Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش صدای ایران، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ  از فعالیت سامانه بارشی و بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، احتمال ریزش تگرگ در مناطق مستعد از چهارشنبه تا شنبه(۲۸ تا۳۱ اردیبهشت)خبر داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، نیمه شمالی زنجان، دامنه و ارتفاعات گیلان، مازندران و گلستان، پنجشنبه در خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و سمنان مورد انتظار است.همچنین این وضعیت روز جمعه در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی و شنبه در خراسان شمالی، گلستان، مازندران و نیمه شمالی خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.

این پدیده جوی لغزندگی جاده‌ها، احتمال برخورد صاعقه و ریزش تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر به‌طور محلی، کاهش دید، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و اختلال در پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد را به دنبال دارد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از ورود توده جدید گرد و خاک به غرب و جنوب غرب کشور طی روز جمعه (۳۰ اردیبهشت ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان گفت: بر اساس تحلیل آخرین داده‌های تصاویر ماهواره‌ای، گردوخاک منتقل شده از کشور عراق امروز (۲۸ اردیبهشت ماه) نیمه غربی و بخش‌هایی از جنوب کشور در بوشهر و خلیج فارس همچنین استان‌های البرز و تهران را فراگرفته است که در این مناطق شاهد کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی خواهیم بود. در روز جمعه(۳۰ اردیبهشت) دوباره با شکل‌گیری گردوخاک روی عراق، شرایط برای انتقال آن به مناطق غرب و جنوب غرب کشور مهیا می‌شود.

وی افزود: امروز( ۲۸ اردیبهشت) در برخی نقاط استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی، استان‌های ساحلی خزر، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی در بعضی ساعات رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت و گاهی گردوخاک پیش بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: روز پنجشنبه (۲۹ اردیبهشت) در استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و به‌صورت پراکنده در شمال استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی در بعضی ساعات رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.


وی اضافه کرد: جمعه(۳۰ اردیبهشت) در غرب سواحل دریای خزر و شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل بارش پراکنده و شنبه (۳۱اردیبهشت) در سواحل دریای خزر، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات البرز شرقی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان اضافه کرد: یکشنبه ( اول خرداد) در اغلب مناطق کشور به‌ویژه جنوب غرب و جنوب وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که در بعضی ساعات با گرد و خاک همراه خواهد بود. نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز نیز تا روز جمعه ( ۳۰اردیبهشت) مواج خواهند بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درخصوص وضعیت جوی پایتخت طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۲۹ اردیبهشت) صاف تا کمی ابری  گاهی غبارآلود همراه با وزش باد و احتمال وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۳۱ درجه سانتیگراد و طی ‌روز جمعه  (۳۰ اردیبهشت) صاف و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۳۲ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در خاتمه گفت: طی امروز و فردا (۲۸ و۲۹ اردیبهشت) اهواز با دمای ۳۹درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۵ و ۶ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

به گزارش صدای ایران،سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی خودداری از توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگر از افزایش میزان سرعت باد( شمالی، شمال‌غربی، شمال‌شرقی) و افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۱ تا ۲ متر و در فرا ساحل بین ۲ تا ۳ متر در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران، گلستان از پیش از ظهر جمعه تا بعدازظهر شنبه (۳۰ تا ۳۱ اردیبهشت) خبر داد.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی، پرهیز از شنا به‌ویژه در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق‌های سبک و تفریحی، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع به‌ویژه در فراساحل را توصیه کرد.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش میزان سرعت باد در نواحی شمال‌غربی-جنوب‌غربی و افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر در فرا ساحل بین ۲ تا ۲.۵ متر از جمعه تا یکشنبه(۳۰ اردیبهشت تا اول خرداد) هشدار صادر کرد.

این شرایط جوی روز جمعه در مناطق شمالی و مرکزی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و خوزستان، شنبه در خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان و یکشنبه در خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهرو هرمزگان مورد انتظار است.

به دنبال وقوع این پدیده جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک مورد انتظار است بنابراین سازمان هواشناسی پرهیز از شنا به‌ویژه در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق‌های سبک و تفریحی، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع به‌ویژه در فراساحل را توصیه می‌کند.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

تداوم غبارآلودگی و افزایش دمای تهرانپیش بینی وضع هوای تهران فردا ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱


بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وضعیت جوی طی روزهای آینده آسمانی صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد، نفوذ و گسترش گرد و غبار از غرب کشور پیش‌بینی می‌شود.

 بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده آسمانی صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد و در بعضی ساعت‌ها وزش باد شدید با احتمال خیزش موقت گردوخاک به‌ویژه در بخش‌های جنوبی و غربی استان پیش‌بینی می‌شود. گاهی نفوذ و گسترش گرد وغبار انتقالی غربی و کاهش دید و کاهش کیفیت هوا مورد انتظار است.

طی سه روز آینده روند افزایش نسبی دما و روز یکشنبه ( اول خرداد) کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود.

براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران ایستگاه ورامین با بیشینه ۳۲ درجه سانتیگراد گرم‌ترین نقاط استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته بوده است.

آسمان تهران فردا (۲۹ اردیبهشت) صاف گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۱ و حداکثر دمای ۳۱ درجه سانتیگراد و طی جمعه (۳۰ اردیبهشت) صاف تا قسمتی ابری و در بعضی ساعت‌ها وزش باد شدید  با حداقل دمای ۲۲ و حداکثر دمای ۳۲ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: صدای ایران

کلیدواژه: پیش بینی هواشناسی کشور نیمه شمالی خراسان رضوی ساحلی و دور از ساحل ویژه در فراساحل وزش باد شدید موقت سازمان هواشناسی مورد انتظار احتمال خسارت آذربایجان شرقی آذربایجان غربی درجه سانتیگراد پیش بینی می شود حداقل دمای حداکثر دمای خراسان شمالی استان تهران ۳۰ اردیبهشت ۲۹ اردیبهشت پیش بینی خلیج فارس روز جمعه جنوب غرب ساحل بین وضع هوا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت sedayiran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «صدای ایران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۰۳۵۳۵۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

هوا در نیمه شمالی گرم تر می شود

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم،‌ بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۵ روز آینده در سیستان و بلوچستان،‌ هرمزگان،‌ جنوب کرمان، جنوب و شرق فارس در برخی ساعات رگبار،‌ رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی گاهی گردوخاک پیش‌بینی شده است.

طی سه روز آینده در ساعات بعدازظهر در ارتفاعات البرز و ارتفاعات آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی افزایش ابر،‌ بارش پراکنده،‌گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

همچنین طی سه روز آینده در نیمه شرقی کشور،‌ برخی مناطق استان‌های سمنان،‌ البرز، تهران، قزوین،‌ قم، همدان،‌ مرکزی و بخش‌هایی از غرب،‌ جنوب غرب و جنوب کشور وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. به‌لحاظ دمایی نیز تا اواسط هفته آینده روند افزایش دما در نوار شمالی ادامه خواهد داشت.

توصیف سامانه اول: رشد ابرهای همرفتی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر همراه با رگبار باران و در مناطق مستعد با رعدوبرق

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۱۷

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق (در نواحی مستعد تگرگ) و وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۵: ارتفاعات و دامنه‌های مازندران، غرب گیلان، جنوب شرق فارس و جنوب کرمان.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۶: جنوب کرمان.

جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۱۷: هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس و جنوب کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب به‌شکل محدود و محلی، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، احتمال صاعقه، احتمال کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا بطور موقت و احتمال شکستن درختان فرسوده.

توصیه: احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها.

توصیف سامانه دوم: گردوخاک

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۱۷

نوع مخاطره: خیزش گردوخاک، نفوذ گردوغبار و وزش باد شدید

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۵: جنوب تهران، مرکزی، یزد، قم، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و کرمان.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۶: شمال و شرق اصفهان، یزد، جنوب تهران، سمنان، مرکزی، قم، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، شمال بوشهر، ایلام و کرمانشاه.

جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۱۷: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، جنوب و شرق خراسان رضوی، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، سمنان، جنوب تهران و قم.

اثر مخاطره: کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال اختلال در ناوگان حمل نقل

توصیه: عدم قرار گیری در فضای باز برای افراد آسیب پذیر در مواقع بروز گردو خاک، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های زیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در کانونهای کنار مراکز جمعیتی، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها. 

توصیف سامانه اول: رشدابرهای همرَفتی و تقویت بارش‌های رگباری با رعدوبرق

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۶

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق و تندبادلحظه ای و در مناطق مستعد احتمال تگرگ

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۵: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۶: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب شرق فارس.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب و آب‌گرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، صاعقه، خسارت در اثر باد شدید لحظه‌ای همراه با خیزش گردوخاک و کاهش شعاع دیدو احتمال اختلال در پرواز و کمک رسانی به مناطق زلزله‌زده.

توصیه: خودداری از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، عدم صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو ها در کنار درختان کهن‌سال، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، آمادگی شهرداری و دستگاه‌های امدادی.

توصیف سامانه دوم: وزش باد و گردوخاک

نوع مخاطره: وزش باد شدید همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۵: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، سمنان، غرب خوزستان، ایلام، شرق و جنوب خراسان رضوی، شمال و شرق اصفهان و شرق کرمان.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۶: شرق خراسان جنوبی، شرق خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: خیزش گردوخاک، کاهش شدید شعاع دید و کیفیت هوا، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردو خاک و صنعت کشاورزی، تاخیر یا احتمال لغو پرواز.

توصیه: خودداری از فعالیت در فضای باز، احتیاط در تردد بویژه در خارج از شهرها، آمادگی دستگاه‌های امدادی و فرمانداری‌ها، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک. 

منبع: تسنیم

دیگر خبرها

  • هوای برخی مناطق هرمزگان ابری و بارانی است/ احتمال سیلاب و بارش تگرگ
  • هشدار بارش شدید باران و سیل در برخی استان‌ها
  • پیش بینی هواشناسی کشور 16 و 17 تیر 1401 / هشدار سیل در 3 استان
  • هوا در نیمه شمالی گرم تر می شود
  • هواشناسی ۱۴۰۱/۰۴/۱۵؛ هشدار نفوذ توده گردوخاک به ۱۸ استان
  • معاون هواشناسی استان: احتمال بارش های سنگین در هرمزگان می‌رود
  • هرمزگان بارانی است/بستک در صدر ایستاد
  • هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۰۴/۱۵؛ هشدار نفوذ توده گردوخاک به ۱۸ استان
  • پیش‌بینی طوفان شن و احتمال اختلال تردد در جاده‌های جنوب شرق کشور
  • پیش بینی هواشناسی کشور 15 و 16 تیر 1401 / هشدار گرد و خاک در 16 استان