Web Analytics Made Easy - Statcounter

وزیر نفت با بیان اینکه پالایشگاه فراسرزمینی و توسعه میادین نفتی از نتایج سفر آمریکای لاتین است، گفت: بخشی از این ظرفیت را در راستای تهاتر با کالاهای اساسی مثل ذرت روغن و شکر استفاده می کنیم.

به گزارش ایران اکونومیست جواد اوجی وزیر نفت با حضور در برنامه صف اول ضمن اشاره به حضور ۱۲۰۰ شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه بین‌المللی نفت گفت: در این نمایشگاه در بخش بالادست و پایین دست تمرکز فراوانی به دانش بنیان‌ها شد و تفاهم نامه‌ها و قراردادهای زیادی در بخش‌های مختلف، مثل بحث بهینه‌سازی مصرف سوخت یا احیای چاه‌های کم بازده منعقد شد.

وی افزود: در حال حاضر ۶۵ تا ۷۰ درصد صنعت نفت داخلی است و باقی واردات می‌شود و برای تأمین و داخلی سازی این بخش‌ها آن شرکت‌های مختلفی اعلام آمادگی کردند.

وی تصریح کرد: در بحث ماشین‌های دوار و توربین کمپرسورها تا چند سال گذشته وارد کننده بودیم ولی امسال تولید داخلی داریم و حتی می‌توانیم صادرات داشته باشیم. در صنعت پتروشیمی ۶۵ تا ۷۰ درصد کاتالیست ها توسط دانشمندان خودمان تولید می‌شود و صادرات به مقاصد مختلفی مخصوصاً اروپا داریم.

وی با اشاره به افزایش صادرات نفت گفت: ۷۰ الی ۸۰ درصد ارزش صادرات را به صورت نقد دریافت می‌کنیم بخشی هم به صورت تهاتر با دارو و کالاهای اساسی دریافت می‌شود.

وی افزود: تمام هم و غم ما پس از آغاز دولت سیزدهم افزایش فروش و شناسایی بازارهای جدید و انعقاد قراردادهای جدید و تزریق ارز است که در این زمینه موفق هم بودیم. فقط در صنعت پتروشیمی ۱۲ و نیم میلیارد دلار ارز تزریق شد.

وزیر نفت با بیان اینکه اگر با همان دست فرمان دولت قبل از فروش نفت انجام می‌شد معلوم نبود وضعیت تورم چگونه خواهد بود گفت: در بحث صادرات گاز بیش از ۴ برابر سال ۹۹ وصول درآمدهای ارزی داشتیم که این درآمدها کمک زیادی در تأمین کالاهای اساسی کرد.

وی با اشاره به نقش درآمدهای نفتی در کنترل نرخ ارز تاکید کرد: برخلاف تصورها قیمت ارز در ماه‌های گذشته کنترل شد اگر افزایشی هم اتفاق افتاد به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی بود خوشبختانه ما افزایش قیمتی در بخش انرژی نداشتیم.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه دولتی هیچ‌گونه برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین را ندارد گفت: به منظور کاهش تقاضای مصرف بنزین برنامه دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی را به صورت رایگان شروع کردیم و تا پایان امسال برنامه داریم ۲۰۰ هزار خودرو را گازسوز کنیم.

وی در رابطه با افزایش ظرفیت پالایشی کشور گفت: خود وزارت نفت در قانون بودجه مجوز یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای را کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس اخذ کرده است همچنین برای پتروپالایشگاه های بخش خصوصی هم بحث تنفس خوراک در دولت و صندوق توسعه راه حل کردیم و هر دو سه ماه یکبار جلسه برای پیگیری آنها می‌گذاریم.

وی افزود: همچنین ارتقا ظرفیت کیفی و کمی پالایشگاه‌های تهران اصفهان تبریز و شیراز و آبادان را در برنامه خواهیم داشت.

جواد اوجی ادامه داد: انشالله تا پایان امسال یکی از پتروپالایشگاه های کوچک ۶۰ هزار بشکه‌ای به بهره برداری می‌رسد و پنج سال آتی بیش از یک میلیون به ظرفیت پالایشی این کشور افزوده می‌شود.

اوجی خاطرنشان کرد: یکی از بحث‌های پتروپالایشگاه ها مجوز تنفس خوراک بود که ما با اصلاح آئین نامه در هیئت دولت امکان تأمین تنفس خوراک در چند فاز را مهیا کردیم که به نفع سرمایه گذار باشد.

وی در رابطه با رایگان کردن گاز خانواده‌های محروم گفت: بیش از ۶۵۰ هزار خانواده در الگوی مصرف هستند گاز رایگان دریافت می‌کنند به هر تعداد خانوار دیگری که باشد وزارت نفت آمادگی دارد.

وی با اشاره به مشکل عدم سرمایه گذاری نفت در سال‌های گذشته گفت: در وزارت نفت نیازهای و مشکلات این صنعت را بررسی و اولویت بندی کردیم. اخیراً هم پروژه‌های نیمه تمام را به رئیس جمهور دادم که ۴۰ پروژه با ارزش ۱۳ میلیارد دلار بود که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد در سال جدید هم بیش از ۲۲ پروژه کلام و اولویت دار با ارزش ۳۰ میلیارد دلار را شروع خواهیم کرد.

وی در رابطه با میدان گازی آرش گفت: مطالعات لرزه نگاری‌های این میدان انجام شده و تولید از آن به زودی آغاز می‌شود.

وزیر نفت افزود به منظور جمع‌آوری میادین غرب و شرق کارون ۲۸ میلیارد دلار قرارداد بسته شده که عمدتاً توسط پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها است طبق قولی که به آقای رئیسی دادیم تا پایان دولت سیزدهم تکلیف گازهای مشاغل را مشخص می‌کنیم.

وی در پاسخ به برنامه‌های افزایش تولید گاز گفت انشالله تا پایان سال بخشی از فاز ۱۱ پارس جنوبی تکمیل می‌شود و شرکت ملی نفت واحد داده که چهل میلیون مترمکعب به ظرفیت گاز کشور افزوده شود.

وی در رابطه با دستاوردهای سفر به آمریکای لاتین با بیان اینکه مجموعه کشورهای آمریکای لاتین ۲۰ درصد منابع نفتی دنیا را در اختیار دارند به طور مشخص کشور ونزوئلا بزرگترین میادین نفتی و پالایشگاه‌ها را در اختیار دارد، افزود: در این سفر فروش نفت و میعانات گازی فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و حتی تهاتر در اقلام و کالاهای اساسی مورد بحث قرار گرفت و در مورد شناسایی ظرفیت‌های پالایشی جدید توسعه میادین نفتی و ر خدمات فنی مهندسی تفاهم‌نامه‌های امضا شد.

وی افزود: یکی از دستاوردهای این سفر عقد قرارداد برای پالایشگاه‌های فرا سرزمینی است پالایشگاه‌هایی که به دلیل تحریم کارشناس هایشان رفته‌اند و با کمتر از ظرفیت اسمی شأن کار می‌کنند که با تعمیرات ساده ای می‌توان افزایش ظرفیت پالایشی داد. این امر می‌تواند موجب افزایش صادرات نفت ما می‌شوند.

وزیر نفت ادامه داد: توسعه میادین نفتی و گازی و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران نیز دارد از جمله این تفاهم نامه‌ها بود بخشی از این ظرفیت را در راستای تهاتر با کالاهای اساسی مثل ذرت روغن و شکر استفاده می‌کنیم.

وی افزود با روند فعلی انشاالله وزارت نفت تا پایان سال ظرفیت فروش نفت خود را تکمیل می‌کند.

  منبع: خبرگزاری مهر برچسب ها: میدان گازی آرش ، جواد اوجی ، صادرات نفت ، وزارت نفت صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: ایران اکونومیست

کلیدواژه: میدان گازی آرش جواد اوجی صادرات نفت وزارت نفت کالاهای اساسی آمریکای لاتین پالایشگاه ها میلیارد دلار میادین نفتی وزیر نفت وزارت نفت نامه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت iraneconomist.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران اکونومیست» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۰۳۵۲۷۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

ایران کشت فراسرزمینی در اوکراین را آغاز کرد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در جریان دیدار با سفیر اوکراین در تهران، با اظهار تأسف از وقوع جنگ در اوکراین بیان کرد: این جنگ همه کشورهای منطقه را تحت تأثیر قرار داده است. چرا که اوکراین پهناورترین کشور منطقه است و با توجه به موقعیت کم‌نظیر این کشور در کشاورزی و معدن، شرایط آن بر شرایط اقتصادی کشورهای منطقه اثرگذار است.

او با بیان اینکه همه کشورها نگران وخیم شدن اوضاع صنعت غذایی جهان تحت تأثیر جنگ اوکراین هستند ادامه داد: خوشبختانه با وجود این شرایط آمارها نشان می‌دهد مناسبات اقتصادی ما با اوکراین روند رو به رشدی داشته است.

شافعی افزود: از آنجا که یک چهارم خاک حاصلخیز دنیا متعلق به اوکراین است فعالان اقتصادی ایران علاقه‌مند به کشت فراسرزمینی در این کشور هستند و با توجه به خشکسالی های فراگیر در ایران برخی استان‌ها کشت فراسرزمینی در اوکراین را عملیاتی کرده‌اند.

او با اشاره به بسته شدن راه‌های ترانزیتی اوکراین به دلیل وقوع جنگ بیان کرد: با توجه به اینکه اوکراین از تأمین‌کننده‌های بزرگ نهاده‌های دامی و کشاورزی است و در حال حاضر با مشکلات جدی برای صادرات این محصولات مواجه است ما آمادگی داریم تا ترانزیت این محصولات از ایران و از طریق خلیج فارس را مورد بررسی قرار دهیم تا محدودیت‌ها را کاهش دهیم.

رئیس اتاق ایران با اشاره به تبادل هیات های تجاری بزرگ میان ایران و اوکراین در سالهای گذشته گفت: زمینه‌های متنوعی برای همکاری میان دو کشور وجود دارد و ما آماده هستیم برای بالا بردن سطح مناسبات اقتصادی اقدامات لازم را انجام دهیم.

بر اساس گزارش سایت اتاق ایران، در ادامه سرگی بوردیلیاک سفیر اوکراین در ایران هم با تأکید بر یافتن راه‌های همکاری‌های دو جانبه تجاری میان ایران و اوکراین گفت: همکاری‌های ایران و اوکراین در سه سطح می‌تواند دنبال شود. اول در سطح رفع نیازهای امروز و فوری اوکراین دوم در سطح بازسازی صدمات ناشی از جنگ و سوم در سطح بعد از بازسازی اوکراین که دیگر این کشور از جایگاه فعلی خود فاصله خواهد گرفت.

او از جمله نیازمندی‌های امروز اوکراین را تأمین دیزل، سوخت اعم از بنزین و گازوئیل، سدیم کربنات، گوجه‌فرنگی و نمک برشمرد و ادامه داد: اوکراین نیازمند کمک‌های بشردوستانه ایران به ویژه دارو و مواد غذایی است.

بوردیلیاک با اشاره به اینکه بعد از پایان جنگ، این کشور برای بازسازی به مصالح ساختمانی، قیر و شیشه‌های با ابعاد بزرگ نیازمند است افزود: از آنجا که روسیه و بلاروس از اصلی‌ترین صادرکنندگان قیر بودند الان فرصت مناسبی برای ایران است که جایگزین این دو کشور در تأمین قیر اوکراین شود.

او بیان کرد: گام بعدی شرکت‌های ایرانی برای بازسازی اوکراین مشارکت در بازسازی پالایشگاه‌ها، مخازن نفتی و مراکز صنعتی این کشور است.

سفیر اوکراین در ایران با اشاره به انجام مذاکراتی برای صدور نفت خام ایران به بندری در لهستان گفت: از آنجا که قرار است فرآورده‌های این نفت بعد از پالایش در لهستان به اوکراین ارسال شود ما مکاتباتی با خزانه‌داری آمریکا جهت گرفتن مجوز صادرات نفت ایران به لهستان انجام داده‌ایم.

بوردیلیاک با اشاره به ایجاد یک مکانیزم بین‌المللی برای آزاد کردن کشتی‌های حامل غلات این کشور توسط روسیه ادامه داد: ایران می‌تواند نقش فعالی در این مکانیزم داشته باشد. دولت ما پیشنهادات خود در این زمینه را به ایران ارائه داده و امیدواریم همکاری در این موضوع اتفاق بیفتد.

او به ایده بازسازی مناطق جنگ‌زده اوکراین توسط کشورهای معین اشاره کرده و گفت: رئیس‌جمهور اوکراین قصد دارد بازسازی هر استان یا بخش ویران‌شده از جنگ را به یک کشور بسپارد. در این راستا پیشنهاد من این است که بازسازی استان خرسون که دارای بندر مهمی برای صادرات و واردات است پس از آزادسازی، به ایران داده شود.

رئیس اتاق ایران نیز در ادامه با اشاره به توان بالای ایران در تأمین مصالح ساختمانی، قیر و صدور خدمات فنی و مهندسی و با استقبال از ایده تعیین یک کشور معین برای بازسازی هر منطقه در اوکراین گفت: ما آماده هستیم برای بازسازی اوکراین گروه کاری تشکیل بدهیم. اما پیش از آن نیازمند اطلاعات دقیق‌تری درباره نیازمندی‌های اوکراین و مناطق مورد بازسازی هستیم.

شافعی افزود: ایران تقریباً در صنعت نفت خودکفا شده است و ما اراده و توان خوبی برای بازسازی تاسیسات پالایشگاهی و نفتی اوکراین داریم.

منبع: ایسنا

دیگر خبرها

  • پایان اعتصاب کارگران در پالایشگاه اکسون در فرانسه
  • افزايش ظرفيت اسکله P 7 پتروشيمي ماهشهر به 50 هزار تن
  • افزایش ۸۵ درصدی ظرفیت پالایش در پالایشگاه نفت اصفهان
  • گفت‌وگوی زلنسکی با روسای جمهوری ‌آرژانتین و شیلی
  • تعمیرات اساسی در پالایشگاه‌های پارس جنوبی با تکیه بر توان و تجهیزات داخلی آغاز شد
  • کالاهای ساخت داخل ضامن تولید پایدار در پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی است
  • ایران کشت فراسرزمینی در اوکراین را آغاز کرد
  • آسوشیتدپرس: زلنسکی دنبال جلب حمایت آمریکای لاتین است
  • چرا مقابله با هژمونی آمریکا در آمریکای لاتین گسترش یافته است؟
  • دپوی ۲.۵ میلیون تنی کالاهای اساسی پرهیاهو