Web Analytics Made Easy - Statcounter

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: شاهدیم بر خلاف تمام جنگ ها و درگیری ها در راس عالم که زنان مشکل و مانع و موجب کندی و مقاومت در جنگ اند، در ایران و در جبهه مقاومت زنان مشوق، پشتیبان و همراهان گمنامی اند که دل امام و رزمندگان را محکم نگه می‌دارند و امام (ره) محروم کردن آنان از مشارکت اجتماعی را نه تنها امری مضر برای زنان بلکه تحمیلی به اسلام و مسلمین می‌داند و امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند این حضور با بصیرت و مقتدرانه زنان هستیم.

انسیه خزعلی که به عنوان سخنران پیش از خطبه در نماز جمعه این هفته تهران (اول بهمن ۱۴۰۰) حاضر شد، در آستانه ولادت حضرت زهرا (س)، با تبریک این روز اظهار کرد: امروز دشمن زنان و خانواده‌ها را هدف گرفته و در این جنگ به ظاهر نرم و در واقع سخت و دشوار، زنان در خط مقدم اند و ضرورت دارد مردان مدافع آنها در این جنگ باشند و از آنها پشتیبانی کنند. 

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، تصریح کرد: در این جنگ شناختی و رسانه ای اگر زنان که محور خانه اند؛ مسلح نشوند، برای دفاع بر نخیزند و از حریم خود و خانواده با سلاح روز آمد و تاثیر گذار دفاع نکنند؛ دشمن گام به گام برای ضربه به منابع انسانی پیشروی می‌کند که بنای دشمن به تعبیر قرآن، نابودی سرمایه‌های مادی و معنوی است.

وی با تاکید بر ضرورت حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی و با بیان اینکه اگر دشمن در دل خانه به پیروزی برسد شکستی بس ذلیلانه را باید تحمل کرد، ادامه داد: خود بانوان هستند که باید از سرمایه های بی نظیری که خلقت به صورت انحصاری و به عنوان مزیتی نسبی در اختیارشان قرار داده دفاع کنند تا سطح مطالبات زنان به امور ناچیز، بازی و سرگرمی تنزل نیابد.

خزعلی با اشاره به ممنوعیت فعالیت زنان ورزشکار با حجاب در برخی کشورهای غربی، تصریح کرد: شاهدیم در برخی کشورهای غربی حضور زنان ورزشکار با حجاب علیرغم همه ادعای آنها در دموکراسی و تکثر گرایی ممنوع است و این امر بیانگر خوف آنها از الگوی سومی است که روز به روز در حال گسترش است. حضور زنان قهرمان بر روی سکوهای بین المللی برایشان زنگ خطر است و به شدت هزینه دارد و امروز وظیفه همه مردان و زنان است که در حفظ این سنگر بکوشند. 

معاون امور زنان و خانواده از "اجتماع" و "خانواده" به عنوان دو سنگر بسیار مهم برای زنان یاد کرد و افزود: زنان به طور خاص وظیفه دارند در هر دو سنگر از همه توان و داشته های معنوی خود استفاده و بر مهارت های خود بیافزایند. سنگر اجتماعی به عنوان یکی از سنگرها که مسیر پیشرفت کشور را پی بریزد و سنگر خانواده که با شرایط سخت و ویژه‌ای که در این دوران داریم و با بحران جمعیتی که مواجه‌ایم بی شک نقش محوری را زنان جهادگر باید به دوش بگیرند و در هر دو سنگر مهم حاضر باشند.

وی در بخش دیگر سخنان خود به ماموریت معاونت امور زنان و خانواده در راستای ارتقای جایگاه زنان و خانواده نیز اشاره و بیان کرد: معاونت امور زنان و خانواده با ماموریت ارتقاء و تعالی زنان و خانواده و آسیب زدایی از این دو حیطه، برنامه جامعی را برای توانمندسازی زنان و آسیب زدایی از آنها در دست اجرا دارد که با کمک گرفتن از نیروهای بالقوه و بالفعل زنان حرکت بزرگی را شروع کرده و دست تمام زنان را برای این جهاد سازنده می‌فشارد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، درباره برنامه این معاونت برای ارتقاء جایگاه زنان و خانواده، ادامه داد: در مرحله نخست رفع محرومیت از زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست و درمان آسیب‌های متوجه آنهاست که از مهم ترین این آسیب ها می‌توان به افزایش طلاق و تغییر سبک زندگی اشاره کرد؛ در دستور کار این معاونت است‌. پررنگ ترین مساله در این آسیب‌ها نیز بحث فرهنگی است و در فرهنگ نیز نقش بانوان به مراتب اثر گذار تر از مردان است چراکه بانوان نیمی از جامعه‌اند و نیمی دیگر را می‌سازند. بنابراین زنان را دریابیم و قدردان زحمات آنها باشیم که می‌توانند حرکت تمدنی کشور را با خردورزی سرعت بخشند.

 

بیشتر بخوانید:

رئیسی:همه ادارات مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه حجاب و عفاف را اجرا کنند معاون رئیسی در امور بانوان : حجاب باید از ادارات شروع شود / دولت برای اجرای قوانین حجاب قاطعانه ورود می‌کند جمیله علم‌الهدی، همسر رئیسی : درخواست کردند مشابه کتاب میشل اوباما را بنویسم ، همسرم هم تایید کرد 

خزعلی با بیان اینکه روز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) به حق به زنان تعلق گرفت، ادامه داد: البته که فاطمه (س) در ابعاد وجودی حیاتی خویش الگوی جامع برای همه مردان و زنان است و تاریخ تمام زنان اهل بیت از حضرت خدیجه (س) تا دخت ایشان و تمام نوادگان و منسوبین ترسیم گر این الگوهای بی بدیل است که‌ با خردورزی و تدبیر، مسیر ولایت را هموار، از آن پشتیبانی کرده و در شرایط سخت چالشها را به فرصت تبدیل و بهترین بهره برداری برای رساندن پیام وحی به عالم از موقعیت های مختلف را کرده‌اند.

وی وجه بارز تمام "کنش‌گری‌های" مذکور را "تدبیر" و "خردمندی" دانست و با یادآوری اینکه که مقام معظم رهبری از این "کنشگری‌ها"  به عنوان حرکتی قهرمانانه نام می‌برند، تصریح کرد: از تدبیر همسر فرعون که رای الهی را بر تمام شکوه فرعونی ترجیح می‌دهد و الگو تمام زنان و مردان مومن می‌شود تا تدبیر ربوبی و خاصی چون تدبیر حضرت مریم و نمونه هایی مثل ملکه ای که عاقلانه در برابر پیام سلیمان استدلال می‌کند و تا مادر حضرت موسی(ع) که در اوج قلیان احساسات و عواطف مادری طفل خود را با توکل بر خدا به آب می‌سپارد؛ چگونه می‌توان این حرکت‌های قهرمانانه را توصیف کرد؟.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، با اشاره به حرکت قهرمانانه مادران شهدای دفاع مقدس و دفاع از حریم ولایت و امامت، افزود: تاریخ گواه است وقتی مادر ۴ شهید نزد امام (ره) می‌رود، عکس فرزندان شهید خود را نشان می‌دهد و امام بی طاقت می‌شود و فرو می‌ریزد این مادر استوار می‌گوید اماما اینها را دادم که اشک تو را نبینم.

چگونه می‌توان این حرکت های قهرمانانه را توصیف کرد؟. لذا شاهدیم بر خلاف تمام جنگ ها و درگیری ها در راس عالم که زنان مشکل و مانع و موجب کندی و مقاومت در جنگ اند، در ایران و در جبهه مقاومت زنان مشوق و پشتیبان و همراه گمنامی اند که دل امام و رزمندگان را محکم نگه می‌دارند و امام (ره) محروم کردن آنان از مشارکت اجتماعی را نه تنها امری مضر برای زنان بلکه تحمیلی به اسلام و مسلمین می‌داند و امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند این حضور با بصیرت و مقتدرانه زنان هستیم. 

21231

کد خبر 1594906

تبلیغات در خبربان

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: انسيه خزعلي زنان خانواده حضور زنان در جامعه ورود زنان به ورزشگاه معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۱۹۲۷۱۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

دستور رئیس دیوان عالی برای تعیین حکم استرداد جهیزیه در یک پرونده

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، برنامه ملاقات مردمی حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم، در جهت تکریم ارباب رجوع و رسیدگی بی‌واسطه به مشکلات حقوقی مراجعین، طبق روال هر هفته برگزار شد.

رئیس دیوان عالی کشور در جریان یکی از این ملاقات‌ها، پیرامون پرونده طلاق و درخواست یکی از مراجعین برای استرداد جهیزیه، دستورات لازم را در چارچوب مقررات صادر کرد.

در این پرونده خانمی که پیرو صدور گواهی عدم سازش و درخواست طلاق یک طرفه همسرش تقاضای ملاقات با رئیس دیوان عالی کشور را داشت مدعی بود در دادگاه بدوی و تجدیدنظر قاضی در رأی، اشاره‌ای به استرداد جهیزیه، اموال شخصی و پرداخت نفقه‎‌های معوقه از سوی همسرش نکرده و موجب تضییع حقوق شرعی و قانونی نامبرده شده است.

این مراجعه کننده گفت: همسرم پس از ده سال غیبت و تباه کردن زندگیم، بدون پرداخت هیچ یک از حقوق شرعی اصرار به جدایی دارد.

وی ادامه داد: با توجه به درخواست طلاق یک طرفه، ایشان موظف است جهیزیه و اموال شخصی بنده را پس بدهد، بنابراین بنده درخواست استرداد جهیزیه، اموال، نفقه‌های معوقه و مهریه را نمودم، اما دادگاه به خواسته‌ام هیچ توجهی نکرد.

این مراجعه‌کننده افزود: بنده نیز به دلیل بی‌توجهی دادگاه بدوی به موضوع استرداد جهیزیه، اموال شخصی و طلاهایم، نسبت به رأی صادره تجدیدنظرخواهی کردم اما در دادگاه تجدیدنظر نیز علیرغم ارائه فاکتور برای برخی وسایل اصلی، حضور شهود (دو مرد و یک زن) و اتیان سوگند همه آنان، به خواسته‌ام توجه نشد.

این مراجعه کننده اظهار کرد: در ملاقات با رئیس دیوان عالی کشور بیان کردم که درخواستم در پرونده نادیده گرفته شده و اصلاً به آن رسیدگی نشده است، از ایشان تقاضا کردم با توجه به عدم توجه قضات در هنگام صدور رأی؛ به خواسته‌‎ام رسیدگی کنند.

رئیس دیوان عالی کشور ضمن بررسی دقیق لایحه، اوراق قضائی و استماع اظهارات نامبرده با بیان اینکه مطابق ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده در رأی طلاق، باید راجع به کلیه امور مالی زوجه اتخاذ تصمیم شود، گفت: از آنجایی که در دادنامه بدوی و تجدیدنظر اشاره‌ای به استرداد جهیزیه نشده و دادگاه بدون تعیین تکلیف جهیزیه زوجه رأی به طلاق داده است، مراتب عیناً به ریاست محترم دادگستری استان البرز گزارش شود تا با هدایت وی نسبت به صدور رأی در قسمت مفتوح پرونده اقدام شود و دادگاه در حکم اصلاحی تکلیف آن را روشن نماید.

مرتضوی مقدم در تشریح این مطلب ادامه داد: طبق ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده، دادگاه در مقام صدور حکم طلاق باید تمام حقوق مالی زوجه را در رأی قید کند و اگر هر کدام از این حقوق مانند حکم استرداد جهیزیه زوجه در پرونده تعیین تکلیف نشود و رأی صادر شود، در آن قسمت، پرونده مفتوح است و باید دادگاه با ثبت مجدد پرونده حکم مقتضی صادر نماید.

رئیس دیوان عالی کشور اضافه کرد: اصل فراغت دادرسی شامل مورد نمی‌شود، زیرا چنانچه راجع به موضوعی از موضوعاتی که دادگاه تکلیف به صدور رأی داشته، رأی صادر نشود اصل مذکور منتفی است.

کد خبر 5491526 مهدیه محمدی

دیگر خبرها

  • بسیاری از ناباروری‌ها با اصلاح سبک زندگی قابل درمان است/ ۱۵ درصد نابارروی‌ها احتیاج به مراقبت پزشکی دارند
  • ارائه خدمات مشاوره در ۴ سال اول زندگی مشترک/ سال اول رایگان است
  • دستور رئیس دیوان عالی برای تعیین حکم استرداد جهیزیه در یک پرونده
  • مساله جمعیت باید به صورت مردمی دنبال شود
  • چه عواملی پرونده زندگی مشترک را می‌بندد؟
  • چالش‌های ازدواج اجباری با احساس از دست رفتن فرصت‌ها
  • چرا زنان بیش‌تر از مردان تقاضای طلاق می‌کنند؟
  • اتمام رابطه همسرانه با دریغ محبت عاشقانه/ چه عواملی پرونده زندگی مشترک را می‌بندد؟
  • اندیشکده آمریکایی رند:ایران در دولت رئیسی در مقابله با کرونا بسیار موفق عمل کرد
  • از شیوع برخی سرطان های زنانه تا ناباروری و اختلالات هورمونی/ سبک زندگی اسلامی پیش نیاز تامین سلامتی است