Web Analytics Made Easy - Statcounter

شکوفایی ظرفیت بی‌بدیل گردشگری در گلستان یکی از برنامه‌های اصلی آیت‌الله رییسی برای بهبود وضعیت اقتصادی ساکنان این استان در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بود که پس از تشکیل دولت جهادی سیزدهم، این راهبرد رنگ واقعیت به خود گرفت.

سرمایه گذاری و رفع مشکلات گردشگری به ویژه در بخش دریایی و جزیره آشوراده که پیش از این اتفاقی غیرممکن به نظر می‌رسید با اهتمام جدی دولت از روی کاغذ و دستورالعمل به کنار سواحل خلیج گرگان رسید تا رونق تنها جزیره ایرانی دریای خزر پس از سال ها حاشیه‌نشینی، به نقش آفرین اصلی توسعه اقتصادی گلستان تبدیل شود.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده در دهه هشتاد بر سر زبان‌ها افتاد و تصویب آن بارقه امید را بین حدود ۳۰۰ هزار ساحل‌نشین گلستان و سایر اهالی این استان کم برخوردار زنده کرد تا با اجرای آن بخشی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی استان برطرف شود.

طرح گردشگری آشوراده که در سفر استانی دولت قبل به گلستان به تصویب رسید شامل ساخت اسکله، مسیر دسترسی ، آلاچیق، رستوران و دیگر زیرساخت های مورد نیاز حضور گردشگران بود و قرار بود با سرمایه گذاری چهارهزار میلیارد ریالی بخش دولتی و خصوصی طی زمان بندی سه ساله به بهره برداری برسد اما موانع متعدد بر سر اجرای آن به خصوص از سوی دستگاه های دولتی، از شتاب اجرای کامل این پروژه کاست.

با وجود اخذ همه مجوزهای زیست محیطی، با شکایت اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اجرای طرح طبیعت‌گردی جزیره آشوراده با حکم مرجع قضایی متوقف شد و هرگونه ساخت و ساز و فعل و انفعالات اجرایی در پهنه ۲۲ هکتاری تعیین شده برای طرح طبیعت گردی در جزیره آشوراده زمینگیر مسکوت ماند.

پس از صدور حکم قضایی، اجرای طرح طبیعت گردی آشوراده متوقف شد اما با استقرار دولت سیزدهم، بار دیگر این پرونده خاک خورده روی میز مدیران جهادی قرار گرفت و عزم جدی تر از همیشه برای به ثمر نشستن این رویا تشکیل شد.

مدیران تازه نفس گلستان تصمیم گرفتند تا با رفع موانع قضایی، مقدمات جرای پروژه‌ عمرانی طرح طبیعت گردی در بخش سایت پشتیبان این پروژه در سواحل بندرترکمن را آغاز کنند و نشانه ای دیگر از اعتقاد راسخ دولت سیزدهم به حل مشکلات روی زمین مانده مردم ایران را به نمایش بگذارند.

 استاندار گلستان دیروز سه شنبه در دیدار با مدیران دستگاه های اجرایی استان با بیان این که منعی برای اجرای طرح طببعت‌گردی جزیره آشوراده وجود ندارد گفت: ایجاد زیرساخت‌های اجرای این طرح چهارشنبه (امروز) آغاز خواهد شد.

علی‌محمد زنگانه اظهار داشت: پیمانکاری اجرای زیرساخت‌های این طرح، به سازمان همیاری‌ شهرداری‌های استان واگذار شده و این سازمان مکلف به اجرای تعهدات است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین به سازمان همیاری‌ شهرداری‌های گلستان اختیار داده شده تا در راستای اجرای این طرح، سرمایه‌گذار مناسب انتخاب کند.

استاندار گلستان گفت: برای تسهیل در فراهم کردن زیرساخت‌ها، اسکله بندرترکمن به عنوان سایت پشتیبان و بارج موجود در اسکله در اختیار مجری طرح قرار داده شده است.


وی ادامه داد: تمام کارهای قانونی اجرای طرح انجام شده و مشکلی برای اجرای آن وجود ندارد و طرح طبیعت‌گردی آشوراده در ۲۲ هکتار از اراضی این جزیره اجرا خواهد شد.

استاندار گلستان گفت: محیط زیست باید در راستای اجرای طرح تسهیل‌گری کند و برای افکار عمومی آگاه‌سازی و شفاف‌سازی نماید و تشکل‌های زیست محیطی را پای کار بیاورد.

مدیرکل محیط زیست گلستان هم به خبرنگار ایرنا  گفت: ‌اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده از سال ۹۵ در دستور کار مدیران گلستان قرار گرفت و براساس طرح اولیه قرار بود این موضوع در عرصه ای به مساحت ۳۸۰ هکتار اجرا شود.

محمدرضا کنعانی اظهارداشت: دغدغه های محیط زیستی سبب شد تا عرصه منظور شده برای این طرح ابتدا به ۳۸ و در ادامه به ۲۲ هکتار کاهش یابد.

کنعانی ادامه داد: بر اساس مجوز محیط زیست امکان حضور و طبیعت گردی ۵۰۰ نفر به صورت روزانه و ۸۰ نفر به صورت شبانه وجود دارد اما در مجوز شورای عالی معماری و شهرسازی به شب ماندگاری گردشگران اشاره نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان تاکید کرد: هر گونه اجرای عملیات در داخل پهنه ۲۲ هکتاری جزیره آشوراده بر اساس واگذاری موقت به سرمایه‌گذار انجام می شود و بر اساس ضوابط و مقررات محیط زیست امکان واگذاری قطعی اراضی وجود ندارد.

علی بالی معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست کشور هم گفت: موضوع طبیعت گردی یکی از مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم و سیاست سازمان این است که موضوع طبیعت گردی را در جاهای مناسب توسعه دهد اگرچه موانع زیادی وجود دارد اما سیاست ما توسعه طبیعت گردی است چون منافع آن می تواند به جوامع محلی برسد و در این فرایند بر رعایت تمام ضوابط و اصول تاکید داریم.

نماینده حوزه انتخابیه غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی هم گفت : در اجرای پروژه گردشگری در عرصه ۲۲ هکتاری آشوراده به سبب شکایت محیط زیست مازندران حکم توقف فعالیت از سوی دادستانی کشور صادر شد.

عبدالجلال ایری اضافه کرد: اصل این شکایت قابل قبول نیست زیرا پس از تشکیل شورای راهبری مدیریت خلیج گرگان و پناهگاه حیات وحش میانکاله، هر گونه اتخاذ تصمیم و یا طرح شکایت نیاز به طرح موضوع در این شورا و کسب مصوبه آن دارد اما محیط زیست مازندران بی توجه به این مصوبه مبادرت به شکایت کرد.

اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران عامل مدیریت جزیره آشوراده به عنوان بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله در ابتدای سال جاری با طرح شکایتی در محاکم قضایی خواستار توقف اجرای طرح گردشگری در پهنه سرزمینی جزیره آشوراده شد هر چند از جزئیات شکایت مطروحه اخباری در اختیار رسانه‌ها و جراید قرار نگرفت.

منابع آگاه به خبرنگار ایرنا گفتند: مهمترین سر فصل استنادی این سازمان حاکمیتی به صادر نشدن مجوز نهایی طرح گردشگری آشوراده در شورای عالی شهرسازی است و مدیران محیط زیست که معتقدند تا زمانی که مجوز نهایی در شورای عالی شهرسازی مصوب و ابلاغ نگردد هرگونه اجرای پروژه عمرانی در پهنه سرزمینی جزیره اشوراده مغایر با قوانین قوانین و مقررات این سازمان است

وی بیان کرد: موضوع دیگر مرتبط با طرح گردشگری آشوراده، احداث زیر ساخت های لازم در بخش سایت پشتیبان این پروژه در منطقه ساحلی بندرترکمن است که در این بخش روند کار مطلوب بوده و سازمان همیاری‌های گلستان مقدمات لازم برای تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را در دستور کار قرار دارد.

نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ‌برخی دغدغه های موجود در خصوص آزادسازی مسیر دسترسی با همکاری شهرداری بندرترکمن و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بر طرف شده تا سرعت اجرای عملیات در سایت پشتیبان افزایش یابد.

به گزارش ایرنا  طرح گردشگری در تنها جزیره ایرانی دریای خزر از اصلی‌ترین مطالبات مردم و مسوولین گلستان در دهه‌های اخیر بود که در سال ۹۳ در سفر استانی هیات دولت به گلستان تصویب شد.

با امضای قرارداد بین استانداری گلستان و سازمان حفاظت از محیط زیست، تحقق آرزوی دیرینه مردم استان برای بهره مندی از مزایای اقتصادی و معیشتی آن وارد فاز جدیدی شد و با زدن کلنگ عملیات اجرایی این طرح در سال ۹۷ تکاپو و تقلا برای اجرای مصوبه دولت آغاز شد.

پس از مراسم افتتاحیه این پروژه کش و قوس میان حامیان محیط زیست و مدیران اجرایی گلستان آغاز شد که در نخستین گام و با پیگیری های تشکل‌های محیط زیست، مساحت طرح گردشگری در آشوراده از ۳۸۰ هکتار به ۳۸ هکتار کاهش یافت.

در طرح جدید قرار شد، کل طرح گردشگری در ۳۸ هکتار اجرا شود و فقط ۲۲ هکتار آن به صورت زون متمرکز گردشگری در مجاورت بافت مسکونی و متروک فعلی آشوراده قرار داشته باشد تا آسیبی به این زیستگاه وارد نشود.

طرح طبیعت‌گردی در ۲۲ هکتار از جزیره آشوراده فروردین امسال در ستاد ملی تالاب‌ها به تصویب رسیده بود.

همزمان با عملیات اجرایی توسط سازمان همیاری شهرداری‌های گلستان، علاقه‌مندان محیط زیست با طرح شکایت های متعدد از مدیران استان و محیط زیست کشور، خواستار توقف اجرای این طرح شدند.

در این بازه زمانی مدیران گلستان با هدف شتاب دادن به روند انتقال مصالح به جزیره ، یک سایت پشتیبان را در اراضی ساحلی بندرترکمن انتخاب و جاده‌ای به طول ۷۰۰ متر و عرض ۱۰ متر به سوی خلیج گرگان احداث کردند تا با پهلوگیری شناور در خلیج گرگان، انتقال مصالح به آشوراده تسهیل شود اما با دستور مراجع قضایی ادامه ساخت این جاده متوقف شد.

پس از صدور دستور توقف جاده دسترسی، شکایت حامیان محیط زیست همچنان ادامه داشت تا اینکه در خرداد پارسال معاونت قضایی دادستان کل کشور دستور توقف کامل طرح گردشگری آشوراده را صادر کرد.

پروژه ملی گردشگری و طبیعت گردی جزیره آشوراده شامل ساخت اسکله، مسیر دسترسی، آلاچیق، رستوران و دیگر زیرساخت های مورد نیاز حضور گردشگران است.

جزیره آشوراده که تمام سال میزبان انواع پرندگان بومی و مهاجر است در سال ۵۴ جزو نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد.

همچنین ۴۰ درصد خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می‌آید.

در سال ۱۸۳۷ میلادی جزیره آشوراده با وجود اعتراض ایران، به دست نیروهای شوروی سابق اشغال شد و این کشور تا چند دهه بعد یک پاسگاه نظامی در آن داشت.

این جزیره قبل از وقوع سیل سال ۱۳۷۲ با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از هزار نفر سکنه داشت که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه وری و ماهیگیری مشغول بودند اما با طغیان رود ولگا در روسیه و وقوع سیلاب این جزیره ایرانی خالی از سکنه شد.

آشوراده در حوزه سرزمینی شهرستان بندرترکمن واقع در غرب استان گلستان است.

برچسب‌ها استان گلستان سازمان حفاظت محیط زیست گردشگری آشوراده

منبع: ایرنا

کلیدواژه: استان گلستان سازمان حفاظت محیط زیست گردشگری استان گلستان سازمان حفاظت محیط زیست گردشگری آشوراده طرح گردشگری آشوراده محیط زیست مازندران حفاظت محیط زیست طرح گردشگری طرح طبیعت گردی سازمان همیاری جزیره آشوراده سایت پشتیبان خلیج گرگان زیرساخت ها اجرای طرح ۲۲ هکتار

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۲۸۳۳۹۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

رئیس سازمان محیط زیست: خلیج گرگان با دستور رئیس جمهور نجات یافت

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر اجرای طرح طبیعت‌گردی در آشوراده گفت: امیدوارم مرحله دوم کار که طرح۳۳ ز ‌طبیعت‌گردی آشوراده است نیز با رعایت تمام الزامات محیط‌زیستی که مدنظر ما است. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان،‌ علی سلاجقه در نشست بررسی مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان گلستان (لایروبی کانال آشوراده و طرح طبیعت گردی جزیره آشوراده) که با حضور علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان در سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: رئیس جمهور در سفر خود در اسفند ماه سال 1400 به استان گلستان، دستوراتی در خصوص احیای خلیج گرگان و طرح طبیعت‌گردی آشوراده داده بود، در راستای این دستورات با تلاش‌های استاندار و سایر دستگاه‌ها رهاسازی آب دریا به سمت خلیج از طریق لایروبی کانال آشوراده اتفاق افتاد.

وی با اشاره به کاهش تراز آب خزر گفت: امیدوارم تراز آب خزر به نحوی نباشد که این جریان برعکس شود اما اگر این اتفاق بیفتد هم می‌شود با گشایشی که اتفاق افتاده و آب رها شده، با راهکارهایی از اینکه جریان آب برگردد، جلوگیری کنیم.

معاون رییس جمهور با اشاره به نگرانی‌هایی که در بحث طرح گردشگری آشوراده وجود داشت، گفت: برای کاهش نگرانی‌ها و به این جهت که خیال مردم راحت شود، صندوق ملی محیط زیست به این طرح ورود کرد تا مردم بدانند که محیط زیست پیگیر اجرای مسئله با رعایت تمام الزامات است.

در ادامه این دیدار، استاندار گلستان با ابراز رضایت از حمایت‌های سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای این طرح گفت: بخش قابل توجهی از 16 برنامه‌ای که قرار بود برای احیای خلیج گرگان انجام شود، صورت گرفته و سایر اقدامات نیاز به همکاری‌های بین دستگاهی با حضور وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و سایر دستگاه های مرتبط دارد.

علی محمد زنگانه تاکید کرد: ما همه همت خود را انجام دادیم تا آب در این تالاب‌ها جاری شود. این مطالبه 8 سال طول کشیده و 8 هزار صفحه مطالعه پشت آن بوده است.

استاندار گلستان با بیان اینکه شرایط خلیج گرگان ابرچالشی بود که امکان خشک شدن کامل آن در سال های 1403 تا 1404 وجود داشت، افزود: در لایروبی رودخانه‌های منتهی به خلیج نیز گام برداشتیم و تاکنون160 کیلومتر لایروبی انجام شده است.

وی با بیان اینکه این لایروبی در راستای دستور رییس جمهور در طرح طبیعت‌گردی آشوراده بوده است، گفت: در این مسیر از اسکله تا جزیره آشوراده را لایروبی کردیم، در همین راستا پهنه‌ای که در کنار بندر ترکمن وجود داشت را در اختیار گرفتیم و یک اسکله تخصصی گردشگری در آنجا احداث کردیم که اکنون با بالا آمدن آب ، سطح تراز آب از 25 سانتیمتر عبور کرده است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • حمایت مشروط قضایی از اجرای طرح تله‌کابین گرگان
  • حمایت قضایی از اجرای طرح تله کابین در گرگان
  • حمایت قضایی از اجرای طرح تله کابین گرگان در صورت اخذ مجوزهای قانونی
  • خلیج گرگان با دستور رئیس جمهور نجات یافت
  • آغاز عملیات اجرایی طرح گردشگری جزیره آشوراده در سفر دوم رئیس جمهور به گلستان
  • سرمایه گذاری صندوق ملی محیط زیست در اجرای طرح گردشگری آشوراده
  • دستور ویژه رییس‌جمهوری برای نجات «خلیج گرگان»
  • ورود صندوق ملی محیط زیست به طرح گردشگری آشوراده
  • رئیس سازمان محیط زیست: خلیج گرگان با دستور رئیس جمهور نجات یافت
  • ورود صندوق ملی محیط زیست به طرح گردشگری آشوراده/ دستور ویژه رییس‌جمهور برای نجات «خلیج گرگان»