Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «بازار نیوز»
2022-05-24@03:29:22 GMT

گزیده‌های نفتی هفته‌ای که گذشت

تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۴۲۵۰۹۸۰

گزیده‌های نفتی هفته‌ای که گذشت

تاکید رئیس‌جمهوری بر ظرفیت مطلوب همکاری ایران و روسیه در زمینه نفت و گاز در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم، ثبت رکوردی تازه در مصرف گاز، اعلام اطمینان از مطلوب بودن ذخایر سوخت کشور، افزایش گازرسانی به نیروگاه‌ها، سفر مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر و برگزاری نخستین نشست هم‌اندیشی شرکت ملی نفت ایران و فعالان بازار پول و سرمایه را در گزیده‌های نفتی این هفته بخوانید.

ظرفیت مطلوب همکاری ایران و روسیه: رئیس‌جمهوری روز ششم بهمن ماه در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم گفت: با توجه به فناوری روس‌ها در بخش نفت و گاز ظرفیت خوبی برای همکاری وجود دارد که می‌تواند سبب رشد تعاملات اقتصادی دو کشور شود. ظرفیت تجاری ایران با روسیه آن چیزی نیست که امروز شاهد آن هستیم. حجم روابط تجاری امروز دو کشور به‌راحتی می‌تواند به ۱۰ میلیارد دلار برسد. در زمینه نفت و گاز با توجه به فناوری که روس‌ها در اختیار دارند، ظرفیت خوبی برای همکاری وجود دارد که می‌تواند سبب توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور و رشد اقتصادی ما شود. بنای ما همکاری با همه دنیاست.

در هفته‌ای که گذشت و پس از سفر رئیس‌جمهوری به روسیه، کارشناسان متعددی در گفتگو با رسانه‌های مختلف اخبار، رویداد‌ها و دستاورد‌های این سفر را تحلیل کردند؛ محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در هیئت عامل اوپک در این باره گفت: ایران و روسیه در مجامع بین‌المللی انرژی مانند اوپک‌پلاس و جی‌ئی‌سی‌اف تقریباً سیاست‌های مشترکی را دنبال می‌کنند و افزایش همکاری دوجانبه دو کشور در شرایط کنونی می‌تواند به نزدیک شدن مواضع هر دو کشور در این سازمان‌های مهم منجر شود، همچنین حضور شرکت‌های دولتی و خصوصی روس در صنعت نفت ایران و به عکس می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

علیرضا سلطانی، کارشناس انرژی نیز درباره سفر اخیر رئیس‌جمهوری و وزیر نفت به روسیه و نیز همکاری ایران با این کشور در زمینه نفت و گاز گفت: یخ روابط ایران و روسیه در حوزه‌های نفت و گاز آب شده است و تهران و مسکو در مسیر همکاری‌های راهبردی قرار گرفته‌اند و ایران می‌تواند با مشارکت روسیه در زمینه تامین گاز اروپا نقش‌آفرین باشد. یکی از ظرفیت‌های خالی، سرمایه‌گذاری شرکت‌های روسی در بخش‌های بالادستی صنعت نفت و گاز ایران است که توانمندی فنی خوبی دارند منتها یکی از عوامل و موانع منابع مالی است. شرکت‌های روس به‌طور معمول برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای به‌دنبال منابع مالی خارجی هستند افزون بر این مسئله مهم این است که شرکت‌های روسی شناخت کافی از ظرفیت‌های بالادستی نفت ایران ندارند که این می‌تواند با معرفی ظرفیت‌های بالادستی برای این شرکت‌ها در قالب همایش‌های روتین حل شود.

مهران امیرمعینی، معاون بازاریابی و عملیات گاز شرکت ملی نفت ایران نیز درباره این سفر گفت: روسیه با توجه به پیشرفت‌هایی که در بخش گاز اعم از اجرای پروژه‌های بزرگ به‌ویژه در آب‌های عمیق و فناوری حفاری و تأمین مالی پروژه‌ها دارد، می‌تواند با انتقال این تجربه‌ها کمک شایانی به تسهیل و اجرای پروژه‌هایی از قبیل توسعه میدان‌های گازی، کارخانه‌های ال‌ان‌جی و احداث خط لوله در آب‌های عمیق به ایران داشته باشد.

قاسم ساعدی، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: دیپلماسی انرژی از شاخص‌های مهم برای اقتصاد کشور به‌شمار می‌رود و احیای آن فرصت مغتنمی برای پاسخ به تحریم‌هاست. ایران از هر طرف با کشور‌های نیازمند به نفت، بنزین و دیگر فرآورده‌های نفتی، مرز آبی و خاکی دارد و کمیسیون انرژی مجلس از وزیر نفت خواسته است در این مسیر کارگروهی تشکیل دهد تا راه‌های احیای دیپلماسی انرژی ایران با دیگر کشور‌ها به کمک نمایندگان مشخص شود.

شرایط حاد جوی و ثبت رکورد تاریخی مصرف گاز در کشور: در هفته‌ای که گذشته با کاهش بی‌سابقه دما در برخی از استان‌های کشور به‌ویژه در استان‌های غربی، مصرف گاز کشور رکورد تازه‌ای را ثبت کرد؛ جواد اوجی، وزیر نفت با انتشار مطلبی در روز سوم بهمن ماه در حساب کاربری خود در توئیتر از ثبت رکورد تاریخی مصرف روزانه ۶۹۲ میلیون مترمکعب گاز خبر داد؛ اوجی تاکید کرد: با تلاش کارکنان صنعت نفت شبکه گاز پایدار است، اما استمرار این شرایط مستلزم همکاری هموطنان و مدیریت مصرف است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران نیز روز چهارم بهمن ماه درباره میزان مصرف گاز کشور گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۷۷۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور مصرف شده است و هموطنان باید در این روز‌های سرد بهینه‌سازی مصرف گاز را در دستور کار داشته باشند و ضرورت صرفه‌جویی در شرایط کنونی وجود دارد. مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر حداکثر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی، اعلام کرد که با توجه به استمرار هوای سرد، پیش‌بینی می‌شود در روز‌های آینده مصرف گاز بخش خانگی و تجاری به روزانه ۷۰۰ میلیون مترمکعب برسد. وی همچنین در گفتگو با صدا و سیما افزایش مصرف گاز را در مرحله خطر اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون ۸۰ درصد گاز مصرفی در کشور در بخش خانگی مصرف می‌شود.

وی به‌دنبال اطلاع‌رسانی‌های روزانه خود درباره روند گازرسانی در کشور در روز پنجم بهمن ماه از افزایش گازرسانی به نیروگاه‌های کشور با عبور از موج سرما و کاهش مصرف گاز خبر داد و گفت: گازرسانی به نیروگاه‌ها نسبت به روز گذشته ۲۸ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت نیز در همان روز در توئیتر خود نوشت: همکاری مردم و دولت در مدیریت مصرف و اجرای برنامه‌هایی از جمله فعال‌سازی سوآپ گازی از تکرار خاطرات تلخ قطعی گاز در این ایام جلوگیری کرد و همگامی دولت و مردم در همه موضوعات همچون مصرف بهینه گاز و برق تنها راهکار حل مشکلات است که باید استمرار یابد.


اعلام اطمینان مدیرعامل شرکت پخش از مطلوب بودن ذخایر سوخت کشور: کرامت ویس‌کرمی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در گفتگو با شانا در این باره اطمینان داد: با توجه به ذخیره‌سازی‌های مناسب پیش از آغاز فصل سرما و با توجه به شرایط حاد جوی، در هیچ نقطه‌ای از کشور کمبود سوخت وجود ندارد و سوخت مورد نیاز روستاییان در نقاط سخت‌گذر نیز تأمین شده است. وی همچنین از تأمین سوخت‌رسانی زمستانی به نیروگاه‌ها نیز به‌صورت مستمر و شبانه‌روزی اطمینان داد و گفت: سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در شرایط سخت امسال استمرار داشت و خوشبختانه با مدیریت صحیح مصرف توسط وزارت نیرو نیز تاکنون مشکلی در زمینه تأمین برق در کشور به‌وجود نیامده و برق به‌صورت پایدار در کشور تولید شده است.

برگزاری نخستین نشست هم‌اندیشی شرکت ملی نفت ایران و فعالان بازار پول و سرمایه: نخستین نشست هم‌اندیشی شرکت ملی نفت ایران و فعالان بازار پول و سرمایه نیز در این هفته در روز سه‌شنبه (۵ بهمن) در مرکز همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (باشگاه کوشک) برگزار شد، در این نشست محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر ضرورت سرمایه‌گذاری بازار سرمایه در صنعت نفت و نیز با اشاره به نیاز ۱۶۰ میلیارد دلاری صنعت نفت برای طرح‌های توسعه‌ای نفت و گاز گفت: اگر صنعت نفت و بازار سرمایه کشور کنار هم قرار گیرند، می‌توان جهش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را در دولت سیزدهم رقم زد. اگر بخواهیم تولید نفت خام را به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسانیم تقریباً به ۹۰ میلیارد دلار منابع مالی نیاز داریم و اگر بخواهیم ظرفیت تولید روزانه گاز را از یک میلیارد مترمکعب به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب متناسب با نیاز کشور تا سال ۱۴۰۴ برسانیم، باید ۷۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم.

رضا دهقان، معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران نیز در این نشست بر لزوم سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد دلاری در فشارافزایی چاه‌های گازی پارس جنوبی تا ۱۰ سال آینده تأکید کرد و گفت: هم‌اکنون در بخش نفت، پروژه‌های مختلفی همچون طرح توسعه فاز ۱۱، فشارافزایی فاز‌های موجود پارس‌جنوبی با ارزش سرمایه‌گذاری ۲.۴ میلیارد دلار، حفاری ۳۵ حلقه چاه جدید در پارس‌جنوبی با ارزش ۸۰۰ میلیون دلار، توسعه میدان بلال به ارزش ۴۴۰ میلیون دلار فرزاد B به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار، برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است. برای توسعه میدان آزادگان جنوبی به ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه دیگر نیاز داریم که به نظر می‌رسد این پروژه می‌تواند همه پیمانکاران و سرمایه‌گذاران داخلی را در این حوزه فعال کند.

کریم زبیدی، مدیربرنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران نیز در این نشست از برنامه‌ریزی‌ها برای رساندن ظرفیت تولید نفت خام ایران به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز ظرف هشت سال آینده خبر داد و گفت: تا هشت سال آینده با جذب سرمایه قصد داریم ظرفیت تولید نفت ایران را به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسانیم. فرصت‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های سرمایه‌گذاران داخلی در بخش حفاری چاه‌های نفت اهمیت بیشتری دارد. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، به شرط تأمین سرمایه‌گذاری‌های تازه ظرفیت تولید روزانه گاز کشور ظرف هشت سال آینده نیز به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

عرضه ارز پتروشیمی‌ها به نیما: در هفته‌ای که گذشت مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندر ماهشهر سفر و از برخی مجتمع‌های پتروشیمی در این منطقه بازدید کرد. مرتضی شاهمیرزایی در این سفر در نشستی با مدیران مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در این منطقه حاضر شد و گفت: عرضه به‌موقع ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به سامانه نیما سبب می‌شود که ثبات بهتری در اقتصاد کشور حاکم شود. پتروشیمی‌ها به‌عنوان واحد‌های اقتصادی و اشتغال‌زا مسئولیت‌هایی دارند که باید با همفکری و مطابق با اولویت‌هایی که تعیین می‌شود به ارائه خدمات بپردازند و این خدمات باید به بهبود و تقویت زیرساخت‌های منطقه منجر شود تا رضایتمندی شهروندان را فراهم کند. ۳۰ درصد محصولات صنعت پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تولید می‌شود و رسیدگی به مشکلات منطقه مطابق با برنامه‌های کاربردی باید همواره در اولویت‌های کاری سازمان قرار داشته باشد.

برچسب ها: نفت ، نفت و انرژی ، نفت و گاز لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000QWW

تبلیغات در خبربان

منبع: بازار نیوز

کلیدواژه: نفت نفت و انرژی نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران مدیرعامل شرکت ملی میلیون مترمکعب نیروگاه ها ایران و روسیه سرمایه گذاری میلیارد دلار رئیس جمهوری ظرفیت تولید نفت ایران هفته ای ایران نیز سال آینده نفت و گاز ۵ میلیون مصرف گاز بهمن ماه پروژه ها صنعت نفت دو کشور شرکت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت bazarnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بازار نیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۲۵۰۹۸۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

کاهش یک میلیون بشکه‌ای ظرفیت تولید نفت در دولت قبل/ پروژه‌های نفتی را معطل خارجی‌ها نگه نمی‌داریم

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ که با هدف کاهش صادرات و به صفر رساندن فروش نفت ایران انجام شد، تولید نفت کشور به‌صورت تکلیفی کاهش پیدا کرد.

اگرچه صادرات ایران هیچ‌گاه به صفر نرسید، اما در دولت قبل به‌شدت محدود شد. کاهش صادرات باعث شد تا تولید از برخی میادین نفتی کاهش پیدا کند و از سوی دیگر به دلیل عدم سرمایه‌گذاری برای نگهداشت تولید در این مدت، حدود یک میلیون بشکه از ظرفیت تولید نفت کشور از دست رفت.

آن‌گونه که «محسن خجسته مهر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به ایرنا می‌گوید، با روی کار آمدن دولت سیزدهم و سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری، این ظرفیت احیا شد و اکنون ایران توان تولید ۳ میلیون و ۸۳۸ میلیون بشکه نفت در روز را دارد.

موضوعی که با رفع تحریم‌ها می‌تواند صادرات نفت کشور را تا ۲ برابر افزایش دهد.

خجسته مهر همچنین تاکید کرده که در این دولت برخلاف دولت گذشته، پروژه‌های نفتی را معطل حضور شرکت‌های خارجی نمی‌کنیم و با تکیه بر توان داخلی توسعه این صنعت را ادامه می‌دهیم.

بخش اول مصاحبه ایرنا با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران را در ادامه می‌خوانید.

ظرفیت تولید نفت به میزان پیش از تحریم‌ها رسید

ایرنا: ایران در دولت سیزدهم توانست در کمتر از ۶ ماه و با وجود ادامه تحریم‌ها، ظرفیت تولید نفت خود را به پیش از خروج آمریکا از برجام برساند. این کار چگونه انجام شد؟

خجسته مهر: ظرفیت تولید نفت ایران پیش از خروج آمریکا از برجام ۳ میلیون و ۸۳۸ هزار بشکه در روز بود. با توجه به تحریم‌ها و کاهش تولید نفت ایران، برای حفظ این ظرفیت باید سرمایه‌گذاری‌هایی انجام می‌شد تا چاه‌های تولیدی از مدار خارج نشوند.

با این حال در دولت قبل این اقدامات انجام نشد و حدود یک میلیون بشکه از ظرفیت تولید نفت کشور از دست رفت. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، احیای این ظرفیت در دستور کار قرار گرفت و با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری، ایران توانست در مدت کوتاهی با اقدامات فنی، ظرفیت تولید نفت را به میزان پیش از تحریم‌ها بازگرداند.

توسعه میادین مشترک نفتی و گازی در اولویت است

ایرنا: با توجه به اینکه ظرفیت تولید نفت ایران افزایش یافته، در صورت نتیجه‌بخش بودن مذاکرات و رفع تحریم‌ها، صادرات نفت کشور به چه میزان خواهد رسید؟

خجسته مهر: اگر تحریم‌ها برداشته شود، بلافاصله می‌توانیم صادرات نفت کشور را تا دو برابر افزایش دهیم.

ایرنا: توسعه میادین مشترک نفت و گاز و برداشت حداکثری و صیانتی از این میادین، ازجمله اهداف وزارت نفت در دولت سیزدهم بوده است. با توجه به اینکه میادین غرب کارون جزو مهم‌ترین میادین نفتی کشور به شمار می‌روند و میدان آزادگان جنوبی جزو ۱۰ میدان بزرگ نفتی جهان است، برای توسعه آنچه اقداماتی انجام شده است؟  

خجسته مهر: در راستای هم‌افزایی و بهره‌گیری از کلیه مقدورات، پتانسیل‌ها و توانمندی‌های مربوط به تامین سرمایه و منابع مالی موردنیاز جهت توسعه میادین نفت و گاز در کشور در مجموعه وزارت نفت و با هدایتی که وزیر نفت دارد و در هیات مدیره شرکت ملی نفت ایجاد کنسرسیومی از شرکت‌های اکتشاف و تولید و همچنین بانک‌های کشور برای توسعه میادین مشترک غرب کارون به تصویب رسید.

بر این اساس، پروژه‌های بزرگ و با اهمیت به‌ویژه میادین مشترک نفت و گاز را با یک هم‌افزایی اثربخش در سرمایه‌گذاری در قالب اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها نهایی می‌کنیم. در بخش صنعت نفت سیاست دولت سیزدهم و وزارت نفت و شرکت ملی نفت، اولویت‌بخشی به توسعه میادین مشترک نفتی و گازی است.

از همین رو، توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی در غرب کارون، تکمیل طرح فعلی آزادگان جنوبی و توسعه فاز دوم آزادگان جنوبی به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار با بهره‌گیری از توان شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی، توان فنی و اجرایی آن‌ها و استفاده از توان تامین مالی بانک‌های متعدد در کشور اجرا خواهد شد. این سرمایه‌گذاری و مدل سرمایه‌گذاری وارد فاز انعقاد تفاهم‌نامه و به دنبال آن انعقاد قرارداد خواهد شد.

در این مدل اختصاص سهم سرمایه‌گذاری به هر یک از ذینفعان انجام خواهد شد. بر اساس این مدل یک شرکت صاحب صلاحیت اکتشاف و تولید ایرانی توسط چند شرکت ایجاد می‌شود و مابقی سهامداران مفروض ذیل این شرکت خواهند بود و سرمایه‌گذاری در قالب این مدل انجام می‌شود. با این هم‌افزایی است که امکان توسعه موفق این میادین وجود دارد.

 سیاست ما این نیست که پروژه‌های بزرگ را به‌صورت انحصاری به مجموعه خاصی بدهیم بلکه مبتنی بر توانمندی، همه ایرانیان می‌توانند در انجام این سرمایه‌گذاری در قالب شرکت‌ها مشارکت داشته باشند. این یکی از روش‌های مفید است که نقدینگی کشور به سمت اقتصاد مولد هدایت شود.

محدودیتی در نوع قرارداد نداریم

ایرنا: با توجه به بازارهای موازی که در کشور وجود دارد، آیا سرمایه‌گذاران در داخل کشور برای حضور در توسعه میادین نفت و گاز حاضر خواهند شد؟  

خجسته مهر: تمام پروژه‌های نفتی و گازی در ایران از جذابیت ویژه‌ای برخوردارند و بعید می‌دانم به‌جز نفت و گاز جای دیگری وجود داشته باشد که مطلوبیت و جذابیت بیشتری نسبت به این میادین داشته باشد.

ایرنا: قرارداد ۷.۵ میلیارد دلاری برای توسعه میادین غرب کارون که با یک کنسرسیوم ایرانی به امضا خواهد رسید، در قالب کدام یک از قراردادهای نفتی امضا خواهد شد؟

خجسته مهر: در شرکت ملی نفت ایران، محدودیتی در نوع قرارداد نداریم. قراردادها می‌تواند از نوع EPC، بیع ‌متقابل و یا  IPC باشند و تمام قراردادها در شرایط حاضر از جذابیت و مطلوبیت برخوردار هستند.

۷۰ درصد از تولید گاز کشور در میدان گازی پارس جنوبی انجام می‌شود

ایرنا: برای فشارافزایی و نگهداشت تولید در میدان مشترک پارس جنوبی چه اقداماتی انجام خواهد شد؟

خجسته مهر: تمامی میادین نفتی و گازی بعد از توسعه اولیه خودشان نیازمند نگهداشت توان تولید هستند. نگهداشت توان تولید یک پروسه مداوم و مستمر است و اگر نتوانیم نگهداشت توان تولید را به‌درستی انجام دهیم به‌طور طبیعی سالیانه آن میادین نفتی و گازی دچار افت طبیعی تولید ناشی از افت فشار مخازن می‌شوند.

میدان گازی پارس جنوبی نیز یکی از میادین بزرگ دنیا است و نصف ذخایر گازی کشور را دارا است و ۷۰ درصد از تولید گاز کشور توسط این میدان انجام می‌شود. در راستای نگهداشت توان تولید و استفاده حداکثری از تولید این میدان، بهره‌برداری حداکثری از ذخایر آن و جلوگیری از مهاجرت گاز به سمت کشور همسایه پروژه فشارافزایی میدان گازی پارس جنوبی آغاز شده است.

مطالعه مفهومی آن انجام شده در حال انجام مطالعه پایه هستیم و به‌محض انجام مطالعه پایه، وارد فاز اجرایی آن خواهیم شد و این ظرفیت بزرگ برای مردم ایران است.

مثل دولت قبل، فرصت سوزی نمی‌کنیم

ایرنا: در دولت گذشته نیز قرارداد ۴.۵ میلیارد دلاری برای توسعه فاز ۱۱ و فشارافزایی از این میدان بسته شد که با خرج آمریکا از برجام و ترک قرارداد توسط توتال به نتیجه نرسید. در این دولت چه تغییری در این زمینه ایجادشده که امیدوار به موفقیت در پروژه فشارافزایی در پارس جنوبی هستید؟

خجسته مهر: تفاوت این دولت با گذشته این است که ما فرصت سوزی نمی‌کنیم  و بلافاصله از زمان به شکل مطلوب استفاده خواهیم کرد. همچنین منتظر کشورهای خارجی نمی‌شویم به‌طوری‌که این انتظار باعث هدررفت ذخایر نفتی و گازی کشور و حرکت ثروت زیرزمینی به سمت همسایه شود.

 ما می‌خواهیم با تکیه بر توان داخلی به‌موقع تصمیم بگیریم و اقدام کنیم البته این زمینه همواره وجود داشته که بتوانیم از سرمایه‌گذاران خارجی نیز بهره ببریم اما هیچ‌وقت نمی‌خواهیم پروژه‌های مهم و اولویت‌دار را ۸ سال معطل نگه داریم.

ایرنا: با توجه به نیاز کشور به گاز و افزایش مصرف سالانه‌ای که در این زمینه رقم می‌خورد، چه برنامه‌ای برای توسعه میدان گازی پارس شمالی دارید؟

خجسته مهر: بر اساس برآوردها، گاز استحصال‌شده از میدان پارس شمالی، معادل ۴ فاز پارس جنوبی خواهد بود و برای رسیدن به این میزان از تولید، سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری نیاز است.

در حال حاضر توسط مشاور کارهای مطالعاتی اولیه در حال انجام است. برنامه توسعه این میدان نیز به‌صورت مدون و زمان‌بندی شده آماده است و با مشخص شدن سرمایه‌گذار وارد مراحل اجرایی می‌شود.

ایرنا: در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، قراردادی به امضا رسید که بر اساس آن هلدینگ‌های پتروشیمی وارد توسعه بالادست صنعت نفت با هدف تامین خوراک شدند. آیا این ظرفیت در پتروشیمی‌ها وجود دارد تا سرمایه لازم برای توسعه میادین نفتی و گازی را تامین کنند؟

خجسته مهر: اگر به اظهارات شرکت‌های پتروشیمی دقت کنیم یکی از شکوه‌های این شرکت‌ها، خالی بودن ظرفیت این واحدها به دلیل کمبود خوراک است. 

مجموعه هلدینگ‌های پتروشیمی به این باور رسیده‌اند که در سرمایه‌گذاری برای تامین خوراک موردنیاز در بالادست نفت سهیم شوند، زیرا سرمایه‌گذاری برای تامین خوراک موردنیاز واجب‌تر از احداث یک واحد پتروشیمی است که بعد از احداث با کمبود خوراک مواجه شود.

 این سرمایه‌گذاری یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه از سوی هلدینگ‌های پتروشیمی است، زیرا در طولانی‌مدت می‌تواند خوراک موردنیاز را تامین کند تا پتروشیمی‌ها با ظرفیت کامل به فعالیت بپردازند. در حال حاضر، مهم‌ترین مؤلفه جهت استمرار فعالیت‌های اقتصادی پتروشیمی‌ها احراز باثبات، پایدار و مطمئن خوراک موردنیاز خودشان است.

پایان بخش اول

برچسب‌ها برجام میدان گازی پارس جنوبی میدان گازی پارس شمالی وزارت نفت ایالات متحده آمریکا توتال برنامه توسعه نفت محسن خجسته مهر دولت سیزدهم شرکت ملی نفت ایران

دیگر خبرها

  • توسعه دیپلماسی انرژی دولت سیزدهم با همسایگان/ میادین مشترک نفت و گاز در انتظار دانش مهندسان ایرانی
  • توسعه فاز دوم میدان نفتی آزادگان با سرمایه‌گذاری 7.5 میلیارد دلاری بانک‌ها
  • روزنامه ایران: قرارداد محرمانه نیم میلیارد یورویی نفتی با یک شرکت خارجی
  • دانش‌بنیان‌ها برای احیای چاه‌های نفتی کم‌بازده وارد عمل می‌شوند
  • پروژه‌های نفتی را معطل خارجی‌ها نگه نمی‌داریم
  • کاهش یک میلیون بشکه‌ای ظرفیت تولید نفت در دولت قبل/ پروژه‌های نفتی را معطل خارجی‌ها نگه نمی‌داریم
  • قرارداد محرمانه نیم میلیارد یورویی نفتی ایران با یک شرکت خارجی
  • گزیده‌ای از سخنرانی‌های هیتلر / استقبال ایرانی‌ها از مهاجران لهستانی / بندر بوشهر در اشغال انگلیس / آب هات داگ با خواص دارویی!
  • دستگیری سارقان لوله‌های نفت در خوزستان
  • شرکت نفتی اوکراین از گازپروم روسیه شکایت می‌کند