Web Analytics Made Easy - Statcounter

وزیر نفت گفت: طبق قانون بودجه ۱۴۰۱، تعرفه گاز مشترکان پرمصرف باید بدون یارانه باشد.

آقای جواد اوجی وزیر نفت با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر، به سوالات زیر پاسخ داد.

درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت و گاز و فرآورده‌های آن‌ها چه تاثیری روی زندگی مردم داشته است؟

آقای اوجی: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از پول صادرات نفت به صورت ارزی وصول و بخشی نیز برای تامین دارو و غذا صرف می‌شود.

با ایجاد بازار‌ها و قرارداد‌های جدید صادراتی، موفق به افزایش عرضه ارز در سامانه نیما شدیم. فقط از طریق صادرات محصولات پتروشیمی بیش از ۱۲.۵ میلیارد دلار ارز به سامانه نیما تزریق کردیم. در بخش صادرات گاز، بیش از ۴ برابر سال ۱۳۹۹ که یک میلیارد و ۲۵ میلیون دلار بود، وصول درآمد‌های ارزی داشتیم و به بیش از ۴ میلیارد دلار رسید.

افزایش درآمد‌های ارزی به تامین کالا‌های اساسی مثل غلات به ویژه در شرایط جنگ روسیه و اوکراین و دارو، کمک کرده و ذخایر خوبی در این حوزه داریم؛ همچنین قیمت ارز را هم نسبتاً کنترل کردیم. افزایش قیمت انرژی نداشتیم و اگر افزایش قیمتی در کالا‌ها دیده می‌شود، به علت افزایش قیمت‌های جهانی است.

با افزایش مصرف بنزین نگرانی از واردکننده شدن ایران وجود دارد و از طرفی گفته شده قیمت آن نیز افزایش نمی‌یابد؛ برنامه وزارت نفت چیست؟

آقای اوجی: بنزین افزایش قیمت نخواهد داشت، اما برای مدیریت مصرف آن تا این که مجدداً تبدیل به واردکننده بنزین نشویم، با پیمانکاران برای دوگانه سوز‌های خودرو‌ها اقداماتی انجام داده و کار را از خودرو‌های عمومی و وانت بار‌ها شروع کرده که تا پایان امسال، بیش از ۲۰۰ هزار خودرو به دوگانه سوز تبدیل خواهند شد. افزایش ظرفیت پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی کشور نیز در کنار آن رقم خواهد خورد؛ کنار ستاره خلیج فارس، یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای در دست احداث است و پالایشگاه‌های فعلی نیز افزایش ظرفیت کمی و کیفی خواهند داشت.

تا پایان امسال یک پتروپالایشگاه ۶۰ هزار بشکه‌ای به بهره برداری خواهد رسید و طی ۴ تا ۵ سال آینده، بیش از یک میلیون بشکه در روز ظرفیت پالایشی کشور افزایش پیدا خواهد کرد که به تامین امنیت انرژی کمک می‌کند. در مجموع با اصلاح آیین نامه مجوز تنفس خوراک، ۸ طرح پتروپالایشی با سرمایه گذاری بخش خصوصی و یک طرح با سرمایه گذاری وزارت نفت اجرایی خواهد شد.

:

حفظ امنیت انرژی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری است؛ آیا این سرمایه در حال تامین است؟

آقای اوجی: ۲۵۰ میلیون مترمکعب کسری گاز در فصل سرد پارسال داشتیم که علت آن کمبود سرمایه گذاری بود. بیش از ۱۶ و نیم میلیارد دلار قرارداد برای ۵۵ پروژه بالادست، پایین دست، جمع آوری گاز‌های مشعل و بهینه سازی مصرف سوخت برای پارسال به امضا و امسال نیز، بیش از ۴۰ پروژه نیمه تمام با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۳ میلیارد دلار به بهره برداری خواهند رسید. امسال بیش از ۲۲ پروژه کلان و اولویت دار وزارت نفت نیز آغاز خواهد شد که بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای آن‌ها انجام خواهد شد.

مطالعات جامع و عملیات لرزه نگاری میدان مشترک نفتی آرش انجام شده و به زودی توسعه آن آغاز می‌شود. اولویت ما میادین مشترک از جمله میادین غرب کارون است؛ عمده قرارداد‌های این میادین بسته شده است. ۲۸ قرارداد بالغ بر یک میلیارد دلار برای جمع آوری گاز‌های مشعل میادین غرب و شرق کارون با شرکت‌های پتروشیمی به امضا رسید و تا پایان این دولت، تکلیف گازهای مشعل را مشخص خواهیم کرد.

آخرین وضعیت طرح گاز محرومان به کجا رسید؟

آقای اوجی: طبق قانون بودجه پارسال و امسال، تاکنون بیش از ۶۵۰ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از گاز رایگان بهره‌مند شده اند و منتظر تکمیل آمار این دو نهاد هستیم تا برای مابقی این خانوار‌ها نیز اجرایی شود. در دولت سیزدهم بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای مسئولیت‌های اجتماعی کمک کرده ایم و خود شرکت گاز تقبل کرده که حتی لوله کشی و گازکشی داخل منازل آن‌ها را هم انجام دهد.

برای جلوگیری از رانت فروش فرآورده‌های نفتی از جمله قیر چه برنامه‌ای دارید؟

آقای اوجی: تمام فرآورده‌های نفتی از جمله وکیوم باتوم (ماده اولیه قیر)، به طور کامل در بورس عرضه می‌شود که به جلوگیری از قاچاق و تخلفات کمک می‌کند. پارسال نمایندگان مجلس اجازه داده بودند که از محل تهاتر نفت، ۱۵ هزار میلیارد تومان برای تامین قیر هزینه کند که بخشی از این ظرفیت باقی ماند. قیمت ماده اولیه قیر در بورس شروع به افزایش قیمت کرد و آن را از بورس خارج و با قیمت ثابت هر تن ۷ و نیم میلیون تومان عرضه کردیم که امسال نیز با همین قیمت تامین خواهد شد.

نمایندگان مجلس جدا از ۱۹ هزار میلیارد تومانی که برای این طرح در سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته اند، تصمیم گرفتند تا سهمیه باقی مانده پارسال نیز که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است، به ظرفیت امسال اضافه شود. آمادگی داریم تا با نظارت دستگاه‌های مرتبط، بحث رانت رقم نخورد.

تعرفه گاز مشترکان پرمصرف طبق قانون باید غیریارانه ای محاسبه شود

آقای اوجی: از سال ۹۶ تا آذر پارسال هیچگونه افزایش قیمتی در تعرفه گاز اعمال نشده بود که برای مشترکان پرمصرف گاز، افزایش قیمت از آذر پارسال رقم خورد؛ در این مرحله، سه پله اول یعنی ۷۵ درصد از مشترکان که پرمصرف نبودند و بیش از ۵۰ درصد مصرف را داشتند، هیچ تغییر قیمتی نداشتند، اما از پله چهارم، هر پله نسبت به پله قبلی ۴۰ درصد افزایش نرخ داشت.

بخشی از این افزایش تعرفه‌ها را برای جلوگیری از تکانه‌های اقتصادی، به امسال منتقل کردیم. طبق قانون بودجه ۱۴۰۱، تعرفه گاز مشترکان پرمصرف باید بدون یارانه باشد و به زودی این موضوع در هیئت دولت مطرح می‌شود تا به عنوان ابزاری برای کنترل شدت انرژی و بهینه مصرف کردن گاز استفاده شود. طی یک تا دو ماه آینده آیین نامه مربوط به تغییر تعرفه‌ها به دولت می‌آید تا برای مشترکان پرمصرف گاز رقم بخورد.

در سفر اخیر مدیران وزارت نفت و جمعی از نمایندگان مجلس به آمریکای لاتین، چه نتایجی رقم خورد؟

آقای اوجی: به دنبال شناسایی بازار‌ها و مشتریان جدید هستیم؛ این کشور‌ها بیش از ۲۰ درصد ذخایر نفتی و پالایشگاه‌های جهان را در اختیار دارند. در این سفر، قرارداد‌های خوبی در بحث فروش میعانات نفتی، نفت، گاز و محصولات پتروشیمی و تهاتر با غلات به ویژه ذرت، امضا شد. در این سفر نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی نیز ما را همراهی می‌کردند.

صدور خدمات فنی و مهندسی نیز بخش دیگری از اهداف ما بود تا بتوانیم برای نخستین بار، قراردادی برای استفاده از ظرفیت پالایشگاه‌های نفتی فراسرزمینی امضا کنیم. می‌توانیم در بهره برداری و تعمیرات پالایشگاه‌های کشور‌های آمریکای لاتین که به علت تحریم با مشکل رو به رو هستند، از ظرفیت سازندگان و متخصصان داخلی استفاده کنیم. نفت خام سنگین خود را به آن پالایشگاه‌ها می‌بریم تا در آن‌جا به فروش برسد که افزایش صادرات نفت را هم به دنبال خواهد داشت. توسعه میادین نفتی و گازی این کشورها را نیز تفاهم کردیم که با استفاده از ظرفیت شرکت‌های پیمانکاری ایرانی انجام دهیم.

آقای محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت گفته است: تا پایان امسال با بهره برداری از ردیف‌های باقی مانده پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی و جمع آوری گاز‌های مشعل، بیش از ۴۵ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: ایران اکونومیست

کلیدواژه: هزار میلیارد تومان مشترکان پرمصرف میلیارد دلار پالایشگاه ها سرمایه گذاری افزایش قیمت بهره برداری طبق قانون آقای اوجی وزارت نفت تعرفه گاز تا پایان خواهد شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت iraneconomist.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران اکونومیست» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۰۳۵۲۸۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

آیا زمان درستی برای سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال است؟

توجه داشته باشید که این روز‌ها بازار ارز دیجیتال بسیار داغ است. البته با توجه به سقوط قابل ملاحظه‌ای که این ارز‌ها در چند مدت اخیر داشته‌اند برخی افراد دچار تردید‌هایی پیرامون آینده ارز‌های دیجیتال شده‌اند.

توجه داشته باشید که این روز‌ها بازار ارز دیجیتال بسیار داغ است. البته با توجه به سقوط قابل ملاحظه‌ای که این ارز‌ها در چند مدت اخیر داشته‌اند برخی افراد دچار تردید‌هایی پیرامون آینده ارز‌های دیجیتال شده‌اند. حتماً می‌توان این موضوع را نیز در نظر گرفت که ارز‌های مهمی مثل بیت کوین و اتریوم نقش مهمی در معاملات میان غول‌های صنعت و تکنولوژی دارند و بسیاری از سرمایه‌داران بزرگ روی این ارز‌ها حساب باز کرده‌اند. تحلیل‌های بسیاری در ارتباط با آینده ارز‌های دیجیتال وجود دارد اما باید توجه کرد که چه هنگام زمان درست برای حضور در بازار این سرمایه است. قیمت ارز دیجیتال نیز مانند تمامی بازار‌های سرمایه دچار نوسان می‌شود. باید بدانیم که قیمت ارز دیجیتال در لحظه خرید چه میزان است و چه آینده‌ای انتظار آن را می‌کشد. در این مقاله قصد داریم تا زمان مناسب برای شرکت در بازار سرمایه ارز دیجیتال را بررسی کنیم. 

چه ریسک‌هایی در خرید و فروش ارز دیجیتال وجود دارند؟

یکی از مهم‌ترین نکات پیش از ورود به بازار ارز دیجیتال این است که اگر می‌خواهید سرمایه خود را وارد این بازار کنید از روی هیجان این کار را انجام ندهید و با آگاهی وارد بازار شوید. قیمت ارز دیجیتال دارای نوسان است و اگر صرفاً از روی هیجان و بدون آگاهی قبلی وارد این بازار شوید به احتمال زیاد ضرر می‌کنید. نکاتی وجود دارد که سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال را تبدیل به ریسکی برای شما می‌کند که در ادامه به طور خلاصه به این نکات اشاره می‌کنیم:

اعتبار

ارز دیجیتال مثل سکه، دلار یا ملک نیست که پشتوانه مالی دقیقی داشته باشد. اعتبار و پشتوانه قیمت ارز دیجیتال بسته به شبکه‌های بلاک چین و دیگر مفاهیم مرتبط با فناوری و اطلاعات است. بنابراین اگر در سیستم خللی وارد شود آن‌ها نیز از بین ‌می‌روند. البته که تا کنون چنین چیزی اتفاق نیفتاده است و همچنین ارز‌های معتبری مثل تتر وجود دارند که گفته می‌شود قیمتشان برابر با یک دلار است و از این جهت پشتوانه درستی دارند. هنگامی باید ارز دیجیتال خریداری کنید که از اعتبار آن مطمئن باشید.

کلاهبرداری

در این بازار نیز می‌توانند به راحتی سر شما را کلاه بگذارند؛ هنگامی که روی ارزی سرمایه‌گذاری می‌کنید ممکن است با یک کلاهبرداری عظیم مواجه شده باشید. گزارش‌ها حاکی از آن است که در نوامبر سال 2021 حدود یک میلیون کلاهبرداری رمزارزی در انگلستان توسط سرمایه‌گذاران گزارش شده است. بنابراین موقع سرمایه‌گذاری به خوبی باید حواستان جمع باشد و در نتیجه می‌­توانید بیشتر روی ارزهایی سرمایه‌گذاری کنید که اطمینان بیشتری به آنها دارید و از صرافی‌هایی مثل والکس که معتبر هستند در زمان مناسب و با قیمت مناسب خریداری کنید.

نوسانات قیمت‌ها

اگر بدون آگاهی و با هیجان وارد بازار ارز‌های دیجیتال شوید خیلی زود متوجه خواهید شد به علت نوسان قیمت ارز دیجیتال شما دچار ضرر شده‌اید. برای این‌که در این بازار سود کنید باید در سرمایه‌گذاری‌هایتان دقت داشته باشید و تا حد امکان تحلیل‌های درست را دنبال کنید. هنگامی که تحلیل‌های بازار نشانگر آن است که فعلاً قیمت ارز دیجیتال سیر سقوطی دارد نباید خریداری کنید. از صرافی‌هایی مثل صرافی ارز دیجیتال والکس که قیمت لحظه‌ای بیت کوین، اتریوم و دیگر ارز‌های موجود را ارائه می‌کنند، استفاده کنید و از اطلاعات این منابع برای سرمایه‌گذاری بهتر استفاده کنید. 

قیمت و زمان مناسب خرید ارز دیجیتال

شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که قیمت مناسب ارز دیجیتال را چگونه می‌توانید حدس بزنید. برای این کار شما باید از تحلیل‌های مختلف و منابع آموزشی معتبر مثل سایت والکس استفاده کنید، "قیمت ارز دیجیتال" را در صرافی‌های معتبر مثل سایت Wallex و یا Crypto.com بررسی کنید.

میزان کارمزد معاملاتی را در نظر بگیرید، اخبار حوزه‌های تأثیرگذار بر آن ارز را از منابع معتبری دنبال کنید و سپس تصمیم به خرید بگیرید. در این میان بهتر است روند تغییرات قیمت یک ارز را بررسی کنید و هدف خود را از خرید آن در نظر بگیرید. برای خرید ارز دیجیتال هیجانی رفتار نکنید، وقتی ارزی با رشد چشم‌گیر مواجه است تصور نکنید که ممکن است این رشد ادامه یابد، وقتی ارزی در ضرر قرار دارد به سرعت آن را نفروشید و کمی صبر کنید. نکات بسیاری در تعیین زمان و قیمت مناسب برای خرید ارز دیجیتال اهمیت دارد که بخش از آنها مربوط به بازار آن ارز و صرافی و بخشی دیگر مربوط به اهداف شخصی سرمایه‌گذار یا فروشنده است. بهتر است همانطور که عوامل تأثیرگذار بر بازار را بررسی می‌کنید، به شاخص‌هایی که برای خودتان و اهدافتان اهمیت دارد نیز بپردازید و همواره این دو دسته عوامل را رصد کنید تا بتوانید زمان مناسب معاملات و قیمت مناسب را برای خودتان پیدا کنید.

آیا قیمت ارز دیجیتال در آینده بالا خواهد بود؟ 

پاسخ دادن به این سؤال آسان نیست اما اکثر تحلیل‌گران بازار‌های سرمایه معتقدند که بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال نقش مهمی در آینده اقتصادی جهان ایفا خواهند کرد. به نقل از سایت والکس آدنا فریدمن (Adena Friedman) که مدیر ارشد بورس نزدک (Nasdaq) نیز هست تصور می‌کند که ارز‌های دیجیتالی مثل بیت کوین در آینده جایگاهی مستقل و محکمی را داشته باشند. ایشان معتقد است که قیمت ارز دیجیتال و ارزش آن‌ها دوران طبیعی خود را سپری کرده است. ابتدا عده‌ای که شاید آگاهی چندانی از این شرایط اقتصادی نداشتند این ارز‌ها را تشکیل دادند و بعد پس از دوره‌ای که گذشت شاهد این وضعیت بودیم که بسیاری از مردم به صورت آرام آرام با این ارز‌ها و قیمت ارز دیجیتال آشنا شدند و پس از آن عده زیادی برای خرید هجوم آوردند که سبب رشد چشمگیر بازار شد و در نهایت مرحله به زمانی رسید که ما با واقعیت قیمت ارز دیجیتال و ارزش آن مواجه شده‌ایم.

به نقل از صرافی والکس خانم فریدمن دو آینده مختلف را برای ارز دیجیتال پیش‌بینی کرده است. از طرفی باور دارد که ممکن است ارز دیجیتال عملی بودن و کارکرد داشتن خود را در جهان واقعی پیدا کند و پس از این‌که جایگاه ثابت خود را پیدا کرد و در ادامه به بخش ثابتی از زندگی مردم تبدیل شود. در صورت دوم ایشان تصور می‌کنند که ممکن است ارز‌های دیجیتال نتوانند آن مقبولیت لازم را در میان افراد و سرمایه‌گذاران به دست بیاورند و به همین دلیل در حضور در عرصه اجتماع موفق نخواهند بود و حیاتشان در همان بازار‌های مالی باقی می‌ماند.

باید توجه کنیم که بسیاری از سرمایه‌گذاران و بزرگان صنعت تکنولوژی روی فضای ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. قیمت ارز دیجیتال روز به روز در حال پیدا کردن ثباتی است که حقیقت آن را نشان می‌دهد و این احتمال می‌رود که در آینده‌ای نه چندان دور شاید نه به آن سود‌های نجومی که مژده‌اش را می‌دهند بلکه به سودی معقول و کاربردی دست پیدا کنیم. 

جمع‌بندی درباره قیمت ارز دیجیتال

در این مقاله سعی کردیم به شما نشان دهیم که آیا سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال موفقیت‌آمیز خواهد بود یا نه. پیرامون راه‌های موجود برای ضرر نکردن صحبت کردیم و متوجه شدیم که از عوامل مهم برای موفقیت در حوزه‌های بازار‌های سرمایه این است که حتماً از قیمت ارز دیجیتال آگاه باشیم. پس همان‌طور که گفته شد لازم است در زمان درست و قیمت درست وارد معامله بشوید.

محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده است

دیگر خبرها

  • تهران هفته آینده خنک می شود
  • بخش خصوصی خواستار ثبات قیمت ارز است
  • خبر جدید درباره قیمت بنزین/احتمال افزایش قیمت بنزین در سال آینده؟
  • آینده بازار مسکن در گروی بازار ارز!؟/گرانی چشمگیر قیمت خانه در تهران
  • آیا زمان درستی برای سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال است؟
  • دو میلیارد دلار صادرات تجهیزات پزشکی تا ۵ سال آینده
  • منظور رئیس جمهور از گرانی‌های سال آینده چه بود؟ | خاندوزی: اظهارات رئیس جمهور را شیطنت آمیز منعکس کردند
  • ببینید | واکنش خاندوزی به وعده گرانی سال آینده رییس جمهور
  • شایعات گرانی اجناس از سال آینده/ ماجرا چیست؟
  • واکنش وزیر اقتصاد به شیطنت برخی سایت‌ها مبنی بر گرانی اجناس از سال آینده