Web Analytics Made Easy - Statcounter

بررسی میزان رضایت دانشجویان بین‌المللی از خدمات ارائه‌شده در دانشگاه‌های کشور نشان داد که کیفیت خدمات دانشگاه‌ها، در همه ابعاد پایین ‌از انتظارات دانشجویان بین‌المللی است.

به گزارش ایران اکونومیست، پذیرش دانشجویان بین‌المللی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های بین‌المللی‌سازی آموزش عالی است. بر خلاف این‌که  دانشجویان بین‌المللی از نظر جمعیت در اقلیت هستند، به دلیل آثار و پیامدهای تحصیل این دانشجویان بر نظام‌های آموزشی کشورهای مختلف، رضایت آن‌ها از کیفیت خدمات دانشگاهی، اهمیت زیادی دارد.

رضایت‌مندی دانشجویان از کیفیت خدمات ممکن است بر تمایل آن‌ها به ادامه تحصیل یا ترک تحصیل تاثیر بگذارد. به همین دلیل ضروری است که مؤسسات آموزش عالی، برای اطمینان از میزان رضایتمندی دانشجویان، کیفیت خدمات خود را ارزیابی کنند. همچنین در دهه‌های اخیر، یکی از ویژگی‌های دانشگاه‌ها بین‌المللی‌شدن آن‌هاست و یکی از عوامل مهمی که سبب می‌شود دانشگاه‌ها خدمات خود را بهبود بخشند، بین‌المللی‌شدن دانشگاه‌ها است.

 

درآمد یک میلیارد دلاری ترکیه از دانشجویان خارجی

یکی از مهم‌ترین تاثیرات سیاست بین‌المللی‌شدن دانشگاه‌ها، اثر آن بر اقتصاد ملت‌ها است. درآمد حاصل از هزینه‌های جانبی دانشجویان بین‌المللی در ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۹ سالیانه حدود ۱۵ میلیون دلار برآورد شده است. همچنین برآوردها در سال ۲۰۱۹ نشان داده که دانشجویان بین‌المللی در اقتصاد ترکیه سالانه حدود یک میلیارد دلار تاثیر دارند.

بیشتر بخوانید:

دانشجویان دنیا کدام کشورها را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند؟

در سال‌های اخیر در نظام آموزش عالی ایران نیز توجه به جذب دانشجویان خارجی بیش از گذشته مد نظر قرار گرفته است و در برنامه ششم توسعه جذب دانشجویان خارجی به عنوان یک راهبرد بیان شده و هدف آن رسیدن به تعداد ۷۵ هزار دانشجوی بین‌المللی تا سال ۱۴۰۴ بوده است.

با توجه به این‌که پایش کیفیت و شناخت نقاط قوت و ضعف کیفیت خدمات دانشگاه از دیدگاه دانشجویان بین‌المللی اهمیت زیادی دارد، پژوهشگران در یک مطالعه به بررسی این موضوع پرداختند.

در این مطالعه با توزیع ۱۵۰ پرسش‌نامه بین دانشجویان خارجی دانشگاه شهید بهشتی، کیفیت خدمات این دانشگاه شامل خدمات آموزشی و پژوهشی، خدمات کتابخانه‌ای و رسانه‌ای، خدمات اداری، خدمات رفاهی، کیفیت فضای کالبدی و فیزیکی و خدمات اجتماعی و فرهنگی دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت ۱۲۶ پرسش‌نامه پاسخ داده شد و وضعیت انتظارات و واقعیت‌های خدمات دانشگاهی ارزیابی شد.

از میان ۱۲۶ دانشجوی خارجی شرکت‌کننده در این مطالعه، نزدیک به ۷۰ درصد مرد و حدود ۳۰ درصد زن بودند. نزدیک به ۷۰ درصد در رشته‌های مربوط به حوزه علوم انسانی، ۹.۵ درصد در رشته‌های مربوط به علوم تجربی و حدود ۲۰.۵ درصد نیز در رشته‌های مربوط به ریاضی تحصیل می‌کردند. همچنین حدود ۴۰ درصد در مقطع کارشناسی، نزدیک به ۴۳ درصد در مقطع کارشناسی ارشد و نزدیک به ۱۷ درصد دانشجوی مقطع دکتری بودند.

 

کیفیت خدمات دانشگاه، پایین‌تر از انتظار دانشجویان

بررسی پرسش‌نامه‌ها نشان داد که وضعیت واقعیت کیفیت خدمات دانشگاه، در همه ابعاد پایین‌تر از انتظارات دانشجویان خارجی بود.

بیشترین میانگین نمره در بخش انتظارات مربوط به بعد کیفیت فضای کالبدی و فیزیکی (۴.۲۴) و کم‌ترین نمره مربوط به بعد خدمات اجتماعی و فرهنگی (۴.۰۵) بود. در بخش وضعیت موجود (واقعیت‌ها) نیز بیشترین میانگین نمره مربوط به بعد خدمات آموزشی و پژوهشی (۳.۴۳) و کم‌ترین نمره نیز مربوط به بعد خدمات اداری (۲.۷۴) بود.

این بررسی‌ها حاکی از این است که دانشجویان خارجی از ابعاد مختلف کیفیت خدمات (آموزشی و پژوهشی، کتابخانه‌ای و رسانه‌ای، رفاهی، کیفیت فضای کالبدی و فیزیکی) رضایت متوسطی دارند؛ اما در مؤلفه خدمات اداری و خدمات اجتماعی و فرهنگی رضایت آن‌ها کم است.

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که ادراک دانشجویان بین‌المللی درباره وضعیت موجود کیفیت خدمات پایین‌تر از سطح انتظارات آنان است. خدمات آموزشی و پژوهشی، خدمات کتابخانه‌ای و رسانه‌ای، خدمات رفاهی و محیط کالبدی و فیزیکی با وجود آن‌که با وضعیت مطلوب و مورد انتظار دانشجویان فاصله دارد، اما رضایت نسبی دانشجویان خارجی را جلب کرده، ولی دانشجویان خارجی از خدمات اداری و خدمات اجتماعی و فرهنگی رضایت کمی دارند.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ یکی از مسائل امور اداری مربوط به دانشجویان بین‌المللی موضوع «تمدید اقامت و خروج مراجعت» است که یک فرآیند اداری مشترک بین دانشگاه، وزارت علوم و وزارت امور خارجه است که به‌دلیل بوروکراسی و ناهمانگی میان این سازمان‌ها و طولانی شدن این فرآیند، موجب نارضایتی شدید دانشجویان خارجی و ایجاد تصویر نامطلوب از تجربه دوران دانشجویی در ایران شده است.

بیشتر بخوانید:

تعدد و تشتت آیین‌نامه‌ها و حوزه‌های تصمیم‌ساز؛ مشکل اصلی پذیرش دانشجوی بین‌المللی

این محققان می‌گویند که شایستگی‌های بین فرهنگی و مهارت‌های ارتباطی کارکنان دانشگاه در بهبود کیفیت خدمات اداری به دانشجویان بین‌المللی نقش مهمی دارد. همچنین توسعه و توانمندسازی کارکنان یکی از عوامل کلیدی در موفقیت اجرای استراتژی بین‌المللی‌سازی پردیس دانشگاه است.

گزارش‌های سایت رتبه‌بندی تسلط کشورها به زبان انگلیسی نشان می‌دهد که کشور ایران در سال ۲۰۱۳ در گروه کشورهای کم‌تسلط و در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ با یک رتبه تنزل در پایین‌ترین گروه؛ یعنی بسیار کم‌تسلط قرارگرفته است. بنابراین؛ نبود تسلط یا تسلط بسیار پایین به زبان انگلیسی در ارتباط کارکنان دانشگاه با دانشجویان بین‌المللی و در پی آن ارائه خدمات با کیفیت پایین بسیار حائز اهمیت و یکی از دلایل اصلی افت کیفیت خدمات اداری و نارضایتی دانشجویان خارجی است.

بیشتر بخوانید:

هنوز زیرساخت پذیرش دانشجوی خارجی در ایران وجود ندارد

با توجه به اهمیت بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها و رضایت دانشجویان بین‌المللی از دانشگاه‌های ایران، پژوهشگران پیشنهادهایی را برای بهبود وضعیت این دانشجویان ارائه کردند:

برگزاری دوره‌های توانمندسازی کارکنان برای ارتقای مهارت‌های زبانی و ارتباطی و توسعه دانش و نگرش و شایستگی‌های بین‌فرهنگی کارکنان دانشگاه،

راه‌اندازی سامانه‌ای جداگانه برای دانشجویان بین‌المللی برای تمدید اقامت تا فرآیندها به صورت الکترونیکی قابل رصد باشند،

نیازسنجی برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری فرهنگی از دانشجویان خارجی با توجه به تنوع ملیت و تفاوت‌های فرهنگی آن‌ها،

برنامه‌ریزی برای بین‌المللی‌سازی برنامه‌های درسی و غیر درسی مانند برگزاری جشن‌های ملل و فرهنگ‌های مختلف،

به‌روزرسانی خدمات دیجیتالی کتابخانه‌ها و افزایش دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی معتبر بین‌المللی؛

تشکیل کانون‌های فرهنگی توسط دانشجویان خارجی در دانشگاه؛

برنامه‌ریزی برای کمک و همیاری دانشجویان داخلی به دانشجویان خارجی برای انجام امور در بدو ورود به کشور (راهبرد راهنمای قرین)،

ارائه خدمات مشاوره‌ای، روان‌شناسی و حقوقی برای دانشجویان خارجی؛

فراهم کردن امکانات مورد نیاز، زیرساخت‌های ورزشی، بهبود کیفیت تغذیه و خوابگاه‌های دانشجویی مناسب و ...

در انجام این تحقیق، اباصلت خراسانی؛ دانشیار دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی، مریم پناهی؛ دانشجوی دکتری مدیریت آموزش عالی دانشگاه علامه طباطبائی و رضا قنبری؛ دانشجوی دکتری مدیریت آموزش عالی دانشگاه شهید بهشتی با یکدیگر همکاری داشته‌اند.

یافته‌های این مطالعه، زمستان ۱۴۰۰ به صورت مقاله علمی با عنوان «ارزیابی کیفیت خدمات دانشگاه‌های ایرانی از دیدگاه دانشجویان بین‌المللی؛ مورد مطالعه دانشگاه شهید بهشتی» در نشریه فصل‌نامه پژوهش و برنامه‌ریزی در آموزش عالی منتشر شده است.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا برچسب ها: بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها ، دانشجویان بین‌المللی صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: ایران اکونومیست

کلیدواژه: بین المللی سازی دانشگاه ها دانشجویان بین المللی خدمات اجتماعی و فرهنگی دانشجویان بین المللی کیفیت خدمات دانشگاه دانشگاه شهید بهشتی دانشجویان خارجی بین المللی سازی آموزشی و پژوهشی بین المللی شدن مربوط به بعد برنامه ریزی خدمات اداری آموزش عالی دانشگاه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت iraneconomist.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران اکونومیست» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۰۳۵۴۶۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

کارشناس مسائل اوراسیا: عضویت در بریکس باعث ارتقای منزلت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران می‌شود

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، کارشناس ارشد مسائل اوراسیا درباره درخواست عضویت ایران در بریکس اظهار داشت: معمولا نهادها، مجامع یا سازوکارهای منطقه‌ای و بین المللی حاوی یک فرصت دوجانبه است؛ هم کشورها منافع خود را در عضویت در چنین مجامعی می‌بینند هم آن ساز و کارهایی که می‌خواهند آن کشور را بپذیرند به این مسئله توجه می‌کنند که پذیریش این کشور چقدر می‌تواند بر قدرت و موقعیت آن نهاد بیافزاید.

بریکس باعث ارتقای منزلت ایران در سطوح منطقه‌ای و بین المللی می‌شود

شعیب بهمن در ادامه با بیان اینکه مسئله عضویت ایران در بریکس موضوعی دو سویه است، خاطرنشان کرد: هم ایران از این مسئله منتفع خواهد شد و هم می‌تواند برای بریکس یک موقعیت جالب و جذاب ایجاد شود. برای ایران از این جهت می‌تواند اهمیت داشته باشد که در بین کشورهای نوظهور اقتصادی قرار می‌گیرد و می‌تواند یک آینده مشترک را با کشورهای همسو و همگرا با خودش پیدا کند. قاعدتاً این مسئله می‌تواند باعث ارتقا منزلت ایران در سطوح منطقه‌ای و بین المللی شود.
 
وی با اشاره به اینکه عضویت ایران در عین حال برای بریکس هم اهمیت خواهد داشت، توضیح داد: ایران کشوری با موقعیت جغرافیای ویژه و دارای منابع غنی انرژی است و نقش بسیار مهمی در بسیاری از تحولات مناطق پیرامونی خودش و همچنین تحولات بین المللی دارد. در نتیجه این عضویت و این روند می‌تواند به سود و منفعت هر دو طرف باشد و برای هردو جذابیت‌های خاص خودش را داشته باشد.

بهمن با بیان اینکه رویکرد دولت‌ها تاثیر بسیار زیاد و مهمی در نقش آفرینی یک کشور در سطوح منطقه‌ای و بین المللی دارد، تصریح کرد: در اینکه دولت آقای روحانی اساساً تمایلی به عضویت در چنین سازو کارهایی مثل بریکس و شانگهای نداشت هیچ تردیدی وجود ندارد، چراکه جو حاکم بر سیاست خارجی دولت گذشته توسعه مناسبات با کشورهای غربی بود. نکته دیگر سازوکار پیوستن اعضای جدید به یک چنین نهادهایی است که به هر حال باید دید خود این نهادها در وهله اول چقدر آمادگی پذیرش اعضای جدید را دارند و در وهله دوم چه سازوکاری برای پذیرش اعضای جدید در جمع خودشان دارند.

وی درباره تاثیر تغییر و تحولات جهانی در پذیرش عضو جدید در این نهادها، گفت: به هر حال آنچه که امروز در دنیا وجود دارد بسیار با شرایط یکسال گذشته و حتی شش ماه گذشته تفاوت دارد. وقوع جنگ اوکراین، تشدید تنش‌ها بین آمریکا و چین و همچنین تمایل کشورهای غربی به ارتباط گیری با کشورهای مستقل جزء دلایلی به شمار می‌رود که می‌تواند درهای بریکس را به سوی ایران باز کند.

تمایل یکجانبه به کشورهای غربی و حتی کشورهای شرقی بر منافع ملی تاثیرات مخرب می‌گذارد

کارشناس ارشد مسائل اوراسیا با اشاره به نگاه دولت سیزدهم در روابط خارجی، گفت: درباره سیاست خارجی که دولت آقای رئیسی دنبال می‌کند بسیار صحبت شده، اما واقعیت این است که ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی و شرایط سیاسی که بر آن حاکم است اساساً نمی‌تواند یک کشور یک سویه نگر در حوزه سیاست خارجی باشد و تمایل یکجانبه به کشورهای غربی و حتی کشورهای شرقی می‌تواند بر منافع ملی و امنیت ایران تاثیرات مخرب داشته باشد.

وی با بیان اینکه بهترین سیاست در حوزه روابط خارجی برای ایران پیگیری راهبرد توازن بخش است، خاطرنشان کرد: ایران باید بتواند به شکل همزمان روابط خود را با همه کشورهای دنیا گسترش دهد، اما آن چیزی که اکنون در حال اتفاق است پر کردن خلأیی است که در سال های گذشته بوجود آمد. دولت سابق به شکل یکجانبه نگاهش به غرب بود و این موضوع باعث شد که از توسعه روابط با همسایگان و کشورهای شرقی غافل بماند و در تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی ضربات زیادی کشور در این خصوص متحمل شود. توسعه مناسبات با همسایگان و کشورهای شرقی می‌تواند این خلاء را پر کند.

کارشناس ارشد مسائل اوراسیا در پایان با تاکید بر اینکه توسعه روابط با همسایگان و کشورهای شرقی به این معنا نیست که ایران کشورهای غربی را نادیده بگیرد و روابط با آن‌ها را تعطیل کند، افزود: هر کشوری در جایگاه خودش می‌تواند در حوزه سیاست خارجی ایران تعریف شود و می‌تواند با ایران روابط مناسبی داشته باشد. اما بخش عمده‌ای از آن به نگرش‌ها و گرایش‌های طرف مقابل ربط پیدا می‌کند و هیچ کشوری نمی‌تواند یک سویه خواهان توسعه روابط با سایر کشورها باشد. اگر کشورهای غربی خواهان بهبود روابط با ایران هستند باید آنها هم گامل متقابلی در این خصوص بردارند چیزی که تا به امروز به شکل عملی مشاهده نشده است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • شیراز ، ظرفیتی کم نظیر در پذیرش دانشجویان پزشکی خارجی دارد
  • پیچیدگی الزام ارتقای کیفیت خودرو همزمان با افزایش تیراژ
  • فراخوان انجمن دانشجویی علوم سیاسی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)
  • ضرورت اجماع نظر در پذیرش دانشجوی بین‌الملل
  • پیامدهای مثبت و منفی جذب دانشجوی خارجی/ضرورت اجماع نظر در پذیرش دانشجوی بین‌الملل
  • دعوت دانشجویان از وزیر کشور برای پاسخگویی به مشکلات اتباع خارجی در ایران
  • دعوت از وزیر کشور برای پاسخگویی به مشکلات اتباع خارجی در ایران
  • شیوه آموزش دانشجویان دندان‌پزشکی باید تغییر کند/ تجهیز پلی‌کلینک‌ها اقدامی مناسب برای ارتقای آموزش‌ دانشجویان
  • کارشناس مسائل اوراسیا: عضویت در بریکس باعث ارتقای منزلت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران می‌شود
  • تبديل ايران به کشور هدف براي تحصيل دانشجويان بين‌المللي