Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایرنا»
2022-11-30@14:16:09 GMT

کابوس تلخ کاهوکاران دزفول

تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۴۲۳۴۱۷۶

کابوس تلخ کاهوکاران دزفول

نگاه کشاورز دزفولی بر تیغ دستگاه شخم خشک شده است، کاهویی که دسترنج ماه‌ها عرق ریختنش بود اکنون جلوی چشمانش قطعه قطعه و به کناری  پرت می‌شود. 
چشمان پر از غم و حسرت کشاورز تاب دیدن چنین صحنه‌ای را ندارند؛ محصول باکیفیتی که هنگام کشت برای درآمدش نقشه‌ها کشیده بود اینک به زباله تبدیل شده و او بی‌رمق به باقی زمینش نگاه می‌کند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

اینها صحنه‌ای کوتاه از شخم زدن زمین کشاورزی یکی از کاهوکاران دزفول است؛ کاهوکارانی که با صرف هزینه‌های فراوان و تولید محصول باکیفیت مجبورند یا آنها را خوراک دام کنند و یا شخم بزنند.

کاهوکار ۳۳۰ میلیون ریال اجاره داده، ۲۰۰ میلیون ریال کود مرغی، ۸۰ میلیون ریال سم، ۳۰ میلیون ریال بذر، ۵۵ میلیون ریال هزینه‌های کارگری و هشت میلیون ریال هزینه‌های تراکتور پرداخت کرده است ولی اکنون قطعه‌ای از زمینش را شخم زده و باید شاهد شخم زدن مابقی آن هم باشد.
به گفته علیرضا شاه حسینی، هزینه‌ها نسبت به پارسال سه برابر شده ولی کاهوی با کیفیت تولید شده مشتری ندارد.

این کشاورز کاهوکار که برای به ثمر رسیدن این محصول در هر هکتار کاهو حدود ۴۰۰ میلیون ریال هزینه کرده اکنون به علت بسته بودن مرزها و موضوع قرنطینه محصولات با مشکل مواجه شده ضمن اینکه مشتری داخلی هم نرخی پایین‌تر از قیمت تمام شده به او پیشنهاد می‌کند.

خرید نهادهای کشاورزی طبق نوسان دلار و فروش محصولات با نرخ ریال

شاه حسینی گلایه مند است؛ می‌گوید هیچ کس هوای کشاورز را ندارد؛ کشاورزی که تابستان و زمستان عرق می‌ریزد اکنون با مشکل مواجه شده ولی فریادرسی نیست.
یکی از نکات مورد اشاره از سوی این کشاورز که جای تامل دارد خرید نقدی نهاده‌ها و براساس دلار و فروش محصولات با نرخ ریال است.

این کشاورز با ۲۵ سال سابقه کشاورزی از مشکلات همیشگی کشاورزان سخن می‌گوید که یا مرز بسته است یا محصول به فروش نمی‌رسد؛ معلوم نیست چه دست‌هایی پشت پرده است که اجازه نمی‌دهد کشاورزان سود کنند.
او در سال زراعی جاری حدود ۱۰۰ هکتار انواع محصولات سبزی و صیفی کشت کرده و با توجه به نبود بازار، حدود ۵۰ میلیارد ریال ضرر کرده است؛ می‌گوید برای کشت کلم حدود یک میلیارد ریال هزینه کردم ولی با نرخ کنونی فقط ۴۰۰ میلیون ریال آن جبران می‌شود، برای کاهو هم حدود هفت میلیارد ریال هزینه کرده‌ام ولی ۳۰۰ میلیون ریال مشتری دارد.

شاه حسینی ادامه داد: هر کیلوگرم هویج هم تاکنون با نرخ ۳۰۰ هزار ریال به فروش می‌رفت ولی اکنون به پایین تر از ۳۰ هزار ریال رسیده است.
یکی دیگر از کشاورزان دزفول نیز که دل پری از وضعیت موجود دارد، اخذ گواهی سلامت محصولات کشاورزی را موجب ایجاد اختلال در برداشت می‌داند؛ می‌گوید در گذشته روزی ۲ هکتار کاهو برداشت می‌کردم که این عملیات به دلیل لزوم اخذ گواهی سلامت به تعویق افتاده است.

عبدالرضا عباسی که ۱۸ سابقه کشاورزی و صادرات انواع محصول به روسیه، ارمنستان و کشورهای عربی را دارد، می‌افزاید: محصولاتی نظیر کاهو و کلم به خاطر داشتن برگ اضافی نیازی به گواهی سلامت ندارند.
این صادرکننده دزفولی که سالانه ۲۰۰ هکتار زمین کشاورزی کشت و محصول ۱۰۰ هکتار دیگر را نیز از همکارانش خریداری و صادر می‌کند، ادامه داد: سه سم مورد استفاده در محصولات کشاورزی برای سلامت بدن مضر هستند به همین دلیل روسیه از ایران خواسته محصولات صادراتی دارای گواهی سلامت باشند.
با رایزنی‌های صورت گرفته توافق شده ارائه گواهی سلامت یک ماه به تعویق بیفتد ولی این کشاورز دزفولی امیدوار است این زمان بیشتر شود زیرا برداشت محصولات کشاورزی دزفول تا خردادماه سال آینده ادامه دارد.

با توجه به موارد یادشده به نظر می‌رسد همچنان نبود الگوی کشت از مشکلات و چالش‌های اصلی بخش کشاورزی است؛ چالشی که دبیر نظام صنفی کشاورزان دزفول هم به آن اشاره می‌کند.

نبود الگوی کشت چالش همیشگی کشاورزان

بهمن دریکوندی در این باره می‌گوید: نبود الگوی کشت باعث شده کشاورزان با میل و سلیقه خود اقدام به کشت کنند؛ یک سال کاهو یک سال پیاز و سال دیگر هویج به وفور کشت می‌شود که نتیجه‌ای جز تولید محصول مازاد و ضرر و زیان کشاورز ندارد.

به گفته او قرار است با پیگیری رئیس جمهور برای رفع این مشکل سامانه‌ای با عنوان نیاز کشاورزی راه اندازی شود که تحقق آن زمان‌بر است ضمن اینکه مشخص نیست این سامانه به چه صورت خواهد بود و تا چه حد مشکل کشاورزان را برطرف می‌کند.

استفاده بیش از حد کود و سم از نظر دریکوندی یکی از دلایل اصلی برگشت دادن محصولات کشاورزی از روسیه است که باید برای رفع این مشکل نظارت کافی بر روی محصول انجام و آزمایش گرفته شود.

دبیر نظام صنفی کشاورزان دزفول به این نکته هم اشاره می‌کند که رد شدن محصول در آزمایشات کشور مقصد هم برای کشاورز هزینه دارد چراکه یا باید هزینه نگهداری محصول و یا هزینه دفن و معدوم سازی را به کشور مقصد پرداخت کند.

او ادامه داد: هزینه‌های کشاورزی همه براساس نرخ دلار و تورم افزایش زیادی داشته‌اند و این وسط فقط کشاورز ضرر می‌کند البته یارانه‌ای برای کشاورزان در نظر گرفته شده ولی به هیچ عنوان کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد برای مثال سم مصرف شده در هر هکتار حدود ۳۵ میلیون ریال است در صورتی که فقط ۱۰ میلیون یارانه برای آن در نظر گرفته شده است.
تعیین الگوی کشت درازمدت یکی از پیشنهادهای دبیر نظام صنفی کشاورزان دزفول است؛ او می‌گوید: دولت باید برای لغو تحریم‌ها و رفع مشکلات کشاورزان تلاش کند.

به سراغ جهاد کشاورزی دزفول هم رفتیم ولی پاسخی دریافت نشد؛ چون صحبت‌ها تکراری و این موضوع به چالش هر ساله کشاورزان تبدیل شده است؛ احمد زارعی رئیس جهاد کشاورزی دزفول چندی پیش در گفت و گویی در این باره اظهارداشته کشت بی‌رویه و بیش از نیاز هرمحصولی که قابلیت نگهداری و فرآوری نداشته باشد، کشاورز را باضرر و زیان مواجه می‌کند.

او نوسان صادرات را از دیگر دلایل تشدید این زیان‌ها در کشت سبزی و صیفی دانسته و با تاکید بر لزوم ملی و همگانی شدن الگوی کشت عنوان کرده که کشاورزان الگوی کشت را رعایت نمی‌کنند.

انتظار می‌رود در وضعیت نابسامان اقتصادی کنونی توجه بیشتری به تولید داخل شود چراکه بنیان اقتصادی خانواده‌ها را محکم می‌کند.

لازم است هرگونه کشت با کارشناسی ویژه انجام شود تا کشاورزان که نخستین تولیدکنندگان هستند بتوانند چراغ اقتصاد کشور را روشن نگه دارند و محصولی سالم تحویل جامعه دهند.

برچسب‌ها وزارت جهاد کشاورزی روسیه کشاورزی دزفول دولت خوزستان ایران صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایرنا

کلیدواژه: وزارت جهاد کشاورزی روسیه کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی روسیه کشاورزی دزفول دولت خوزستان ایران محصولات کشاورزی کشاورزان دزفول کشاورزی دزفول میلیون ریال گواهی سلامت ریال هزینه الگوی کشت هزینه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۲۳۴۱۷۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

گزارش تسنیم استاندار کهگیلویه و بویراحمد را به جهاد کشاورزی کشاند

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بعد از انتشار گزارش تسنیم درباره وضعیت ‌کشاورزان گچسارانی‌، به طور سرزده از سازمان جهاد کشاورزی بازدید کرد. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، سلسله گزارش‌های از مسائل و مشکلات بخش کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در روزهای اخیر بر روی خروجی تسنیم قرار گرفت که حشمت الله احمدزاده برای بررسی موضوعات به صورت سرزده از سازمان جهاد کشاورزی بازدید کرد.

روایت تسنیم از بادی که دسترنج کشاورزان گچسارانی را با خود برد + تصاویر

سید حشمت الله احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواستار گره‌گشایی از مشکل گوجه‌فرنگی‌ کاران شد و افزود: همزمانی برداشت محصول در دیگر استان‌ها، تولید انبوه، نبود بازار و تقاضای متناسب با تولید و نداشتن صادرات به کاهش قیمت گوجه فرنگی و تشدید مشکلات گوجه کاران افزوده است.

وی عنوان کرد: در این استان نزدیک به یک هزار هکتار زیر کشت گوجه رفته که 650 هکتار آن در منطقه لیشتر گچساران قرار دارد و بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی بیش از 50 هزار تن محصول روی دست کشاورزان مانده است.

احمدزاده ابراز کرد: برای جلوگیری از زیان گوجه کاران، باید راهکاری ارائه شود که خرید حمایتی از آنان صورت گیرد و یا به سردخانه‌ها و کارخانه‌های تولید رب گوجه فرنگی انتقال داده شوند.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه فرصت سوزی به ضرر مردم خواهد بود زیرا که فرصت اندک بوده و محصولات کشاورزان فاسد می‌شود، افزود: ضروری است جلسه‌ای اضطراری گرفته شود و ظرفیت‌های خالی دیگر استان‌ها در بحث سردخانه بررسی و همچنین اگر قرار است خرید حمایتی صورت گیرد باید سریع تر وارد عمل شوند و راهکار عملیاتی ارائه شود.

 نماینده عالی دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: ظرفیت کارخانه‌های تولید رب گوجه فرنگی در استان‌های مختلف بررسی شود زیرا تعدادی اعلام کرده‌اند ظرفیت خرید آنها تکمیل شده است.

احمدزاده بیان کرد: رایزنی‌هایی با محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور صورت گرفته تا در بحث عوارض صادرات که از 6 هزار تومان به 12 هزار تومان افزایش یافته تجدید نظر شود و صادرات به عراق و پاکستان ادامه یابد.

داستان ادامه‌دار کمبود مرغ در کهگیلویه و بویراحمد/ وقتی مسئولان برای راه‌اندازی 10 مرغداری راکد عاجزندروند لاک پشتی تجهیز اراضی کهگیلویه و بویراحمد به سامانه‌های نوین آبیاری

وی تاکید کرد: تصمیم وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر افزایش تعرفه صادرات هر کیلوگرم گوجه فرنگی از 6 به 12 هزار تومان سبب بالا رفتن هزینه‌های تمام شده این محصول و مشکلاتی برای کشاورزان شده است.

احمدزاده یادآور شد: همه باید پای کار بیایند و راهکار عملیاتی ارائه شود و کشاورزان بدانند مجموعه استانداری و دولت تصمیمی که به نفع کشاورزان باشد را اتخاذ خواهند کرد.

به گزارش تسنیم، 270 هزار هکتار زمین کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که 160 هزار هکتار آن زراعی بوده و کشاورزان سالیانه 972 هزار تن محصولات مختلف تولید می‌کنند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • صادرات ۳۵۰ هزار محصولات کشاورزی از مرز دوغارون
  • گزارش تسنیم استاندار کهگیلویه و بویراحمد را به جهاد کشاورزی کشاند
  • الگوی کشت بین عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی همخوانی ایجاد می‌کند
  • واردات ۷۰ هزار تراکتور تا پایان سال
  • بیش از ۵۰هزار تن گوجه روی دست کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد ماند
  • رویکرد کشت قراردادی، حمایت از کشاورزان است
  • ۴۷ هزار تن کود بین کشاورزان لرستانی توزیع شد
  • توسعه کشاورزی کوهین نیازمند تدوین طرح جامع است
  • برداشت زعفران در آزادشهر ۱۵ درصد افزایش یافت
  • راهکارهایی برای افزایش درآمد کشاورزان