Web Analytics Made Easy - Statcounter

دبیرخانه پرستار استان کردستان گفت: مدت‌ها می‌گذرد اما تغییری در وضعیت پرداختی‌های مدافعان سلامت صورت نگرفته است. نه استخدام آنها محقق شده و نه معوقات مالی پرداخت شده است و نه هنوز خبری از تصویب و اجرای فوق‌العاده خاص برای کادر درمان هست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، قهرمانان امروز میدان مبارزه با کرونا غریبانی هستند که گاهی حتی توقعات و نیازهای اولیه آنان به فراموشی سپرده می‌شود، هر کدام کار چند نفر را انجام می‌دهند، برخی از آنان مجبورند چندین شیفت کاری را پر کنند تا بتوانند نیازهای زندگی خود را پاسخگو باشد، شاید پیدایش این ویروس نیم‌نگاهی را به سوی این عزیزان کشانده باشد و امید است به پاس این ایثار و رشادت ها، «پرستار» جایگاه واقعی خود را به دست آورد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

در شرایطی که طی 2 سال اخیر، جامعه پرستاری تحت شدیدترین فشار کاری قرار داشته است، اما همچنان دستمزدها و مزایای این گروه از کادر درمان، تناسبی با میزان فداکاری و جانفشانی آنها ندارد و معلوم نیست چرا علیرغم تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در حدود 15سال پیش این قانون اجرایی نمی شود؟!

علی اشرف رحمان پناه دبیرخانه پرستار استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: همانطور که شما و همه هم میهنان در طول دو سال گذشته شاهد بودید مدافعان نظام سلامت و در راس آنها پرستاران عزیز از جان و آرامش و آسایش خود گذشتند تا کشور و ملت با کمترین خسارتهای ممکن از این بحران جهانی گذر کند، بحرانی که همه جنبه های زندگی فردی و اجتماعی افراد را در سراسر جهان تحت تاثیر خود قرار داد و حتی روابط انسانی و عاطفی جامعه بشری را تحت تاثیر قرار داد و تمامی معادلات احساسی بین انسانها را تغییر داد بگو نه ای که حتی والدین و فرزندان را هم ، از هم جدا کرد !

وی افزود: اما در این بین تنها قشری که حتی در ابتدای شیوع بیماری از طرف معاونت درمان برای جلوگیری از وحشت مردم از این بیماری به آنان دستور داده شده بود که از زدن ماسک جلوگیری کنند و در این راه جهاد گونه وارد عمل شدند و از جان خود مایه گذاشتند پرستاران بودند.

 استاندارد پرستاری کشور ما به میزان دو تا چهار برابر زیر استاندارد جهانی و حتی کشورهای منطقه

دبیر خانه پرستار بیان داشت: اهمیت این ریسک پذیری و سختی کار و از جان گذشتگی باعث شد که با موافقت مقام معظم رهبری همکارانی که در این راه جانشان را از دست می دادند شهید محسوب شوند و در میان آنچه اهمیت و بزرگی کار عزیزان پرستار را دو یا شاید صد چندان کرد ، کمبود شدید نیروی پرستاری بود، که بنده از سالها قبل نام این کمبود را ظلم مصوب گذاشته ام چرا که سالهای سال است بر اساس چارتهای تصویب شده از قبل ، استاندارد پرستاری کشور ما به میزان دو تا چهار برابر زیر استاندارد جهانی و حتی کشورهای منطقه است، بطوری که در کشورهای توسعه یافته به ازای هر 10000 نفر جمعیت بین ۴ تا ۷ پرستار دارند و در حداقل استاندارد این رقم ۳ است ، اما متاسفانه در ایران ۱.٨ مصوب شده است برای کل افراد رده های پرستاری و در بهترین شرایط ۱.۶ و در بعضی  که شامل اکثریت مراکز درمانی کشور است کمتر از ۱ نفر در عمل ارائه خدمت می کنند!

 رحمان پناه خاطر نشان کرد: در طول دو سال گذشته شهادت و بیماری و از کار خارج شدن تعدادی از همکاران باعث شد که این فشار کاری و کمبودها بیشتر از قبل بر پیکر خسته همکاران وارد شود  و این در حالی بود که  دولت و وزارت بهداشت هر سال وعده استخدام حجم های ۳۰ و ۵۰ هزار نفری می داد و خبر از برگزاری آزمون های استخدامی در رسانه ها  به کادر درمان داده می شود.

وی گفت: اما متاسفانه  در این میان مسوولین دانشگاه علوم پزشکی کمبودها را با قرار دادهای استثماری و بدور از شان همکاران ( قراردادهای ٨۹ روزه )  و تمدید طرح خدمات کادر درمانی جبران می کرد و تا در فاصله بین پیکها کمی از فشار کار کم ونفسی گرفته می شد ، فورا دانشگاهها شروع به تعدیل و اخراج نیروها می کردند.

برخلاف دستور بالاترین مقام اجرایی فوق العاده خاص به مدافعان سلامت پرداخت نمی شود

دبیر خانه پرستار استان کردستان در ادامه بیان داشت: متاسفانه با عنایت به سختی و حساسیت بسیار شدید شغل پرستاری که علاوه بر خطرات مستقیم برای افراد شاغل ، بگونه ای تهدید کننده غیر مستقیم اعضای خانواده آنها نیز هست ، فوق العاده خاص که سالهاست به بعضی از دستگاههای دولتی پرداخت می شود به کادر درمان و در راس آنها پرستاران پرداخت نمی شود ،و این در حالی است که  از دو سال قبل در هر تریبونی  چی در زمان رئیس جمهور قبل و چی در زمان ریاست ریس جمهور فعلی دکتر رئیسی بعنوان بالاترین مقام اجرایی دستور دادند و تاکید کردند که فوق العاده خاص به کادر درمان و مدافعان سلامت پرداخت بشود ، و بارها هم  تاکید بر اهمیت و امنیت شغلی پرستاران و هم پرداخت معوقات مالی آنها از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است ولی متاسفانه این مهم دچار روز مرگی شده است.

وی اظهار داشت: مدت ها می گذرد اما نه تغییر وضعیت مدافعان سلامت صورت گرفته است و نه استخدامی ها محقق شده است و نه معوقات مالی پرداخت شده است و نه هنوز خبری از تصویب و اجرای فوق العاده خاص برای کادر درمان وجود دارد اما در این بین ادبیات متملقانه و خدومانه برخی مدیران پرستاری و برخی مدیران صنفی و همراهی ادبیات آنها با ساختار اجرایی نظام سلامت گاها باعث انحراف در برنامه ها ی مسئولان و اذهان جامعه می شود که معوقات پرداخت شده است و یا حقوق کادر درمان و پرستاران سه و یا چند برابر شده است ، در حالی که هیچ افزایشی جز افزایش سنواتی حقوق و فوق العاده ویژه آنهم به میزان ۳۷.۵ درصد نه پنجاه درصد به حقوق پرستاران افزوده نشده است.

 رحمان پناه افزود: امروز که خوشبختانه به علت ایثار و فدا کاری همکاران و تولید و تزریق گسترده واکسن کرونا باعث شده است مقداری بیماری فروکش کند با کمال تاسف تمامی وعده های داده شده به عزیزانی که در ایام شدت بیماری به عنوان نیروهای شرکتی قرارداد ٨۹ روزه و یا تمدید طرح در خدمت دولت و مردم بودند را زیر پا گذاشته و نه تغییر وضعیتی صورت گرفته است و نه امتیازی برای آنها بعنوان ایثار گر در نظر گرفته شده است و با کمال تاسف آنها را تعدیل و بیکار می‌کنند.

موج پرستاران بیکار سالها است که مورد بهره برداری ناعادلانه قرار گرفته اند

وی با اشاره به اینکه این معضل باعث احساس نا امنی و سر خوردگی اجتماع  بسیاری از پرستاران شده است، افزود: با کمال تاسف علی رغم اینکه رئیس کل نظام پرستاری اعلام کرده بودند که ما پرستار بیکار نداریم و  این در حالی است که ما بیش از یکصد هزار نفر پرستار بیکار داریم و البته بیش از این میزان نیاز، موج  بسیاری از پرستارانی که بیکارند سالها مورد بهره برداری ناعادلانه قرار گرفته اند  و همین امر باعث شده است تا در سراسر کشور و از جمله شهرهای کردستان مدافعین سلامت این روزها  دست به تجمع و اعتراض بزنند.

رحمان پناه در ادامه  تغییر وضعیت نیروهای شرکتی وقراردادی، تغییر وضعیت و جذب نیروهای طرحی و تمدید طرح بدون سهمیه پرداخت فوق العاده خاص، اجرای کامل قانون ارتقاء بهره وری و سخت و زیان آور بودن شغل پرستاری و اجرای دقیق قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری مانند سایر گروه های پزشکی دارای تعرفه و ثبت شده در کتاب ارزشهای نسبی و نه به شکل قاصدکی را از اهم مطالبات تجمع کنندگان در استان و سراسر کشورنام برد و اظهار داشت: انتظار ما از مسئولین کشوری و استانی این است که صدای واقعی این جامعه را از دهان خودشان و یا از تریبونهای واقعی آنها بشنوند،  نه بشکل یک سویه و از طریق مسئولینی که باعث و بانی این نتایج بوده و هستند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار کردتودی مبنی بر دستورات استاندار استان کردستان در مورد پرداختهای منظم مالی دانشگاه گفت: اخیراً در یک پیج اینستا گرامی هم دیده ایم که از قول ایشان چنین دستوراتی مبنی بر اینکه  پرداختهای پرسنل در دانشگاه بهبود یافته است، اما این در حالی است که هیچ تغییری در پرداختهای پرسنل صورت نگرفته است و تنها پرداختی بغیر از حقوقی که در انتهای شب ۲۹ اسفند ماه به همکاران پرداخت شد، طرح کارانه شهریور  ماه ۱۴۰۰ بوده است! که واقعا جای تاسف دارد و انتظار همکاران و جامعه پس از گذشت چهار ماه از تغییر در مدیریت دانشگاه  چنین نبود که هنوز در بر همان پاشنه می چرخد.

انتهای پیام/

منبع: دانا

کلیدواژه: فوق العاده خاص مدافعان سلامت استان کردستان کادر درمان تغییر وضعیت پرداخت شد باعث شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.dana.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «دانا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۷۸۱۰۸۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

۲۹ هزار بیمار در مشهد زیر پوشش برنامه پرستار پیگیر قرار گرفتند

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد صادقی اظهار کرد: از ابتدای امسال تا کنون ۲۹ هزار و ۴۲۸ بیمار از خدمات برنامه پرستار پیگیر (سامانه فالوآپ) بهرمند شدند تا از مراجعات مکرر آنها به مراکز درمانی جلوگیری شود و روند درمان بیماران نیز به شکل مدون و علمی پیگیری شود.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دارا بودن ۴۹ کلینیک پرستاری آموزش سلامت دارای بالاترین رتبه تعداد کلینیک در سطح کشور است که در این کلینیک‌ها پرستاران پیگیر وظیفه فالواپ بیماران را به عهده دارند، خاطرنشان کرد: تعداد ۱۶۷ پرستار تحت عنوان پرستار پیگیر در اجرای این برنامه مشارکت دارند.

وی با بیان اینکه ۱۱۷۴ بیمار مبتلا به chf، از خدمات فالوآپ استفاده کردند که این افراد ۷.۸۹ درصد بیماران را تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: ۹۱۱ نفر از بیماران مبتلا به copd که ۹.۶۶ درصد و ۴۸۸ نفر از بیماران cva که ۱.۵۴ درصد بیماران هستند از خدمات پیگیرانه پرستاران بهره بردند.

صادقی با بیان اینکه ۹۹۵ بیمار مبتلا به دیابت که ۴.۷۷ بیماران را تشکیل می‌دهد و ۲۹۲ بیمار مبتلا به امپوتاسیون که ۷۶ درصد این بیماران است پس از دوره درمان در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی از حمایت و راهنمایی پرستاران در سامانه فالو آپ استفاده می‌کردند، اظهار کرد: هزار و ۶۸۹ بیمار مبتلا به سرطان که ۴.۷۸ درصد بیماران هستند بعد از اعمال جراحی و پیگیری فرآیند درمان بیمارستانی در سامانه فالوآپ تحت حمایت قرار گرفتند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ۱۵۹ نفر بیمار مبتلا به سوختگی که ۷.۹۵ درصد و هزار و ۲۰۵ فشار خون که ۵.۸۴ درصد و ۸۶۸ بیمار مبتلا به سکته قلبی که ۳.۸۴ درصد آنها را تشکیل می‌دهند از جمله بیماران تحت پوشش سامانه فالوآپ بود، اظهار کرد: هزار و ۶۳۱ بیمار مبتلا به اختلالات روان پزشکی که ۷۷ درصد بیماران را تشکیل می‌دهد توسط پرستاران فالو آپ مراحل درمان آنها پیگیری شده است.

وی بیان کرد: ۶۳۱ بیمار مبتلا به نارسایی مزمن کلیه که ۲.۵۴ درصد را تشکیل می‌دهد از خدمات پیگیرانه پرستاری بهره بردند علاوه بر این در سایر بیماری‌ها نیز ۱۹ هزار و ۳۸۵ نفر بعد از دریافت خدمات بیمارستانی برای پیگیری مراحل بعدی درمان در منزل از خدمات سامانه فالوآپ استفاده کردند.

کد خبر 6170811