Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «فرارو»
2022-05-23@14:08:09 GMT

انصارالله در حال پیروزی در جنگ یمن

تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۴۷۷۸۱۸۸

انصارالله در حال پیروزی در جنگ یمن

فرارو- ام کی بهادراکومار؛ سفیر سابق هند در ترکیه و ازبکستان. او بیش از سه دهه از دهه ۱۹۸۰ میلادی به این سو ماموریت‌های دیپلماتیک در قلمروی اتحاد جماهیر شوروی سابق، پاکستان، ایران و افغانستان داشته است. سایر مناصب دیپلماتیک او در خارج از هندوستان در کره جنوبی سریلانکا، آلمان و ترکیه بوده اند. او عمدتا در مورد سیاست خارجی هند و مسائل خاورمیانه، اوراسیا، آسیای مرکزی و اقیانوسیه می‌نویسد.

به گزارش فرارو به نقل از آسیا تایمز، یمن شاهد آتش بس‌های زیادی در جنگ داخلی پرپیچ و خم خود بوده و خواهد بود جنگی که در سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی با تسلط نیروهای انصارالله بر پایتخت صنعا آغاز شد و به دنبال آن تسلط سریع آن گروه بر دولت یمن صورت گرفت.

آتش بس در ماه رمضان می‌تواند لحظه‌ای تعیین کننده برای یمنی‌ها باشد. «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مورد حمایت عربستان سعودی در یمن پنج‌شنبه گذشته با واگذاری قدرت به شورای انتقالی هشت نفره که به طور موقت مسئولیت بخش‌های سیاسی، نظامی و امنیتی یمن در دوره انتقالی را تا زمان برگزاری انتخابات برای انتخاب رئیس جمهور جدید بر عهده خواهند داشت، موافقت کرد. براساس فرمان ریاست جمهوری، شورای تازه تاسیس تمامی اختیارات اجرایی و اختیارات لازم برای گفت و گو با انصارالله و یافتن راه حلی برای پایان دادن به خشونت بی‌وقفه را خواهد داشت. احتمالا این تحول چشمگیر را می‌توان به ناامیدی فزاینده سعودی از هادی نسبت داد شخصیتی نامحبوب که همان طور که «آنل شلین» در موسسه کوئینزی اشاره کرده است «به طور موثر باعث قدرتمندتر شدن انصارالله و سایر مخالفان حکومت‌اش شده بود».

دلیل دوم می‌تواند وجود صدای بلندتر در کنگره آمریکا برای پایان دادن به حمایت آمریکا از اقدامات نظامی تحت رهبری عربستان در یمن باشد.

توافق آتش بس دو ماهه در ماه رمضان که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد صورت گرفته یک آتش‌بس ناآرام است که بر موازنه ظریف نیروها بر روی زمین مبتنی است. انصارالله شیعه زیدی، پایتخت صنعا و بخش‌های عمده شمال یمن هم مرز با عربستان سعودی را تحت کنترل دارند. ترکیب شورای انتقالی خوش بینی زیادی ایجاد نمی‌کند. این شورا مجموعه‌ای از گروه‌های متفاوت است که تنها در مخالفت با انصارالله با یکدیگر متحد هستند. انصارالله این شورا را رد کرده اند. این احتمال زیاد است که هر دو طرف به دنبال حضور مجدد نظامی باشند و سعی کنند از موضع قدرت مذاکره کنند. بخش خوب ماجرا آن است که شرایط آتش بس شامل رفع جزئی محاصره فرودگاه صنعا برای اجازه دادن به تعداد انگشت شماری از پروازهای تجاری و واردات سوخت از طریق بندر حدیده است که هر دو از موارد مورد علاقه انصارالله هستند. هم چنین، چارچوب مذاکراتی که توسط «هانس گراندبرگ» سوئدی نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن تهیه شده در واقع قطعنامه‌های موجود شورای امنیت که خواستار خلع و تسلیم ارضی آن گروه هستند را سلاح انصارالله نادیده می‌گیرد. جالب اینجاست که به نظر می‌رسد واشنگتن از رویکرد عمل گرایانه گراندبرگ در قبال انصارالله حمایت می‌کند.

اساسا، همسویی‌ها و اولویت‌های منطقه‌ای در حال تغییر هستند. عربستان سعودی ممکن است به دنبال خروج از جنگ پرهزینه باشد و امارات متحده عربی پیش‌تر دخالت خود را در بحران یمن کاهش داده و از موضع‌اش عقب نشینی کرده است.

افزایش قابل انتظار تولید نفت توسط ایران پس از لغو هرگونه تحریم به یک متغیر مهم برای تمام کشورهای منطقه‌ای تبدیل می‌شود. عربستان سعودی، امارات و مصر باید با در نظر گرفتن خروج مستمر ایالات متحده از منطقه به شیوه‌ای متفاوت از گذشته مسائل را مدیریت کنند.

برخلاف دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین امریکا «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا تمایل دارد حمایت غیرانتقادی گذشته از جنگ تحت رهبری عربستان سعودی را یک اشتباه توهم آمیز تلقی کند. لحظه کنونی یک نقطه اوج برای انصارالله است. آنان بدون تسلیم تسلیحات خود مذاکره خواهند کرد. امتیاز این مذاکره به انصارالله می‌رسد. به همین ترتیب، ایران به عنوان بازیگر منطقه‌ای ظاهر می‌شود که بیشترین سود را کسب کرده است. حمایت قوی ایران از انصارالله نتیجه بخش بوده است.

«بروس ریدل» تحلیلگر سابق سیا معتقد است که تهران اکنون جای پایی در شبه جزیره عربستان مشرف بر تنگه استراتژیک باب المندب بین دریای سرخ و اقیانوس هند دارد.

اکنون در اینجا موضوع جالبی نیز وجود دارد. گفته شده که یکی از شروط طرف ایرانی در مذاکرات هسته‌ای وین خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان تروریستی امریکا بوده است.

در واقع، این سپاه است که سیاست یمن را هدایت می‌کند و به عنوان دوست، فیلسوف، راهنما و مربی انصارالله در جنگ به تنهایی در برابر مجموعه‌ای از دشمنان قدرتمند مانند عربستان سعودی، امارات، آمریکا، انگلیس و فرانسه عمل می‌کند.

تهران تمایل دارد تصمیم شورای همکاری خلیج فارس و عربستان برای خلاص شدن از شر هادی را بیش‌تر یک اقدام تاکتیکی قلمداد کند که به ویژه پس از حملات اخیر انصارالله به تأسیسات آرامکو در جده ناشی از نیاز شدید به انحراف افکار عمومی است. مطمئنا ایران اعتبار شورای تازه اعلام شده (متشکل از چهره‌هایی که برای ائتلاف سعودی -امارات متحده عربی جنگیده اند) و در واقع اعتبار عربستان سعودی برای میزبانی مذاکرات درون یمن را زیر سوال خواهد برد.

ایران همواره از فرمول صلح انصارالله به عنوان عملی‌ترین و واقع بینانه‌ترین راه برای پایان دادن به جنگ حمایت کرده است: توقف حملات عربستان علیه یمن، لغو کامل محاصره و تحریم ها، تبادل عمومی اسرا و بازگشایی فرودگاه‌ها و بنادر. از نظر ژئوپولیتیک، مسئله یمن یک معمای حل نشدنی سیاست خارجی برای دولت بایدن ایجاد می‌کند. انصارالله هرگز شرایطی را نمی‌پذیرند که آنان را ملزم کند تا پیش از توافق سیاسی تمام قدرت خود را رها کرده و خلع سلاح شوند. با این وجود، برای تحقق این امر آمریکا باید بر عربستان سعودی و امارات فشار وارد کند. در شرایط کنونی که قرار است نفت با طلا معامله شود و نیاز مبرمی به افزایش تولید نفت وجود دارد گفتن این موضوع آسان‌تر از عمل کردن به آن است.

نکته دوم آن که پیروزی انصارالله در یمن به معنای صعود ایران در منطقه‌ای است که در یکی از راهبردی‌ترین تنگه‌های جهان قرار دارد. این قرص تلخی برای بسیاری از کشورهای منطقه از جمله اسرائیل خواهد بود. نکته دیگر آن که جنگ یمن نزد نمایندگان کنگره نیز به شدت منفور است. لغو تحریم‌ها علیه ایران تقریبا به طور قطع منابع مالی سپاه را تقویت می‌کند و این موضوع پیامد‌های عمیقی دارد زیرا تهران هم چنان به محور مقاومت با یا بدون برجام وابسته است. 

با این وجود، برای دولت بایدن سناریوی‌عدم توافق با ایران مملو از مخاطره درباره احتمال بروز جنگ در خاورمیانه است.

به طرز متناقضی، انصارالله کلید خروج رضایت بخش از بحران را در دست دارند. دولت بایدن امیدوار بود که انصارالله را از ایران دور کند. با این وجود، ایالات متحده هرگز واقعا و در عمل این مسیر را دنبال نکرد. آیا می‌توان تصور کرد انصارالله مستقل و بدون کنترل از سوی ایران عمل کنند؟

گفته می‌شود انصارالله در مقایسه با هفت سال پیش در آغاز مداخله سعودی‌ها در امور یمن اکنون به تهران بسیار نزدیک‌تر باشند. کافی است که بگوییم برای آغاز کار ایالات متحده باید گفتگوی خوبی با ایران داشته باشد.

تبلیغات در خبربان

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۷۷۸۱۸۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

سکوت مدعیان حقوق بشر در قبال کشتار مردم بی‌گناه یمن

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سازمان دفاع از قربانیان خشونت در سلسله گزارش های موارد نقض حقوق بشر در این سه کشور را  با استناد به گزارش نهادهای حقوق بشری منتشر کرده که محورهای مهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ را در گزارش پیش رو می خوانید.

ممنوعیت سفر فعالان، روزنامه نگاران و کشتار و سرکوب رسانه ای در عربستان سعودی

سازمان عفو بین‌الملل ۱۹ اردیبهشت‌ماه، در گزارشی از ممنوعیت‌های سفری فعالان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در عربستان سعودی خبر داد و نوشت: حکومت عربستان بدین‌وسیله این افراد را ملزم به ماندن در کشور کرده و یا از سفر اعضاء خانواده افرادی که خارج از کشور زندگی می‌کنند، به دیگر کشورهای جهان ممانعت به عمل آورده است.

از این رو سازمان عفو بین‌الملل اقدام به راه‌اندازی کارزار جدیدی تحت عنوان ‘#LetThemFly’ نموده و به مستندسازی پرونده‌های ۳۰ مدافع حقوق بشر سعودی پرداخته که در پی محاکمه‌های به‌شدت ناعادلانه محکوم به تحمل حبس شده‌اند. این در حالی است که پس از اتمام مدت زمان محکومیت این افراد، مجازات ممنوعیت از سفر در انتظار آن‌ها است.
 

عفو بین‌الملل همچنین به مستندسازی پرونده ۳۹ تن از بستگان فعالان سعودی پرداخته که بدون دریافت هرگونه دستور رسمی یا اخطار، تحت ممنوعیت‌های سفری قرار گرفته‌اند که موجب جداسازی قهری خانواده‌ها از یکدیگر شده است.

در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی، گزارشی مبنی بر مستندسازی وضعیت دست کم ۸۹ شهروند یا مقیم آمریکا منتشر شده که یا در عربستان محبوس‌اند و یا تحت ممنوعیت‌های سفری این کشور قرار گرفته‌اند .

سازمان اروپایی – سعودی برای حقوق بشر، نیز ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ و هم‌زمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، در گزارشی به اِعمال انواع تهدید‌ها علیه روزنامه‌نگاران، کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان از سوی حکومت عربستان پرداخته که به حصر، بازداشت ،شکنجه و ناپدیدسازی قهری روزنامه‌نگاران و فعالان دست می زند و در خلال سال‌های گذشته با توسل به اطلاعات به دست آمده از فضای مجازی، آن‌ها را در داخل و خارج از کشور مورد هدف و آزار و اذیت قرار داده است. حکومت عربستان ارتباط با رسانه‌ها را جرم به شمار آورده و از آن به‌عنوان ابزاری جهت مورد پیگرد قرار دادن افراد بهره می‌برد.

خرید سامانه جاسوسی «پگاسوس» از سوی دولت عربستان در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز باهدف تحت نظر قرار دادن مخالفان و فعالیت‌های آن‌ها در شبکه‌های مجازی انجام پذیرفته است.

این گزارش در ادامه به ارسال نامه از سوی گزارشگران ویژه سازمان ملل در ماه مارس سال ۲۰۲۱ میلادی به دولت عربستان، مبنی بر مشارکت محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در کارزار هک حساب‌های کاربری مدیرعامل شرکت آمازون و مالک روزنامه واشنگتن پست پرداخته که باهدف انتقام گرفتن از این روزنامه به دلیل انتشار گزارش‌های نامطلوب در رابطه با عربستان به‌ویژه پس از قتل جمال خاشقچی، یکی از ستون‌نویسان این روزنامه انجام پذیرفته است.

از سوی دیگر سازمان حقوق بشری القسط در گزارشی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات به تداوم سیاست‌های سرکوبگرانه عربستان سعودی در قبال روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها اشاره می کند و می افزاید این پادشاهی جایگاه خود را در جهان به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای فعالیت‌های روزنامه‌نگاران همچنان حفظ کرده است. طبق گزارش شاخص آزادی مطبوعات جهان که توسط سازمان گزارشگران بدون مرز انتشار یافته، وضعیت آزادی رسانه‌ها در عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱ میلادی، این کشور را در رتبه ۱۷۰ از میان ۱۸۰ کشور جهان قرار داده است.

نقض گسترده حقوق بشر از سوی رژیم آل خلیفه

بحرین یکی دیگر از کشورهای منطقه است که همواره نقض حقوق مردم این کشور را نقض کرده و می کند.‌ پایگاه خبری بحرین میرور ۲۴ اردیبهشت‌ماه، از گزارش جدید مرکز حقوق بشر خلیج (فارس) و شرکت حقوقی دیتون پیرس گلین  - مستقر در بریتانیا –خبر داده که بر اجرای رژیم تحریم‌های مگنیتسکی بریتانیا علیه مقام‌های بحرینی که در اِعمال شکنجه علیه شهروندان این کشور مشارکت داشته‌اند، متمرکز است - به‌ویژه سه شاهدی که از سوی این نهادها مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند. این سه تن ، شاهد اِعمال شکنجه‌های فاجعه‌بار توسط مأموران زندان‌های بحرین به دستور وزارت کشور بوده‌اند.

از سوی دیگر مجمع حقوق بشر بحرین ، سازمان سلام برای دموکراسی و حقوق بشر ، مؤسسه دموکراسی و حقوق بشر خلیج (فارس) و سازمان حقوق بشری سنتینل جهت ارائه در کارگروه بررسی دوره‌ای جهانی در چهل و یکمین اجلاس حقوق بشر سازمان ملل مجمع حقوق بشر بحرین، سازمان سلام برای دموکراسی و حقوق بشر، مؤسسه دموکراسی و حقوق بشر خلیج (فارس) و سازمان حقوق بشری سنتینل، با ارائه بیانیه‌ای مشترک در جلسه کارگروه بررسی دوره‌ای جهانی شورای حقوق بشر سازمان ملل، نگرانی‌های جدی خود را در رابطه با رعایت حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، اِعمال شکنجه و دیگر رفتارها و مجازات‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز و همچنین سلب حق شهروندی در بحرین ابراز داشتند.

همچنین پایگاه خبری بحرین میرور، با توجه به گزارش شاخص آزادی مطبوعات که از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات انتشار یافت، در گزارشی نوشت: بحرین در میان کشورهای حوزه خلیج (فارس) رتبه آخر، و در میان کشورهای جهان عرب، رتبه چهارم و در میان ۱۸۰ کشور جهان، رتبه ۱۶۷ را کسب نمود.

در گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز که با عنوان «عصر جدید قطب‌بندی‌ها» انتشار یافته، شاهد هشدارهای متعدد در زمینه گستره اطلاع‌رسانی‌های دروغین و تسلط دیکتاتوری‌ها بر حرفه روزنامه‌نگاری هستیم.

پایان مدت زمان محکومیت حدود ۳۰ زندانی سیاسی در سال ۲۰۲۲ میلادی

کارزار بین‌المللی برای آزادی در امارات متحده عربی، ۲۶ اردیبهشت‌ماه، در گزارشی به ارائه توصیه‌هایی به شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس جدید امارات متحده عربی، به امید ایجاد تغییر در رابطه با موارد گسترده نقض حقوق بشر در این کشور پرداخته است که مهمترین محورهای این توصیه ها عبارتند از: ضرورت آزادی بدون قید و شرط و بی‌درنگ زندانیان سیاسی،‌ ضرورت فراهم آمدن شرایط لازم برای هر یک از شهروندان اماراتی جهت بهره‌مندی از حق آزادی بیان، ضرورت فراهم آمدن شرایط لازم جهت فعالیت آزادانه تمامی رسانه‌های مستقل بدون هراس از سانسور و یا مواجهه با اقدامات تلافی‌جویانه، ضرورت پایبندی به حق آزادی تجمعات و اجتماعات، ضرورت روزآمد کردن قوانین مبارزه با تروریسم، ضرورت روزآمد کردن قانون مبارزه با تبعیض،ضرورت اصلاح قانون جرائم سایبری مطابق با موازین بین‌المللی، ضرورت دسترسی ناظران بین‌المللی مستقل به تمامی بازداشتگاه‌های امارات، ضرورت ممنوعیت اِعمال شکنجه و سوء‌رفتار علیه زندانیان و ضرورت فراهم آوردن حمایت‌های حقوقی برای تمامی کارگران مهاجر و خارجی .

شبکه خبری یورونیوز نیز در گزارشی به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: رسیدگی به اتهامات احمد ناصر الرئیسی، رئیس جدید اینترپل، توسط دادگاه ضدتروریسم فرانسه صورت می گیرد که عمدتاً حول دو محور «شکنجه» و «بازداشت خودسرانه» بوده و در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میلادی به وقوع پیوسته‌اند.

همچنین مرکز حقوق بشر خلیج (فارس) ، با وارد کردن اتهام «شکنجه» و «ارتکاب به اقدامات وحشیانه» شکایتی را از احمد ناصر الرئیسی به مقامات قضایی فرانسه تسلیم نمود. بر اساس این شکایت وی در زمان تصدی سمت بازرس کل وزارت کشور امارات عربی متحده مسئولیت شکنجه یکی از مخالفان سرشناس اماراتی به نام احمد منصور را بر عهده داشته است - اتهامی که در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ از سوی وزارت خارجه امارات «بی‌اساس» و «کذب» توصیف شده بود.

کارزار بین‌المللی برای آزادی در امارات متحده عربی نیز گزارش داد، نزدیک به ۳۰ زندانی سیاسی تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی مدت زمان محکومیت خود به تحمل حبس را به پایان می‌رسانند.این نهاد حقوق بشری با اشاره به سابقه و روال معمول حکومت امارات متحده عربی مبنی بر محبوس نگاه داشتن زندانیان فراتر از زمان محکومیت‌شان، از مقام‌های این کشور درخواست می‌کند تا به قوانین بین‌المللی پایبند مانده و این زندانیان را در موعد مقرر آزاد نمایند.

در حال حاضر ۱۹ زندانی فراتر از مدت زمان محکومیت‌ خود در حبس نگاه داشته شده‌اند، که از جمله می‌توان به امنیه عبدُلی  و مریم البلوشی  اشاره کرد که به دلیل افشاء‌گری‌های‌شان در خصوص شرایط دشوار حبس، سه سال دیگر به مدت زمان محکومیت‌‌شان افزوده شده است. مقام‌های حکومتی باید نشان دهند که افزایش مدت زمان حبس بیش از میزان لازم به طول نیانجامیده، کل مدت حبس احتمالی محدود بوده و آن‌ها به ضمانت‌های بند نهم این کنوانسیون کاملاً پایبند هستند.

موارد نقض حقوق بشر از سوی ائتلاف سعودی

خبرگزاری یمن (سبأ نت)، ۲۳ اردیبهشت‌ماه گزارش داد، وزارت حقوق بشر ارتکاب مأموران مرزی سعودی به جنایتی فجیع علیه شهروندان یمنی در منطقه الرقو در استان صعده و کشتار و شکنجه شهروندان یمنی را با صدور بیانیه‌ای محکوم کرد. بنابر این بیانیه پیکر ۷ تن از شهروندان یمنی به بیمارستان ریپابلیکن در استان صعده تحویل داده شده که بر آن‌ها نشانه‌هایی از شکنجه سیستماتیک قابل مشاهده است.

بیانیه مزبور سکوت سازمان ملل – که ناظر آتش‌بس برقرار شده میان طرف‌های درگیر به شمار می‌آید – در رابطه با وقوع این جنایت و سایر موارد نقض آتش‌بس، از جمله تهاجم‌هایی که ائتلاف به رهبری عربستان در چندین استان این کشور مرتکب شده را محکوم نموده است.

بر اساس این گزارش، وزارت حقوق بشر، رژیم سعودی و ائتلاف به رهبری عربستان را مسئول این جنایت و سایر موارد این‌چنینی به شمار می‌آورد که متناقض با آتش‌بس برقرار شده از سوی سازمان ملل هستند.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور نیز در گزارشی به نقل از خبرگزاری آناتولی، به آمارهای سازمان ملل مبنی بر بی‌جا شدن و بی خانمانی حدود ۴.۳ میلیون تن از شهروندان یمنی از آغاز منازعات در این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی و اقدام صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) به فراهم آوردن کمک‌های بشردوستانه برای هزاران تن از آن‌ها اشاره کرده است.

این در حالیست که سازمان یونیسف با صدور بیانیه‌ای اعلام نموده است که اقدام به توزیع کمک‌های بشردوستانه برای نزدیک به ۶۶ هزار تن از بی‌جا شدگان یمنی طی شش ماه گذشته کرده که شامل مواد غذایی، کمک‌های بهداشتی اولیه و بسته‌های بهداشتی برای زنان می‌شده است.

این گزارش در پایان یادآور می‌شود منازعه ۸ ساله یمن یکی از بدترین بحران‌های انسانی در جهان را رقم زده است، در حالی که میلیون‌ها تن از شهروندان این کشور از گرسنگی رنج می‌برند .

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • سکوت مدعیان حقوق بشر در قبال کشتار مردم بی‌گناه یمن
  • دبیرکل انصارالله یمن: هدف دشمن شکستن مقاومت ملت یمن است
  • ایران و یمن در صدر گفت‌وگوهای وزیر دفاع سعودی در واشنگتن
  • ایران و یمن در صدر گفتگوهای وزیر دفاع سعودی در واشنگتن
  • رهبر انصارالله: هدف دشمن، تضعیف عناصر انسجام و قدرت مردم یمن است
  • ایران و یمن، محور گفتگوی بلینکن و خالد بن سلمان
  • عربستان خواستار فشار بین المللی به انصارالله شد!
  • عربستان خواستار فشار بین‌المللی به انصارالله شد
  • عربستان خواستار فشار بین المللی به انصارالله شد
  • تغییر مسیر یا خرید زمان؛ تحلیلی در باب آتش بس و تشکیل شورای ریاستی در یمن