Web Analytics Made Easy - Statcounter

– اخبار ورزشی –

امیر هاشمی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره پیروزی ایران مقابل عراق و صعود «تیم ملی» به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اظهار داشت: در درجه اول، این پیروزی و صعود زودهنگام به جام جهانی ۲۰۲۲ را به مردم ایران، فوتبال ایران و همه تبریک می‌گویم. برای این صعود زحمت زیادی کشیده شد و با قدرت و استحقاق کامل وارد ششمین جام جهانی و سومین جام جهانی پیاپی خود می‌شویم.

وی افزود: نتیجه بسیار خوبی مقابل عراق گرفتیم و سیستمی که ما در این بازی به کار گرفتیم، متفاوت با سیستم‌مان در بازی‌های قبلی و حتی چند سال اخیر بود. ایران با سیستم کلاسیک ۳-۳-۴ بازی می‌کرد. امیر عابدزاده که درون دروازه بود و شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی‌زادگان دو دفاع وسط ثابت ما و البته دو دفاع چپ و راست ما که علاقه زیادی به نفوذ دارند. امیر عابدزاده در این بازی خیلی خوب بود، خونسرد و با اعتمادبه‌نفس و ضرب پای او خیلی خوب بود و در این سیستم ما خیلی اهمیت دارد که دروازه‌بان این کیفیت را داشته باشد، چون گاهی بازیکنان احتیاج دارند که توپ را به دروازه‌بان بدهند تا او با بازی خوب پا، توپ را به خط حمله و نفرات هجومی برساند.

کارشناس فوتبال کشورمان با بیان اینکه عراق بازی را بهتر شروع کرد، گفت: آنها می‌خواستند کمی فشار بیاورند و این طبیعی بود، چون آنها می‌خواستند پیروز بازی باشند و مساوی به دردشان نمی‌خورد. البته بهتر بودن عراق در ابتدای بازی، فقط به خاطر فشار آنها نبود، بلکه در ۱۵ دقیقه ابتدایی بازی، بازیکنان ما یک مقدار گنگ بودند، چرا که پس از سال‌ها تغییری اساسی در خط هافبک داشتیم و در تمام این سال‌ها تأکید داشتیم با دو هافبک دفاعی بازی کنیم. در این بازی با غیبت احمد نوراللهی، سرمربی تیم ملی ترجیح داد سعید عزت‌اللهی به‌عنوان تنها هافبک دفاعی در میانه میدان باشد و وحید امیری و سامان قدوس، روی دست او حرکت کنند.

هاشمی‌مقدم ادامه داد: تغییر در خط هافبک ما، نیاز به این داشت که بازیکنان در ۱۵ دقیقه ابتدایی با این سیستم جا بیفتند، چون می‌دیدیم در برخی صحنه‌ها که هافبک‌های عراق نفوذ می‌کردند، سعید عزت‌اللهی با آنها یک به دو یا یک به سه می‌شد. ما در این دقایق چند کرنر دادیم و البته چند اشتباه در خط دفاعی داشتیم که روی فشار بی‌دلیلی بود که روی دروازه ما ایجاد شد. در ادامه شرایط بهتر شد، چون وحید امیری و سامان قدوس هنگام دفاع بیشتر به عقب آمدند و کمک کردند تا نبض میانه میدان را دست‌مان بگیریم. زمانی این نبض را بیشتر دست‌مان گرفتیم که رو به جلو بازی کردیم و این مسئله باعث شد عراق نتواند وارد زمین ما شود و زمانی هم که وارد می‌شد، روی ضدحملات یا از دست دادن توپ توسط بازیکنان ما بود.

وی با تمجید از تصمیم اتخاذ شده از سوی دراگان اسکوچیچ برای تغییر سیستم تیم ملی خاطرنشان کرد: خیلی خوشحالم که اسکوچیچ این سیستم را پیاده و امتحان کرد و اگر بتوان این سیستم ۳-۳-۴ را با حضور یک هافبک دفاعی را به درستی اجرا کرد، خیلی به سبک فوتبال ایران می‌آید. اگر بخواهیم موقع حمله کارهای ترکیبی را در خط دوم انجام دهیم، این هماهنگی بین هافبک‌ها و مهاجمان خیلی بهتر شده و کارهای ترکیبی خوبی انجام می‌شود. در همین بازی با عراق ما هم در عمق بازیکنان زیادی داشتیم و هم در عرض زمین که با نفوذ نورافکن و محرمی از کناره‌ها خیلی بیشتر به این مسئله کمک شد. تغییر بازیکنان ما در مواقع حمله، باعث می‌شد که عراق مشکل زیادی داشته باشد و مدافعان عراق، همیشه در ۱۸ قدم خود بودند و این یکی از خطرناک‌ترین کارهایی است که یک تیم مقابل یک تیم هجومی و باکیفیت مثل ایران می‌تواند انجام دهد.

کارشناس فوتبال کشورمان تصریح کرد: بازی مقابل عراق، یکی از بهترین بازی‌های تیم ملی ایران بود، به خصوص زمانی که صاحب توپ بودیم و بازیسازی می‌کردیم و کارهای ترکیبی انجام می‌دادیم. البته در کار دفاعی نباید چشم‌مان را ببنیدم و زمانی که شما با یک هافبک دفاعی بازی می‌کنید، باید دو مدافع میانی شما فوق‌العاده قوی و خوب کار کنند. یک مقدار باید در دفاع میانی بیشتر حواس‌مان را جمع کنیم و امیدوارم مرتضی پورعلی‌گنجی زودتر برگردد. البته ما شجاع خلیل‌زاده و کنعانی‌زادگان و سیاوش یزدانی را داریم که آنها نیز می‌توانند تجربه کسب کنند، اما ما در این سیستم نیاز به مدافعانی داریم که یکی از آنها باید یارگیر باشد و با بازیکن حریف من تو من شود و دیگری بتواند فضا را پوشش بدهد و بازیسازی کند که این خیلی مهم است.

هاشمی‌مقدم با ابراز خرسندی از سیستم جدید تیم ملی، افزود: اینکه ما با سیستم ۳-۳-۴ بازی کردیم، خیلی جای خوشحالی دارد و تیم در مجموع خیلی سرحال‌تر بازی کرد و تغییر پست بازیکنان در زمین، باعث شد هیچ فضای خالی به خصوص در زمین عراق، به عراقی‌ها داده نشود. مثلاً اگر در صحنه‌ای علیرضا جهانبخش نفود می‌کرد، جای او را امید نورافکن و وحید امیری پر می‌کردند. این نشان می‌دهد که خطوط ما در حمله خیلی خوب نزدیک به هم بازی می‌کردند تا فضاها را پر کنند.

وی در ادامه به نقش سامان قدوس در سیستم جدید تیم ملی اشاره کرد و گفت: سامان قدوس بابت حرکات بدون توپ و البته تکنیک فردی و دید خوب فوتبالی‌اش، کمک بیشتری به تیم ملی در حملات کرد، چون هافبک‌های قابلی داشتیم که سرعت عمل بالایی داشتند. در برخی صحنه‌ها شاید سامان جا می‌ماند، اما در بیشتر مواقع قدوس کمک زیادی کرد و با مشغول کردن حریف، اجازه خودنمایی به دیگر بازیکنان داد. یکی از نقاط عطف ما در این بازی، امید نورافکن بود که در سمت چپ مثلث خوبی با علیرضا جهانبخش و وحید امیری ایجاد می‌کردند و سعید عزت‌اللهی هم در این مواقع متمایل به چپ می‌شد تا فضای خالی خط میانی را پر کند. عراق در این مواقع هیچ جوابی نداشت و زمان نفوذ امید، آنها سر درگم بودند و نمی‌توانستند یارگیری کنند.

بازیکن سابق تیم ملی ادامه داد: ما از سمت چپ حملات خوبی داشتیم که موقعیت‌های خطرناکی بود. وحید امیری در این سمت مثل همیشه خیلی زحمت کشید و در دفاع و حمله شرکت داشت. البته یکی دو اشتباه در آخر بازی داشت که این اتفاق برای همه رقم می‌خورد، اما امیری بسیار مثبت بود. علیرضا جهانبخش در این بازی خیلی زحمت کشید و واقعاً یکی از روزهای خوبش بود. او در بازی نشان داد بازوبندی که بسته است را به حقیقت در اختیار گرفته و در کار نشان داد یک کاپیتان واقعی است. او در بازی‌های قبلی هم خیلی خوب بود که گل زد، پاس گل داد، اما در این بازی، تیم را روی دوشش گذاشت و به جلو کشید. از نظر فنی هم عملکرد او مشخص بود و علاوه بر پاس گلی که داد، پنج شش بار در چارچوب شوت زد که چهار شوت او بسیار خطرناک شد و باید تبدیل به گل می‌شد و یکی از شوت‌ها نیز به تیر دروازه خورد.

هاشمی‌مقدم با اشاره به عملکرد مهدی طارمی، اظهار داشت: مهدی مثل همیشه خطرناک بود و همیشه بوی گل می‌دهد. او به اندازه‌ای که باید در خط حمله خودخواه باشد، به همان اندازه هم بازیکنی در اختیار تیم است که برای بازیکن کناری‌اش زحمت می‌کشد و بازیکنی است که اگر یکی دو موقعیت داشته باشد، گل بزند. در ادامه هم دیدیم چگونه پاس فوق‌العاده علیرضا را گرفت و میان مدافعان عراق استارت زد و توانست گلزنی کند.

وی در ادامه به ناهماهنگی نسبی در سمت راست اشاره کرد و گفت: علی قلی‌زاده در این بازی روزی بدی نداشت و خوب بازی کرد. او خیلی تلاش کرد و بازیکنان حریف را مشغول می‌کرد، اما خیلی امیدوارم که هماهنگی میان قلی‌زاده، محرمی و در این بازی سامان قدوس که هافبک راست نفوذی ما بود بیشتر شود تا بتوانیم در سمت راست هم مانند سمت چپ، بازی ترکیبی خوبی انجام دهیم. در مجموع و با انتخابی که در این بازی می‌شد صورت بگیرد، با سیستم ۳-۳-۴ بازی کردیم و تغییر پست‌هایی که صورت گرفت، خیلی برای تیم خوب بود. عراق تیمی است که همیشه بازی عکس‌العملی خوبی دارد، اما در این بازی ما بودیم که با همین سیستم خوب عمل کردیم و به نوعی با تیغ خود عراقی‌ها به آنها ضربه زدیم. زمانی که عراقی‌ها توپ را از دست می‌دادند، بازیکنان ما یا با بازی‌های ترکیبی کوتاه یا با پاس در عمق، مهاجمان‌مان را صاحب توپ می‌کردند. به طور مثل جایی که جهانبخش توپ را تکل کرد و به قلی‌زاده داد و آن توپ باید گل می‌شد.

مدرس فوتبال در هلند یادآور شد: اگر به کل بازی نگاه کنیم، یک روز مثبت و بسیار خوب برای ایران بود و امیدوارم بازیکنان در این سیستم جا بیفتند، چرا که سیستم بسیار خوبی برای ایران است. البته خیلی مهم است که مقابل چه تیمی بازی می‌کنید و خیلی خوب می‌شود اگر ایران بتواند سبک فوتبال و فوتبال شناخته خودش را که مقابل عراق نشان داد، همیشه انجام دهد، اما گاهی لازم است که شما دو هافبک دفاعی داشته باشید و گاهی باید با یک هافبک دفاعی به زمین بروید تا دو بازیکن شماره ۱۰ داشته باشید. مسئله مهم دیگر این بود که بازیکنان با احساس خوبی کنار هم فوتبال بازی می‌کردند و علاقه‌ای که به هم نشان می‌دادند، از نکات مثبت تیم ملی بود.

هاشمی‌مقدم همچنین درباره عملکرد دراگان اسکوچیچ و نقش او گفت: اسکوچیچ در این بازی با سیستمی که انتخاب کرد توانایی تاکتیکی‌اش را نشان داد. او با انتخاب سیستم ۳-۳-۴ ترس را کنار گذاشت و با اجرا گذاشتن این سبک، نشان داد فوتبال ایران را شناخته و بازیکنان ایرانی را می‌شناسد. او خیلی سریع و بدون باخت توانست تیم را به‌عنوان اولین تیم آسیایی به جام جهانی برساند. امیدوارم این روند را ادامه بدهد تا خیلی بیشتر به‌عنوان یک مربی خوب کار خود را جلو ببرد و توانایی بازیکنان را بشناسد. فراموش نکنیم او در این بازی علاوه بر مرتضی پورعلی‌گنجی، سردار آزمون و مجید حسینی را هم نداشت. ما دو سه بازیکن جوان خوب هم داریم که در ادامه به تیم ملی اضافه خواهند شد تا با تیمی کامل‌تر و بهتر به جام جهانی برویم.

اقبالی: شانس زیادی برای صعود تیم ملی به مرحله حذفی جام جهانی نمی‌بینم/ بازی کردن طارمی از لحاظ علمی درست نبودخاکپور: بوسه عابدزاده بر دستان پدرش نقطه عطف بازی با عراق بود/ در بازی تیم ملی شاهد ظهور عشق بودیم

انتهای پیام/

تبلیغات در خبربان

منبع: پارس فوتبال

کلیدواژه: فوتبال دراگان اسکوچیچ فوتبال ایران تیم ملی فوتبال ایران دراگان اسکوچیچ فوتبال فوتبال ایران ما در این بازی فوتبال ایران جام جهانی هافبک دفاعی بازیکنان ما هاشمی مقدم مقابل عراق سامان قدوس وحید امیری سیستم ۳ ۳ ۴ خیلی خوب تیم ملی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت parsfootball.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «پارس فوتبال» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۲۵۲۶۰۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

باید با دفاع اتوبوسی کی‌روش به مصاف انگلیس برویم!

خداداد عزیزی درباره شرایط تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و نتایج استقلال و پرسپولیس در رقابت های لیگ برتر، مصاحبه ای انجام داد که های لایت آن را در ادامه می خوانید:

*بازی با کانادا با توجه به اینکه با آمریکا در جام جهانی همگروه هستیم، به درد می‌خورد. سبک کانادایی‌ها بیشتر شبیه آمریکای مرکزی و کونکاکاف است. متأسفانه شرایط عادی برای برگزاری بازی با تیم‌های دیگر وجود ندارد. اگر شرایط وجود داشت نوع برنامه‌ریزی‌مان متفاوت می‌شد.

*با دفاع اتوبوسی که کارلوس کی‌روش باب کرد و همینطور داشتن نفرات خوبی مثل سردار آزمون و مهدی طارمی در خط حمله می‌توانیم شرایط خوبی را در بازی با انگلیس رقم بزنیم. می‌توانستیم با تیم‌هایی که سبک و سیاق‌شان شبیه انگلیس است بازی کنیم. اگر به انگلیس نبازیم، حتی می‌توانیم برای اولین بار در تاریخ جام جهانی به مرحله بعدی صعود کنیم.

*بعضی ها اعتقاد دارند باید سرمربی بزرگتر از دراگان اسکوچیچ روی نیمکت تیم ملی در جام جهانی بنشیند اما این عده همیشه در فوتبال ایران حرف می‌زنند. یک زمانی می‌گفتند اسکوچیچ با تیم ملی نتیجه نمی‌گیرد. آنها گفتند ریش گرو می‌گذاریم که تیم ملی با اسکوچیچ نتیجه‌ای نخواهد گرفت ولی تیم ملی برابر مربیانی که تریلی نام‌شان را یدک نمی‌کشید نتیجه گرفت. چرا فکر می‌کنند اسکوچیچ با تیم ملی در جام جهانی نتیجه نمی‌گیرد؟ اجازه دهیم اسکوچیچ کارش را انجام دهد. دنبال چه چیزی می‌گردیم؟ آیا پول داریم که مربی بزرگ بیاوریم؟

*از مدتی قبل گفته بودم که استقلال کار را برای قهرمانی تمام کرده است، مگر اینکه اتفاقات عجیب و غریبی بیفتد که همیشه اینطور نخواهد بود. استقلال منجسم‌تر و تیم‌تر بود و شرایط بهتری نسبت به پرسپولیس و سپاهان داشت. پرسپولیس تلاش کرد به ششمین قهرمانی‌اش برسد ولی استقلال خیلی خوب و اقتصادی بازی کرد و در بیشتر بازی‌هایش یک بر صفر برنده شد. خط دفاعی استقلال خوب بود و واقعا آبی‌پوشان لیاقت قهرمانی را داشتند.

*وقتی تیمی مثل پرسپولیس نتیجه نمی‌گیرد حرف و حدیث پیش می‌آید. کادرفنی پرسپولیس همان کسانی هستند که فصل گذشته قهرمان شدند. قرار نیست همیشه یک تیم قهرمان شود. سپاهان و فولاد عجیب و غریب هزینه کردند که قهرمان شوند یا سهمیه بگیرند. رقیب سنتی پرسپولیس، استقلال بود که واقعا خوب بازی کرد. نمی‌توانم خودم را جای گل‌محمدی بگذارم و حتما مشکلاتی وجود دارد که درباره آنها صحبت می‌کند. کسانی هم که او را نقد می‌کنند، حتما چیزهایی دیده‌اند که منتقد هستند. در مجموع اما گل‌محمدی در این چند سال خوب نتیجه گرفته است.

*در چند سال گذشته استقلالی‌ها می‌گفتند وزیر ورزش از پرسپولیس حمایت می‌کند. امسال برعکس شده و می‌گویند از استقلال حمایت شد. اینها را قبول ندارم چون هر تیمی با تفکر سرمربی‌اش وارد زمین می‌شود. اینکه مربی و بازیکن بگویند وزیر و سفیر تیمی را قهرمان کرده‌اند، قبول ندارم. درست نیست که مثلا بگوییم مسعود سلطانی‌فر باعث قهرمانی‌های پرسپولیس در چند سال گذشته بوده است. پرسپولیس با تلاش خودش نتیجه گرفت و استقلال در این فصل با تلاش کادرفنی و بازیکنانش قهرمان شد. در نشست‌های خبری دنیا، مربیان و مدیر رسانه‌ای تیم‌ها درباره تیم‌ خودشان صحبت می‌کنند و اگر حرفی درباره تیم دیگری داشته باشند می‌گویند حریف‌شان قدرتمند و خوب است. در ایران بیشتر مربیان و مدیران رسانه‌ای تیم‌ها درباره حریفان‌شان حرف می‌زنند و متأسفانه بُعد تبلیغاتی بیشتر هم دارد.

بیشتر بخوانید: آینتراخت‌فرانکفورت فاتح لیگ اروپا شد/عکس منتظر حضور ایتالیا در جام‌جهانی نباشید تبریک جپاروف به استقلالی‌ها/عکس

۲۵۳۲۵۱

کد خبر 1632676

دیگر خبرها

  • الهویی: فوتبال در دو سه باشگاه خلاصه نمی‌شود؛ لطفا گل گهر را هم ببینید/ مهاجری: دست بچه‌هایم را می بوسم؛ دلم برایشان سوخت
  • طلوع‌کیان: نماینده ژاپن تاکتیکی‌تر و منظم‌تر از شهداب بود
  • طلوع‌کیان: نماینده ژاپن تاکتیکی‌تر و منظم‌تر از شهداب بود/ فردا پاسخ برخی سوالات را می‌دهم
  • واکنش کنایه آمیز نکونام به دستیاری اسکوچیچ
  • واکنش نکونام به دستیار اسکوچیچ شدن: برعکس نگفتی؟
  • باید با دفاع اتوبوسی کی‌روش به مصاف انگلیس برویم!
  • سیستمی شدن امور دهیاریها باید اجرایی شود
  • سیدعباسی: فریاد مظلومیت شهر خودرو به جایی نرسیده است/ هیچ‌کس به توانایی سپاهان شک ندارد
  • مهابادی: عملکرد اسکوچیچ خوب بوده است
  • مرور کارهای تاکتیکی در حضور یک میهمان ویژه / گزارش تمرین استقلال