Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایران آنلاین»
2022-05-24@02:41:47 GMT

تازه کار‍!

تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۴۲۵۱۴۵۷

تازه کار‍!

روند مذاکرات ایران و 1+4 در حالی روزهای اخیر در مدار دستیابی به تفاهم شتاب گرفت که تحولات پیرامون آن با یک موضع بحث برانگیز و دور از انتظار از سوی وزیر خارجه جدید انگلیس مواجه شد.

روزنامه ایران: روند مذاکرات ایران و 1+4 در حالی روزهای اخیر در مدار دستیابی به تفاهم شتاب گرفت که تحولات پیرامون آن با یک موضع بحث برانگیز و دور از انتظار از سوی وزیر خارجه جدید انگلیس مواجه شد.

«لیز تراس» وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه تلاش غرب مدعی شده که پیشرفت در مذاکرات به اندازه کافی سریع نبوده است. او که این ادعاها را در پارلمان انگلیس مطرح می‌کرد، با بیان اینکه مذاکرات به «بن‌بست خطرناکی» نزدیک می‌شود، تهدید کرد: «اگر برجام فرو بپاشد، همه گزینه‌ها روی میز است».

این موضعگیری که با توجه به فضای حاکم، فاصله میان اتفاقات وین را با نمای پشت پرده مذاکرات نشان می‌دهد، در امتداد سیاستی ارزیابی می‌شود که امریکا و فرانسه در هفته‌ها و روزهای اخیر نسبت به ایران در پیش گرفته‌اند. از وزیر خارجه امریکا که ضرب‌الاجل ساختگی تعیین می‌کند تا اینک که انگلیس تلویحی و با کنایه از گزینه نظامی در صورت شکست احتمالی مذاکرات سخن به میان می‌آورد، جملگی نوعی تناقض خودخواسته را به نمایش گذاشته‌اند.
با این حال این موضع وزیر خارجه جدید انگلیس را که به نظر می‌رسد نخستین فعالیت‌های جدی دیپلماتیکش را در دولت «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس تجربه می‌کند، از دو منظر باید مورد توجه قرار داد؛ اشاره «تراس» به نزدیک شدن مذاکرات به یک «بن‌بست» خطرناک در حالی مطرح شده که کمتر کسی تردید دارد، سه سال گذشته بعد از عهدشکنی امریکا و خروج یکجانبه‌اش از توافق هسته‌ای، اروپا و در رأس آن سه کشور طرف توافق یکی از تاریک‌ترین دوران خود را در عرصه سیاست خارجی پشت سر گذاشته‌اند. جایی که انگلیس، فرانسه و آلمان با‌ وجود ادعاهای مطرح شده، در حراست از برجام منهای امریکا تنها نمایشی شکست خورده را در عرصه بین‌الملل به اجرا گذاشته و هیچ گامی ولو کوچک برای حراست از این توافق برنداشتند. حالا پس از اعلام تصمیم دولت امریکا برای بازگشت به برجام و آغاز مذاکراتی جدی و هدفمند در دولت جدید ایران، اروپا بار دیگر می‌کوشد حاشیه‌هایی پرنگ‌تر از متن را رقم بزند. فرانسه، انگلیس و آلمان با نادیده گرفتن واقعیاتی که به‌دنبال خروج امریکا از برجام رقم خورد، در فکر دوختن کلاهی از این نمد برای خود هستند. آیا رفتاری قبیح‌تر و نخ‌نما شده‌تر از این می‌توان سراغ داشت که در بحبوحه مذاکرات جدی و فنی احیای برجام که احتمال احیای این توافق بیش از همیشه افزایش یافته است، بساط سودجویی سیاسی و تبلیغی از این واقعه بگسترانند و در پی این شگرد بروند که ایران را با حربه ترس از شکست مذاکرات در گوشه رینگ قرار دهند؟
جریان تحریف
اینجا دو مسأله جدی مطرح است؛ اول اینکه واقعیت آنچه این بار در وین رخ داده چیست؟ و چرا مذاکرات به‌عنوان مهم‌ترین رویداد سیاست خارجی سه کشور اروپایی تا این اندازه تحریف و دچار دگردیسی می‌شود؟ برای پاسخ به سؤال اول کافی است به خبرهایی که این روزها از وین مخابره می‌شود، دقت کرد. دست بر قضا در روایت‌های برآمده از فضای حاکم بر وین که محل خلاف‌گویی اروپایی‌ها و از جمله خانم «لیز تراس» قرار گرفته، مشخص شده که گفت‌و‌گوهای وین با پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در مهم‌ترین موضوعات همراه شده و به نقطه‌ای رسیده است که دیگر تصمیم بزرگ امریکا برای رفع همه تحریم‌ها در یک چهارچوب اثرگذار و قابل راستی‌آزمایی می‌تواند حسن‌ختام آن باشد. به نظر می‌رسد نارضایتی اخیر وزیر خارجه انگلیس از روند مذاکرات و به کارگیری عبارت نزدیک شدن به «بن‌بست» که با هدف گرفتن امتیاز از ایران در آستانه تصمیم‌گیری سیاسی پایتخت‌ها مطرح شده، بیش از آنکه گویای واقعیات جاری باشد گام برداشتن در مسیری از پیش شکست خورده است که پیشتر امریکا و فرانسه آن را پیموده‌اند. چه آنکه چند روز پیش، رسانه رسمی متعلق به دولت آلمان - دویچه وله- نیز با انتشار یک کاریکاتور موهن علیه مقامات عالی جمهوری اسلامی در صفحه فارسی‌زبان خود،  سعی کرد کارزار فنی-حقوقی بین‌المللی را به نزاع زرد رسانه‌ای فرو کاهد. اگرچه واکنش وزارت امور خارجه در این‌باره‌ آن هم وقتی دولت آلمان در حال مذاکره با طرف ایرانی است، لازم و ضروری است.
سرپوش گذاشتن بر دشواری‌های درون
در تحلیل موضع ادعایی «تراس» نباید از وخامت اوضاعی غافل شد که دولت انگلیس بویژه در شرایط کنونی در صحنه داخلی تجربه می‌کند. وضعیت آشفته «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر این کشور که تحت عنوان «پارتی گیت» به سرفصل خبرگزاری‌های جهان تبدیل شده است در کنار چالش‌هایی که لندن در پی خروج از اتحادیه اروپا با آن دست و پنجه نرم می‌کند، جملگی نشان می‌دهد که چرا وزیر خارجه انگلیس در پاسخگویی به قانونگذاران کشورش می‌کوشد با یک موضعگیری جانبدارانه اذهان و افکار عمومی کشورش را متوجه مذاکرات هسته‌ای کند. خاصه آنکه انگلیس در گرماگرم بحران‌های متعدد خاورمیانه و در شرایطی که باید بخش مهمی از نیرو و سرمایه‌اش را در پیگیری این بحران‌ها صرف می‌کرد تا برای بازار پرسود فروش تسلیحاتش ثبات به ارمغان بیاورد، ناکام مانده است. در چنین شرایطی تحلیل مذاکرات وین با مدلسازی ذهنی عجیب و غریب همچون موضع اخیر وزیر خارجه انگلیس معنادار می‌شود.
یک اعتراف
وجه دیگر موضع ادعایی وزیر خارجه انگلیس که در جمله تکراری «همه گزینه‌ها روی میز است» بازتاب یافته ، به تهدیدات گاه و بیگاه نظامی برمی‌گردد که حتی اینک امریکایی‌ها هم در به کارگیری آن علیه ایران ملاحظه به خرج می‌دهند. ملاحظه‌ای که از تحولات سالیان اخیر در نبردهای پنهان نظامی و قدرت رو به افزایش نیروی نظامی و دریایی ایران برمی‌آید. نگاهی به شکست امریکا برای تشکیل یک ائتلاف دریایی در آب‌های خلیج فارس و تلاش ناموفق انگلیس در شکل دادن به ائتلافی مشابه و ناکامی این کشور در ماجراجویی با ایران بر سر نفتکش‌ها تنها چندین مورد از وقایعی است که لندن در مواجهه با قدرت نظامی و دریایی ایران از سر گذرانده است. اگر از ماجرای دستگیری شماری از ملوانان انگلیسی در سال 2007 که به بهانه بازرسی از کشتی‌های مختلفی که به سمت عراق می‌رفتند و تلا‌ش داشتند حاکمیت ایران بر آب‌های سرزمینی‌اش را نقض کنند، بگذریم، تقابلات دامنه‌دار تهران و لندن در یکی دو سال اخیر بر سر عبور و مرور نفتکش‌ها در آب‌های خلیج فارس از دست برتر ایران حکایت داشته است. کافی است برای واقعیات آنچه میان دو کشور در این عرصه گذشته است به گزارش روزنامه انگلیسی «دیلی میل» در انتقاد از فرماندهان نظامی این کشور نگاهی انداخته شود که دو سال پیش در پی توقیف یک نفتکش انگلیسی توسط ایران منتشر شد. آنجایی که این رسانه نوشت: «درست زمانی که مقامات سیاسی و نظامی انگلیس دولت این کشور را هدف انتقادات تند و تیز خود قرار دادند و دولتمردان را بواسطه افتادن در دامی که دولت امریکا علیه ایران گسترده است سرزنش می‌کنند، نیروهای نظامی ایران در کمال آرامش و خونسردی فایل ویدیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی و مکالمات بین نیروهای نظامی و ناخدای کشتی را در تنگه هرمز به نمایش می‌گذارند و رزمناو انگلیسی را در حالی به تصویر می‌کشند که در حفاظت نفتکش انگلیسی ناتوان است؛ ویدیویی که فقط و فقط حامل یک پیام روشن است؛ ضعف بریتانیای کبیر در برابر اراده ملت ایران».
ذیل چنین گزاره‌هایی به نظر می‌رسد انگلیس که به‌عنوان شریک اروپایی برجام نه تنها کارنامه‌ای سیاه از خود به جای گذاشته است بلکه باید بداند که در قد و قواره این اظهارات نیز نبوده و نخواهد بود. دولتی که هم در اروپا و هم در داخل مرزهای خود با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو است، باید از تجربه راه رفته و بی‌ثمر امریکا دست بردارد و خود را با واقعیات جدید موازنه قدرت وفق بدهد تا با هزینه‌های جدیدتری مواجه نگردد.

انتهای پیام/

تبلیغات در خبربان

منبع: ایران آنلاین

کلیدواژه: وزیر خارجه انگلیس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۲۵۱۴۵۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

امیرعبداللهیان بر ضرورت گسترش همکاری‌های تجاری ایران و بلغارستان تاکید کرد

به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، «ولیسلاو پتروا» معاون وزیر امور خارجه بلغارستان که برای شرکت در سومین دور رایزنی های سیاسی ایران و بلغارستان در تهران به سر می برد، با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و گفت وگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با ابراز خرسندی از افزایش حجم روابط تجاری دو کشور در سال گذشته آن را متناسب با ظرفیت اقتصادی دو کشور ندانسته و با اشاره به زمینه های همکاری دو طرف در بخش انرژی، ترانزیت و حمل و نقل کالا و مواد غذایی، بر ضرورت تلاش بیشتر برای گسترش همکاری های تجاری تاکید کرد.  

امیر عبداللهیان همچنین مسائل مهم منطقه ای به ویژه بحران اوکراین را مورد توجه قرار داد و برای پایان هرچه سریعتر این جنگ ابراز امیدواری کرد.  

مذاکرات لغو تحریم ها و همچنین تاکید بر اراده ایران برای حصول به یک توافق خوب از دیگر موضوعات مورد اشاره وزیر امور خارجه در این دیدار بود.

معاون وزیر خارجه بلغارستان نیز در این دیدار با اشاره به مذاکرات سازنده خود با همتای ایرانی، از توافقات به عمل آمده برای گسترش همکاری های دو کشور در بخش های تجاری، فرهنگی و  ورزشی خبر داد.  

وی تلاش های دیپلماتیک برای حصول توافق در مذاکرات هسته ای را در راستای منافع همه طرف ها دانست.

برچسب‌ها اوکراین حسین امیر عبد اللهیان بلغارستان

دیگر خبرها

  • تأکید امیرعبداللهیان بر ضرورت گسترش همکاری‌های تجاری ایران و بلغارستان
  • ابراز امیدواری امیر عبداللهیان در مورد جنگ اوکراین
  • ابراز امیدواری امیر عبداللهیان در مورد پایان یافتن هرچه سریعتر جنگ اوکراین
  • ابراز خرسندی امیرعبداللهیان از افزایش حجم روابط تجاری ایران و بلغارستان
  • خرسندی امیرعبداللهیان از افزایش حجم روابط تجاری ایران و بلغارستان
  • ابراز خرسندی امیرعبداللهیان از افزایش حجم روابط تجاری ایران و بلغارستان در سال گذشته
  • امیرعبداللهیان بر ضرورت گسترش همکاری‌های تجاری ایران و بلغارستان تاکید کرد
  • بازداشت چند ایرانی از سوی گارد ساحلی کویت/ حمله پهپادی به پایگاه نظامی ترکیه در شمال عراق/ روایت وزیر خارجه قطر از آخرین وضعیت مذاکرات وین/ سرنگونی هواپیمای جاسوسی عربستانی در یمن
  • درصورت توافق میان طالبان وامریکا، حکومت جدیدی بوجود می آید
  • یک جا به جایی مهم در مذاکرات وین | اروپا در میانجیگری میان ایران و امریکا موفق خواهد شد؟ | پیام انریکه مورا به ایران چه بود؟