسازی درباره این موضوع که عنوان می‌شود به برخی مالکان پیامک اشتباهی خانه خالی ارسال شده است تصریح کرد: اشتباهی در کار نیست. با توجه به اینکه این افراد از خوداظهاری امتناع کرده‌اند برداشت این است خانه آن‌ها خالی است. در متن پیامک نیز آمده که وضعیت املاک خود را تعیین تکلیف کنند. محمودزاده گفته است: هم‌اکنون اطلاعات سکونتی بیش از ۶۰ میلیون نفر از هموطنان در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir وجود دارد و قابل رصد است. اما تعدادی که اخیرا برای آن‌ها پیامک ارسال شده کسانی هستند که اطلاعاتشان موجود نیست و در واقع وضعیت سکونت آن‌ها درج نشده است.   به گفته محمودزاده، اگر مالکان واحد‌های مذکور تا قبل از پایان ماه جاری که آخرین مرحله اخذ خوداظهاری است نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود اقدام نکنند، واحد آن‌ها به عنوان خانه خالی تلقی و برای اعمال مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی می‌شود. هموطنان اگر واحد مذکور را خرید و فروش کرده یا اجاره داده‌اند باید مستندات آن را در سامانه ثبت کنند.

وی همچنین در خصوص شائبه اختلاف وزارت راه و شهرسازی با سازمان امور مالیاتی بر سر نحوه معرفی خانه‌های خالی گفت: حدود دو هفته قبل جلسه‌ای با مسئولان سازمان امور مالیاتی داشتیم و این هماهنگی صورت گرفت تا بر اساس فهرستی که تا ما تا پایان دی‌ماه به آن‌ها ارایه می‌دهیم موضوع مالیات خانه‌های خالی محقق شود؛ بنابراین در خصوص ابهام اول یعنی ارسال پیامک خانه خالی، معاون وزیر راه معتقد است "اشتباهی در کار نیست و با توجه به اینکه این افراد از خوداظهاری امتناع کرده‌اند برداشت این است خانه آن‌ها خالی است. در متن پیامک نیز آمده که وضعیت املاک خود را تعیین تکلیف کنند. ".

اما ابهام دومی که در این باره مطرح است به پاک شدن اطلاعات ثبت شده برخی از مردم در سامانه مذکور برمی گردد؛ مساله‌ای که از سوی برخی از مردم مطرح شده و ضرورت دارد تا از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی شفاف سازی شود.   در این خصوص حسین میرزایی، کارشناس حوزه دولت الکترونیک نیز در فضای مجازی نسبت به اتفاق پیش آمده با اشاره به پاک شدن اطلاعات ملکی ثبت شده خود در سامانه املاک و اسکان نوشت: "چرا اطلاعاتی که ما در راستای تکمین قانون در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت کرده بودیم پاک شده است؟ وی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی نتوانسته است بانک اطلاعاتی از املاک و وضعیت سکونت مردم ایران تهیه کند، صحبت از جهش تولید مسکن کاملا غیرقابل باور و نشدنی ست. "

بنابراین همانگونه که اشاره شد موضوع پاک شدن اطلاعات ثبت شده برخی از مردم که پیش‌تر با اعتماد به دولت و وزارت راه و شهرسازی، همراهی لازم را در جهت تحقق اهداف کلان اقتصادی دولت داشتند، حالا به چالشی جدی برایشان تبدیل شده است و ضرورت دارد تا هرچه سریع‌تر نهاد‌های نظارتی و کمیسیون‌های تخصصی مجلس و سازمان بازرسی کل کشور به این مساله ورود کنند تا حق و حقوق مردم پایمال نشود.

در این باره، نکته مهم حفظ اعتماد مردم به سیستم و برنامه ریزی دولت است. موضوعی که حالا با بی توجهی گروهی در وزارت راه و شهرسازی، به چالشی جدید تبدیل شده است. تا جاییکه حسین میرزایی کارشناس حوزه دولت الکترونیک معتقد است: مهم‌ترین سرمایه دستگاه‌های اجرایی نزد مردم، «اعتماد» است. اعتماد به توان فنی، حفظ محرمانگی داده ها، توان اجرایی و اظهارنظر‌های مسئولین و نحوه اجرای قوانین و تصمیمات است. اگر مردم بی اعتماد شوند، دیگر نمی‌شود کاری انجام داد. وی افزود: در قانون مالیات بر خانه‌های خالی مردم اعتماد خود را از دست داده‌اند. بگذارید کلان‌تر بگویم؛ مردم اعتماد خود را به توان مدیریت حوزه مسکن توسط دولت‌ها از دست داده اند و چشمشان به قیمت‌های اعلامی توسط املاکی‌ها و مالکان واحد‌های مسکونی است. به گفته میرزایی: سال‌ها که قانون بر زمین مانده بود. دو سال هم هست پس از تغییر در ماده ۵۴ مالیات‌های مستقیم، هیچ اتفاقی نیفتاد و فقط با هیاهو مواجه بودیم که چنین و چنان می‌کنیم و خانه خالی را شناسایی می‌کنیم و مالیات می‌گیریم و بازار مسکن را از تلاطم و سوداگری نجات می‌دهیم…. چه شد؟! جواب: هیچ.

میرزایی یادآور شد: عناصری که در دولت قبل و در معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی “نتوانستند” پروژه ملی املاک و اسکان را پیش ببرند، هنوز در این وزارتخانه هستند! وی در پایان با اشاره دوباره به پاک شدن اطلاعات ثبت شده گذشته نوشته است: هماهنگونه که مشاهده می‌کنید از اطلاعاتی که قبلا در سامانه ثبت کردم خبری نیست و باید مجددا اطلاعات را وارد سامانه کنم… فاجعه ست…

سخن پایانی   بنابراین ضرورت دارد تا در این باره، از سوی مسئولان دولتی و وزارت راه و شهرسازی پاسخگویی و شفاف سازی صورت بگیرد. کما اینکه در گذشته اسلامی وزیر وقت راه و شهرسازی از عدم ثبت اطلاعات ملکی خود در سامانه به دلیل نداشتن وقت صحبت کرده بود، حال نباید اعتماد مردمی که در صف مقدم همراهی با دولت، به ثبت اطلاعات خود در سامانه املاک و مسکن اقدام کرده بودند را از بین ببریم و باید قدردان این افراد نیز باشیم.

هرچند در پایان این گزارش بایستی بار دیگر به اهداف کلان این نوع برنامه ریزی دولت یعنی شناسایی خانه‌های خالی و ترغیب آن‌ها به عرضه در بازار مسکن و در نهایت تعدیل قیمت‌ها اشاره داشت که به نظر می‌رسد به دلایل مختلف از جمله نبود نظارت شفاف بر سامانه مذکور و همچنین عدم هماهنگی میان وزارت راه و سازمان امور مالیاتی، این پروژه ملی متاسفانه با شکست مواجه شده و یا خواهد شد. پیش‌تر نیز در فروردین ۱۴۰۰ احمد میدری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نامه‌ای خطاب به محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص اجرای پروژه ملی شناسایی محل اسکان خانوار‌ها در سامانه ملی املاک و اسکان نوشته بود: «از آنجایی که مشخص نمودن موقعیت دقیق محل سکونت افراد از بدو تشکیل پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، از دغدغه‌های این معاونت بوده و به دنبال تحقق آن است، اما شیوه اجرای کنونی با مشکلات زیادی روبه رو خواهد شد و احتمال می‌رود این پروژه ملی با شکست روبه رو شود.»  

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: تابناک

کلیدواژه: مذاکرات وین مهرشاد سهیلی اخراج استقلال و پرسپولیس بودجه 1401 سند همکاری 25 ساله ایران و چین خانه خالی مالیات وزارت راه مذاکرات وین مهرشاد سهیلی اخراج استقلال و پرسپولیس بودجه 1401 سند همکاری 25 ساله ایران و چین سامانه املاک و اسکان خود در سامانه املاک سازمان امور مالیاتی وزارت راه و شهرسازی ملی املاک و اسکان اطلاعات ثبت شده پاک شدن اطلاعات معاون وزیر راه خانه های خالی ثبت اطلاعات پروژه ملی خانه خالی خواهد شد واحد ها خانه ها بر اساس پاک شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تابناک» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۱۳۶۴۵۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کمیسیون تلفیق سقف پاداش پایان خدمت کارکنان دولت را ۴۷۲ میلیون تومان تعیین کرد

صف‌های طولانی در ایرانشهر/ قیمت نان ۱۰ هزار تومان شد

اخباری به جای بیرانوند به اردوی تیم ملی دعوت شد

مهاجم تیم ملی با لباس عزا گل زد / مردم بوشهر به احترامطارمی شادی نکردند

عوارض طولانی مدت کووید چیست؟

خبر بعدی:

تلاش برای تامین بودجه همسان سازی حقوق اساتید از طریق فروش املاک

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور دانشجویان، هاشم داداش پور در آئین تکریم دکتر محمد علی لطف الهی یقین رئیس سابق و معارفه دکتر محمد زاد شکویان رئیس جدید دانشگاه مراغه با اشاره به اینکه تامین بخشی از بودجه وزارت علوم در حوزه همسان سازی به فروش املاک و مستغلات موکول شده است، افزود: وزیر علوم با جدیت به دنبال تخصیص و جذب اعتبار مورد نیاز است تا دغدغه کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را کمتر کند.

وی همچنین به لزوم جذب مشارکت خیران برای توسعه مراکز دانشگاهی نیز اشاره و بیان کرد: درود به همه خیرانی که در دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و بنده نیز دست خیران فعال در حوزه دانشگاه ها را می‌بوسم.

به گفته معاون وزیر علوم، فرد خیری ساختمان های زیادی در دانشگاه گیلان احداث کرده و رئیس وقت دانشگاه نیز در پاسخ به این کار خیر آرامگاه این فرد را در محوطه دانشگاه جانمایی کرده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: تحقق «دانشگاهی به وسعت شهر» به عنوان شعار دانشگاه مراغه به تعبیری نشان می‌دهد که این مرکز باید جامع‌محور بوده و برای ظرفیت‌ها و عناوین منطقه‌ای همچون «مراغه، بهشت دیرینه‌شناسان» پاسخی در خور داشته باشد.

داداش‌پور افزود: دانشگاه‌ها در طول زمان تغییراتی به خود دیده اند و سه نسل از سیاست‌ها شامل علمی، فناوری و نوآوری را پشت سر گذاشته اند تا به سمت جامع‌محوری حرکت کنند.

وی اضافه کرد: سیاست‌های علمی فقط دارای کارکردهای تولید دانش بود اما وقتی دانشگاه نسل دوم مطرح شد، حرکت در مسیر فناوری و اقتصادی بودن مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

داداش پور اظهار کرد: سیاست‌های نوآوری نیز انتقال نوآوری به جامعه محلی و ایضا کارآفرینی را هدف گرفته است. بر اساس این سیاست، اتصال دانشگاه به جامعه محلی به یک اصل مهم تبدیل شده تا دانشگاه در خدمت توسعه منطقه باشد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه باید جایگاه خودش را در محیط ملی و محلی پیدا کند تا پاسخگوی نیازها و مساله های محیط محلی و منطقه ای باشد، بیان کرد: اینجاست که ضرورت توجه به دانشگاه ماموریت‌گرا مشخص می‌شود؛ دانشگاهی که سیاست علمی، فناوری و نوآوری را پشت سر گذاشته است و به بحث‌های کارآفرینی اهمیت می‌دهد.

رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: دانشگاه باید به بهبود مهارت‌های تخصصی و فنی منطقه کمک کند و اگر دانشگاه از محیط محلی و منطقه ای خودش جدا باشد، نمی‌تواند دارایی تولید کند و دارایی صرفا فیزیکی نیست.

داداش‌پور یادآوری کرد: دانشگاه باید بتواند به بهبود سرمایه اجتماعی در محیط محلی خودش کمک کند تا از این طریق به توسعه منطقه کمک موثری باشد.

به گفته وی، با این نگرش دانشگاه می‌تواند علاوه بر منطقه، به باز تولید دانش محلی در سطح جهانی عمل کند کما اینکه در حاضر بخشی از تولیدات علمی در سطح جهانی بازتاب روایت های محلی است که بازنمایی فراگیر پیدا کرده است.

وی در پاسخ به مطالبه مسئولان محلی اظهار داشت، بعنوان نمونه، اگر قرار باشه که دانشجوی خارجی در دانشگاه مراغه حضور یابد، فقط به خاطر ظرفیت‌های محلی و خاص این کهن‌شهر از جمله منطقه فسیلی باید جذب شود.

وی تاکید کرد: دانشجوی خارجی زمانی دانشگاه مراغه را برای تحصیل انتخاب خواهد کرد که از ظرفیت‌های خاص دانشگاه استفاده کند.

معاون وزیر علوم ادامه داد: ظرفیت علمی رشته زمین‌شناسی باید در دانشگاه مراغه به حدی بالا برود که «بهشت فسیل‌شناسان» معنا پیدا کند و دانشگاه در توسعه روزافزون این ظرفیت مداخله کند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه با وجود ادغام در دانشگاه مراغه همچنان دارای هویت خاص خودش است و بازتاب هویت تاریخی این شهر، بیان کرد: دانشگاه مراغه باید برای رشد و بالندگی این ظرفیت نیز برنامه داشته باشد.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: به واسطه اینکه اهل نقده هستم، به وفور از مراغه عبور و به تهران سفر کرده‌ام؛ بر همین اساس شناخت کافی از این کهن‌شهر دارم و آن را شهر خودم هم می‌دانم.

داداش‌پور با ابراز امیدواری نسبت به اینکه دانشگاه مراغه مسیر ارتقا را طی کند، اظهار کرد: این دانشگاه باید در خور نام خواجه‌نصیرالدین طوسی بوده و برای رسیدن به بلوغ چشم انداز روشنی تعریف کند.

کد خبر 5410711 مهتاب چابوک

دیگر خبرها

  • لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری خوانسار تقدیم شورای شهر شد
  • بحران زنجیره تامین کالا و قفسه‌های خالی در فروشگاههای آمریکا
  • بدافزار بانکی BRATA اطلاعات گوشی کاربران را پاک می‌کند
  • وزیرراه و شهرسازی: ۹۰ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن استان گیلان ثبت نام کردند
  • آیت‌الله دری نجف‌آبادی: ملت مقاوم یمن با دست خالی سعودیِ تا بن دندان مسلح را به ذلت کشاند
  • دولت از فرصت قانونی برای ساخت مسکن جلوتر است
  • عزیزی‌خادم: ما را به جادوگری متهم کردند/ اولتیماتوم فیفا سر جای خودش است/ فوتبال را از آدم‌های بی‌خاصیت خالی می‌کنیم
  • امدادرسانی به ۴۰۰ خودروی گرفتار در برف در چهارمحال و بختیاری + تصاویر
  • نخبگان ثبتی، طراحان ثبت نوین و هوشمند هستند
  • تلاش برای تامین بودجه همسان سازی حقوق اساتید از طریق فروش املاک
دیگران می‌خوانند: