Web Analytics Made Easy - Statcounter

وزارت نیرو در راستای اجرای سیاست‌های اصل (۴۴) قانون اساسی در بخش آب و صنعت برق آبی و با هدف کاهش حجم دولت و نیز به منظور تحقق هرچه سریع تر و اثربخش تر اهداف این بخش از طریق تشکیل یک شرکت توسعه‌ای با قابلیت مشارکت با بخش خصوصی برای تشکیل شرکت های پروژه محور، پیشنهاد قرار گرفتن شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در فهرست سازمان‌های توسعه ای به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارائه کرده است.

به گزارش «انرژی امروز» شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران نقش کلیدی در احداث نیروگاه‌های برق آبی، سازه‌ها و تأسیسات آب کشور، با اولویت مطالعه و اجرای طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی را برعهده دارد.

این شرکت در نقش یک نهاد توسعه‌ای با شناسایی و جذب سرمایه‌های خصوصی، به افزایش ظرفیت‌ها در حوزه‌های تولید انرژی برق آبی، تهیه و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های ملی در حوزه سدسازی، ایجاد تأسیسات ذخیره و انتقال آب، انتقال آب های بین حوضه ای و فرا استانی و همچنین مدیریت بهره‌برداری از تأسیسات بزرگ اقدام می‌نماید.

همچنین شرکت توسعه مناب آب و نیروی ایران برای اجرای مأموریت‌های خود برای افزایش ظرفیت‌های صنعت برق آبی کشور، به عنوان یک نهاد توانمند ظاهر شده و ضمن ایجاد ارتباط مؤثر و هماهنگ با سایر نهادهای مرتبط، به یکپارچه سازی تصمیم‌ها در حوزه مطالعات، توسعه و بهره‌برداری از سازه‌ها و تأسیسات بخش آب و برق آبی، مدیریت مستقیم طرح‌های اجرایی، بهبود ظرفیت‌های بخش خصوصی از طریق بخش‌های مهندسی و اجرایی و ارتقای سطح مدیریت صنعت آب و برق کشور همت گماشته است.

با توجه به اینکه شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در فهرست شرکت‌های گروه (۳) ماده (۲) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی قرار گرفته و سرمایه گذاری، مالکیت و مدیریت در فعالیت‌های آن منحصراً در اختیار دولت است، در سال‌های اخیر به دلیل کمبود منابع مالی دولتی، فعالیت‌های اجرایی شرکت با مشکلات جدی مواجه شده که راه حل برون رفت و رفع این مشکلات، استفاده از سرمایه های بخش عمومی – خصوصی و سرمایه گذاری بخش غیردولتی است.

از سوی دیگر، وفق سیاست‌های اصل (۴۴) قانون اساسی، مشارکت با بخش خصوصی در دستور کار دولت قرار گرفته و در مواردی که بخش خصوصی توانایی لازم برای ورود به صحنه و ایفای نقش را داشته باشد، دولت می‌تواند فعالیت‌ها را واگذار کرده و زمینه لازم را برای حضور بخش خصوصی فراهم آورد.

در همین راستا، وزارت نیرو در اجرای سیاست‌های اصل (۴۴) قانون اساسی در بخش آب و صنعت برق آبی و با هدف کاهش حجم دولت، پیشنهاد توسعه‌ای شدن شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران را به منظور اجرای سریع تر و اثربخش تر طرح ها و پروژه‌های بخش آب و انرژی برق آبی و به عنوان موتور محرک و محور توسعه منطقه و استفاده حداکثری از پتانسیل‌های قانونی، جهت بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

به گزارش وزارت نیرو، پیشنهاد فوق هم اکنون در کمیسیون اقتصاد دولت در مرحله رسیدگی و بررسی کارشناسی است.

برچسب هاشرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران (توسعه آب و نیرو) شرکت مدیریت منابع آب ایران وزارت نیرو

تبلیغات در خبربان

منبع: انرژی امروز

کلیدواژه: شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران توسعه آب و نیرو شرکت مدیریت منابع آب ایران وزارت نیرو آسیا اروپا اقتصاد انرژی امروز ایران بین الملل تحریم خبرگزاری بین المللی خبرگزاری داخلی خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا ریاست جمهوری سازمان های بین المللی سایتهای اینترنتی شرکت ملی نفت ایران NIOC شرکت های بین المللی مجلس شورای اسلامی وزارت نفت وزارت نیرو شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران قانون اساسی وزارت نیرو بخش خصوصی توسعه ای بخش آب برق آبی طرح ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت energytoday.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «انرژی امروز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۲۵۳۳۰۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

چشم انداز تاریک اوضاع آبی

یک کارشناس حوزه آب گفت: اکنون اطلاعات بیانگر این است که بین 30 تا 40 درصد ریزگردها کانون داخلی دارند و بیش از 60 تا 70 درصد از خارج از کشور و از عربستان، اردن، سوریه و عراق وارد کشور ما می‌شوند، اما واقعیت ناامیدانه این است که کانون‌های داخلی فعال‌تر می‌شوند، زیرا فشار به منابع آب زیاد شده است.

مهدی قمشی  در ارزیابی خشکسالی متوالی در کشور و تبعات آن اظهار داشت: هر زمان میزان بارندگی نسبت به متوسط درازمدت کمتر می‌شود خشکسالی اتفاق افتاده است. اکنون در کشور ما خصوصا در یک سوم غربی بارندگی نسبت به معمول سالانه کمتر بوده بنابراین دچار خشکسالی مفرط هستیم و باید احتیاط لازم را برای این دوره داشته باشیم. آنچه امسال اهمیت دارد اینکه سال گذشته و سال قبل از آن هم کشور دچار خشکسالی نسبی بوده بنابراین بروز بیرونی مشکلات بیش از قبل نمودار است، در این اوضاع بدترین حوزه نیز کرخه بوده است که خشکی از استان‌های ایلام، کرمانشاه و لرستان عبور کرده و به خوزستان و نهایتا تالاب هورالعظیم رسیده است. با این اوضاع چون سال قبل سدها دچار بحران بوده و فشار مصرف هم زیاد بوده، دچار افت غیرمعمول آب سد بوده‌اند در سال آبی جدید بحرانی‌ترین وضع را در 30 سال گذشته در حوزه کرخه تجربه می‌کنیم.

وی افزود: با شرایط امروز آب طبیعی است که سختگیری‌ها باید افزایش یافته و ممنوعیت کشت اعمال شود تا خشکسالی مدیریت خوبی پیدا کند، در این بین حتما باید مصرف آب در بخش‌های توسعه‌ای یعنی شرب و بهداشت، صنعت و کشارزی کاهش یابد، ما در این سه بخش پرت آب زیاد داریم و در بهره‌وری موفق نبوده‌ایم.

این کارشناس حوزه آب تصریح کرد: مصرف آب شهری متوسط بین 300 تا 350 لیتر در هر روز برای هر نفر است در حالی که می‌تواند به 200 لیتر کاهش یابد، بنابراین می‌توانیم حدود 30 تا 40 درصد راندمان و بهره‌وری بخش شرب و بهداشت را بالا برده و صرفه‌جویی داشته باشیم، در بخش صنعت هم بنا بوده اغلب مصارف را از آب‌های غیرمتعارف و بازچرخانی تامین کنیم و بار را از آب‌های سطحی و منابع زیرزمینی برداریم، اما تاکنون به اندازه 5 درصد هم موفق نبوده‌ایم. در بخش کشاورزی هم که اغلب مصارف را به خود اختصاص می‌دهد راندمان استفاده از آب در حالت خوشبینانه حدود 30 درصد است یعنی 70 درصد آب هدر می‌رود، البته بخشی از این هدررفت ناگزیر است و در هیچ کشوری راندمان صد در صد ندارد، اما در کشور ما اوضاع بدتر است.

وی تاکید کرد: انتظار این است که راندمان آب در بخش کشاورزی به 55 درصد برسد، اگر بتوانیم راندمان مصرف آب را افزایش دهیم، توانسته‌ایم 25 درصد صرفه‌جویی کنیم و برای کشاورزی که اکنون 90 درصد آب کشور را مصرف می‌کند عدد بزرگی خواهد بود، البته باید میان‌مدت انجام شود و از قبل برنامه‌ریزی و هدایت شود و سیستم فناوری کمک کند تا بهره‌وری را به این سمت سوق دهیم.

قمشی با بیان اینکه اگر راندمان آب را در بخش‌های مختلف افزایش می‌دادیم فشار خشکسالی بسیار کمتر می‌شد، خاطرنشان کرد: حتی اگر وضع بارندگی نرمال هم باشد باز هم دچار مشکل هستیم چون کشور ما به لحاظ معیارهای علمی دچار تنش آبی است، یعنی محل‌های استفاده؛ از میزان منابع بیشتر است، بعبارت دیگر منابع و مصارف باهم همخوانی ندارند، ما در بخش‌های توسعه‌ای و مصرف آب زیاده‌روی کرده‌ایم، به همین دلیل آب زیادی به تالاب‌ها و مخازن زیرزمینی وارد نمی‌شود، سال‌ها است که با این مشکل مواجه هستیم بنابراین بحران زیست محیطی ادامه خواهد یافت، مگر اینکه سیاست و برنامه‌ریزی منابع آب و جهت‌گیری تغییر کند تا فشار بر منابع آب کمتر شود.

استاد دانشگاه چمران اهواز گفت: اکنون چشم‌اندازهای آبی فریاد می‌زند که مسئله گرد و غبار سال به سال بدتر می‌شود، اگر امروز استان تهران 2 یا 3 بار گرد و غبار را شاهد است، در سال‌های بعد این تکرار بیشتر می‌شود و کانون‌های ریزگرد داخلی رشد خواهند کرد، اکنون اطلاعات بیانگر این است که بین 30 تا 40 درصد ریزگردها کانون داخلی دارند و بیش از 60 تا 70 درصد از خارج از کشور و از عربستان، اردن، سوریه و عراق وارد کشور ما می‌شوند، اما واقعیت ناامیدانه این است که کانون‌های داخلی فعال‌تر می‌شوند، زیرا فشار به منابع آب زیاد شده، تالاب‌ها روز به روز خشکیده‌تر می‌شود، حقابه‌ها رعایت نمی‌شود، پایین‌دست رودخانه‌ها شور و خشک می‌شوند، پیش‌روی شوری به سمت اراضی افزایش می‌یابد، آب‌های زیرزمینی افت پیدا می‌کنند، برداشت از ذخیره‌های تاریخی بیشتر می‌شود، فرونشست گستره‌های بیشتری را در بر خواهد گرفت، نتیجه اینکه کانون‌های ریزگرد هرچه بیشتر به داخل سرزمین کشیده خواهد شد.

 ایلنا

دیگر خبرها

  • مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک شرکت مدیریت منابع آب ایران: ایران حقوق آبی عراق را نقض نکرده است/ هر دو کشور تحت تأثیر خشکسالی هستند
  • فهرست و آمار منتشرشده به عنوان متقاضیان انحلال سینماها به هیچ وجه صحیح نیست
  • پیشنهاد ارائه وام ۷۰۰ میلیونی خرید مسکن در تهران
  • عامل انسانی مهمترین بخش تغيير و تحول و توسعه ی جوامع بشری
  • کم آبی چالش چهار فصل مازندران/ تنش خشکی در مزارع
  • مدیریت منابع آبی با محوریت تعیین الگوی کشت نیازمند نگاه کارشناسانه است
  • هدف قرار گرفتن ۳ کاروان لجستیک آمریکا در عراق
  • چشم انداز تاریک اوضاع آبی
  • نماینده اردبیل: اصلاح الگوی کشت نقش بسزایی در مدیریت منابع آبی دارد
  • رقم پرسپولیسی شدن ستاره بوشهری چقدر است؟